0% au considerat acest document util (0 voturi)
36 vizualizări38 pagini

Kumar CS

Încărcat de

Viorelci Ciz
Drepturi de autor
© All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
36 vizualizări38 pagini

Kumar CS

Încărcat de

Viorelci Ciz
Drepturi de autor
© All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

Cap. 8 KUMAR – Sepsisul și tratamentul infecțiilor bacteriene ( p.

151-168)

3. *Alegeți afirmația adevărată cu privire la insuficiența terminală de organ: (152)


a. TAS < 100 mmHg sau scăderea cu >40 mmHg sub valoarea de bază sau tensiune arterială
medie < 75 mmHg este un indicator al insuficienței terminale de organ
b. lactatul seric < 2,0 mmol/L indică insuficiența de organ
c. un INR > 1,5 sau un timp de tromboplastină parțial (activată) < 60 secunde arată insuficiență
de organ
(x) d. creatinina serică > 170µmol/L sau diureză <0,5 mL/kg pe oră pentru 2 ore succesive este
un indicator bun al insuficienței de organ
e. nivelurile glucozei reprezintă un marker al insuficienței terminale de organ

6. *Alegeți afirmația falsă cu privire la sediul și semnele de infecție: (153)


a. la examinarea genitală la bărbați se pot decela semne de orhiepididimită
b. ulcerele infectate de la nivelul picioarelor sunt mai frecvente la pacienții diabetici
(x) c. sensibilitatea localizată în cadranul inferior drept nu este frecventă în apendicită, boala
inflamatorie pelvină și cistită
d. sindromul șocului toxic la femei poate apărea datorită tampoanelor rămase în vagin
e. cateterul Hickman poate să dea semne de infecție asociată dispozitivelor intravenoase

11. *Alegeți afirmația corectă referitoare la sepsis: (155)


a. vârstnicii >55 de ani și pacienții foarte tineri (nou-născuți) reprezintă grupe de risc crescut
pentru a dezvolta sepsis
b. sepsisul dobândit comunitar este definită ca fiind instalat în primele 24 de ore de la internarea
în spital
c. sepsisul asociat asistenței medicale se definește ca sepsis instalat la pacienții externați în
ultimele 20 de zile
d. infecțiile dobândite comunitar au tendința să fie severe și sunt cauzate de bacterii rezistente la
antibiotice
(x) e. infecțiile nozocomiale sunt mai puțin virulente, dar adeseori multirezistente la antibiotice

19. *Una dintre următoarele afirmații este corectă, alegeți afirmația corectă: (158)
a. întârzierea obținerii rezultatelor la prelevarea de culturi nu reprezintă un dezavantaj
b. reacția PCR este influențată de administrarea de antibiotice înainte de recoltare
(x) c. singura excepție în care administrarea de antibiotice nu trebuie întârziată este reprezentată
de suspiciunea de septicemie meningococică
d. culturile nu sunt influențate de administrarea de antibiotice înainte de recoltare
e. pacienții cu infecții cronice stabile prezintă deseori semne de sepsis

23. *Alegeți afirmația corectă: (160)


(x) a. 10% dintre pacienți relatează un istoric de alergie la penicilină
b. anafilaxia la penicilină sau la oricare alt antibiotic nu poate fi fatală
c. alergia severă la antibiotice este o reacție de sensibilitate și nu poate fi și o reacție întârziată
d. alergia non-severă este mediată de obicei de IgE
e. desensibilizarea pacienților la un antibiotic nu este posibilă

46. *Alegeți afirmația corectă despre bacteriile rezistente la antibiotice: (167)


a. enterococii pot să fie rezistenți la vancomicină și rezistența este dată de modificări ale
proteinei 2a
(x) b. o opțiune de tratament la Pseudomonas rezistent la carbapeneme este ciprofloxacina
c. ESBL sunt enzime active care conferă rezistență la majoritatea antibioticelor beta-lactamice
d. cel mai frecvent sediu de infecție al Enterobactericeelor care produc ESBL este tractul
gastrointestinal
e. ampicilina/sulbactam este eficientă pe Pseudomonas multirezistent

Capitolul 9
Echilibrul hidro-electrolitic și acido-bazic

4*. Concentrațiile electroliților majori din compartimente sunt diferite, fiecare dintre
compartimente având un electrolit conținut preponderent în acel compartiment, care determină
presiunea sa osmotică, astfel că: (172)
a. lichidul intracelular conține în principal potasiu (majoritatea ionilor de magneziu din mediul
intracelular sunt legați și osmotic activi)
b. lichidul intracelular conține în principal sodiu (majoritatea ionilor de magneziu din mediul
intracelular sunt legați și osmotic activi)
c. în compartimentul extracelular, sărurile de sodiu predomină în lichidul interstițial si plasmă
(x) d. în compartimentul extracelular, sărurile de sodiu predomină și proteinele în plasmă
e. în compartimentul extracelular, sărurile de potasiu predomina și proteinele in plasmă

7*. Alege afirmația corectă cu privire la receptorii intrarenali din cadrul reglării neuro-hormonale
a volumului extracelular: (173)
a. sunt localizați și la nivelul arcului aortic și în corpul sinusului carotidian
b. acești receptori de volum răspund la o reducere ușoară a volumului sanguin circulant efectiv
c. controlează eliberarea peptidului natriuretic atrial
(x) d. controlează activitatea sistemului renină-angiotensină-aldosteron
e. duc la creșterea activității nervoase simpatice și a catecolaminelor

