0% au considerat acest document util (0 voturi)
20 vizualizări153 pagini

CF Simplificat

Încărcat de

Val Edy
Drepturi de autor
© All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca ODT, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
20 vizualizări153 pagini

CF Simplificat

Încărcat de

Val Edy
Drepturi de autor
© All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca ODT, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

[Link]

ro/login/
[Link]
Potrivit Titlului VI din Codul fiscal, baza impozabilă avută în vedere la calculul și reținerea,
plata și declararea impozitului pe veniturile obținute din România de nerezidenți este:

venitul brut impozabil obținut din România


b.
diferența dintre veniturile obținute și cheltuielile efectuate în România pentru realizarea
acestor venituri
c.
venitul net impozabil obținut din România
d.
veniturile brute obținute din România la care se adaugă TVA

Microintreprinderi:

numar limita, plafoane si schimbari de regim din 2024


Regimul fiscal al microintreprinderilor s-a modificat in ultimele luni ale
anului 2023 prin doua acte normative: Legea 296/2023 si apoi prin
OUG 115/15.12.2023.

Varianta actualizata conform ultimelor modificari, valabila pentru anul


2024 este prezentata mai jos.

Conditiile pentru a fi microintreprindere


Pentru a aplica regimul micro, persoana juridica romana
trebuie sa indeplineasca cumulativ urmatoarele conditii, la
data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:

1) a realizat venituri care nu au depasit echivalentul in lei a


500.000 euro.
Limita privind veniturile realizate se verifica luand in calcul veniturile
realizate de persoana juridica romana, cumulate cu veniturile
intreprinderilor legate cu aceasta, astfel cum sunt definite potrivit
prevederilor Legii nr. 346/2004 privind stimularea infiintarii si
dezvoltarii intreprinderilor mici si mijlocii, cu modificarile si
completarile ulterioare.

2) capitalul social al acesteia este detinut de persoane,


altele decat statul si unitatile administrativ-teritoriale

3) nu se afla in dizolvare, urmata de lichidare, inregistrata in


registrul comertului sau la instantele judecatoresti, potrivit legii.

4) a realizat venituri, altele decat cele din consultanta si/sau


management, cu exceptia veniturilor din consultanta fiscala,
corespunzatoare codului CAEN: 6920 – «Activitati de contabilitate si
audit financiar; consultanta in domeniul fiscal», in proportie de peste
80% din veniturile totale;

5) are cel putin un salariat

6) are asociati/actionari care detin, in mod direct sau indirect,


peste 25% din valoarea/numarul titlurilor de participare sau al
drepturilor de vot si este singura persoana juridica stabilita de catre
asociati/actionari sa aplice prevederile prezentului titlu
Retinem aici ca este vorba atat de detineri directe cat si detineri
indirecte. Legislatia nu defineste ce reprezinta detinerile indirecte.

In situatia in care, in cursul anului fiscal, oricare dintre


asociatii/actionarii unei microintreprinderi detine, in mod direct sau
indirect, peste 25% din valoarea/numarul titlurilor de participare sau
al drepturilor de vot si la alte microintreprinderi, asociatii/actionarii
trebuie sa stabileasca microintreprinderea/ microintreprinderile care
iese/ies de sub incidenta prezentului titlu si care urmeaza sa aplice
prevederile titlului II incepand cu trimestrul in care se inregistreaza
situatia respectiva, astfel incat conditia de detinere a unei singure
microintreprinderi sa fie indeplinita.

7) a depus in termen situatiile financiare anuale, daca are


aceasta obligatie potrivit legii.
Necesitatea ca situatiile financiare sa fie depuse este o conditie nou
introdusa prin OUG 115/2023.
Pentru aplicarea sistemului de impunere pe veniturile
microintreprinderii in anul fiscal 2024, conditia se considera
indeplinita daca situatiile financiare anuale sunt depuse pana la data
de 31 martie 2024 inclusiv.

Este vorba de situatiile financiare care nu au fost depuse la


termen (adica cele aferente unor ani anteriori anului 2023) .
Situatiile aferente anului 2023 se depun la termenul obisnuit,
de 150 de zile de la data inchiderii exercitului financiar.

Cotele de impozitare
Cotele de impozitare pe veniturile microintreprinderilor sunt:

● a) 1%, pentru microintreprinderile care realizeaza venituri care


nu depasesc 60.000 euro inclusiv si care nu desfasoara activitatile
prevazute la lit. b) pct. 2 de mai jos:

● b) 3%, pentru microintreprinderile care:

1. realizeaza venituri peste 60.000 euro; sau

2. desfasoara activitati, principale sau secundare, corespunzatoare


codurilor

CAEN: 5821 – Activitati de editare a jocurilor de calculator

5829 – Activitati de editare a altor produse software

6201 – Activitati de realizare a soft-ului la comanda (software orientat


client)

6209 – Alte activitati de servicii privind tehnologia informatiei

5510 – Hoteluri si alte facilitati de cazare similare

5520 – Facilitati de cazare pentru vacante si perioade de scurta durata

5530 – Parcuri pentru rulote, campinguri si tabere


5590 – Alte servicii de cazare

5610 – Restaurante

5621 – Activitati de alimentatie (catering) pentru evenimente

5629 – Alte servicii de alimentatie n.c.a.

5630 – Baruri si alte activitati de servire a bauturilor

6910 – Activitati juridice – numai pentru societatile cu personalitate


juridica care nu sunt entitati transparente fiscal, constituite de avocati
potrivit legii

8621 – Activitati de asistenta medicala generala

8622 -Activitati de asistenta medicala specializata

8623 – Activitati de asistenta stomatologica, 8690 – Alte activitati


referitoare la sanatatea umana.

Alte prevederi:
•Impozitul pe veniturile microintreprinderilor aferent anului 2023 se
redirectioneaza potrivit prevederilor in vigoare pana la data de 31
decembrie 2023.
•Ultimul an fiscal in care sumele reprezentand sponsorizari/burse si
sumele reprezentand achizitia de aparate de marcat electronice
fiscale, ramase de reportat, potrivit legii, se scad din impozitul pe
veniturile microintreprinderilor este anul fiscal 2023.
•in cazul in care, in cursul unui an fiscal, o microintreprindere nu mai
indeplineste conditia privind salariatul si/sau nu a depus in termen
situatiile financiare anuale pentru exercitiul financiar precedent anului
fiscal respectiv, daca avea aceasta obligatie potrivit legii,
microintreprinderea datoreaza impozit pe profit incepand cu trimestrul
in care nu mai este indeplinita oricare dintre aceste conditii.

Categorii speciale
[Link]
S–au eliminat prevederile speciale privind incadrarea in categoria
micro pentru societatile din HORECA. Acestea beneficiau pana acum
de exceptia privind plafonul de 500.000 euro si cea cu privire la
numarul de salariati.

[Link] asigurari
Pana la 31.12.2023 erau excluse de la posibilitatea aplicarii regimului
microintreprinderilor persoanele juridice romane care desfasoara
activitati in domeniile asigurarilor si reasigurarilor, al pietei de capital,
inclusiv cea care desfasoara activitati de intermediere in aceste
domenii.

Incepand cu anul 2024 se exclud din lista persoanele juridice romane


care desfasoara activitati in domeniul asigurarilor si reasigurarilor, al
pietei de capital, precum si persoanele juridice romane care
desfasoara activitati de intermediere/distributie in aceste domenii, cu
exceptia intermediarilor secundari de asigurari si/sau reasigurari,
definiti potrivit legii, care au realizat venituri din activitatea de
distributie de asigurari/reasigurari in proportie de pana la 15% inclusiv
din veniturile totale.

Ce este CAS

Pentru a înțelege exact ce este CAS, este important să începem cu


definiția CAS-ului.

Contribuția de Asigurări Sociale (CAS) este o taxă obligatorie în


România, care se aplică atât persoanelor care obțin venituri din
activități independente, cât și angajaților.

Scopul CAS este de a asigura un sistem de securitate socială pentru


contribuabili.

Taxa CAS se calculează ca procent din venitul anual estimat și se


plătește anual. Pentru angajați, CAS este dedus automat de către
angajator, din salariul brut și depus la stat.
Pentru persoanele care obțin venituri din activități independente, CAS
se aplică pe baza venitului ales de contribuabil și trebuie plătit până la
data de 25 mai a fiecărui an.

Indiferent dacă ești angajat sau lucrezi independent, CAS joacă un rol
crucial în finanțarea sistemului de securitate socială din România.
Dacă încă te întrebi ce reprezintă CAS ori ce rol are CAS-ul, află că
acesta asigură beneficii precum acoperirea fondului de pensii și șomaj,
contribuind la bunăstarea societății.

Contribuții de asigurări sociale

Contribuțiile de asigurări sociale reprezintă sumele de bani plătite în


mod regulat către bugetul de asigurări sociale de stat din țara
noastră. Aceste contribuții au un rol important în asigurarea acoperirii
riscurilor sociale și a drepturilor de asistență socială ale cetățenilor.
CAS este plătită atât de angajatori și angajați, cât și de persoanele
fizice autorizate (PFA) și societățile cu răspundere limitată (SRL),
pentru a finanța sistemul de securitate socială.

Angajatorii efectuează o contribuție la CAS, care se adaugă la


costurile totale de angajare. Angajații au, de asemenea, o parte din
salariul lor dedusă pentru CAS. Totodată, PFA și SRL contribuie la acest
fond de asigurări sociale. Prin CAS, se creează o rețea de siguranță
care protejează cetățenii în situații dificile și care contribuie la buna
funcționare generală a societății.

Totul despre calcul CAS

Taxe persoane fizice

Orice nou angajat s-a întrebat măcar o dată cât este CAS din salariu.
Pentru tine, ca persoană fizică angajată, contribuția la CAS se
calculează în funcție de salariul brut pe care îl câștigi. Cota CAS care
se deduce din venitul tău brut este de 25%.

De exemplu, dacă salariul tău brut lunar este de 5.000 de lei,


contribuția ta lunară la CAS ar fi de aproximativ 1.250 de lei.

Taxe PFA CAS

Pentru PFA-uri, CAS-ul se calculează în funcție de veniturile obținute


din activitățile economice desfășurate și se aplică potrivit modalității
de impozitare pentru PFA-uri: în sistem real sau la normă de venit.

Pentru PFA în sistem real, CAS-ul este de 25%, raportat la plafoanele


de 12 și 24 de salarii minime brute. Astfel:
•Dacă pe parcursul unui an ai obținut venituri mai mici de 12
salarii minime brute pe țară, atunci contribuția la pensie nu este
obligatorie.
•Dacă ai obținut între 12 și 24 de salarii, atunci contribuția CAS
PFA este de 25% din plafonul de 12 salarii.
•Dacă ai obținut venituri mai mari de 24 de salarii, contribuția
CAS este de 25% din plafonul de 24 de salarii.

Pentru PFA la normă de venit, contribuția CAS este egală cu 25% din
venitul anual plafonat.

Taxe SRL

În cazul societăților cu răspundere limitată (SRL), trebuie să știi că


acesta reprezintă 25% din salariul taxabil. Salariul taxabil se
calculează ca fiind salariul minim, care în 2024 este de 3.300 lei, (sau
3.700 din iulie) minus o parte fixă netaxabilă, de 200 lei. Pentru a
calcula mai ușor, poți să apelezi la un calculator CAS online.

Plafon CAS 2024


Plafonul pentru contribuția la asigurările sociale (CAS) este o limită
maximă a veniturilor luate în calcul pentru calcularea acestei
contribuții. Este important să știi că plafonul CAS se schimbă de la un
an la altul. Anul acesta, contribuția CAS se raportează la 2 plafoane:

•12 salarii minime;


•24 salarii minime.
Plafonul se ajustează anual, pentru a reflecta schimbările economice
și legislația fiscală în vigoare. Este important să fii la curent cu aceste
schimbări, pentru a înțelege cum va afecta acest aspect contribuțiile
tale la asigurările sociale.

Ce este CASS

Acum că știi care sunt contribuțiile sociale obligatorii, este momentul


să afli mai în detaliu ce înseamnă CASS.

Contribuția de Asigurări Sociale de Sănătate (CASS) este o altă


componentă importantă a sistemului de securitate socială din țara
noastră. Această contribuție are ca scop finanțarea sistemului de
sănătate și asigurarea accesului la servicii medicale de calitate pentru
toți cetățenii.

CASS în România este obligatorie atât pentru angajați, cât și pentru


persoanele care obțin venituri din activități independente. Prin plata
impozitului CASS, se asigură sustenabilitatea sistemului de sănătate
și, implicit, bunăstarea populației.

Cum se calculează și cine plătește CASS

CASS se calculează ca un procent din venitul lunar și se plătește lunar,


fie de angajatori, în cazul angajaților, fie de persoanele care obțin
venituri din activități independente. Această contribuție este calculată
pe baza venitului declarat sau a salariului și are un impact direct
asupra accesului la servicii medicale.

Taxe persoane fizice

Ce este CASS pe fluturașul de salariu? Contribuția la sănătate pentru


persoanele fizice se calculează ca un procent de 10% din salariul lunar
brut. Această contribuție este obligatorie pentru toți angajații ajută la
finanțarea sistemului de sănătate.

De exemplu, dacă ai un venit lunar de 3.000 de lei, contribuția ta


lunară la CASS ar fi de 300 de lei.

Taxe PFA

Pentru persoanele fizice autorizate (PFA), procentul de CASS este de


10%, aplicabil în funcție de modalitatea de impozitare pentru PFA-uri.

Pentru PFA în sistem real, contribuția CASS este de 10% raportat la


venitul net. Totuși, există câteva particularități importante de avut în
vedere aici:

•În cazul în care, ca PFA, ai obținut venituri anuale sub pragul de


6 salarii minime, atunci contribuția la CASS este raportată la
acest plafon minim. Fac excepție de la regulă persoanele cu
handicap, studenții și PFA-urile care au și contract de muncă în
paralel. Aceștia plătesc doar 10% din venitul net, chiar dacă
suma încasată este sub pragul de 6 salarii.
•În cazul în care veniturile tale anuale depășesc pragul de 60 de
salarii minime, vei plăti CASS plafonat la 60 de salarii.

Pentru PFA la normă de venit, CASS este 10% din plafonul pe care îl
depășește norma de venit.

Taxe SRL
Societățile cu răspundere limitată (SRL) plătesc procent sănătate din
salariu de 10%. Salariul taxabil al angajaților unui SRL este calculat ca
fiind salariul minim, adică 3.000 de lei, minus o parte fixă netaxabilă,
de 200 lei.

Față de anul trecut, pe lângă valoarea salariului minim, în 2024 se


elimină și scutirea de la plata CASS acordată până acum salariaților
din construcții, agricultură și industria alimentară.

Plafon CASS 2024

Plafonul pentru impozitul pe sănătate reprezintă o importantă limită


maximă a veniturilor luate în considerare la calculul acestei
contribuții.

În acest an, există două plafoane CASS 2024:


● plafon minim de 6 salarii și
● plafon maxim de 60 de salarii.

Plafonul CASS se reevaluează anual, reflectând schimbările economice


și legislația fiscală în vigoare și asigurând o abordare actualizată și
adecvată a contribuțiilor sociale pentru fiecare an fiscal.

Diferența dintre CAS și CASS

Ambele reprezintă contribuții la stat obligatorii. Află și care sunt


diferențele esențiale CAS vs CASS.

CAS, în calitate de contribuție la asigurările sociale, se aplică la nivelul


veniturilor provenite din activitățile independente, dar și la salariile
angajaților. Aceasta joacă un rol esențial în susținerea fondului de
pensii, ca principal exemplu. Pe de altă parte, CASS este o contribuție
specifică sectorului sănătății.
Pentru angajați, CAS-ul se stabilește la o cotă de 25% din salariul brut,
iar pentru PFA-uri și SRL-uri, deși cota CAS este aceeași, formula de
calcul a sumei variază în funcție de venitul obținut și de salariul
taxabil.

În schimb, procentul de CASS (Contribuție la Asigurările Sociale de


Sănătate) se calculează prin aplicarea unei cote fixe de 10% asupra
bazei de calcul, care variază în funcție de tipul veniturilor.

În cazul angajaților, CASS-ul este reținut automat din salariu,


asigurându-se contribuția la asigurările de sănătate. Însă, pentru PFA-
uri și SRL-uri, această sumă este plătită separat.

CAS și CASS sunt ambele contribuții salariale esențiale pentru


sistemul de securitate socială din România. CAS susține aspecte
precum pensiile și asigurările sociale, în timp ce CASS este destinată
asigurărilor de sănătate.

.FFFFF IMPORTANT de stiut

Salariul minim crește de la 1 iulie 2024 la 3.700 lei brut. Dacă


ai activități independente – PFA, cel mai probabil te întrebi la
ce valoare vei plăti CAS și CASS în 2025. De asemenea, dacă îți
faci PFA în 2024, ești obligat ca în 30 de zile să depui la ANAF
o Declarație unică cu estimări la care vei lua în calcul un
anumit nivel al salariului minim.

Valoarea pe care o vei lua în calcul la veniturile aferente anului


2024 va fi de 3.300 lei, NU 3.700 lei. Asta în ambele cazuri,
indiferent dacă:

1. Ai deja PFA
2. Începi activitatea după 1 iulie (adică îți faci PFA ulterior în cursul
anului)
*O situație asemănătoare a fost și în 2023, s-a modificat salariul
minim în cursul anului, iar valoarea luată în calcul a fost cea mai mică
(valabilă la 25 mai), lucru pe care l-ați putut vedea și când ați
completat DU 2024.

Așadar, ca PFA vei declara și plăti CASS la 6 – 60 de salarii în 2025


pentru veniturile din 2024. Adică, 10% la valoarea pe care o ai între
19.800 – 198.000. Dacă ai mai mult de 198.000, atunci suma maximă
de plată rămâne plafonată la 19.800 lei.
*Dacă ai sub 6 salarii nu plătești, cu excepția situației în care vrei să fii
asigurat la sănătate
În ceea ce privește CAS, plafoanele sunt de 12 și 24 de salarii. Dacă ai
completat Declarația unică 2024, ai observat că la partea de estimări
au rămas vechile plafoane de 12 și 24 de salarii.

Astfel, dacă ai venituri peste 39.600 lei dar până în 79.200 lei, atunci
vei plăti 9.900 lei. Dacă acestea depășesc 79.200 lei, atunci vei plăti
19.800 lei.

Impozitarea pe salarii 2024: cum se calculeaza impozitul


datorat?
Impozitarea pe salarii se refera la taxa aplicata asupra veniturilor
realizate de catre angajati din munca. Modul de stabilire si calcul al
impozitului pe veniturile din salarii este reglementat in Codul Fiscal.

1. La locul unde se afla functia de baza, prin aplicarea cotei de


10% asupra bazei de calcul determinata ca diferenta intre venitul net
din salarii si urmatoarele:

•deducerea personala acordata pentru luna respectiva;


•cotizatia sindicala platita in luna respectiva;
•contributiile la fondurile de pensii facultative si cele la scheme
de pensii facultative, suportate de angajati, in limita a 400
euro/an (echivalent in lei);
•primele de asigurare voluntara de sanatate, precum si serviciile
medicale furnizate sub forma de abonament, suportate de
angajati,in limita a 400 euro/ an (echivalenbt in lei)
•contravaloarea abonamentelor sportive in vederea practicarii
sportului si educatiei fizice cu scop de intretinere, profilactic sau
terapeutic, suportate de angajati, in limita echivalentului in lei a
100 euro anual.
2. Pentru veniturile obtinute in celelalte cazuri, prin
aplicarea cotei de 10% asupra bazei de calcul determinate ca
diferenta intre venitul brut si contributiile sociale obligatorii aferente
unei
luni, datorate potrivit legii in Romania sau in conformitate cu
instrumentele juridice internationale la care Romania este parte,
precum si, dupa caz, a contributiei individuale la bugetul de stat
datorate potrivit legii, pe fiecare loc de realizare a acestora.

Care sunt contributiile sociale obligatorii platite din salariu?


Contributiile sociale reprezinta fondurile platite de angajatori si
angajati pentru a finanta diverse programe de securitate sociala, cum
ar fi asigurarile sociale, pensiile, asigurarile de sanatate sau somajul.
Aceste contributii sunt obligatorii si sunt calculate in procente din
salariul brut al angajatului.

Contributiile sociale obligatorii sunt:


•CAS (contributia de asigurari sociale) – aceasta este contributia
la sistemul public de pensii si este obligatorie atat pentru
veniturile din salarii realizate in Romania, cat si din afara
Romaniei.
•CASS (contributia de asigurari sociale de sanatate) - obligatorie
atat pentru veniturile din salarii realizate in Romania, cat si din
afara Romaniei.

Cat este CAS in 2024?


Conform art. 138 din Codul Fiscal, cotele de contributii de asigurari
sociale in 2024 sunt urmatoarele:
•25% datorata de catre persoanele fizice care au calitatea
de angajati sau pentru care exista obligatia platii contributiei de
asigurari sociale, potrivit prezentei legi;
•4% datorata in cazul conditiilor deosebite de
munca, astfel cum sunt prevazute in Legea nr. 263/2010 privind
sistemul unitar de pensii publice, cu modificarile si completarile
ulterioare, de catre persoanele fizice si juridice care au calitatea
de angajatori sau sunt asimilate acestora;
•8% datorata in cazul conditiilor speciale de munca, astfel
cum sunt prevazute in Legea nr. 263/2010, de catre persoanele
fizice si juridice care au calitatea de angajatori sau sunt asimilate
acestora.

CAS pentru angajatii din constructii si agricultura


Pentru persoanele fizice care realizeaza venituri din salarii si asimilate
salariilor in baza contractelor individuale de munca incheiate cu
angajatori care desfasoara activitati in sectorul constructii , cota
contributiei de asigurari sociale se reduce cu punctele procentuale
corespunzatoare cotei de contributie la fondul de pensii administrat
privat. Prevederea se aplica pana la data de 31 decembrie 2028.

In 2024 , cotei de contributie la fondul de pensii administrat privat


este 4,75%, astfel cota CAS pentru angajatii din constructii si
agricultura este de 21,25%.

O alta facilitate fiscala de care beneficiaza angajatii din constructii si


agricultura este scutirea de la plata impozitului pentru veniturile din
salarii si venituri asimilate salariilor, atata timp cat acestea nu
depasesc 10.000 de lei brut pe luna.

CAS pentru programatori IT


Conform prevederilor Codului Fiscal, pentru programatorii, cota
contributiei de asigurari sociale prevazuta se reduce, de asemenea, cu
punctele procentuale corespunzatoare cotei de contributie la fondul
de pensii administrat privat. Prevederea se aplica pana la data de 31
decembrie 2028, la locul unde se afla functia de baza, pentru
veniturile brute lunare de pana la 10.000 lei inclusiv, obtinute din
salarii si asimilate salariilor realizate de persoana fizica in baza unui
contract individual de munca, raport de serviciu, act de delegare sau
detasare sau a unui statut special prevazut de lege, dupa caz.

Partea din venitul brut lunar ce depaseste 10.000 lei nu beneficiaza de


facilitati fiscale.

Astfel, si programatorii beneficiaza de cota redusa de CAS in


2024, si anume de 21.25%.

Cat este CASS in 2024?


Conform art. 156 din Codul Fiscal, cota de contributie de asigurari
sociale de sanatate (CASS) in 2024 este de 10% si se datoreaza de
catre persoanele fizice care au calitatea de angajati sau pentru care
exista obligatia platii contributiei de asigurari sociale de sanatate.

Studii de caz impozitare pe salarii si contributii sociale


Iata cateva spete utile privind impozitarea pe salarii si contributiile
sociale obligatorii.

Impozitare salarii si contributii sociale pentru salariat detasat


INTREBARE:

O societatea din Romania presteaza servicii pe teritoriul Belgiei, cu


salariatii proprii. Salariatii detasati in Belgia, nu detin A1. Cum se fac
retinerile pe stat in acest caz, cum se completeaza d112, avand in
vedere ca angajatorul plateste contributiile in Belgia? Salariatii
beneficiaza de salariu si indemnizatie de detasare neimpozabila in
limita a 3 salarii brute dar nu mai mult de 87.5 euro/ zi.

SOLUTIE FISCAL – CONTABILA aplicabila conform legislatiei in


vigoare la data de 10 Iun 2024

Contributiile sociale si impozitul pe venit au reglementari distincte.


Din punct de vedere al contributiilor sociale, intrucat Belgia este stat
membru UE, in relatia cu acest stat sunt aplicabile dispozitiile
Regulamentului nr. 883/2004 privind coordonarea sistemelor de
securitate sociala (Text cu relevanta pentru SEE si pentru Elvetia).

Conform art.11 alin. (3) lit. a) din acest Regulament, sub rezerva
articolelor 12-16:
(a) persoana care desfasoara o activitate salariata sau independenta
intr-un stat membru se supune legislatiei din statul membru respectiv.

Astfel, Regulamentul stabileste regula potrivit careia contributiile


sociale se datoreaza in statul in care salariatul presteaza activitate.
De la aceasta regula sunt reglementate doua exceptii: detasarea
transnationala si pluriactivitatea. Aceste exceptii se stabilesc pe baza
de document portabil A1 si in perioada mentionata in acest document
(aceasta perioada nu poate fi mai mare de 24 de luni), contributiile
sociale se platesc in Romania. Astfel daca nu se obtine documentul
portabil A1, contributiile sociale se datoreaza in Belgia in baza art. 11
alin. (3) lit. a) mai sus citat.
Modalitatea de calcul, modalitatea de declarare precum si orice alta
conditie referitoare la contributiile sociale sunt reglementate de
legislatia din Belgia.

Conform art. 16 din Conventia incheiata intre Guvernul Romaniei si


Guvernul Regatului Belgiei pentru evitarea dublei impuneri si
prevenirea evaziunii fiscale cu privire la impozitele pe venit si pe
capital:

ARTICOLUL 16
Profesii dependente

1. Sub rezerva dispozitiilor art. 17, 19, 20 si 21, salariile si alte


remuneratii similare, pe care un rezident al unui stat contractant le
primeste pentru o activitate salariata, nu sunt impozabile decat in
acest stat, cu conditia ca activitatea sa sa nu fie exercitata in celalalt
stat contractant. Daca activitatea este exercitata in celalalt stat
contractant, remuneratiile primite cu acest titlu sunt impozabile in
acest celalalt stat contractant.
2. Independent de dispozitiile paragrafului 1, remuneratiile pe care un
rezident al unui stat contractant le primeste pentru o activitate
salariata exercitata in celalalt stat contractant nu sunt impozabile
decat in primul stat contractant, daca:
a) beneficiarul ramane in celalalt stat contractant o perioada sau
perioade care nu depasesc in total 183 de zile in cursul oricarei
perioade de 12 luni;
b) remuneratiile sunt platite de catre o persoana sau in numele unei
persoane care angajeaza si care nu este rezident al celuilalt stat; si
c) sarcina remuneratiilor nu este suportata de catre un sediu
permanent sau o baza fixa pe care cel care angajeaza le are in celalalt
stat.

Daca salariatii raman mai putin de 183 de zile in Belgia, impozitul pe


venit se datoreaza in Romania. Angajatorul roman va calcula impozitul
pe venit si il va declara in formularul 112 – Salariat detasat fara
document portabil A1 daca nu a obtinut documentul portabil A1.

Trebuie sa se cunoasca de la inceput durata sederii salariatilor intr-un


an fiscal in Belgia pentru a cunoaste in ce stat se plateste impozitul pe
venit.

Daca apreciaza ca salariatii stau mai mult de 183 de zile si revin in


tara mai repede, impozitul pe venit va trebui platit in Romania din
prima zi de activitate in Belgia. In acest caz, salariatii vor solicita
restituirea impozitului pe venit platit in Belgia.
Daca apreciaza ca salariatii stau mai putin de 183 de zile si revin in
tara mai tarziu, impozitul pe venit va trebui platit in Belgia din prima zi
de detasare in Belgia. In acest caz, salariatii vor solicita restituirea
impozitului pe venit platit in Romania si sa-l plateasca in Belgia.

Citeste si: Impozitarea tichetelor de masa 2024: cota de impozitare,


model calcul salariu

Baza de calcul contributii sociale pentru veniturile din


constructii
INTREBARE:
O societate activeaza in domeniul constructiilor. Are un salariat cu 4
ore, cu salariu brut de 3.000 lei. Nu are alt loc de munca. Pentru
stabilirea contributiilor sociale (CAS, CASS), care este salariul minim
pentru care se calculeaza contributiile? 3.300 lei sau 4.582 lei?

SOLUTIE FISCAL – CONTABILA aplicabila conform legislatiei in


vigoare la data de 17 Mar 2024

Conform art. 135^1 alin. (2) din Codul fiscal:


(2) In situatia in care, prin hotarare a Guvernului sau prin alte acte
normative, se utilizeaza, in acelasi an, mai multe valori ale salariului
minim brut pe tara, diferentiat in functie de studii, de vechime sau
alte criterii prevazute de lege, in aplicarea prevederilor art. 145, 146,
148, 151, 1571, 170, 174 si 180, se ia in calcul valoarea cea mai mica
a salariului minim brut pe tara, daca prin lege nu se prevede altfel.

Asadar, in aplicarea articolelor mentionate se ia in calcul valoarea cea


mai mica a salariului de baza minim brut pe tara adica 3.000 lei.

Conform art. LXXIII din Legea 296/2023:


(5)Prin derogare de la prevederile art. 146 alin. (5^6) si ale art. 168
alin. (61) din Legea nr. 227/2015, cu modificarile si completarile
ulterioare, pentru veniturile aferente anului 2024, nivelul salariului de
baza minim brut pe tara garantat in plata in vigoare in luna pentru
care se aplica prevederile art. 146 alin. (5^6)-(5^9) si ale art. 168
alin. (6^1) din Legea nr. 227/2015, cu modificarile si completarile
ulterioare, se diminueaza cu suma de 200 lei lunar.

Prin urmare, contributiile sociale se platesc la suma de 3.100 lei daca


venitul brut este mai mic decat aceasta suma, inclusiv in domeniul
constructiilor. In situatia expusa, veniut brut fiind de 3.000 lei,
contributiile sociale se calculeaza la 3.100 lei.

Contributii sociale si declaratii fiscale pentru veniturile


salariale din strainatate
INTREBARE:

O persoana fizica din Romania cetatean Roman si rezident fiscal in


Romania are incheiat un contract de mancat cu o societate din Austria
in baza caruia obtine niste venituri. A primit de la angajatorul din
Austria o situatie in baza careia i se retin contributiile si impozitul in
Austria.

Ce obligatii are persoana fizica in relatia cu Romania? Cum s-ar


declara acest venit in Romania si ce taxe ar trebui achitate aici avand
in vedere ca i se retin taxele in Austria?
SOLUTIE FISCAL – CONTABILA aplicabila conform legislatiei in
vigoare la data de 17 Mar 2024

Daca activitatea este prestata de persoana fizica pe teritoriul


Romaniei, contributiile sociale nu se platesc in Austria ci in Romania.
Astfel, daca activitatea este prestata din Romania, angajatorul din
Austria procedeaza nelegal platind contributiile sociale in acest stat.

In relatia dintre statele membre UE sunt aplicabile dispozitiile


Regulamentului nr. 883/2004 privind coordonarea sistemelor de
securitate sociala (Text cu relevanta pentru SEE si pentru Elvetia).

Conform art. 11 alin. (3) lit. a) din acest Regulament, sub rezerva
articolelor 12-16: (a) persoana care desfasoara o activitate salariata
sau independenta intr-un stat membru se supune legislatiei din statul
membru respectiv.

Astfel, Regulamentul stabileste regula potrivit careia contributiile


sociale se datoreaza in statul in care salariatul presteaza activitate.

De la aceasta regula sunt reglementate doua exceptii: detasarea


transnationala si pluriactivitatea. Aceste exceptii se stabilesc pe baza
de document portabil A1. In consecinta, in toate situatiile in care nu
exista document portabil A1, contributiile sociale se platesc in statul in
care se presteaza activitate de salariat.

In ceea ce priveste declaratiile, conform OPANAF 3706 /27 decembrie


2016, referitor la declararea veniturilor platite din strainatate
salariatilor care presteaza activitate in Romania, pot exista 2 situatii:

Situatia 1

Angajatorul nerezident incheie cu salariatul un acord prin care


salariatul preia obligatia angajatorului de a declara si plati contributiile
sociale.

In aceasta situatie, salariatul se va inregistra fiscal prin depunerea


formularului 020.

Acordul privind preluarea obligatiei de plata a contributiilor sociale se


depune la organul fiscal in copie tradusa in limba romana, certificata
de un traducator autorizat:

•fie de angajatorul nerezident in mod direct;


•fie de salariat odata cu declaratia 020 daca este imputernicit de
angajator (in acest caz salariatul trebuie sa prezinte la ANAF si
imputernicire din partea angajatorului).

