0% au considerat acest document util (0 voturi)
14 vizualizări38 pagini

Portofoliu Ingineria Mediului: An Universitar 2023-2024

ggg

Încărcat de

Nastia Ababii
Drepturi de autor
© All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
14 vizualizări38 pagini

Portofoliu Ingineria Mediului: An Universitar 2023-2024

ggg

Încărcat de

Nastia Ababii
Drepturi de autor
© All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

Universitatea Tehnică ’’Gheorghe Asachi’’

Iași

Facultatea de Construcții și Instalații

Portofoliu
Ingineria mediului

Student: Ababii Anastasiia


Îndrumător: S. l. dr. ing. M. Pruteanu
Grupa 3209
Licență-Anul II

An universitar 2023-2024
Universitatea Tehnică ’’Gheorghe Asachi’’
Iași

Facultatea de Construcții și Instalații

CUPRINS:
A. PARTEA SCRISĂ
1. Memoriu tehnic general
2. Tema proiectului
3. Conceptul de proiectare și abordare
3.1 Predimensionarea elementelor structurale
3.2 Predimensionarea elementelor de anvelopă
4. Evaluarea încărcărilor.
4.1 Evaluarea încărcărilor permanente
4.2 Evaluarea încărcărilor utile
4.3 Evaluarea încărcărilor din zăpadă
5. Analiza statică a modelului de perete
5.1 Combinații de încărcări și transmiterea încărcărilor la fundații
5.2 Diagramele forței axiale pe peretele interior și pe cel exterior
6. Proiectarea fundațiilor
7. Anexe - Fișe tehnice ale materialelor utilizate
B. PARTEA DESENATĂ
1. plan amplasament* la sc. 1: 500
2. planul fundații la sc. 1:50
3. plan subsol la sc. 1:50
4. plan parter la sc. 1:50
5. plan etaj la sc. 1:50
6. plan învelitoare la sc. 1:50
7. plan șarpantă la sc. 1:50
8. secțiune verticală prin casa scării la sc. 1:50
9. minim 3 detalii constructive la sc. 1:10 (sau 1/20)
Facultatea de Construcții și Instalații [Link]
slcr. dr. ing. Ruxandra Cozmanciuc
Stud. ing. Ababii Constantin

MEMORIU TEHNIC GENERAL


CONSTRUCȚIE LOCUINȚĂ UNIFAMILIALĂ S+P+1E

CAPITOLUL I DATE GENERALE


I.01. OBIECTUL PROIECTULUI
Beneficiar: Popa Andrei
Amplasament: Strada Oasului
Proiectant general: S.C. ART CONSTRUCT. S.A.
Număr proiect: 12

I.02. CARACTERISTICILE AMPLASAMENTULUI

Încadrarea în localitate și zonă


Terenul și construcțiile pentru care se propune „LOCUINȚA UNIFAMILIALĂ S+P+1E
” sunt situate ȋn județul Cluj, fac parte din domeniul privat aflat în proprietatea Municipiului
Cluj Napoca.

Descrierea terenului
Categoria de folosință Categoria de folosință – Curți construcții
Suprafața 1500 mp
Forma dreptunghiulară
Dimensiuni (maxime) 30.00m x 50.30m
Vecinătăți - la nord - est
EXISTENTE – Proprietate particulara (min 2.00m până în limita de
proprietate Suveică Andrei);
- la sud - est
- Proprietate particulara (min 2.00m până în limita de proprietate
magazin alimentar ’’Market’’);
- la sud - vest
– Proprietate particulara (min 2.00m până în limita de
proprietate Răzvan Petru);
- la Nord - vest
– cale acces str. Strada Oasului (min 11.05m/12.68m până în
limitade proprietate ’’Pensiunea Neagu).
Căi de acces public str Strada Oasului
Particularități topografice Suprafața terenului studiat este de 1500 mp – terenul prezintă o
declivitate de aproximativ 50 m pe direcția Nord- Sud.
Ocuparea terenului POT propus = 11.12%=Sc/Steren
CUT propus = 0.30= Sd/Steren

Condiții de climăZona climatica Zona climatica a amplasamentului studiat este zona


III, iartemperatura maxima fiind atinsă în anotimpul rece
-18 grade C.
Zăpadă Valoarea caracteristică a încărcării din zăpadă pe sol pe
amplasamentul studiat este de Sk = 1,5 kN/m2 conform
„Cod de proiectare. Evaluarea acțiunii zăpezii asupra
construcțiilor”,
indicativ CR 1-1-3/2012;

PROIECT NUMĂR: 12 /2022


FAZA: D.T.A.C. 1/8
Facultatea de Construcții și Instalații [Link]
slcr. dr. ing. Ruxandra Cozmanciuc
Stud. ing. Ababii Constantin

Vânt
Presiunea de referință a vântului este qb = 0,4-0,5 kPa conform
„Cod de proiectare. Evaluarea acțiunii vântului asupra
construcțiilor”, indicativ CR 1-1-4/2012;

Zona seismică de calcul


Geologie Adâncimea de îngheț = 0,8-0,9m;
Amplasamentul studiat are stabilitatea generală şi locală
asigurată în condițiile respectării recomandărilor din
prezentul studiu. Având în vedere ca terenul este situat pe o
zona plata neinundabila in conditiile unor ploi de lunga
durata.
Seismicitate Conform normativului P100-1/2013, clasa de importantă și de
expunere este IV, iar amplasamentul se află într-o zonă seismică
având valoarea de vârf a accelerației terenului pentru proiectare
ag = 0,10 g şi perioada de control (colț) Tc = 0,7s.

Condiții de amplasare
Conform C.U. 24 din DATA 10.05.2021 EMIS DE Ing. Petroșanu Vasile

Modul de asigurare al utilităților


Alimentarea cu energie electrică Rețea publică
Alimentarea cu gaze naturale Nu este cazul
Alimentarea cu apă Rețea publică
Apele uzate și cele meteorice Rețea publică
Salubritate Platformă pentru colectarea selectivă a
deșeurilor

I.03. CARACTERISTICILE CLĂDIRII


Tema de proiectare stabilită de comun acord cu beneficiarul Popa Andrei, proprietar al
terenului în suprafață de 1500 mp constă în realizarea lucrărilor de construcție a unei locuințe
unifamiliale.

PROIECT NUMĂR: 12 /2022


FAZA: D.T.A.C. 2/8
Facultatea de Construcții și Instalații [Link]
slcr. dr. ing. Ruxandra Cozmanciuc
Stud. ing. Ababii Constantin

Caracteristicile constructiei:
Funcțiunea principală Desfășurarea activităților de locuit
Regim de înălțime S+P+1E
H max (coama/atic) C1 9.06 m
S.c (suprafață construită) 166.86mp
S.c.d. (suprafață construită desfășurată) 451.92mp
S.u. (suprafață utilă totala) 370.88 mp
P.O.T. propus 11.12%
C.U.T. propus 0.30
Conform P 100-1/2013 rezultă pentru ag = 0.10 g
amplasament:

Obiectivul va respecta reglementările și normele de igienă aprobate prin ORDIN Nr. 1955 din
18 octombrie 1995 și NP 011-97 ce sunt obligatorii, potrivit legii, pentru toate unitățile din sistemul
public și privat.
De asemenea, se va urmări corelarea instalațiilor și funcționalului cu legislația în vigoare
privind cerințele de calitate în construcții: rezistență mecanică și stabilitate, siguranța în exploatare,
securitatea la incendiu, igienă, sănătate și mediu, economie de energie și izolare termică, protecția
împotriva zgomotului.