16*. Afirmația corectă referitoare la administrarea de soluție salină 0,9% în ceea ce privește
osmoreglarea versus reglarea volemică este: (177)
a. determină o creștere a volumului cu modificări ale osmolarității plasmatice
(x) b. secreția de ANP este crescută
c. secreția de aldosteron este crescută
d. secreția de ADH se modifică
e. determină o scădere a volumului fără modificare ale osmolarității plasmatice

22*. Care dintre următoarele medicamente face parte categoria diureticelor de ansă: (179)
(x) a. furosemid
b. clortalidona
c. indapamida
d. spironolactona
e. tolvaptan

35*. Hiponatremia se instalează la o valoare a sodiului mai mică de: (183)


a. 120 mmol/L
b. 100 mmol/L
c. 160 mmol/L
d. 115 mmol/L
(x) e. 135 mmol/L

41*. Concentraţia plasmatică a sodiului la pacienţii hiponatremici nu trebuie să crească cu mai


mult de: (185)
(x) a. 8 mmol/L/zi
b. 16 mmol/L/zi
c. 20 mmol/L/zi
d. 4 mmol/L/zi
e. 3 mmol/L/zi

47*. Sindromul Bartter nu presupune: (187)


a. alcaloză metabolică
(x) b. acidoză metabolică
c. hipokaliemie
d. tensiune arterială normală
e. ocazional hipomagneziemie

55*. În cazul hiperkaliemiei, pentru a se introduce potasiul in celule si pentru a scădea nivelul
potasiului din plasmă se folosește: (190)
a. adrenalină
b. glucagon
(x) c. insulină intravenos
d. soluție salină 0,9%
e. glucoză 2,5%
60*. Cea mai semnificativă parte a excreției de ion hidrogen din structura nefronului are loc la
nivelul: (196)
a. tubului distal
b. tubului colector
c. porțiunii ascendente a ansei lui Henle
(x) d. tubului proximal
e. porțiunii descendente a ansei lui Henle

Cap. 10 – Terapie intensivă

*6. Selectați afirmația falsă cu privire la tratamentul standard al insuficienței respiratorii: [225]
a. administrarea de oxigen suplimentar printr-o cale respiratorie liberă
(x) b. tratament pentru obstrucția căilor aeriene proximale
c. măsuri pentru limitarea edemului pulmonar
d. controlul secrețiilor
e. tratamentul infecției pulmonare

*12. Alegeți afirmația falsă cu privire la traheostomie: [228]


a. se efectuează prin utilizarea unei tehnici de dilatare percutantă
b. facilitează sevrajul respirator
(x) c. poate fi necesară pentru controlul pe termen scurt a căii aeriene
d. reduce necesarul de sedare
e. este efectuată pentru a gestiona secrețiile bronșice excesive

*17. Selectați afirmația falsă cu privire la ventilația mecanică controlată: [229]


a. poate fi de 2 tipuri: ventilația cu volum controlat și ventilație cu presiune controlată
b. este utilizată atunci când eforturile resporatorii sunt absente sau au fost suprimate
(x) c. ventilația cu volum controlat: capacitatea vitală și frecvența respiratorie sunt presetate pe
ventilator
d. ventilația cu presiune controlată: presiunea inspiratorie și frecvența respiratorie sunt presetate
e. ventilația cu presiune controlată: volumul curent variază în funcție de mecanica pulmonară a
pacientului

*21. Contraindicație a utilizării ventilației non-invazive: [231]


a. pneumonie severă
(x) b. incapacitatea de protejare a căilor aeriene
c. edem pulmonar cardiogen
d. apnee obstructivă în somn
e. insuficiență respiratorie hipercapnică

*26. Sindromul de detresă respiratorie acută moderat (definiția Berlin): [232]


a. PaO2/FiO2 300-200 mmHg (40-26,6kPa)
b. PaO2/FiO2 100-50 mmHg (13,3-6,7 kPa)
(x) c. PaO2/FiO2 200-100 mmHg (26,6-13,3kPa)
d. PaO2/FiO2 < 100 mmHg (< 13,3kPa)
e. PaO2/FiO2 400-300 mmHg (53,7-40 kPa)

Cap. 16 – Hematologie

*2. Alegeți afirmația falsă cu privire la semnele specifice din anemie: [327]
a. koilonochia – unghiile au formă concavă
b. deformări osoase – talasemia majoră
(x) c. icter – anemia megaloblastică
d. ulcere la nivelul membrelor inferioare – siclemia
e. koilonichia – anemia feriprivă de lungă durată

*10. Selectați afirmația falsă cu privire la factorii care influnețează absorbția fierului: [330]
a. fierul heminic este absorbit mai bine decât fierul non-heminic
(x) b. aciditatea gastrică ajută la păstrarea fierului în stare ferică
c. absorbția fierului este crescută în contextul depozitelor scăzute de fier
d. absorbția este scăzută în supraîncărcarea fierului
e. formarea complexelor insolubine cu fitat sau fosfat scade absorbția fierului

*22. Investigațiile paraclinice din anemia megaloblastică: [333]


a. VEM scăzut sub 96 fL
(x) b. lactat dehidrogenaza crescută
c. leucocitoză
d. trombocitoză
e. hipersegmentarea nucleului bazofilelor

