0% au considerat acest document util (0 voturi)
12 vizualizări14 pagini

ST Ra To N: SEC Iunea V - Alte Opera Iuni

Încărcat de

solidhouse63
Drepturi de autor
© All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
12 vizualizări14 pagini

ST Ra To N: SEC Iunea V - Alte Opera Iuni

Încărcat de

solidhouse63
Drepturi de autor
© All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

Cartea Verde a Contabilității 2024

SECȚIUNEA V - ALTE OPERAȚIUNI

V.1. SUBVENTII SI FINANTARI NERAMBURSABILE


V.1.1. Fonduri pentru investiții

on
Subvenţiile primite sau de primit de către entitate se înregistrează în contabilitate în conturi distincte.

Acestea pot fi primite de la: guvernul propriu-zis, agenţii guvernamentale şi alte instituţii similare naţionale
şi internaţionale.

at
Asistenţa acordată de guvern se reflectă distinct în cadrul decontărilor cu bugetul statului.
tr
Asistenţa guvernamentală reprezintă acţiunile întreprinse de guvern cu scopul de a acorda beneficii
economice specifice unei entităţi sau unei categorii de entităţi care îndeplinesc anumite criterii.
S

Subvenţiile guvernamentale reprezintă asistenţa acordată de guvern sub forma unor transferuri de resurse
p∧

către o entitate în schimbul conformării, în trecut sau în viitor, cu anumite condiţii referitoare la activitatea
de exploatare a entităţii.

Subvenţiile exclud acele forme de asistenţă guvernamentală cărora nu li se poate atribui, în mod rezonabil,
ro

o anumită valoare, precum şi acele tranzacţii cu guvernul care nu se pot distinge de operaţiunile
comerciale normale ale entităţii.
nt

Subvenţii în valută

Atunci când datoriile în valută aferente anumitor obiective sau lucrări finanţate din subvenţii sunt achitate
Re

direct de către autorităţile care gestionează fondurile, din sumele reprezentând acele subvenţii, fără ca
aceste sume să tranziteze conturile entităţii, în contabilitate se reflectă atât datoria în valută, cât şi creanţa
din subvenţii corespunzătoare.

Dacă la sfârşitul lunii sau al perioadei de raportare, conturile de datorii faţă de furnizori şi creanţe din
subvenţii în valută prezintă sold, acestea se evaluează, astfel încât veniturile şi cheltuielile financiare
aferente să nu influenţeze rezultatul acelei luni, respectiv perioade.

Categorii de subvenţii

Subvenţiile aferente activelor reprezintă subvenţii pentru acordarea cărora principala condiţie este ca
entitatea beneficiară să cumpere, să construiască sau să achiziţioneze active imobilizate.

În conturile de subvenţii pentru investiţii se contabilizează şi donaţiile pentru investiţii, precum şi plusurile la
inventar de natura imobilizărilor corporale şi necorporale.

Subvenţiile pentru active, inclusiv subvenţiile nemonetare la valoarea justă, se înregistrează în contabilitate
ca subvenţii pentru investiţii şi se recunosc în bilanţ ca venit amânat (contul 475 – Subvenţii pentru
investiţii).

Subvenţiile aferente veniturilor cuprind toate subvenţiile, altele decât cele pentru active.
Subvenţiile guvernamentale, inclusiv subvenţiile nemonetare la valoarea justă, nu trebuie recunoscute
până când nu există suficientă siguranţă că:

entitatea va respecta condiţiile impuse de acordarea lor; şi

subvenţiile vor fi primite.

Contabilitatea proiectelor finanţate din subvenţii se ţine distinct, pe fiecare proiect, sursă de finanţare,
potrivit contractelor încheiate, fără a se întocmi situaţii financiare anuale distincte pentru fiecare
asemenea proiect.

