0% au considerat acest document util (0 voturi)
10 vizualizări12 pagini

Fondul Universității Angeles: Noti E de Revizie

Documentul detaliază clasificarea creanțelor în comerciale și non-comerciale, precum și criteriile de clasificare a activelor curente și necurente. Se discută despre măsurarea inițială și ulterioară a creanțelor, inclusiv provizionarea pentru creanțele dubioase. De asemenea, sunt prezentate exemple ilustrative și metode de contabilizare a creanțelor și datoriilor neîncasate.

Tradus de

ScribdTranslations
Drepturi de autor
© All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
10 vizualizări12 pagini

Fondul Universității Angeles: Noti E de Revizie

Documentul detaliază clasificarea creanțelor în comerciale și non-comerciale, precum și criteriile de clasificare a activelor curente și necurente. Se discută despre măsurarea inițială și ulterioară a creanțelor, inclusiv provizionarea pentru creanțele dubioase. De asemenea, sunt prezentate exemple ilustrative și metode de contabilizare a creanțelor și datoriilor neîncasate.

Tradus de

ScribdTranslations
Drepturi de autor
© All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

FONDUL UNIVERSITĂȚII ANGELES

ORAȘ UL ANGELES
FACULTATEA DE AFACERI Ș I CONTABILITATE

NOTIȚ E DE REVIZIE:
CONTURI/NOTE DE ÎNCASAT
FINANȚARE A CREANȚELOR
CREDIT DE PRIMIT

CREANȚE – sunt active financiare care reprezintă un drept contractual de a primi numerar sau un alt activ financiar de la
o altă entitate.

CLASIFICAREA CREANȚELOR:

Creanț e comerciale
. se referă la cererile care decurg din vânzarea de bunuri sau servicii în cursul normal al activităț ii comerciale.
. dacă se aș teaptă să fie realizat în numerar în cadrul ciclului operaț ional normal sau într-un an, oricare ar fi mai lung,
sunt clasificate ca active curente.

Creanț e non-comerciale
. reprezintă pretenț ii care decurg din surse altele decât vânzarea de mărfuri sau servicii în mod obiș nuit
cursul afacerii
. dacă este de aș teptat să fie realizat în numerar în termen de un an - clasificat ca active curente.
. Dacă sunt colectabile într-o perioadă mai mare de un an - clasificate ca active pe termen lung.

Ciclul normal de operare


Perioada de timp dintre achiziț ia activelor pentru procesare ș i acestea
realizarea în numerar sau echivalent de numerar. Astfel, ciclul operational normal
este perioada necesară pentru ca banii să fie transformaț i în stocuri prin
achiziț ie ș i producț ie, inventare în credituri prin vânzare, ș i
receivables back into cash or cash equivalents through collection

Notă: unde ciclul normal de operare al afacerii se prelungeș te dincolo de 12 luni din cauza termenelor lungi de credit, aș a cum este în
cazul creanț elor în rate este clasificat de asemenea ca active curente.

PREZENTAREA PE FAȚA DECLARAȚIEI DE POZIȚIE FINANCIARĂ

În conformitate cu PAS 1, care afirmă: O entitate va clasifica un activ ca fiind curent atunci când entitatea se aș teaptă să realizeze...
activul sau intenț ionează să-l vândă sau să-l consume în ciclul normal de operare al entităț ii, sau când entitatea se aș teaptă să realizeze activul
în termen de douăsprezece luni de la încheierea perioadei de raportare.

RECEIVABLES

Au apărut din vânzare?


bunuri ș i servicii în
curs normal al afacerii?

Creanț e comerciale DA NU Creanț e non-comerciale

Sunt ele colectibile?


în termen de 12 luni de la
sfârș itul
perioadă de raportare?

DA NU
Activ curent
Activ necurent

Exemplu de creanț e necomerciale

. Creanț e de încasat (creanț ă pentru reduceri ș i rambursări de taxe, creanț e împotriva transportatorilor comuni pentru pierderi sau daune, creanț e
din asigurări) – active curente.
. Venituri acumulate (venituri din chirii acumulate, venituri din dobânzi acumulate, dividende de încasat, venituri din drepturi de autor acumulate)
dacă suma este imaterială, se poate face o compensare cu
soldurile de credit ș i conturile nete de plătit pot fi prezentate
Avansuri către sau de încasat de la acț ionari, directori, funcț ionari sau angajaț i – activ curent, dacă sunt colectabile
în termen de un an, altfel, sunt clasificate ca active pe termen lung
Subscriere de încasat–activ curent, dacă este recuperabil în termen de un an
–deducere din capitalul social subscris aferent, dacă încasarea depăș eș te un an
Avansuri către afiliaț i – active necurente, clasificate ca investiț ie pe termen lung
Depozite speciale pentru oferte de contract – clasificate în mod normal ca active pe termen lung
active curente, dacă sunt colectabile în prezent

PROBLEMA ILLUSTRATIVĂ:

1. Atunci când se examinează conturile Companiei Brute, se stabile ș te că soldurile referitoare atât la crean ț e, cât ș i la
datoriile sunt incluse într-un singur cont de control numit „controlul creanț elor” cu un sold debit de
P4,850,000.