*25. Selectația afirmația falsă cu privire la anemia pernicioasă: [334]


a. există o asociere cu alte boli autoimune, în special boala tiroidiană, boala Addison și vitiligo
b. aproximativ 50% dintre pacienți cu anemie pernicioasă au anticorpi antitiroidieni
(x) c. este o gastrită autoimună care afectează antrul piloric
d. apare aclorhidria și absența secreției factorului intrinsec
e. modificările histologice pot fi îmbunătățite prin terapie cu corticosteroizi, susținând
proveniența autoimună a bolii
*26. Tabloul clinic din anemia pernicioasă cuprinde: [334]
a. chiar dacă modificările neurologice ramân netratate mult timp, pot fi reversibile
b. pacienții prezintă parestezii asimetrice la nivelul membrelor superioare și inferioare
c. debutul anemiei pernicioase este acut
(x) d. combinația de paloare și icter ușor dă pacientului o culoare galben-lămâie
e. anomaliile neurologice apar numai la niveluri serice crescute ale vitaminei B12

16.2. Anemia hemolitică dobândită – p.351-336 (5 pagini – 15 grile)

*39. Tabloul clinic din boala hemilitică a nou-născutului nu poate cuprinde: [353, 354]
a. icter nuclear
b. anemia hemolitică
c. hepatosplenomegalie
d. edem
(x) e. insuficiență renală

*43. Selectați afirmația falsă cu privire la hemoglobinuria paroxistică nocturnă: [354, 355]
a. doar micțiunile nocturne și prima urină de dimineață sunt de culoare închisă
b. unii pacienți prezintă un debut insidios, cu semne de anemie și sindrom dureros abdominal
recurent
(x) c. măduva hematogenă este uneori hiperplazică în ciuda hemolizei
d. hemoliza poate fi precipitată de infecții, terapia cu fier și intervențiile chirurgicale
e. simptomele clinice majore sunt reprezentate de hemoliză intravasculară, tromboză venoasă și
hemoglobinurie

Capitolul 18
Reumatologie

*4. Fac parte din terapia țintită a artritei reumatoide, cu excepția: [438]
a) rituximab
b) abatacept
c) inhibitori JAK
(x)d) tolvaptan
e) tocilizumab

*9. Referitor la sinovita hiperplazică din artrita reumatoidă este adevărat: [439]
a) panusul sinovial inflamat afectează cartilajul supraiacent prin blocarea căii sale normale de
nutriție
(x) b) cartilajul devine subțiat
c) osul subcondral nu este expus
d) cartilajul devine îngroșat
e) producția locală de citokine și imobilizarea articulației nu acționează împreună la formarea
osteoporozei juxta-articulare

*16. Nu este o manifestare extraarticulară a AR: [442]


a) pleurezia
b) sindromul Caplan
c) splenomegalie (sindrom Felty)
(x) d) hiperextensia fixă a articulațiilor IFP
e) neuropatie senzitivo-motoră

*22. Scorul DAS28 nu conține: [444]


a) numărul de articulații dureroase
b) numărul de articulații tumefiate
c) VSH în mm/oră
(x) d) PCR g/dl
e) evaluarea globală pe o scală analogică vizuală în mm

*30. Următoarele medicamente sunt blocanți TNF-α, cu excepția: [446]


(x) a) abatacept
b) adalimumab
c) etanercept
d) infliximab
e) golimumab

*34. Fac parte din Spondilartrite (SpA) următoarele afecțiuni, cu excepția: [447,448]
a) Spondilartrita axială, inclusiv spondilita anchilozantă
b) artrita psoriazică
c) artrita reactivă
(x) d) artrita reumatoidă
e)artrita enteropatică

*39. Investigațiile realizate pentru Spondilita anchilozantă vor arăta următoarele, mai puțin:
[449]
a) VSH și PCR sunt de obicei mărite
b) la radiografie, marginile corticale, mediale și laterale ale ambelor articulații sacroiliace își
pierd conturul din cauza eroziunilor
(x) c) la radiografie putem observa aspectul de ʺtoc în călimarăʺ
d) la radiografie putem vedea aspectul de coloană vertebrală de ʺbambusʺ
e) IRM cu gadoliniu demonstrează sacroileita înainte de a fi vizualizată pe radiografie
convențională

*47. Cauze de hiperuricemie sunt, cu excepția: [452]


(a) metabolism crescut al purinelor din cauza bolilor mieloproliferative, ex policitemia vera
b) afectarea excreției acidului uric în saturnism
c) creșterea producției acidului uric în hiperreactivitatea fosforibozil-pirofosfat sintetaza
d) metabolism crescut de purine în boli limfoproliferative: ex. leucemia
(x) e) afectarea excreției acidului uric în deficitul de HGPRT (hypoxanthine-guanine-
phosphoribosyl transferase)

*54. Atacurile acute din boala prin depunere de fosfat de calciu bazic nu pot imita: [454]
a) celulita
b) guta
c) boala prin depunerea de PFCD
(x) d) gangrena umedă
e) artrita septică

*63. Despre sarcina și LES este fals: [459]


a) avorturile recurente pot fi întalnite, în special în cazul femeilor cu anticorpi antifosfolipidic
b) nu există contraindicație majoră pentru sarcină în LES
c) micofenolatul ar trebui oprit, în timp ce azatioprina, hidroxiclorochina și doze mici de
corticoizi sunt sigure
(x) d) femeile cu anticorpi anti-Sm și anti-Jo au un risc de 2% de a naște copii cu sindrom lupic
neonatal
e) sinromul lupic neonatal se prezintă cu erupții, hepatită și bloc cardiac fetal