Pentru asigurarea corelării cheltuielilor finanţate din subvenţii cu veniturile aferente se procedează astfel:

a. din punctul de vedere al contului de profit şi pierdere:

în cursul fiecărei luni se evidenţiază cheltuielile după natura lor;

la sfârşitul lunii se evidenţiază la venituri subvenţiile corespunzătoare cheltuielilor efectuate;

b. din punctul de vedere al bilanţului:

on
creanţa din subvenţii se recunoaşte în corespondenţă cu veniturile din subvenţii, dacă au fost
efectuate cheltuielile suportate din aceste subvenţii, sau pe seama veniturilor amânate, dacă aceste
cheltuieli nu au fost efectuate încă;

at
periodic, odată cu cererea de rambursare a contravalorii cheltuielilor suportate sau pe baza altor
documente prin care se stabilesc şi se aprobă sumele cuvenite, se procedează la regularizarea
tr
sumelor înregistrate drept creanţă din subvenţii.
Recunoaşterea la venituri a subvenţiei
S

Subvenţiile se recunosc, pe o bază sistematică, drept venituri ale perioadelor corespunzătoare cheltuielilor
p∧

aferente pe care aceste subvenţii urmează să le compenseze.

În cazul în care, într-o perioadă se încasează subvenţii aferente unor cheltuieli care nu au fost încă
efectuate, subvenţiile primite nu reprezintă venituri ale acelei perioade curente.
ro

Venitul amânat aferent subvențiilor pentru active se înregistrează în contul de profit şi pierdere pe măsura
înregistrării cheltuielilor cu amortizarea sau la casarea ori cedarea activelor.
nt

În cele mai multe situaţii, perioadele de-a lungul cărora o entitate recunoaşte cheltuielile legate de o
subvenţie guvernamentală sunt uşor identificabile.
Re

Subvenţiile acordate pentru acoperirea anumitor cheltuieli sunt recunoscute la venituri, în aceeaşi
perioadă, drept cheltuială aferentă. În mod similar, subvenţiile legate de activele amortizabile sunt
recunoscute, de regulă, în contul de profit şi pierdere pe parcursul perioadelor şi, în proporţia în care
amortizarea acelor active este recunoscută.

O subvenţie guvernamentală care urmează a fi primită drept compensaţie pentru cheltuieli sau pierderi
deja suportate sau în sensul acordării unui ajutor financiar imediat entităţii, fără a exista costuri viitoare
aferente, trebuie recunoscută în contul de profit şi pierdere în perioada în care îndeplineşte condiţiile pentru
a fi recunoscută drept creanţă.

În anumite circumstanţe, o subvenţie guvernamentală poate fi acordată în scopul oferirii de ajutor


financiar imediat unei entităţi. În acest caz, recunoaşterea subvenţiei în contul de profit şi pierdere are loc în
perioada în care entitatea îndeplineşte condiţiile pentru primirea subvenţiei.

O subvenţie guvernamentală reprezintă o creanţă pentru o entitate în situaţia în care compensează


cheltuieli sau pierderi suportate într-o perioadă precedentă.

O astfel de subvenţie este recunoscută în contul de profit şi pierdere al perioadei în care devine creanţă.
Entitatea prezintă în notele explicative informaţii referitoare la subvenţiile primite, destinaţia acestora şi
elementele care justifică îndeplinirea condiţiilor necesare pentru acordarea subvenţiilor.

Subvenţiile legate de terenuri pot impune, prin contractele încheiate, îndeplinirea anumitor obligaţii. În
acest caz, subvenţiile se recunosc drept venituri pe parcursul perioadelor în care sunt suportate costurile
îndeplinirii respectivelor obligaţii.

Restituirea subvenţiilor

Restituirea unei subvenţii referitoare la un activ se înregistrează prin reducerea soldului venitului amânat cu
suma rambursabilă.
Restituirea unei subvenţii aferente veniturilor se efectuează prin reducerea veniturilor amânate, dacă există,
sau, în lipsa acestora, pe seama cheltuielilor.

În măsura în care suma rambursată depăşeşte venitul amânat sau dacă nu există un asemenea venit,
surplusul, respectiv valoarea integrală restituită se recunoaşte imediat ca o cheltuială.

