Determinarea Volumetrică A Aprovizionării Osoase Înainte Și După Operația de Sinus Lift Folosind Tomografia Computerizată
Determinarea Volumetrică A Aprovizionării Osoase Înainte Și După Operația de Sinus Lift Folosind Tomografia Computerizată
la Universitatea de
Medicină din Viena
efectuate pe
Departamentul de Chirurgie Orală al
Universității de Medicină Dentară, Orală și
Maxilo-Facială
Cenzura:
Univ. Prof. DDR. Înghețul lui Gabo
1. Îngrijitor:
Univ. Prof. Dr. med. André Gahleitner
2. Îngrijitor:
Univ. Ass. Dr. Georg Strbac
-1-
Viena, martie 2008
-2-
DANKSAGUNG
Mulțumirile mele se îndreaptă mai ales către prof. universitar Dr. Gabor Fürst, care mi-a
făcut posibil să scriu această disertație.
Mulțumiri speciale se îndreaptă către Univ. Prof. Dr. med. André Gahleitner, Univ. Ass.
Dr. Georg Strbac, întreaga echipă de radiologie, doamna Teresa Keindl, domnul Helge
Schöchtner și dna Jasmin Springinsfeld pentru contribuțiile constructive, atmosfera de
lucru excelentă și sprijinul lor util.
Aș dori, de asemenea, să-i mulțumesc domnului Christian Huber pentru sfaturile sale
privind evaluarea statistică a datelor, precum și doamnei Bakk. Eva Bauer și Mag. Stefan
Tangl pentru sprijinul lor activ.
Dedic această lucrare soțului meu, fiicei mele, părinților mei și socrilor mei. Fără sprijinul
lor, elaborarea acestei disertații nu ar fi fost posibilă.
-3-
I Cuprins
I CUPRINS ...................................................................................................................................................3
IV........................................................................................................................................... R E Z U M A T 7
V.................................................................................................................................................. ABSTRACT 8
1 INTRODUCERE .......................................................................................................................................9
-4-
3 MATERIAL ȘI METODE.......................................................................................................................21
4 REZULTATELE......................................................................................................................................29
5 DISCUȚIE ................................................................................................................................................44
6 BIBLIOGRAFIE .....................................................................................................................................51
-5-
II Lista abrevierilor
Abreviere Explicație
Un Artera
Ar CT0 augmentat
CT1 ă
CT2 Tomografie computerizată înainte de sinus lift Tomografie
CT3 computerizată după sinus lift Tomografie computerizată
GBR după implantare Tomografie computerizată după
Imp K expunerea la implant Regenerare osoasă ghidată
MW Implant Os
N. Autolog Nerv
NNH Mediu
OPTG Ortopantomogramă sinusală
SL Elevarea sinusurilor
-6-
III Tabel de cifre
-7-
IV REZUMAT
Golurile dintre dinții din maxilarul superior sunt, de asemenea, din ce în ce mai tratate cu
implanturi. Osul alveolar rămas al maxilarului superior trebuie să fie prezent în cantități
suficiente pentru a oferi un sprijin suficient pentru implanturi. În cazurile în care această
condiție prealabilă nu este îndeplinită, mărirea planșeului sinusului maxilar s-a impus ca
măsură preimplantologică. Cantitatea de substanță osoasă disponibilă pentru implantare
poate fi examinată, printre altele, folosind tomografia computerizată.
Prezentul studiu prospectiv se referă la analiza modificărilor la care este expusă zona de
augmentare a elevațiilor planșeului sinusal într-o perioadă de până la doi ani după operație.
În acest scop, un total de 22 de sinusuri maxilare augmentate de la doisprezece pacienți au
fost măsurate folosind tomografia computerizată. Materialul augmentat a constat dintr-o
combinație de celule osoase autologe cultivate și Un Xenogeni
Material de schimb (Bio-Oss®). Cel Celulele osoase
autologe au fost prelevate din diferite locuri (intraoral sau din creasta iliacă).
Pacienții au fost supuși unui examen tomografic computerizat înainte de operația de sinus
lift (CT0), după sinus lift (CT1), după implantare (CT2) și după expunerea implanturilor
pentru restaurarea protetică (CT3). Pentru a putea descrie în mod obiectiv modificările,
volumul zonei augmentate și înălțimea acesteia au fost cuantificate în aceste momente.
O reducere semnificativă a dimensiunii zonei de augmentare a fost detectabilă între timpii
de examinare. Astfel, volumul mediu al sinusului a scăzut de la 2289 mm³ la momentul
CT1 la 1586 mm³ la momentul CT2 și la 1272 mm³ la momentul CT3. Aceasta corespunde
unei scăderi de 44,4% în general.
Înălțimea medie a scăzut de la 14,7 mm (CT1) la 13,6 mm (CT2) și în cele din urmă la 11,8 mm
Scăderea generală a fost astfel de 19,7%.
Sexul, precum și locul donator al materialului osos pentru cultivarea celulelor osoase nu au
avut nicio influență demonstrabilă asupra degradării augmentatului. Cu toate acestea,
persoanele în vârstă au prezentat pierderi mai mari în înălțimea crescută.
În ciuda pierderilor puternice de volum și înălțime care au putut fi observate, stocarea
osoasă a fost suficientă pentru implantare pe perioada de observație în toate cazurile.
-8-
V ABSTRACT
Golurile dinților chiar și în maxilar sunt din ce în ce mai des tratate cu implanturi.
Disponibilitatea unui material osos suficient este o cerință pentru implantare. În cazurile în
care nu există suficient os disponibil pentru a da stabilitate implanturilor, un sinus lift este
tratamentul preferențial. Cantitatea de os existent poate fi examinată prin tomografie
computerizată.
Acest studiu retrospectiv examinează modificările zonelor de sinus lift într-o perioadă de
maxim doi ani după operație.
În lucrarea de față, un număr total de 22 de sinusuri maxilare augmentate de la 12 pacienți
au fost cuantificate folosind tomografia computerizată.
Materialul de augmentare a constat dintr-o combinație de celule osoase autologe expandate
prin cultură și un înlocuitor osos xenogen (Bio-Oss®). Celulele osoase au fost prelevate fie
intraoral, fie din creasta iliacă.
Pacienții au fost evaluați înainte de operația de sinus lift (CT0), după sinus lift (CT1), după
implantare (CT2) și după descoperirea implanturilor pentru reabilitare protetică (CT3)
folosind tomografia computerizată. Pentru a descrie în mod obiectiv modificările, volumul
și înălțimea zonei augmentate au fost măsurate în oricare dintre aceste puncte de timp date.
A putut fi detectată o scădere distinctă a zonei augmentate în timp.
Volumul sinusului a scăzut de la 2289 mm³ la CT1 la 1586 mm³ la CT2 și la 1272 mm³ la
CT3. Aceasta echivalează cu o reducere de 44,4%.
Înălțimea medie a scăzut de la 14,7 mm (CT1) la 13,6 (CT2) și în cele din urmă la 11,8 mm
(CT3). Prin urmare, reducerea totală a fost de 19,7%.
Sexul și originea celulelor osoase nu au avut nicio influență detectabilă asupra scăderii
zonei augmentate. Cu toate acestea, persoanele mai în vârstă au prezentat pierderi mai mari
decât persoanele mai tinere.
În ciuda reducerii evidente, volumul osos disponibil a fost suficient pentru implantare,
pentru întregul interval de timp acoperit de această investigație.