Endocrinologie

Capitolul 23
Diabetul zaharat

*5. Examenul clinic al pacientului cu diabet zaharat decelează următoarele, cu excepția: [701]
(x) a. Hipertorfie musculară la nivelul mâinii
b. Xantelasmă
c. Candidiză bucală
d. Contractura Dupuytren
e. Vitiligo prin mecanism autoimun
*13. Nivelul glicemiei este in mod normal: [703]
(x) a. 3,5-8,0 mmol/L (63-144 mg/dL)
b. 4,5-10 mmol/L (70-154 mg/dL)
c. 7,0-14 mmol/L (100-150 mg/dL)
d. 15-20mmol/L (100-150mg/dL)
e. 1,0-1,5 mmol/L (15-40 mg/dL)

*16. Hormonii de contrareglare, care antagonizează acțiunea insuluinei, menținând


normoglicemia sunt: [704]
a. Glucagonul
b. Noradrenalina
c. Cortizolul
d. Hormonul de crestere
(x) e. Toate răspunsurile sunt adevărate

*19. Influxul de Calciu intracelular are ca rezultat final: [705]


a. Secreția glucozei
b. Activitatea proteinei transportoare GLUT
c. Deschiderea canalelor de potasoi
d. Absorbția insulinei
(x) e. Secreția insulinei

*20. Incidența maximă a diabetului zaharat de tip 1 apare: [705]


a. La nou noscuți
b. La sugari
(x) c. În perioada de pubertate
d. În perioada gestațională la femei
e. În jurul vârstei de 30 de ani

*25. Dispariția peptidului C este caracteristică diabetului: [707]


a. Secundar
b. Tip 2
c. Gestațional
d. Monogenic
(x) e. Tip 1

*31. Următoarele afirmații sunt adevărate, cu excepția: [709]


a. Glicotoxicitate
b. Hipertoxicitate
(x) c. Glucotoxicitate
d. Lipidotoxicitate
e. Nici o afirmație nu este corectă

*40. Referitor la diabetul zaharat, următoarele afirmații sunt false: [712]


(x) a. Controlul tensiunii arteriale în cazul retinopatiei urmează efectul de moștenire
b. Diabetul afectează metabolismul carbohidrațiilor, lipidelor și proteinelor
c. Prin controlul precoce al hiperglicemiei se poate îmbunatații riscul pe termen lung al
bolnavilor cardiovasculari
d. Țintele glicemice trebuie determinate pentru fiecare persoană în parte
e. Persoanele cu diabet au și alți factori de risc pentru bolile cardiovasculare precum dislipidemii,
hipertensiunea arterială, obezitate

*43. Care din următoarele afirmații sunt adevărate: [713]


a. Pacienții care pierd în greutate semnificativ, pot intra în remisia diabetului zaharat
b. Chirurgia bariatrică sau metabolică este o opțiune de tratament în cazul obezitații severe
c. Activitatea fizică este obligatorie în orice tratament al diabetului zaharat
d. Cele mai frecvente intervenții chirurgicale sunt bypass-ul gastric și gastrectomia verticală
(sleeve gastrectomy)
(x) e. Toate afirmațiile sunt adevărate

*48. Insulinele premixate și cele cu durată lungă de acțiune se administrează de: [714]
(x) a. 2 ori pe zi
b. Odată pe zi
c. 3 ori pe zi
d. 4 ori pe zi
e. 5 ori pe zi

*53. Valorile hipoglicemiei severe: [716]


a. 7.0 mmol/L (100mg/dL)
b. 3.5 mmol/L ( 59 mg/dL)
(x) c. 3.0 mmol/L (54 mg/dL)
d. 4.0 mmol/L (70 mg/dL)
e. 5.0 mmol/L (80 mg/dL)

*66. La majoritatea persoanelor cu diabet zahart de tip 2, medicația de primă linie este: [720]
a. Glipizid
b. Miglitol
c. Alogliptina
d. Gliclazid
(x) e. Metformin
*67. Pentru măsurarea glucozei, sângele capilar se obține din: [721]
a. Partea superioară a pulpei degetului
(x) b. Partea laterală a pulpei degetului
c. Partea inferioară a pulpei degetului
d. În vârful pulpei degetului
e. În orice parte a pulpei degetului

*84. Excesul a cărui hormon hipofizar a fost implicat în dezvoltarea complicațiilor


microvasculare: [726]
(x) a. GH
b. FSH
c. LH
d. Prolactină
e. ADH

*93. Marca nefropatiei clasice este: [730]


a. Hematuria
b. Hiperkaliemia
c. Hipokaliemia
d. Hipernatriura
(x) e. Microalbuminuria

*96. Cea mai precoce modificare funcțională de la nivelul nervilor persoanelor cu diabet este:
[731]
(x) a. Scăderea vitezei de conducere nervoasă
b. Demielinizarea segmentară
c. Leziunea celulelor Schwann
d. Axonii distruși reversibil
e. Degenerarea neuronală

Neurologie
*4. Cea mai comună cauză de comă este: [833]
a) leziuni cu efect de masă
b) droguri și toxice
(x) c) tulburări metabolice
d) trauma
e) infecții la nivel de SNC
*12. Despre sindromul ʺlocked-inʺ următoarea afirmație este falsă: [835]
a) reprezintă o paralizie cmpletă cu excepția micării globilor oculari/ clipitului
b) apare în infarct pontin ventral
c) activitatea EEG este de obicei normală
(x) d) metabolismul cerebral este sever redus sau absent
e) starea de aleră este prezentă