Entităţile care primesc active de la clienţii lor sub formă de imobilizări corporale sau numerar, care au ca
destinaţie achiziţia sau construirea de imobilizări corporale, pentru a-i conecta la o reţea de electricitate,
gaze, apă sau pentru a le furniza accesul continuu la anumite bunuri sau servicii, potrivit legii, evidenţiază

on
datoria corespunzătoare valorii activelor respective în contul 478 – Venituri în avans aferente activelor
primite prin transfer de la clienţi.

at
În cazul terenurilor şi clădirilor pentru care s-au primit subvenţii şi care au făcut obiectul unei cedări
parţiale, la scoaterea din evidenţă a acestora, subvenţia aferentă părţii cedate se transferă la venituri,
corespunzătoare valorii contabile a terenurilor, respectiv a clădirilor, scoase din evidenţă.
tr
În cadrul primirii şi utilizării fondurilor nerambursabile, există două operaţii distincte:
S

1. Împrumutul nerambursabil care se înregistrează drept creanţă și venit amânat la momentul aprobării
p∧

finanţării

Creanţa se stinge pe măsura încasării sumelor aprobate.


ro

Venitul amânat este reluat la venit al perioadei pe măsura suportării cheltuielilor.

2. Achiziţia imobilizărilor se înregistrează ca o operaţiune distinctă de achiziţie active şi datorie aferentă


nt

acestora

Datoria se stinge pe măsura efectuării plăţilor către furnizori.


Re

Cheltuiala cu activul se înregistrează în contul de profit şi pierdere pe măsura amortizării acestuia.

Corelarea celor două operaţii, din punct de vedere contabil, intervine la momentul recunoaşterii
cheltuielilor şi al veniturilor.

Venitul amânat se înregistrează în contul de profit şi pierdere pe măsura înregistrării cheltuielilor cu


amortizarea sau la casarea ori cedarea activelor.

În acest scop, se utilizează contul 7584 – Venituri din subvenţii pentru investiţii, care se creditează în
momentul recunoaşterii cheltuielilor cu amortizarea.

EXEMPLU – fonduri pentru investiții

O societate primește aprobarea pentru fonduri europene în sumă de 350.000 lei pentru axa prioritară
acvacultură. Sprijinul nerambursabil este pentru trecerea la acvacultură ecologică și are o perioadă de
monitorizare de șapte ani. Valoarea totală a proiectului este de 503.125 lei, diferența reprezentând
contribuția proprie a societății. Proiectul are ca obiectiv amenajarea unei bălți prin dragare, curățare,
achiziția de puiet și popularea bălții. Cheltuielile eligibile sunt cele aferente serviciilor de amenajare a bălții,
populare cu puiet, hrană, pază, construirea unor spații de cazare. Primirea fondurilor este condiționată de
funcționarea și păstrarea condițiilor pe o perioadă de șapte ani.
Societatea efectuează următoarele plăți și primește sume astfel:
La începutul proiectului se încasează o prefinanțare în sumă de 150.000 lei.

Luna 1 – cheltuieli efectuate

efectuarea serviciilor de curățare a bălții de către terți: 30.000 lei

amenajare teren în jurul bălții în vederea construirii unor spații de cazare: 20.000 lei

Luna 2

achiziție material populare baltă: 120.000 lei și utilizare


achiziție obiecte de inventar: 15.000 lei

consum obiecte de inventar: 15.000 lei

achiziție hrană: 10.000 lei

consum: 8.000 lei

salarii personal angajat: 5.000 lei

on
Luna 3

salarii personal angajat: 10.000 lei

at
lucrări aferente construcției spațiilor de cazare prestate de terți:

100.000 lei
tr
achiziție hrană: 30.000 lei
S

consum: 8.000 lei


p∧

La finele lunii a 3-a se încasează suma de 100.000 lei.

Luna 4
ro

salarii personal angajat: 10.000 lei


nt

facturi de la terți la finalizare construcție: 150.000 lei

consum hrană: 10.000 lei


Re

Se primește diferența de finanțare de 100.000 lei.

Procentul de finanțare: 350.000 lei / 503.125 lei = 69,5%

Valoarea aferentă construcțiilor este de 270.000 lei.


Acestea se amortizează pe o perioadă de 20 de ani.