CAPITOLUL II DESCRIEREA FUNCȚIONALĂ


Subsol
INDICATIV
DENUMIRE INCAPERE SUP. (mp) FINISAJ PARD.
INCAPERE
P1 HOL 15.46 gresie
P2 CASA SCARII 7.83 gresie
P3 SALĂ DE SPORT 16.91 șapă de egalizare
P4 CRAMĂ 18.81 gresie
P5 SPAȚIU DEPOZITARE1 8.83 gresie
P6 Spălător+ Uscător 23.98 gresie
P7 SPAȚIU DEPOZITARE2 12.56 gresie
P8 SPAȚIU DEPOZITARE3 6.56 gresie
110.94

Parter
INDICATIV
INCAPERE DENUMIRE INCAPERE SUP. (mp) FINISAJ PARD.
P1 HOL 11.46 parchet
P2 CASA SCARII 7,83 gresie
P3 GARAJ 27.31 beton
P4 BIROU 11.16 parchet
P5 SPAȚIU DE LUAT MASA 13.06 parchet
P6 BUCĂTĂRIE 19.23 parchet
P7 BAIE 10.21 gresie
P8 VESTIBUL 5.86 gresie
P9 CAMERĂ DE ZI 22.56 parchet
P10 DEBARA 1.29 gresie
P11 DEBARA 1.2 gresie
131.22

suprafata utila existenta 131.22mp + 14.4mp terasă.


Facultatea de Construcții și Instalații [Link]
slcr. dr. ing. Ruxandra Cozmanciuc
Stud. ing. Ababii Constantin

Etaj
INDICATIV
DENUMIRE INCAPERE SUP. (mp) FINISAJ PARD.
INCAPERE
P1 HOL 13.35 parchet
P2 CASA SCARII 7.83 gresie
P3 DORMITOR2 12.56 parchet
P4 DORMITOR1 18.05 parchet
P5 DORMITOR 3 24.24 parchet
P6 BAIE 7.84 gresie
P7 CAMERĂ PENTRU HAINE 5.88 parchet
P8 BIROU 12.37 parchet
P9 BAIE 5.4 gresie
P10 DEBARA 3 parchet
110.52
Total suprafata utila existenta 110.52mp + 3.8mp balcon.

Corpul de clădire analizat are regimul de înălțime S+P+1E, în plan are o formă regulată
având dimensiunile maxime de 15.95 m x 11.25 m și o suprafață construită de aprox. 166.86 m2 si
o suprafata desfasurata de aproximativ 352.68mp.
În ceea ce privește accesul în corpul clădirii, acesta este asigurat prin fațada principală.

CAPITOLUL III DESCRIEREA SOLUȚIILOR DE FINISAJ


III.01 - Închiderile Închiderile exterioare
exterioare și Inchiderile exterioare existente din zidărie de cărămidă cu
compartimentările goluri verticale, tip GVP -grosime pereti exteriori 25 cm vor fi
interioare termoizolate la exterior cu vată minerală 20 cm grosime.
Pentru zona soclului termoizolatia este de 12cm plăci din
vată minerală rigidă si se va continua inclusiv sub cota trotuarului
atat in zona cladirii existente cat si in zona extinderii propuse.
Pentru a proteja construcția de eventualele infiltrații se
propune dispunerea sub planseul inferior a unui strat de plăci de
vată minerală rigidă de 10cm, hidroizolatie tip folie hidroizolanta
si un strat de rupere a capilaritătii de 20cm şi la trotuare un strat
filtrant de 20cm. La interfața dintre clădire și trotuar se va turna un
cordon de bitum topit.
Compartimentările interioare
 Compartimentari interioare propuse sunt:
 pereți structurali din zidarie de cărămidă cu goluri verticale
de 25 cm (separare spatii cu functiuni diferite)
 pereți nestructurali din B.C.A. Ytong Interio de 15cm

III.02 - Finisajele Pereți


interioare Peretii vor fi finisați cu tencuiala aplicată mecanizat pe baza de var
nisip, gletuiți și zugrăviți cu var lavabil de interior culoare-alb

PROIECT NUMĂR: 12 /2022


FAZA: D.T.A.C. 4/8
Facultatea de Construcții și Instalații [Link]
slcr. dr. ing. Ruxandra Cozmanciuc
Stud. ing. Ababii Constantin

În zona grupurilor sanitare pereții vor fi placați cu faianță pana la


H:2.20m.
Pardoseli
o Pardoseli din parchet;
o Gresie porțelanată antiderapantă în holuri, grupuri
sanitare, bucătărie, casa scării, cramă, spații de depozitare.
Tavane
Tavanele : zugraveli cu var lavabil culoare alb.
Tamplarie interioara
Tamplarie PVC/lemn cu geam termopan –zona casa scarii,
Grupuri sanitare.

III.03 - Finisajele Pereții exteriori: 20cm termoizolatie vata minerala, strat de


exterioare protectie din tencuiala subtire armata cu tesatura din fibra de
sticla-culoare gri.
Soclul se va termoizola cu plăci din vată minerală rigidă 12
cm, finisat cu tencuiala decorativa fină cu aspect periat pentru
soclu.
Tamplarie exterioara
Tamplarie PVC/lemn 5 camere, cu geam termoizolant tripan
cu argon intre foile de sticla.

III.04 - Acoperișul și Acoperișul; Învelitoare


învelitoarea  Acoperis tip sarpanta, cu învelitoare tip tiglă ceramică.
 Apele pluviale se colectează in jgheaburi dreptunghiulare
din tabla vopsita si se dirijează la sol prin burlane din acelaşi
material si aceeaşi culoare Se propune inlocuirea jgheaburilor si
burlanelor existente

III.05 - Coșurile de fum -


III.06 - Alte soluții Trotuarele perimetrale vor fi din beton
constructive specifice
proiectului.

CAPITOLUL IV STRUCTURA DE REZISTENȚĂ

Structură realizată din pereți portanți de cărămidă plină confinați cu stâlpișori din beton
armat și centuri la partea superioară, planseu peste parter si scari din beton.
Infrastructura clădirii este realizată din fundații continue sub ziduri portante din zidărie de
cărămidă plină, dispuse după ambele direcții principale ale construcției. Fundațiile sunt realizate din
beton, avand o adancime de 100cm.
Structura de rezistență a clădirii este o structură cu pereți portanți din zidărie confinați
dispuși pe ambele direcții, care au grosimi de 25 cm.
Planșeul peste parter și etaj este din beton, având o grosimea de 13 cm. Planșeul sprijină prin
centurile din beton pe pereții structurali. Sarpanta reazemă pe planșeul din beton de peste etaj.
Acoperișul clădirii este de tip șarpantă din lemn pe scaune cu învelitoare ceramică tip țiglă.

PROIECT NUMĂR: 12 /2022


FAZA: D.T.A.C. 5/8
Facultatea de Construcții și Instalații [Link]
slcr. dr. ing. Ruxandra Cozmanciuc
Stud. ing. Ababii Constantin

CAPITOLUL V INSTALAȚII

INSTALAȚII TERMICE
Sistemul de încălzire s-a ales a fi cu radiatoare tip panou din oțel cu funcționare pe apă caldă.
Încălzirea se realizează cu ajutorul unui cazan în condensație care va funcționa cu gaze
naturale, pentru alimentarea radiatoarelor.
Corpurile de încălzire se vor amplasa astfel încât să se asigure funcționarea lor cu eficiență
termică maximă și să se coreleze cu elementele construcției, cu mobilierul şi cu celelalte instalații
aferente clădirii.

INSTALATII VENTILARE
Se va realiza o instalație de ventilare mecanică centralizată, prin montarea unor recuperatoare
de căldură, cu recuperare de căldură de minim 70%.