O analiză a structurii acestui cont a relevat următoarele:

DEBIT CREDIT
Conturi de încasat – clienț i 7.800.000
Conturi de încasat–ofiț eri 500.000
Solduri debitoare - creditori 300.000
Cecuri postdate de la clienț i 400.000
Subscrieri de încasat 800.000
Conturi de plătit pentru mărfuri 4.500.000
Solduri de credit în contul clienț ilor 200.000
Numerar primit în avans de la clienț i
pentru bunuri care nu au fost încă expediate 100.000
Provizion pentru pierderi din creanț e 150.000

After further analysis of the aged accounts receivable, it is determined that the allowance for doubtful accounts
ar trebui să fie P200,000.

Ce sumă ar trebui raportată ca „creanț e comerciale ș i alte creanț e” înActivele curente?


8.950.000 b. P8,800,000 c. 8.600.000 d. 8.850.000

Pe 31 decembrie 2014, contul „ Creanț e” al companiei Corny arată un cost amortizat de 1.950.000 de pesos.
Detaliile subsidiarei arată următoarele:

Conturi de creanț ă comerciale – P775,000; Note de plată comerciale – P100,000; Creanț e din rate, de obicei scadente într-o
un an până la doi ani–P300,000; Conturile clienț ilor raportând solduri de credit rezultate din retururile de vânzări –P30,000;
Plăț i avans pentru achiziț ionarea de bunuri - P150,000; Conturile clienț ilor raportând solduri credit rezultate din
advance payments–P20,000; Cash advance to subsidiary–P400,000; Claims from insurance company–P15,000;
{"Subscriptions receivable due in 60 days":"Abonamente de încasat scadente în 60 de zile","P300,000":"P300.000","Accrued interest receivable":"Dobândă acumulată de încasat","P10,000":"P10.000"}

Cât ar trebui să fie prezentat ca „Comerț ș i alte creanț e” sub activele curente?
725.000 b. 1.125.000 c. 1.290.000 d. P1,650,000

DISCOUNTURI DE COMERȚ VS. DISCOUNTURI DE CASH

Discounturi comerciale - cunoscut ș i sub numele de discount de volum sau discount de cantitate. Este un mijloc de ajustare a listei
preț pentru diferiț i cumpărători sau cantităț i variate. Conturile de încasat trebuie să fie înregistrate net de discounturile comerciale.

Discounturi pentru plată rapidă - aceasta este o reducere din preț ul facturii din cauza plăț ii rapide.

PROBLEMĂ ILUSTRATIVĂ:

Pe 9 mai 2015, compania Paul a vândut mărfuri cu un pre ț listat de P150,000 către Camry pe cont. Paul a permis
discounturi comerciale de 30% ș i 20%. Condiț iile de plată au fost 2/15, n/40, iar vânzarea a fost făcută FOB punctul de expediere. Paul
a plătit în avans P6.000 pentru costurile de livrare pentru Camry ca o acomodare.

Ce sumă ar trebui să plătească Camry lui Paul ca plată integrală pe 24 mai 2015?
o. 82.320 b. 88,200 c. P88,320 d. 94.200

Pe 1 iunie 2015, compania Ton-Ton a vândut marfă cu un pre ț listat de 300.000 de pesos companiei Pan pe credit.
Pan a primit următoarele reduceri comerciale de 30% ș i 20%. Condiț iile de plată au fost 2/15, n/40, iar vânzarea a fost
Ce sumă ar trebui să plătească compania Pan companiei Ton-Ton ca plată integrală pe 14 iunie 2015?
168.000 b. 164.640 c. 159.740 d. P159,640

Soldurile de credit ale clien ț ilor - solduri de credit în conturile de crean ț e rezultate din plă ț i în exces, restituiri ș i
abonamente ș i plăț i anticipate de la client. Acest cont ar trebui clasificat ca datorii curente ș i nu trebuie să fie
compensat împotriva soldurilor debitoare din conturile altor clienț i.

INITIAL MEASUREMENT

PFRS 9 prevede: un activ financiar va fi recunoscut iniț ial la VALOARE JUSTĂ plus COSTURILE DE TRANZACȚ IE care
are directly attributable to the acquisition.

Valoarea corectă a activului financiar - valoarea corectă a contraprestaț iei date, de obicei preț ul tranzacț iei

Notă: Fluxul de numerar legat de creanț ele pe termen scurt nu este discontat deoarece efectul discontării este de obicei
imaterial.

DEBITE INITIAL MEASUREMENT (FAIR VALUE)


Creanț e pe termen scurt Valoarea nominală sau suma originală a facturii
Creanț e pe termen lung, cu dobândă Valoare nominală, care este de fapt PV la emitere
Creanț e pe termen lung, fără dobândă Valoare prezentă, discountată folosind rata efectivă a dobânzii

MASURARE ULTERIOARE

Conturile de creanț e vor fi măsurate ulterior la VALOAREA REALIZABILĂ NETĂ, adică suma de numerar aș teptată
a fi colectate sau suma recuperabilă estimată.