-9-
1 Introducere
Prin urmare, scopul acestui studiu a fost de a utiliza tomografia computerizată pentru a
măsura modificările de creștere în ceea ce privește volumul și înălțimea și pentru a evalua
statistic rezultatele.
- 10 -
1.2 Anatomie des Sinus maxillaris
După cum se poate vedea și din Fig. 1.1, sinusul maxilar este o cavitate în formă de
piramidă care se conectează la peretele nazal de la baza sa și la osul zigomatic de la vârful
său. Spațiul sinusal se mărește odată cu creșterea ființei umane până la erupția dinților
permanenți. Dimensiunea medie a spațiului sinusal la adulți este de 2,5 până la 3,5 cm
lățime, 3,6 până la 4,5 cm lungime și 3,8 până la 4,5 cm adâncime. Volumul sinusului
maxilar la adulți este de aproximativ 12 până la 15 cm³. Sinusul se răspândește mezal în
zona canină și premolară. Sinusul are de obicei cel mai adânc punct în apropierea a 17 sau
27 de dinți4).
SINUSU
L SINUSU
MAXILA L
R MAXILA
R
- 11 -
arterei maxilare. Deoarece alimentarea cu sânge este preluată de ramurile terminale ale
vaselor periferice, apariția sângerărilor abundente în timpul operațiilor de sinus lift este
limitată. Alimentarea nervoasă este preluată de ramurile alveolarele superioare ale nervului
maxilar (a 2-a ramură a nervului trigeminal / vena nervului cranian)4).
După pierderea dinților, creasta alveolară, care nu mai este stresată funcțional, este din ce
în ce mai descompusă, iar sinusul maxilar din maxilarul superior se scufundă progresiv mai
jos. Acest lucru poate deveni o problemă în cazul inserării dorite a implantului, deoarece în
aceste cazuri – în special în regiunea posterioară a maxilarului superior – nu mai există
suficient material osos pentru implantare. Pericolul este că capetele implanturilor ar putea
ieși în sinusul maxilar, ceea ce ar reduce semnificativ fixarea lor1).
Mărirea planșeului sinusului maxilar s-a impus în ultimii ani ca o măsură
preimplantologică pentru astfel de cazuri. Un sinus lift este o procedură chirurgicală în
regiunea posterioară a maxilarului superior care poate fi utilizată pentru a construi osul
maxilarului. Se instalează un acces prin care sunt introduse apoi materialul de înlocuire
osoasă și/sau osul autolog. Prin plasarea acestor materiale în sinusul maxilar (sinusul
maxilar), acesta este "ridicat" într-o asemenea măsură încât implanturile pot fi ancorate în
siguranță după ce materialul de augmentare s-a vindecat6)7) (vezi Fig. 1.2).
- 12 -
a) b)
- 13 -
1.4.2 Imagini craniene (cefalometrie)
În radiografiile cefalometrice, craniul este prelevat din lateral. Distanța dintre focalizare și
obiect este mai mare decât în imaginile normale ale craniului, unde distanțele de un metru
sunt comune. Aplicațiile acestei proceduri sunt în principal ortodonție și chirurgie maxilo-
facială, deoarece țesuturile moi sunt vizibile pe lângă structurile osoase. În această metodă,
craniul pacientului este fixat într-un cefalostat pentru a obține imagini reproductibile2).
Cencefalometria este greu folosită în operațiile de sinus lift.
- 14 -
Măsurarea densității diferitelor puncte (= pixeli), care este apoi convertită în valori de gri
între 0 (negru) și 255 (alb)8).
Există 2 tipuri de proceduri CT, care pot fi văzute și în Fig. 1.3: CT incremental și CT
spiralat. În CT incremental, sursa de raze X și detectoarele sunt cuplate și se mișcă în mai
multe cercuri în jurul pacientului. Un nou cerc trebuie început într-un punct diferit de
fiecare dată. Ca urmare, obțineți discuri diferite. În CT spirală, sursa de raze X și
detectoarele efectuează mișcări elicoidale în jurul pacientului. Există o singură abordare,
dispozitivul se înfășoară în jurul pacientului ca o spirală8).
Pe computer, numai informațiile unui anumit strat sunt procesate într-o imagine. În plus,
există opțiunea de a administra un agent de contrast intravenos înainte de CT, care apoi se
acumulează în cantități diferite în funcție de țesut. Avantajele tomografiei computerizate
includ, de asemenea, rezoluția de înaltă densitate și imagistica simultană a oaselor și
țesuturilor moi. CT poate fi utilizat și pentru a efectua examinări cu doze mici în care
expunerea la radiații este extrem de scăzută. Această metodă este adesea folosită în
examinările maxilarului.
Una dintre problemele cu tomografia computerizată sunt metalele, care sunt adesea folosite
în stomatologie ca plombe de amalgam, coroane, implanturi și altele asemenea. Ele duc la
formarea de artefacte care fac adesea imposibilă obținerea de imagini corecte ale acestor
zone3).
Astăzi, tomografia computerizată este considerată metoda standard în implantologie și
pentru imagistica sinusului maxilar (sinus paranazal)3).
- 15 -
1.5 Elevarea planșeului sinusal (sinus lift) și implanturi
Dacă implantarea nu este posibilă din cauza defectelor procesului alveolar, acesta trebuie
reconstruit cu ajutorul procedurilor augmentative9)10).
Acest lucru se face fie de10):
Onlay - Augmentare Artige (Augmentare externă) sau
Inlay - augmentare de tip (augmentare internă sau ridicare a planșeului sinusal)
Perkrestal Sinusbodenelevation
În această tehnică, se găsește un foraj în creasta alveolară. Trebuie avut grijă să vă asigurați
că membrana Schneider nu este perforată. Ulterior, osul local este împins cranian prin
atingerea osteotomilor cu diametru cranian ascendent. Acest lucru face ca și Schneider să
fie
- 16 -
membrana din partea inferioară a sinusului maxilar se detașează și se formează o cavitate,
care este imediat umplută prin introducerea materialului augmentat (vezi Fig. 1.4). La
final, implanturile sunt apoi introduse în foraj, prin care – așa cum am menționat deja la
început – se folosește fie o procedură într-o etapă, fie una în două etape, în funcție de
înălțimea crestei alveolare. Pentru a putea garanta stabilitatea implanturilor, este necesară o
înălțime reziduală osoasă minimă de aproximativ 6 mm. Această tehnică este mult mai
simplă decât tehnica chirurgicală care utilizează o fereastră osoasă laterală, motiv pentru
care este preferată și pentru implanturile simple10)11).
Sinus
maxilar
Diafragma lui
Schneider
Os
Majorat
Foraj
Implanta
- 17 -
Sinus
Os maxilar
Lat.
Fereastra Diafragma lui
osoasă Schneider
Implanta
Fig. 1.5: Elevarea sinusurilor printr-o fereastră osoasă
laterală10)
- 18 -
locații mai îndepărtate, cum ar fi creasta iliacă, radiusul și cupola craniului11).
- 19 -
2 Scopul studiului
Prezentul studiu retrospectiv se ocupă de evaluarea volumului de elevare a sinusului și a
înălțimii crescute în primii doi ani după operație folosind tomografia computerizată
modernă și post-procesarea digitală a imaginii.