Subvenții aferente activelor – pentru păstrarea procentului de finanțare, sumele se determină prin
aplicarea procentului la suma aferentă investiției:

sumele acordate pentru realizarea construcțiilor:


270.000 lei x 69,5% = 187.650 lei

Subvenții aferente veniturilor:


350.000 lei – 187.650 lei = 162.350 lei

Înregistrarea dreptului de a primi subvențiile:

445 = 475 187.650 lei


Subvenţii Subvenţii pentru investiţii
Și:

445 = 472 162.350 lei


Subvenţii Venituri înregistrate în avans

Încasarea sumei de 150.000 lei:

5121 = 445 150.000 lei


Conturi la bănci în lei Subvenții

Luna 1

Înregistrarea facturii de servicii curățare bălți:

on
% = 401 35.700 lei
628 Furnizori 30.000 lei
Alte cheltuieli cu serviciile executate
de terţi
4426
at 5.700 lei
tr
TVA deductibilă
S
p∧

Înregistrarea facturii de amenajare teren în vederea construcției:

% = 404 23.800 lei


ro

231 Furnizori de imobilizări 20.000 lei


Imobilizări corporale în curs de
nt

execuţie
4426 3.800 lei
TVA deductibilă
Re

- cheltuieli efectuate aferente proiectului, 30.000 lei din valoarea totală a cheltuielilor eligibile de 233.125 lei
(30.000 lei / 233.125 lei = 12,86%)

Suma de reluat la venituri în luna 1:


162.350 lei x 12,86% = 20.878 lei

Reluarea la venituri a subvenţiei aferente cheltuielilor:

472 = 741 20.878 lei


Venituri înregistrate în avans Venituri din subvenţii de exploatare

Luna 2

Achiziția puietului:
% = 401 130.800 lei
361 Furnizori 120.000 lei
Active biologice de natura stocurilor
4426 10.800 lei
TVA deductibilă

Popularea bălții:

606 = 361 120.000 lei


Cheltuieli privind activele biologice Active biologice de natura stocurilor
de natura stocurilor

Achiziție și consum obiecte de inventar (15.000 lei):

on
303 = 401 15.000 lei
Materiale de natura obiectelor de Furnizori
inventar

Și: at
tr
603 = 303 15.000 lei
S

Cheltuieli privind materialele de Materiale de natura obiectelor de


natura obiectelor de inventar inventar
p∧

Achiziție hrană:
ro

% = 401 10.900 lei


nt

3026 Furnizori 10.000 lei


Furaje
Re

4426 900 lei


TVA deductibilă

6026 = 3026 8.000 lei


Cheltuieli privind furajele Furaje

Salarii personal angajat (5.000 lei brut):

641 = 421 5.000 lei


Cheltuieli cu salariile personalului Personal – salarii datorate

Contribuţia asiguratorie pentru muncă (5.000 lei x 2,25% = 113 lei)


646 = 436 113 lei
Cheltuieli privind contribuția Contribuția asiguratorie pentru
asiguratorie pentru muncă muncă

– cheltuieli efectuate aferente proiectului: 148.113 lei din valoarea totală a cheltuielilor eligibile de 233.125 lei

Cheltuieli efectuate cumulate în primele două luni:


148.113 lei + 30.000 lei = 178.113 lei
178.113 lei / 233.125 lei = 76%

Suma de reluat la venituri în lunile 1 și 2: 76% x 162.350 lei = 123.386 lei, din care suma reluată în luna 1: 20.878
lei.
Suma de reluat în luna 2: 123.386 lei – 20.878 lei = 102.508 lei

Reluarea la venituri a subvenţiei aferente cheltuielilor:

472 = 741 102.508 lei


Venituri înregistrate în avans Venituri din subvenţii de exploatare

on
at
La finele lunii se înregistrează, pe baza pescuitului de control, peștii, la o valoare egală cu valoarea
puietului și a sporului de greutate:
tr
361 = 711
S

Active biologice de natura stocurilor Venituri aferente costurilor


stocurilor de produse
p∧

Luna 3
ro

Salarii în valoare de 10.000 lei brut:


nt

641 = 421 10.000 lei


Cheltuieli cu salariile personalului Personal – salarii datorate
Re

Contribuţia asiguratorie pentru muncă (10.000 lei x 2,25% = 225 lei):

646 = 436 225 lei


Cheltuieli privind contribuția Contribuția asiguratorie pentru
asiguratorie pentru muncă muncă

Înregistrarea facturii aferente construcției:

% = 404 119.000 lei


231 Furnizori de imobilizări 100.000 lei
Imobilizări corporale în curs de
execuţie
4426 19.000 lei
TVA deductibilă
Achiziție hrană:

% = 401 32.700 lei


3026 Furnizori 30.000 lei
Furaje
4426 2.700 lei
TVA deductibilă

6026 = 3026 8.000 lei


Cheltuieli privind furajele Furaje

– cheltuieli efectuate aferente proiectului: 18.225 lei din valoarea totală a cheltuielilor eligibile de 233.125 lei

Cheltuieli efectuate cumulat în primele trei luni:

on
30.000 lei + 148.113 lei + 18.225 lei = 196.338 lei
196.338 lei / 233.125 lei = 84,2%
Suma de reluat la venituri cumulat: 84,2% x 162.350 lei = 136.699 lei, din care suma reluată în lunile 1 și 2:
123.386 lei.
at
Suma de reluat în luna 3: 136.699 lei – 123.386 lei = 13.313 lei
tr
472 = 741 13.313 lei
S

Venituri înregistrate în avans Venituri din subvenţii de exploatare


p∧

Încasarea sumei de 100.000 lei:


ro

5121 = 445 100.000 lei


nt

Conturi la bănci în lei Subvenții


Re

Înregistrarea producției la sfârșit de lună, cu valoarea sporului de greutate:

– înregistrarea se repetă în fiecare lună:

361 = 711
Active biologice de natura stocurilor Venituri aferente costurilor
stocurilor de produse

Luna 4

Salariile personalului angajat sunt în sumă de 10.000 lei și se înregistrează similar modelului prezentat mai
sus.

Finalizarea construcției:

% = 404 178.500 lei


231 Furnizori de imobilizări 150.000 lei
Imobilizări corporale în curs de
execuţie
4426 28.500 lei
TVA deductibilă

Recepția clădirilor:

212 = 231 270.000 lei


Construcții Imobilizări corporale în curs de
execuţie

Consum hrană:

6026 = 3026 10.000 lei


Cheltuieli privind furajele Furaje

on
Încasarea sumei de 100.000 lei:

5121 =
at 445 100.000 lei
tr
Conturi la bănci în lei Subvenții
S
p∧

– cheltuieli efectuate aferente proiectului, 20.225 lei din valoarea totală a cheltuielilor eligibile de 233.125 lei

Cheltuieli efectuate cumulat: 196.338 lei + 20.225 lei = 216.563 lei


ro

216.563 lei / 233.125 lei = 92,8%

Suma de reluat la venituri cumulat: 92,8% x 162.350 lei = 150.661 lei, din care suma reluată anterior 136.699 lei.
nt

Suma de reluat în luna 4: 150.661 lei – 136.699 lei = 13.962 lei


Re

472 = 741 13.964 lei


Venituri înregistrate în avans Venituri din subvenţii de exploatare

Începând cu luna următoare, are loc amortizarea clădirilor pe o perioadă de 20 de ani.

Amortizarea lunară (270.000 lei / 20 ani x 12 luni = 1.125 lei/lună):

6811 = 2812 1.125 lei


Cheltuieli de exploatare privind Amortizarea construcțiilor
amortizarea imobilizărilor

Concomitent, începe reluarea la venituri a fondurilor aferente imobilizărilor (187.650 lei / 20 ani x 12 luni =
782 lei/lună):
475 = 7584 782 lei
Subvenţii pentru investiţii Venituri din subvenţii pentru
investiţii

Înregistrările se repetă lunar.

Recunoaşterea fondurilor la venituri ale perioadei se efectuează pe măsura efectuării cheltuielilor, în


aceeaşi proporție cu cheltuielile suportate.

În cazul în care se constată neîndeplinirea condiţiilor totale sau parţiale ataşate primirii fondurilor
nerambursabile, se poate solicita entităţii restituirea acesteia, integrală sau parţială.