*22. Caracteristici ale AIT produs în circulația anterioară la nivelul sistemului carotidian sunt, cu
excepția: [839]
a) tulburări de vedere de tip hemianopic
b) sindrom senzitiv de hemicorp
c) hemipareză
(x) d) ataxie
e) amauroză fugace

*28. Care caracteristică de infarct de trunchi cerebral coresăunde structurii afectată? [841]
a) hipoestezie facuală- sistem oculomotor
b) pareză facială – nucleu cranian V
c) tulburări senzitive- nucleul nervului VII
(x) d) nistagmus, vertij- conexiuni vestibulare
e) sindrom horner- formațiunea reticulată

*30. Sindromul bulbar lateral mai este numit și: [841]


a) sindrom Anton
b) sindrom ʺlocked-inʺ
c) boala Binswager
d) sindrom Balint
(x) e) sindrom Wallenberg

*39 Criterii de excludere de la tromboliză în AVC sunt, cu excepția: [844]


a) AVC sau traumă craniană în ultimele 3 luni
b) sângerare majoră în ultimele 14 zile
c) tensiune arterială sistolică persistentă peste >185
d) trombocite <100.000/mm^3
(x) e) glicemia <26,2 mmol/L sau >2,8 mmol/L

*42. Hemorgia intracerebrală la pacienții hipertensivi cronici apar în locuri bine definite, acestea
sunt, mai puțin: [845]
a) ganglionii bazali
(x) b) bulb
c) punte
d) cerebel
e)substanță albă subcorticală

*46. Referitor la anevrismele saculare este fals: [847]


a) anevrismele saculare apar la nivelul poligonului lui Willis sau la nivelul arterelor adiacente
(x) b) anevrismul de arteră comunicantă posterioară apare la jonțiunea între ACP și ACM
c) anevrismul de arteră comunicantă anterioară apare între artera comunicantă anterioară și ACA
d) anivrismele pot cauza simptome fie prin ruptură spontană sau prin compresiunea directă a
structurilo adiacente
e) cauza cea mai frecventă pentru o pareză dureroasă de nerv III este un anevrism mărit de arteră
comunicantă posterioară

*51. În tromboza de sinus cavernos pot apărea următoarele manifestări oculare, cu excepția:
[848]
(x) a) uveită
b) durere oculară
c) exoftalmie
d) chemosis
e) edem papilar

*56. Modificări ale lichidului cefalorahidian în meningita bacteriană cuprind: [870]


a) aspect limpede
b) monocite <5/mm^3
(x) c) polimorfonucleare 200-300 /mm^3
d) proteine 0,2-0,4 g/L
e) glucoză >1/2 glicemie

*62. Despre encefalita limbică paraneoplazică (PLE) este falsă următoarea afirmație: [872]
a) apare în cancerul pulmonar cu celule mici
b) apare în tumorile testiculare
(x) c) este asociat cu o varietate de anticorpi, ati-Ro și anti-La
d) RMN arată de obicei un semnal crescut în hipocamp
e) PLE precede diagnosticul de cancer în cele mai multe cazuri

Cap. 28 Pneumologie - ASTM [949-954]

*3. În cazul spirometriei, diagnosticul de astm poate fi pus în condițiile următoare:


(x) a. Creștere mai mare de 15% a volumului expirator maxim în prima secundă (VEMS) sau a
debitului expirator de vârf (PEF) după administrarea pe cale inhalatorie a unui bronhodilatator
b. Creștere mai mare de 20% a volumului expirator maxim în prima secundă (VEMS) sau a
debitului expirator de vârf (PEF) după administrarea pe cale inhalatorie a unui bronhodilatator
c. Creștere mai mare de 10% a volumului expirator maxim în prima secundă (VEMS) sau a
debitului expirator de vârf (PEF) după administrarea pe cale inhalatorie a unui bronhodilatator
d. Creștere mai mare de 15% a volumului expirator maxim în prima secundă (VEMS) sau a
debitului expirator de vârf (PEF) după administrarea pe cale inhalatorie a unui bronhoconstrictor
e. Creștere mai mare de 15% a volumului expirator maxim în prima secundă (VEMS) sau a
capacității vitale forțate (CVF) după administrarea pe cale inhalatorie a unui bronhodilatator

*4. Care dintre următoarele sunt afirmații false în ceea ce privește astmul: [952]
[Link] regulată de control este reprezentată de doză mică de CSI
(x) [Link] adăugată (add-on) inițială este reprezentată de CSI în doză mică + BADSA
[Link] adiționale de control sunt reprezentate fie de creșterea CSI la doză medie, fie
adăugarea ARLT
[Link] specializate constau în trimiterea pacientului la un specialist
e.În cazul terapiilor adiționale de control dacă nu există răspuns la BADLA, se ia în
considerare oprirea acestora

*7. Care dintre urmatoarele nu sunt sensibilizanți ocupaționali independenți de IgE:


(x) [Link]
[Link]ți
c.Înălbitori și coloranți
d.Săruri metalice complexe
[Link] de colofon

*12. Despre atopia și alergia din astm sunt adevӑrate:


[Link]ӑ o genă singulară pentru astm
(x)[Link] genetici în combinaţie cu factorii de mediu, par a influenţa apariţia bolii
[Link] gene ce influenţează producţia de citokine şi lgA
[Link] intestinale şi al infecţiile din copilărie nu au rol în modelarea sistemului imun
[Link] implicate în astmul alergic sunt diferite cu cele implicate în rinită

Cap. 28 Pneumologie - BPOC [ 955-961]