În acest studiu au fost determinați și evaluați parametrii generali, radiologici și statistici
pentru a putea determina dacă înălțimea și volumul augmentării au fost suficiente pentru
implantare pe întreaga perioadă. Parametrii care trebuie determinați sunt enumerați mai
jos:
Parametri generali
Numărul de pacienți
Distribuția de gen
Distribuția vârstei
Distribuția dentiției colective a pacienților
Numărul de intervenții chirurgicale de sinus lift efectuate
Numărul de implanturi inserate
Parametru cu raze X
Volumul sinusului lift separat pentru sinusurile maxilare drepte și stângi
Volumul sinusului maxilar umplut cu aer în imaginile feliei axiale prin
tomografie computerizată de la marginea crestală a crestei alveolare până la
o înălțime de 15 mm (cranian) [imagine CT0]
Volumul materialului de augmentare utilizat (stare Max. 2
săptămâni postoperatorii după ridicarea sinusurilor) [imagine CT1]
Volumul materialului de augmentare utilizat (stare Max. 2
săptămâni postoperatorii după implantare) [imagine CT2]
Volumul materialului de augmentare utilizat (stare Max. 2
săptămâni postoperatorii după expunerea la implant) [imagine CT3]
- 20 -
Volumul sinusului lift pentru întregul sinus maxilar (dreapta și stânga)
Volumul sinusului maxilar umplut cu aer în imaginile feliei axiale prin
tomografie computerizată de la marginea crestală a crestei alveolare până la
o înălțime de 15 mm (cranian) [imagine CT0]
Volumul materialului de augmentare utilizat (stare Max. 2
săptămâni postoperatorii după ridicarea sinusurilor) [imagine CT1]
Volumul materialului de augmentare utilizat (stare Max. 2
săptămâni postoperatorii după implantare) [imagine CT2]
Volumul materialului de augmentare utilizat (stare Max. 2
săptămâni postoperatorii după expunerea la implant) [imagine CT3]
Modificări relative ale înălțimii medii ale osului și augmentate pentru întregul sinus
maxilar drept și stâng
Modificări ale înălțimii în raport cu distribuția de gen
Modificări ale înălțimii în raport cu distribuția pe vârste
Modificări ale înălțimii în raport cu punctul de extracție
- 21 -
3 Material și metode
- 22 -
3.2 Augmentărimaterial: Bio-Oss®
Bio-Oss® (Geistlich, Germania) este un produs natural. Acest material este foarte
asemănător cu țesutul uman și, prin urmare, are capacitatea de a promova formarea de țesut
osos nou și vindecarea țesutului. Bio-Oss este un produs fabricat din componentele
minerale® ale oaselor bovinelor australiene. După îndepărtarea componentelor organice,
rămâne doar faza osoasă mineralizată (vezi Fig. 3.2). Bio-Oss® este unul dintre cele mai
frecvent utilizate materiale de înlocuire osoasă de către medicii stomatologi în domeniile
reconstrucției osoase și stomatologiei regenerative13)14).
3.3 Computertomografie
Măsurătorile CT au fost efectuate pe un scaner de tomografie computerizată Tomoscan SR
6000 (Philips, Best, Olanda) cu următoarele setări:
Tensiune tub 120 kV, curent tub 75 mA
Timp de scanare de 2 secunde
Matrice de imagini 512 x 512
grosimea stratului de 1,5 mm, cu avans de masă de 1 mm (suprapunere de o treime
= 0,5 mm)
Nativ fără agent de contrast
Incizie axială și reconstrucție ortoradială
- 23 -
și prelucrat cu programul "Dentalsoftware Package 2.1" (Philips, Best, Olanda).
Determinarea înălțimii și a suprafeței a fost efectuată manual prin marcarea zonelor
corespunzătoare.
3.3.1 Măsurători volumetrice folosind examinări CT și comparație
între CT
Această lucrare implică o înregistrare bidimensională a datelor. În acest scop, augmentarea
a fost scanată într-un număr suficient de straturi.
Ulterior, suprafețele zonei care urmează să fie determinate în straturile individuale și apoi
volumul lor total au fost determinate prin adunarea volumelor din straturile individuale,
după cum se poate vedea și din Fig. 3.3.
a) b)
Domeniu de interes
Calcularea
suprafeței
Calculați volumul
înmulțind suprafața
calculată cu
Grosime
Cu toate acestea, lucrarea de față s-a bazat pe un model 2D. Pentru a determina volumul,
corpul de augmentare a fost împărțit în straturi orizontale individuale cu o grosime a
stratului de 1 mm. Înălțimile au fost determinate prin împărțirea corpului de augmentare în
straturi verticale individuale cu o grosime a stratului de 4 mm.
Înălțimile augmentării au fost determinate prin măsurarea distanței dintre cele mai joase și
cele mai înalte puncte din centrul corpului de augmentare. Aceste măsurători au fost luate
în straturi coronale care aveau o distanță de 4 mm unul de celălalt.
- 24 -
CT0 (afecțiune înainte de sinus lift, sinus maxilar neumplut)
Aici, volumele diferitelor straturi ale sinusului maxilar umplut cu aer au fost măsurate în
imaginile feliilor axiale folosind tomografie computerizată de la începutul crestei alveolare
până la o înălțime de 15 mm (craniană) și suma a fost calculată (vezi Fig. 3.2). Rezultatul
(volumul în mm3) este un indiciu al necesității de augmentare.
Implanturi
Majorat
Marcaje
- 25 -
Sunt disponibile două formule pentru determinarea volumului:
Prima formulă reprezintă o procedură simplificată în sensul că doar valoarea medie a
suprafețelor este determinată și înmulțită cu înălțimea.
n
V Fi *
hi
Fig. 3.5: Formula 1 pentru calcularea volumului în scanările tomografice
computerizate
V…. Volum
Fi.... Suprafața stratului i Salut.... Grosimea stratului i
Formula a 2-a permite o determinare mult mai precisă a volumului, deoarece aici volumul
este determinat mai întâi de valoarea medie mai precisă a suprafețelor și apoi înmulțit cu
înălțimea medie (h/3).
n
V h i/ 3 *[Fi Fj (Fi*
Fj)]
i1
Până în prezent, tezele de diplomă au folosit în mare parte prima formulă de determinare a
volumului în tomografia computerizată, ceea ce a dus la o abatere de până la 12% a
rezultatelor.
Aplicarea primei formule este valabilă condiționat dacă suprafețele straturilor adiacente
sunt aproape identice. În cazul acestui studiu, însă, a fost utilizată a doua metodă, mai
precisă, pentru a optimiza rezultatele.
Fig. 3.7 arată din nou cum se efectuează măsurătorile de suprafață pe CT.
- 26 -
3.3.2 Reconstrucții ale înălțimii totale medii a osului și augmentate în
straturi coronale de-a lungul crestei alveolare cu o distanță între
straturi de 4 mm
a) b)
- 27 -
a) b)
3.4 Statistică
Folosind metode statistice au fost calculate minimele, maximele, valorile medii și abaterile
standard ale înălțimii și volumului augmentării. Acest lucru s-a făcut atât la punctele de
timp CT individuale (CT0, CT1, CT2 și CT3), cât și între punctele de timp individuale
(CT1-CT2, CT2-CT3 și CT1-CT3) pentru a putea calcula modificările de înălțime și
volum.
Ca parte a statisticii, a fost efectuat și un test T pe două fețe pentru probele dependente.
Aceasta verifică dacă există într-adevăr diferențe între cele două grupuri observate (locul
de origine al celulelor autologe, grupele de vârstă, sexul). Testul T indică dacă diferența
medie a valorilor diferitelor puncte de timp este semnificativ diferită de zero. Semnificația
a fost de 0,05, toate valorile sub această valoare de prag sunt semnificativ diferite, valorile
de peste acestea nu sunt.