Aceasta se bazează pe principiul de bază stabilit că „activele nu trebuie evaluate la o sumă mai mare decât suma recuperabilă”

CREANȚE Măsurare ulterioară


Creanț e pe termen scurt Valoarea netă realizabilă
Creanț e pe termen lung, cu dobândă Cost amortizat, folosind metoda dobânzii efective
Creanț e pe termen lung, fără dobândă Amortized cost, using effective interest method

Notă: La estimarea valorii nete realizabile a conturilor de creanț e comerciale, se fac următoarele deduceri:
Alocaț ie pentru costul de transport
Provizion pentru returnarea vânzărilor
Alocaț ie pentru discounturi la vânzări
Provizion pentru creanț e dubioase

CONTABILIZAREA CHELTUIELILOR CU DATORIILE NEINCASATE

[Link] provizionului – aceasta necesită recunoaș terea pierderii din creanț e neîncasate dacă conturile sunt îndoielnice în ceea ce priveș te colectarea.
b. Metoda de anulare directă - aceasta necesită recunoaș terea pierderii datoriei neperformante doar atunci când contul s-a dovedit a fi
fără valoare sau necolectabil.

METODA ALLOWANCE METODA DE ANULARE DIRECTĂ


Conturile sunt considerate dubioase Conturi dubioase XX Intrare interzisă

de colectie Provizion pentru creanț e dubioase XX


Conturile s-au dovedit a fi fără valoare Provizion pentru clienti dubiosi XX Datorii neîncasaț i XX
Creanț e XX Conturi de încasat XX
Conturi care sunt anterior Conturi de încasat XX Creanț e XX
scrise ca fiind fără valoare sunt Provizion pentru creanț e dubioase XX Creanț e neperformante XX
recuperat sau colectat
Numerar XX Numerar XX
Creanț e XX Creanț e XX

PROBLEMĂ ILUSTRATIVĂ:
1. Compania de fier a furnizat următoarele date pentru anul curent:

Vânzări pe cont P3,600,000


Note primite pentru a soluț iona conturile 400.000
Provizion pentru conturi dubioase 90.000
Colectiile primite pentru a stinge conturile 2.450.000
Reduceri permise pentru a fi luate de clienț i 45.000
Colectări primite în reglementarea notelor 150.000

Necesare:
Pregătiț i înregistrările jurnal pentru a înregistra tranzacț iile ș i pentru a calcula valoarea realizabilă netă a creanț elor.
RĂSPUNS:
A.
[Link] receivable 3.600.000
Vânzări 3.600.000

2. Note de încasat 400.000


Creanț e 400.000

3. Conturi dubioase 90.000


Provizion pentru conturi nesigure 90.000

[Link] pentru crean ț e dubioase 20.000


Conturi de încasat 20.000

[Link] return 15.000


Creanț e 15.000

6. Numerar 2.450.000
Creanț e 2.450.000

[Link] de vânzare 45.000


Accounts receivable 45.000

8. Numerar 150.000
Note de încasat 150.000
B.
Conturi de încasat 670.000
Mai puț in: Provizion pentru conturi dubioase 70.000
Valoare realizabilă netă 600,000

2. Compania Kimberly a furnizat următoarele informa ț ii pentru anul curent:


1 IANUARIE 31 DECEMBRIE
Conturi de încasat 1.200.000
Provizion pentru pierderi din creanț e 60,000
conturi
Sales 8.000.000
Numerar colectat din 7.000.000
clienț i

Încasările de numerar au inclus o recuperare de 10.000 de PHP de la un client al cărui cont fusese considerat nepracticabil.
anul precedent. Pe parcursul anului, a fost necesar să recunoaș tem o cheltuială pentru conturi dubioase de 100.000 de PHP ș i să anulăm datorii fără valoare.
conturile clien ț ilor de P30,000. La sfâr ș itul anului, un client a stins un cont prin emiterea unui bilet de tezaur de 12%, pe ș ase luni.
P400.000
Care este valoarea netă realizabilă a creanț elor la 31 decembrie?
a. P1,640,000 b. 1.670.000 c. 1.780.000 1.630.000

3.Când crean ț a unui client specific este radiată ca fiind neîncasabilă, care va fi efectul asupra netului
venit sub alocaț ie ș i metoda de amortizare directă?
a. Niciun efect atât sub metoda de alocare, cât ș i sub metoda de anulare directă
b. Scădere atât sub metoda de alocare, cât ș i sub metoda de anulare directă
c. Fără efect sub metoda de aloca ț ie ș i diminuare sub metoda de anulare directă.
d. Scădere sub metoda de alocare ș i fără efect sub metoda de anulare directă
SOL.
METODA DE ALLOWANCE METODA DE ANULARE DIRECTĂ
Conturile s-au dovedit a fi nevaloroase Provizion pentru conturi dubioase XX XX
Datorii neîncasate
Conturi de încasat XX Creanț e XX
a. Nu afectează nici venitul net, nici capitalul de lucru.
b. Nu afectează nici venitul net, nici crean ț ele
c. Scădere atât a venitului net, cât ș i a crean ț elor
d. Reduce ț i atât venitul net, cât ș i capitalul de lucru
SOL.
METODA ALLOWANCE
Conturile s-au dovedit a fi fără valoare Provizion pentru conturi de valuare îndoielnică
XX
Creanț e XX

CAPITAL DE FUNCȚ IONARE = ACTIV CURRENT – DATORII CURENTE


Înainte: 205.000 = 305.000–100.000 După: 205.000 = 305.000 - 100.000
E.G. P35,000 s-a dovedit a fi lipsit de valoare
Conturi de încasat 400.000 Provizion pentru creanț e dubioase 35.000
Provizion pentru conturi dubioase 95.000 Creaturi de încasat 35.000
Valoare Realizabilă Netă 305.000

Creanț e 365.000
Provizion pentru creanț e dubioase 60,000
Valoare netă realizabilă 305,000

Soldul final al conturilor de încasat rămâne acelaș i, cu toate că provizionul pentru creanț e dubioase s-a dovedit a fi
fără valoare. Prin urmare, soldurile capitalului de lucru rămân la fel.