INSTALAȚII SANITARE
Proiectul trateaza urmatoarele categorii de lucrari:
- instalatii exterioare de alimentare cu apă rece;
- instalatii exterioare de canalizare menajeră;
- instalatii interioare de alimentare cu apă rece si apă caldă menajeră;
- instalatii interioare de canalizare ape menajere;
Apa caldă menajeră va fi preparată din sursă proprie de preparare, cu ajutorul unui cazan în
condensație echipat cu o serpentină racordată la instalația termică.
Evacuarea apelor uzate menajere provenite de la utilizarea obiectelor sanitare, din cadrul
imobilului se va realiza printr-o rețea de canalizare interioara ce va fi racordata la rețeaua de
canalizare menajeră exterioară proiectată.
Apele uzate de la nivelul pardoselilor din grupurile sanitare vor fi colectate de sifoane de
pardoseală cu ieşire laterală sau verticală, în funcţie de sistemul de colectare a instalaţiei de
canalizare menajeră.

INSTALAȚII ELECTRICE
Pentru alimentarea cu energie electrica a consumatorilor s-a prevăzut cate un tablou
electric amplasat pe hol, în plus se utilizează panouri fotovoltaice monocristaline atașate pe
învelitoarea clădirii.
Iluminatul normal din cladire se va realiza cu corpuri de iluminat tip panou luminos cu
LED-uri, max. 40W, min. 3000 lm, 230V.

PROIECT NUMĂR: 12 /2022


FAZA: D.T.A.C. 6/8
Facultatea de Construcții și Instalații [Link]
slcr. dr. ing. Ruxandra Cozmanciuc
Stud. ing. Ababii Constantin

CAP VI CADRU LEGAL ÎN BAZA CĂRUIA S-A REALIZAT PREZENTA DOCUMENTAȚIE


Prezenta documentație s-a întocmit în conformitate cu prevederile:
o ORDIN Nr. 119 din 4 februarie 2014 pentru aprobarea Normelor de igienă și sănătate publică
privind mediul de viață al populației;
o C107/1,2,3,4 – 2005, Normativ privind calculul termotehnic al elementelor de construcție ale
clădirilor;
o P118/99, Normativ de siguranță la foc a construcțiilor;
o NP 068-02, Normativ privind proiectarea clădirilor civile din punct de vedere al cerinței de
siguranța in exploatare;
o Legii 50/1991 privind autorizarea executării construcțiilor, modificată și completată prin Legea
125/1996, Legea 453/2001, Legea 401/2003 și Legea 199/2004
o Legii 10/1995 privind calitatea în construcții, cu modificările și completările ulterioare
o Legii 137/1995 privind protecția mediului, republicată, cu modificările ulterioare
o Ordinului Ministerului Sănătății pentru aprobarea Normelor de igienă privind modul de viață a
populației
o HGR 766/1997 pentru aprobarea unor regulamente privind calitatea în construcții
o HGR 273/1994 privind aprobarea Regulamentului de recepție a lucrărilor de construcții și
instalații aferente acestora
o HGR 925/1995 pentru aprobarea Regulamentului de verificare și expertizare tehnică de calitate
a proiectelor, a execuției lucrărilor și construcțiilor
o Ordinului MTCT 1430/2005 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii
50/1991 republicată, cu modificările și completările ulterioare
o NP 68-2002 - Normativ privind proiectarea clădirilor civile din punct de vedere al cerinței de
siguranță în exploatare
o P 118-1999 - Normativ privind siguranța la foc a construcțiilor

ȘEF PROIECT
S. l. dr. ing. Ruxandra Cozmanciuc

ÎNTOCMIT
Ababii Constantin

PROIECT NUMĂR: 12 /2022


FAZA: D.T.A.C. 7/8
Facultatea de Construcții și Instalații [Link]
slcr. dr. ing. Ruxandra Cozmanciuc
Stud. ing. Ababii Constantin

TEMA PROIECTULUI
Proiectarea unei structuri rigide (realizată din pereţi structurali din zidărie de cărămidă, confinată
cu stâlpişori şi centuri din beton armat)

Proiectul propus la disciplina Construcţii Civile 1 presupune întocmirea documentaţiei


tehnice pentru execuţia unei clădiri de locuit unifamiliale situată în mediul urban, existând condiţii
pentru racordarea la reţelele de utilităţi (apă, canalizare, energie electrică şi gaze).

• Regimul de înălţime este S+P+1E, adică subsol (parţial sau total), parter şi etaj.

• Amplasarea clădirii se face pe un teren cu pantă redusă, fiind asigurate măsuri pentru îndepărtarea
apei din precipitaţii. Apele freatice sunt la mare adâncime şi nu influenţează regimul de fundare.

• Structura de rezistenţă este rigidă, realizată din pereţi structurali din zidărie de cărămidă,
confinată cu stâlpişori şi centuri din beton armat. Planşeele sunt realizate din beton armat monolit,
iar scările clădirii sunt de asemenea din beton armat monolit.

• Acoperişul clădirii este un acoperiş de tip şarpantă pe scaune şi învelitoare din materiale uzuale
(ţiglă sau tablă).

• Fundaţiile vor fi proiectate în varianta fundaţiilor continue sub pereţi.

• Suprafeţele finite ale pardoselilor se vor realiza din parchet, duşumea din scânduri, mochetă, etc.
(pardoseli calde) - în încăperile de şedere, respectiv din mozaic obişnuit şi veneţian, plăci din gresie
ceramică sau din alte materiale rezistente la uzură (pardoseli reci) – în încăperile de circulaţie,
secundare sau cu procese umede.

• Tâmplăria va fi cu 3 foi de geam termoizolant, cu toc şi cercevele din lemn stratificat sau mase
plastice, cu calităţi izolante.

PROIECT NUMĂR: 12 /2022


FAZA: D.T.A.C. 8/8
PREDIMENSIONARE
Predimensionarea elementelor structurale

Predimensionare placă:
𝑃 𝑚𝑖𝑛,(𝑙1,𝑙2)
ℎ𝑝𝑙 = 180 + 20𝑚𝑚 ; ℎ 𝑝𝑙 = ; ℎ 𝑝𝑙 ≥ 130𝑚𝑚 ;
40

1. Placă parter:
1860
ℎ𝑝𝑙 = + 2𝑐𝑚 = 10.33 + 2 = 12.33𝑐𝑚
180
450
ℎ𝑝𝑙 = = 11.25𝑐𝑚
40

Adoptăm 13 cm

2. Placă etaj:
1860
ℎ𝑝𝑙 = + 2𝑐𝑚 = 10.33 + 2 = 12.33𝑐𝑚
180
450
ℎ𝑝𝑙 = = 11.25𝑐𝑚
40

Adoptăm 13 cm

3. Placă subsol:
1860
ℎ𝑝𝑙 = + 2𝑐𝑚 = 10.33 + 2 = 12.33𝑐𝑚
180
450
ℎ𝑝𝑙 = = 11.25𝑐𝑚
40

Adoptăm 13 cm

Predimensionare stâlpișori:
Stâlpișorii interiori au o secțitune 25x25 cm

Stâlpișorii exteriori au o secțitune 25x25 cm

Predimensionarea centurilor:

Centură pereți interiori cu secțiune 30x25cm

Centură pereți exteriori cu secțiune 30x35cm

2 ∙ ℎ𝑝𝑙 = 26 Adoptăm 30 cm
Predimensionarea buiandrugilor:

Parter

Ferestre

Living: 30x250cm

Birou: 30x250cm

Bucătărie+Dinning: 30x250cm

Baie: 30x150cm

Casa scării:30x175cm

Vestibul:

Uși

Living: 30x300cm

Birou: 30x120cm

Bucătărie+Dinning: 30x275cm

Baie: 12x110cm

Casa scării: 30x175cm

Vestibul: 30x160cm

Etaj

Ferestre

Dormitor 1: 30x250cm

Dormitor 2: 30x120cm

Dormitor 3: 30x250cm

Baie: 30x110cm

Uși

Dormitor 1, Dormitor 2: 30x150

Dormitor 3: 12x120cm

Baie: 12x110cm

Subsol

Ferestre

Spațiu recreere: 30x250cm


Uși

Spațiu recreere:

30x120cmCramă:

30x120cm

Spațiu depozitare:

30x120cmCămară:

30x110cm
Predimensionarea elementelor de anvelopă

Perete exterior:

1 𝑑 1
𝑅 + + [𝑚 𝐾/𝑊]
𝛼 λ𝑖 𝛼

Alcătuire dj [m] λj [W/mK]

Tencuială interioară M5 0.02 0.87

Zidărie din cărămizi cu goluri


verticale, tip GVP 0.30 0.75

Vată minerală(tip 60,70) 0.15 0.042


Tencuială minerală armată 0.005 0.93

0.02 0.30 0.15 0.005


𝑅 0.125 + + + + + 0.042 = 4.1418 [𝑚 𝐾/𝑊]
0.87 0.75 0.042 0.93

Perete exterior subsol încălzit:


Pentru pereții exterior: 𝑅′𝑚𝑖𝑛 =2.9[m2K/W] și 𝑅′𝑚=(0.55…0.80) 𝑅𝑚
𝑅𝑚 =2.9/0.8=3.625
0.005 0.30 0.01 0.003
𝑥 = 3.625 − 0.125 + + + + ∗ 0.033
0.87 1.74 0.93 0.17
𝑥 = 0.109𝑚
𝑥 = min 11𝑐𝑚

Pentru eficientizarea consumului de energie, se va adopta grosimea de de termoizolație x=12cm

λj
Alcătuire dj [m] [W/mK]
Tencuială interioară 0.005 0.87
Perete din beton armat 0.30 1.74
Barieră de vapori ------ ------
Strat de termoizolație x 0.033
Mortar de poză 0.01 0.93
Membrană hidroizolantă 0.003 0.17
Planșeu inferior peste subsol încălzit

λj
Alcătuire dj [m] [W/mK]
Pardoseală 0.01 0.094
Șapă de egalizare 0.03 0.93
Planșeu de beton armat 0.13 1.74
Barieră de vapori ------ ------
Tencuială tavan (mortar M5) 0.01 0.87

0.01 0.03 0.13 0.01


𝑅 0.125 + + + + + 0.042 = 0.3918 [𝑚 𝐾/𝑊]
0.094 0.93 01.74 0.87

Planșeu superior sub pod neîncălzit:


λj
Alcătuire dj [m] [W/mK]
Tencuială tavan 0.01 0.87
Planșeu de beton armat 0.13 1.74
Șapă de egalizare 0.03 0.93
Barieră de vapori ------ ------
Izolație termică 0.15 0.033
Strat de difuzie a vaporilor ------ ------
Șapă de protecție slab armată 0,01 0,87

0.01 0.15 0.03 0.13 0.01


𝑅 0.125 + + + + + + 0.042 = 4.8424 [𝑚 𝐾/𝑊]
0.87 0.033 0.93 1.74 0.87
EVALUAREA ÎNCĂRCĂRILOR

a) Încărcări permanente date de planşee


1. Determinarea greutăţii proprii a unui planşeu curent cu pardoseală caldă
Y( *g) gk=d*y Coeficient g^d=n*g^k
Tipul pardoselii Strat Denumirea staratului Grosime d [m]
[daN/m^3] [daN/m^2] incarcare [daN/m^2]
1 Parhet din lemn 0.01 800 8 10.8
2 Sapa autonivelanta 0.04 1800 72 97.2
Calda( dormitor/
3 Placa din b.a. 0.13 2500 325 1.35 438.75
living/ holuri)
4 Tencuiala mortar v.c. 0.015 1900 28.5 38.475
Total incaracari 433.5 585.225
2. Determinarea greutăţii proprii a unui planşeu curent cu pardoseală rece

Y( *g) gk=d*y Coeficient g^d=n*g^k


Tipul pardoselii Strat Denumirea staratului Grosime d [m]
[daN/m^3] [daN/m^2] incarcare [daN/m^2]
1 Gresie 0.01 2600 26 35.1
2 Sapa autonivelanta 0.04 1800 72 97.2
Rece (baie/
3 Placa din b.a. 0.13 2500 325 1.35 438.75
bucatarie)
4 Tencuiala mortar v.c. 0.015 1900 28.5 38.475
Total incarcari 451.5 609.525
3. Determinarea greutăţii proprii a unui planşeu peste subsol cu pardoseală caldă

Y( *g) gk=d*y Coeficient g^d=n*g^k


Tipul pardoselii Strat Denumirea staratului Grosime d [m]
[daN/m^3] [daN/m^2] incarcare [daN/m^2]
1 Parchet din lemn 0.10 800 80 108
2 Sapa autonivelanta 0.03 1800 54 72.9
3 Placa din b.a. 0.13 2500 325 438.75
Calda peste subsol 1.35
4 Vata minerala v.c 0.15 700 105 141.75
5 Tencuiala mortar v.c 0.015 1900 28.5 38.475
Total incarcari 592.5 799.875
4. Determinarea greutăţii proprii a unui planşeu peste subsol cu pardoseală rece

Y( *g) gk=d*y Coeficient g^d=n*g^k


Tipul pardoselii Strat Denumirea stratului Grosime d[m]
[daN/m^3] [daN/m^2] incarcare [daN/m^2]
1 Gresie 0.015 2600 39 52.65
2 Sapa autonivelanta 0.04 1800 72 97.2
3 Placa din b.a. 0.13 2500 325 438.75
Rece peste subsol 1.35
4 Vata minerala rigida 0.15 700 105 141.75
5 Tencuiala mortar v.c. 0.015 1900 28.5 38.475
Total incarcari 569.5 768.825
5. Determinarea greutăţii proprii a planşeului de peste ultimul nivel
Y( *g) gk=d*y Coeficient g^d=n*g^k
Tipul pardoselii Strat Denumirea stratului Grosime d[m]
[daN/m^3] [daN/m^2] incarcare [daN/m^2]
1 Dusumea 0.022 800 17.6 23.76
2 Sapa autonivelanta 0.02 1800 36 48.6
Planseu peste ultimul 3 Vata minerala rigida 0.20 700 140 189
1.35
nivel 4 Placa din b.a. 0.13 2500 325 438.75
5 Tencuiala mortar v.c. 0.015 1700 25.5 34.425
Total incarcari 544.1 734.535
6. Determinarea greutăţii proprii a unei scări din beton armat
y(p*g)[daN/m Coeficient g^c=yF*g^n
Tip Strat Denumirea stratului Grosime d[m] g^n=d*y [daN/m]
^2] incarcare Yf [daN/m^2]
1 Fnisaj (gresie) 0.01 1600 16 21.6
2 Placa beton armat 0.20 2400 480 648
Scara b.a. 1.35
3 Mortar var-nisip 0.01 1800 18 24.3
Total incarcari 693.9
[Link] șarpantei
Nr de dim.
Crt. Nr. Elemente b (m) h (m) L (m) Vol. V (m^3)
Similare
(1) (2) (3) (4) (5) (6) 7