Înregistrarea în contabilitate a restituirii se face prin reducerea soldului venitului amânat cu suma
rambursabilă, iar în măsura în care aceasta depăşeşte soldul venitului amânat, se recunoaşte imediat o
cheltuială.

on
V.1.2. Subvenție APIA
EXEMPLU – subvenție APIA

O societate a depus în anul N o cerere pentru încasarea unui ajutor pentru compensarea efectelor
at
fenomenelor hidrometeorologice nefavorabile manifestate în cursul acestui an asupra sectorului apicol și o
cerere pentru ajutor de stat pentru reducerea accizei la motorina utilizată în agricultura aferentă anului
tr
respectiv.
Suma de 12.000 lei aferentă fenomenelor meteorologice din anul N este încasată în luna februarie anul N+1,
S

iar cea aferentă accizei de 4.300 lei, în luna noiembrie anul N+1.
p∧

În luna decembrie anul N

Înregistrarea cererii pentru ajutorul de minimis având în vedere că acesta acoperă cheltuieli aferente
unor evenimente produse într-o perioadă anterioară:
ro

445 = 741 12.000 lei


nt

Subvenții Venituri din subvenţii de exploatare


Re

Înregistrarea cererii pentru motorina aferentă anului N+1:

445 = 472 4.300 lei


Subvenții Venituri înregistrate în avans

În anul N+1, pe măsură ce cheltuielile se realizează, se recunoaște la venituri subvenția aferentă:

472 = 741 4.300 lei


Venituri înregistrate în avans Venituri din subvenţii de exploatare

Încasarea subvenției

În luna februarie:
5121 = 445 12.000 lei
Conturi la bănci în lei Subvenții

În luna noiembrie:

5121 = 445 4.300 lei


Conturi la bănci în lei Subvenții

V1.3. Subvenții aferente salariilor


EXEMPLU – subvenții aferente salariilor

O societate angajează în luna martie un absolvent de studii superioare. Salariul brut acordat acestuia este

on
de 3.500 lei.

Potrivit art. 80 din Legea nr. 76/2002, angajatorii care încadrează în muncă, pe durată nedeterminată,
absolvenți ai unor instituții de învățământ primesc lunar, pe o perioada de 12 luni, pentru fiecare absolvent
încadrat, o sumă în cuantum de 2.250 lei. at
tr
În luna mai, societatea desface contractual de muncă al absolventului, la inițiativa societății, ca urmare a
unor dificultăți financiare, producând efecte de la data de 1 iunie.
S

Înregistrarea dreptului de a primi suma de la bugetul asigurărilor pentru șomaj aferentă lunii martie:
p∧

4458 = 472 2.250 lei


Alte sume primite cu caracter de Venituri înregistrate în avans
ro

subvenții

Înregistrarea cheltuielilor cu salariul aferent lunii martie:


nt

641 = 421 3.500 lei


Re

Cheltuieli cu salariile personalului Personal – salarii datorate

Înregistrarea reținerilor aferente salariului:

421 = % 1.453 lei


Personal – salarii datorate 4315 875 lei
Contributia de asigurări sociale
4316 350 lei
Contribuția de asigurări sociale de
sănătate
444 228 lei
Impozitul pe venituri de natura
salariilor

Reluarea la venituri a sumelor subvenționate concomitent cu înregistrarea cheltuielii cu salariul:


472 = 7414 2.250 lei
Venituri înregistrate în avans Venituri din subvenții de exploatare
pentru plata personalului

Încasarea sumelor subvenționate de la bugetul asigurărilor pentru șomaj:

5121 = 4458 2.250 lei


Conturi la bănci în lei Alte sume primite cu caracter de
subvenții

Înregistrările se repetă în lunile aprilie și mai.

Înregistrarea obligației de restituire a subvențiilor ca urmare a neîndeplinirii condiției referitoare la perioada


de menținere a contractului de muncă (2.250 lei x 3 = 6.750 lei):

6588 = 5121 6.750 lei

on
Alte cheltuieli de exploatare Conturi la bănci în lei

at
tr
V.1.4. Achiziții prin programul RABLA
Ghidul de finanțare a Programului de stimulare a înnoirii Parcului auto naţional 2020 – 2024 pentru
S

perioada menționată este aprobat prin Ordinul ministrului mediului nr. 324/2020, cu modificările și
p∧

completările ulterioare.

Valoarea primei de casare este de 7.000 lei.


ro

La prima de casare se pot adăuga ecobonusuri.