TERMINI LEGATĂ DE CHELTUIELILE DE TRANSPORT


[Link] Destina ț ie–înseamnă că proprietatea asupra mărfii este transferată cumpărătorului doar la sosirea acesteia la
punctul de destinaț ie sau la primirea de către cumpărător a mărfii.
[Link] Punctul de expediere – înseamnă că proprietatea asupra mărfurilor este transferată cumpărătorului la expediere
a acestora.
c. Transport la destina ț ie – înseamnă că costurile pentru transportul mărfii expediate vor fi plătite de cumpărător.
d. Transportul preplătit - înseamnă că cheltuielile de transport pentru marfa expediată au fost deja plătite de către vânzător.

ILUSTRARE
Punct de expediere FOB

Vânzătorul plasează bunurile gratuit Cumpărătorul suportă toate costurile de transport


la bordul portavionului

SELLER CUMPĂRĂTOR

Ownership
trece la
cumpărător aici

Notă:
Cumpărătorul plăteș te costurile de transport deoarece transferul de proprietate "titlu" se face către cumpărător în momentul expedierii

FOB Destinaț ie
Vânzătorul îș i plasează bunurile liber la bord la locul cumpărătorului
afacerea ș i vânzătorul suportă toate costurile de transport

SELLER BUYER

Proprietate
trece la
cumpărător aici
Notă:
Vânzătorul plăteș te costurile de transport deoarece proprietatea "titlu" se transferă cumpărătorului odată cu primirea acestuia.
Punctul în care titlul se transferă poate varia în funcț ie de termenii vânzării

PROBLEMĂ ILUSTRATIVĂ:

Aftershock Company sold merchandise on account for P500,000. The terms are 3/10, n/30.
Costul de transport aferent a fost de 10.000 de peso. Contul a fost încasat în perioada de discount.

Necesare:

Pregătiț i înregistrările jurnalului pentru a înregistra tranzacț iile în cadrul următoarelor condiț ii de transport:
FOB destina ț ie ș i transportul pe cheltuiala cumpărătorului

2. FOB destina ț ie ș i transport plătit


3. Punct de expediere FOB ș i transportul colectat
4. Punct de expediere FOB ș i transport preplătit

SOL.
FOB destinaț ie ș i transport cu plată la livrare

1. Crean ț e 500.000
Transport marfă 10.000
Sales 500.000
Indemnizaț ie pentru costurile de transport 10,000

2. Numerar 475.000
Discount la vânzări 15.000
Alocare pentru costurile de transport 10.000
Conturi de încasat 500.000

FOB destinaț ie ș i transportul plătit

[Link] receivable 500.000


Transport marfă 10.000
Vânzări 500.000
Numerar 10.000

[Link] ghea ț ă 485,000


Reducere de vânzare 15.000
Creanț e 500.000

Punct de expediere FOB ș i transport pe baza colectării

[Link] receivable 500.000


Sales 500.000

[Link] ț inere 485.000


Discount de vânzare 15.000
Creanț e 500.000

Punct de expediere FOB ș i transport plătit anticipat

1. Crean ț e 510.000
Vânzări 500.000
Bani cash 10.000

METODE DE ÎNREGISTRARE A VÂNZĂRILOR CU CREDIT

1. Metoda brută – crean ț ele ș i vânzările sunt înregistrate la valoarea brută a facturii.
2. Metoda netă - crean ț ele ș i vânzările sunt înregistrate la suma netă a facturii, ceea ce înseamnă factura
preț ul minus discountul în numerar.

METODE DE ESTIMARE A CHELTUIELILOR CU DATORIILE NEÎNCASATE

a. Procentul vânzărilor (abordarea prin contul de profit ș i pierdere) - cheltuiala cu crean ț ele neîncasate este calculată prin aplicarea unui
potrivirea corectă a costurilor ș i veniturilor este realizată deoarece pierderea din creanț e neîncasate este direct legată de vânzări ș i raportată în
anul vânzărilor

[Link] crean ț elor (metoda bilan ț ului) rezultă într-o evaluare mai precisă a
crean ț ele din bilan ț , deoarece această metodă încearcă să evalueze crean ț ele comerciale la valoarea lor viitoare
sume colectibile.
a. Procentaj compus - o rată unică este aplicată conturilor de încasat la sfârș itul
period to obtain therequired ending balance of the allowance. The amount of bad debts expenses recognized is the
diferenț a dintre soldul existent în contul de provizion ș i soldul final dorit.
b. Crean ț ele comerciale sunt clasificate după vârstă ș i un procent diferit este aplicat fiecărei categorii.
grupa de vârstă. Alocaț ia este apoi determinată prin înmulț irea totalului fiecărei clasificări cu rata sau procentul de pierdere
în funcț ie de experienț a companiei pentru fiecare categorie pentru a obț ine soldul final necesar al provizionului
sfârș itul perioadei.