În plus, au fost create și diagrame cu mustăți de cutie (vezi Fig. 3.9), care oferă o bună
imagine de ansamblu a rezultatelor. Caseta reprezintă 50% din mijloc din toate valorile
(cuartila inferioară și superioară sau intervalul intercuartilic IQR), linia din casetă indicând
mediana. În afara cutiei, desenate ca mustăți, sunt valorile care sunt cu maximum 1,5 x
IQR mai mari sau mai mici decât cutia. Linia orizontală de pe
- 28 -
Capetele mustăților reprezintă minimul sau maximul acestui interval. Valorile care sunt
mai mari de 1,5 x IQR, dar mai mici de 3 x IQR sunt marcate cu un cerc, sunt considerate
valori aberante. Valorile care sunt la mai mult de 3 x IQR distanță de casetă reprezintă
valori extreme și sunt marcate cu un asterisc15)16).
Modificarea volumului
3.50
0
Maxim
3.00
0
2.50
0
Cuti Median
Volum în mm³
2.00
0
e ă
1.50
0
Cuartil Cuartila
a Oberes
1.00
0
500
- 29 -
4 Rezultatele
Număr Număr
Pacie Augm. Dentiție în Numărul de Dentiție Numărul de
Schim Sex
ntul Materi dreapta de dentiții implantu stângă de dentiții implantu
ba
nr. al ri ri
rechts Legături
1 54,8 m BK 0 0 4 0 0 4
2 50,6 w BK 0 0 4 0 0 4
3 58,2 w BK 11, 12 2 4 21 1 4
9 56,3 w BK 13 3 3 24 4 4
10 60,8 w IO 0 0 3 0 0 4
11 63,7 w IO 0 0 3 0 0 3
12 46,0 m IO 0 0 4 0 0 4
- 30 -
4.2 Parametru cu raze X
În prima serie postoperatorie de imagini (CT1, n=12), volumul sinusului maxilar drept a
fost semnificativ mai mic; A variat de la 1014 mm³ la 3344 mm³ cu o valoare medie de
2291 mm³ și o abatere standard de 738,82 mm³. Pentru sinusul maxilar stâng, au existat și
valori reduse între 959 mm³ și 3272 mm³. Valoarea medie a fost de 2287 mm³, abaterea
standard a fost de 716,02 mm³.
În a doua serie de imagini postoperatorii (CT2, n=11), volumul sinusului maxilar drept a
fost din nou mai mic; A variat de la 1004 mm³ la 2079 mm³ cu o medie de 1535 mm³ și o
abatere standard de 359,42 mm³. Pentru sinusul maxilar stâng, au existat și valori reduse
între 865 mm³ și 2764 mm³. Media a fost de 1637 mm³, abaterea standard a fost de 604,88
mm³.
În a treia serie de imagini postoperatorii (CT3, n=10), volumul sinusului maxilar drept a
fost din nou mai mic; A variat de la 812 mm³ la 1751 mm³ cu o valoare medie de 1278
mm³ și o abatere standard de 374,50 mm³. Și pentru sinusul maxilar stâng au existat din
nou valori reduse între 690 mm³ și 1940 mm³. Valoarea medie aici a fost de 1266 mm³,
abaterea standard a fost de 458,48 mm³.
- 31 -
Pacient Augm. CT0 CT1 CT2 CT3
Sex Schim
ul nr. Material rechts Legături rechts Legături rechts Legături rechts Legături
ba
P1 m 54,8 BK 3098 4819 1730 1740 1490 865 1235 690
P2 w 50,6 BK 2541 3013 3344 2767 1535 2024 1405 1522
P3 w 58,2 BK 2009 2286 1014 959 1004 1036 842 876
P4 m 47,0 BK 6245 6959 2818 2853 1602 1160 1751 840
Keine Keine Keine Keine Keine Keine
P5 m 34,0 BK 5642 Angabe 1574 Angabe Angabe Angabe Angabe Angabe
P6 m 59,0 BK 5316 5070 2654 3092 2079 2013 1710 1843
Keine Keine Keine
P7 m 62,2 BK 5867 5528 Angabe 1750 Angabe 1397 Angabe 1146
Keine Keine
P8 m 42,0 BK 1560 2090 1472 2675 1214 2764 Angabe Angabe
P9 w 56,3 BK 3882 4056 2186 1625 1945 1308 975 954
P10 w 60,8 IO 5130 3874 2835 2146 1050 1228 812 1098
P11 w 63,7 IO 2790 2883 2708 2280 1772 1836 1679 1749
P12 m 46,0 IO 5535 5745 2864 3272 1656 2373 1093 1940
Minim 1560 2090 1014 959 1004 865 812 690
Maxim 6245 6959 3344 3272 2079 2764 1751 1940
Medie 4135 4211 2291 2287 1535 1637 1278 1266
Abaterea standard (rotunjită) 1671 1559 739 716 359 605 375 458
În a doua serie de imagini postoperatorii (CT2, n=11), înălțimea totală medie a osului și
augmentată în sinusul maxilar drept a fost mai mică; A variat de la 7,7 mm la 18,1 mm, cu
o medie de 13,3 mm și o abatere standard de 2,7 mm. Pentru sinusul maxilar stâng, au
existat și valori reduse între 10,5 mm și 18,1 mm. Valoarea medie pentru această serie a
fost de 13,9 mm, abaterea standard a fost de 2,38 mm.
- 32 -
În a treia serie de imagini postoperatorii (CT3, n=10), înălțimea totală medie a osului și
augmentarea sinusului maxilar drept a fost din nou mai mică; În acest caz, a variat de la 9,3
mm la 15,5 mm, cu o medie de 11,4 mm și o abatere standard de 2,11 mm. Pentru sinusul
maxilar stâng, au existat și reduceri.
- 34 -
Volumul augmentării pentru toate sinusurile maxilare drepte și stângi:
Volumul sinusului maxilar gol (CT0, n=12) pentru ambele sinusuri maxilare împreună a
fost în medie de 4173 mm³ cu o abatere standard de 1615 mm³.
La prima internare postoperatorie (CT1, n=12), volumul mediu al sinusului lift a fost de
2289 mm³. Abaterea standard a fost de 727 mm³. În a doua imagine postoperatorie (CT2,
n=11), volumul a scăzut la o medie de 1586 mm³ cu o abatere standard de 482 mm³. Cele
mai mici valori pentru volumul sinus lift au fost date în timpul ultimei scanări CT (CT3,
n=10). Acestea au avut o medie de 1272 mm³ cu o abatere standard (SD) de 416 mm³.
250
0
200
0
150
0
mm³
100
50
0
0
1 2 3
CT
Tabelul 4.4: volumul mediu de augmentare în punctele de timp CT1 până la CT3
- 35 -
Înălțimea medie a augmentării pentru toate sinusurile maxilare drepte și stângi:
Înălțimea medie a augmentării la prima internare postoperatorie a fost de 14,7
La a doua internare postoperatorie, înălțimea a scăzut la o medie de 13,6 mm. Cele mai
mici valori pentru înălțimea augmentării au fost date în timpul ultimului CT. Au avut o
medie de 11,8 mm.