*17. Care dintre următoarele sunt contraindicaţii absolute ale ventilaţiei non-invazive?
[Link]ările cognitive
[Link] neuromusculare
[Link]
(x) d.Vărsăturile
[Link] confuzională sau agitaţie
*18. BPOC se asociază frecvent cu multiple comorbidităţi, cu excepţia:
[Link] cardiacă ischemică
[Link] arterială
[Link] zaharat
[Link]ţa cardiacă
(x) [Link] comunitară

*22. În cazul BPOC-ului, emfizemul poate fi definit ca:


a.O afecţiune caracterizată prin obstrucţia difuză a căilor aeriene care nu este complet
reversibilă.
[Link] anormală şi parţială a spaţiilor aeriene aflate distal de bronhiola terminală
(x) [Link] anormală şi permanentă a spaţiilor aeriene aflate distal de bronhiola terminală
d.O creştere a numărului de celule caliciforme în mucoasa bronşică
[Link] obstrucţiei difuze a căilor aeriene.

*28. Despre agenţii mucolitici folosiţi în BPOC este adevărat:


[Link] reduc frecvenţa exacerbărilor
[Link]ţii si-i vor autoadministra imediat ce sputa lor devine galbenă sau verde
[Link] reduce frecvenţa exacerbărilor, dar sputa devine mai vâscoasă
[Link] aduc niciun beneficiu pacienţilor cu BPOC
(x) e.O meta-analiză a arătat că mucoliticele, cum ar fi carbocisteina, sunt utile în prevenţia
exacerbărilor BPOC

Cap. 28 Pneumologie - PNEUMONIA [963-967]

*38. Complicaţiile locale ale pneumoniei comunitare sunt, cu excepţia:


[Link]ărsat lichidian pleural
[Link]
[Link] pulmonar
(x) [Link]
[Link] în organizare

*43. În ceea ce priveşte complicaţiile pneumoniei, următoarele sunt adevărate, cu excepţia:


(x) [Link]ţi pacienţii cu vârsta peste 65 de ani care nu au fost vaccinaţi anterior şi sunt spitalizaţi
cu PC trebuie să primească vaccinul pneumococic înainte de externarea din spital
b.În pleurezia parapneumonică, toracenteza diagnostică trebuie efectuată sub ghidaj ecografic
c.În pleurezia parapneumonică antibiograma ajută în alegerea terapiei antibiotic
[Link] antibioticului trebuie să fie ghidată de rezultatul culturilor ori de câte ori este
posibil
[Link]ă se dezvoltă empiemul, lichidul trebuie drenat urgent pentru a preveni complicaţii
ulterioare
*45. Un scor CRB-65 de 1-2 se caracterizează prin, mai puţin:
[Link]-65: 1 (mortalitate <3%)-Amoxicilină oral 500 mg x 3/zi SAU Claritromicină oral 500
mg x 2/zi SAU Doxiciclină 100 mg/zi (doza iniţială de încărcare 200 mg) DACĂ este alergic la
penicilină
[Link]-65: 2 (mortalitate 9%)-Antigen pneumococic în caz de suspiciune clinică (cultură
dacă este pozitiv
[Link]-65: 2 (mortalitate 9%)-Spută (dacă nu a luat antibiotice)
[Link]-65: 2 (mortalitate 9%)- Alergie la penicilină: doxiciclină 100 mg/zi (doza iniţială de
încărcare 200 mg) SAU levofloxacină 500 mg x 2/zi oral SAU moxifloxacină 400 mg/zi oral
(x) [Link]-65: 1 (mortalitate <3%)-Antigen Legionella (cultură dacă este pozitiv)

*46. Despre pneumonia comunitară, în tabloul clinic la vârstnici, întâlnim:


[Link] pulmonari sunt predominant afectaţi
(x) [Link] prezenta stare confuzională sau simptome nespecifice cum ar fi căderi recurente
[Link]ă, care, dacă este oscilantă, poate indica existenţa empiemului
[Link]-uri cutanate, cum ar fi eritemul nodos
[Link] şi vărsăturile sunt frecvente

Cap. 28 Pneumologie - TBC [968-972]

*48. Despre vaccinarea BCG sunt adevărate următoarele, mai puţin:


[Link] este un vaccin viu atenuat derivat din M. bovis care şi-a pierdut virulenţa
[Link] o eficacitate variabilă
c.În Marea Britanie încă este oferit tuturor nou-născuţilor din regiunile cu risc înalt
(x) [Link] oferit de rutină în ţările dezvoltate
[Link]ă preocupări privind siguranţa la copii cu HIV

*49. În tabloul clinic al TB pulmonare, întâlnim:


[Link] obicei se manifestă cu o adenopatie cervicală sau supraclaviculară de consistenţă fermă,
nedureroasă
(x) [Link]ă boala afectează pleura, atunci durerea pleuritică este deseori simptomul de debut
[Link] produce prin diseminare hematogenă a bacililor în mai multe localizări, inclusiv în
sistemul nervos central
[Link]ţii a căror spută este microscopic pozitivă pentru TB sunt consideraţi contagioşi şi
trebuie izolaţi în spital
[Link] toracică poate arăta condensare cu sau fără excavare, revărsat lichidian pleural,
sau lărgirea mediastinului datorată adenopatiei hilare sau paratraheale

*56. În tabloul clinic din TB pulmonară, se regăsesc:


[Link] digestive (vărsături, greaţă)
(x)[Link] productivă şi ocazional hemoptizie
[Link] retrosternale
[Link] respiratorii sunt deseori absente
[Link] generale sunt deseori absente