0.15 0.15 3.49 1 0.078525


1. Pană de creastă
0.15 0.15 1.21 1 0.027225

0.10 0.10 15.55 1 0.1555

0.10 0.10 10.85 1 0.1085

0.10 0.10 12.06 1 0.1206


2. Cosoroabă
0.10 0.10 3.70 1 0.037

0.10 0.10 3.49 1 0.0349

0.10 0.10 7.25 1 0.0725

0.15 0.15 3.12 2 0.1404

3. Popi 0.15 0.15 2.08 2 0.0936

0.15 0.15 1.81 6 0.24435

0.15 0.15 10.65 2 0.47925

4. Pană de coamă
0.15 0.15 7.71 3 0.520425

0.10 0.12 1.38 2 0.03312


0.10 0.12 0.785 2 0.01884
0.10 0.12 2.40 2 0.0576
0.10 0.12 3.21 2 0.07704
0.10 0.12 4.01 2 0.09624
0.10 0.12 4.826 2 0.115824
0.10 0.12 5.634 2 0.135216
0.10 0.12 6.443 2 0.154632
0.10 0.12 7.251 2 0.174024
0.10 0.12 7.136 2 0.171264
0.10 0.12 6.327 2 0.151848
0.10 0.12 5.519 2 0.132456
0.10 0.12 4.71 2 0.11304
0.10 0.12 3.90 2 0.0936
0.10 0.12 3.09 2 0.07416
0.10 0.12 2.28 2 0.05472
0.10 0.12 1.478 2 0.035472
0.10 0.12 0.669 2 0.016056
0.10 0.12 7.44 4 0.35712
0.10 0.12 6.9 1 0.0828
0.10 0.12 6.09 1 0.07308
0.10 0.12 5.288 1 0.063456
0.10 0.12 4.48 1 0.05376
0.10 0.12 3.67 2 0.08808
0.10 0.12 2.86 2 0.06864
5. Căpriori 0.10 0.12 2.05 2 0.0492
0.10 0.12 1.24 2 0.02976
0.10 0.12 4.15 4 0.1992
0.10 0.12 4 1 0.048
0.10 0.12 2.4 1 0.0288
0.10 0.12 0.78 1 0.00936
0.10 0.12 0.84 3 0.03024
0.10 0.12 1.44 1 0.01728
0.10 0.12 2.05 1 0.0246
0.10 0.12 2.65 1 0.0318
0.10 0.12 3.02 2 0.07248
0.10 0.12 2.66 1 0.03192
0.10 0.12 2.06 2 0.04944
0.10 0.12 1.45 1 0.0174
0.10 0.12 4.02 1 0.04824
0.10 0.12 3.79 2 0.09096
0.10 0.12 3.18 2 0.07632
0.10 0.12 2.58 2 0.06192
0.10 0.12 1.97 2 0.04728
0.10 0.12 1.36 2 0.03264
0.10 0.12 0.76 2 0.01824
0.10 0.12 3.87 1 0.04644
0.10 0.12 3.27 1 0.03924
0.10 0.12 2.66 1 0.03192
0.10 0.12 1.45 1 0.0174
0.15 0.15 5.86 1 0.13185
6 Pană intermediară 0.15 0.15 4.65 1 0.104625
0.15 0.15 9.35 1 0.210375
7 Pană de dolie 0.15 0.15 7.713 1 0.1735425
8 Talpa 0.15 0.15 1 60 1.35
Volum total de lemn 7.7253355
Element Grosime [m] Suprafata Sa[m^2] Panta acoperis cos 30 Sa/cos30 Volum Va m^3
Astereala 0.024 219.06 30 0.866025 252.9488179 6.070771629
Volum total lemn [m^3] Densitate lemn [kg/m^3] Masa totala [kg] Greutatea totala [N] g lemn [N/m^2]
13.79610713 600 8277.664277 82240.42277 375.4241887
STEJAR g lemn [daN/m^2]
m lemn = densitate lemn * (Vlemn+Va) 37.54241
8277.664277

Evaluarea încărcărilor utile


Categoria de utilizare a construcţiei:
A - Clădiri rezidenţiale - Încăperi în case, vile sau blocuri de locuinţe,
dormitoare şisăli de spital, camere şi coridoare de hotel, bucătării şi toalete.
Încărcări din exploatare pe planşee, balcoane şi scări de construcţii:

Încărcări utile pe diferite suprafeţe:

Asimilarea încărcărilor din pereţii de compartimentare pe planşee:

încărcari utile din perete de compartimentare cu greutatea pe un metru


lungime.H=2.8m; d=0.125m ; ρ-725kg/m3
G k =2.8*0.125*825*10=2887.5N/m
Forta uniform distribuita echivalenta [N/m 2 ]-1200
[N/m2]Planseu peste subsol -1500+1200=2700
[N/m2]
Planseu supperior- 1500+1200=2700
[N/m2]Planseu sub pod-1500 [N/m2]
Evaluarea încărcărilor variabile

Încărcări din zăpadă


Valoarea caracteristică a încărcării din zăpadă pe acoperiş, s [N/m2], se determină astfel:
s = Υls ∙ μi ∙ sk ∙
Ce ∙ Ctunde:

Υls - factorul de importanţă expunere pentru acţiunea


zăpezii [-];μi - coeficientul de formă a încărcării din
zăpadă pe acoperiş [-];
sk - valoarea caracteristică a încărcării din zăpadă pe sol, în amplasament
[N/m2];Ce - coeficient de expunere a construcţiei în amplasament [-];
Ct - coeficientul termic [-].
s= 1,0 ∙ 0,8 ∙ 1,5 ∙ 1,0 ∙ 1,0 = 1,2 [kN/m2]=1200N/m2
Proiectarea fundațiilor
Calcularea și verificarea fundațiilor

𝑝𝑒𝑓≤ 1,2 · 𝑝𝑐𝑜𝑛𝑣 [N/m2]


𝑁0 + 𝐺𝑓
𝑝𝑒𝑓 =
𝐴𝑓

𝐴𝑓 = 𝐿𝑝𝑒𝑟 ∗ 𝑏𝑓

Verificarea rigidității:
tgα> 𝑡𝑔α𝑚𝑖𝑛
ℎ𝑓
tgα = ,
𝑎
1
𝑎= (𝑏𝑓 − 𝑑)
2

a) Fundație exterioară

Gf= ρ· g· V= 2400· 10· 2.304 = 55296 N


Volumul fundatiei = 0.6·9.6·0.4=2.304m3
𝑁0+𝐺𝑓
𝑝𝑒𝑓 = <1.2·220000
𝐴𝑓

pef= (983827,56+55296)/ 9.6· bf <1.2·220000


bfexterior= 0.52 adoptăm 0.5

b) Fundație interioară

Gf= ρ· g· V= 2400· 10· 1.152 = 27648 N


Volumul fundatiei = 0.6·4,8·0.4=1.152m3
pef =(N0 + Gf)/ Lper· bf <1.2·220000
pef= (677837,572+27648)/ 4.8· bf <1.2·220000
bfinterior= 0.56 adoptăm 0.6

aexterior=1/2(0.5-0.3)=0.1m
tgα=0.3/0.1=3> tgαmin(1,1..1,3)
ainterior=1/2(0.6-0.3)=0.15m
tgα=0.3/0.15=2 > tgαmin(1,1..1,3)

Reprezentarea fundației: a) Secțiune transversală; b) În plan

Fundație interioară

Fundație exterioară

a) b)
Sistem complet de acoperiș ceramic

Gama Tondach Mediteranean


Mediteran Plus

Țigle ceramice de inspirație mediteraneană, pentru un caracter


deosebit al acoperișului, potrivit cu stilul tău de viață.