CREANȚE DE ÎNCASAT PROVISIUNE PENTRU DIVERSE DUBII


Beginning Balance Sold iniț ial
Vânzări pe cont Returnările de vânzări ș i compensaț iile Conturi anulate Cheltuieli cu conturile dubioase
Recuperări Sales discounts Recuperări
Colecț ii inclusiv Sold final
recuperări
Conturi anulabile
Sold final

PROBLEMĂ ILUSTRATIVĂ:

1. Lady Company a furnizat următoarele date pentru anul curent:

Provizion pentru daune de conturi - 1 ianuarie P180,000


Sales 9.500.000
Returnările ș i reducerile de vânzări 800.000
Discounturi la vânzări 200.000
Conturi radiate ca fiind neîncasabile 200.000

Entitatea a provisionat pentru cheltuielile cu conturile dubioase la un raport de 3% din vânzările nete.
Care este provizionul pentru conturile de creanț e dubioase la sfârș itul anului?
a. 435.000 b. 265.000 c. P235,000 d. 241.000

2. Compania Monster a furnizat următoarele conturi extrase din bilan ț ul de probă necorectat la sfâr ș itul anului:

DEBIT CREDIT
Conturi de încasat 5.000.000
Provizion pentru creanț e dubioase 40.000
conturi
Vânzări nete pe credit 20.000.000

Entitatea a estimat că 3% din conturile de încasat brute vor deveni necolectabile.


Ce sumă ar trebui să fie recunoscută ca cheltuială pentru conturi dubioase pentru anul curent?
110,000 b. 150.000 c. P190.000 600.000

3. Compania Yhan a folosit metoda de ajustare pentru contabilizarea crean ț elor neîncasate. Următorul program rezumativ a fost
preparat dintr-o îmbătrânire a creanț elor restante la 31 decembrie:

Numărul de zile Sumă Probabilitatea de


Remarcabil colecț ie
0–30 zile 5.000.000 98%
31–60 de zile 2.000.000 90%
Peste 60 de zile 1.000.000 80%

Următoarea informaț ie suplimentară este disponibilă pentru anul curent:

Vânzări nete cu credit pentru anul 40.000.000


Provizion pentru creanț e dubioase:
Entitatea a bazat estimarea conturilor dubioase pe îmbătrânirea conturilor de încasat.
Ce sumă ar trebui recunoscută ca cheltuială cu conturile dubioase pentru anul curent?
a. 470.000 b. 480.000 c. 500.000 d. 520.000

PROBLEME ÎN VÂNZAREA BUNURILOR

Vânzări Bill and Hold - este o formă de aranjament de vânzare în care un vânzător de bunuri facturează un client pentru produse
dar nu expediază produsul până la o dată ulterioară. Livrarea este întârziată la cererea cumpărătorului, dar cumpărătorul
preia titlu ș i acceptă facturarea.

Venitul este recunoscut atunci când cumpărătorul preia titlul, cu condiț ia:
1. Este improbabil ca livrarea să fie efectuată
2. Articolul este disponibil, identificat ș i gata pentru livrare către cumpărător în momentul în care vânzarea este recunoscută
3. Cumpărătorul recunoa ș te în mod specific instruc ț iunile de livrare amânate
4. Se aplică termenii obi ș nuiț i de plată

Vânzări în rate – sunt vânzări în care bunurile sunt livrate doar atunci când cumpărătorul a plătit ultima rată.
într-o serie de plăț i.

Veniturile din astfel de vânzări sunt recunoscute când bunurile sunt livrate. Cu toate acestea, când experienț a indică că
cea mai mare parte a acestor vânzări sunt consummate, venitul poate fi recunoscut atunci când se primeș te un depozit semnificativ, cu condiț ia ca
bunurile sunt disponibile, identificate ș i pregătite pentru livrare către cumpărător.

La aprobat când cumpărătorul a negociat un drept limitat de returnare

Dacă există incertitudini cu privire la posibilitatea returnării, veniturile sunt recunoscute atunci când expedierea a fost formal
acceptat de către cumpărător sau bunurile au fost livrate ș i perioada de timp pentru respingere a expirat.

Consignarea - este o metodă de comercializare a bunurilor în care proprietarul, numit consignatar, transferă bunurile fizice
posesia anumitor bunuri către un agent numit consignatar care le vinde în numele proprietarului. Bunuri consignée
vor fi incluse în inventarul expeditorului până când aceste bunuri vor fi vândute altor părț i de către consignee.

Vânzări cu rate - în ciuda păstrării dreptului de proprietate de către vânzător, substanta tranzacț iei este că controlul asupra
bunurile au trecut deja la cumpărător, presupunând o aș teptare rezonabilă de colectare în cursul normal
bunurilor. Bunurile sunt considerate vândute atunci când sunt livrate ș i prin urmare, excluse din inventarul vânzătorului.