16
14
12
10
mm 8
0
1 2 3
CT
- 36 -
Valoarea medie a volumului sinus lift al sinusurilor maxilare stâng și drept la pacienții de
sex feminin împreună pentru internarea preoperatorie (CT0, n=5) a fost de 3246,5 mm³. În
prima serie de internări postoperatorii (CT1, n=5), valoarea medie a volumului a fost
2186,5 mm³. În seria ulterioară de internări postoperatorii
(CT2, n=5) pentru pacientele de sex feminin, valoarea medie a volumului a fost din nou
mai mică. Avea 1474 mm³. În a treia serie de internări postoperatorii (CT3, n=5) pentru
pacientele de sex feminin, volumul a fost și mai mic. Avea 1191,5 mm³.
După CT0, a avut loc augmentarea. Prin urmare, în acest caz, se poate observa o creștere a
volumului. Diagrama arată, de asemenea, în mod clar că după augmentare, volumul
sinusului lift scade progresiv (vezi Fig. 4.1).
40
%
20
%
0%
- - -
- - 18% 19% 20%
- - 31%
29% 32%
40% -42% -45% -44%
Fig. 4.1: Modificarea relativă a volumului sinus lift de la Ct0 la Ct1, modificarea
volumului augmentat de la Ct1 la Ct2, Ct2 la Ct3 și Ct1 la Ct3 în raport cu
parametrul "sex"
Augmentarea a avut loc între punctele de timp Ct0 și Ct1. La bărbați, 48% din volumul
sinus lift a fost umplut cu augmentare, la femei 67%. Volumul de augmentare a crescut
între Ct1 și Ct2 cu 29% la bărbați și cu 32% la femei
% (vezi Fig. 4.1). Pierderile de volum crescut între Ct2 și Ct3 au fost de 18% pentru
bărbați și 19% pentru femei. Între punctele de timp Ct1 și Ct3, s-a observat o scădere de
42% la bărbați și 45% la femei.
Nu există diferențe semnificative între bărbați și femei în acest proces.
- 37 -
Modificări de volum relativ ale sinusului lift în raport cu vârsta
Pentru interpretarea modificării volumului sinusului lift în raport cu vârsta, s-au format 2
intervale de vârstă. Intervalul de vârstă 1 pentru pacienții cu vârsta cuprinsă între 30-50 de
ani (4 pacienți) și intervalul de vârstă 2 pentru pacienții cu vârsta cuprinsă între 50 și 70 de
ani (8 pacienți).
În intervalul de vârstă 1 (30 – 50 ani), valoarea medie a volumului sinus lift pentru
internarea preoperatorie (CT0, n=4) a fost de 4838 mm³. Pentru prima imagine
postoperatorie (CT1, n=4), a fost de 2557,5 mm³. La a doua internare postoperatorie (CT2,
n=3), valoarea medie a volumului sinus lift a scăzut și mai mult la 1795 mm³. Valoarea
medie a fost cea mai mică pentru a treia imagine postoperatorie (CT3, n=2) cu 1406 mm³.
În intervalul de vârstă 2 (50 – 70 ani), valoarea medie a volumului sinus lift pentru
internarea preoperatorie (CT0, n=8) a fost de 3885 mm³. Pentru prima imagine
postoperatorie (CT1, n=8), a fost de 2199 mm³. La a doua internare postoperatorie (CT2,
n=8), valoarea medie a volumului sinus lift a scăzut și mai mult la 1509 mm³. Valoarea
medie a fost cea mai mică pentru a treia imagine postoperatorie (CT3, n=8) cu 1236 mm³.
40
%
20
%
-
- -
- 16%
19% 18%
- - - 31%
40% 30% 31%
-44% -44% -44%
Fig. 4.2: Modificarea relativă a volumului sinus lift de la Ct0 la Ct1, modificarea
volumului de augmentare de la Ct1 la Ct2, Ct2 la Ct3 și Ct1 la Ct3 în raport cu
parametrul "vârstă"
- 38 -
Augmentarea a avut loc între punctele de timp Ct0 și Ct1. La intervalul de vârstă 1, 53%
din volumul de elevare a sinusului a fost umplut cu augmentare, 57% la intervalul de
vârstă 2. Volumul de augmentare a scăzut cu 30% între Ct1 și Ct2 la intervalul de vârstă 1
și cu 31% la intervalul de vârstă 2 (vezi Fig. 4.2). Pierderile de volum de creștere între Ct2
și Ct3 au fost de 19% pentru intervalul de vârstă 1 și de 18% pentru intervalul de vârstă 2.
Între punctele de timp Ct1 și Ct3, s-a observat o scădere de 44% pentru intervalul de vârstă
1 și 44% pentru intervalul de vârstă 2.
Nu există diferențe semnificative între 2 intervale de vârstă în acest curs.
Modificări de volum ale sinusului lift în fiecare caz în raport cu tipul de loc
donator: Au existat 2 locuri în care au fost prelevate celule autologe de la pacienți. Pe
de o parte, creasta iliacă, iar pe de altă parte, locurile donatoare intraorale. În funcție de
locul în care au fost luate celulele participanților la studiu, acestea au fost împărțite în
grupul corespunzător.
La pacienții cărora le-au fost îndepărtate celulele de pe creasta iliacă, valoarea medie a
volumului de sinus lift pentru internarea preoperatorie (CT0, n=9) a fost de 4123 mm³.
Pentru prima imagine postoperatorie (CT1, n=9), a fost de 2141 mm³. La a doua imagine
postoperatorie (CT2, n=8), valoarea medie a scăzut în continuare la 1562 mm³. Valoarea
medie a fost cea mai mică pentru a treia imagine postoperatorie (CT3, n=7) la 1222 mm³.
La pacienții de la care celulele au fost prelevate intraoral, valoarea medie a volumului sinus
lift pentru internarea preoperatorie (CT0, n=3) a fost de 4326 mm³. Pentru prima imagine
postoperatorie (CT1, n=3), volumul augmentat a fost de 2684 mm³. La a doua imagine
postoperatorie (CT2, n=3), valoarea medie a scăzut în continuare la 1652,5 mm³. Valoarea
medie a fost cea mai mică pentru a treia imagine postoperatorie (CT3, n=3) la 1395,5 mm³.
- 39 -
Fig. 4.3 arată că a existat, de asemenea, o scădere a volumului sinus lift în intervalul CT1 la CT2
pentru parametrul locului donator.
40
%
20
%
- -
-27% -31% -22% 16% 20%
-
40% -
38% - - -
- 43% 48% 44%
60%
Augmen. din BK Augmen intraoral General
Fig. 4.3: Modificarea relativă a volumului sinus lift de la Ct0 la Ct1, modificarea
volumului de augmentare de la Ct1 la Ct2, Ct2 la Ct3 și Ct1 la Ct3 în raport cu
parametrul "locul donator al materialului de augmentare"
Augmentarea a avut loc între punctele de timp Ct0 și Ct1. În cazul crestei iliace ca loc
donator, 52% din volumul de elevare a sinusului a fost umplut cu celule augmentate și 62%
din celulele îndepărtate intraoral.
Volumul de augmentare a scăzut cu 27% între Ct1 și Ct2 pentru creasta iliacă ca loc
donator și cu 38% pentru celulele recuperate intraoral (vezi Fig. 4.2). Pierderile de volum
augmentat au variat de la Ct2 la Ct3 în 22% din creastă iliacă ca loc donator și 16% din
celulele recuperate intraoral.
Între punctele de timp Ct1 și Ct3, s-a observat o scădere de 43% pentru creasta iliacă ca loc
donator și o scădere de 48% pentru celulele administrate intraoral.