Caracteristici generale

Dimensiuni (cm) 27,5 x 44,0


Lățime de acoperire (cm) cca. 21,0
Greutate (kg./buc.) cca. 3,20
Modalități de așezare rețea
Ambalare (buc./palet) 300
Natural: natur (00)
Culori Mat: teracota (01)
Satinat: antic (20), antic nisip (58), roșu (10), tricolor (55)
Pachet Standard: Pachet Premium:
Pachet Standard + :  Grilaj parazăpadă tubular
 Tondach Mediteran Plus  Grilaj parazăpadă 3000x200mm cu
țiglă de aerisire  Element de început/capăt  Tondach Mediteran Plus set
accesorii
 Tondach Mediteran Plus coamă PVC/aluminiu gură de aerisire
 Garnitură grilaj de acces 400x250mm
țiglă de margine stânga  Tondach Fol N /  Tondach Mediteran Plus set
pentru țiglă presată
 Tondach Mediteran Plus Tondach Fol K/ Fol Mono DT/ pentru trecerea țevilor
panourilor solare  Garnitură grilaj de acces 800x250mm
țiglă de margine dreapta Fol Mono Premium pentru țiglă presată
 Pachet coamă universală  Bandă de ventilare coamă  Tondach Mediteran Plus țiglă de
închidere sub coamă  Element pentru trecerea țevilor
trasă cu cioc RS/ Pachet 280/320 mm, aluminiu panourilor solare
coamă presata RS  Cui fixare șipcă de coamă  Tondach Mediteran Plus țiglă de
închidere margine dreapta  Element pentru trecerea cablurilor
 Țiglă de coamă 50mm-310mm / Element panourilor fotovoltaice
de început trasă universal de fixare a șipcii de  Tondach Mediteran Plus țiglă de
închidere margine stânga  Element dolie aluminiu 600mm-10ml
universală RS / Țiglă de coamă 50 mm rolă /Element dolie aluminiu 600mm-
coamă  Pieptăn / Element de  Tondach Mediteran Plus țiglă
parazăpadă 2ml/placă
de început presata RS ventilare streașină cu pieptăn  Garnitură autoaderentă 60mm/75mm
 Ramificație 3 axe pentru  Tăietor de zăpadă metalic  Bandă de ventilare coamă
280/320 mm, plumb /WCS  Cui special 3,8x120mm
coamă trasă RS/ D68
 Cui reglabil de fixare a șipcii de  Element fixare țiglă presată tăiată
Ramificație 3 axe pentru  Bandă de etanșare
coamă cu șurub de fixare 50mm  Bandă de etanșare horn/perete
coamă presata RS horn/perete 280mm
155/320mm Koraflex
 Ramificație 4 axe pentru  Bară de etanșare horn/perete
 Bandă de protecție streașină  Banda etanșare cuie
coamă trasă RS 74mm
PVC / aluminiu  Adeziv etanșare cuie

Utilizarea produselor menționate în Pachetul Standard reprezintă o condiție de accesare a garanției sistemului de învelitoare Tondach.
Pachetul Premium conține Pachetul Standard, plus accesorii ce aduc acoperișului un plus de funcționalitate și aspect.

Consumuri specifice
Unghi Distanța între Necesar* Țiglă de
/mp Soluții de fixare și complementare**
acoperiș șipci (cm) margine/m
de la 15° 33,00 14,43 3,03 fără fixare în câmp, cu astereală continua, cu folie de difuzie și bandă protecție șipcă
de la 20° 33,00 14,43 3,03 fără fixare în câmp, cu astereală continua, cu folie de difuzie și bandă protecție șipcă
de la 25° 33,50 14,21 2,99 fără fixare în câmp, cu astereală continua, cu folie de difuzie
de la 30° 33,50 14,21 2,99 fără fixare în câmp, cu sau fără folie de difuzie
de la 35° 34,00 14,01 2,94 fără fixare în câmp, cu sau fără folie de difuzie
de la 40° 34,00 14,01 2,94 se fixează fiecare a doua și a treia țiglă, cu sau fără folie de difuzie
de la 45° 34,50 13,80 2,90 se fixează fiecare țiglă, cu sau fără folie de difuzie
> 45° 35,00 13,61 2,86 se fixează fiecare țiglă, cu sau fără folie de difuzie
*Consumurile specifice declarate nu iau în considerare pierderile tehnologice de pe șantier.
**Țiglele de margine, streașină, creastă, respectiv țiglele tăiate trebuie fixate în fiecare caz.În locații expuse pericolului de furtună și condiții deosebite, țiglele
trebuie fixate și sub unghiul de 40°.

Ianuarie 2021
Imaginea produsului este cu titlu de prezentare si poate diferi in orice mod (culoare, aspect etc.) de imaginile produselor livrate, acestea putând prezenta
abateri minore de la poza prezentata.
DECLARAȚIA DE PERFORMANȚĂ Pagina 1/2
No. 59000105
DECLARATION OF PERFORMANCE Page 1/2

DECLARAȚIA DE PERFORMANȚĂ DECLARATION OF PERFORMANCE

No. 59000105

1. Cod unic de identificare al produsului-tip: 1. Unique identification code of the product-type:

YTONG KLASSIK (B2.5, D440) 125 NF

(GTIN 4054640009677 │ ID No. BG014054640009677 – Sofia Plant │ BG024054640009677 – Dobrich Plant)

2. Utilizare preconizată: 2. Intended use


În pereți, coloane și partiții In walls, columns and partitions

3. Fabricant: 3. Manufacturer:
Xella Bulgaria EOOD Xella Bulgaria EOOD
Zona industriala Kremikovtsi Promishlena zona Kremikovtsi
1870 Sofia 1870 Sofia
Bulgaria Bulgaria

4. Reprezentant autorizat: 4. Authorised representative:


Xella Technologie- und Forschungsgesellschaft mbH
Hohes Steinfeld 1
D-14797 Kloster Lehnin
Deutschland

5. Sistemul de evaluare și de verificare 5. System of AVCP:


a constanței performanței:
2+

6a. Standard armonizat: 6a. Harmonised standard:


EN 771-4:2011+A1:2015

Organism notificat: Notified body:

No. NB 0780
TÜV Rheinland LGA Bautechnik GmbH
Baustoffe und Betontechnologie
Tillystraße 2
D-90431 Nürnberg
Deutschland
DECLARAȚIA DE PERFORMANȚĂ Pagina 2/2
No. 59000105
DECLARATION OF PERFORMANCE Page 2/2

7. Performanțe declarate: 7. Declared performances:


Caracteristici esenţiale Performanţa Standard
Essential characteristics Performance Standard
Dimensiuni Lungime, mm / Length, mm 600
Dimensions
Laţime, mm / Width, mm 125 EN 772-16*
Înălţime, mm / Heigth, mm 250
Toleranţe dimensionale EN 772-16*
TLMB
Dimensional tolerances EN 772-20*
Rezistenţă la compresiune categorie de element
Compressive strength unit category
I EN 771-4*
Rezistenţa caracteristică la compresiune, N/mm2
( pe faţa de aşezare, epruvetă cub 100x100x100 mm) ≥ 2.5 EN 772-1*
Characteristic compressive strength, N/mm2
( bedface, cubic specimen 100x100x100 mm)
Stabilitate dimensională (contracţie), mm/m
Dimensional stability (shrinkage), mm/m ≤ 0.20 EN 680*
Aderenţa prin forfecare - mortar în pat subţire, N/mm2 ≥ 0,30 EN 998-2*
Shear bond strength for thin layer mortar, N/mm2
Reacţia la foc Euroclasa A1
Reaction to fire Euroclass A1
EN 13501-1*
Absorbţia de apă, g/m2s0.5 NPD
Water absorption, g/m2s0.5
Coeficient de difuzie a vaporilor de apă μ
Water vapour diffusion coefficient μ
5/10 EN 1745*
Durabilitate (rezistenţa la îngheţ-dezgheţ)
Durability (freeze-thaw resistance)
NPD
Densitate aparentă, medie, kg/m3 440 ± 20 EN 772-13*
Gross dry bulk density, mean, kg/m3
Formă şi profilaţie Nut şi Feder
Form and shape Groove & Tongue
EN 771-4*
Totalul secţiunilor transversale AL ale cavităţilor
de prindere de pe faţa de aşezare, % 0 EN 772-1*
Grip hole overall cross section AL of bed face, %
Conductivitate termică, W/(m·K) 10, uscat (P = 90%): 0.12
EN 1745*
Thermal conductivity, W/(m·K) 10, dry (P = 90%): 0.12
Durabilitate
Durability
NPD