In acest caz in care se incheie acord, salariatul declara impozitul pe


venit si contributiile sociale in formularul 112. Salariatul nu mai
depune formularul 224.

La incetarea obligatiei de declarare si de plata a contributiilor sociale


salariatul are obligatia depunerii declaratiei de mentiuni, pentru
eliminarea din vectorul fiscal a obligatiilor declarative privind
impozitul pe venitul din salarii si a contributiilor sociale - formularul
020 "Declaratie de inregistrare fiscala/ Declaratie de mentiuni pentru
persoanele fizice romane si straine care detin cod numeric personal".

In consecinta, salariatul poate sa plateasca si sa declare contributiile


sociale daca:

•a incheiat acord cu angajatorul in acest sens;


•s-a inregistrat fiscal prin formularul 020 ca platitor de taxe.

In aceasta situatie salariatul preia obligatia de plata a contributiilor


sociale de la angajator (prin procedura de mai sus) astfel incat
salariatul depune formularul 112 in care declara atat contributiile
sociale cat si impozitul pe venit.

Situatia 2

Angajatorul nerezident nu incheie cu salariatul un acord prin care


salariatul preia obligatia angajatorului de a declara contributiile
sociale.

In acest caz, angajatorul nerezident are obligatia achitarii contributiilor


sociale datorate de angajatori, a retinerii si platii contributiilor sociale
individuale, precum si a depunerii lunare a formularului 112
"Declaratie privind obligatiile de plata a contributiilor sociale,
impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate".

Angajatorul se inregistreaza fiscal direct sau prin imputernicit.

Angajatorii care se inregistreaza prin imputernicit au obligatia


desemnarii unui imputernicit potrivit art. 18 din Codul de procedura
fiscala, care depune declaratia de inregistrare fiscala la organul fiscal
competent, avand completata sectiunea "Categorii de obligatii fiscale
de declarare, cu caracter permanent" cu obligatiile declarative privind
contributiile sociale.

Angajatorii care se inregistreaza direct depun la organul fiscal central


competent formularul (015) "Declaratie de inregistrare
fiscala/Declaratie de mentiuni/Declaratie de radiere pentru
contribuabilii nerezidenti care nu au sediu permanent in Romania",
cod [Link].11/n, avand completata sectiunea "Categoriide
obligatii fiscale de declarare, cu caracter permanent" cu obligatiile
declarative privind contributiile sociale.

Ghid contribuții salarii: ce este CAS, CASS și ce alte taxe plătești din
salariu

Salariul net vs salariul brut

Salariul net și salariul brut reprezintă două concepte fundamentale în


ceea ce privește remunerația angajaților. Salariul brut reprezintă
totalul venitului pe care tu, ca angajat, îl câștigi înainte de deducerea
impozitelor și contribuțiilor sociale obligatorii. În schimb, salariul net
reprezintă suma pe care o primești efectiv în mână după ce au fost
aplicate toate deducerile.
Așadar, deși salariul brut poate părea mai atractiv din punct de vedere
numeric, salariul net este cel care are impact direct asupra bugetului
tău personal.
Diferența dintre salariul brut și cel net poate varia semnificativ în
funcție de țară și de politica fiscală aplicată. În România, aproximativ
43% din salariul brut merge către plata contribuțiilor salariale, ceea ce
înseamnă că salariul net pe care pe care îl primești „în mână” lună de
lună este în procent de 57% din salariul brut.
Partea bună este că, pe lângă salariu, angajatorii oferă pachete cu
beneficii extrasalariale pentru angajați, pentru a-i menține motivați și
pentru a-și arăta aprecierea față de aceștia.
Un beneficiu care întrunește toate aceste calități și care promovează
și echilibrul între viața profesională și cea personală este cardul de
vacanță Edenred. Pe lângă faptul că are beneficii fiscale pentru
angajator, acesta sprijină și bunăstarea angajaților și turismul
românesc.
? Descoperă avantajele fiscale de care se bucură afacerea ta
la acordarea tichetelor de masa Edenred!

Contribuții salariale pe care le plătești din salariul brut

Acum că am stabilit că diferența dintre salariul brut și cel net constă în


contribuțiile pe care trebuie să le plătești la stat, a sosit momentul să
afli și care sunt acestea.
Contribuții angajat:
•Contribuția de Asigurări Sociale (CAS): 25%;
•Contribuția de Asigurări Sociale de Sănătate (CASS): 10%;
•Impozit pe Venit (IV): 10%.
Plată contribuții angajator:
•Contribuție Asiguratorie pentru Muncă (CAM): 2,25%.
Aceste contribuții sunt valabile indiferent de valoarea salariului brut,
chiar și atunci când vorbim despre contribuțiile pentru salariul
minim. Începând cu 1 octombrie 2023, conform HG nr. 900 din
28.09.2023, salariul de bază minim brut pe țară garantat în
plată a crescut de la 3.000 de lei la 3.300 de lei brut lunar,
3.700 iulie 2024.
În ceea ce privește contribuțiile angajatorului pentru un salariu minim,
nu există modificări. Așadar, dacă te întrebi cât plătește angajatorul
pentru salariul minim, răspunsul este tot 2,25%.

Contribuții sociale construcții

În domeniul construcțiilor, salariul minim este de 4.582 de lei. Vezi


ultimele modificări legislative și fiscalecu impact în domeniul
construcțiilor începând cu noiembrie 2023.
Mai mult decât atât, angajații din domeniul construcțiilor se bucură și
de câteva avantaje fiscale în ceea ce privește taxele și impozitele pe
salariu:
•nu trebuie să plătească impozit pe venit;
•nu trebuie să plătească CASS;
•CAS construcții = 21,25% din salariul brut.
De asemenea, angajatorii beneficiază și ei de o reducere a taxei CAM
(contribuție asiguratorie de muncă), aceasta fiind în procent de doar
0,337% din salariul brut al angajatului.
Totuși, pentru persoanele care au venituri din construcții care
depășesc suma de 10.000 de lei, tot ce depășește această sumă nu va
mai beneficia de facilități fiscale — articolul nr. 60 din Codul Fiscal,
punctul nr. 5, literele c) și d).

Contribuții sociale agricultură

Salariul minim brut în agricultură crește de la 2.350 de lei la 3.436 de


lei începând cu 1 noiembrie 2023. Și aici se aplică o scutire a
impozitului pe venit până la suma de 10.000 de lei. În cazul
persoanelor care au un venit de peste 10.000 de lei, ceea ce
depășește va fi impozitat și cu impozitul pe venit.
CAS este în valoare de 21,25% din salariul brut, iar CASS, în valoare
de 10%, se percepe indiferent de valoarea salariului.
Contribuții sociale IT

Angajații din IT au fost scutiți de la plata impozitului pe venit din 2004


însă, odată cu intrarea în vigoare a noului Cod Fiscal, la 1 noiembrie
2023, și aceștia plătesc 10% din venitul brut pentru tot ce depășește
10.000 de lei brut.
Totuși, această categorie este scutită de la plata contribuției pentru
Pilonul II de pensie, cu opțiunea de a contribui la cerere.
Totodată, este important de precizat că atât pentru tichetele de masă,
cât și pentru voucherele de vacanță se aplică contribuția de sănătate,
pentru toate categoriile de angajați.

Cât este CAS (asigurari sociale) și CASS din salariu. Studiu de


caz

Să luăm următoarea situație fictivă, pentru a înțelege mai bine modul


de calcul al acestor procente și cât se plătește cartea de muncă pe
lună. Presupunem că Alexandra ocupă funcția de Marketing Specialist
în cadrul unei firme din București și are un salariu de 6.000 de lei
brut.
Din acest salariu, Alexandra plătește:
•Asigurări sociale (cota CAS salariu): 25% x 6.000 = 1.500 lei;
•Asigurări Sociale de Sănătate (CASS): 10% x 6.000 = 600 lei;
•Impozit pe Venit (IV): 10% x (6.000 -1.500 -600) = 390 lei.
După scăderea taxelor pe salarii (procent CAS angajat, CASS și impozit
pe venit), Alexandra primește în mână 3.510 lei, deoarece din totalul
de 6.000 de lei, 2.490 lei merg către stat. Dacă dorești să calculezi
salariul tău net, poți să te folosești de acest exemplu sau să folosești
un calculator CAS și CASS online.
Pe lângă Alexandra, și angajatorul trebuie să plătească la stat pentru
angajat acea contribuție asiguratorie pentru muncă (CAM), în valoare
de 135 de lei.
Concluzionând, în acest exemplu, pentru a plăti un salariu net de
3.510 lei, angajatorul cheltuie 6.135 lei deoarece, de cele mai multe
ori, și plata contribuțiilor sociale ale angajatului este efectuată de
către angajator către stat. Dacă însă te întrebi unde se plătește CASS
pentru persoane fizice, ei bine, plata se face în contul unic IBAN alocat
localității în care ai domiciliul.

Alternative la contractul individual de muncă

Având în vedere procentul alocat contribuțiilor către stat, tot mai mulți
români caută alternative mai avantajoase pentru ei și companii. În
unele situații, aceste alternative ar putea consta în înființarea unui PFA
sau SRL. Iată ce taxe și impozite sunt implicate în ambele situații.

Taxe și impozite pentru PFA


•10% impozit pe profit.

Contribuții sociale PFA: mod de calcul CAS și CASS

Așadar, în ceea ce privește plata pentru CAS și CASS, avem


următoarele:

•în cazul veniturilor realizate cuprinse între 12 și 24 de salarii


minime brute pe țară, baza de calcul al CAS o reprezintă nivelul
de cel puțin 12 salarii minime brute pe țară. Asta înseamnă 25%
x 39.600 lei = 9.900 lei;

•în cazul veniturilor realizate de peste 24 de salarii minime brute
pe țară, baza de calcul al CAS o reprezintă nivelul de cel puțin 24
de salarii minime brute pe țară. Asta înseamnă 25% x 79.200 lei
= 19.800 lei;

•în cazul veniturilor realizate cuprinse între 6 și 12 salarii minime
brute pe țară, baza de calcul al CASS o reprezintă nivelul de 6
salarii minime brute pe țară. Asta înseamnă 10% x 19.800 lei =
1.980 lei;

•în cazul veniturilor realizate cuprinse între 12 și 24 de salarii
minime brute pe țară, baza de calcul al CASS o reprezintă nivelul
de 12 salarii minime brute pe țară. Asta înseamnă 10% x 39.600
lei = 3.960 lei;

•în cazul veniturilor realizate de peste 24 de salarii minime brute
pe țară, baza de calcul al CASS o reprezintă nivelul de 24 de
salarii minime brute pe țară. Adică, 10% x 79.200 lei = 7.920 lei.

Plecând de la situația fictivă de mai sus, dacă închei un contract de
prestări servicii cu o valoare de 6.000 de lei/lună, înseamnă că vei
plăti anual 9.000 lei CAS și 3.600 lei CASS. În ceea ce privește
impozitul pe profit, acesta depinde de cheltuielile lunare deductibile
pe care le ai.

De exemplu, dacă din cei 6.000 de lei ai cheltuieli lunare în scopul


afacerii de 2.000 de lei, atunci profitul va fi de 4.000 de lei, ceea ce
înseamnă că impozitul pe profit pe lună va fi de 400 de lei. Într-un an,
dacă menții același nivel al cheltuielilor deductibile, impozitul pe profit
va fi de 4.800 de lei.

Taxe și impozite pentru un SRL

Vezi mai jos ce taxe plătește un SRL:


•1% impozit pe venit sau 16% impozit pe profit (dacă nu ai niciun
salariat cu normă întreagă);
•19% TVA, în cazul în care firma este plătitoare de TVA (dacă cifra
de afaceri depășește 300.000 de lei într-un an);
•8% impozit pe dividende;
•dacă dividendele depășesc suma de 30.600 lei, vei fi obligat să
plătești contribuția de sănătate de 3.060 lei, o singură dată pe
an.

Presupunând că încasezi lunar 6.000 de lei, dacă îți înființezi un SRL și
ai un salariat cu normă întreagă, atunci vei plăti doar 1% impozit,
adică 60 de lei/lună, ceea ce înseamnă 720 lei/an. Pe lângă asta, nu
uita că vei plăti și 8% dividende, în funcție de valoarea lor.

Chiar dacă există unele avantaje atunci când ai un SRL sau PFA, ca în
orice altă situație, există și unele dezavantaje. Iată câteva lucruri de
care nu beneficiezi atunci când colaborezi sub formă de SRL sau PFA:

•nu ai zile libere plătite și nici nu primești diurnă în cazul


deplasărilor în scop de serviciu;
•angajatorul poate rezilia mai ușor contractul de prestare servicii;
•nu primești prime sau bonusuri.

Iată ce alte beneficii includ angajatorii în pachetele extrasalariale:

•Tichete de masă: Acestea sunt unele dintre cele mai populare


beneficii extrasalariale oferite de angajatori, deoarece sunt
scutite de la plata taxelor sociale, au deductibilitate de la plata
impozitului pe profit și oferă angajaților posibilitatea achiziționării
unui prânz cald în valoare de maximum 40 de lei/ zi lucrată,
începând cu 1 ianuarie 2024.
•Asigurare medicală: Oferirea unei asigurări medicale pentru
angajat și familia sa poate fi un beneficiu valoros, acoperind
costurile de sănătate și oferind acces la servicii medicale de
calitate.
•Zile libere plătite suplimentare: În plus față de concediul de
odihnă legal, companiile pot oferi zile libere plătite suplimentare
pentru evenimente speciale sau pentru dezvoltare personală
•Oportunități de dezvoltare profesională: Companiile pot
investi în dezvoltarea angajaților prin furnizarea de traininguri,
cursuri sau participarea la conferințe, ceea ce poate contribui la
creșterea abilităților și avansarea în carieră.

Întrebări frecvente despre contribuțiile salariale

Care sunt taxele pe salariu în România?

În România taxele pe salariu sunt următoarele:

•Contribuții sociale
•CAS - cu un plafon de 12 salarii minime brute pe țară, în
2024 de 39.600 de lei;
•CASS - 10% din salariul brut, plătit ca 5,2% de către
angajator și 4,8% de către angajat;
•CAM (contribuție asiguratorie de muncă) - 0,3% din salariul
brut și este plătit de angajator;
•Impozit pe venit - 10% venitul net (venitul brut - contribuții
sociale);
•Vouchere de vacanță
•Impozit pe venit - 10%;
•CASS - 10%.
•Tichete de masă
•Impozit pe venit - 10%;
•CASS - 10%.
•Contribuția la pensii private - opțional 3% din salariul brut.

Ce este contribuția de asigurări sociale?

Contribuția de asigurări sociale este o taxă obligatorie care se aplică


atât persoanelor salariate, cât și celor care obțin venituri din activități
independente (de exemplu, dacă lucrezi ca PFA). Scopul acestei
contribuții este de a finanța sistemul public de pensii și alte prestații
sociale (șomaj, concediu medical, indemnizații de maternitate etc.).

Cine se ocupă de plata CAS?

Atât angajatorul, cât și angajatul plătesc CAS.


În cazul PFA-urilor, doar persoana în cauză plătește CASS (25%).

Cine plătește CASS?

Angajatorul plătește 5,2% din salariul brut al angajatului, drept CASS,


iar angajatul plătește 10% din salariul brut pentru aceeași contribuție.
Un PFA plătește CASS în valoare de 10% din venitul net estimat.

Care este plafonul CAS?

Plafonul CAS pentru 2024 este în valoare de 12 salarii minime brute


pe țară, respectiv 39.600 de lei.
Cu alte cuvinte, persoanele cu venituri din salarii, PFA sau alte
activități nu vor plăti CAS dacă au un venit sub 39.600 de lei. În cazul
veniturilor de peste 39.600 de lei, CAS se calculează pentru diferența
dintre venitul total și 39.600 de lei.
De exemplu, dacă o persoană cu PFA are venituri anuale de 50.000 de
lei, CAS se calculează doar pentru suma de 50.000 lei - 39.600 lei,
adică 25% din 10.400 de lei, care reprezintă 2.600 de lei.
Care este plafonul CASS?

În general, nivelul de referință pentru plafonul CASS se stabilește


drept valoarea salariului minim brut pe țară la data de 25 mai a anului
de realizare a venitului pentru care să stabilesc contribuțiile sociale.
Pentru veniturile din 2024, se ia în calcul salariul de 3.300 de lei.
Acesta rămâne valabil tot restul anului chiar dacă, începând cu 1 iulie
2024, autoritățile vor majora salariul minim la 3.700 de lei brut.

Cum verific dacă sunt asigurat?

Poți verifica dacă ești asigurat în sistemul public de sănătate pe


portalul Casei Naționale de Asigurări de Sănătate (CNAS) în secțiunea
„Verificare asigurat” din partea de sus a paginii.

Ce este PIAS?

PIAS este acronimul pentru Programul de Informare și Asistență pentru


Asigurați. Este un program guvernamental realizat pentru a veni în
sprijinul celor care vor să afle mai multe informații despre asigurările
de sănătate privată. Iată câteva dintre lucrurile acoperite pentru
asigurații PIAS:
•Informații despre planurile de asigurare privată de sănătate;
•Asistență la înscrierea pentru asigurare de sănătate privată;
•Asistență în rezolvarea unor probleme asociate;
•Reprezentarea în fața companiilor de asigurare de sănătate.

CAS vs CASS

Atât CAS, cât și CASS sunt contribuții obligatorii, însă existe anumite
diferențe între ele:
•Scopul
•CAS (contribuția de asigurări sociale) - acoperă beneficii
sociale precum pensie, concediu medical, șomaj, pensie de
invaliditate;
•CASS (contribuția de asigurări sociale de sănătate) -
acoperă costurile sistemului public de sănătate.
•Cota de contribuție
•CAS - 25% din salariul brut, împărțit între angajator și
angajat;
•CASS - 10% din salariul brut, împărțit între angajator și
angajat.
•Plafonul
•CAS - în 2024 se aplică un plafon de 12 salarii minime brute
pe economie, 39.600 de lei;
•CASS - se aplică 3 plafoane:
•6 salarii minime brute pe țară - pentru venituri
cuprinse între 6 și 12 salarii minime brute pe țară;
•12 salarii minime brute pe țară - pentru venituri
cuprinse între 12 și 24 salarii minime brute pe țară;
•24 salarii minime brute pe țară - pentru venituri de
peste 24 de salarii minime brute pe țară.
•Administrarea
•CAS - este administrat de Casa Națională de Pensii Publice;
•CASS - este administrat de Casa Națională de Asigurări de
Sănătate.

Care sunt persoanele scutite de plata CASS?

Sunt scutite de la plata CASS următoarele categorii de persoane:


•Copiii sub 18 ani și tinerii până la vârsta de 26 de ani dacă sunt
elevi, inclusiv absolvenți de liceu, până la începerea anului
universitar, însă nu mai mult de trei luni, ucenici sau studenți
fără venituri;
•Tineri mai mici de 26 de ani care ies din sistemul de protecție a
copilului și nu realizează venituri din muncă sau beneficiază de
ajutor social, soțul, soția sau părinții fără venituri proprii aflate în
întreținerea unei persoane asigurate;
•Persoane aflate sub incidența Decretului-Lege nr. 118/1990
privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate politic
sub dictatura instaurată la 6 martie 1945 și persoane precum
veteranii de război și văduve de război;
•Persoane cu handicap care nu realizează venituri din muncă,
pensie sau alte surse;
•Bolnavi cu afecțiuni incluse în programe naționale de sănătate
stabilită de Ministerul Sănătății până la vindecarea afecțiunii;
•Femei însărcinate și lăuze dacă nu au un venit sau au un venit
mai mic decât salariul minim brut pe țară.
Cunoașterea detaliată a contribuțiilor salariale și a implicațiilor
legislative îți oferă posibilitatea de a compara situația de a fi angajat
cu situațiile în care ți-ai deschide un PFA sau SRL. Folosește-te de
informațiile din acest articol și ia cele mai bune decizii pentru tine.

Deducerea personala: tot ce trebuie sa stii


Deducerea personala este reglementata prin Art. 77 din Codul fiscal si
este o forma de ajutor financiar acordat de Guvern unei anumite
categorii de persoane. Concret, deducerea personala este o suma de
bani care se scade din venitul total al unui contribuabil, inainte de
calculul impozitului. Acest lucru are ca rezultat reducerea impozitului
pe venit pe care trebuie sa-l plateasca contribuabilul catre stat.
Deducerea personala este de doua tipuri:
•deducere de baza
• deducere suplimentara

Deducerea personala de baza: cine beneficiaza de ea


Deducerea personala de baza se acorda persoanelor fizice cu un venit
lunar brut de pana la 2.000 de lei peste nivelul salariului de baza
minim brut pe tara garantat in plata aprobat prin hotarare a
Guvernului, in vigoare in luna de realizare a venitului.
In situatia in care, in cursul aceleiasi luni, se utilizeaza mai multe
valori ale salariului minim brut pe tara, se ia in calcul valoarea cea mai
mica a salariului minim brut pe tara.
IMPORTANT! Deducerea personala este stabilita in functie de venitul
brut lunar din salarii realizat la functia de baza.

Deducerea personala suplimentara: ce este si cui se acorda


Deducerea personala suplimentara se acorda unor categorii speciale
de salariati, si anume:
• Persoanelor fizice cu varsta de pana la 26 de ani, care realizeaza
venituri din salarii al caror nivel este de pana la nivelul mentionat mai
sus
• Parintilor – salariati, care au copii cu varsta mai mica de 18 ani,
inscrisi intr-o unitate de invatamant. Acesti parinti beneficiaza de
deducere suplimentara, indiferent de nivelul venitului lor din salarii. In
cazul in care copilul este intretinut de ambii parinti, deducerea
personala suplimentara se acorda unuia dintre parinti prin prezentarea
documentului care atesta inscrierea copilului intr-o unitate de
invatamant si a unei declaratii pe propria raspundere din partea
parintelui beneficiar.

Persoane aflate in intretinere: conditii pentru acordarea


deducerii personale
Persoanele aflate in intretinere pot fi:
• Sotia/sotul
• Copiii sub 18 ani
• Alti membri de familie, rude ale contribuabilului sau ale sotului/sotiei
acestuia pana la gradul al doilea inclusiv

Pentru a fi considerate persoane in intretinere, rudele contribuabilului


trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:

• Veniturile lor, impozabile si neimpozabile sa nu depaseasca lunar


20% din salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata. Exceptii
fac ajutoarele acordate persoanelor persecutate din motive politice,
persoanelor deportate in strainatate, emigrantilor politici, refugiatilor
sau persoanelor carora li s-a acordat protectie subsidiara, persoanelor
care primesc pensii de urmas cuvenite conform legii si prestatii sociale
acordate persoanelor cu handicap.
• Nu detin terenuri agricole si silvice in suprafata de peste 10.000 m2
in zonele colinare si de ses si de peste 20.000 m2 in zonele montane.
Sunt considerate persoane aflate in intretinere militarii in termen,
studentii si elevii militari ai institutiilor de invatamant militare si civile,
peste varsta de 18 ani, daca veniturile obtinute sunt mai mici sau
egale cu 510 lei lunar.
Nu sunt considerate persoane aflate in intretinere persoanele majore
condamnate, care executa pedepse privative de libertate.
In cazul in care o persoana este intretinuta de mai multi contribuabili,
suma reprezentand deducerea personala de baza se atribuie unui
singur contribuabil, conform intelegerii intre parti. Pentru copiii minori
ai contribuabililor, suma reprezentand deducerea personala de baza
se atribuie fiecarui contribuabil in intretinerea caruia/carora se afla
acestia.
Obligatia stabilirii persoanelor aflate in intretinerea contribuabilului in
functie de care se atribuie deducerea personala este in sarcina
platitorului de venit din salarii, la functia de baza.
IMPORTANT! Persoana aflata in intretinere poate avea sau nu
domiciliu comun cu contribuabilul in a carui intretinere se afla.

Cine beneficiaza de deducere pentru copii


Copilul minor este considerat intotdeauna intretinut, cu exceptia
copiilor incadrati in munca, indiferent daca se afla in unitati speciale
sanitare sau de protectie speciala si altele asemenea, precum si in
unitati de invatamant, inclusiv in situatia in care costul de intretinere
este suportat de aceste unitati.
Pentru copilul minor aflat in intretinerea parintilor sau a tutorelui,
deducerea personala se acorda fiecaruia dintre parinti, respectiv
tutorelui.
In cazul in care parintii copilului sunt divortati, dreptul la deducerea
personala revine parintelui caruia i-a fost incredintat copilul.
In cazul in care un copil minor este adoptat, dreptul de a fi preluat ca
persoana aflata in intretinere pentru acest copil se acorda:
a) persoanei careia i s-a dat in plasament copilul; sau
b) ambilor soti care formeaza familia careia i s-a dat in plasament
copilul.
In situatia in care intr-o familie sunt mai multi copii aflati in intretinere,
cu exceptia copiilor minori, acestia vor fi preluati in intretinerea unuia
dintre parinti conform intelegerii dintre parti.
Copilul cu varsta intre 16 si 18 ani, incadrat in munca devine
contribuabil si beneficiaza de deducerea personala, iar in acest caz,
parintii nu mai beneficiaza de deducerea personala.
Pentru deducerea suplimentara, deducerea se calculeaza astfel:

• 15% din salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata pentru
persoanele fizice cu varsta de pana la 26 de ani, care realizeaza
venituri din salarii al caror nivel este pana la 2.000 de lei peste nivelul
salariului de baza minim brut
• 100 de lei lunar pentru fiecare copil cu varsta de pana la 18 ani,
daca acesta este inscris intr-o unitate de invatamant, parintelui care
realizeaza venituri din salarii, indiferent de nivelul acestora.

III. Actualizare 15.12.2023. OUG 115/2023


1. Microintreprinderi
•o persoană fizica poate fi actionar, cu mai mult de 25% din
partile sociale, intr-o singura microîntreprindere;
•SRL-urile care au mai putin de 15% venituri din activitatea de
asigurari li se poate aplica regimul de impozitare a
microîntreprinderilor;
•SRL-urile care au activitati in domeniul HORECA li se aplica
regimul microîntreprinderilor începând cu 1 ianuarie 2024, fara
nicio alta facilitate;
•Situațiile financiare pentru anul 2023 se depun pana la
31.03.2024;
2. Activitati Independente: PFA, II, IF, Profesii Liberale
•cheltuielile cu sponsorizarea nu mai sunt deductibile la calculul
venitului impozabil;
•abonamentele la sala de sport sunt deductibile in limita a 100 de
euro/an;
•cheltuielile cu achizitia caselor de marcat nu se mai deduc din
impozitul datorat, aceste cheltuieli devin deductibile la calculul
venitului impozabil;
•redirecționarea unui procent de 3,5% din impozit este abrogata;
•pierderile fiscale se recuperează in limita a 70% din venitul net
realizat pe o perioada de maxim 5 ani;
3. Impozitul pe venitul din cedarea folosinței bunurilor
•Se elimina opțiunea (sau obligația), de a impozita venitul in
sistem real începând cu anul 2024;
•Tot din 2024, din venitul brut se deduc 20% cheltuieli forfetare si
se obține venitul impozabil, la care se calculează impozitul de
10%. (Exemplu: la un venit de 100 lei se datorează impozit de 8
lei);
•Chiriașii care conduc evidență contabila, au obligația de a retine
impozitul pe venitul din chirii plătit către proprietari si pe care il
virează la bugetul de stat in numele acestora;
4. Contribuții de asigurării sociale – CAS si CASS datorate
pentru 2023 si 2024
[Link] utilizat pentru calcul plafoanelor de contribuții in 2023
este de 3.000 lei pentru tot anul
[Link] sunt creșteri ale salariului minim in cursul unui an, pentru
calculul plafoanelor de CAS si CASS se utilizează salariul in
vigoarea la 25 mai, pentru întreg anul;
3.O clarificare care vine dupa aproape 6 ani de la
introducerea declarației unice: activitățile care încep in
cursul anului datoreaza CAS daca venitul estimat
depășește plafonul de 12 salarii. Se elimina textul
„recalculat corespunzător numărului de luni rămase până
la sfârșitul anului fiscal” de la art 151, alineat 10.
[Link] datoreaza CASS (sanatate) si pentru venituri din
indemnizații de asigurări sociale de sănătate, acordate în
Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu
modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările
și completările ulterioare.
Vezi aici Calculator Taxe 2024