*57. Cu privire la tratamentul tuberculozei, putem spune că nu este adevărat:


[Link]ţii cu hepatită virală activă dezvoltă mult mai frecvent hepatită medicamentoasă fatală
şi necesită monitorizare şi consiliere atentă
[Link]ţii cu TB sistemului nervos central necesită minim 12 luni de tratament
[Link] cvadruplă este reprezentată de: Izoniazidă, Rifampicină, Pirazinamidă, Etambutol
(x) [Link] de primă linie este reprezentat de corticosteroizi
[Link] şi DOT sunt recomandate în cazurile în care există îndoieli asupra aderenţei la
tratament sau dificultăţi în administrarea medicaţiei

*58. Despre tratamentul tuberculozei sunt adevărate următoarele, cu excepţia:


[Link] mai frecvente efecte secundare ale terapiei anti-tuberculoase cvadruple sunt greaţa,
vărsăturile, rash-ul cutanat şi pruritul
[Link] trebuie oprite numai dacă bilirubina serică este crescută sau transaminazele
sunt crescute de peste trei ori.
[Link] interacţionează cu fosfatul de piridoxal
[Link] colorează secreţiile organismului în roşu/roz
(x) [Link] nu prezintă reacţii alergice

*60. Cu privire la tuberculoză, putem spune următoarele, cu excepţia:


(x) [Link] o infecţie transmisă atât pe cale aeriană cât şi pe cale transversală
[Link] micro-organisme sunt deseori denumite „bacili acid-alcoolo-rezistenţi"
[Link] necesară inhalarea doar a unui număr mic de bacterii pentru dezvoltarea infecţiei
[Link] toţi cei care sunt infectaţi dezvoltă boala activă
e.M. tuberculosis este un patogen intracelular aerob

Cap. 28 Pneumologie - NEOPLAZII ALE TRACT. RESP. [975-982]

*67. Diagnosticul diferențial al nodulului pulmonar solitar se face cu următoarele afecțiuni, mai
puțin cu:
[Link] inflamatorii (ex: pneumonie sau abces)
[Link]ă pulmonară benignă (ex: hamartom)
[Link] hidatic
[Link] pulmonare
(x) [Link]
*69. În stadiul IIIB al cancerului pulmonar putem avem urmatoarele:
(x) [Link]ă mai mare de 5 cm, dar nu mai mare de 7 cm în cea mai mare dimensiune
[Link] în ganglionii peribronșici ipsilaterali și/sau în ganglionii hilari ipsilaterali și
intrapulmonari, inclusiv implicarea prin extensie directă
c.T4N1M0
d.T2bN2M0
e.T3N3M0

*83. Aspecte ale cancerului pulmonar pe radiografia toracică sunt următoarele:


[Link] de obicei bilaterală poate masca o formațiune subiacentă sau tumoră pleurală
[Link] și boala metastatică din aceleași situsuri tumorale fac parte din diagnosticul
diferențial
(x) [Link] evidentă pe imaginea radiologică simplă se manifestă prin deformarea
carinei, lărgirea hilului sau opacitate paratraheală
[Link] determină obstrucția parțială a bronșiei care are ca rezultat acumularea secrețiilor,
proliferare virală și infecție ulterioară
[Link] endoluminală provoacă colaps parțial a unui plămân și deplasarea mediastinală
asociată

*89. Afirmația care este adevărată despre tumorile secundare este următoarea:
[Link] pulmonare sunt rareori detectate pe radiografia toracică sau CT-ul toracic
[Link] pulmonare nu pot fi decelate de la prima prezentare a pacientului
(x) c.În mod tipic, tumora primară poate fi localizată la nivelul rinichiului, prostatei, sânului,
oaselor, tractului gastrointestinal, colului uterin sau ovarului
[Link] în special cel de la nivelul ficatului, stomacului și pancreasului poate disemina la
nivelul sistemului limfatic al ambilor plămâni, determinând dispnee progresivă și severă
(limfangită carcinomatoasă)
[Link] radiografia toracică se observă limfadenopatie unilaterală, însoțită de opacități liniare
bazale

Cap. 29 KUMAR – Boala venoasă trombembolică

*11. Alegeți afirmația adevărată despre examinarea imagistică a emboliei pulmonare: (1004)
(x) a. angiografia pulmonară prin tomografie computerizată este cea mai comună tehnică
imagistică folosită
b. scintigrafia pulmonară de ventilație-perfuzie cu izotopi este cea mai comună tehnică
imagistică folosită
c. examinarea imagistică este esențială la pacienții care au un nivel scăzut al D-dimerilor
d. scintigrafia pulmonară de ventilație-perfuzie se realizează într-o singură etapă
e. rezultatul normal al scintigrafiei de ventilație-perfuzie nu exclude diagnosticul de embolie
pulmonară

*21. Alegeți afirmația falsă despre complicațiile trombembolismului venos: (1010)


a. patogeneza trombozei asociate cancerului include hipercoagulabilitatea indusă direct de cancer
b. sindromul post-trombotic rezultă prin deteriorarea valvelor venoase
(x) c. sindromul post-trombotic rezultă prin deteriorarea valvelor arteriale
d. combinația dintre cancer și tromboză are un prognostic deosebit de nefavorabil
e. o parte dintre pacienții cu hipertensiune pulmonară trombembolică pot fi tratați prin
endarterectomie pulmonară