Nu există diferențe semnificative între 2 intervale de vârstă în acest curs.
- 40 -
Modificări relative ale înălțimii totale medii a osului și crește în raport cu sexul
Înălțimea totală medie a osului și augmentarea sinusurilor maxilare stângi și drepte a fost
de 15 mm pentru pacienții de sex masculin din prima serie postoperatorie de imagini (CT1,
n=7). În seria postoperatorie ulterioară de internări (CT2, n=6), valoarea medie a înălțimii a
fost mai mică. Avea 14,9 mm. În a treia serie de internări postoperatorii (CT3, n=5) pentru
pacienții de sex masculin, înălțimea a fost și mai mică. A fost de 12,45 mm.
După cum se poate vedea clar în Fig. 4.4, cu o singură excepție, a existat întotdeauna o
reducere puternică a înălțimii crestei alveolare.
-5%
-8% -7%
-10%
-13%
-15%
Fig. 4.4: Modificarea relativă a înălțimii totale medii a osului și creșterea în raport cu
parametrul "sex"
- 41 -
Între punctele de timp Ct1 și Ct2, înălțimea totală medie a osului și augmentat a scăzut cu
0% la bărbați și cu 16% la femei. Între Ct2 și Ct3, pierderea a fost de 17% la bărbați și 7%
la femei. Între Ct1 și Ct3, înălțimea a scăzut cu 17% la bărbați și cu 22% la femei.
Modificări relative ale înălțimii totale medii a osului și crește în raport cu vârsta
În intervalul de vârstă 1 (30 – 50 ani), înălțimea totală medie a osului și augmentată pentru
prima imagine postoperatorie (CT1, n=4) a fost de 14,75 mm. La a doua internare
postoperatorie (CT2, n=3), valoarea medie a înălțimii augmentate a crescut ușor. Avea
14,95 mm. Valoarea medie a fost cea mai mică pentru a treia imagine postoperatorie (CT3,
n=2) la 13,7 mm.
În intervalul de vârstă 2 (50 – 70 ani), înălțimea totală medie a osului și augmentată pentru
prima imagine postoperatorie (CT1, n=8) a fost de 14,7 mm. La a doua imagine
postoperatorie (CT2, n=8), valoarea medie a înălțimii totale a osului și a augmentării a
scăzut. Era de 13,05 mm. Valoarea medie a fost cea mai mică pentru a treia imagine
postoperatorie (CT3, n=8) la 11,35 mm.
- 42 -
Fig. 4.5 arată clar că, cu excepția grupei de vârstă 30-50 de ani, CT1-CT2 a prezentat
întotdeauna o scădere a înălțimii totale a osului și a augmentării.
0%
-5%
-8% -8%
- -8%
- -13% -13%
-15% 11%
-20%
-20%
-25% -23%
Medie (30-50) Medie (50-70) Media (A)
Fig. 4.5: Modificarea relativă a înălțimii totale medii a osului și creșterea în raport cu
parametrul "vârstă"
Între punctele de timp Ct1 și Ct2, înălțimea totală medie a osului și a augmentat a scăzut cu
1% la intervalul de vârstă 1 și cu 11% la intervalul de vârstă 2. Între Ct2 și Ct3, pierderea a
fost de 8% la intervalul de vârstă 1 și de 13% la intervalul de vârstă 2. Între Ct1 și Ct3,
cantitatea a scăzut cu 8% pentru intervalul de vârstă 1 și cu 23% pentru intervalul de vârstă
2.
- 43 -
La pacienții de la care celulele au fost prelevate intraoral, înălțimea totală medie a osului și
augmentată pentru prima imagine postoperatorie (CT1, n=3) a fost de 16,05 mm. La a doua
imagine postoperatorie (CT2, n=3), valoarea medie a scăzut la 13,85 mm. Valoarea medie
a fost cea mai mică pentru a treia imagine postoperatorie (CT3, n=3) la 12,85 mm.
După cum se poate vedea clar în Fig. 4.6, a existat întotdeauna o scădere a înălțimii crestei
alveolare în medie.
-5%
-6% -7%
-8%
-
10%
-13%
- -13%
15%
-16%
- -
20% 19% -20%
-
21%
-
25% Valoarea medie (BK) Media (IO)
Media (A)
Între punctele de timp Ct1 și Ct2, înălțimea totală medie a osului și augmentat a scăzut cu
6% în creasta iliacă ca loc donator 1 și cu 13% în celulele recuperate intraoral. Între Ct2 și
Ct3, pierderea a fost de 16% pentru creasta iliacă ca loc donator și de 7% pentru celulele
recuperate intraoral.
Între Ct1 și Ct3, înălțimea a scăzut cu 21% pentru creasta iliacă ca loc donator și cu 19%
pentru celulele recuperate intraoral.
- 44 -
Urmărirea timpului între scanările CT (în zile)
Perioada dintre prima CT și a doua CT a fost în medie de 191 de zile, cu o abatere standard
foarte mare de 263 de zile. Au existat o medie de 190 de zile între CT1 și CT2. Aici,
abaterea standard a fost semnificativ mai mică, la doar 79 de zile.
301 zile au fost în medie între CT2 și CT3, cu o abatere standard foarte mare de 339 de
zile. Perioada dintre al treilea (CT2) și ultimul CT a fost în medie de 474 de zile. Abaterea
standard în acest caz a fost de 298 de zile.
- 45 -
5 Discuție
Ridicarea membranei lui Schneider și creșterea sinusului maxilar au fost descrise pentru
prima dată de Tatum la un congres din 197617)18). Mai târziu, a modificat această tehnică
astăzi.
și în 1986 a publicat "tehnica ferestrei" cunoscută Elevarea sinusului printr-o fereastră
osoasă laterală este în prezent metoda comună de creștere a volumului osos în maxilarul
superior4).
Potrivit lui Schwenzer și Ehrenfeld, sinusul lift cu o abordare percrestală este metoda mai
puțin complexă care ar trebui utilizată în special pentru implanturile unice10). Cu toate
acestea, deoarece mai mulți dinți au trebuit înlocuiți la toți pacienții din acest studiu,
operațiile au fost efectuate exclusiv printr-o fereastră osoasă laterală.
Există numeroase studii în care operațiile de sinus lift au fost observate și descrise folosind
diverse tehnici de imagistică. Wiltfang și colegii săi au evaluat elevarea sinusurilor în 1999
prin intermediul ecografiei20). În același an, Gray și colegii săi au evaluat elevarea
sinusurilor cu RMN ca procedură imagistică21), dar în cele din urmă tomografia
computerizată s-a dovedit a fi eficientă pentru elevarea sinusurilor22)23).
În acest studiu, doar Bio-Oss® într-o dimensiune a granulelor de 0,25-1 mm a fost utilizat
ca material de augmentare și combinat cu celule autologe cultivate a căror sursă a fost
diferită. La pacienții 1-9, celulele osoase autologe au fost îndepărtate din creastă iliacă, la
pacienții 10-12 intraoral.