II. Actualizare 08.12.2023. Ordin ANAF


Incepand cu 1 ianuarie 2024 CAEN 6202 si 6203 nu mai pot fi
impozitate cu norma de venit. Ordinul ANAF care modifică Lista de
activități independente pentru care venitul net se poate determina pe
baza normelor anuale de venit, a fost publicat in Monitorul Oficial nr
1105 din 8 decembrie 2023.
Vor fi scoase din această listă cele două coduri CAEN, sub care
funcționează majoritatea PFA-urilor pe domeniul IT din România:
•6202 Activități de consultanță in tehnologia informației
•6203 Activității de management (gestiune și exploatare) a
mijloacelor de calcul
Observație! Marea majoritate a PFA-urilor treceau oricum de plafonul
de 25.000 euro si aveau obligația impunerii in sistem real a veniturilor
din 2024.
I. Actualizare 27.10.2023. Legea 296/2023
Legea nr 296, de modificare a Codului fiscal, asumata in Parlament, a
fost publicata in Monitorul Oficial nr 977 din 27 octombrie 2023. Mai
jos găsesți sinteza principalelor modificări aduse codului fiscal. Legea
poate fi vizualizată aici.
1. Venituri obținute din activități independente – PFA, II, IF,
Profesii Liberale
•CASS – contributia la sănătate, se calculează la venitul net
obținut, baza de calcul a CASS nu poate fi mai mica decât
plafonul de 6 salarii minime si nici mai mare decât plafonul de 60
de salarii;
•CASS redevine cheltuiala deductibilă la calculul impozitului pe
venitul din activități independente si activități sportive (cf. pct. 15
din lege);
•Pentru stabilirea obligației de a plăti CASS veniturile din activități
independente nu se vor cumula cu veniturile din alte surse
(dividende, dobanzi, chirii, etc), pentru aceste venituri se va plăti
CASS separat.
•Intra in vigoare la 01.01.2024
•Vezi in acest articol taxele la pfa si la profesii liberale in 2024.
2. Microîntreprinderi
•Cotele de impozitare pe veniturile microîntreprinderilor sunt:
•a) 1%, pentru microîntreprinderile care realizează
venituri care nu depășesc 60.000 euro inclusiv și care
nu desfășoară activitățile prevăzute la lit. b) pct. 2;
•b) 3%, pentru microîntreprinderile care:
•1. realizează venituri peste 60.000 euro; SAU
•2. desfășoară activități, principale sau secundare,
corespunzătoare codurilor CAEN:
•5821 – Activități de editare a jocurilor de
calculator,
•5829 – Activități de editare a altor produse
software,
•6201 – Activități de realizare a soft-ului la
comandă (software orientat client),
•6209 – Alte activități de servicii privind tehnologia
informației,
•5510 – Hoteluri şi alte facilități de cazare similare,
•5520 – Facilități de cazare pentru vacanțe şi
perioade de scurtă durată,
•5530 – Parcuri pentru rulote, campinguri şi
tabere,
•5590 – Alte servicii de cazare,
•5610 – Restaurante,
•5621 – Activități de alimentație (catering) pentru
evenimente,
•5629 – Alte servicii de alimentație n.c.a.,
•5630 – Baruri și alte activități de servire a
băuturilor,
•6910 – „Activități juridice” – numai pentru
activitățile avocaților,
•8621 – Activități de asistență medicală generală,
•8622 – Activități de asistență medicală
specializată,
•8623 – Activități de asistență stomatologică,
•8690 – Alte activități referitoare la sănătatea
umană.”
Intra in vigoare la 01.01.2024
3. Taxe 2024. Impozitul pe veniturile obținute din cedarea
folosinței bunurilor
•Modificările propuse au fost scoase din proiectul de lege, dar au
revenit prin OUG115/2023. Vezi mai sus.
4. CASS datorată de persoanele fizice care obțin venituri din
chirii, dividende, investiții, drepturi de autor, alte surse etc.
•Raman aceleași plafoane de 6, 12, 24 de salarii care se stabilesc
prin cumularea mai multor venituri cu exceptia veniturilor din
activitati independente, pentru care se plateste CASS
separat;
•Intra in vigoare la 01.01.2024
5. Venituri din salarii
•plafon de 10.000 lei pentru scutirea de impozit a veniturilor
obținute de IT-iști;
•se elimină facilitatea scutirii la plata CASS acordata pana acum
salariaților din construcții, agricultura si industria alimentara;
•Se va plati CASS pentru tichetele de masa acordate sau
echivalentul acestora in lei;
•Intra in vigoare la 01.11.2023
6. Dividende
•Se menține impozitul pe dividende la nivelul de 8%;
7. Taxe 2024. Impozitarea deținerii de proprietăți imobiliare si
autoturisme
•0,3% la proprietăților deținute de persoanele fizice calculat la
diferența ce depășește de 2,5 milioane lei;
•0,3% pe valoarea mașinilor deținute de persoanele fizice si
juridice calculat la diferența ce depășește de 375.000 lei;
•Intra in vigoare la 01.01.2024
8. E-factura
•E-factura devine obligatorie de la 01.01.2024, dar sancțiunile
pentru netransmiterea e-facturii vor fi aplicate de la data de
01.04.2024;
•De la 01.07.2024 factura emisa de agentii economici trebuie sa
fie transmise numai prin formatul e-factura, altfel cheltuielile si
TVA-ul nu sunt deductibile;
•Intra in vigoare la 01.01.2024
9. Plafoanele de numerar
•Plafon la casierie de maxim 50.000 lei in registrul de casa de la
fiecare punct de lucru sau de la sediu social/profesional;
•Operațiunile de încasări și plăți efectuate între persoanele
juridice și persoane fizice, reprezentând primiri ori restituiri de
împrumuturi sau alte finanțări, indiferent de natura și destinația
acestora, se efectuează numai prin instrumente de plată fără
numerar
10. TVA – taxa pe valoare adăugată
•cota redusa de TVA de 5% pentru: manuale școlare, cărți, ziare
și reviste, accesul la castele, muzee, case memoriale,
monumente istorice, monumente de arhitectură şi arheologice,
grădini zoologice şi botanice, târguri, expoziții, cinematografe și
evenimente culturale, livrarea de lemn de foc și energie termică;
•crește cota de TVA la 5% la 9%, pentru livrarea de locuințe
sociale, livrarea alimentelor de înaltă valoare calitativă, livrarea şi
instalarea de panouri fotovoltaice, panouri solare termice, pompe
de căldură şi alte sisteme de încălzire de înaltă eficienţă;
•crește cota de TVA la 19%, pentru toate celelalte produse si
servicii care aveau cota redusa pana acum.
•Intra in vigoare la 01.01.2024
11. Taxe 2024. Impozitul minim pe cifra de afaceri a
companiilor mari
•companiile care au o cifra de cel puțin 50 milioane euro vor plăti
un impozit minim.
•băncile vor plăti un impozit de 2%, pentru perioada 1 ianuarie
2024 – 31 decembrie 2025 inclusiv si de 1%, începând cu data de
1 ianuarie 2026;
•0,5% impozit suplimentar pe veniturile companiilor din
sectoarele de petrol și gaze naturale;
•Intra in vigoare la 01.01.2024
12. Taxe 2024. Impozitul pe veniturile a căror sursă nu a fost
identificată
•Cota de impozit creste de la 16%, la 70%;
•Intra in vigoare la 01.07.2024
13. Reducere cheltuielilor statului
Aici este problema esențiala, pentru ca in condițiile in care economia a
crescut, cu fonduri externe, cu investiții, cu inflatie, etc, guvernanții au
reușit sa risipească mult mai multi bani decât vor incasa, atât de mult
încât vor ajunge la 10 miliarde euro pe minus, fără ca serviciile publice
sa se îmbunătățească cu ceva…
Propunerile pentru reducerea cheltuielilor statului sunt minuscule in
raport cu gaura neagra ce o reprezintă bugetarii si cheltuielile lor.
Concluzie
Este greu de obținut o distribuție echitabilă a sarcinii fiscale si evitat
“optimizarea fiscala” atât timp cat sunt mai multe cote de impozitare:
micro cu 1% sau 3%, 10% pe venit, 16% pe profit, 8% pe dividende
plus excepții le ramase, ca de exemplu la veniturile din drepturi de
autor.
Solutia este simpla, si astazi ca si acum 15 de ani,
•cota unica sa fie unica, de 16% la toate veniturile (sau 10%),
deci sarcina fiscala de aprox 25% “pe afaceri”, cu plafon de 36
salarii la CAS si plafon cumulat de 36 de salarii la CASS in cazul
PFA si a celorlalte venituri (dividende, dobanzi, chiri, etc);
•reducerea CAS la veniturile din salarii cu cel putin 5%, deci
sarcina fiscala de sub 35% pe salarii, concomitent cu cresterea
salariului minim pe economie;
Astfel, nu se va mai chinui nimeni sa faca optimizare fiscala,
nici la salarii si nici la celelalte venituri.
Din păcate, nu exista un om politic care sa aibă si respect, si
legitimitate, ca sa impună asemenea măsuri si sa terminam odată cu
toată spectacolul aceasta de modificări la codul fiscal ce tine de vreo
8 ani si care va continua si in anii următori daca nu se ia decizia
corecta acum.
32 modificări fiscale care intră în vigoare în 2024: de la PFA și
microîntreprinderi, la companiile mari, salariu minim, TVA și
accize
Foarte multe modificări fiscale importante intră în vigoare în
2024, multe chiar de la 1 ianuarie. Toate au fost adoptate de
Coaliția PSD-PNL și ne vor afecta direct pe toți, atât firme, cât
și persoane fizice. Mai sunt și unele lucruri care au nevoie de
clarificări, precum întreprinderile legate pentru a ști cei care
au microîntreprinderi dacă ar trebui să se căsătorească cu o
altă persoană care, la rândul ei, are una.
Cele de mai jos sunt doar o parte dintre modificarile fiscale care intră
în vigoare în 2024.

1. e-Factura, un cost în plus


e-Factura reprezintă o obligație și un cost în plus pentru toate
companiile.
De la 1 ianuarie 2024, toate firmele, PFA și ONG-uri care lucrează în
sistem B2B sunt obligate să încarce facturile în sistemul e-Factura
(gestionat de Ministerul Finanțelor pentru ANAF).
Cum mulți contabili refuză să se ocupe de așa ceva, pentru că nu este
în sarcina lor, va trebui să cumpere certificatul digital calificat care
costă 30 – 45 euro pentru un an, iar pe termen puțin mai lung, de 3
ani, ajung până în jurul valorii de 80 euro. Atenție că prețurile sunt
fără TVA.

Asta pentru a putea folosi Spațiul Privat Virtual și a încărca facturile.


În primele 3 luni din 2024 ANAF nu va da sancțiuni, dar ar fi bine,
totuși, să depui facturile (modificarea a venit prin OUG 115/2023).
Termenul de depunere este de 5 zile calendaristice de la emiterea
facturii, dar nu mai târziu de 5 zile calendaristice față de termenul de
emitere a facturii prevăzut de Codul fiscal, adică data de 15 a lunii
următoare.
Dacă sistemul Ministerului Finanțelor nu face față, va trebui să
încercați la miezul nopții ori în weekend. Ministerul Finanțelor și ANAF
au făcut un ghid, dar ar trebui actualizat, deoarece între timp a apărut
o ordonanță care a modificat unele lucruri.
După cele 6 luni vor veni și amenzi.
Dacă nu declară se consideră contravenție și se sancționează cu
amendă de la 5.000 lei la 10.000 lei, pentru persoanele juridice
încadrate în categoria contribuabililor mari.
Contribuabilii mijlocii vor primi o amendă de la 2.500 lei la 5.000 lei.

Ceilalți contribuabili, adică mai mici decât cei mijlocii, vor primi o
amendă de la 1.000 lei la 2.500 lei.

2. Nouă impozitare la microîntreprinderi


De la 1 ianuarie 2024 sunt două cote de impozitare la
microîntreprinderi. Pragul pentru micro rămâne același, de 500.000
euro, dar apar altele noi în funcție de care se plătește impozitul.
Astfel, vor fi următoarele cote de impozitare:

• 1%, pentru microîntreprinderile care realizează venituri care nu


depășesc 60.000 euro
• 3%, pentru microîntreprinderile care:
1. realizează venituri peste 60.000 euro; sau
2. desfășoară activități, principale sau secundare în diverse coduri
CAEN (vezi în Legea 296/2023 care sunt acele coduri și dacă te
încadrezi acolo)

3. O singură microîntreprindere plătitoare de impozit pe venit


Dacă un antreprenor deține mai multe microîntreprinderi, trebuie să
știe că numai una va putea fi plătitoare de impozit pe venit (care și
acesta s-a modificat, detaliem mai jos). Restul vor fi cu impozit pe
profit de 16%.
Mai exact, conform OUG 115/2023 (Ordonanța trenuleț)
asociații/acționarii persoanei juridice române care dețin, în mod direct
sau indirect, peste 25% din valoarea/numărul titlurilor de participare
sau al drepturilor de vot, atât la persoana juridică română analizată,
cât și la alte persoane juridice române care îndeplinesc condițiile
pentru sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor,
trebuie să stabilească, până la data de 31 martie inclusiv a anului
fiscal următor, o singură persoană juridică română.

4. Microîntreprinderile nu mai au facilitatea de a scădea din


impozitul pe venit donațiile către ONG-uri
Din anul 2024, microîntreprinderile nu mai pot sponsoriza astfel încât
să aibă facilitatea fiscală de a scădea din impozitul datorat procentul
de 20%.
Așa cum spunea recent și consultantul fiscal Cornel Grama, o pot face
în continuare, dar fără nicio facilitate fiscală.
Conform OUG (115/2023), ultimul an fiscal în care sumele
reprezentând sponsorizări/burse rămase de reportat se scad din
impozitul pe veniturile microîntreprinderilor este anul fiscal 2023.

5. Fără deducerea cheltuielilor la chirii / Taxare după


deducerea unei cote forfetare de 20%
Proprietarii persoane fizice nu mai pot deduce cheltuielile pentru
stabilirea veniturilor impozabile din chirii.
De asemenea, veniturile din chirii vor fi taxate cu 10%, după
deducerea unei cote forfetare de cheltuieli de 20%

6. Închirierea spațiilor de la persoane fizice vine cu o obligație


Firmele vor avea o obligație în plus dacă închiriază spații de lucru de la
persoane fizice. Declararea și plata impozitului pe venit nu va mai fi în
sarcina proprietarului, ci a firmei.
Prin urmare, până pe data de 25 a lunii următoare va trebui să facă
plata către Stat.
7. 100 euro deductibili pentru abonamentele la sălile de
fitness
Dacă foloseai facilitatea de 400 euro pentru abonamentul al sala de
fitness, află că această sumă s-a schimbat.
Angajatorii (adică și microîntreprinderile) vor putea oferi angajaților
abonamente la sălile de fitness în plafonul deductibil de 33% în limita
a 100 euro/an. Practic, a scăzut de la 400 euro.

8. Noutăți în privința numerarului


Operațiunile de încasări și plăți în numerar efectuate între firme și
persoane fizice, reprezentând contravaloarea unor livrări ori achiziții
de bunuri sau a unor prestări de servicii, dividende, cesiuni de creanțe
sau alte drepturi, se efectuează cu încadrarea în plafonul zilnic de
10.000 lei către/de la o persoană.
Operațiunile de încasări și plăți efectuate între firme și persoane fizice,
reprezentând primiri ori restituiri de împrumuturi sau alte finanțări,
indiferent de natura și destinația acestora, se efectuează numai prin
instrumente de plată fără numerar.
Sumele în numerar aflate în casieria persoanelor juridice nu pot
depăși, la sfârșitul fiecărei zile, plafonul de 50.000 lei.
În cazul magazinelor de tipul cash and carry, supermagazinelor și
hipermagazinelor care sunt organizate și funcționează în baza
legislației în vigoare, sumele în numerar aflate în casierie nu pot
depăși, la sfârșitul fiecărei zile, plafonul de 500.000 lei. Sumele în
numerar care depășesc plafonul se depun în conturile bancare ale
acestor persoane juridice în termen de două zile lucrătoare.

9. Drepturile de proprietate intelectuale au parte de o noutate


Contribuabilii care în cursul anului fiscal încep să desfășoare o
activitate independentă și/sau să realizeze venituri din drepturi de
proprietate intelectuală, iar venitul net, anual, cumulat, din una sau
mai multe surse de venituri, estimat a se realiza în anul în curs este
cel puțin egal cu nivelul a 12 salarii minime brute pe țară, sunt obligați
să declare în termen de 30 de zile de la data producerii evenimentului,
precum și venitul ales pentru care datorează contribuția.
Salariul minim brut pe țară garantat în plată este cel în vigoare la data
de 25 mai a anului de realizare a venitului.
Fac excepție contribuabilii pentru care plătitorii de venit au obligația
calculării, reținerii, plății și declarării contribuției de asigurări sociale.

10. Cum se recuperează pierderile fiscale


Pierderile fiscale anuale stabilite prin declarația de impozit pe profit,
începând cu anul 2024/anul fiscal modificat care începe în anul 2024,
după caz, se recuperează din profiturile impozabile realizate, în limita
a 70% inclusiv, în următorii 5 ani consecutivi.
Recuperarea pierderilor se va efectua în ordinea înregistrării acestora,
la fiecare termen de plată a impozitului pe profit.
Pierderea fiscală înregistrată de contribuabilii care își încetează
existența ca efect al unei operațiuni de fuziune sau divizare totală se
recuperează de către contribuabilii nouînființați ori de către cei care
preiau patrimoniul societății absorbite sau divizate, după caz,
proporțional cu activele transferate persoanelor juridice beneficiare,
potrivit proiectului de fuziune/divizare.
Pierderea fiscală înregistrată de contribuabilii care nu își încetează
existența ca efect al unei operațiuni de desprindere a unei părți din
patrimoniul acestora, transferată ca întreg, se recuperează de acești
contribuabili și de cei care preiau parțial patrimoniul societății
cedente, după caz, proporțional cu activele transferate persoanelor
juridice beneficiare, potrivit proiectului de divizare, respectiv cu cele
menținute de persoana juridică cedentă.

11. 200 lei nu vor fi taxați la salariul minim în 2024, la fel ca


acum / Salariul minim rămâne similar de la 1 ianuarie
Se menține facilitate de 200 lei netaxați la salariul minim în 2024, dar
nu mai crește salariul de la 1 ianuarie, ci din iulie.
Așadar, de la 1 ianuarie va fi tot de 3.300 lei brut, adică 2.079 lei net.
Cele din construcții, agricultură și industria alimentară rămân la
nivelul din decembrie 2023.
12. Crește punctul de amendă la 165 lei.
Punctul de amendă crește de la 145 lei, la 165 lei în 2024. Practic,
este stabilit la 5% din salariul minim brut garantat în plată. Cum de la
1 ianuarie nu crește salariul minim, acesta va fi de 165 lei.

13. Firmele nu vor mai putea fi dizolvate dacă au datorii la


Stat din 2024
Dizolvarea și radierea firmelor va fi problematică dacă au datorii la
Stat în 2024. Legislația a fost modificată, astfel că se stopează o astfel
de procedură în acest caz.
Confor Legii 296/2023, lista societăților pentru care Oficiul Național al
Registrului Comerțului urmează să formuleze acțiuni de dizolvare ar
urma să se afișeze în Buletinul electronic al registrului comerțului cu
cel puțin 60 zile calendaristice înainte și se transmite Agenției
Naționale de Administrare Fiscală.
În termen de 45 zile calendaristice de la data afișării/primirii listei,
Agenția Națională de Administrare Fiscală, precum și orice alt creditor,
comunică Oficiului Naţional al Registrului Comerţului, societățile care
înregistrează obligații bugetare restante și/sau la care este în curs de
desfășurare o acțiune de control fiscal, ori alte creanțe neachitate, caz
în care se amână inițierea acțiunii de dizolvare, până la stingerea
acestora, după caz, respectiv până la finalizarea acțiunii de control
fiscal.
Același lucru și în cazul radierii.

14. Companiile mari vor avea un impozit de 1% pe cifra de


afaceri, dacă cel pe profit este „prea mic”
Companiile mari (cu cifra de afaceri de peste 50 milioane euro) vor
plăti un impozit de 1% pe cifra de afaceri dacă cel pe profit (de 16%)
este mai mic.
Practic se introduce o formulă din care se scad diverse lucruri, precum
investițiile, ori accizele.
Sunt exceptate companiile care desfășoară exclusiv activități de
distribuție/furnizare/transport de energie electrică și gaze naturale și
care sunt reglementați/licențiați de Autoritatea Națională de
Reglementare în Domeniul Energiei.
15. Băncile vor plăti un impozit suplimentar de 2% pe cifra de
afaceri
În cazul băncilor se introduce un impozit suplimentar (pe lângă cel pe
profit) de:
2%, pentru perioada 1 ianuarie 2024 – 31 decembrie 2025 inclusiv;
1%, începând cu data de 1 ianuarie 2026.

16. Impozit suplimentar pentru companiile din sectoarele


petrol și gaze naturale
Se introduce un impozit suplimentar de 0,5% și pentru companiile de
petrol și gaze cu o cifră de afaceri de peste 50 milioane euro.
Practic, pe lângă impozitul pe profit să se aplice și acest nou impozit.
Un ordin al Ministerului Finanțelor, publicat în Monitorul oficial, a venit
cu o excepție în privința formulei de calcul pentru ca anumite
companii să nu o simtă atât de puternic.
Acest nou act normativ a fost realizat după discuțiile cu Black Sea Oil
& Gas, Federația Patronală Petrol și Gaze și Lukoil.

17. La ce produse și servicii crește TVA de la 1 ianuarie 2024


Crește TVA de la 9% la 19% pentru livrarea de bere fără alcool și de
alimente cu zahăr adăugat, al căror conținut total de zahăr este de
minimum 10g/100g produs.
Au fost excluse laptele praf pentru nou-născuți, sugari și copii de
vârstă mică, cozonacul și biscuiții.
Se majorează de la 5% la 9% pentru:
• livrarea de locuințe sociale
• livrarea de locuințe care au o suprafață utilă de maximum 120 mp,
exclusiv anexele gospodărești, a căror valoare, inclusiv a terenului pe
care sunt construite, nu depășește suma de 600.000 lei
• livrarea și instalarea de panouri fotovoltaice, panouri solare termice,
pompe de căldură și alte sisteme de încălzire de înaltă eficiență
• serviciile constând în permiterea accesului la bâlciuri, parcuri de
distracții și parcuri recreative, târguri, expoziții, cinematografe și
evenimente culturale, altele decât cele scutite de taxă
• livrarea alimentelor de înaltă valoare calitativă, respectiv produse
montane, eco, tradiționale, autorizate de Ministerul Agriculturii și
Dezvoltării Rurale. Livrarea acestor alimente va fi însoțită de copia
documentului de recunoaștere/atestare/certificare eliberat de
autoritatea competentă, cu excepția livrării efectuate către
consumatorul final.
Crește de la 5% la 19% TVA pentru sălile de fitness.

18. Acciza la băuturile cu zahăr


Se introduce o taxă pentru zahăr. Mai exact este vorba despre o
acciză pentru:
• băuturi nealcoolice cu zahăr adăugat pentru care nivelul total de
zahăr este cuprins între 5g – 8 g/100 ml de 40 lei/hl
• băuturi nealcoolice cu zahăr adăugat pentru care nivelul total de
zahăr este peste 8 g/100 ml de 60 lei/hl
Când ne referim la zahăr adăugat, atât în ce privește acciza cât și TVA,
Guvernul a modificat prin Ordonanța trenuleț (OUG 115/2023)
definiția.
Noua definiție: Prin zahăr adăugat se înțelege zahăr din trestie, zahăr
brun, zaharoză cristalină, zahăr invertit, dextroză, melasă, zaharuri din
miere, melasă și siropuri, cum ar fi sirop de malț, sirop de fructe, sirop
de malț de orez, sirop de porumb, sirop de porumb bogat în fructoză,
sirop de arțar, sirop de glucoză, glucoză-fructoză, fructoză, zaharoză,
glucoză, lactoză, lactoză hidrolizată, galactoză, zaharuri în nectaruri,
cum ar fi nectarul de flori de cocos, nectarul de curmale, nectarul de
agave, zaharuri din dulceață, adăugate ca ingrediente.

19. Cresc accizele la benzină și motorină de la 1 ianuarie 2024


Se introduc prin Ordonanța trenuleț noi proceduri de actualizare a
accizelor pentru benzină și motorină, în sensul că accizele pentru
aceste produse cresc la data de 1 ianuarie 2024 cu 50% din creșterea
prețurilor de consum și cu 50% cu data de 01 iulie 2024 din creșterea
prețului de consum.
Acciza crește de la 1 ianuarie cu valorile de mai jos:
Benzină fără plumb: 29 bani/litru
Benzină cu plumb: 35 bani/litru
Motorină: 26 bani/litru
De la 1 iulie urmează altă majorare:
Benzină fără plumb: 43 bani/litru
Benzină cu plumb: 50 de bani/litru
Motorină: 39 bani/litru

20. Impozit de 70% pe sumele nejustificate


Persoanele fizice care nu pot justifica sumele pe care le au și nu le-au
declarat vor plăti un impozit pe 70% pe acestea de la 1 iunie 2024, în
loc de 16% cum este în prezent.
Este vorba despre veniturile a căror sursă nu a fost identificată în baza
verificărilor de ANAF

21. Microîntreprinderile nu mai au facilitatea de a scădea din


impozitul pe venit donațiile către ONG-uri
Din anul 2024, microîntreprinderile nu mai pot sponsoriza astfel încât
să aibă facilitatea fiscală de a scădea din impozitul datorat procentul
de 20%.
Conform OUG (115/2023), ultimul an fiscal în care sumele
reprezentând sponsorizări/burse rămase de reportat se scad din
impozitul pe veniturile microîntreprinderilor este anul fiscal 2023

22. Noi plafoane CASS la PFA – activități independente


În privința CASS, se va plăti 10% la venitul realizat sau la norma de
venit și va fi plafonată la 60 de salarii minime.
Astfel, CASS se va calcula la o bază de calcul care nu poate fi mai
mare de 60 de salarii la venitul net, respectiv norma anuală de venit,
respectiv norma anuală de venit ajustată.
Așadar, plafonul este între 6 – 60 de salarii, adică între 19.800 –
198.000 lei în 2024.
Dacă baza de calcul realizată este mai mică decât 6 salarii minime,
atunci PFA va datora o diferență de contributie CASS până la o bază de
calcul de 6 salarii minime.
Sunt exceptate de la această diferență de CASS acele PFA care au
venituri din:
● • salarii și asimilate salariilor la un nivel cel puțin egal cu 6 salarii
minime brute pe ţară, în vigoare în perioada în care au fost realizate
veniturile;
● • chirii, dividende, dobânzi, bursă, crypto, alte surse pentru care
datorează contribuția de asigurări sociale de sănătate la un nivel cel
puțin egal cu 6 salarii minime brute pe țară

23. Separare a veniturilor la PFA


Dacă un PFA are venituri din activități independente de peste 60
salarii (210.000 lei) și din (dividende sau chirii sau bursa, crypto etc.)
peste 24 de salarii minime, va ajunge să plătească CASS la 84 de
salarii minime (deci la venituri de 294.000 lei).
“Nu există nicio prevedere care să spună că dacă plătești ca PFA la 24
de salarii la celelalate venituri (dividende, chirii, bursă, dobânzi) ești
scutit pentru că deja ai „cotizat ” la 24 de salarii. Ba mai mult, ai platit
la… 60 de salarii! Nu se mai cumulează veniturile din activități
independente cu celelalte categorii de venituri pentru plafoanele de
6/12/24 salarii ca până acum. Sunt tratate distinct”, afirma recent
consultantul fiscal Cornel Grama.

24. Cei care nu au alte venituri vor plăti CASS la un plafon de


6 salarii minime la chirii, dividende sau dobânzi
O altă modificare se referă la veniturile din chirii, dividende sau
dobânzi bancare pe care le încasează persoanele fizice. Practic, dacă
cineva are venituri sub 6 salarii minime, atunci va plăti CASS de 10%
la acel plafon, dacă nu este salariat sau nu are venituri din activități
independente.
ATENȚIE: Va plăti CASS dacă estimează în Declarația unică venituri de
peste 6 salarii minime și a realizat mai puțin.

25. Plafonul pentru norma de venit este 25.000 euro


Cei care erau la normă de venit trebuie să știe că s-a modificat
plafonul.
Nu mai este 100.000 euro, ci 25.000 euro. Așadar, dacă ați depășit
25.000 euro în acest an, din 2024 veți trece pe sistem real.

26. IT-știi nu mai pot folosi norma de venit


IT-știi care lucrează ca PFA trec automat pe sistem real de la 1 ianuarie
2024. Practic, nu mai au normă de venit.
Reamintim că multe firme din zona tehnologiei informației colaborau
cu diverși IT-ști (PFA) pe dezvoltarea de softuri. Problema este că le
spuneau să lucreze pe codul CAEN de consultanță pentru a se încadra
la normă de venit. Astfel, după câțiva ani a venit ANAF în control la IT-
ști și i-au întrebat de ce lucrează așa.
Așadar, de aceea au fost modificate regulile în acest caz.

27. PFA nu mai pot redirecționa 3,5% pentru ONG-uri


PFA, activitățile independente în general, nu mai pot redirecționa 3,5%
din impozitul pe venit pentru ONG-uri.
Practic, posibilitatea rămâne doar la veniturile din salarii și asimilate
salariilor.

28. Salariu minim pentru 24 de luni


Firmele care au angajați plătiți cu salariul minim de cel puțin 24 de
luni vor trebui să dea mai mulți bani din 2024, conform unei
Ordonanțe de Guvern (OUG 130/2021) care își va face produce
efectele de la 1 ianuarie 2024.
Prevederea este: “Începând cu data de 1 ianuarie 2022, salariul de
bază minim brut garantat în plată poate fi aplicat pentru un salariat
pentru o perioadă de maxim 24 de luni de la momentul încheierii
contractului individual de muncă. După expirarea perioadei
respective, acesta va fi plătit cu un salariu de bază superior salariului
de bază minim brut garantat în plată”.
Confom actului normativ menționat, se aplică pentru salariatul plătit
cu salariul de bază minim brut garantat în plată, care are deja încheiat
un contract individual de muncă, perioada de maxim 24 de luni fiind
calculată începând cu data de 1 ianuarie 2022.

29. Impozit special pentru bunurile scumpe: case și mașini


Apare un impozit special pentru case și mașini.
Se va aplica pentru:

•persoanele fizice care, la data de 31 decembrie a anului fiscal


anterior, au în proprietate/proprietate comună clădiri
rezidențiale situate în România, dacă valoarea impozabilă a
clădirii, calculată depășește 2,5 milioane lei.

•persoanele fizice și persoanele juridice care au în proprietate


autoturisme înmatriculate/înregistrate în România a căror
valoare de achiziție individuală depășește 375.000 lei.
Impozitul se datorează pe o perioadă de 5 ani începând cu anul
fiscal în care are loc predarea-primirea autoturismului sau
pentru fracțiunea de ani rămasă până la împlinirea perioadei
de 5 ani de la această dată pentru cele la care predarea-
primirea autoturismului a avut loc anterior.
În cazul proprietăților reprezentând clădiri rezidențiale se va aplica o
cotă de 0,3% asupra diferenței dintre valoarea impozabilă a clădirii
comunicată de către organul fiscal local prin decizia de impunere și
plafonul de 2,5 milioane lei;
În cazul autoturismelor se va aplica o cotă de 0,3% asupra diferenței
dintre valoarea de achiziție și plafonul de 375.000 lei.

30. Redevența pentru concesiunea transportului gazelor


crește de 25 de ori
Se majorează de 25 de ori redevența plătită pentru concesiunea
transportului gazelor, de la 0,4% la 10%.
31. Taxare suplimentară pentru bonurile de masă de la 1
ianuarie
De la 1 ianuarie, firmele care le acordă angajaților bonuri de
mas[ (tichete) vor plăti și CASS (contribuția de asigurări sociale de
sănătate). Adică, un procent de 10%.
Astăzi un tichet poate ajunge la 35 lei, iar de la 1 ianuarie 2024 la 40
de lei. Acestea sunt, de fapt, plafoane. Firmele pot opta pentru valori
mai mici.

32. Crește contribuția la Pilonul II de pensii cu 1 punct


procentual
De la 1 ianuarie 2024 crește contribuția la Pilonul II de pensii cu 1
punct procentual la 4,75%.

[Link]
anul-2024-privind-impozitul-pe-venit-tva-accize-impozite-si-taxe-locale

Modificările efectuate în Codul fiscal pentru anul 2024 privind


impozitul pe venit, TVA, accize, impozite și taxe locale
/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
///////////////////////

1. Plafoane Fiscale Valabile în 2024


Microîntreprinderi
Plafonul veniturilor: 500.000 EUR

Curs de schimb: 4.9746 lei/EUR (valabil la 31.12.2023)

Plafon în lei: 2.487.300 lei

Plafon pentru cota de impozitare: 60.000 EUR

• Echivalent în lei: 298.476 lei
• Cota de impozitare:
• Până la 60.000 EUR: 1%
• Peste 60.000 EUR: 3%
Plafon Trecere la TVA
• Plătitor de TVA: 88.500 EUR
• Curs de schimb: Cursul BNR la data aderării, rotunjit la
următoarea mie 3,3817 lei, 01.01.2007
• Echivalent în lei: 300.000 lei
TVA la Încasare
• Plafon: 4.500.000 lei (art. 282 alin (3) lit. a) CF)
Achiziții Intracomunitare de Bunuri
• Plafon: 10.000 EUR
• Echivalent în lei: 34.000 lei (cursul BNR la data aderării)
Schimbarea Perioadei Fiscale de TVA
• Cifra de afaceri: 100.000 EUR
• Curs de schimb: Cursul BNR valabil pentru data de 31 decembrie
a anului
• Echivalent în lei: 497.460 lei
Trecerea de la Normă la Sistem Real
• Venit brut anual: 25.000 EUR
• Curs mediu anual pe 2023: 4.9465 lei/EUR
• Echivalent în lei: 123.663 lei
Obligația de Auditare
• Criterii pentru audit (depășirea a cel puțin două dintre
următoarele, în două exerciții financiare consecutive):
• Totalul activelor: 16.000.000 lei
• Cifra de afaceri netă: 32.000.000 lei
• Numărul mediu de salariați: 50
Plafoane INTRASTAT
• Praguri valorice pentru anul 2024:
• Expedieri de bunuri: 1.000.000 lei
• Introduceri de bunuri: 1.000.000 lei

2. Alte Noutăți Fiscale pentru 2024


Salarizare 2023-2024
• Salariul minim general: 3.300 lei (de la 1 octombrie 2023)
• Posibilă majorare la 3.700 lei (de la 1 iulie 2024)
• Salariul minim în construcții: 4.582 lei (de la 1 noiembrie 2023)
• Salariul minim în agricultură: 3.436 lei (de la 1 noiembrie 2023)
• Facilitatea de 200 lei netaxabili la salariul minim prelungită prin
OUG 115/2023
• Deducerile personale de bază: Modificate în funcție de salariul
minim
• Zile libere legale noi: 6 ianuarie și 7 ianuarie; în sectorul public: 2
mai, 16 august și 27 decembrie
E-factura
• Obligatorie pentru toate tranzacțiile B2B de la 1 ianuarie 2024
• Termen limită pentru transmiterea facturilor: 5 zile calendaristice
de la emiterea facturii
• Excepții: Livrările de bunuri expediate sau transportate în afara
UE, facturile simplificate
Tichete: de Masă, de Creșă, Vouchere de Vacanță
• Valoarea maximă a tichetelor de masă: 40 lei (de la 1 ianuarie
2024)
• Contribuția la sănătate: Se datorează pentru tichetele de masă și
voucherele de vacanță (de la 2024)
• Valoarea tichetelor culturale: 210 lei/lună sau 420 lei/eveniment
• Valoarea tichetelor de creșă: 620 lei

Microîntreprinderi 2024
• Condiții noi: Asociați/acționari cu deținere directă sau indirectă
peste 25% și singura persoană juridică stabilită să aplice impozit
micro
• Cote de impozitare:
• 1% pentru venituri până la 60.000 EUR
• 3% pentru venituri peste 60.000 EUR sau activități IT,
HORECA, medicale și juridice
Impozit pe Profit 2024
• IMCA: Impozit minim pe cifra de afaceri pentru contribuabili cu
cifră de afaceri peste 50.000.000 EUR
• Instituții de credit: Impozit suplimentar pe cifra de afaceri de 2%
(2024-2025) și 1% (din 2026)
• Sectoare petrol și gaze naturale: Impozit specific pe cifra de
afaceri (ICAS)
TVA
• Modificări TVA:
• TVA 9% pentru bilete la spectacole, locuințe sociale, panouri
fotovoltaice
• TVA 19% pentru bere fără alcool și alimente cu zahăr
adăugat (min. 10g/100g produs)
• Registrul achizițiilor de locuințe cu TVA redus: Notarii vor
avea obligația de verificare și completare

Facilități: Construcții, IT, Agricultură și Sectorul Alimentar


• Scutiri:
• CASS pentru angajații din construcții (eliminată de la 1
noiembrie 2023)
• Impozit pe venit în construcții și IT (limitat la venituri brute
de până la 10.000 lei)

PFA 2024
• CAS și CASS:
• CAS la PFA: Baza de calcul între 12 și 24 salarii minime
• CASS la PFA: Deductibilă din 2024, bază de calcul separată
pentru alte tipuri de venituri

Venituri din Alte Surse


• Impozit pe venituri neidentificate: 70% (din 1 iulie 2024)

Casa și Tranzacții cu Numerar


• Plafon casierie: 50.000 lei la sfârșitul fiecărei zile
• Încasări și plăți numerar: Plafon zilnic de 1.000 lei/persoană și
2.000 lei/zi total
e-Sigiliu
• Monitorizarea transporturilor: Aplicare de sigilii inteligente de
către ANAF și Autoritatea Vamală Română

Activități Suspendate, Acte de Proveniență


• Interdicții și sancțiuni: Activități economice fără înregistrare
fiscală, bunuri fără documente de proveniență

Impozit Nou: pe Bunuri Mobile și Imobile de Valori Mari


• Impozit special: 0,3% pentru clădiri rezidențiale peste 2.500.000
lei și autoturisme peste 375.000 lei

Fondul de Mediu
• Contribuție economie circulară: 160 RON/tonă (de la 1 ianuarie
2024)

Casa de Marcat
• Sancțiuni: Majorate pentru contravenții privind casele de marcat
(OUG 28/1999)

Prestatori Casnici
• Reglementare activitate: Legea nr. 111 din 21 aprilie 2022, în
vigoare de la 1 ianuarie 2024

Pentru mai multe detalii și noutăți în timp real, continuați să urmăriți


blogul nostru. Asigurați-vă că respectați toate noile reglementări
pentru a evita sancțiunile și a profita de facilitățile disponibile.