NOTE DE ÎMPRUMUT

a. Definiț ie – acestea sunt cereri susț inute de promisiuni formale de plată, care sunt sub formă de bilete.
b. Recunoaș tere
1. Notele pe termen scurt sunt de obicei înregistrate la valoarea nominală deoarece dobânda implicită în valoarea la scadenț ă este
imaterial.
2. Notele pe termen lung ar trebui să fie înregistrate la valoarea actuală.
a. Note cu dobândă - valoarea actuală a notei este aceeaș i cu suma nominală a notei.
b. Note fără dobândă

Valoarea prezentă
notă schimbată exclusiv pentru numerar egal cu suma de numerar obț inută
notă schimbată pentru proprietate, bunuri Valoarea actuală este conform
ordine de prioritate:
1. Valoarea de piaț ă corectă a proprietăț ii, bunurilor sau serviciilor

2. FMV-ul notei primite


3. Suma redusă a biletei folosind rata corespunzătoare
interes.

Diferenț a dintre suma nominală a notei ș i valoarea sa actuală este înregistrată ca discount sau premium.
ș i amortizat în contul veniturilor din dobânzi pe durata notei, folosind metoda dobânzii efective.

c. Evaluare ș i raportare
1. Notele pe termen scurt sunt raportate la valoarea lor realizabilă netă.
2. Notele pe termen lung sunt raportate la valoarea actuală sau costul amortizat, discountate folosind
rata efectivă a dobânzii.
Costul amortizat al unui activ financiar este suma la care activul financiar este măsurat la recunoaș terea iniț ială
minus principal repayments, plus or minus the cumulative amortization using the effective interest method and
minus orice reducere directă sau prin utilizarea unui cont de provizion pentru depreciere sau neîncasabilitate
Când nota are o rată a dobânzii care se apropie de rata actuală de piaț ă pentru instrumente similare,
valoarea prezentă a notei este egală cu valoarea sa nominală. Ulterior datei notei, valoarea sa contabilă este suma
capitalul sau valoarea nominală ș i orice dobândă acumulată.

Pe 1 octombrie 2015, compania Picco a primit o obliga ț iune de 12%, pe 2 ani, în valoare de 500.000 RON de la un client în cadrul unui acord de încheiere a datoriei.

contul ș i dobânda notei este plătibil anual începând cu 1 octombrie 2016. Rata pieț ei prevalente pentru
un instrument similar este 12%.

a. Recunoa ș terea ini ț ială, nota este înregistrată la valoarea sa actuală, care este egală cu valoarea nominală:
Note de încasat 100.000
Cont de încasat 100.000

b. La sfâr ș itul perioadei de raportare, se face o ajustare pentru a înregistra orice dobândă acumulată, după cum urmează:
Interese de încasat 3.000
Venituri din dobânzi 3.000

c. Entitatea ar trebui să înregistreze valoarea contabilă a notei la 31 decembrie 2015 în valoare de:

RENTĂ DECLARATĂ NEREALISTĂ


Când nota primită are o rată a dobânzii care este nerealistă ș i semnificativ diferită de piaț a actuală
rata dobânzii pentru note similare, valoarea de piaț ă a notei este egală cu valoarea actuală a principalului ș i a dobânzii
plăț ile discountate la o rată a dobânzii imputate, care ar trebui să se apropie de rata de piaț ă de la acel moment.

Pe 31 decembrie 2015, compania Picca a vândut un teren care a costat 800.000 de pesos ș i a primit un împrumut pe trei ani, cu dobânda de 3%.
Nota de P1,200,000 ca plată. Dobânda la notă este plătibilă anual, pe 31 decembrie. Principalul
suma notei este plătibilă pe 31 decembrie 2018. Rata dobânzii prevalente pentru instrumente similare la
31 decembrie 2015 este 10%. Nu există o valoare corectă disponibilă pentru teren la data vânzării.

a. Valoarea actuală a notei este calculată după cum urmează:

Principal: P1,200,000 x 0.7513 P901,560


Dobândă: 1.200.000 x 3% x 2.4869 89.528
Valoare actuală P991,088

b. Ce sumă ar trebui raportată ca câ ș tig sau pierdere din vânzarea terenului? Răspuns.

c. Pentru a înregistra vânzarea terenului:


Note de încasat 1.200.000
Reducere la creanț ele comerciale 208,912
Teren 800.000
Câș tig din vânzarea terenului 191,088

d. Pentru a înregistra venitul din dobânzi pentru 2016:


Numerar 36,000
Discount la creanț ele de încasat 63,109
Venituri din dobânzi 99,109

e. Pentru a înregistra venitul din dobânzi pentru 2017:


Numerar 36.000
Discount pe creanț e 69.420
Venit din dobânzi 105,420

f. Pentru a înregistra ultima decontare pentru 2018:


Numerar 1,236,000
Discount pentru creanț e 76,384
Venituri din dobânzi 112,384
Note de încasat 1.200.000