Performanța produsului identificat mai sus The performance of the product identified
este în conformitate cu setul de performanțe above is in conformity with the set of declared
declarate. performances.
Această declarație de performanță este This declaration of performance is issued,
eliberată în conformitate cu Regulamentul (UE) in accordance with Regulation (EU)
nr. 305/2011, pe răspunderea exclusivă No 305/2011, under the sole responsibility of
a fabricantului identificat mai sus. the manufacturer identified above.
Semnată pentru și în numele fabricantuluide către: Signed for and on behalf of the manufacturer by:
Jens Thierfelder, CEO Xella Bulgaria EOOD

în Sofia la (at Sofia on) 10.05.2018


* Standard armonizat în versiunea sa actuală. * Harmonized standard in its current version.
Frontrock MAX PLUS
Plăci rigide de vată bazaltică “Dual Density” din 2 straturi integrate, hidrofobizate
în masă.
Domeniu de aplicare
Plăcile Frontrock MAX PLUS sunt special concepute pentru
izolarea termică, protecţia fonică şi protecţia la foc a
faţadelor în sistemele de termoizolare exterioară (REDArt®). Plăcile Frontrock MAX
PLUS sunt ambalate în
Se montează în contact cu suprafaţa suport prin lipire cu folie de polietilenă
adeziv şi prin ancorare suplimentară cu dibluri. Nu se termocontractabilă
montează în zona de soclu şi de contact cu terenul. marcată cu numele
producătorului. Pe
Informaţii detaliate cu privire la montaj se găsesc în broşura
eticheta produsului
de punere în operă a produsului. sunt menţionate
caracteristicile
principale.

Proprietăţile vatei bazaltice ROCKWOOL Produse minerale, rezistente la acţiunea dăunătorilor, nu


Termoizolare, protecţie la foc, protecţie împotriva propagării dăunează sănătăţii.
flăcărilor, protecţie fonică.
Plăci hidrofobizate; permeabile la vapori; stabile dimensional;
rezistente la mediu alcalin.

Dimensiuni, gamă de produse şi ambalare


Grosime (mm) 50 60 70 80 100 120 140 150 160 180
Lungime x lăţime (mm) 1200 x 600
m2 / pachet 5,76 3,60 2,88 3,60 2,88 1,44 1,44 1,44 1,44 1,44

Rezistență termică RD
Grosime (mm) 50 60 70 80 100 120 140 150 160 180
RD (m2K/W) 1,40 1,70 2,00 2,30 2,85 3,40 4,00 4,30 4,55 5,14

Parametri tehnici
Proprietate Simbol Valoare U.M. Standard
Reacţia la foc - A1 - EN 13501-1
Coeficientul de conductibilitate termică declarat λD 0,035 W.m-1.K-1 EN 12667
Factorul de rezistenţă la difuzia vaporilor μ 1 (-) EN 13162
Rezistenţa la compresiune pentru o deformaţie de 10% σ10 ≥ 15 kPa EN 826
Rezistenţa la tracţiune perpendiculară pe feţe σmt ≥ 7,5 kPa EN 1607
Încărcare punctuală Fp 200 N EN 12430
Toleranțe la grosime - T5 - EN 13162
Căldură specifică cp 1030 [Link]-1.K-1 EN 12524
Coeficient de absorbţie de apă (scurtă durată) Wp ≤1 kg.m-2 EN 1609
Coeficient de absorbţie de apă (lungă durată) Wlp ≤3 kg.m -2
EN 12087
Punct de topire tt >1000 °C DIN 4102
Certificări tehnice - marcaj CE IGH 2477-CPR-1969

ROCKWOOL România Srl


Şos. Bucureşti Ploieşti Nr 1A, Clădirea C, Etaj 1, 013681, Sector 1, Bucureşti, România tel: + 40 212 334 440
[Link]
Centrală termică în condensare pe gaz • ecoTEC plus Informații tehnice

ecoTEC plus:
Mai mult decât o evoluție
ecoTEC plus: un produs
de top cu un design nou
Noul ecoTEC plus a fost îmbunătățit - cu cele mai noi tehnologii, unice în clasa sa, oferă o soluție de încălzire fiabilă pentru
astăzi și mâine.
Raportul său optim performanță-preț îl face întotdeauna cea mai bună alegere. Datorită noii sale funcții inteligente „IoniDetect”,
aparatul gestionează singur tipul de gaz și calitatea fluctuantă a acestuia. Un alt avantaj este reprezentat de designul compact:
spre exemplu, ecoTEC plus cu puteri ridicate va fi ideal pentru înlocuirea economică din punct de vedere al spațiului al centralelor
vechi.

ecoTEC plus 25-40 kW


Noul ecoTEC plus reprezintă versiunea perfectă pentru locuinţele
uni-familiale sau multi-familiale. Este disponibil în trei variante
diferite (VU, VUW, VUI ).

• Puteri: 25, 30, 35, 36, 40 kW


• Noua funcție de reglare a arderii IoniDetect
• Conectivitate inteligentă și design plat
• Noul afișaj simplu, sensibil la atingere, pentru instalare și
întreținere ușoară
• Date concrete pentru o diagnosticare precisă prin LIN bus
disponibile în interfață

ecoTEC plus VUW

Nou afișaj simplu tactil pentru o instalare ușoară


Noul concept de design și funcționare aliniat al interfeței
ecoTEC plus și comenzile noastre fac instalarea și funcționarea
mai rapide ca niciodată.

Structura clară a meniului, asistentul de instalare cu explicații


și afișarea simplă a textului oferă suport în utilizare.

Control confortabil prin funcționare tactilă integrată sau Confort de


operare intuitiv cu controler suplimentar și aplicație gratuită

ecoTEC plus VUI : Soluția perfectă pentru locuințe


mai mari
Mai mult confort reprezentat de alimentare cu apă caldă.
Beneficiați de sistemul de tip spate în spate dovedit, pentru
montare ușoară pe perete și instalați aparatul chiar și în spații
mici, datorită amprentei sale de 0,3 m2. Prin recipiente de 10
litri din oțel inoxidabil, beneficiaţi de o cantitate remarcabilă
de apă caldă menajeră în mai puțin de 5 minute la utilizări
simultane.

În plus, este nevoie de doar 5 minute pentru a reîncărca


boilerul. Cel mai mare beneficiu este: pentru utilizări reduse,
centrala nu trebuie să pornească, datorită capacității mari de
stocare a apei calde menajere. Rezultă o funcționare lină și
silențioasă și, astfel, liniște pentru dvs şi familia dvs.
Confort remarcabil al furnizării de apă caldă cu sistem de tip spate
în spate
Performanță remarcabilă și
tehnologii dovedite
Noul ecoTEC plus: o centrală flexibilă pentru orice casă, cu tehnologie de ultimă oră dovedită.

Control inteligent al combustiei: loniDetect


Punctul central al noului ecoTEC plus este controlul combustiei
IoniDetect. Acest sistem de combustie autoadaptant detectează
automat tipul de gaz și echilibrează fluctuațiile acestuia.

Noul electrod integrat de control al ionizării monitorizează


constant flacăra. Acest aspect permite optimizarea continuă
a calității arderii, prin adaptarea raportului dintre aer - gaz.
Veţi fi perfect pregătit pentru conversia pieței de la gazul L
la gazul H în următorii ani.