Concluzie
Schimbările fiscale din 2024 sunt semnificative și variate. Fie că
sunteți antreprenor, contabil sau un simplu contribuabil, este esențial
să fiți la curent cu aceste noutăți pentru a vă asigura că afacerea
dumneavoastră este conformă cu legislația în vigoare. Dacă aveți
întrebări sau aveți nevoie de consultanță fiscală, nu ezitați să contact

Noi modificări la Codul Fiscal. Analiza și simulare taxe 2024.


III. Actualizare 15.12.2023. OUG 115/2023
1. Microintreprinderi
•o persoană fizica poate fi actionar, cu mai mult de 25% din
partile sociale, intr-o singura microîntreprindere;
•SRL-urile care au mai putin de 15% venituri din activitatea de
asigurari li se poate aplica regimul de impozitare a
microîntreprinderilor;
•SRL-urile care au activitati in domeniul HORECA li se aplica
regimul microîntreprinderilor începând cu 1 ianuarie 2024, fara
nicio alta facilitate;
•Situațiile financiare pentru anul 2023 se depun pana la
31.03.2024;
2. Activitati Independente: PFA, II, IF, Profesii Liberale
•cheltuielile cu sponsorizarea nu mai sunt deductibile la calculul
venitului impozabil;
•abonamentele la sala de sport sunt deductibile in limita a 100 de
euro/an;
•cheltuielile cu achizitia caselor de marcat nu se mai deduc din
impozitul datorat, aceste cheltuieli devin deductibile la calculul
venitului impozabil;
•redirecționarea unui procent de 3,5% din impozit este abrogata;
•pierderile fiscale se recuperează in limita a 70% din venitul net
realizat pe o perioada de maxim 5 ani;
3. Impozitul pe venitul din cedarea folosinței bunurilor
•Se elimina opțiunea (sau obligația), de a impozita venitul in
sistem real începând cu anul 2024;
•Tot din 2024, din venitul brut se deduc 20% cheltuieli forfetare si
se obține venitul impozabil, la care se calculează impozitul de
10%. (Exemplu: la un venit de 100 lei se datorează impozit de 8
lei);
•Chiriașii care conduc evidență contabila, au obligația de a retine
impozitul pe venitul din chirii plătit către proprietari si pe care il
virează la bugetul de stat in numele acestora;
4. Contribuții de asigurării sociale – CAS si CASS datorate
pentru 2023 si 2024
[Link] utilizat pentru calcul plafoanelor de contribuții in 2023
este de 3.000 lei pentru tot anul
[Link] sunt creșteri ale salariului minim in cursul unui an, pentru
calculul plafoanelor de CAS si CASS se utilizează salariul in
vigoarea la 25 mai, pentru întreg anul;
3.O clarificare care vine dupa aproape 6 ani de la
introducerea declarației unice: activitățile care încep in
cursul anului datoreaza CAS daca venitul estimat
depășește plafonul de 12 salarii. Se elimina textul
„recalculat corespunzător numărului de luni rămase până
la sfârșitul anului fiscal” de la art 151, alineat 10.
[Link] datoreaza CASS (sanatate) si pentru venituri din
indemnizații de asigurări sociale de sănătate, acordate în
Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu
modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările
și completările ulterioare.

Vezi aici Calculator Taxe 2024

II. Actualizare 08.12.2023. Ordin ANAF


Incepand cu 1 ianuarie 2024 CAEN 6202 si 6203 nu mai pot fi
impozitate cu norma de venit. Ordinul ANAF care modifică Lista de
activități independente pentru care venitul net se poate determina pe
baza normelor anuale de venit, a fost publicat in Monitorul Oficial nr
1105 din 8 decembrie 2023.
Vor fi scoase din această listă cele două coduri CAEN, sub care
funcționează majoritatea PFA-urilor pe domeniul IT din România:
•6202 Activități de consultanță in tehnologia informației
•6203 Activității de management (gestiune și exploatare) a
mijloacelor de calcul
Observație! Marea majoritate a PFA-urilor treceau oricum de plafonul
de 25.000 euro si aveau obligația impunerii in sistem real a veniturilor
din 2024.
I. Actualizare 27.10.2023. Legea 296/2023
Legea nr 296, de modificare a Codului fiscal, asumata in Parlament, a
fost publicata in Monitorul Oficial nr 977 din 27 octombrie 2023. Mai
jos găsesți sinteza principalelor modificări aduse codului fiscal. Legea
poate fi vizualizată aici.
1. Venituri obținute din activități independente – PFA, II, IF,
Profesii Liberale
•CASS – contributia la sănătate, se calculează la venitul net
obținut, baza de calcul a CASS nu poate fi mai mica decât
plafonul de 6 salarii minime si nici mai mare decât plafonul de 60
de salarii;
•CASS redevine cheltuiala deductibilă la calculul impozitului pe
venitul din activități independente si activități sportive (cf. pct. 15
din lege);
•Pentru stabilirea obligației de a plăti CASS veniturile din activități
independente nu se vor cumula cu veniturile din alte surse
(dividende, dobanzi, chirii, etc), pentru aceste venituri se va plăti
CASS separat.
•Intra in vigoare la 01.01.2024
•Vezi in acest articol taxele la pfa si la profesii liberale in 2024.
2. Microîntreprinderi
•Cotele de impozitare pe veniturile microîntreprinderilor sunt:
•a) 1%, pentru microîntreprinderile care realizează
venituri care nu depășesc 60.000 euro inclusiv și care
nu desfășoară activitățile prevăzute la lit. b) pct. 2;
•b) 3%, pentru microîntreprinderile care:
•1. realizează venituri peste 60.000 euro; SAU
•2. desfășoară activități, principale sau secundare,
corespunzătoare codurilor CAEN:
•5821 – Activități de editare a jocurilor de
calculator,
•5829 – Activități de editare a altor produse
software,
•6201 – Activități de realizare a soft-ului la
comandă (software orientat client),
•6209 – Alte activități de servicii privind tehnologia
informației,
•5510 – Hoteluri şi alte facilități de cazare similare,
•5520 – Facilități de cazare pentru vacanțe şi
perioade de scurtă durată,
•5530 – Parcuri pentru rulote, campinguri şi
tabere,
•5590 – Alte servicii de cazare,
•5610 – Restaurante,
•5621 – Activități de alimentație (catering) pentru
evenimente,
•5629 – Alte servicii de alimentație n.c.a.,
•5630 – Baruri și alte activități de servire a
băuturilor,
•6910 – „Activități juridice” – numai pentru
activitățile avocaților,
•8621 – Activități de asistență medicală generală,
•8622 – Activități de asistență medicală
specializată,
•8623 – Activități de asistență stomatologică,
•8690 – Alte activități referitoare la sănătatea
umană.”
Intra in vigoare la 01.01.2024
3. Taxe 2024. Impozitul pe veniturile obținute din cedarea
folosinței bunurilor
•Modificările propuse au fost scoase din proiectul de lege, dar au
revenit prin OUG115/2023. Vezi mai sus.
4. CASS datorată de persoanele fizice care obțin venituri din
chirii, dividende, investiții, drepturi de autor, alte surse etc.
•Raman aceleași plafoane de 6, 12, 24 de salarii care se stabilesc
prin cumularea mai multor venituri cu exceptia veniturilor din
activitati independente, pentru care se plateste CASS
separat;
•Intra in vigoare la 01.01.2024
5. Venituri din salarii
•plafon de 10.000 lei pentru scutirea de impozit a veniturilor
obținute de IT-iști;
•se elimină facilitatea scutirii la plata CASS acordata pana acum
salariaților din construcții, agricultura si industria alimentara;
•Se va plati CASS pentru tichetele de masa acordate sau
echivalentul acestora in lei;
•Intra in vigoare la 01.11.2023
6. Dividende
•Se menține impozitul pe dividende la nivelul de 8%;
7. Taxe 2024. Impozitarea deținerii de proprietăți imobiliare si
autoturisme
•0,3% la proprietăților deținute de persoanele fizice calculat la
diferența ce depășește de 2,5 milioane lei;
•0,3% pe valoarea mașinilor deținute de persoanele fizice si
juridice calculat la diferența ce depășește de 375.000 lei;
•Intra in vigoare la 01.01.2024
8. E-factura
•E-factura devine obligatorie de la 01.01.2024, dar sancțiunile
pentru netransmiterea e-facturii vor fi aplicate de la data de
01.04.2024;
•De la 01.07.2024 factura emisa de agentii economici trebuie sa
fie transmise numai prin formatul e-factura, altfel cheltuielile si
TVA-ul nu sunt deductibile;
•Intra in vigoare la 01.01.2024
9. Plafoanele de numerar
•Plafon la casierie de maxim 50.000 lei in registrul de casa de la
fiecare punct de lucru sau de la sediu social/profesional;
•Operațiunile de încasări și plăți efectuate între persoanele
juridice și persoane fizice, reprezentând primiri ori restituiri de
împrumuturi sau alte finanțări, indiferent de natura și destinația
acestora, se efectuează numai prin instrumente de plată fără
numerar
10. TVA – taxa pe valoare adăugată
•cota redusa de TVA de 5% pentru: manuale școlare, cărți, ziare
și reviste, accesul la castele, muzee, case memoriale,
monumente istorice, monumente de arhitectură şi arheologice,
grădini zoologice şi botanice, târguri, expoziții, cinematografe și
evenimente culturale, livrarea de lemn de foc și energie termică;
•crește cota de TVA la 5% la 9%, pentru livrarea de locuințe
sociale, livrarea alimentelor de înaltă valoare calitativă, livrarea şi
instalarea de panouri fotovoltaice, panouri solare termice, pompe
de căldură şi alte sisteme de încălzire de înaltă eficienţă;
•crește cota de TVA la 19%, pentru toate celelalte produse si
servicii care aveau cota redusa pana acum.
•Intra in vigoare la 01.01.2024
11. Taxe 2024. Impozitul minim pe cifra de afaceri a
companiilor mari
•companiile care au o cifra de cel puțin 50 milioane euro vor plăti
un impozit minim.
•băncile vor plăti un impozit de 2%, pentru perioada 1 ianuarie
2024 – 31 decembrie 2025 inclusiv si de 1%, începând cu data de
1 ianuarie 2026;
•0,5% impozit suplimentar pe veniturile companiilor din
sectoarele de petrol și gaze naturale;
•Intra in vigoare la 01.01.2024
12. Taxe 2024. Impozitul pe veniturile a căror sursă nu a fost
identificată
•Cota de impozit creste de la 16%, la 70%;
•Intra in vigoare la 01.07.2024
13. Reducere cheltuielilor statului
Aici este problema esențiala, pentru ca in condițiile in care economia a
crescut, cu fonduri externe, cu investiții, cu inflatie, etc, guvernanții au
reușit sa risipească mult mai multi bani decât vor incasa, atât de mult
încât vor ajunge la 10 miliarde euro pe minus, fără ca serviciile publice
sa se îmbunătățească cu ceva…
Propunerile pentru reducerea cheltuielilor statului sunt minuscule in
raport cu gaura neagra ce o reprezintă bugetarii si cheltuielile lor.
Concluzie
Este greu de obținut o distribuție echitabilă a sarcinii fiscale si evitat
“optimizarea fiscala” atât timp cat sunt mai multe cote de impozitare:
micro cu 1% sau 3%, 10% pe venit, 16% pe profit, 8% pe dividende
plus excepții le ramase, ca de exemplu la veniturile din drepturi de
autor.
Solutia este simpla, si astazi ca si acum 15 de ani,
•cota unica sa fie unica, de 16% la toate veniturile (sau 10%),
deci sarcina fiscala de aprox 25% “pe afaceri”, cu plafon de 36
salarii la CAS si plafon cumulat de 36 de salarii la CASS in cazul
PFA si a celorlalte venituri (dividende, dobanzi, chiri, etc);
•reducerea CAS la veniturile din salarii cu cel putin 5%, deci
sarcina fiscala de sub 35% pe salarii, concomitent cu cresterea
salariului minim pe economie;
Astfel, nu se va mai chinui nimeni sa faca optimizare fiscala,
nici la salarii si nici la celelalte venituri.
Din păcate, nu exista un om politic care sa aibă si respect, si
legitimitate, ca sa impună asemenea măsuri si sa terminam odată cu
toată spectacolul aceasta de modificări la codul fiscal ce tine de vreo
8 ani si care va continua si in anii următori daca nu se ia decizia
corecta acum.

2024 aduce taxele mărite de către Guvern - Impozitul pe cifra de


afaceri, restricții tot mai dure la microîntreprinderi, creșteri de TVA și
de accize, povară mai mare pentru PFA, obligativitatea eFactură

[Link]
catre-guvern-impozitul-pe-cifra-de-afaceri-restrictii-tot-mai-dure-la-
microintreprinderi-cresteri-de-tva-si-de-accize-povara-mai-mare-
pentru-pfa-obligativitatea-efactura-21447092

de studiat
Beneficii extrasalariale pentru angajati plafonate la 33% din salariul
de baza in 2024

Pentru atragerea si mentinerea angajatilor, multe companii trebuie sa


ia in considerare acordarea de beneficii extrasalariale ca parte a
unei oferte de lucru competitive pe piata muncii. O parte dintre aceste
beneficii sunt incluse intr-o lista de venituri neimpozabile, insa in
limita unui plafon stabilit de lege.

Urmatoarele venituri cumulate lunar nu reprezinta venit


impozabil in intelesul impozitului pe venit, in limita plafonului
lunar de cel mult 33% din salariul de baza corespunzator locului
de munca ocupat sau din solda lunara/salariul lunar acordata/acordat
potrivit legii:

1. Contravaloarea hranei preparata in unitati proprii sau achizitionata


de la unitati specializate
Este vorba de alimentatia acordata de catre angajator pentru angajatii
proprii, persoane fizice care realizeaza venituri din salarii sau asimilate
salariilor, in alte situatii decat cea in cazul in care, potrivit legislatiei in
materie, este interzisa introducerea alimentelor in incinta unitatii.

In acest caz:
● Beneficiul se prevede in contractul de munca sau in regulamentul
intern.
● La stabilirea plafonului lunar neimpozabil, nu se iau in calcul
numarul de zile de telemunca sau munca la domiciliu sau concediul de
odihna/medical/delegare.
● Prevederile nu sunt aplicabile angajatilor care beneficiaza de tichete
de masa.

2. Cazarea si contravaloarea chiriei pentru spatiile de cazare/ de locuit


Este vorba de spatii puse de catre angajatori la dispozitia angajatilor
proprii, persoane fizice care realizeaza venituri din salarii sau asimilate
salariilor, astfel cum este prevazut in contractul de munca sau in
regulamentul intern.
Plafon neimpozabil de 20% din salariul de baza minim brut pe tara
garantat in plata/ luna/ persoana se acorda in urmatoarele conditii:

(i) angajatul, sotul/sotia acestuia nu detin o locuinta in proprietate


personala sau in folosinta in localitatea in care isi desfasoara
activitatea;
(ii) spatiul de cazare/de locuit se afla in unitatile proprii, inclusiv de tip
hotelier sau intr-un imobil inchiriat in acest scop de la o terta
persoana, de catre angajator;
(iii) contractul de inchiriere dintre angajator si terta persoana este
incheiat in conditiile legii;
(iv) plafonul neimpozabil se acorda unuia dintre soti, in cazul in care
ambii soti desfasoara activitate in aceeasi localitate, la acelasi
angajator sau la angajatori diferiti, pe baza declaratiei pe propria
raspundere a acestuia.

La determinarea plafonului de 20% din salariul de baza minim brut pe


tara garantat in plata se ia in calcul valoarea cea mai mica a
salariului minim brut pe tara, in vigoare in luna pentru care se
acorda avantajele

3. Contravaloarea serviciilor turistice si/sau de tratament, inclusiv


transportul, pe perioada concediului
Se acorda de angajator pentru angajatii proprii si membrii de familie ai
acestora, astfel cum este prevazut in contractul individual de munca,
regulamentul intern sau in baza unor legi speciale si/sau finantate din
buget.

● Angajatorul include aceste cheltuieli in cheltuielile sociale,


deductibile in limita a 5% din cheltuielile cu salariile.
● Plafon anual/angajat: un castig salarial mediu brut utilizat la
fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul in care
au fost acordate.
● Nu sunt aplicabile angajatilor care beneficiaza de vouchere de
vacanta.
4. Contributiile la un fond de pensii facultative si cele reprezentand
contributii la scheme de pensii facultative suportate de angajator
pentru angajatii proprii

Limita individuala: 400 euro anual pentru fiecare persoana

5. Primele de asigurare voluntara de sanatate, precum si serviciile


medicale furnizate sub forma de abonament, suportate de angajator
pentru angajatii proprii
Limita individuala: 400 euro anual pentru fiecare persoana

6. Contravaloarea abonamentelor suportate de angajator pentru


angajatii proprii

Este vorba de abonamente oferite de furnizori ale caror activitati sunt


incadrate la codurile CAEN 9311, 9312 sau 9313, care actioneaza in
nume propriu in cazul abonamentelor care includ dreptul de a utiliza
facilitatile sportive, in vederea practicarii sportului si educatiei fizice
cu scop de intretinere, profilactic sau terapeutic, ori in calitate de
intermediari pentru serviciile medicale, in cazul in care abonamentele
respective includ si servicii medicale.

Limita individuala: 100 euro anual pentru fiecare persoana

7. Sumele suportate de catre angajator pentru plasarea copiilor


angajatilor proprii in unitati de educatie timpurie.
● Maximum 1.500 lei/luna pentru fiecare copil.
● Se includ in cheltuielile sociale, deductibile in limita a 5% din
cheltuielile cu salariile.
8. Prestatiile suplimentare primite de salariati in baza clauzei de
mobilitate potrivit legii, altele decat prestatiile suplimentare primite
de lucratorii mobili prevazuti in HG nr. 38/2008 privind organizarea
timpului de munca al persoanelor care efectueaza activitati mobile de
transport rutier.

Limita individuala: 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru indemnizatia de


delegare/ detasare prin HG pentru personalul autoritatilor si
institutiilor publice.

9. Diferenta favorabila dintre dobanda preferentiala stabilita prin


negociere si dobanda practicata pe piata, pentru credite si depozite.

Reprezinta avantajul financiar pe care un angajat il primeste atunci


cand institutia financiara la care lucreaza ii ofera o rata a dobanzii
pentru credite ori depozite care este mai favorabila decat rata
standard practicata pe piata. Este considerat un beneficiu extrasalarial
deoarece reprezinta o valoare adaugata la pachetul compensatoriu al
angajatului, dincolo de salariul de baza.

Beneficii salariale si extrasalariale 2024


2024/09/16
Pentru Facturare si Gestiune recomandam Smart Bill. Incerci GRATUIT!
Incepand cu anul 2024 se modifica mai multe aspecte legate de
beneficii salariale si extrasalariale, astfel ca lista cu prevederile
actualizate este urmatoarea:

[Link] de masa
Valoarea maximala incepand cu anul 2024 este de 40 de lei. In
prezent exista un proiect de actualizare a acestei valori insa majorarea
este nesemnificativa (40,04 lei).

Tichetele sunt supuse si CASS (10%) incepand cu anul 2024. Practic


cele 2 taxe datorate pentru tichete sunt impozit 10% si CASS 10%.

[Link]: Tichete cadou, vouchere de vacanta, tichete de


cresa, tichete culturale
Incepand cu anul 2024 se aplica CASS la bilete de valoare sub
forma tichetelor cadou acordate potrivit legii, cu excepția destinațiilor
și limitelor prevăzute mai jos, voucherelor de vacanță, tichetelor de
creșă și tichetelor culturale, acordate potrivit legii.

Tichete culturale: limita 2024: 210 lei/luna, maxim 420 lei/eveniment

Tichete de cresa: plafon 620 de lei. Exista un proiect de majorare a


acestei valori pentru semestrul 2 al anului 2024 cu 20 de lei.

Exceptiile la care se refera acest articol sunt cadourile in bani si in


natura, inclusiv tichetele cadou oferite de angajatori cu fiecare ocazie
dintre cele de mai jos, care nu depășește 300 lei:
• cadouri oferite angajaților, precum și cele oferite pentru copiii minori
ai acestora, cu ocazia Paștelui, Crăciunului și a sărbătorilor similare ale
altor culte religioase;

• acordate angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie;

• cadouri oferite angajaților în beneficiul copiilor minori ai acestora cu


ocazia zilei de 1 iunie.

Asadar, pentru aceste cadouri si tichete cadou de pana la 300 lei nu


se datoreaza taxe. Suma care depaseste 300 lei/persoana/ocazie se
supune impozitului si contributiilor sociale obligatorii.

*pt. angajator: se includ in cheltuieli sociale(deductibile limitat 5% din


cheltuielile cu salariile)

[Link]: Masina pe firma


Masina pe firma poate fi utilizata exclusiv in scopul derularii activitatii
firmei sau in regim mixt. Indiferent ca ne aflam in cazul unei
microintreprinderi sau al unui platitor de impozit pe profit si indiferent
ca masina este utilizata in scop personal sau in scopul activitatii firmei
regulile sunt aceleasi. Decontarea cheltuielilor cu mașina de serviciu
nu este considerata avantaj în natură. Pentru cheltuielile rezultate din
utilizarea masinii de firma si in interes personal nu se reține prin
urmare impozit și nici contribuții sociale obligatorii.

In schimb, din punct de vedere al angajatorului, cheltuielile cu masina


si TVA- sunt deductibile fie intergral 100 % (utilizare exclusiva in
scopul activitatii firmei) fie partial 50% (utilizare partiala).
[Link] transportului la si de la locul de munca
Codul fiscal prevede ca următoarele venituri nu sunt impozabile, în
înțelesul impozitului pe venit și nici nu se supun contribuțiilor sociale:
“… contravaloarea transportului la și de la locul de muncă al
salariatului, contravaloarea serviciilor turistice și/sau de tratament,
inclusiv transportul, pe perioada concediului, pentru salariații proprii și
membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariații
proprii sau alte persoane, astfel cum este prevăzut în contractul de
muncă sau în regulamentul intern” (art. 76 alin.(4) lit a) si art. 142
lit.b))

Trebuie ținut cont de faptul că acest beneficiu trebuie prevăzut în


contractul de muncă sau regulamentul intern.

*pt. angajator: se includ in cheltuieli sociale(deductibile limitat 5% din


cheltuielile cu salariile)

[Link] plafonate la 33% din salariul de baza


Exista o lista de beneficii care au atat limite individuale cat si o limita
globala.

Limita globala : urmatoarele 9 beneficii insumate au o limita în


limita plafonului lunar de cel mult 33% din salariul de bază
corespunzător locului de muncă ocupat sau din solda lunară/salariul
lunar. Ordinea în care aceste venituri se includ în plafonul lunar de cel
mult 33% din salariul de bază se stabileşte de angajator.

Cele 9 beneficii si limitele individuale sunt:


Beneficii Limita individuala
[Link]ţiile suplimentare primite de salariaţi 2,5 ori nivelul legal
în baza clauzei de mobilitate potrivit legii, stabilit pentru
altele decât prestațiile suplimentare primite indemnizaţia de
de lucrătorii mobili prevăzuți în HG nr. delegare/detaşare, prin
38/2008 privind organizarea timpului de HG pentru personalul
muncă al persoanelor care efectuează autorităţilor şi
activități mobile de transport rutier. instituţiilor publice;
[Link] hranei (preparată în unităţi
proprii sau achiziţionată de la unităţi
specializate) acordate de către angajator
pentru angajaţii proprii, persoane fizice care
realizează venituri din salarii sau asimilate
salariilor, în alte situaţii decât cea în cazul în
care potrivit legislației în materie este
valoare maxima de un
interzisă introducerea alimentelor în incinta
tichet de
unității.
masă/persoană/zi – 40
-se prevede în contractul de muncă sau în
lei/2024
regulamentul intern.
-la stabilirea plafonului lunar neimpozabil nu
se iau în calcul numărul de zile de telemuncă
sau muncă la domiciliu sau concediul de
odihnă/medical/delegare.
-prevederile nu sunt aplicabile angajaţilor
care beneficiază de tichete de masă.
[Link] şi contravaloarea chiriei pentru Plafon neimpozabil de
spaţiile de cazare/de locuit puse de către 20% din salariul de
angajatori la dispoziţia angajaţilor proprii, bază minim brut pe
persoane fizice care realizează venituri din ţară garantat în
salarii sau asimilate salariilor, astfel cum este plată/lună/persoană, în
prevăzut în contractul de muncă sau în următoarele condiţii:
regulamentul intern: (i) angajatul,
soţul/soţia acestuia nu
deţin o locuinţă în
proprietate personală
sau în folosinţă în
localitatea în care îşi
desfăşoară activitatea;
(ii) spaţiul de cazare/de
locuit se află în
unităţile proprii,
inclusiv de tip hotelier
sau într-un imobil
închiriat în acest scop
de la o terţă persoană,
de către angajator;
(iii) contractul de
închiriere dintre
angajator şi terţă
persoană este încheiat
în condiţiile legii;
(iv) plafonul
neimpozabil se acordă
unuia dintre soţi, în
cazul în care ambii soţi
desfăşoară activitate în
aceeaşi localitate, la
acelaşi angajator sau
la angajatori diferiţi, pe
baza declaraţiei pe
propria răspundere a
acestuia.
La determinarea
plafonului de 20% din
salariul de bază minim
brut pe ţară garantat
în plată se ia în calcul
valoarea cea mai mică
a salariului minim brut
pe ţară, în vigoare în
luna pentru care se
acordă avantajele.
[Link] serviciilor turistice şi/sau de Plafon anual/angajat:
tratament, inclusiv transportul, pe perioada un castig salarial
concediului, pentru angajaţii proprii şi mediu brut utilizat la
membrii de familie ai acestora, acordate de fundamentarea
angajator, astfel cum este prevăzut în bugetului asigurărilor
contractul individual de muncă, regulamentul sociale de stat pe anul
intern, sau primite în baza unor legi speciale în care au fost
şi/sau finanţate din buget. acordate (7.567
lei/2024)
Nu sunt aplicabile
*pt. angajator: se includ in cheltuieli
angajaţilor care
sociale(deductibile limitat 5% din cheltuielile
beneficiază de
cu salariile)
vouchere de vacanţă.
[Link]ţiile la un fond de pensii facultative
şi cele reprezentând contribuţii la scheme de 400 euro anual pentru
pensii facultative suportate de fiecare persoană
angajator pentru angajaţii proprii
[Link] de asigurare voluntară de
sănătate, precum şi serviciile medicale 400 euro anual pentru
furnizate sub formă de abonament, suportate fiecare persoană
de angajator pentru angajaţii proprii
[Link] abonamentelor suportate
de angajator pentru angajaţii propriI oferite
de furnizori ale căror activităţi sunt încadrate
la codurile CAEN 9311, 9312 sau 9313, care
acţionează în nume propriu în cazul
abonamentelor care includ dreptul de a 100 euro anual pentru
utiliza facilităţile sportive, în vederea fiecare persoană
practicării sportului şi educaţiei fizice cu scop
de întreţinere, profilactic sau terapeutic, ori
în calitate de intermediari pentru serviciile
medicale, în cazul în care abonamentele
respective includ şi servicii medicale
[Link] suportate de către angajator
pentru plasarea copiilor angajaţilor proprii în
unităţi de educaţie timpurie. maxim 1.500 lei/lună
*pt. angajator: se includ in cheltuieli pentru fiecare copil.
sociale(deductibile limitat 5% din cheltuielile
cu salariile)
[Link]ţa favorabilă dintre dobânda
preferenţială stabilită prin negociere şi
dobânda practicată pe piaţă, pentru credite
şi depozite
[Link] :diurna pentru angajati
Angajatii care pleaca in deplasare/delegatie pot beneficia de diurna
pentru fiecare astfel de zi, in urmatoarele limite:
a) un plafon maxim deductibil al diurnei/zi:

• pentru diurna interna- suma maxim deductibila este de 57.5 lei/zi.

• pentru diurna externa : suma maxim deductibila este 2.5 ori nivelul
pentru institutii publice. Diurna externa maxim deductibila este
stabilita pentru fiecare tara in parte. Tabelul cu sumele pentru fiecare
tara il poti gasi AICI.

b) un plafon maxim pe luna, de 3 salarii de bază corespunzătoare


locului de muncă ocupat -pentru salariati iar pentru administratori –3
remunerații prevăzute în raportul juridic. Se aplica atat pentru diurnele
externe cat si interne

Formula calcul plafon: Salariul brut * 3 * nr de zile pentru care se


cuvine diurna /nr. zile lucratoare din luna.

[Link] salariaților la profit


Participarea salariatilor la profit nu este un beneficiu foarte apetisant
nici pentru angajati si nici pentru angajatori, deoarece este considerat
venit asimilat salariilor, iar asupra acestor sume se aplică regulile de
impunere proprii veniturilor din salarii. (Cod fiscal, art.76 alin.(2)
lit.e)).

[Link] de pregatire profesionala


Pregatirea profesionala a angajatilor nu este supusa nici unei limitari
din punct de vedere fiscal. Mai precis, nu este supusa nici impozitului
pe venit si nici contributiilor sociale, cheltuielila efectuate de
angajatori/plătitori pentru pregătirea profesională și perfecționarea
angajaților, administratorilor stabiliți potrivit actului constitutiv,
contractului de administrare/mandat și directorilor care își desfășoară
activitatea în baza contractului de mandat potrivit legii, astfel cum
este prevăzut în raporturile juridice respective, pregătire legată de
activitatea desfășurată de persoanele respective pentru
angajator/plătitor (art. 76 alin.(4) lit.p) si art. 142 lit.n) din Codul
fiscal).

[Link] pentru cazuri exceptionale


Nu se supun impozitului si contributiilor sociale : ajutoarele de
înmormântare, ajutoarele pentru bolile grave și incurabile, ajutoarele
pentru naștere, ajutoarele pentru proteze, ajutoarele pentru pierderi
produse în gospodăriile proprii.

Pentru angajator se includ in categoria cheltuielilor sociale, deductibile


limitat la procentul de 5% din cheltuielile cu salariile.

Societatea de transport are angajati soferi cu salariu minim,


respectiv 3000 lei, din 01.01.2023. Acestia beneficieaza doar
de diurna pe perioada deplasarilor (in tara si in comunitate).
Care este valoarea diurnei de care pot beneficia fara a se
impozita? Intra valoarea diurnei in acel plafon de 33% din
salariul brut?

Acordare diurna din 1 ianuarie 2023. Sumele intra in plafonul


de 33% pentru venituri neimpozabile?