Cu toate acestea, există și câteva alternative la această metodă. Una dintre ele ar fi să
folosești doar propriile oase. În 2003, Behrens și Härle au efectuat 220 de operații de sinus
lift, în care au fost plasate 460 de implanturi. Materialul de regenerare osoasă a fost
prelevat de pe creasta iliacă sau intraoral. De îndată ce volumul osului necesar a fost
determinat prin analiza modelului și diagnosticul radiologic, a fost determinată regiunea
donatoare. În multe cazuri, osul extras din cavitatea bucală sub anestezie locală ca o bucată
de os din linia obliquă și procesat în făină de oase cu moara de oase înainte de augmentare
a fost suficient. În cazul deficitelor mai mari, grefa a fost îndepărtată de pe creasta iliacă
sub anestezie de incubație. Materialul osos era - dacă era posibil -
- 46 -
pe de o parte pentru a proteja pacienții, iar pe de altă parte și din motive economice, luate
intraoral. Studiul realizat de Behrens și Härle a arătat că recoltarea osoasă intraorală cu
augmentare sub anestezie locală a fost fezabilă fără complicații și, prin urmare, a fost
preferabilă24).
O altă alternativă este utilizarea numai a materialelor xenogene (de exemplu, numai Bio-
Oss®). În 1999, Valentini și Abensur au raportat experiențele lor pe termen lung cu 59 de
pacienți care au fost tratați exclusiv cu Bio-Oss® între 1991 și 1999, care au fost în mod
constant pozitivi. În sinusul maxilar augmentat cu Bio-Oss®, implanturile într-un singur
stadiu au avut o rată de supraviețuire de 93%, în timp ce o rată de supraviețuire de 98% a
fost dată pentru implanturile inserate cu două implanturi25).
O altă posibilitate este utilizarea materialelor alogene de regenerare osoasă dar. Cel
Inducţie din Formare osoasă nouă (Osteoinducție) prin matricea osoasă
demineralizată a fost descrisă pentru prima dată de Urist în 196526). În lucrări ulterioare, s-a
demonstrat că această proprietate se datorează eliberării așa-numitelor proteine
morfogenetice osoase (BMP). În plus, procesul de demineralizare folosind acid clorhidric
deschide tubulii din os, care, datorită dimensiunii lor, reprezintă o șină de ghidare ideală
(osteoinducție) pentru încolțirea capilarelor și pentru introducerea celulelor - inclusiv celule
nespecifice ale țesutului conjunctiv. Acestea din urmă sunt transformate în celule formatoare
de oase de BMP eliberat prin absorbție. Acest efect osteoconductiv al matricei osoase
demineralizate a fost demonstrat în numeroase experimente pe animale. Principalul avantaj
al grefelor osoase alogene constă în capacitatea lor de a avea un efect osteoconductiv și
parțial osteoinductor. Grefele osoase naturale oferă o arhitectură foarte asemănătoare cu
morfologia fiziologică. Un punct important despre acest tip de material de regenerare este că
biosecuritatea trebuie întotdeauna garantată27). Ultima alternativă demnă de menționat este
utilizarea unui amestec de diferite materiale. Într-un studiu realizat de Fürst și colegii săi în
2003, hidroxiapatita bovină a fost analizată singură sau în combinație cu plasma bogată în
trombocite (PRP) activată pe lui Aplicabilitate decât
Transplantatmaterial pentru cel Augmentarea sinusurilor într-o singură etapă la
mini-porci. Materialul a fost împărțit în 2 grupuri de câte 12 sinusuri maxilare fiecare. Acest
studiu a arătat că PRP are un efect diferit asupra Osteointegrare în
Transplantatknochen A dar nu a fost vizibil superior utilizării hidroxiapatitei
singure28).
- 47 -
În 1999, Kübler și colegii săi au comparat două tipuri diferite de materiale de regenerare
osoasă. Materialele au fost împărțite în două grupe cu un total de 82 de sinusuri maxilare.
Un grup (n = 39) a primit crestă iliacă autogenă pongiosa sau blocuri cortico-spongoase din
creasta iliacă, celălalt grup (n = 43) a primit pulbere osoasă AAA sau pulbere osoasă
demineralizată sau DFDBA (Osteotech / SUA) ca material de augmentare. Studiul a arătat
că ambele materiale de augmentare ar putea obține o îmbunătățire vizibilă a alimentării
osoase în regiunea posterioară maxilară. Luând în considerare toți parametrii colectați, în
special succesul terapeutic, povara spitalizării și morbidității asupra pacienților, precum și
considerente economice, pulberea osoasă demineralizată, alogenă, cu proprietăți
osteoinductive are unele avantaje față de grefele de creastă iliacă autogenă. Dezavantajele
acestui material includ riscul de infecție cu viruși și diferențele de inducție osoasă, adică nu
orice preparat din AAA are suficiente abilități osteoinductive. O excepție de la aceasta este
atrofia extremă a procesului alveolar, în care este necesară și o creștere absolută a crestei
alveolare din cauza acumulării de țesut osos autogen1).
Complicațiile apar adesea atunci când materialul osos este îndepărtat de pe creasta iliacă.
Într-un studiu retrospectiv la Clinica de Chirurgie Traumatică din Hanovra, Wippermann și
colegii săi au analizat mai întâi 1191 de îndepărtări de pe creasta iliacă. Rezultatul a fost o
rată de audit operațional de 2,8%. Pentru o analiză mai detaliată, s-a efectuat un studiu
detaliat al dosarelor și un examen clinic de urmărire la pacienții dintr-un an reprezentativ
(1991). Acest grup a inclus 97 de pacienți cu un total de 104 probe. Au existat 18
complicații postoperatorii (19,6%), cum ar fi hematoamele, dar cele mai multe dintre ele au
putut fi controlate prin măsuri locale, cum ar fi puncția. Rata hematomului a avut tendința
de a fi mai mică atunci când a fost introdus un hemotipic, dar acest lucru nu a putut fi
dovedit statistic. La examinarea ulterioară la un an după recoltare, mai mult de 55% dintre
pacienți încă se plângeau de simptome persistente, cum ar fi tulburări senzoriale sau durere
în timpul efortului, care, totuși, puteau fi clasificate ca ușoare. Pacienții cu întrerupere
palpabilă a conturului la creastă iliacă au avut simptome mai severe. Pentru a putea reduce
rata complicațiilor și a evita plângerile permanente,
- 48 -
pe de o parte, s-a recomandat utilizarea hemostipticului local, iar pe de altă parte,
reconstrucția crestei iliace în cazul îndepărtărilor extinse, deși acest lucru nu a putut fi
dovedit semnificativ statistic29).
Probleme au apărut și la clinica stomatologică din Viena în timpul îndepărtării osoase de
pe cresta iliacă. Pe lângă riscurile chirurgicale generale, cum ar fi infecțiile, sângerarea,
umflarea și durerea, au fost indicate și deteriorări ale structurilor anatomice înconjurătoare.
În cazul extracției osoase extraorale, este necesar să se efectueze anestezie de incubație;
Fiecare anestezie implică întotdeauna un anumit risc. O complicație suplimentară poate fi
dată cu morbiditatea donatorului30).
Gruber și colegii săi au examinat și comparat celulele osoase ale mandibulei și creastei
iliace a 2 mini-porci pe baza unui studiu. Celulele obținute au fost plasate într-o placă de
cultură și numărate după 10 zile. Pentru a putea investiga potențialul osteoinductiv al
celulelor, au fost căutate celulele derivate care conțin BMP-6 și BMP-7, deoarece celulele
care conțin acești factori cresc potențialul osteoinductiv al celulelor osoase ale crestei
mandibulare și iliace. Acest studiu a condus la concluzia că grefele de creastă iliacă au un
număr mai mare de celule cu potențial osteoinductiv 31).