Beneficiază de prima de casare proprietarul persoană juridică, de drept public ori de drept privat,
nt

proprietarul entitate juridică fără personalitate juridică sau proprietarul organizaţie profesională care este
organizată şi îşi desfăşoară activitatea în una dintre formele de exercitare a profesiei liberale, cu sediul
profesional în România, care îndeplineşte cumulativ condiţiile prevăzute de ordinul menționat.
Re

Decontarea primelor de casare se face prin virament în contul de trezorerie al producătorului validat, în
baza cererii de decontare.

Producătorul validat şi proprietarul/solicitantul înscris efectuează formalităţile de vânzare-cumpărare şi


predare-primire a autovehiculului nou, producătorul validat scăzând din preţul de comercializare a
acestuia cuantumul primei de casare.

În factura autovehiculului nou-emisă beneficiarului, producătorul validat trebuie să evidenţieze:


✔ preţul de vânzare;
✔ menţiunea distinctă: „Suma de .............. lei, din care................ lei reprezintă prima de casare şi............... lei
reprezintă ecobonus, se suportă de către Administraţia Fondului pentru Mediu, prin Programul de
stimulare a înnoirii Parcului auto național”;
✔ sub rubrica „Total de plată” se înscrie textul „Diferenţă de plată beneficiar”;
✔ se menţionează suma rămasă de achitat de către proprietar.

Factura trebuie să cuprindă următoarele elemente:

a. atributele de identificare a producătorului validat;

b. atributele de identificare a beneficiarului;


c. atributele de identificare a societăţii de leasing, în cazul finanţării în baza unui contract de leasing
financiar: denumirea, numărul de înregistrare în registrul comerţului, codul de identificare fiscală, adresa
sediului social, numărul de cont bancar;

d. datele de identificare a autovehiculului nou (marca, modelul, numărul de identificare, cantitatea de


emisii de CO2 NEDC, exprimată în g/km, tipul sistemului de propulsie şi tipul combustibilului).
Prima de casare reprezintă o finanțare nerambursabilă.

EXEMPLU – achiziție auto prin programul „RABLA”

O societate deține un autoturism cu o vechime de 15 ani complet amortizat. Valoarea de intrare egală cu
valoarea amortizării cumulate este de 50.000 lei. Societatea se înscrie în programul „Rabla”, urmând a
achiziționa un autoturism tip hibrid.

Prima de casare sub formă de voucher este în sumă de 7.000 lei, la care se adaugă ecobonusuri pentru
achiziția autoturismului nou de 4.500 lei.

Valoarea autoturismului nou-achiziționat este de 19.000 euro.

Înregistrarea predării autoturismului către o unitate colectoare:

on
2813 = 2133 50.000 lei
Amortizarea instalaţiilor şi Mijloace de transport
mijloacelor de transport at
tr
Înregistrarea dreptului de a primi prima de casare și ecobonusul:
S
p∧

4458 = 4758 11.500 lei


Alte sume primite cu caracter de Alte sume primite cu caracter de
subvenţii subvenţii pentru investiţii
ro

Achiziționarea autoturismului nou la un curs de schimb valutar de 4,8590 lei/euro (19.000 euro x 4,8590
nt

lei/euro = 92.321 lei):


Re

2133 = 404 92.321 lei


Mijloace de transport Furnizori de imobilizări

Înregistrarea reducerii datoriei față de furnizor cu contravaloarea primei de casare:

404 = 4458 11.500 lei


Furnizori de imobilizări Alte sume primite cu caracter de
subvenţii

Amortizarea autoturismului pe durata de funcționare estimată de 5 ani (92.321 lei / 60 luni = 1.538,7
lei/lună):

6811 = 2813 1.538,7 lei


Cheltuieli de exploatare privind Amortizarea instalațiilor și
amortizarea imobilizărilor mijloacelor de transport

Reluarea la venituri a subvenției concomitent cu amortizarea autoturismului, pe aceeași perioadă: 11.500


lei / 60 luni = 191,67 lei:

4758 = 7584 191,67 lei


Alte sume primite cu caracter de Venituri din subvenții pentru
subvenţii pentru investiții investiții

on
at
S tr
p∧
ro
nt
Re

S-ar putea să vă placă și