Incepand cu veniturile aferente lunii ianuarie, ca urmare a intrarii in


vigoare a OUG 16/2022:

Art.76, alin. (41) Urmatoarele venituri cumulate lunar nu reprezinta


venit impozabil in intelesul impozitului pe venit, in limita plafonului
lunar de cel mult 33% din salariul de baza corespunzator locului de
munca ocupat sau din solda lunara/salariul lunar acordata/acordat
potrivit legii:

a) prestatiile suplimentare primite de salariati in baza clauzei de


mobilitate potrivit legii, altele decat cele prevazute la alin. (2) lit. k), in
limita a 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru indemnizatia de
delegare/detasare, prin hotarare a Guvernului, pentru personalul
autoritatilor si institutiilor publice;

b) contravaloarea hranei acordate de catre angajator pentru angajatii


proprii, persoane fizice care realizeaza venituri din salarii sau asimilate
salariilor, in alte situatii decat cea prevazuta la alin. (4) lit. c), astfel
cum este prevazut in contractul de munca sau in regulamentul intern,
in limita valorii maxime, potrivit legii, a unui tichet de
masa/persoana/zi, prevazuta la data acordarii, in conformitate cu
legislatia in vigoare. La stabilirea plafonului lunar neimpozabil nu se
iau in calcul numarul de zile din luna in care persoana fizica
desfasoara activitate in regim de telemunca sau munca la domiciliu
sau se afla in concediu de odihna/medical/delegare. Prin hrana se
intelege hrana preparata in unitati proprii sau achizitionata de la
unitati specializate. Prevederile nu sunt aplicabile angajatilor care
beneficiaza de tichete de masa, in conformitate cu legislatia in
vigoare;

c) cazarea si contravaloarea chiriei pentru spatiile de cazare/de


locuit puse de catre angajatori la dispozitia angajatilor proprii,
persoane fizice care realizeaza venituri din salarii sau asimilate
salariilor, astfel cum este prevazut in contractul de munca sau in
regulamentul intern, in limita unui plafon neimpozabil de 20% din
salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata/luna/persoana, in
urmatoarele conditii:

(i) angajatul, sotul/sotia acestuia nu detin o locuinta in proprietate


personala sau in folosinta in localitatea in care isi desfasoara
activitatea;

(ii) spatiul de cazare/de locuit se afla in unitatile proprii, inclusiv de tip


hotelier sau intr-un imobil inchiriat in acest scop de la o terta
persoana, de catre angajator;

(iii) contractul de inchiriere dintre angajator si terta persoana este


incheiat in conditiile legii;

(iv) plafonul neimpozabil se acorda unuia dintre soti, in cazul in care


ambii soti desfasoara activitate in aceeasi localitate, la acelasi
angajator sau la angajatori diferiti, pe baza declaratiei pe propria
raspundere a acestuia.

ci)
La determinarea plafonului de 20% din salariul de baza minim brut pe
tara garantat in plata se ia in calcul valoarea cea mai mica a salariului
minim brut pe tara, in vigoare in luna pentru care se acorda
avantajele.

Impozitarea pe salarii 2024: cum se calculeaza impozitul


datorat?
Impozitarea pe salarii se refera la taxa aplicata asupra veniturilor
realizate de catre angajati din munca. Modul de stabilire si calcul al
impozitului pe veniturile din salarii este reglementat in Codul Fiscal.
Obligatia de plata a impozitului de salarii este specificata in art 78 din
Codul Fiscal:” Beneficiarii de venituri din salarii si asimilate salariilor
datoreaza un impozit lunar, final, care se calculeaza si se
retine la sursa de catre platitorii de venituri, cu exceptia persoanelor
fizice care realizeaza in Romania venituri din salarii si asimilate
salariilor ca urmare a contractelor de munca incheiate cu
angajatori care nu sunt rezidenti fiscali romani”.

Impozitul lunar se determina astfel:

1. La locul unde se afla functia de baza, prin aplicarea cotei de


10% asupra bazei de calcul determinata ca diferenta intre venitul net
din salarii si urmatoarele:

•deducerea personala acordata pentru luna respectiva;


•cotizatia sindicala platita in luna respectiva;
•contributiile la fondurile de pensii facultative si cele la scheme
de pensii facultative, suportate de angajati, in limita a 400
euro/an (echivalent in lei);
•primele de asigurare voluntara de sanatate, precum si serviciile
medicale furnizate sub forma de abonament, suportate de
angajati,in limita a 400 euro/ an (echivalenbt in lei)
•contravaloarea abonamentelor sportive in vederea practicarii
sportului si educatiei fizice cu scop de intretinere, profilactic sau
terapeutic, suportate de angajati, in limita echivalentului in lei a
100 euro anual.
2. Pentru veniturile obtinute in celelalte cazuri, prin
aplicarea cotei de 10% asupra bazei de calcul determinate ca
diferenta intre venitul brut si contributiile sociale obligatorii aferente
unei
luni, datorate potrivit legii in Romania sau in conformitate cu
instrumentele juridice internationale la care Romania este parte,
precum si, dupa caz, a contributiei individuale la bugetul de stat
datorate potrivit legii, pe fiecare loc de realizare a acestora.

Contributiile sociale reprezinta fondurile platite de angajatori si


angajati pentru a finanta diverse programe de securitate sociala, cum
ar fi asigurarile sociale, pensiile, asigurarile de sanatate sau somajul.
Aceste contributii sunt obligatorii si sunt calculate in procente din
salariul brut al angajatului.

Contributiile sociale obligatorii sunt:


•CAS (contributia de asigurari sociale) – aceasta este contributia
la sistemul public de pensii si este obligatorie atat pentru
veniturile din salarii realizate in Romania, cat si din afara
Romaniei.
•CASS (contributia de asigurari sociale de sanatate) - obligatorie
atat pentru veniturile din salarii realizate in Romania, cat si din
afara Romaniei.
Cat este CAS in 2024?

Conform art. 138 din Codul Fiscal, cotele de contributii de asigurari


sociale in 2024 sunt urmatoarele:
•25% datorata de catre persoanele fizice care au calitatea
de angajati sau pentru care exista obligatia platii contributiei de
asigurari sociale, potrivit prezentei legi;
•4% datorata in cazul conditiilor deosebite de
munca, astfel cum sunt prevazute in Legea nr. 263/2010 privind
sistemul unitar de pensii publice, cu modificarile si completarile
ulterioare, de catre persoanele fizice si juridice care au calitatea
de angajatori sau sunt asimilate acestora;
•8% datorata in cazul conditiilor speciale de munca, astfel
cum sunt prevazute in Legea nr. 263/2010, de catre persoanele
fizice si juridice care au calitatea de angajatori sau sunt asimilate
acestora.

CAS pentru angajatii din constructii si agricultura


Pentru persoanele fizice care realizeaza venituri din salarii si asimilate
salariilor in baza contractelor individuale de munca incheiate cu
angajatori care desfasoara activitati in sectorul constructii , cota
contributiei de asigurari sociale se reduce cu punctele procentuale
corespunzatoare cotei de contributie la fondul de pensii administrat
privat. Prevederea se aplica pana la data de 31 decembrie 2028.

In 2024 , cotei de contributie la fondul de pensii administrat privat


este 4,75%, astfel cota CAS pentru angajatii din constructii si
agricultura este de 21,25%.

O alta facilitate fiscala de care beneficiaza angajatii din constructii si


agricultura este scutirea de la plata impozitului pentru veniturile din
salarii si venituri asimilate salariilor, atata timp cat acestea nu
depasesc 10.000 de lei brut pe luna.

CAS pentru programatori IT


Conform prevederilor Codului Fiscal, pentru programatorii, cota
contributiei de asigurari sociale prevazuta se reduce, de asemenea, cu
punctele procentuale corespunzatoare cotei de contributie la fondul
de pensii administrat privat. Prevederea se aplica pana la data de 31
decembrie 2028, la locul unde se afla functia de baza, pentru
veniturile brute lunare de pana la 10.000 lei inclusiv, obtinute din
salarii si asimilate salariilor realizate de persoana fizica in baza unui
contract individual de munca, raport de serviciu, act de delegare sau
detasare sau a unui statut special prevazut de lege, dupa caz.

Partea din venitul brut lunar ce depaseste 10.000 lei nu beneficiaza de


facilitati fiscale.

Astfel, si programatorii beneficiaza de cota redusa de CAS in


2024, si anume de 21.25%.

Cat este CASS in 2024?


Conform art. 156 din Codul Fiscal, cota de contributie de asigurari
sociale de sanatate (CASS) in 2024 este de 10% si se datoreaza de
catre persoanele fizice care au calitatea de angajati sau pentru care
exista obligatia platii contributiei de asigurari sociale de sanatate.

SPONSORIZARI
Modificările fiscale privind sponsorizările făcute de companii sunt
prevăzute de OUG 115/2023 (art. LIII, pct. 6, 8, 10, 20, 21, 27, 43, 44),
acestea aplicându-se de la 1 ianuarie 2024 (art. LVII).

În primul rând, impactul major este la plătitorii de impozit micro,


care rămân fără posibilitatea de a scădea din impozit
sponsorizările (indiferent către cine sunt făcute). Pe scurt, se abrogă
prevederile ce au permis acest lucru până acum - cele de la alineatele
(1^1), (1^3)-(1^10), (2^1) și (2^2) ale articolului 56 din Codul fiscal.

În esență, microîntreprinderile care efectuează sponsorizări puteau să


scadă sumele aferente din impozitul micro până la nivelul valorii
reprezentând 20% din impozitul datorat pentru trimestrul în care au
înregistrat cheltuielile respective. Abrogarea prevederilor înseamnă
automat și eliminarea necesității de a mai depune declarația anuală
privind sponsorizările (formularul 107), însă asta, teoretic, abia din
2025.
„Ultimul an fiscal în care sumele reprezentând sponsorizări/burse (...)
se scad din impozitul pe veniturile microîntreprinderilor este anul
fiscal 2023”, este precizat în mod expres în ordonanță. Prin urmare,
declarația privind sponsorizările ar trebui depusă de microfirme,
pentru ultima oară, la termenul din 25 iunie 2024 (pentru
sponsorizările din 2023).

„Luând în considerare necesitățile impuse de consolidarea


bugetară, se propune eliminarea (...) mecanismului de scădere a
20% din impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat pentru
trimestrul în care s-au înregistrat cheltuielile respective”, explicau
inițiatorii măsurii.

În al doilea rând, în cazul plătitorilor de impozit pe profit,


cheltuielile de sponsorizare (alături de cele de mecenat) pot fi
scăzute în continuare din impozitul datorat la nivelul valorii minime
dintre: valoarea calculată prin aplicarea a 0,75% la cifra de afaceri sau
valoarea reprezentând 20% din impozitul pe profit datorat.

Dacă valoarea maximă permisă nu este utilizată integral într-un an,


plătitorii de impozit pe profit mai pot face redirecționări până o ating.
Aici avem o primă schimbare - termenul pentru formularul de
redirecționare (formularul 177) era stabilit la șase luni de la data
depunerii declarației anuale de impozit pe profit, dar din 2024 acesta
este identic cu termenul de depunere a declarației anuale de
impozit pe profit.

Apoi, cheltuielile privind bursele private au fost eliminate de la


această facilitate, începând cu ianuarie 2024. „Ultimul an fiscal în
care sumele reprezentând burse (...) se scad din impozitul pe profit
este anul fiscal 2023, respectiv anul fiscal modificat care se încheie în
anul 2024”, scrie în actul normativ.

Potrivit lui Gabriel Biriș, Partener la Biriș Goran, măsura nu este


tocmai inspirată: „Cheltuielile cu bursele private, eliminate de la
credit fiscal, devin deductibile în limita a 1.500 lei/lună, fără
însă a putea depăși 5% din cheltuielile cu personalul,
împreună cu celelalte cheltuieli incluse în această limită. O
mică reparație a excluderii cheltuielilor cu bursele private din sfera de
aplicare a creditului fiscal. Practic, însă, facilitatea va fi dificil de
aplicat în contextul limitării la 5%, costul burselor fiind suportat în
proporție de minimum 84% (dacă pot fi deduse) și 100% (dacă nu pot
fi deduse), de către contribuabil.”

„Luând în considerare necesitățile impuse de consolidarea


bugetară, este necesară eliminarea (...) mecanismului de scădere din
impozitul pe profit datorat a valorii aferente cheltuielilor efectuate cu
bursele private, acordate potrivit legii, și tratarea acestora în
continuare drept cheltuieli sociale cu deductibilitate limitată pentru
determinarea rezultatului fiscal”, explicau inițiatorii măsurii.

[Link]
repartizarea-acestuia-prevederi-in-codul-muncii

DE STUDIAT
[Link]
despre-srl-uri-in-2024

6 informatii utile despre SRL-uri in 2024

Scris în 04 Aprilie 2024.

SRL-urile s-au confruntat cu multiple modificari fiscale in ultimii ani,


atat in privinta sistemului de impozitare, cat si a conditiilor de
incadrare ca microintreprinderi. Anul 2024 a adus noi conditii, restrictii
si taxe mai mari pentru firmele din Romania.

1. Regimul de impozitare

In 2024, cele doua regimuri de impozitare raman la fel:

- impozit pe profit (16%);


- impozit pe venitul microintreprinderilor (impozit micro), 1% sau
3%, in functie de anumite criterii.

Daca societatea angajeaza in maximum 30 de zile de la infiintare


un salariat cu norma intreaga (8 h/zi) si indeplineste toate
conditiile conform OG 16/2022, plateste impozit micro.

Citeste si: Sponsorizarea in 2024. Noi reguli in cazul


microintreprinderilor si al platitorilor de impozit pe profit

2. Care sunt conditiile pentru incadrarea ca microintreprindere?

Un SRL se incadreaza in categoria microintreprindere daca


indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:

- realizeaza venituri mai mici de 500.000 euro;


- capitalul social este detinut de persoane fizice, altele decat statul si
unitatile administrativ-teritoriale;
- societatea nu se afla in dizolvare;
- are un salariat incadrat cu norma intreaga (8 ore/zi);
- veniturile realizate din consultanta sau management nu sunt mai
mari de 20% din veniturile totale;
- asociatii nu detin mai mult de 25% din numarul titlurilor de
participare sau al dreptului de vot la cel mult trei microintreprinderi.

Daca societatea nu indeplineste cumulativ conditiile pentru micro, va


deveni platitoare de impozit pe profit, chiar daca cifra de afaceri este
sub plafon.
3. Cotele de impozitare a microintreprinderilor

In anul 2024, avem doua cote de impozitare, de 1%, respectiv 3%,


care se stabilesc pentru veniturile obtinute incepand cu anul 2024:

a) cota de 1% pentru microintreprinderile care realizeaza venituri care


nu depasesc 60.000 euro inclusiv si care nu desfasoara activitatile
prevazute la pct.b);
b) cota de 3% pentru microintreprinderile care realizeaza venituri
peste 60.000 euro sau desfasoara activitati, principale sau secundare,
corespunzatoare unor coduri CAEN din IT, HORECA, domeniul medical
si activitati juridice. Lista acestor activitati, impreuna cu informatii
legate de trecerea de la impozitul de 1% la 3% si invers, in acest
articol.

4. In ce conditii se trece la societate platitoare de impozit pe profit?

Microintreprinderile pot trece la societati platitoare de impozit


pe profit fie obligatoriu, ca urmare a neindeplinirii conditiilor de mai
sus, fie optional, dar doar la inceputul anului fiscal urmator.

Microintreprinderile care devin platitoare de impozit pe profit ca


urmare a neindeplinirii conditiilor prevazute sau ca urmare a
exercitarii optiunii, vor comunica organului fiscal, prin depunerea
Declaratiei 700, iesirea din sistemul de impunere pe veniturile
microintreprinderilor, pana la 31 martie inclusiv a anului fiscal
urmator, conform Codului fiscal.

Daca in cursul unui an fiscal, o microintreprindere realizeaza venituri


mai mari de 500.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din
consultanta si/sau management, cu exceptia veniturilor din
consultanta fiscala (cod CAEN 6920), in veniturile totale este de peste
20% inclusiv, atunci aceasta datoreaza impozit pe profit incepand cu
trimestrul in care s-a depasit oricare dintre aceste limite. Se depune
astfel Declaratia 700 in termen de 15 zile de la data producerii
modificarii.

In cazul in care, in cursul unui an fiscal, o microintreprindere nu mai


indeplineste conditia privind numarul de salariati, aceasta datoreaza
impozit pe profit incepand cu trimestrul in care nu mai este indeplinita
aceasta conditie.

5. In ce conditii se trece de la impozitul pe profit la impozit micro?

Trecerea de la impozit pe profit la microintreprindere se poate face


doar astfel:

a) la inceputul anului fiscal, nefiind posibila optiunea de a trece de la


impozit pe profit la microintreprindere in cursul anului fiscal;
b) daca o societate este microintreprindere in 2023 si apoi opteaza
pentru trecerea la impozit pe profit, ea nu va mai putea reveni la
statutul de microintreprindere, fiindca a mai fost platitoare de impozit
pe microintreprindere ulterior datei de 1 ianuarie 2023;
c) daca o firma trece la impozit pe profit incepand cu 1 ianuarie 2023,
va putea ulterior sa opteze pentru aplicarea regimului de
microintreprindere daca indeplineste conditiile de mai sus, deoarece
nu a mai fost microintreprindere incepand cu anul 2023.

Toate societatile comerciale au obligatia de a comunica la ANAF


aplicarea sistemului de impunere pe venituri la data de 31 martie a
anului urmator.

6. Cota de impozitare a dividendelor in 2024

Cota de impozit pe dividende este de 8%. Impozitul pe dividende


se retine si se plateste la bugetul de stat de catre societatea care
repartizeaza dividendele, insa persoana fizica ce incaseaza dividende
are obligatia sa completeze Declaratia Unica in termen de 30 de zile
de la data incasarii lor.
CASS pentru dividende se datoreaza, la fel ca in anul 2023, in
functie de incadrarea in plafoanele de 6, 12 si 24 de salarii minime.
Diferenta fata de anul 2023 a fost introdusa prin Legea 296/2023,
conform careia din totalul veniturilor care se compara cu plafoanele se
elimina veniturile din activitati independente.

Sponsorizarea in 2024. Noi reguli in cazul microintreprinderilor si al


platitorilor de impozit pe profit

Scris în 27 Martie 2024.

Modificari in regulile fiscale cu privire la sponsorizare in 2024 au


fost aduse prin OUG 115/2023, publicata in data de 15 decembrie
2023. Astfel, microintreprinderile nu mai au facilitatea de a scadea din
impozitul pe venit procentul de 20% reprezentand cheltuielile cu
sponsorizarea, iar societatile platitoare de impozit pe profit se
confrunta cu calcule diferite fata de anii precedenti.

1. Sponsorizarea in cazul microintreprinderilor

In 2024, in cazul microintreprinderilor, sumele oferite sub


forma de sponsorizare nu se mai pot scadea din impozit.
Ultimul an fiscal in care sumele reprezentand sponsorizari/burse
ramase de reportat se scad din impozitul pe veniturile
microintreprinderilor a fost anul fiscal 2023.

Prevederile prin care microintreprinderile care efectueaza sponsorizari


scad sumele aferente din impozitul pe veniturile microintreprinderilor
pana la nivelul valorii reprezentand 20% din impozitul pe veniturile
microintreprinderilor datorat pentru trimestrul in care au inregistrat
cheltuielile respective au fost abrogate in 2024.
Citeste si: Deducerea personala in 2024. Care sunt criteriile de
acordare?

2. Sponsorizarea in cazul platitorilor de impozit pe profit

Societatile platitoare de impozit pe profit pot si in 2024 sa


efectueze sponsorizari in limitele stabilite in anul 2023. Insa,
contribuabilii care efectueaza sponsorizari si / sau acte de mecenat
scad sumele aferente din impozitul minim datorat la nivelul valorii
minime dintre urmatoarele:

a) valoarea calculata prin aplicarea a 0.75% la cifra de afaceri; pentru


situatiile in care reglementarile contabile aplicabile nu definesc
indicatorul cifra de afaceri, aceasta limita se determina potrivit
normelor;
b) valoarea reprezentand 20% din impozitul pe profit.

Redirectionarea impozitul va trebui facuta pana la data depunerii


declaratiei privind impozitul pe profit si nu in termen de 6 luni, ca in
anul 2023.

3. Bursele private au devenit cheltuieli sociale, deductibile

Tratamentul fiscal al burselor private a fost modificat, de


asemenea. Cheltuielile cu bursele private nu mai sunt incluse in
aceeasi categorie cu sponsorizarile. In 2024, acestea devin
cheltuieli sociale, deductibile in limita a 1500 lei/luna, impreuna cu
alte cheltuieli din aceeasi categorie, fara insa a depasi 5% din
cheltuielile cu personalul.

Deducerea personala in 2024. Care sunt criteriile de acordare?

Scris în 13 Martie 2024.

Salariatii cu venituri salariale lunare brute sub un anumit nivel si care


au persoane in intretinere pot beneficia de o deducere personala,
conform art. 77 din Codul Fiscal si aplicarii prevederilor din OG nr.
16/2022. Presupune scaderea din venitul net lunar din salarii a unei
sume sub forma de deducere personala, acordata pentru fiecare luna
a perioadei impozabile, numai pentru veniturile din salarii, la locul de
munca unde se afla functia de baza.

Deducerea nu reprezinta o cheltuiala a angajatorului ci este o


facilitate fiscala pentru persoanele aflate in intretinere ale
contribuabilului, fiind corespunzatoare perioadei impozabile din anul
fiscal in care aceste persoane sunt intretinute.

1. Tipuri de deducere personala

Deducerea personala se acorda in limita venitului impozabil


lunar realizat si cuprinde deducerea personala de baza si deducerea
personala suplimentara.

Citeste si: Tichetele de masa, cadou, cresa si voucherele de vacanta in


2024. Impozitare si contributii sociale
2. Cum se acorda deducerea personala de baza?

Deducerea personala de baza se acorda pentru persoanele fizice care


au un venit lunar brut de pana la 2.000 de lei peste nivelul
salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata aprobat
prin hotarare a Guvernului, in vigoare in luna de realizare a venitului.
In situatia in care, in cursul aceleiasi luni, se utilizeaza mai multe
valori ale salariului minim brut pe tara, se ia in calcul valoarea cea mai
mica a salariului minim brut pe tara.

Deducerile personale de baza se stabilesc potrivit unui tabel prevazut


de art. 77 din Codul Fiscal si difera in functie de cate persoane are
in intretinere salariatul. Pentru contribuabilii care realizeaza venituri
brute lunare din salarii de peste nivelul prevazut, nu se acorda
deducerea personala de baza.

3. Cum se acorda deducerea personala suplimentara?

Deducerea personala suplimentara se acorda incepand cu veniturile


lunii ianuarie 2023, astfel:

a) 15% din salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata


pentru persoanele fizice cu varsta de pana la 26 de ani, care
realizeaza venituri din salarii al caror nivel este de pana la nivelul
prevazut mai sus.
b) 100 de lei lunar pentru fiecare copil cu varsta de pana la 18
ani, daca acesta este inscris intr-o unitate de invatamant, parintelui
care realizeaza venituri din salarii, indiferent de nivelul acestora.

In cazul in care copilul este intretinut de ambii parinti, deducerea


personala suplimentara se acorda doar unuia dintre parinti. Acesta
trebuie sa prezinte un document care atesta inscrierea copilului intr-o
unitate de invatamant si o declaratie pe propria raspundere.

Daca parintele beneficiar de deducere are mai multe locuri de munca,


in plus fata de documentele prevazute anterior, are obligatia sa
declare ca nu beneficiaza de astfel de deduceri de la un alt angajator.

4. Ce persoane pot fi in intretinere pentru deducerea personala?

Pot avea calitatea de persoane aflate in intretinere:

● Sotul / sotia;
● Copiii (pana la 18 ani impliniti sunt considerati intretinuti) sau alti
membri de familie;
● Rudele contribuabilului sau ale sotului/ sotiei acestuia pana la
gradul al doilea inclusiv, ale carei venituri, impozabile si
neimpozabile, nu depasesc lunar 20% din salariul de baza minim
brut pe tara garantat in plata, cu exceptia veniturilor prevazute la art.
62 lit. o), w) si x) si/sau a pensiilor de urmas cuvenite conform legii,
precum si a prestatiilor sociale acordate potrivit art. 58 din Legea nr.
448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu
handicap, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.
Nu este neaparat necesar ca acestea sa domicilieze impreuna cu
salariatul.

5. Ce inseamna deducerea personala pe fluturasul de salariu?

Deducerea personala nu se refera la diminuarea salariului. Din contra,


se refera la valoarea din salariu care se scade din baza impozabila,
conform criteriilor de mai sus, astfel incat salariul net sa fie mai mare.
Tichetele de masa, cadou, cresa si voucherele de vacanta in 2024.
Impozitare si contributii sociale

Scris în 27 Februarie 2024.

De la inceputul anului 2024, pentru tichetele de masa si de


vacanta se plateste obligatoriu, pe langa impozit, si contributia la
sanatate, in procent de 10%. Practic, angajatii care dispun de aceste
beneficii primesc cu 10 procente mai putin, incepand cu veniturile
aferente acestui an, deoarece impozitul si contributia CASS se retin
din venitul salarial al angajatilor.

1. Tichetele de masa in 2024

Tichete de masa reprezinta unul din cele mai frecvente tipuri de


beneficii pe care angajatorii le pot acorda salariatilor. Incepand cu anul
2024, taxele care se aplica tichetelor de masa sunt:

- Impozitul (10%);
- Contributia la asigurari sociale de sanatate (CASS) - 10%.

De asemenea, valoarea maxima a tichetelor de masa a fost


majorata la 40 lei. Valoarea impozitului si a CASS sunt suportate de
salariat si platite de angajator o data cu celelalte taxe salariale.

Tichete de masa se acorda angajatului pentru fiecare zi lucrata.


Asadar, nu se acorda in zilele de concediu medical sau de odihna, in
zilele libere platite sau cele pentru evenimente familiale deosebite, in
cazul in care salariatii sunt delegati sau detasati in afara localitatii in
care au locul permanent de munca (caz in care primesc indemnizatie
de delegare sau de detasare) sau in zilele in care absenteaza.
Citeste si: Diurna interna si externa in 2024

2. Voucherele de vacanta in 2024

Voucherele de vacanta sunt bilete de valoare care se acorda


angajatilor pentru acoperirea cheltuielilor cu efectuarea concediului de
odihna in regim de turism intern. Angajatorii pot acorda vouchere de
vacanta in limita a sase salarii de baza minime brute pe tara (in
cursul unui an fiscal). Aceste tichete acordate de angajator sunt
supuse impozitului pe venitul din salarii si, de la inceputul acestui an,
si contributiei CASS de 10%.

La fel ca in cazul tichetelor de masa, contributia CASS se retine de la


angajat si este virata la bugetul de stat de catre angajator, odata cu
celelalte taxe salariale.

3. Tichete cadou / cadouri in bani si in natura in 2024

Tichetele cadou sunt si ele beneficii care se acorda salariatilor.


Incepand cu anul 2024, la tichetele cadou, precum si la cadourile in
bani sau alte produse, acordate potrivit legii, se aplica CASS, in
cazul depasirii unei limite. Mai exact, baza de impozitare se
stabileste astfel: cadourile in bani si in natura, inclusiv tichetele cadou
oferite de angajatori cu fiecare ocazie dintre cele de mai jos, care nu
depaseste 300 lei, nu este supusa impozitului si contributiilor
sociale. Se supune impozitarii si platii CASS doar suma care
depaseste 300 lei/ persoana/ ocazie.

Ocaziile cu care se pot acorda cadouri / tichete cadou angajatilor sunt:


■ cadouri oferite angajatilor, precum si cele oferite pentru copiii
minori ai acestora, cu ocazia Pastelui, Craciunului si a sarbatorilor
similare ale altor culte religioase;
■ cadouri oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie;
■ cadouri oferite angajatilor in beneficiul copiilor minori ai acestora cu
ocazia zilei de 1 iunie.

4. Tichetele de cresa in 2024

Conform legii, angajatorii pot suporta cheltuielile pentru plasarea


copiilor angajatilor in crese (unitati de educatie timpurie). Suma
suportata de angajator este considerata venit neimpozabil si este
scutita de contributiile de asigurari sociale, cu conditia ca
aceasta sa nu depaseasca 1.500 lei /luna pentru fiecare copil
si, in acelasi timp, suma trebuie sa se incadreze in plafonul
neimpozabil lunar de 33% din salariul de baza.

Aceasta facilitate se aplica numai in cazul firmelor platitoare de


impozit pe profit, iar compania isi deduce ulterior cheltuielile din
impozitul pe profit. In cazul angajatilor, aceasta facilitate se acorda
unui singur parinte, in cadrul unui singur loc de munca. Angajatul
trebuie sa declare pe propria raspundere ca nu beneficiaza de astfel
de plati la alt angajator, daca acesta are mai multe locuri de munca.

Diurna interna si externa in 2024

Scris în 13 Februarie 2024.

Reglementarile privind diurna interna, respectiv diurna externa au


fost adoptate prin Legea 72/2022 si s-au aplicat incepand cu veniturile
aferente lunii mai 2022. In cele ce urmeaza, prezentam situatia
valabila pentru anul 2024.
1. Cum se calculeaza diurna?

Exista doua plafoane care se aplica pentru determinarea sumei pana


la care diurna reprezinta venit neimpozabil si pentru care nu se
platesc contributii sociale (CAS si CASS), astfel:

a) un plafon maxim deductibil al diurnei/zi:

● Pentru diurna interna: suma maxim deductibila este de 57.5 lei/zi,


incepand cu 1 aprilie 2023.
● Pentru diurna externa: suma maxim deductibila este 2.5 ori nivelul
pentru institutii publice. Diurna externa maxim deductibila este
stabilita pentru fiecare tara in parte.

b) un plafon maxim al diurnei/ luna, astfel:

- pentru salariati: de 3 salarii de baza corespunzatoare locului de


munca ocupat;
- pentru administratori: 3 remuneratii prevazute in raportul juridic.
Plafoanele se aplica atat pentru diurna externa, cat si pentru cea
interna.

Plafonul aferent valorii a 3 salarii de baza corespunzatoare locului de


munca ocupat se calculeaza prin raportarea celor 3 salarii la
numarul de zile lucratoare din luna respectiva, iar rezultatul se
multiplica cu numarul de zile din perioada de delegare/
detasare/ desfasurare a activitatii in alta localitate, in tara sau in
strainatate.

Plafonul aferent valorii a 3 remuneratii prevazute in raportul juridic se


calculeaza prin raportarea celor 3 remuneratii la numarul de zile
lucratoare din luna respectiva, iar rezultatul se multiplica cu numarul
de zile din perioada deplasarii.
Citeste si: Sinteza a noutatilor fiscale in 2024: impozitare PFA,
microintreprinderi, dividende, plafoane numerar si tichete de masa

2. Diurna interna

Diurna interna se acorda pe zile calendaristice.


In cazul delegarii care dureaza o singura zi, precum si pentru ultima zi
- in cazul delegarii de mai multe zile - indemnizatia se acorda numai
daca durata delegarii din ziua respectiva este de cel putin 12 ore.

3. Diurna externa

Perioada pentru care se acorda diurna externa se determina in functie


de mijlocul de transport folosit:

● Momentul decolarii avionului, la plecarea in strainatate, si


momentul aterizarii avionului, la sosirea in tara, dar si pe aeroporturile
care constituie puncte de trecere a frontierei de stat a Romaniei;
● Momentul trecerii cu trenul sau cu mijloacele auto prin punctele de
trecere a frontierei de stat a Romaniei, atat la plecarea in strainatate,
cat si la inapoierea in tara.

Pentru fractiunile de timp care nu insumeaza 24 de ore, diurna se


acorda astfel: 50% pana la 12 ore si 100% pentru perioada care
depaseste 12 ore.

Daca durata deplasarii depaseste 120 de zile calendaristice intr-un an,


atunci diurna primita in perioada de timp ce depaseste 120 de zile
este considerata venit de natura salariala, va fi supusa impozitului
pe salarii si va fi inclusa in baza lunara pentru contributii sociale
obligatorii pe statul de plata.

4. Se poate depasi suma maxima deductibila a diurnei?

Da, insa diferenta dintre suma alocata si plafonul deductibil este


considerata venit de natura salariala si se impoziteaza la fel ca
salariul: se plateste CAS, CASS si impozit pe venit.

5. Cine poate beneficia de diurna?

Diurna se acorda:
- angajatilor societatii;
- administratorului societatii, in anumite conditii: pentru
administratorii stabiliti potrivit actului constitutiv sau a contractului de
administrare/ mandat exista o limita de de 3 remuneratii prevazute de
raportul juridic (contractul de management/administrare etc.), astfel
ca daca nu sunt remunerati, nu vor beneficia de diurna.

Sinteza a noutatilor fiscale in 2024: impozitare PFA, microintreprinderi,


dividende, plafoane numerar si tichete de masa

Scris în 24 Ianuarie 2024.

Finalul anului 2023 a adus cu sine modificari in impozitarea PFA-urilor,


a veniturilor din alte surse si a microintreprinderilor. A fost introdus un
nou impozit minim pe cifra de afaceri in cazul platitorilor de impozit pe
profit a caror cifra de afaceri depaseste 50.000.000 euro, contributia
la sanatate se plateste acum si in cazul tichetelor de masa si au fost
adoptate noi plafoane la incasarile si platile in numerar intre
persoanele fizice si, respectiv, cele juridice. Mai jos, pe scurt, cateva
dintre noutatile fiscale ale anului 2024.
1. Noile plafoane la incasari si plati in numerar

Sumele in numerar aflate in casieria persoanelor juridice, PFA-urilor, II,


IF-urilor nu pot depasi, la sfarsitul fiecarei zile, plafonul de 50.000
lei. Suma care depaseste aceasta limita se depune in conturile
bancare ale acestor persoane in termen de doua zile lucratoare.