Într-un studiu realizat de Scarano A și colegii săi, șapte biomateriale au fost examinate
pentru aplicabilitatea lor în chirurgia sinus lift. Studiul a arătat că toate cele șapte materiale
testate au fost biocompatibile și au părut a fi utile în formarea osoasă, dar au avut niveluri
diferite de absorbție32).
În studiul de față, au fost clarificate mai multe întrebări, inclusiv modificările volumului de
ridicare a sinusurilor și a înălțimii de ridicare a sinusurilor pe baza diverșilor parametri.
În studiul de față, s-a arătat că a existat o regresie a volumului augmentat inserat în sinusul
maxilar în perioada de la CT1 la CT3 postoperator. În medie, regresia a fost de 1013 mm³
în dreapta și 1021 mm³ în stânga, modificările volumului de ridicare a sinusurilor în
perioada CT1-CT2 fiind semnificativ mai mari decât în perioada CT2-CT3.
- 49 -
Nu au fost găsite diferențe semnificative în ceea ce privește parametrii "sex", "vârstă" și
"locul de extracție a materialului de augmentare" care urmează să fie examinați. De
exemplu, modificările volumului sinus lift la pacienții de sex masculin și feminin au fost
aproximativ aceleași în perioada CT1-CT3. De asemenea, vârsta nu a avut nicio influență
asupra modificărilor în volumul de elevare a sinusurilor. Modificările volumului de sinus
lift la pacienții tratați cu celule din cresta iliacă și pacienții tratați cu celule intraorale au
fost, de asemenea, în aceleași intervale. Modificările de volum au fost în medie de 131
mm³ la pacienții cu celule prelevate din creasta iliacă și de 112 mm³ la pacienții cu celule
prelevate intraoral.
După cum era de așteptat, studiul de față a arătat că volumul mediu a scăzut în timp.
Posibilele explicații pentru acest lucru ar fi resorbția compusului de țesut osos nou format
și creșterea din cauza lipsei de stres mecanic sau a rupturilor în membrana Schneider, ceea
ce duce la pierderea augmentării în sinusul maxilar. Aceste motive au fost date și în
lucrarea lui Grasser, care s-a ocupat de un subiect similar33).
Mai mult, studiul a arătat că există o reducere a înălțimii medii a augmentării sinusului
maxilar postoperator în perioada Ct1-Ct3. Valorile medii au fost de -3,1 mm pe partea
dreaptă a maxilarului și -2,8 mm pe partea stângă a maxilarului, modificările înălțimii
medii în perioada CT1-CT2 fiind minim mai mari decât în intervalul de timp CT2-CT3.
- 50 -
Pacienții din al doilea grup (50-70) la același interval de timp de 3,2 mm. Motivul pentru
aceasta este necunoscut, dar există motive să credem că la pacienții mai în vârstă, formarea
osoasă nouă este mai mică și, prin urmare, resorbția augmentatului a fost mai mare în
general.
Înălțimea medie a augmentării a devenit mai mică în funcție de volum, dar a putut fi
determinată doar împreună cu creasta alveolară, deoarece limita dintre osul augmentat și
cel local nu a mai putut fi determinată clar după 6 și 12 luni.
În câteva cazuri, s-a observat o creștere a înălțimii medii de augmentare (vezi tabelul 5.1).
În aceste cazuri, augmentatul s-a răspândit în adâncuri sau s-a depus vertical de-a lungul
creastei alveolare. Motivul exact pentru aceasta nu este cunoscut, dar o dislocare sau
scufundarea augmentării în jos ar putea fi cauze posibile; astfel de procese ar schimba ușor
punctele de măsurare între timpii individuali de examinare (CT1, CT2, CT3).
Tabelul 5.1: Înălțimea augmentării în punctele de timp CT1, CT2 și CT3. Creșterile
înălțimii augmentate sunt evidențiate cu galben.
- 51 -
În al doilea grup, înălțimea osului după sinus lift ar trebui să fie de 17 mm. Evaluarea
preoperatorie a cerințelor de volum a făcut posibilă o mai bună informare a pacienților cu
privire la costurile intervențiilor chirurgicale perioperatorii și ale tratamentului35). Uchida
și colegii săi36) au ajuns la aceeași concluzie ca și Krennmair și colegii săi într-un studiu
similar.
Pentru a asigura o bună fixare a implantului în os, lungimea minimă a implantului trebuie
să fie de 10 mm37). O înălțime medie totală de augmentare de 10 mm a fost obținută la toți
pacienții. În consecință, investigațiile prezentului studiu au condus la concluzia că
depozitul osos pentru implantare a avut suficientă înălțime și volum pentru implantare la
toți pacienții pe întreaga perioadă de observație.
- 52 -
6 Bibliografie
1. Kübler N.R., Will C., Depprich R., Betz T., Reinhart E., Bill J.S., Reuther J.F.
Studii comparative privind elevarea planșeului sinusurilor cu țesutul osos
autogen sau alogen.
Gură Maxilar Chir facial. 1999; 3(1):53-60
2. Pasler F.A.
Radiologie dentară Volumul 3
Stuttgart New York: Thieme Verlag; 1995. S. 162-179
3. Horch H.
Chirurgie orală și maxilo-facială Volumul 1
München, Viena, Baltimore; Urban și Schwarzenberg pp.7-11
5. [Link]
vom 22.03.2008
6. [Link]
din 22.03.2008
7. [Link]
cavitatea deasupra maxilarului/
vom 22.03.2008
- 53 -
9. Tiwana PS, Kushner GM, Haug RH.
Augmentarea sinusului maxilar.
Dent Clin North Am. 2006; 50(3):409-424
13. [Link]
vom 22.03.2008
14. [Link]
[Link]/Dr._Claudio_Cacaci_(germană)/%C3%84rzte-
_&_Patienteninformationen_files/[Link] din
22.03.2008
16. Kazak G.
Rezultate pe termen lung după LAUP/UPPP la pacienții cu apnee obstructivă în
somn și sforăit primar
[Link] vom 22.03.2008
- 54 -
17. Chanavaz M.
Sinusul maxilar: anatomie, fiziologie, chirurgie și grefă osoasă legată de
implantologie – unsprezece ani de experiență chirurgicală (1979-1990).
J Oral Impl 1990; 16(3):199-209
21. Gray CF, Redpath TW, Smith FW, Staff RT, Bainton R.
Evaluarea operației de sinus lift prin imagistică prin rezonanță magnetică.
Br J Oral Maxillofac Surg 1999; 37(4):285-289.
- 55 -
25. Abensur D, Valentini P
Ce material este potrivit pentru mărirea sinusurilor?
Parodontologie 1999;1:21-34.
27. Pruß A.
Teza de abilitare: Metode chimice și fizice pentru inactivarea microorganismelor
patogene în grefele osoase alogene.
2003; [Link]
vom 22.03.2008
- 56 -
31. Gruber R., Kandler B., Fürst G., Baron M., Watzek G.
Grefe osoase cu crestă mandibulară versus iliacă: cuantificarea creșterii celulare și
determinarea potențialului osteogen
Date nepublicate
33. Iarba I
Teza de diplomă: Înregistrarea cantitativă a sinusului lift în cursul bolii cu ajutorul
tomografiei computerizate.
Viena, 2001
37. Spiekermann H
Atlas color de implantologie dentară Volumul 10
Stuttgart, New York: Georg Thieme Verlag; 1998.
- 57 -
Curriculum vitae:
- 58 -