2. Pe 31 decembrie 2012, o entitate a vândut un teren care a costat 800.000 de pesos ș i a primit un bilet de 1.200.000 de pesos.
plata. Nota este plătibilă în trei rate anuale de P400,000 începând cu 31 decembrie 2013, plus
dobândă de 3% pe baza soldului restant. Rata dobânzii prevalente pentru obligaț ii similare la 31 decembrie,
2012 este 10%. Nu există nicio valoare corectă disponibilă pentru teren la data vânzării.
a. Determina ț i valoarea actuală a notei la momentul tranzac ț iei de vânzare: P1,056,298
b. Determine the gain on sale of land on December 31, 2012:P256,298
c. Pregăti ț i înregistrările contabile pentru 2012, 2013, 2014 ș i 2015:
PROBLEMA DE PRACTICĂ:

Pe 31 decembrie 2015, Poppy Co. a vândut o ma ș ină companiei Santa în schimbul unei note fără dobândă.
solicitând zece plăț i anuale de P50,000. Santa a efectuat prima plată pe 30 decembrie 2015. Piaț a
rata dobânzii pentru note similare la data emiterii a fost de 8%. Informaț iile despre factorii de valoare actuală sunt după cum urmează:

Perioadă Valoarea prezentă a 1 la 8% Valoarea Prezentă a Anuităț ii Obș nuite la 8%


9 0.50 6.25
10 0.46 6.71

În declaraț ia sa de Poziț ie Financiară din 31 decembrie 2015, ce sumă ar trebui să raporteze Poppy pentru nota de încasat?
a. 225.000 b. 230.000 c. P312,500 d. 335.500

2. Pe 1 martie 2015, compania Cura a vândut o echipament vechi companiei Matthew, având un cost original de
P450.000 ș i amortizarea acumulată de P150.000. Matthew a semnat o notă fără dobândă care necesită
plata de 60.000 de pesos anual timp de ș apte ani. Prima plată a fost efectuată pe 31 martie 2015. Rata de schimb actuală
rata dobânzii pentru acest tip de notă la data emiterii a fost de 10%. Informaț ii despre factorii valorii prezente sunt ca
urmează:

Perioadă Valoarea prezentă a 1 la 8% Valoarea prezentă a anuităț ii ordinare la 8%


6 0.56 4.36
7 0.51 4.87

Cât ar trebui să raporteze compania Cura ca venituri din vânzări în martie 2015?
a. 214,200 b. 261,600 c. 292,200 d. P321.600

Ce sumă ar trebui raportată ca câș tig sau pierdere din vânzarea echipamentului?

KEY NOTES:
Când o note fără dobândă este schimbată exclusiv pentru numerar ș i nu se schimbă alte drepturi sau privilegii,
valoarea actuală a notei la data la care este primită este egală cu sumele de bani primite în schimb.
Când nota fără dobândă este schimbată pentru proprietate, bunuri sau servicii, valoarea actuală a notei pe
data la care este primit este valoarea de piaț ă corectă a proprietăț ii, bunurilor sau serviciilor sau valoarea de piaț ă corectă a notei,
orice este mai clar determinabil. În caz contrar, se foloseș te o rată imputată pentru a determina valoarea sa actuală.

DIFICULTĂȚI ÎN ÎNCASAREA CREANȚELOR

O entitate trebuie să evalueze la sfâr ș itul fiecărui perioadă de raportare dacă există vreo dovadă obiectivă că aceasta
clientela sau un grup de creanț e este deteriorat.
O entitate evaluează mai întâi dacă există dovezi obiective de depreciere individual pentru crean ț e care sunt
în mod individual semnificativ ș i individual sau colectiv pentru creanț e care nu sunt individual semnificative.
Pierderile din depreciere se calculează după cum urmează:

Valoarea contabilă a creanț ei


– PV al fluxurilor de numerar viitoare estimate, actualizate la
rata dobânzii efective
Pierdere de depreciere

PROBLEMĂ ILLUSTRATIVĂ:

La 31 decembrie 2012, unul dintre clienț ii pe credit ai companiei Archer, Breach Trading, se confruntă cu dificultăț i financiare.
Ca urmare, Breach Trading a ratat plata sumei principale a notelor sale de plată de 3.000.000 P
dobânda acumulată de 300.000 de pesos, rata specificată este de 10%. O aranjare de restructurare a fost aprobată de conducerea
Compania Archer, după cum urmează: capitalul a fost redus la P2.000.000 ș i va fi scadent pe 31 decembrie 2013; acumulat
interesul de 300.000 de pesos este iertat; iar rata dobânzii este redusă la 8% care se va plăti pe 31 decembrie 2013 ș i pe 31 decembrie
2014. Rata dobânzii de piaț ă prevalente pentru instrumente similare la momentul restructurării - 31 decembrie 2012 este de 9%.
Calculaț i pierderea din impairment care trebuie recunoscută de compania Archer la 31 decembrie 2012: ANS: P1.369.520

Rata de piaț ă utilizată pentru determinarea valorii actuale a fluxurilor de numerar viitoare din nota restructurată este istorica
rata sau rata efectivă iniț ială a dobânzii notei.