Prin exceptie, se admite depasirea acestui plafon numai cu sumele


aferente platii salariilor si a altor drepturi de personal, precum si a
altor operatiuni cu persoane fizice, pentru o perioada de 3 zile
lucratoare de la data prevazuta pentru plata acestora. Platile din
avansuri spre decontare in limita unui plafon zilnic de 1.000 lei, stabilit
pentru fiecare persoana care a primit avansuri spre decontare.

Mai multe informatii despre plafoane in articolul din blog: Plafoane la


incasari si plati in numerar in vigoare de la 11 noiembrie 2023.
Modificari aduse de OUG 98/2023.

2. Impozitarea si contributia la asigurarile sociale de sanatate in cazul


PFA-urilor

Impozitul pe venit ramane la 10%, dar in privinta cotei CASS


(contributia la sanatate) apar cateva modificari: CASS (cota de 10%)
devine cheltuiala deductibila si se calculeaza la venitul net obtinut,
in functie de 2 plafoane, si anume: plafonul minim de 6 salarii minime
brute si plafonul maxim de 60 de salarii.

Mai multe detalii, in articolul din blog: Impozit si CASS in cazul PFA in
2024.
3. Cotele de impozitare ale microintreprinderilor in 2024

Au fost introduse doua cote de impozitare, de 1%, respectiv 3%,


care se aplica pentru veniturile obtinute incepand cu anul 2024:
a) 1% pentru microintreprinderile care realizeaza venituri care nu
depasesc 60.000 euro inclusiv si care nu desfasoara activitatile
prevazute la punctul b):
b) 3% pentru microintreprinderile care realizeaza venituri peste
60.000 euro sau desfasoara activitati, principale sau secundare,
corespunzatoare unor coduri CAEN din IT, HORECA, domeniul medical
si activitati juridice.

Lista acestor activitati, impreuna cu mai multe informatii, in articolul


din blog Impozitarea microintreprinderilor in 2024.

4. Introducerea impozitului minim pe cifra de afaceri (IMCA)

Din 2024, se introduce impozitul minim pe cifra de afaceri (IMCA)


de 1% pentru societatile comerciale a caror cifra de
afaceri depaseste 50.000.000 euro. Astfel, daca impozitul pe profit
va fi mai mic decat impozitul pe cifra de afaceri, acestea sunt obligate
sa plateasca impozit pe profit la nivelul impozitului minim pe cifra de
afaceri.

Cifra de afaceri se determina conform unei formule specifice care ia in


calcul veniturile totale din care se scad:
- anumite categorii de venituri (venituri neimpozabile, din productia de
imobilizari, subventii, despagubiri etc);
- valoarea imobilizarilor in curs de executie, inregistrate dupa data de
1 ianuarie 2024;
- amortizarea contabila aferenta activelor achizitionate/ produse
incepand cu data de 1 ianuarie 2024.

Daca, in urma calculului pentru determinarea impozitului pe cifra de


afaceri, rezulta o valoare negativa, atunci impozitul minim este 0.
Aceasta masura nu se aplica pentru institutiile de credit sau pentru
operatorii economici care desfasoara exclusiv activitati de
distributie/furnizare/transport de energie electrica si gaze naturale si
care sunt reglementati/licentiati de ANRE.

5. CASS pentru tichetele de masa

Incepand cu anul 2024, taxele care se aplica tichetelor de masa sunt:


- Impozitul (10%);
- Contributia la asigurari sociale de sanatate (CASS) - 10%.

De asemenea, valoarea maxima a tichetelor de masa a fost majorata


la 40 lei.
Valoarea impozitului si a CASS sunt suportate de salariat si platite de
angajator o data cu celelalte taxe salariale.
Tichete de masa se acorda pentru fiecare zi lucrata. Mai exact, din
numarul de zile lucratoare din luna se scad zilele de concediu medical,
cele de concediu de odihna, zilele libere platite sau cele pentru
evenimente familiale deosebite, in cazul in care salariatii sunt delegati
sau detasati in afara localitatii in care au locul permanent de munca
(caz in care primesc indemnizatie de delegare sau de detasare) sau
zilele in care absenteaza.

6. Impozitarea dividendelor

Cota de impozit pe dividende ramane 8%.


Impozitul pe dividende se retine si se plateste la bugetul de stat de
catre societatea care repartizeaza dividende.
CASS in cazul dividendelor se datoreaza, la fel ca in anul 2023, in
functie de incadrarea in plafoanele de 6, 12 si 24 de salarii
minime. Diferenta fata de anul 2023 a fost introdusa prin Legea
296/2023, conform careia din totalul veniturilor care se compara cu
plafoanele se elimina veniturile din activitati independente. Persoana
fizica are obligatia sa completeze Declaratia Unica in termen de 30 de
zile de la data incasarii dividendelor.

Impozitarea microintreprinderilor in 2024

Scris în 11 Ianuarie 2024.

Noul an a venit, si de aceasta data, cu o serie de modificari fiscale si


noi criterii si cote de impozitare a microintreprinderilor. Astfel de
modificari au fost adoptate prin Legea 296/2023, publicata pe data de
26 octombrie 2023, si prin OUG 115/2023. Mai jos, regasiti codurile
CAEN pentru care au aparut noi reglementari fiscale.

Modificari fiscale la microintreprinderi din 2024

In anul 2024, avem doua cote de impozitare, de 1%, respectiv


3%, care se stabilesc pentru veniturile obtinute incepand cu anul
2024:

a) 1% pentru microintreprinderile care realizeaza venituri care nu


depasesc 60.000 euro inclusiv si care nu desfasoara activitatile
prevazute mai jos;

b) 3% pentru microintreprinderile care realizeaza venituri peste


60.000 euro sau desfasoara activitati, principale sau secundare,
corespunzatoare unor coduri CAEN din IT, HORECA, domeniul medical
si activitati juridice:

5821 – Activitati de editare a jocurilor de calculator


5829 – Activitati de editare a altor produse software
6201 – Activitati de realizare a soft-ului la comanda (software orientat
client)
6209 – Alte activitati de servicii privind tehnologia informatiei
5510 – Hoteluri si alte facilitati de cazare similare
5520 – Facilitati de cazare pentru vacante si perioade de scurta durata
5530 – Parcuri pentru rulote, campinguri si tabere
5590 – Alte servicii de cazare
5610 – Restaurante
5621 – Activitati de alimentatie (catering) pentru evenimente
5629 – Alte servicii de alimentatie n.c.a.
5630 – Baruri si alte activitati de servire a bauturilor
6910 – Activitati juridice – numai pentru societatile cu personalitate
juridica care nu sunt entitati transparente fiscal, constituite de avocati
potrivit legii
8621 – Activitati de asistenta medicala generala
8622 – Activitati de asistenta medicala specializata
8623 – Activitati de asistenta stomatologica
8690 – Alte activitati referitoare la sanatatea umana.

Citeste si: Impozit si CASS in cazul PFA in 2024

Trecerea de la impozitul de 1% la 3% si invers in 2024

In cazul in care, in cursul anului fiscal, veniturile realizate de o


microintreprindere depasesc nivelul de 60.000 euro sau
microintreprinderea incepe sa desfasoare activitatile prevazute mai
sus, incepand cu trimestrul in care se inregistreaza astfel de situatii,
se aplica o cota de impozitare de 3%.

In situatia in care, in cursul anului fiscal, o microintreprindere nu mai


desfasoara activitatile respective, iar veniturile realizate nu depasesc
nivelul de 60.000 euro, incepand cu trimestrul in care se inregistreaza
astfel de situatii, este aplicabila cota de impozitare de 1%.
Conditii pentru a fi microintreprindere in 2024

Pentru a aplica regimul micro, persoana juridica trebuie sa


indeplineasca cumulativ, la data de 31 decembrie a anului fiscal
precedent, urmatoarele conditii:

- A realizat venituri care nu au depasit echivalentul in lei a 500.000


euro;
- Capitalul social al acesteia este detinut de persoane, altele decat
statul si unitatile administrativ-teritoriale;
- Nu se afla in dizolvare, urmata de lichidare, inregistrata in registrul
comertului sau la instantele judecatoresti, potrivit legii;
- Are cel putin un salariat;
- A realizat venituri, altele decat cele din consultanta si/sau
management, cu exceptia veniturilor din consultanta fiscala,
corespunzatoare codului CAEN: 6920 – Activitati de contabilitate si
audit financiar; consultanta in domeniul fiscal, in proportie de peste
80% din veniturile totale;
- Are asociati/actionari care detin, in mod direct sau indirect, peste
25% din valoarea/numarul titlurilor de participare sau al drepturilor de
vot si este singura persoana juridica stabilita de catre
asociati/actionari sa aplice prevederile prezentului titlu;
- A depus in termen situatiile financiare anuale, daca are aceasta
obligatie potrivit legii. Pentru aplicarea sistemului de impunere pe
veniturile microintreprinderilor in anul fiscal 2024, conditia se
considera indeplinita daca situatiile financiare anuale sunt depuse
pana la data de 31 martie 2024 inclusiv.

Impozit si CASS in cazul PFA in 2024

Scris în 14 Decembrie 2023.

Legea 296/2023 cuprinde mai multe modificari semnificative


in impozitarea PFA-urilor incepand cu anul 2024. In aceeasi situatie
se afla, pe langa persoanele fizice autorizate, si profesiile liberale,
intreprinderile individuale sau intreprinderile familiale. De asemenea,
din ianuarie 2024, baza de calcul a CASS la PFA se separa de cea a
CASS la alte tipuri de venituri, precum cele din investitii, chirii sau alte
surse. In cazul acestora din urma, contributia de sanatate in
2024 se va plati raportat la plafoanele de 6, 12 si 24 salarii minime, la
fel ca in 2023. Insa, veniturile din activitati independente si cele
din alte surse nu se vor mai cumula, iar CASS se va plati separat.

Impozitul si CASS la PFA in 2024

- Impozitul ramane la 10%.


- Cota CASS (contributia la sanatate) ramane de 10% si
devine cheltuiala deductibila.
CASS se calculeaza la venitul net obtinut. Plafoanele de 6, 12 sau 24
salarii minime, stabilite in 2023, nu vor mai fi valabile. Din 2024, se
introduc doar 2 plafoane, si anume: baza de calcul a CASS nu
poate fi mai mica decat plafonul de 6 salarii minime brute si
nici mai mare decat plafonul de 60 de salarii.

Mai exact:
- PFA-urile care au venituri anuale mai mici de 6 salarii minime (19.800
de lei) vor plati contributia la sanatate raportat la acest plafon minim.

Fac exceptie de la aceasta regula persoanele care au si contract de


munca in paralel, studentii si persoanele cu handicap. Acestea vor
plati 10% din venitul net, indiferent daca suma incasata din activitatea
PFA este mai mica sau mai mare de 6 salarii minime.

- PFA-urile care au venituri anuale mai mari de 60 salarii minime


(198.000 de lei) vor plati contributia la sanatate plafonat, adica
19.800 de lei.

Nota:
Salariul minim in acest moment este de 3.300 de lei.
Update iulie 2024: salariul minim brut a crescut la 3.700 lei.
Venitul net se determina ca diferenta intre venitul brut si cheltuielile
deductibile efectuate in scopul realizarii de venituri.
Citeste si: Plafoane la incasari si plati in numerar in vigoare de la 11 noiembrie 2023. Modificari
aduse de OUG 98/2023

PFA la norma de venit in 2024

Un PFA se poate incadra la norma de venit daca indeplineste simultan


doua conditii:

- are incasari sub 25.000 euro in anul anterior de activitate;


- desfasoara o activitate din nomenclatorul de norme de venit.

In cazul PFA-urilor la norma de venit, CASS se va calcula raportat la


valoarea normei in locul plafoanelor de 6, 12 si 24 de salarii. PFA-
urile care in 2023 au venituri care depasesc 25.000 euro, vor fi
nevoite sa treaca in sistem real din anul urmator si sa plateasca taxe
pe baza venitului net.

Plafoane la incasari si plati in numerar in vigoare de la 11 noiembrie


2023. Modificari aduse de OUG 98/2023

Scris în 27 Noiembrie 2023.

Legea 70/2015 pentru intarirea disciplinei financiare


privind operatiunile de incasari si plati in numerar a fost
modificata anul acesta prin Legea nr. 296/2023, care prevedea noi
plafoane la incasarile si platile in numerar intre personele fizice si/sau
juridice. In urma dezbaterilor aprinse din mediul de afaceri, prin OUG
98/2023, Guvernul a revenit la plafoanele anterioare, pastrand, totusi,
o parte din reglementarile deja adoptate.

Ce plafoane s-au modificat din 11 noiembrie 2023?

Plafoanele conform OUG nr. 98/2023 sunt:

● Sumele in numerar aflate in casieria persoanelor juridice, PFA-urilor,


II, IF-urilor nu pot depasi, la sfarsitul fiecarei zile, plafonul de 50.000
lei. Suma care depaseste aceasta limita se depune in conturile
bancare ale acestor persoane in termen de doua zile lucratoare.
Prin exceptie, se admite depasirea acestui plafon numai cu sumele
aferente platii salariilor si a altor drepturi de personal, precum si a
altor operatiuni cu persoane fizice, pentru o perioada de 3 zile
lucratoare de la data prevazuta pentru plata acestora.
● Platile din avansuri spre decontare in limita unui plafon zilnic de
1.000 lei, stabilit pentru fiecare persoana care a primit avansuri spre
decontare.
● Operatiunile de incasari si plati in numerar efectuate intre
persoanele prevazute la art. 1 alin. (1) din Legea 70 si persoane fizice
in calitate de asociati/actionari/administratori/persoane fizice/alti
creditori exclusiv creditorii institutionali care desfasoara activitati de
intermediere financiara prevazute de lege reprezentand imprumuturi,
indiferent de natura si destinatia acestora, pot fi efectuate numai prin
instrumente de plata fara numerar.

Citeste si: Stocurile si documentele utilizate in contabilitatea de


gestiune a unei societati
Plafoanele la incasari si plati din 11 noiembrie 2023

Incepand cu 11 noiembrie 2023, plafoanele ramase neschimbate la


incasarile si platile in numerar sunt dupa cum urmeaza:

PERSOANE JURIDICE – PERSOANE JURIDICE

● Incasarile de la persoane juridice, PFA, II, IF, liber profesionisti,


persoane fizice care desfasoara activitati in mod independent, asocieri
si alte entitati cu sau fara personalitate juridica, se vor face in limita
unui plafon zilnic de 5.000 lei de la o persoana.
● Platile catre persoane juridice, PFA, II, IF, liber profesionisti,
persoane fizice care desfasoara activitati in mod independent, asocieri
si alte entitati cu sau fara personalitate juridica, se limiteaza la
un plafon zilnic de 5.000 lei/persoana.
● Platile catre magazinele de tipul cash and carry, care sunt
organizate si functioneaza in baza legislatiei in vigoare, se vor face in
limita unui plafon zilnic total de 10.000 lei.
● Avansurile spre decontare se vor acorda in limita unui plafon zilnic
de 1.000 lei, stabilit pentru fiecare persoana care a primit in numerar
avansuri spre decontare.
● Sunt interzise platile fragmentate in numerar de la persoane
juridice catre furnizorii de bunuri si servicii pentru facturile a caror
valoare este mai mare de 5.000 lei si, respectiv, de 10.000 lei, catre
magazinele de tipul cash and carry. Persoanele juridice pot achita
facturile cu valori care depasesc plafonul de 5.000 lei, catre furnizorii
de bunuri si servicii, respectiv de 10.000 lei, catre magazinele de tipul
cash and carry, astfel: 5.000 lei/10.000 lei in numerar, suma care
depaseste acest plafon putand fi achitata numai prin instrumente de
plata fara numerar.
PERSOANE JURIDICE – PERSOANE FIZICE

● Incasarile si platile in numerar efectuate intre persoane juridice,


PFA, II, IF, liber profesionisti, persoane fizice care desfasoara activitati
in mod independent, asocieri si alte entitati cu sau fara personalitate
juridica si persoane fizice, reprezentand contravaloarea unor livrari ori
achizitii de bunuri sau a unor prestari de servicii, dividende, cesiuni de
creante sau alte drepturi si primiri ori restituiri de imprumuturi sau
alte finantari se efectueaza cu incadrarea in plafonul zilnic de
10.000 lei catre/de la o persoana.
● Sunt interzise incasarile si platile fragmentate de la/catre o
persoana, pentru operatiunile de incasari/plati in numerar de mai sus
cu o valoare mai mare decat plafonul mentionat, precum si
fragmentarea tranzactiilor reprezentand cesiuni de creante sau alte
drepturi, primiri ori restituiri de imprumuturi sau alte finantari,
dividende, respectiv fragmentarea unei livrari de bunuri sau a unei
prestari de servicii, cu valoare mai mare decat plafonul prevazut.
Aceste prevederi nu se aplica si in cazul livrarilor de bunuri si
prestarilor de servicii care se efectueaza cu plata in rate, in conditiile
in care intre persoanele juridice si persoanele fizice sunt incheiate
contracte de vanzare - cumparare cu plata in rate, conform legii.

PERSOANE FIZICE – PERSOANE FIZICE

● Operatiunile de incasari si plati in numerar intre persoanele fizice,


altele decat operatiunile de incasari si plati realizate prin intermediul
institutiilor care presteaza servicii de plata autorizate de Banca
Nationala a Romaniei sau autorizate in alt stat membru al Uniunii
Europene si notificate catre Banca Nationala a Romaniei, efectuate ca
urmare a transferului dreptului de proprietate asupra unor bunuri sau
drepturi, a prestarii de servicii, precum si cele reprezentand
acordarea/restituirea de imprumuturi se pot efectua in limita
unui plafon zilnic de 50.000 lei/tranzactie.
● Sunt interzise incasarile si platile fragmentate in numerar pentru
tranzactiile mai mari de 50.000 lei, precum si fragmentarea unei
tranzactii mai mari de 50.000 lei.

FACTURILE STORNATE

● Pentru facturile stornate, aferente bunurilor returnate si/sau


serviciilor care nu au fost prestate, cu valori mai mari de 5.000 lei,
respectiv 10.000 lei, in cazul magazinelor de tipul cash and carry,
restituirea sumelor aferente poate fi efectuata astfel: 5.000 lei,
respectiv 10.000 lei in numerar.
● Sumele care depasesc aceste plafoane pot fi restituite numai prin
instrumente de plata fara numerar.

Impozitul pe profit - Calculul rezultatului fiscal -


Art. 25. - Cheltuieli
(1) Pentru determinarea rezultatului fiscal sunt considerate cheltuieli
deductibile cheltuielile efectuate în scopul desfăşurării activităţii
economice, inclusiv cele reglementate prin acte normative în vigoare,
precum şi taxele de înscriere, cotizaţiile şi contribuţiile datorate către
camerele de comerţ şi industrie, organizaţiile patronale şi organizaţiile
[Link] în aplicare (1)
(2) Cheltuielile cu salariile şi cele asimilate salariilor astfel cum sunt
definite potrivit titlului IV sunt cheltuieli deductibile pentru
determinarea rezultatului fiscal, cu excepţia celor reglementate la alin.
(3) şi (4).Puneri în aplicare (1)
Acesta este un fragment din Codul fiscal din 2015. Cumpăraţi
documentul în formă actualizată sau alegeţi un abonament Lege5
care permite accesul la orice formă actualizată, fără mesaje
publicitare.

(3) Următoarele cheltuieli au deductibilitate limitată:


a) cheltuielile de protocol în limita unei cote de 2% aplicată asupra
profitului contabil la care se adaugă cheltuielile cu impozitul pe profit
şi cheltuielile de protocol. În cadrul cheltuielilor de protocol se includ şi
cheltuielile înregistrate cu taxa pe valoarea adăugată colectată
potrivit prevederilor titlului VII, pentru cadourile oferite de
contribuabil, cu valoare mai mare de 100 lei;
b) cheltuielile sociale, în limita unei cote de până la 5%, aplicată
asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Codului
muncii. Intră sub incidenţa acestei limite următoarele:Puneri în
aplicare (1)
1. ajutoarele de înmormântare, ajutoarele pentru bolile grave şi
incurabile, ajutoarele pentru naştere, ajutoarele pentru proteze,
ajutoarele pentru pierderi produse în gospodăriile proprii, ajutorarea
copiilor din şcoli şi centre de plasament;
2. cheltuielile pentru funcţionarea corespunzătoare a unor unităţi
aflate în administrarea contribuabililor, precum: creşe, grădiniţe, şcoli,
muzee, biblioteci, cantine, baze sportive, cluburi, cămine de
nefamilişti şi altele asemenea;
3. cheltuielile reprezentând: cadouri în bani sau în natură, inclusiv
tichete cadou oferite salariaţilor şi copiilor minori ai acestora, servicii
de sănătate acordate în cazul bolilor profesionale şi al accidentelor de
muncă până la internarea într-o unitate sanitară, tichete de creşă
acordate de angajator în conformitate cu legislaţia în vigoare,
contravaloarea serviciilor turistice şi/sau de tratament, inclusiv
transportul, acordate de angajator pentru salariaţii proprii şi membrii
lor de familie, precum şi contribuţia la fondurile de intervenţie ale
asociaţiilor profesionale ale minerilor;
4. alte cheltuieli cu caracter social efectuate în baza contractului
colectiv de muncă sau a unui regulament intern;
c) cheltuielile reprezentând tichetele de masă şi vouchere de vacanţă
acordate de angajatori, potrivit legii;

Acesta este un fragment din Codul fiscal din 2015. Cumpăraţi


documentul în formă actualizată sau alegeţi un abonament Lege5
care permite accesul la orice formă actualizată, fără mesaje
publicitare.

d) scăzămintele, perisabilităţile, pierderile rezultate din


manipulare/depozitare, potrivit legii;
e) pierderile tehnologice care sunt cuprinse în norma de consum
proprie necesară pentru fabricarea unui produs sau prestarea unui
serviciu;
f) cheltuielile reprezentând cantităţile de energie electrică consumate
la nivelul normei proprii de consum tehnologic sau, în lipsa acesteia, la
nivelul normei aprobate de către Autoritatea Naţională de
Reglementare în Domeniul Energiei, care include şi consumul propriu
comercial, pentru contribuabilii din domeniul distribuţiei energiei
electrice;
g) cheltuielile cu provizioane/ajustări pentru depreciere şi rezerve, în
limita prevăzută la art. 26;
h) cheltuielile cu dobânda şi diferenţele de curs valutar, în limita
prevăzută la art. 27;
i) amortizarea, în limita prevăzută la art. 28;
j) cheltuielile pentru funcţionarea, întreţinerea şi repararea locuinţelor
de serviciu, deductibile în limita corespunzătoare suprafeţelor
construite prevăzute de Legea locuinţei nr. 114/1996, republicată, cu
modificările şi completările ulterioare, care se majorează din punct de
vedere fiscal cu 10%;Puneri în aplicare (1)
k) cheltuielile de funcţionare, întreţinere şi reparaţii aferente unui
sediu aflat în locuinţa proprietate personală a unei persoane fizice,
folosită şi în scop personal, deductibile în limita corespunzătoare
suprafeţelor puse la dispoziţia societăţii în baza contractelor încheiate
între părţi, în acest scop;Puneri în aplicare (1)

Acesta este un fragment din Codul fiscal din 2015. Cumpăraţi


documentul în formă actualizată sau alegeţi un abonament Lege5
care permite accesul la orice formă actualizată, fără mesaje
publicitare.

l) 50% din cheltuielile aferente vehiculelor rutiere motorizate care nu


sunt utilizate exclusiv în scopul activităţii economice, cu o masă totală
maximă autorizată care să nu depăşească 3.500 kg şi care să nu aibă
mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzând şi scaunul şoferului,
aflate în proprietatea sau în folosinţa contribuabilului. Aceste cheltuieli
sunt integral deductibile pentru situaţiile în care vehiculele respective
se înscriu în oricare dintre următoarele categorii:Puneri în aplicare (1)
1. vehiculele utilizate exclusiv pentru servicii de urgenţă, servicii de
pază şi protecţie şi servicii de curierat;
2. vehiculele utilizate de agenţii de vânzări şi de achiziţii;
3. vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plată, inclusiv
pentru serviciile de taximetrie;
4. vehiculele utilizate pentru prestarea de servicii cu plată, inclusiv
pentru închirierea către alte persoane sau pentru instruire de către
şcolile de şoferi;
5. vehiculele utilizate ca mărfuri în scop comercial.
Cheltuielile care intră sub incidenţa acestor prevederi nu includ
cheltuielile privind amortizarea.
În cazul cheltuielilor aferente vehiculelor rutiere motorizate
reprezentând diferenţe de curs valutar înregistrate ca urmare a
derulării unui contract de leasing, limita de 50% se aplică asupra
diferenţei nefavorabile dintre veniturile din diferenţe de curs
valutar/veniturile financiare aferente creanţelor şi datoriilor cu
decontare în funcţie de cursul unei valute, rezultate din evaluarea sau
decontarea acestora şi cheltuielile din diferenţe de curs
valutar/cheltuielile financiare aferente;
m) cheltuielile de funcţionare, întreţinere şi reparaţii, aferente
autoturismelor folosite de persoanele cu funcţii de conducere şi de
administrare ale persoanei juridice, deductibile limitat potrivit lit. l) la
un singur autoturism aferent fiecărei persoane cu astfel de atribuţii.

Acesta este un fragment din Codul fiscal din 2015. Cumpăraţi


documentul în formă actualizată sau alegeţi un abonament Lege5
care permite accesul la orice formă actualizată, fără mesaje
publicitare.

(4) Următoarele cheltuieli nu sunt deductibile:


a) cheltuielile proprii ale contribuabilului cu impozitul pe profit
datorat, inclusiv cele reprezentând diferenţe din anii precedenţi sau
din anul curent, precum şi impozitele pe profit sau pe venit plătite în
străinătate. Sunt nedeductibile şi cheltuielile cu impozitele nereţinute
la sursă în numele persoanelor fizice şi juridice nerezidente, pentru
veniturile realizate din România, precum şi cheltuielile cu impozitul pe
profit amânat înregistrat în conformitate cu reglementările contabile
aplicabile;
b) dobânzile/majorările de întârziere, amenzile, confiscările şi
penalităţile, datorate către autorităţile române/străine, potrivit
prevederilor legale, cu excepţia celor aferente contractelor încheiate
cu aceste autorităţi;Puneri în aplicare (1)
c) cheltuielile privind bunurile de natura stocurilor sau a mijloacelor
fixe amortizabile constatate lipsă din gestiune ori degradate,
neimputabile, precum şi taxa pe valoarea adăugată aferentă, dacă
aceasta este datorată potrivit prevederilor titlului VII. Aceste cheltuieli
sunt deductibile pentru cazul în care stocurile/mijloacele fixe
amortizabile se înscriu în oricare dintre următoarele
situaţii/condiţii:Puneri în aplicare (1)
1. au fost distruse ca urmare a unor calamităţi naturale sau a altor
cauze de forţă majoră, în condiţiile stabilite prin norme;
2. au fost încheiate contracte de asigurare;
3. au fost degradate calitativ şi se face dovada distrugerii;Puneri în
aplicare (1)

Acesta este un fragment din Codul fiscal din 2015. Cumpăraţi


documentul în formă actualizată sau alegeţi un abonament Lege5
care permite accesul la orice formă actualizată, fără mesaje
publicitare.

4. au termen de valabilitate/expirare depăşit, potrivit legii;


d) cheltuielile făcute în favoarea acţionarilor sau asociaţilor, altele
decât cele generate de plăţi pentru bunurile livrate sau serviciile
prestate contribuabilului, la preţul de piaţă pentru aceste bunuri sau
servicii;Puneri în aplicare (1)
e) cheltuielile aferente veniturilor neimpozabile. În situaţia în care
evidenţa contabilă nu asigură informaţia necesară identificării acestor
cheltuieli, la determinarea rezultatului fiscal se iau în calcul cheltuielile
de conducere şi administrare, precum şi alte cheltuieli comune ale
contribuabilului, prin utilizarea unor chei corespunzătoare de
repartizare a acestora sau proporţional cu ponderea veniturilor
neimpozabile în totalul veniturilor înregistrate de contribuabil;Puneri în
aplicare (1)
f) cheltuielile cu serviciile de management, consultanţă, asistenţă sau
alte servicii, prestate de o persoană situată într-un stat cu care
România nu are încheiat un instrument juridic în baza căruia să se
realizeze schimbul de informaţii. Aceste prevederi se aplică numai în
situaţia în care cheltuielile sunt efectuate ca urmare a unor tranzacţii
calificate ca fiind artificiale conform art. 11 alin. (3);
g) cheltuielile cu primele de asigurare care nu privesc activele şi
riscurile asociate activităţii contribuabilului, cu excepţia celor care
privesc bunurile reprezentând garanţie bancară pentru creditele
utilizate în desfăşurarea activităţii pentru care este autorizat
contribuabilul sau utilizate în cadrul unor contracte de închiriere sau
de leasing, potrivit clauzelor contractuale;
h) pierderile înregistrate la scoaterea din evidenţă a creanţelor,
pentru partea neacoperită de provizion, potrivit art. 26, precum şi cele
înregistrate în alte cazuri decât următoarele:
1. punerea în aplicare a unui plan de reorganizare confirmat printr-o
sentinţă judecătorească, în conformitate cu prevederile Legii nr.
85/2014;
2. procedura de faliment a debitorilor a fost închisă pe baza hotărârii
judecătoreşti;

Acesta este un fragment din Codul fiscal din 2015. Cumpăraţi


documentul în formă actualizată sau alegeţi un abonament Lege5
care permite accesul la orice formă actualizată, fără mesaje
publicitare.

3. debitorul a decedat şi creanţa nu poate fi recuperată de la


moştenitori;
4. debitorul este dizolvat, în cazul societăţii cu răspundere limitată cu
asociat unic, sau lichidat, fără succesor;
5. debitorul înregistrează dificultăţi financiare majore care îi afectează
întreg patrimoniul;Puneri în aplicare (1)
6. au fost încheiate contracte de asigurare;
i) cheltuielile de sponsorizare şi/sau mecenat şi cheltuielile privind
bursele private, acordate potrivit legii; contribuabilii care efectuează
sponsorizări şi/sau acte de mecenat, potrivit prevederilor Legii nr.
32/1994 privind sponsorizarea, cu modificările şi completările
ulterioare, şi ale Legii bibliotecilor nr. 334/2002, republicată, cu
modificările şi completările ulterioare, precum şi cei care acordă burse
private, potrivit legii, scad sumele aferente din impozitul pe profit
datorat la nivelul valorii minime dintre următoarele:Puneri în
aplicare (1)
1. valoarea calculată prin aplicarea a 0,5% la cifra de afaceri; pentru
situaţiile în care reglementările contabile aplicabile nu definesc
indicatorul cifra de afaceri, această limită se determină potrivit
normelor;
2. valoarea reprezentând 20% din impozitul pe profit datorat.
Sumele care nu sunt scăzute din impozitul pe profit, potrivit
prevederilor prezentei litere, se reportează în următorii 7 ani
consecutivi. Recuperarea acestor sume se va efectua în ordinea
înregistrării acestora, în aceleaşi condiţii, la fiecare termen de plată a
impozitului pe profit.