Pentru instalatori

Noua pompă de înaltă eficiență comunică cu


dumneavoastră
Aveți nevoie de date precise pentru a efectua o întreținere
rapidă? Echipat cu o pompă modernă de înaltă eficiență cu
comunicare LIN Bus, ecoTEC plus oferă un nivel de informație
mai aprofundat în noul meniu al interfeței. Veți obține date
precise, spre ex. prezentări generale ale consumului de energie
electrică ale pompei, pentru a efectua diagnosticări precise
și depanări mai eficiente.

ecoTEC plus este pregătit de conectare


Doriți să beneficiați de un sistem de încălzire inteligibil și
intuitiv ce facilitează comanda de oriunde? Combinați noul
controler sensoCOMFORT VRC 720 cu modulul sensoNET VR
921 și puteți accesa cu ușurință toate funcțiile majore de
comandă prin MyVaillant.

Chiar dacă nu sunteți acasă. Beneficiul dvs.: ecoTEC plus,


sensoCOMFORT și MyVaillant împărtășesc același concept în
materie de design și control. Așadar, dacă învățați să utilizați
unul dintre dispozitive, deja sunteți familiarizat cu celelalte.
Date tehnice
ecoTEC plus
Date tehnice VU VUW VUI
25CS / 1–5 30CS / 1–5 35CS / 1–5 32CS / 1–5 36CS / 1–5 40CS / 1–5 32CS / 1–5

Intervalul nominal al puterii de


kW 2.8 — 26.4 3.9 — 33.3 4.3 — 37.7 3.9 — 27.0 3.9 — 33.3 4.3 — 37.7 3.9 - 27.0
încălzire la 50/30°C, G20
Intervalul nominal al puterii de
kW 2.5 — 24.7 3.5 — 29.9 4.0 — 34.8 3.4 — 25.0 3.5 — 29.9 4.0 — 34.8 3.5 - 25.0
încălzire la 80/60°C, G20
Intervalul nominal al puterii de
kW 5.4 —26.4 8.4 —33.3 - 8.4 — 27.0 8.4 — 33.3 - 8.4 - 27.0
încălzire la 50/30°C, G31
Intervalul nominal al puterii de
kW 4.8 — 24.7 7.8 — 29.9 - 7.8 — 25..0 7.8 — 29.9 - 7.8 - 25.0
încălzire la 80/60°C, G31
Debit specific D (ΔT = 30 K)
l / min - - - 15.1 17.0 19.4 18.5
(EN 13203-1)

Presiunea maximă de lucru, încălzire bar 3

Conținutul boilerului l - - - - - - 20.0

Dimensiuni, neambalat:

Înălțime mm 720

Lățime mm 440

Adâncime mm 348 382 348 382 546

Greutate, neambalat kg 34.0 36.0 38.0 37.0 37.0 41.0 60.3

Consum cu:
Volumul maxim al gazului raportat la
m³ / h 3.0 3.8 4.3 3.4 3.9 4.3 3.4
15°C şi 1013 mbari, gaz uscat, G20
Volumul maxim al gazului raportat la
kg / h 1.07 1.45 - 1.33 1.45 - 1.33
15°C şi 1013 mbari, G31

Racord încălzire (debit și retur) G3/4

Gaz racord Ø 15 mm

Aer racord, gaze de ardere mm Ø 60 / 100

Clasa de eficiență energetică (în- (A+++ to D)


cepând cu 26.09.2019)
-
(A+ to F)
Printat în 05.2021 • VAILLANT GROUP ROMANIA

Încălzire Răcire Energii regenerabile

Vaillant Group Romania


Str. Bucureşti Nord Nr. 10 (Glo bal City Business Park) Clă direa 21-O, Voluntari Ilfov, 077190
Tel: +40 21 209 88 88 - Fax: +40 21 232 22 75 [Link] office@[Link]
FISA TEHNICA

PANOU FOTOVOLTAIC
MYLIGHT SYSTEMS
330WP MONOCRISTALIN
CRYSTAL 330Wc
Verre haute technologie :
Haut coefficient de transmission et couche anti-reflet
pour une meilleure captation de la lumière solaire.

Résistance aux conditions extrêmes :


Construit pour résister aux conditions météorologiques extrêmes telles
que le brouillard salin, l’ammoniac…

Anti-PID :
Fiabilité longue durée vérifiée avec la certification
anti-PID IEC 62804 validée.

Puissance Haute densité :


Haut rendement de conversion avec des cellules à 19,8%
et production par m2 accrue.

PERFORMANCE LINÉAIRE
97%

90%

80%
0 5 10 15 20 25 ans

Garantie de performance linéaire Garantie de performance


Crystal industrielle standard

MyLight Systems, entreprise française de


solutions d’autoconsommation solaire, est
née du désir de permettre à chacun de

produire sa propre électricité.


Garantie produit
Nos modules bénéficient à chaque étape
Si souscription à l’offre «Click & Connect»*
de leur fabrication d’un savoir-faire unique *conditions de l’offre sur [Link]
qui allie innovation et exigence de qualité
prémium.

25 ans
Qualifications & certificats

25
ans
Garantie de
performance
linéaire
Caractéristiques générales
CARACTÉRISTIQUES GÉNÉRALES
Dimensions (L/l/H) 1650mm/992mm/35mm trous mise à la terre

Poids 18,5kg

INFORMATIONS LOGISTIQUES
Nombre de modules par palette 30
Dimension de l’emballage 1700mm/1120mm/1140mm
Poids de la palette 588kg

MATÉRIAUX UTILISÉS
Couverture trous de fixation

Cellules (quantités, matériau,


60/silicium monocristallin / 12 ou 5
nombre de busbars) trous d’évacuation

Encadrement Aluminium anodisé


Boîte de jonction Protection niveau supérieur ou égal
(degré de protection) IP 67

Câble 1000mm/4mm 3
Connecteurs MC4 Compatible Renhe Solar

Caractéristiques électriques et thermiques


CARACTÉRISTIQUES ÉLECTRIQUES* (STC) 330 W
Plage de tolérance de puissance ΔPmax W +/-5
Rendement du module ηm % 19.8
Tension à puissance max Vmpp V 33.6
Courant max Impp A 9.68
Tension de circuit ouvert Voc V 40.1
Courant de court-circuit Isc A 10.18

*Valeurs électrique s dan s de s condition s s tandard s de te s t (STC): 1000 Wc/m 2; 25° C; AM 1, 5

CARACTÉRISTIQUES ÉLECTRIQUES* (NOCT) 330 W


Puissance au point puissance max Pmax W 239.7
Tension à puissance max Vmpp V 31.0
Courant à puissance max Impp A 7.74
Tension de circuit ouvert Voc V 37.3
Courant de court-circuit Isc A 8.24
*Valeurs électriques dans des conditions nominales de fonctionnement cellule (NOCT): 800 Wc/m 2; temp. ambiante 20°C; vent 1 m/s

CARACTÉRISTIQUES THERMIQUES
Temperature nominale de fonctionnement de cellule NOCT °C 45+/-2
Coefficient de température de puissance γ %/°C -0.39
Coefficient de température de tension βVoc %/°C -0.30
Coefficient de température de courant αIsc %/°C 0.06

CARACTÉRISTIQUES POUR UNE INTÉGRATION OPTIMALE


FTE-0030-Fiche technique panneau Crystal 330Wc-V1 07/2020

Tension de système max 1000V DC

Courant maximum de retour admissible 20A


Températures d’exploitation admissibles -40°C à 85°C
Charge de neige max face avant 5400Pa
Charge de vent max face arrière 2400Pa
Résistance aux impacts (diamètre, vitesse) 25mm, 23m/s

Pros : 04 69 84 42 94
Particuliers : 0800 710 226 09h00--18h00 [Link]
09h00-18h00 [Link]
info@[Link]

ZAC des
Gaulnes 1609 Avenue
Henri Schneider
69330JONAGE
[Link]

Soseaua. Linia de centura, +4 0217.965.865


Nr. 22 (Rond A3), office@[Link]
Stefanestii de Jos, ILFOV +4 0787 787 990

S-ar putea să vă placă și