FINANȚAREA CONTURILOR Ș I NOTELOR DE ÎNCASARE


se referă la utilizarea creanț elor ca garanț ie pentru un împrumut.
Singura intrare necesară în cărț i ar fi înregistrarea împrumutului obț inut de la compania de finanț are sau
bancă.
Conturile de încasat, în niciun fel, nu sunt afectate de gaj, ceea ce înseamnă că nu există
reducerea soldului conturilor de încasat. Cu toate acestea, dezvăluirile ar trebui făcute în notele la
situaț ii financiare.

b. Atribuire
–Amore aranjament oficial de împrumut în care creanț ele sunt folosite ca garanț ie. Cesionarea este
specific deoarece creanț ele specificate servesc ca garanț ie pentru împrumut.
Vânzarea creanț elor cu recurs.
Cedentul sau împrumutătorul îș i transferă drepturile asupra unor creanț e către un creditor sau
cesionar în considerare pentru un împrumut
Conturile desemnate sunt segregate de conturile nedesemnate. Notificările de plată/datoria aferentă
suma alocată conturilor ar trebui scăzută din soldul A/R alocat pentru a determina
capitalul cedentului în conturile de creanț e cedate.
Crean ț ele aferente conturilor atribuite sunt raportate în situa ț ia de activ ș i pasiv împreună cu
conturi de creanț e neasignate la valoarea lor netă de realizat.
Împrumutul este la un procent specificat din valoarea nominală a garanț iei ș i a dobânzii ș i a comisioanelor de serviciu.
sunt atribuite cedentului (împrumutătorului).
Debitorii sunt notifica ț i ocazional să facă plă ț i către cesionar (creditor), dar majoritatea
îndatoririle nu sunt pe o bază de notificare.

[Link]
–Este similar cu o vânzare de creanț e deoarece este, în general, pe o bază fără recurs-notificare
baza. Factorul sau cumpărătorul îș i asumă riscul colectivităț ii ș i, în general, se ocupă de facturare ș i
funcț ia de colectare. Se recunoaș te un câș tig sau o pierdere pentru diferenț a dintre încasările primite ș i
valoarea netă contabilă a creanț elor cesionate.
Conturile de creanț e vândute ar trebui să fie anulate din conturi deoarece factoringul diferă de
o sarcină în care o entitate transferă efectiv proprietatea creanț elor către
factor.
Factorul îș i asumă responsabilitatea: pentru păstrarea înregistrărilor de creanț e, colectarea conturilor ș i pentru
rechizite neîncasabile.
Factorul creanț elor unei companii reț ine o anumită parte din conturi ca o măsură de protecț ie
împotriva returnărilor ș i reducerilor pentru clienț i ș i alte ajustări speciale, partea reț inută ar trebui să fie
inclus în creanț e prezentate ca active curente (creanț ă de la factor)

PROBLEMĂ DE EXERSARE:

Compania de lactate a vândut creanț ele fără recurs, cu o valoare nominală de 6.000.000 de peso. Factorul a perceput 15%.
comision pe toate conturile de creanț e facturate ș i reț inut 10% din conturile facturate ca protecț ie împotriva
returnările clienț ilor ș i alte ajustări.
Entitatea stabilise anterior o provizion pentru conturi îndoielnice de P200,000 pentru aceste conturi. Prin anul-
în final, entitatea acumulase reț inerea factorului, neexistând returnări de produse de la clienț i ș i alte ajustări.

Ce sumă de bani a fost primită ini ț ial din factoring?


a. P4,500,000 b. 5,400,000 c. 5.100.000 d. 6.000.000

2. Care este pierderea la factoring?


a. P700,000 b. 900.000 aproximativ 200.000 d. 0

[Link]
Discountul pe nota de încasat fără recurs este considerat ca o vânzare ș i, prin urmare, nu există.
risc contingent, înseamnă că garantul evită responsabilitatea viitoare chiar dacă emitentul refuză să plătească
beneficiarul la data scadenț ei.
Activul (notele de încasat) este eliminat din conturi ș i un câș tig sau o pierdere este recunoscut pentru
diferenț a dintre veniturile obț inute ș i valoarea contabilă a notei, inclusiv orice dobândă acumulată.

Dacă discountarea creanț elor este cu regres, ceea ce înseamnă că în cazul neexecutării obligaț iilor de către debitor...
debitorul (creatorul), vânzătorul (subliniatorul) notei devine responsabil pentru valoarea sa de scadenț ă (contingentă
responsabilitatea girantului), tranzacț ia este înregistrată ca fiind oricare dintre următoarele:
Vânzare condiț ionată a notei de încasat recunoscând o obligaț ie contingentă – nota de încasat
discountul este dedus din totalul creanț elor cu divulgarea obligaț iei contingente
când pregătiț i situaț ia financiară.
Împrumuturi garantate – nota recebilă nu este eliminată, ci, în schimb, este o contabilizare
responsabilitatea este înregistrată la o sumă egală cu suma nominală a notei de plată discountate.
Un venit din discount este calculat astfel:

Maturity Value
Reducere
Venituri nete

1. Interes până la maturitate (P x R x T)


2. Maturity value (P + I)
3. Reducere (MV x DR x DP)
4. Net Proceeds (MV - Discount)

Dacă valoarea nominală a notei este > veniturile, diferenț a este cheltuială cu dobânda.
Dacă valoarea nominală a BONULUI este < venitul, diferenț a este venit din dobânzi.

S-ar putea să vă placă și