Acesta este un fragment din Codul fiscal din 2015. Cumpăraţi


documentul în formă actualizată sau alegeţi un abonament Lege5
care permite accesul la orice formă actualizată, fără mesaje
publicitare.
j) cheltuielile înregistrate în evidenţa contabilă, care au la bază un
document emis de un contribuabil declarat inactiv conform
prevederilor Codului de procedură fiscală, cu excepţia celor
reprezentând achiziţii de bunuri efectuate în cadrul procedurii de
executare silită şi/sau a achiziţiilor de bunuri/servicii de la persoane
impozabile aflate în procedura falimentului potrivit Legii nr. 85/2014;
k) cheltuielile cu taxele, contribuţiile şi cotizaţiile către organizaţiile
neguvernamentale sau asociaţiile profesionale care au legătură cu
activitatea desfăşurată de contribuabili şi care depăşesc echivalentul
în lei a 4. 000 euro anual, altele decât cele prevăzute de lege şi la alin.
(1);
l) cheltuielile din reevaluarea imobilizărilor necorporale/mijloacelor
fixe, în cazul în care, ca urmare a efectuării unei reevaluări efectuate
potrivit reglementărilor contabile aplicabile, se înregistrează o
descreştere a valorii acestora;
m) cheltuielile reprezentând modificarea valorii juste a investiţiilor
imobiliare, în cazul în care, ca urmare a evaluării ulterioare utilizând
modelul bazat pe valoarea justă de către contribuabilii care aplică
reglementările contabile conforme cu Standardele internaţionale de
raportare financiară, se înregistrează o descreştere a valorii acestora;
n) cheltuielile reprezentând deprecierea/amortizarea mijloacelor fixe,
înregistrate de către contribuabilii care aplică reglementările contabile
conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, la
momentul transferului din categoria activelor imobilizate deţinute în
vederea vânzării în categoria activelor imobilizate deţinute pentru
activitatea proprie;
o) cheltuielile din evaluarea activelor biologice în cazul în care, ca
urmare a efectuării unei evaluări utilizând modelul bazat pe valoarea
justă de către contribuabilii care aplică reglementările contabile
conforme cu Standardele internaţionale de raportare financiară, se
înregistrează o descreştere a valorii acestora;
p) cheltuielile cu dobânzile, stabilite în conformitate cu reglementările
contabile conforme cu Standardele internaţionale de raportare
financiară, în cazul în care mijloacele fixe/imobilizările
necorporale/stocurile sunt achiziţionate în baza unor contracte cu
plată amânată;
q) cheltuielile cu beneficiile acordate salariaţilor în instrumente de
capitaluri cu decontare în acţiuni. Acestea reprezintă elemente
similare cheltuielilor la momentul acordării efective a beneficiilor,
dacă acestea sunt impozitate conform titlului IV;
r) cheltuielile cu beneficiile acordate salariaţilor în instrumente de
capitaluri cu decontare în numerar la momentul acordării efective a
beneficiilor, dacă acestea nu sunt impozitate conform titlului IV;
s) cheltuielile înregistrate în evidenţa contabilă, indiferent de natura
lor, dovedite ulterior ca fiind legate de fapte de corupţie, potrivit legii;

Acesta este un fragment din Codul fiscal din 2015. Cumpăraţi


documentul în formă actualizată sau alegeţi un abonament Lege5
care permite accesul la orice formă actualizată, fără mesaje
publicitare.

ş) cheltuielile din evaluarea/reevaluarea titlurilor de participare, dacă


la data evaluării/reevaluării sunt îndeplinite condiţiile prevăzute la art.
23 lit. i).
(5) Regia Autonomă "Administraţia Patrimoniului Protocolului de Stat"
deduce la calculul rezultatului fiscal cheltuielile curente şi de capital
pentru conservarea, protecţia, întreţinerea, repararea, funcţionarea,
instruirea personalului specializat, consolidarea, precum şi alte
cheltuieli aferente bazei materiale de reprezentare şi protocol pe care
o are în administrare.
(6) Compania Naţională "Imprimeria Naţională" - S. A. deduce la
calculul rezultatului fiscal:
a) cheltuielile aferente producerii şi emiterii permiselor de şedere
temporară/permanentă pentru cetăţenii străini, în condiţiile
reglementărilor legale;
b) cheltuielile aferente producerii şi eliberării cărţii electronice de
identitate, a cărţii de identitate, a cărţii de alegător aferente şi a cărţii
de identitate provizorii, în condiţiile prevăzute la art. 10 alin. (2) din
Ordonanţa Guvernului nr. 69/2002 privind unele măsuri pentru
operaţionalizarea sistemului informatic de emitere şi punere în
circulaţie a documentelor electronice de identitate şi rezidenţă,
republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
c) cheltuielile aferente producerii şi eliberării cărţii electronice de
rezidenţă şi a cărţii de rezidenţă în condiţiile prevăzute la art. 10 alin.
(3) din Ordonanţa Guvernului nr. 69/2002, republicată, cu modificările
şi completările ulterioare.
(7) Sunt cheltuieli deductibile pentru determinarea rezultatului fiscal
cheltuielile efectuate de operatorii economici cu
evaluarea/reevaluarea activelor fixe corporale care aparţin domeniului
public al statului sau al unităţilor administrativ-teritoriale, primite în
administrare/concesiune, după caz, cheltuieli efectuate la solicitarea
conducătorului instituţiei titulare a dreptului de proprietate.
(8) Sunt cheltuieli deductibile pentru determinarea rezultatului fiscal
cheltuielile efectuate de operatorii economici cu înscrierea în cărţile
funciare sau cărţile de publicitate imobiliară, după caz, a dreptului de
proprietate a statului sau a unităţilor administrativ-teritoriale asupra
bunurilor publice primite în administrare/concesiune, după caz,
cheltuieli efectuate la solicitarea conducătorului instituţiei titulare a
dreptului de proprietate.

[Link]
CE inseamna cheltuieli deductibile?
Conform legii, cheltuielile deductibile se refera cheltuielile efectuate in
scopul desfasurarii activitatii economice precum si cheltuielile
reglementate prin lege sau cele dedicate salariilor. Aceste cheltuieli au
o importanta majora pentru societati deoarece influenteaza calculul
profitului fiscal, mai ales in privinta societatilor platitoare de impozit
pe profit. In concluzie, acestea pot aduce avantajul de reducere a
impozitul pe profit.
Conform Codului fiscal, cheltuielile se impart in trei mari categorii:
•cheltuieli deductibile;
•cheltuieli cu deductibilitate limitata;
•cheltuieli nedeductibile.
Principalele categorii de cheltuieli deductibile prevazute in lege:
•cheltuielile efectuate in scopul desfasurarii activitatii economice –
diferite produse sau servicii de care este nevoie ca societatea sa isi
desfasoare activitatea. Ulterior acestea vor fi inregistrate in
contabilitate in baza facturilor fiscale sau a bonurilor. De exemplu,
unele dintre cele mai frecvente cheltuieli sunt cele cu materiile prime
si materialele consumabile, cheltuielile de cercetare si de dezvoltare,
cheltuielile pentru marketing, serviciile prestate de terti in scopul
desfasurarii activitatii economice, cheltuieli pentru perfectionarea
managementului si a sistemelor informatice etc;
•cheltuieli reglementate prin acte normative in vigoare – taxe de
inscriere, cotizatii si contributii datorate catre camerele de comert si
industrie, organizatiile patronale si organizatiile sindicale;
•cheltuielile cu salariile si cele asimilate salariilor.
Alte cheltuieli deductibile, care au limite/plafon conform normelor
legale:
•ajutorul de inmormantare, ajutor pentru boli grave sau incurabile,
ajutor pentru nastere, ajutor pentru proteze, pentru pierderi produse
in gospodariile proprii sau ajutorul acordat copiilor din scoli si centre
de plasament;
•cheltuielile pentru functionarea corespunzatoare a unor unitati aflate
in administrarea contribuabililor (crese, gradinite, scoli, muzee,
biblioteci, cantine, baze sportive, cluburi etc);
•cheltuieli de protocol.

Cheltuielile deductibile pentru angajati


Odata cu modificarile aduse la Codul Fiscal prin OG 16/2022, au fost
modifificate si prevederile care vizeaza cheltuielile deductibile si
nedeductibile. Una dintre cele mai importante modificari este ca de la
1 ianuarie 2023 a fost introdusa limita lunara cumulata de
neimpozitare de 33% din salariul de baza al angajatului pentru
urmatoarele beneficii pe care le acorda angajatorul:
•Prestatiile suplimentare primite de salariati in baza clauzei de
mobilitate;
•Contravaloarea hranei acordate de catre angajator;
•Cazarea si contravaloarea chiriei pentru spatiile de cazare/de locuit
puse de catre angajator la dispozitia salariatilor proprii;
•Contravaloarea serviciilor turistice si/sau de tratament, inclusiv
transportul, pe perioada concediului;
•Contributiile la un fond de pensii facultative potrivit suportate de
angajator pentru angajatii proprii;
•Primele de asigurare voluntara de sanatate, precum si serviciile
medicale furnizate sub forma de abonament;
•Sumele acordate angajatilor care lucreaza in regim de telemunca,
pentru sustinerea cheltuielilor cu utilitatile;
•Contravaloarea abonamentelor pentru utilizarea facilitatilor sportive.
Exemple de cheltuieli deductibile frecvente
[Link] de protocol si/sau alte cheltuieli de protocol – trebuie sa
avem in vedere respectarea limitei de 2% din profitul lunar. Baza de
calcul se determina dupa urmatoarea formula: Total venituri – Total
cheltuieli + Cheltuieli cu impozitul pe profit curent și amânat +
Cheltuieli de protocol (inclusiv TVA colectata). Orice cheltuiala care
depaseste plafonul stabilit legal si care nu este incadrata la cheltuiala
deductibila se supune unei impozitari de retinere la sursa, in valoare
de 10%. Impozitul se plateste pana pe data de 25 ale lunii urmatoare.
[Link] de transport efectuate in timpul deplasarilor in
interesul firmei, cum ar fi combustibilul – necesitatea intocmirii
foilor de parcurs si dovada ca respectiva cheltuiala este in interes de
serviciu si a indeplinirii obiectivului de munca.
[Link] site – pentru acest tip de serviciu (unde bunul nu este
palpabil) trebuie evidentiata dovada de prestare serviciu din partea
furnizorului catre client. Altfel, chiar daca in mod normal se incadreaza
la cheltuieli deductibile, acestea nu se pot deduce din firma.

Cheltuielile nedeductibile
Cheltuielile nedeductibile sunt acele cheltuieli care:
•nu sunt aferente obiectului de activitate;
•nu au la baza documente justificative;
•nu se regasesc in veniturile impozabile;
•nu conduc la obtinerea de venituri impozabile;
•sunt efectuate cu depasirea limitelor prevazute de lege;
•nu indeplinesc conditiile legale pentru a fi scazute din venituri, in
scopul determinarii profitului impozabil;
•desi sunt efectuate in scopul activitatii economice si justificate
corespunzator se regasesc mentionate la art. 25 alin. (4) din Codul
fiscal.
Exemple care cuprind cheltuieli nedeductibile care sunt
confundate adesea ca fiind deductibile de catre antreprenori
[Link] proprii ale contribuabilului cu impozitul pe profit datorat,
inclusiv cele reprezentand diferente din anii precedenti sau din anul
curent, precum si impozitele pe profit sau pe venit platite in
strainatate;

[Link]/majorarile de intarziere, amenzile, confiscarile si


penalitatile, datorate catre autoritatile romane/straine, potrivit
prevederilor legale, cu exceptia celor aferente contractelor incheiate
cu aceste autoritati;
[Link] privind bunurile de natura stocurilor sau a mijloacelor
fixe amortizabile constatate lipsa din gestiune ori degradate,
neimputabile;

[Link] facute in favoarea actionarilor sau asociatilor, altele


decat cele generate de plati pentru bunurile livrate sau serviciile
prestate contribuabilului, la pretul de piata pentru aceste bunuri sau
servicii.

[Link] cu serviciile de management, consultanta, asistenta sau


alte servicii, prestate de o persoana situata intr-un stat cu care
Romania nu are incheiat un instrument juridic in baza caruia sa se
realizeze schimbul de informatii.

///////////////////////////////////

Cheltuieli deductibile integral

Conform art. 25 alin. (1) din Codul fiscal, sunt considerate cheltuieli
deductibile:

- cheltuielile efectuate în scopul desfăşurării activităţii economice,


inclusiv cele reglementate prin acte normative în vigoare, precum şi
taxele de înscriere, cotizaţiile şi contribuţiile datorate către camerele
de comerţ şi industrie, organizaţiile patronale şi organizaţiile sindicale;
Exemplu:

În concordanţă cu dispoziţiile Normelor Metodologice din 2016 de


aplicare a Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu actualizările şi
modificările ulterioare, mai sunt considerate cheltuieli efectuate în
scopul desfăşurării activităţii economice următoarele:

- cheltuielile de reclamă şi publicitate efectuate în scopul


popularizării firmei, produselor sau serviciilor, precum şi costurile
asociate producerii materialelor necesare pentru difuzarea
mesajelor publicitare. Se includ în categoria cheltuielilor de
reclamă şi publicitate şi bunurile care se acordă în cadrul unor
campanii publicitare ca mostre, pentru încercarea produselor şi
demonstraţii la punctele de vânzare, precum şi alte bunuri şi
servicii acordate cu scopul stimulării vânzărilor;

- cheltuielile de transport şi de cazare în ţară şi în străinătate şi


pentru alte persoane fizice în condiţiile în care cheltuielile
respective sunt efectuate în legătură cu lucrări executate sau
servicii prestate de acestea în scopul desfăşurării activităţii
economice a contribuabilului;

- cheltuielile pentru marketing, studiul pieţei, promovarea pe


pieţele existente sau noi, participarea la târguri şi expoziţii, la
misiuni de afaceri, editarea de materiale informative proprii;

- cheltuielile de cercetare, precum şi cheltuielile de dezvoltare


care nu îndeplinesc condiţiile de a fi recunoscute ca imobilizări
necorporale din punct de vedere contabil;
- cheltuielile pentru perfecţionarea managementului, a sistemelor
informatice, introducerea, întreţinerea şi perfecţionarea sistemelor
de management al calităţii, obţinerea atestării conform cu
standardele de calitate;

- cheltuielile pentru protejarea mediului şi conservarea resurselor;

- cheltuielile efectuate cu editarea publicaţiilor care sunt


înregistrate ca retururi în perioada de determinare a profitului
impozabil pe baza documentelor justificative şi în limita cotelor
prevăzute în contractele de distribuţie;

– cheltuielile generate de taxa pe valoarea adăugată ca


urmare a aplicării prevederilor titlului VII "Taxa pe valoarea
adăugată" din Codul fiscal, în situaţia în care taxa pe valoarea
adăugată este aferentă unor bunuri sau servicii achiziţionate în
scopul desfăşurării activităţii economice, de exemplu: aplicare pro
rată, efectuare de ajustări, taxa pe valoarea adăugată plătită într-
un stat membru al UE;

- cheltuielile reprezentând dobânzi penalizatoare, penalităţi şi
daune-interese, stabilite în cadrul contractelor încheiate, în
derularea activităţii economice, cu persoane rezidente/ner
ezidente, pe măsura înregistrării lor;

- cheltuielile privind serviciile care vizează eficientizarea,


optimizarea, restructurarea operaţională şi/sau financiară a
activităţii contribuabilului;

- cheltuielile rezultate din deprecierea titlurilor de participare şi a


obligaţiunilor, înregistrate potrivit reglementărilor contabile
aplicabile, dacă la data evaluării/reevaluării nu sunt îndeplinite
condiţiile prevăzute la art. 23 lit. i) din Codul fiscal;
- cheltuielile generate de evaluarea ulterioară şi executarea
instrumentelor financiare derivate, înregistrate potrivit
reglementărilor contabile.

- Cheltuielile cu salariile şi cele asimilate salariilor, cu excepţia celor


reglementate de art. 25 alin. (3) şi (4) din Codul fiscal
Important!

În aplicarea prevederilor art. 25 alin. (1) din Codul fiscal, sunt


cheltuieli deductibile la calculul rezultatului fiscal şi cheltuielile
reglementate prin acte normative în vigoare, precum:
- cheltuielile efectuate pentru securitate şi sănătate în muncă,
potrivit legii;

- cheltuielile cu primele de asigurare pentru asigurarea de riscuri


profesionale efectuate potrivit legislaţiei specifice;

- cheltuielile înregistrate ca urmare a restituirii subvenţiilor


primite, potrivit legii, de la Guvern, agenţii guvernamentale şi alte
instituţii naţionale şi internaţionale.

– cheltuielile efectuate în vederea respectării obligaţiilor de


compensare prevăzute de O.U.G. nr. 189/2002 privind operaţiunile
compensatorii referitoare la contractele de achiziţii pentru nevoi
de apărare, ordine publică şi siguranţă naţională, aprobată cu
modificări şi completări prin Legea nr. 354/2003, cu modificările şi
completările ulterioare.

- Cheltuielile suportate de angajator aferente activităţii în regim de
telemuncă pentru salariaţii care desfăşoară activitatea în acest regim,
potrivit legii;

Important!

Art. 2 din Legea nr. 81/2018 privind reglementarea activităţii de


telemuncă, cu modificările şi actualizările ulterioare, defineşte:
- "telemunca" reprezintă forma de organizare a muncii prin care
salariatul, în mod regulat şi voluntar, îşi îndeplineşte atribuţiile
specifice funcţiei, ocupaţiei sau meseriei pe care o deţine în alt loc
decât locul de muncă organizat de angajator, folosind tehnologia
informaţiei şi comunicaţiilor;

– "telesalariatul" reprezintă orice salariat care desfăşoară


activitatea în condiţiile prevăzute de art. 2 pct. a) din Legea
nr. 81/2018 privind reglementarea activităţii de telemuncă.

Cheltuieli cu deductibilitate limitată

- cheltuielile de protocol, în limita unei cote de 2% aplicată asupra


profitului contabil la care se adaugă cheltuielile cu impozitul pe profit
şi cheltuielile de protocol.
Important!
În cadrul cheltuielilor de protocol se includ şi cheltuielile
înregistrate cu taxa pe valoarea adăugată colectată potrivit
prevederilor titlului VII din Codul fiscal, pentru cadourile oferite de
contribuabil, cu valoare mai mare de 100 lei;

- cheltuielile sociale, în limita unei cote de până la 5%, aplicată


asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Codului
muncii.
Important!
Intră sub incidenţa acestei limite următoarele:
1. ajutoarele de înmormântare, ajutoarele pentru bolile grave şi
incurabile, ajutoarele pentru naştere, ajutoarele pentru proteze,
ajutoarele pentru pierderi produse în gospodăriile proprii,
ajutorarea copiilor din scoli şi centre de plasament;

2. cheltuielile pentru funcţionarea corespunzătoare a unor unităţi


aflate în administrarea contribuabililor, precum: creşe, grădiniţe,
şcoli, muzee, biblioteci, cantine, baze sportive, cluburi, cămine de
nefamilişti şi altele asemenea;

3. cheltuielile reprezentând: cadouri în bani sau în natură, inclusiv


tichete cadou oferite salariaţilor şi copiilor minori ai acestora,
servicii de sănătate acordate în cazul bolilor profesionale şi al
accidentelor de muncă până la internarea într-o unitate sanitară,
tichete culturale şi tichete de creşă acordate de angajator în
conformitate cu legislaţia în vigoare, contravaloarea serviciilor
turistice şi/sau de tratament, inclusiv transportul, acordate de
angajator pentru salariaţii proprii şi membrii lor de familie,
precum şi contribuţia la fondurile de intervenţie ale asociaţiilor
profesionale ale minerilor;

4. sumele achitate de contribuabil pentru plasarea copiilor


angajaţilor în unităţi de educaţie timpurie, potrivit reglementărilor
legale din domeniul educaţiei naţionale, dar nu mai mult de 1.500
lei/lună pentru fiecare copil; în sensul prevederilor prezentului
punct, condiţiile acordării sumelor pentru plasarea copiilor
angajaţilor în unităţi de educaţie timpurie, supuse limitării fiscale,
sunt cele prevăzute la art. 76 alin. (41) lit. i) din Codul fiscal
5. alte cheltuieli cu caracter social efectuate în baza contractului
colectiv de muncă sau a unui regulament intern;

- cheltuielile reprezentând tichetele de masă şi vouchere de


vacanţă acordate de angajatori, potrivit legii;

- scăzămintele, perisabilităţile, pierderile rezultate din


manipulare/depozitare, potrivit legii;
- pierderile tehnologice care sunt cuprinse în norma de consum
proprie necesară pentru fabricarea unui produs sau prestarea unui
serviciu;

- cheltuielile reprezentând cantităţile de energie electrică


consumate la nivelul normei proprii de consum tehnologic sau,
în lipsa acesteia, la nivelul normei aprobate de către Autoritatea
Naţională de Reglementare în Domeniul Energiei, care include şi
consumul propriu comercial, pentru contribuabilii din domeniul
distribuţiei energiei electrice;

- cheltuielile cu provizioane/ajustări pentru depreciere şi


rezerve, în limita prevăzută la art. 26 din Codul fiscal;

- cheltuielile cu dobânzile şi alte costuri echivalente dobânzii


din punct de vedere economic, potrivit art. 402 din Codul fiscal;

- amortizarea, în limita prevăzută la art. 28 din Codul fiscal;

- cheltuielile pentru funcţionarea, întreţinerea şi repararea


locuinţelor de serviciu, deductibile în limita corespunzătoare
suprafeţelor construite prevăzute de Legea nr. 114/1996 a locuinţei,
republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
Important!
În aplicarea art. 25 alin. (3) lit. j) din Codul fiscal, în cazul
locuinţei de serviciu date în folosinţa unui salariat sau
administrator, cheltuielile pentru funcţionarea, întreţinerea şi
repararea acesteia sunt deductibile în limita corespunzătoare
raportului dintre suprafaţa construită prevăzută de Legea
nr. 114/1996 a locuinţei, republicată, cu modificările şi
completările ulterioare, majorată cu 10%, şi totalul suprafeţei
construite a locuinţei de serviciu respective.

- 50% din valoarea cheltuielilor de funcţionare, întreţinere şi


reparaţii aferente unui sediu aflat în locuinţa proprietate
personală a unei persoane fizice, folosită şi în scop personal,
corespunzătoare suprafeţelor puse la dispoziţia contribuabilului în
baza contractelor încheiate între părţi, în acest scop;

Important!
În cazul în care sediul unui contribuabil se află în locuinţa
proprietate a unei persoane fizice, în aplicarea art. 25 alin. (3) lit.
k) din Codul fiscal, cheltuielile de funcţionare, întreţinere şi
reparaţii aferente sediului sunt deductibile în limita determinată
pe baza raportului dintre suprafaţa pusă la dispoziţie
contribuabilului, menţionată în contractul încheiat între părţi, şi
suprafaţa totală a locuinţei. Contribuabilul va justifica cheltuielile
de funcţionare, întreţinere şi reparaţii aferente sediului cu
documente legale, cum sunt contractele încheiate cu furnizorii de
utilităţi şi alte documente.

- 50% din valoarea cheltuielilor de funcţionare, întreţinere şi


reparaţii aferente unui sediu social achiziţionat de către
contribuabil în clădiri de locuinţe sau în clădiri individuale de
locuit, din ansambluri rezidenţiale definite potrivit
prevederilor legale, care nu este utilizat exclusiv în scopul
activităţii economice.

Important!
În cazul în care sediul social, aflat în patrimoniul contribuabilului,
este utilizat în scop personal de către acţionari sau asociaţi,
cheltuielile respective sunt considerate ca fiind efectuate în
favoarea acestora, potrivit prevederilor art. 25 alin. (4) lit. d) din
Codul fiscal, fiind nedeductibile la calculul rezultatului fiscal;

- 50% din cheltuielile aferente vehiculelor rutiere motorizate


care nu sunt utilizate exclusiv în scopul activităţii economice,
cu o masă totală maximă autorizată care să nu depăşească
3.500 kg şi care să nu aibă mai mult de 9 scaune de pasageri,
incluzând şi scaunul şoferului, aflate în proprietatea sau în
folosinţa contribuabilului.

Important!
Aceste cheltuieli sunt integral deductibile pentru situaţiile în
care vehiculele respective se înscriu în oricare dintre următoarele
categorii:

1. vehiculele utilizate exclusiv pentru servicii de urgenţă, servicii


de pază şi protecţie şi servicii de curierat;

2. vehiculele utilizate de agenţii de vânzări şi de achiziţii;

3. vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plată,


inclusiv pentru serviciile de taximetrie;
4. vehiculele utilizate pentru prestarea de servicii cu plată,
inclusiv pentru închirierea către alte persoane sau pentru instruire
de către şcolile de şoferi;

5. vehiculele utilizate ca mărfuri în scop comercial.

Cheltuielile care intră sub incidenţa acestor prevederi nu includ


cheltuielile privind amortizarea.

– În cazul cheltuielilor aferente vehiculelor rutiere motorizate


reprezentând diferenţe de curs valutar înregistrate ca urmare
a derulării unui contract de leasing, limita de 50% se aplică
asupra diferenţei nefavorabile dintre veniturile din diferenţe de curs
valutar/veniturile financiare aferente creanţelor şi datoriilor cu
decontare în funcţie de cursul unei valute, rezultate din evaluarea sau
decontarea acestora şi cheltuielile din diferenţe de curs
valutar/cheltuielile financiare aferente;

Important!
În cadrul cheltuielilor aferente vehiculelor rutiere motorizate
supuse limitării fiscale se cuprind cheltuielile direct atribuibile
unui vehicul, cum sunt: impozitele locale, asigurarea obligatorie
de răspundere civilă auto, inspecţiile tehnice periodice, rovinieta,
chiriile, partea nedeductibilă din taxa pe valoarea adăugată,
dobânzile, comisioanele, diferenţele decurs valutar înregistrate ca
urmare a derulării altor contracte decât cele de leasing. În cazul
cheltuielilor reprezentând diferenţe de curs valutar înregistrate ca
urmare a derulării unui contract de leasing, limita de 50% se
aplică asupra diferenţei nefavorabile dintre veniturile din diferenţe
de curs valutar/veniturile financiare aferente datoriilor cu
decontare în funcţie de cursul unei valute, rezultate din evaluarea
sau decontarea acestora, şi cheltuielile din diferenţe de curs
valutar/cheltuielile financiare aferente.
Aplicarea limitei de 50% pentru stabilirea valorii nedeductibile la
determinarea rezultatului fiscal se efectuează după aplicarea
limitării aferente taxei pe valoarea adăugată, respectiv aceasta se
aplică şi asupra taxei pe valoarea adăugată pentru care nu s-a
acordat drept de deducere din punctul de vedere al taxei pe
valoarea adăugată.

Exemplu:

Exemplul 1
Determinarea valorii nedeductibile a cheltuielilor cu
întreţinerea şi reparaţiile aferente unui vehicul care nu
este utilizat exclusiv în scopul activităţii economice

- cheltuielile cu întreţinerea şi reparaţiile - 2.000 lei

- partea de TVA nedeductibilă - 200 lei

- baza de calcul al valorii nedeductibile a cheltuielilor cu


întreţinerea şi reparaţiile - 2.200 lei (2.000 + 200)

- valoarea nedeductibilă a cheltuielilor cu întreţinerea şi reparaţiile


- 2.200 x 50% = 1.100 lei.

Exemplul 2
Determinarea valorii nedeductibile a cheltuielilor privind
combustibilul aferente unui vehicul care nu este utilizat
exclusiv în scopul activităţii economice
- cheltuieli privind combustibilul - 1.000 lei
- partea de TVA nedeductibilă - 100 lei

- baza de calcul al valorii nedeductibile a cheltuielilor privind


combustibilul - 1.100 lei (1.000 + 100)

- valoarea nedeductibilă a cheltuielilor privind combustibilul -


1.100 x 50% = 550 lei.

- cheltuielile de funcţionare, întreţinere şi reparaţii, aferente


autoturismelor folosite de persoanele cu funcţii de conducere
şi de administrare ale persoanei juridice, deductibile limitat
potrivit art. 25 lit. l) din Codul fiscal, la un singur autoturism aferent
fiecărei persoane cu astfel de atribuţii.

Alte cheltuieli deductibile

Conform art. 25 alin. (7) din Codul fiscal, sunt cheltuieli deductibile
pentru determinarea rezultatului fiscal cheltuielile efectuate de
operatorii economici cu evaluarea/reevaluarea activelor fixe corporale
care aparţin domeniului public al statului sau al unităţilor
administrativ-teritoriale, primite în administrare/concesiune, după caz,
cheltuieli efectuate la solicitarea conducătorului instituţiei titulare a
dreptului de proprietate.

Sunt cheltuieli deductibile pentru determinarea rezultatului fiscal


cheltuielile efectuate de operatorii economici cu înscrierea în cărţile
funciare sau cărţile de publicitate imobiliară, după caz, a dreptului de
proprietate a statului sau a unităţilor administrativ-teritoriale asupra
bunurilor publice primite în administrare/concesiune, după caz,
cheltuieli efectuate la solicitarea conducătorului instituţiei titulare a
dreptului de proprietate.
Totodată, sunt cheltuieli deductibile pentru determinarea rezultatului
fiscal cheltuielile efectuate pentru organizarea şi desfăşurarea
învăţământului profesional şi tehnic, învăţământului dual
preuniversitar şi universitar, potrivit reglementărilor legale din
domeniul educaţiei naţionale.

Important!
În cazul creanţelor cesionate, pierderea netă reprezentând
diferenţa dintre preţul de cesiune şi valoarea creanţei cesionate
este deductibilă în limita unui plafon de 30% din valoarea acestei
pierderi. În cazul în care cesionarul cedează creanţa, pierderea
netă se determină ca diferenţă între preţul de cesiune şi costul de
achiziţie al creanţei, în cazul instituţiilor de credit, în situaţia în
care creanţele cesionate sunt acoperite parţial sau integral cu
ajustări pentru pierderi aşteptate, precum şi în situaţia în care
creanţele sunt scoase din evidenţă în conturi în afara bilanţului şi
apoi sunt cesionate, 70% din diferenţa dintre valoarea creanţei
înstrăinate şi preţul de cesiune reprezintă elemente similare
veniturilor. Prevederile nu se aplică în cazul cesiunilor de titluri de
stat, obligaţiuni şi alte instrumente de datorie care conferă
deţinătorului un drept contractual de a încasa numerar,
cheltuielile înregistrate din aceste cesiuni fiind deductibile la
calculul rezultatului fiscal.

În situaţia în care un beneficiar al unei sponsorizări/burse


private/mecenat restituie suma respectivă contribuabilului,
potrivit legii, într-un an fiscal diferit de cel în care a fost acordată
sponsorizarea/bursa privată/mecenatul, suma dedusă pentru acea
sponsorizare/bursă privată sau mecenat din impozitul pe profit, în
perioade fiscale precedente, în limita prevăzută de lege, se
adaugă ca diferenţă de plată la impozitul pe profit datorat în
trimestrul/anul restituirii sponsorizării/bursei private/mecenatului.
Pentru situaţiile în care restituirile de sponsorizări/burse
private/mecenat se efectuează în acelaşi an fiscal, contribuabilul
regularizează în trimestrul/anul restituirii sponsorizării/bursei
private/mecenatului sumele deduse din impozitul pe profit, în
trimestrele precedente, în limita prevăzută de lege.

Concluzii
Aşa cum am putut observa, în categoria cheltuielilor deductibile vor
intra cheltuielile efectuate în scopul desfăşurării activităţii economice,
inclusiv cele reglementate prin acte normative în vigoare, precum şi
taxele de înscriere, cotizaţiile şi contribuţiile datorate către camerele
de comerţ şi industrie, organizaţiile patronale şi organizaţiile sindicale,
dar şi cheltuielile cu salariile şi cele asimilate salariilor.

În ceea ce priveşte cheltuielile deductibile limitat, vor intra în această


categorie cheltuielile de protocol, în limita unei cote de 2% aplicată
asupra profitului contabil la care se adaugă cheltuielile cu impozitul pe
profit şi cheltuielile de protocol sau cheltuielile sociale, în limita unei
cote de până la 5%, aplicată asupra valorii cheltuielilor cu salariile
personalului, potrivit Codului muncii.

/////////////////////////////////////////////////////////

Odată cu intrarea in vigoare a noului Cod fiscal, de la 1 Ianuarie 2024,


și cu calculul CASS la venitul net realizat, introducerea de cheltuieli
deductibile în contabilitate devine si mai necesara.
De ce? Pentru ca orice cheltuiala deductibila introdusa, creează o
reducere de impozit si de contribuții sociale de sănătatea de 19%.
Ca exemplu, daca transferi mașina din patrimoniul personal in
patrimoniul activitatii, poți amortiza 1.500 lei pe luna si vei câștiga
285 lei reducere la impozit si CASS in fiecare luna. Nu am luat in calcul
si celelalte cheltuieli cu autoturismul pe care le poți introduce in
contabilitate.

De ce 19%, te întrebi? Pentru că la o baza impozabilă de 100 lei, CASS


este 10 lei deductibil, deci baza impozitului este 100-10= 90 lei x 10%
procentul de impozit = 9 lei impozit datorat la stat. In total 19 lei din
100 lei venit brut. Prin urmare:

Din 2024 câștigi 19% la fiecare cheltuiala deductibilă introdusa in


contabilitate prin reducere de impozite.
Observație! Nu am luat in calcul și posibilitatea ca in 2024 sa reduci
cheltuielile sub pragul de 12/24 de salarii la CAS si atunci impactul
cheltuielilor deductibile este si mai mare.

Important! Aceste articol este dedicat tuturor activităților care aplică


sistemul real de impozitare, indiferent de forma de organizare: PFA, II,
IF, PFI, Profesii liberale, Cabinete medicale, alte asocieri.
Reguli pentru stabilirea cheltuielilor deductibile PFA
Atenție! Pentru veniturile obținute în 2023 se aplică
prevederile Codului fiscal din 2023. Pentru veniturile obținute
în 2024 se aplica noul Cod Fiscal modificat prin legea
296/2023 și următoarele modificări. Până la data de 25 Mai 2024
se completează capitolul I din Declarația Unică 2024, unde
definitivăm impozitul și contribuțiile sociale datorate pentru veniturile
obținute în 2023, ca urmare aplicăm Codul fiscal din 2023.
La capitolul II din Declarația Unică 2024, estimăm veniturile din
2024, pentru care aplicăm prevederile Codului fiscal 2024.

Conform codului fiscal, condițiile generale pe care trebuie să le


îndeplinească cheltuielile efectuate pentru a putea fi deduse din venit,
în funcție de natura acestora, sunt:
a) să fie cuprinse în cheltuielile exercițiului financiar al anului în cursul
căruia au fost plătite;

b) să fie efectuate în cadrul activităților independente, justificate prin


documente; (documentul să fie emis pe numele PFA/PFI/II/IF),
Documentele contabile pentru justificarea cheltuielilor din cadrul
activității sunt:
•factura fiscală, borderoul de achiziții, fila din carnetul de
producător, însoțite de documente de plată;
•bonul fiscal emis de casele de marcat,
Bonurile fiscale emise de aparatele de marcat fiscale – casa de marcat
– reprezentând plăți efectuate, trebuie să îndeplinească următoarele
condiții pentru ca plata să fie considerată deductibilă:
•să fie însoțite de factura emisă pe numele activității – numele
PFA/PFI/II/IF, sau
•pe bon este tipărit CUI-ul PFA/PFI/II/IF (când valoarea plății este
mai mică de 100 de euro), sau
•se întocmește ordin de deplasare, decont cheltuieli, NIR pentru
bunuri intrate în gestiune, la care se anexează bonul fiscal.

Important! Principiul general de deductibilitate: o plată
efectuată reprezintă o cheltuială deductibilă dacă este realizată cu
scopul de a obține venituri în cadrul activității desfășurate. Titularul
trebuie să justifice în fața organului de control că orice plată efectuată
respectă acest principiu pe lângă regulile de mai sus.
Important! Toate operațiunile efectuate în numele activității se
înregistrează în Registrul Jurnal de Încasări și Plăți pe baza
documentelor justificative. Deductibilitatea plăților efectuate se
stabilește după încheierea anului fiscal și se completează în Registrul
de Evidență Fiscală, pe categorii de cheltuieli.
Categorii de cheltuieli conform art. 68 din Codul fiscal

Cheltuieli integral deductibile 100% deductibile


Cheltuieli integral nedeductibile 100% nedeductibile
Cheltuieli cu impozitul pe venit, 100% nedeductibile
amenzi, dobânzi și penalități de
întârziere
Plăți din transferuri și restituiri de
100% nedeductibile
aporturi
100% nedeductibile (se deduc
Contribuții de asigurări sociale –
prin declaratia unică sectiunea
perioada 2016 – 2024
1.4)
Achiziție obiecte de inventar 100% deductibile
100% nedeductibile la data
Achiziție de imobilizări
plătii (se deduc prin amortizare)
Cotizații plătite la asociațiile deductibile în limita a 4.000 de
profesionale euro pe an
Contribuțiile profesionale obligatorii deductibile în limita a 5% din
datorate organizațiilor profesionale venitul brut
deductibile în limita a 400 euro
Cheltuieli cu pensie privată pilon 3
pe an
Cheltuieli cu asigurări medicale deductibile în limita a 400 euro
private pe an
deductibile în limita a 400 euro
pe an in 2023
Cheltuieli cu activități sportive
deductibile în limita a 100 euro
din 2024
Contribuțiile profesionale obligatorii deductibile în limita a 5% din
datorate organizațiilor profesionale venitul brut
Cheltuieli cu autoturismul
50% deductibile
deductibile 50%
5% deductibile din baza de
Cheltuieli cu sponsorizarea
calcul
2% deductibile din baza de
Cheltuieli de protocol
calcul

În programul de contabilitate ContApp poți înregistra toate


operațiunile de mai sus prin alegerea corectă a unei categorii fiscale
de cheltuieli. Programul va calcula automat deductibilitatea pentru
fiecare plată introdusă și va genera Registrul de evidență fiscală.
Achiziția de mijloace fixe și alte imobilizări

Un echipament este considerat mijloc fix dacă îndeplinește cumulativ


următoarele condiții:

a) este deținut și utilizat în producția, livrarea de bunuri sau în


prestarea de servicii, pentru a fi închiriat terților sau în scopuri
administrative;
b) are o valoare fiscală mai mare decât limita stabilită prin hotărâre
a Guvernului, la data intrării în patrimoniul contribuabilului: 2.500 de
lei fără TVA (de la 1 Iulie 2013).
c) are o durată normală de utilizare mai mare de un an.
ci)
Bunurile a căror valoare este sub 2.500 de lei, dar sunt utilizate pe o
perioadă mai mare de un an, sunt considerate obiecte de inventar și
costul cu achiziția lor este deductibil la momentul plății.
Plata efectuată în scopul achiziționării de mijloace fixe amortizabile
(cu valoarea mai mare de 2.500 lei inclusiv TVA pentru neplătitori de
TVA sau de 2.500 lei fără TVA pentru plătitorii de TVA) nu este
deductibilă la data plății, acestea trebuie amortizate și doar
amortizarea lunară a acestora este deductibilă conform planului de
amortizare.

Exemplu: Achiziție Laptop cu valoarea de 6.000 lei. Se introduce in


ContApp pe Imobilizari si se alege categoria de amortizare de „2.2.9.
Calculatoare electronice și echipamente periferice. Mașini și aparate
de casă, control și factură” iar la perioada de amortizare se alege 24
de luni. Aplicația calculează automat amortizarea pentru 24 de luni,
completează Registrul de Evidență Fiscală și Registrul Imobilizărilor.

•clădiri și spații de producție și depozitare, amortizarea este


deductibilă;
•masini și utilaje pentru producție, amortizarea este
deductibilă;
•aparate de măsură și control, amortizarea este deductibilă;
•mobilier și amenajări la sediu, sunt deductible dacă aveți
înregistrată activitate la sediu sau la punctul de lucru; pentru
amenajări, durata de amortizare este egală cu perioada rămasă
până la sfârșitul contractului de închiriere sau de comodat;
•birotica, tehnica de calcul, telefoane mobile, cărți de
specialitate, sunt cheltuieli deductibile, de regulă obiecte de
inventar;
•programe informatice, sunt cheltuieli deductibile, raportat la
perioada de utilizare;
•brevete, mărci, licențe, sunt cheltuieli deductibile, raportat la
perioada de utilizare;
Cf codului fiscal, cheltuielile aferente achiziționării de brevete, drepturi
de autor, licențe, mărci de comerț sau fabrică, drepturi de explorare a
resurselor naturale și alte imobilizări ne-corporale recunoscute din
punct de vedere contabil, se recuperează prin intermediul deducerilor
de amortizare liniară pe perioada contractului sau pe durata de
utilizare, după caz.
•drepturi de autor și de proprietate intelectuală, sunt
cheltuieli deductibile, raportat la perioada de utilizare;
În Contapp, se creează articol în categoria „Achiziții de imobilizări”,
se introduce factura de achiziții și se merge la secțiunea active unde
se completează fișa mijlocului fix, de unde se selectează la clasele de
amortizare ” Imobilizări necorporale” cu durata de amortizare de 36
de luni.
Achiziția de obiecte de inventar
Dacă durata de utilizare este mai mare de 1 an dar valoarea de
achiziție este mai mică de 2.500 lei, atunci sunt considerate obiecte
de inventar și plata efectuată pentru achiziția lor este deductibilă la
data plății (nu se amortizează pe mai mulți ani).
Exemplu: Achizitie telefon în valoare de 1.999 lei, intra pe cheltuieli
deductibile la data plății.
În ContApp se creează articol în categoria „Achiziții de obiecte de
inventar” și se creează automat o intrare în Registrul Obiectelor de
Inventar.
Cheltuieli cu achiziția de autoturisme
Cheltuielile cu autovehiculele care sunt utilizate parțial în activitatea
economica sunt deductibile limitat.
(14) Prin excepție de la prevederile art. 7 pct. 44 și 45, pentru
mijloacele de transport de persoane care au cel mult 9 scaune de
pasageri, incluzând și scaunul șoferului, din categoria M1, ….. cu
modificările și completările ulterioare, cheltuielile cu amortizarea sunt
deductibile, pentru fiecare, în limita a 1.500 lei/lună…… Sunt
exceptate situațiile în care mijloacele de transport respective se
înscriu în oricare dintre următoarele categorii:
a) vehiculele utilizate exclusiv pentru servicii de urgență, servicii de
pază și protecție și servicii de curierat;
b) vehiculele utilizate de agenții de vânzări și de achiziții, precum și
pentru test drive și pentru demonstrații;
c) vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plată, inclusiv
pentru serviciile de taximetrie;
d) vehiculele utilizate pentru prestarea de servicii cu plată, inclusiv
pentru închiriere către alte persoane, transmiterea dreptului de
folosință, în cadrul contractelor de leasing operațional sau pentru
instruire de către școlile de șoferi.

Cheltuielile cu amortizarea unui autoturism utilizat parțial în


activitate este limitată la 1.500 lei pe lună. Diferența de
amortizare, care este peste valoarea de 1500 lei, nu este
deductibilă. O activitate independentă poate avea o singură mașină,
deoarece există un singur titular. Un autoturism în plus, sau mai
multe, pot fi justificate de existența salariaților și/sau îndeplinirea
condițiilor de mai sus.

Exemplu: O PFA achiziționează un autoturism VW Passat Variant


Elegance TDI SCR DSG, în valoare de 155.990 lei cu TVA inclus. PFA nu
este plătitoare de TVA și valoarea TVA intră în prețul de achiziție, care
trebuie amortizată. Autoturismul este utilizat parțial în activitate
economică, prin urmare amortizarea este limitată la 1.500 lei.
Din catalogul mijloacelor fixe și durate normale de funcționare, se
selectează categoria [Link].1. – autoturisme, cu durata de amortizare
între 4 și 6 ani. Se observă că pentru a deduce o valoare mai mare,
durata de amortizare trebuie să fie maximă, de 6 ani.
•4 ani = amortizare deductibilă = 48 * 1.500 = 72.000 lei
•5 ani = amortizare deductibilă = 60 * 1.500 = 90.000 lei
•6 ani = amortizare deductibilă = 72 * 1.500 = 108.000 lei
Chiar și alegând perioada maximă de 6 ani, rămânem cu amortizare
nedeductibilă: 155.990 – 108.000 = 47.990 lei
În ContApp, calculele de mai sus se fac automat. Se înregistrează
achiziția la Facturi furnizori, la fișa mijlocului fix se alege perioada de
amortizare de 72 de luni și se bifează în fișa mijlocului fix amortizare
limitată la 1.500 lei pe lună. Astfel, se va genera automat Planul de
amortizare și Registrul de evidență fiscală cu amortizarea deductibilă
calculată pentru fiecare an.
Cheltuieli cu utilizarea autoturismelor
Cheltuieli cu utilizarea autoturismului se deduc 50% dacă este utilizat
parțial în activitatea economică sau 100% dacă autoturismul este
utilizat exclusiv în activitatea economică.
Cheltuielile de funcționare sunt limitate la 50% pentru „vehicule
rutiere motorizate care nu sunt utilizate exclusiv în scopul desfășurării
activității și a căror masă totală maximă autorizată nu depășește
3.500 kg și nu au mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzând și
scaunul șoferului, aflate în proprietate sau în folosință”.
Aceste cheltuieli sunt integral deductibile pentru situațiile în care
vehiculele respective se înscriu în oricare dintre următoarele categorii:
[Link] utilizate exclusiv pentru servicii de urgență, servicii
de pază și protecție și servicii de curierat;
[Link] utilizate de agenții de vânzări și de achiziții;
[Link] utilizate pentru transportul de persoane cu plată,
inclusiv pentru serviciile de taximetrie;
[Link] utilizate pentru prestarea de servicii cu plată,
inclusiv pentru închirierea către alte persoane sau pentru
instruire de către școlile de șoferi;
[Link] utilizate ca mărfuri în scop comercial.
„Justificarea utilizării vehiculelor, în sensul acordării deductibilității
integrale la calculul rezultatului fiscal, se efectuează pe baza
documentelor financiar-contabile și prin întocmirea foii de parcurs care
trebuie să cuprindă cel puțin următoarele informații: categoria de
vehicul utilizat, scopul și locul deplasării, kilometrii parcurși, norma
proprie de consum carburant pe kilometru parcurs.”
Dacă desfășurați activități economice în cel puțin una din categoriile
de mai sus puteți deduce integral cheltuielile cu autovehiculele.
Cheltuielile cu autoturismele care intră sub incidența acestor
prevederi nu includ cheltuielile privind amortizarea.
Autoturismul poate fi proprietatea PFA sau este preluat în folosință de
la altă persoană, de regulă de la titularul PFA. În ultima situație
proprietarul autoturismului încheie un contract de comodat (folosință
gratuită) sau un contract de închiriere (în schimbul unei sume de bani)
cu PFA/II/Profesia Liberală.
În cele mai multe cazuri autovehiculele sunt utilizate parțial în
activitatea economică, prin urmare cheltuielile sunt deductibile 50%.
•asigurarea RCA și CASCO este cheltuială deductibilă doar
dacă se specifică clar în contract că aceste cheltuieli revin în
sarcina utilizatorului, în limita a 50%.
•Atenție, asigurarea RCA și CASCO sunt deductibile numai
pentru autovehicule închiriate, în leasing sau
achiziționate în cadrul activității. Nu sunt cheltuieli
deductibile în cazul contractului de comodat încheiat
între proprietar si utilizator – activitatea economica.
•impozitul local aferent autoturismelor utilizate care nu sunt în
proprietatea PFA, nu este cheltuială deductibilă. Este un impozit
pe proprietate. Se pot deduce și taxele locale dacă autoturismul
este în proprietatea PFA.
•rovinieta și ITP sunt cheltuieli deductibile, la fel și taxele de
pod sau de autostradă, în limita a 50% din valoare;
•chiria pentru autoturismul utilizat conform contract de
închiriere este cheltuială deductibilă în limita a 50% din
valoarea chiriei;
•cheltuielile de funcționare, întreținere și reparații,
combustibil, rovinietă – specificate în contractul de comodat auto
– aferente autoturismelor folosite de contribuabil sunt deductibile
în limita a 50% din valoarea lor, la cel mult un singur autoturism
aferent fiecărei persoane, (de exemplu, spălarea mașinii este
deductibilă 50%).
Nu trebuie întocmite foi de parcurs dacă se deduce 50% din
cheltuielile cu autovehiculele rutiere. Sunt suficiente factura
fiscală/bonul fiscal (bonul fiscal să aibă înscris CUI/CIF).
Introducerea cheltuielilor cu autoturismele în ContApp,

Dacă sunteți plătitor de TVA și aveți factură sau bon fiscal (bonul cu
valoarea de până în 100 de euro), sunteți interesat să introduceți
aceste documente la Facturi furnizori și să le plătiți la Plăți furnizori, ca
să evidențiați TVA-ul separat.

Dacă nu sunteți plătitor de TVA, introduceți bonurile direct la plăți


diverse. Categoria fiscală este, după caz „Cheltuieli integral
deductibile” dacă vă încadrați la criteriile de deducere de 100% a
acestei categorii de cheltuieli sau „Cheltuieli cu autoturismul
deductibile 50%” dacă folosiți autovehiculul parțial în activitatea
economică.
• Dacă avem factură și document de plată, înregistrăm factura la
Facturi furnizori și plata la plăți furnizori. Plătitorii de TVA trebuie
să înregistreze factura/bonul fiscal (de combustibil) la Facturi
furnizori pentru a deduce TVA-ul.
• Dacă avem doar bon fiscal emis de casa de marcat și nu
deducem TVA, atunci înregistrăm direct la plăți diverse

Alte cheltuieli cu transportul


•sunt cheltuieli deductibile efectuate pe perioada
deplasării titularului, în țară și în străinătate, în scopul
desfășurării activității, reprezentând cheltuieli de cazare și
transport biletul de avion, cazarea la hotel.
•nu se acordă diurnă titularului PFA/PFI/II/IF.
•cheltuielile efectuate de utilizator reprezentând chiria – rata
de leasing – în cazul contractelor de leasing operațional,
respectiv cheltuielile cu dobânzile pentru contractele de leasing
financiar, stabilite în conformitate cu prevederile privind
operațiunile de leasing și societățile de leasing sunt deductibile în
proporție de 50%.
•sunt deductibile integral cheltuielile cu transportul de
bunuri și de persoane, cum ar fi biletele de tren, de autobuz,
transportul cu taxiul, biletul de avion, costul cu serviciul de
transport de marfă furnizat de terți.
Cheltuieli cu comunicațiile
•abonament de internet fix este deductibil dacă aveți
înregistrată activitate la sediul profesional sau la punctul de lucru
unde aveți internet fix;
•abonament de telefon mobil este deductibil. Pentru
conformare completă cu prevederile codului fiscale transferați
abonamentul pe numele PFA;
În ContApp se creează articol nou „Abonament Orange” sau
„Convorbiri GSM” pe categoria fiscală de „Cheltuieli Integral
deductibile”.
Asigurări private, cheltuieli sociale și profesionale
•cheltuielile cu primele de asigurare pentru
bunurile (activele) din patrimoniul personal/patrimoniul afacerii,
când acestea reprezintă garanție bancară pentru creditele
utilizate în desfășurarea activității pentru care este autorizat
contribuabilul.
•asigurarea pentru bunurile utilizate în cadrul unor contracte
de închiriere sau de leasing, potrivit clauzelor contractuale,
•toate plățile efectuate conform statului de salarii, inclusiv
taxe și contribuții, sunt cheltuieli deductibile (Atenție! datoriile
neplătite către salariat sau către bugetul de stat nu sunt
cheltuieli deductibile, doar plățile efectuate);
•asigurarea de risc profesional este deductibilă, (de
exemplu cea impusă de lege pentru un contabil sau pentru un
medic);
•cheltuieli efectuate pentru salariați pe perioada
delegării/detașării în altă localitate, în țară și în străinătate, în
interesul serviciului, reprezentând indemnizațiile (diurnă) plătite
acestora, precum și cheltuielile de transport și cazare;
•cheltuielile reprezentând tichetele de masă acordate de
angajatori, potrivit legii;
•contribuțiile la fonduri de pensii facultative potrivit Legii nr.
204/2006 privind pensiile facultative, cu modificările și
completările ulterioare, și cele reprezentând contribuții la
schemele de pensii facultative, calificate astfel în conformitate cu
legislația privind pensiile facultative de către Autoritatea de
Supraveghere Financiară, efectuate către entități autorizate,
stabilite în state membre ale Uniunii Europene sau aparținând
Spațiului Economic European, plătite în scopul personal al
contribuabilului, indiferent dacă activitatea se desfășoară
individual sau într-o formă de asociere, în limita echivalentului în
lei a 400 euro anual pentru fiecare persoană. În Contapp se
creează articol la plăți diverse și se alege categoria fiscală
„Cheltuieli cu pensie privată pilon 3”.
În ContApp se introduc plățile aferente pensiei facultative pilon 3 la
categoria „Cheltuieli cu pensie privată pilon 3” și aplicația va completa
automat Registrul de Evidență Fiscală cu partea de cheltuieli
deductibile, și va calcula partea nedeductibilă dacă se depășește
plafonul de 400 de euro pe an.
•primele de asigurare voluntară de sănătate, conform Legii
nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății, republicată,
plătite în scopul personal al contribuabilului, indiferent dacă
activitatea se desfășoară individual sau într-o formă de asociere,
în limita echivalentului în lei a 400 euro anual pentru fiecare
persoană. În ContApp se creează articol la plăți diverse și se
alege categoria fiscală „Cheltuieli cu asigurări medicale private”.
În ContApp se introduc plățile aferente de asigurări de sănătate
private la categoria „Cheltuieli cu asigurarea medicală privată” și
aplicația va completa automat Registrul de Evidență Fiscală cu partea
de cheltuieli deductibile, și va calcula partea nedeductibilă dacă se
depășește plafonul de 400 de euro pe an.

Important! Plafonul de 400 euro se transformă în lei la cursul mediu


comunicat de Banca Națională a României pentru anul în care s-a
efectuat plata. Pentru 2022 cursul mediu stabilit de BNR este de
4,9315 lei pentru un euro. ContApp calculează automat partea
deductibilă și nedeductibilă a acestor cheltuieli și le afișează în
Registrul de evidență fiscală.
• contribuții profesionale obligatorii datorate, potrivit legii,
organizațiilor profesionale din care fac parte contribuabilii;
•cheltuieli cu dezvoltarea profesională și cursuri de
specializare sunt deductibile dacă sunt necesare în activitatea
desfășurată;
•cheltuielile pentru pregătirea profesională și
perfecționarea salariaților acestuia;
•cheltuieli pentru asigurarea securității și sănătății în
muncă,- cotizații plătite la asociațiile profesionale în limita
a 4.000 euro anual;
În ContApp pentru plăți aferente cheltuielilor cu cotizațiile
profesionale se creează articol cu categoria fiscală de „Cotizații plătite
la asociațiile profesionale în limita a 4.000 euro anual” și aplicația va
calcula automat partea de cheltuieli nedeductibile, dacă se depășește
plafonul de 4.000 de euro pe an.
Cheltuieli cu contribuțiile sociale și impozitele datorate
Cheltuieli reprezentând contribuția obligatorie pentru
asigurări sociale (CAS) este integral deductibilă la calculul
venitului net. Este deductibilă contribuția datorată pentru anul fiscal
pentru care se calculează. Atenție în contabilitate și în REF, CAS plătit
se introduce ca și cheltuială nedeductibilă. CAS se deduce exclusiv
prin secțiunea 1.4 din Declarația unică la nivelul contribuției datorate.
În Contapp toate plățile de contribuții sociale se introduc pe categoria
„Contribuții de asigurări sociale – perioada 2016-2023” 100%
nedeductibile.
Până în 2017, inclusiv, contribuțiile sociale CAS și CASS (obligatorii) au
fost deductibile, începând cu 2018 s-a schimbat modul de calcul a
venitului net impozabil:
•Pentru 2016 și 2017 – erau deductibile CAS și
CASS datorate (nu plătite), pe care ANAF le stabilea și le scădea
din venitul net după ce contribuabilul depunea declarația 200;
•Pentru 2018 – 2023 este deductibil doar
CAS (datorat), calculul venitului impozabil este realizat de
contribuabil (CASS nu mai este deductibil);
•Incepand cu 2024 și CASS va fi cheltuiala deductibila la
calculul venitului impozabil. Asteptam formularu declaratiei unice
pentru 2024 ca sa vedem cum se va deduce.
În ContApp, plățile aferente CAS și CASS se înregistrează un articol
nou la Plăți diverse, (ex. Plată CAS 2023) pe categoria fiscală de
„Contribuții de asigurări sociale – perioada 2016-2023”.
Important! Introducerea în calculul venitului net a contribuției
datorate la CAS este diferită pentru activitățile care contribuie la
sisteme proprii de asigurări sociale (avocati, notari) care se încadrează
la art 68. litera i): să reprezinte contribuții de asigurări sociale plătite
la sistemele proprii de asigurări sociale și/sau contribuții profesionale
obligatorii plătite, potrivit legii, organizațiilor profesionale din care fac
parte contribuabilii; În acest caz CAS se include la cheltuieli
deductibile alături de celelalte cheltuieli ale activității.
Cheltuieli de protocol, sponsorizare și de publicitate
•cheltuielile de sponsorizare, mecenat, precum și pentru
acordarea de burse private, efectuate conform legii, în limita
unei cote de 5% din baza de calcul.
• cheltuielile de protocol, în limita unei cote de 2% din baza de
calcul.
În ContApp, plățile reprezentând cheltuieli de protocol se
înregistrează pe categoria fiscală de „Cheltuieli de protocol”. ContApp
va calcula automat baza de calcul, partea de cheltuieli deductibile și
partea nedeductibile și va afișa sumele în Registrul de Evidență
Fiscală. Baza de calcul se determină ca diferență între venitul brut și
cheltuielile deductibile, altele decât cheltuielile de sponsorizare,
mecenat, pentru acordarea de burse private, cheltuielile de protocol, a
se vedea exemplul de calcul din ghid

•cheltuielile efectuate pentru activitatea independentă,


cât și în scopul personal al contribuabilului sau asociaților sunt
deductibile numai pentru partea de cheltuială care este aferentă
activității independente;
•cheltuielile sociale (ajutoare acordate salariaților), sunt
deductibile în limita sumei obținute prin aplicarea unei cote de
până la 5% asupra valorii anuale a cheltuielilor efectuate cu
salariile personalului;
•scăzămintele, perisabilitățile, pierderile rezultate din
manipulare / depozitare, potrivit legislației în materie, inclusiv
cheltuielile cu bunuri cu termen depășit de valabilitate sunt
deductibile limitat. În funcție de tipul produsului legea stabilește
un procent care poate ajunge rareori la maxim 2% din pierderile
constatate;
•mese la restaurant, pot fi încadrate ca cheltuieli de protocol și
deductibile conform regulilor de mai sus;
•cheltuielile ocazionate cu participarea la evenimente pot
fi deductibile în condițiile în care sunt legate de activitatea
desfășurată;
•mâncare și bunuri de menaj cumparate de la supermarket NU
sunt cheltuieli deductibile, dar pot fi incluse pe cheltuieli de
protocol;
•cheltuielile cu hainele sau costume speciale, pot fi
deductibile doar pentru acele activități economice care prin
desfășurarea lor impun o anumită ținută specificată expres în
clauzele contractuale dintre PFA și beneficiar;
•servicii de infrumusetare sunt deductibile doar pentru
acele activități economice care prin desfășurarea lor impun o
anumită ținută specificată în clauzele contractuale dintre PFA și
beneficiar;
•sunt deductibile integral dobânzile aferente creditelor
bancare (altele decât cele pentru achiziționarea de autoturisme
care sunt deductibile 50%);
•cheltuielile cu comisioanele și cu alte servicii bancare
sunt deductibile dacă contul bancar este deschis pe
numele PFA. Dacă se folosește contul personal, comisioanele
plătite băncii nu sunt deductibile.
În situația în care se rețin comisioane la încasări externe de către
banca clientului, fără documente justificative nu puteți înregistra în
contabilitate acest comision. Dacă aveți stipulat în contract că vi se
reține acest comision, atunci puteți să încasați factura la valoarea
totală și în aceeași zi cu încasarea să înregistrați și plata acestui
comision. Totuși, în acest caz recomandarea este să negociați plata
acestui comision de către client și să nu fie reținut din venitul facturat.
•sunt deductibile și cheltuielile de reclamă și
publicitate reprezintă cheltuielile efectuate pentru
popularizarea numelui contribuabilului, produsului sau serviciului,
precum și costurile asociate producerii materialelor necesare
pentru difuzarea mesajelor publicitare când reclama și
publicitatea se efectuează prin mijloace proprii. Se includ în
categoria cheltuielilor de reclamă și publicitate și bunurile care se
acordă în cadrul unor campanii publicitare ca mostre, pentru
încercarea produselor și demonstrații la punctele de vânzare,
precum și alte bunuri acordate cu scopul stimulării vânzărilor
•cheltuielile cu achiziționarea de materii prime, materiale
consumabile, obiecte de inventar și mărfuri, sunt cheltuieli
deductibile la data plății lor;
•cheltuielile cu lucrările executate și serviciile prestate de
terți (printare, încărcare cartușe, servicii de pază, publicitate,
web design, găzduire web, contabilitate), sunt cheltuieli
deductibile la data plății lor;
•cheltuielile efectuate de contribuabil pentru executarea
de lucrări și prestarea de servicii pentru clienți sunt cheltuieli
deductibile la data plății lor;
În ContApp, toate plățile de cheltuieli integral deductibile se
înregistrează pe categoria fiscală de „Cheltuieli integral deductibile”.
ContApp va afișa sumele în Registrul de Evidență Fiscală.
Cheltuieli de la sediul profesional sau cu punctele de lucru
•chiria aferentă spațiului în care se desfășoară activitatea,
cea aferentă utilajelor și altor instalații utilizate în desfășurarea
activității, în baza unui contract de închiriere, reprezintă cheltuieli
integral deductibile;
•cheltuielile cu energia și apa, reprezintă cheltuieli integral
deductibile;
•cheltuielile de întreținere (inclusiv energie și apă) de la sediul
profesional sau punctul de lucru, se deduc proporțional cu
suprafața pe care o ocupă activitatea desfășurată din spațiul
total al imobilului (apartament sau casă). În contract trebuie
specificată suprafața utilizată (sau numărul de camere) de
PFA/II/IF/PFI din total imobil, reprezintă cheltuieli integral
deductibile;
•sunt cheltuieli deductibile și cele efectuate pentru întreținerea și
funcționarea spațiilor folosite pentru desfășurarea afacerilor chiar
dacă documentele sunt emise pe numele proprietarului, și nu pe
numele contribuabilului.
Deductibilitatea acestor cheltuieli presupune ca titularul să declare la
registrul comerțului că la sediul profesional, sau la punctul de lucru, se
desfășoară activități economice sau activități de birou, (această
declarație conduce la creșterea impozitului local pe proprietate).
Atenție! Dacă înainte de 2016 o persoană fizică plătea 0,1% impozit
pe locuința în care desfășura o activitate economică, din 2016
acesta poate crește și de 20 de ori prin hotararea Consiliului Local.
Cum să nu plătești impozitul majorat:
•daca nu este absolut necesar, nu declara activitate la sediul
profesional. Dacă prestezi servicii, acestea pot fi desfășurate și
la sediul clienților.
•nu deduce cheltuielile cu utilitățile de la sediul profesional.
Însă, dacă este absolut necesar să desfășori activitate (activități de
comerț, reparații, consultanță cu vizite de la clienți, atelier de
producție), stabilește precis suprafața necesară pentru activitate, ca
procent din toată suprafața locuinței. Vei plăti impozitul majorat doar
pentru această suprafață în care îți desfășori activitatea.
Mai multe informații legate de impozitul pe imobile pot fi obținute la
direcția de taxe locale. Fiecare primărie are independența de a stabili
nivelul impozitului în funcție de politica proprie.
Cum se înregistrează în contabilitate aceste cheltuieli
Dacă contractul de furnizare și facturile sunt emise pe numele
activității, adică pe numele PFA, II, IF, Profesiei Liberale, deci pe
factura este scris CUI/CIF-ul activității, atunci aceste cheltuieli se
introduc integral pe cheltuieli deductibile. În caz că la același sediu
mai funcționează și alte persoane, care deduc la rândul lor cheltuieli
cu utilitățile, atunci refacturați cota-parte de cheltuieli ce revine
acestora. Se procedează la fel și în cazul în care la sediul
profesional/punctul de lucru locuiesc alte persoane fizice, de exemplu
proprietarii imobilului.
În ContApp creați furnizorii, creați articol cu categoria fiscală de
cheltuieli integral deductibile. Facturile le introduceți la “Facturi
furnizori” și le plătiți la “Plăti furnizori”.
Dacă contractul de furnizare utlități și facturile sunt emise pe numele
proprietarului imobilului, deci pe factură NU este scris CUI/CIF-ul
activității, atunci se calculează procentul de cheltuieli ce revin
activității și doar această parte se se introduce integral pe cheltuieli
deductibile. Plata către proprietar se justifică cu contractul de
închiriere/comodat unde se specifică cota-parte de cheltuieli (de
exemplu, activitatea ocupă o cameră de 20 mp dintr-un apartament
care are 60 de mp, atunci cota-parte de cheltuieli este de 33%). În
plus, la dosar se adaugă copie după factura de utilități, și dovada
plății: dispoziție de plată sau extras bancar, după caz.
În ContApp, nu mai este necesar să creați furnizorii în acest caz, se
creează articol cu categoria fiscală de cheltuieli integral deductibile și
mergeți direct la plăti diverse pentru înregistrarea plăților efectuate pe
categoria fiscală de „Cheltuieli integral deductibile”.
Lista de cheltuieli nedeductibile
•sumele sau bunurile utilizate de contribuabil pentru uzul
personal sau al familiei sale;
•achiziția de alcool și țigări, nu reprezintă cheltuieli deductibile;
•donații de orice fel;
•ratele aferente creditelor angajate;
•cheltuielile privind bunurile constatate lipsă din gestiune sau
degradate și neimputabile, dacă inventarul nu este acoperit de o
poliță de asigurare;
•începând cu 2021 nu mai sunt deductibile cheltuielile cu costul
de achiziţie al aparatelor de marcat electronice fiscale puse în
funcţiune în anul respectiv, acestea se deduc din impozitul
datorat in cursu acelui an;
•impozitul pe venit plătit anticipat sau datorat;
•dobânzile/majorările de întârziere, amenzile, sumele sau
valoarea bunurilor confiscate ca urmare a încălcării dispozițiilor
legale în vigoare și penalitățile, datorate autorităților
române/străine, potrivit prevederilor legale, cu excepția celor
plătite, conform clauzelor din contractele comerciale încheiate cu
aceste autorități;

S-ar putea să vă placă și