*36. Următoarea afirmație este adevărată: (1015)


a. heparina cu greutate moleculară mică inhibă factorul V activat
b. heparina standard inhibă factorul III tisular
(x) c. factorul X activat este inhibat de heparina standard, heparina cu greutate moleculară mică
și de fondaparinux
d. factorul tisular activează trombina
e. antitrombina activează trombina

*43. Alegeți afirmația corectă: (1016)


a. anticoagulantele orale directe sunt antagoniste de vitamină K
b. apixabanul inactivează trombina
(x) c. warfarina are un indice terapeutic îngust
d. aspirina în combinație cu warfarina scade riscul de sângerare
e. apixabanul prezintă interacțiuni cu alcoolul

11. Capitolul 30 – CARDIOLOGIE

1. Resuscitarea cardiacă

2*. Primul pas în iniţierea BLS este: (1045)


a. testarea la stimuli dureroși
b. trebuie solicitat ajutor imediat
c. resuscitarea cardiopulmonară imediată
(x) d. evitarea expunerii la pericole suplimentare
e. defibrilarea rapidă

5*. Raportul între compresiunile toracice și respirații eficiente la pacienții pediatrici este: (1046)
a. 30:2
b. 30:1
c. 15:1
d. 60:2
(x) e. 15:2

2. Aritmiile cardiace

*23. Infarctul miocardic acut se poate complica cu: (pg 1053)


[X] a) BAV de gradul II
b) BAV d egradul I
c) BAV de gradul III
d) BAV de tip Wenckebach
e) Nicio varianta nu este corecta

*27. Cauze ale blocului atrioventricular complet pot fi, cu exceptia: (pg 1055)
a) Fibroza idiopatică
b) Iatrogene
c) Fibroză proximală a sistemului His-Purkinje la tineri
d) Distrofia musculară Duchenne
[x] e) Niciun raspuns nu este corect

*32. Printre patologiile frecvent asociate cu blocul de ramură dreaptă se numară, cu exceptia:
(pg. 1057)
a) Defectul de sept atrial
b) Defectul de sept ventricular
[x] c) Hipotensiunea pulmonara
d) Stenoza pulmonară
e) Tetralogia Fallot

*34. Blocul complet de ramură stângă este frecvent asociat cu: (pg 1057)
[x] a) Insuficienţa ventriculara stângă
b) Insuficienta cardiaca globala
c) Insuficienta ventriculara dreapta
d) Hipotensiune arteriala
e) Nicio varianta nu este corecta

*40. Tablou clinic in AVNRT şi AVRT include, cu exceptia: (pg 1059)


a) Palpitaţiile cu ritm rapid, regulat
b) Anxietate
c) Sincope
d) Pulsaţii în zona gâtului
[x] e) Toate afirmatiile sunt false

41. Despre tratamentul AVNRT si AVRT in faza acuta, sunt adevarate urmatoarele: (pg 1059)
[x] a) Amândouă tahicardiile răspund la acelaşi tratament
b) În cazul pacienților cu edem pulmonar, manevrele vagale sunt sufiiente
[x] c) Pacienţii care prezintă TSV şi instabilitate hemodinamică, necesită cardioversie de urgenţă
[x] d) În lipsa succesului terapeutic după efectuarea manevrelor fizice, se administrează
adenozină intravenos
e) În cazul pacienţilor stabili hemodinamic se necesită cardioversie de urgenţă

*42. Despre Adenozina se poate afirma, cu exceptia: (pg 1059)


a) Cauzează BAV complet pentru o fracţiune de secundă după administrarea intravenoasă
b) Influenţează foarte rar tahicariile ventriculare
c) Adenozina trebuie utilizată cu precauţie la pacienţii astmatici
[x] d) Este o nucleozidă purinică naturală cu acţiune de lungă durată
e) Efectele adverse ale adenozinei au o durată foarte scurtă

3. Insuficiența cardiacă

*80. Tratamentul insuficienţei cardiace include, cu excepția: (pg 1073)


a) Tratamentul insuficienţei cardiace nu necesită identificarea şi tratarea oricărui factor care o
agravează
[x] b) Renunţarea la fumat, alcool şi droguri
[x] c) Tratamentul eficient al hipertensiunii arteriale
[x] d) Tratamentul eficient al diabetului zaharat
[x] e) Terapia farmacologică după infarctul miocardic

*89. Complicaţiile transplantului cardiac sunt, cu excepția: (pg 1076)


a) Vasculopatie de alogrefă
b) Cancer
[x] c) Hipotensiune arterială
d) Hipercolesterolemie
e) lnfectii

4. Boala coronariană - Angina. Sindroamele coronariene acute

104*. Afirmația adevarată referitoare la tratamentul cu statine la pacienții cu boală


cardiovasculară confirmată este: (1081)
(x) a. atorvastatina de 80 mg, dacă nu există interacţiuni medicamentoase potenţiale
b. atorvastatina de 100 mg, dacă nu există interacţiuni medicamentoase potenţiale
c. atorvastatina de 40 mg, dacă nu există interacţiuni medicamentoase potenţiale
d. atorvastatina de 20 mg, dacă nu există interacţiuni medicamentoase potenţiale
e. atorvastatina de 200 mg, dacă nu există interacţiuni medicamentoase potenţiale

132*. Clasificarea Killip este utilizată pentru evaluarea pacienţilor cu insuficienţă cardiacă post-
STEMI:
a. clasa Killip II- șoc cardiogen
b. clasa Killip I- raluri de stază pe mai mult de 50% din câmpurile pulmonare de la bază spre
vârfuri
c. clasa Killip IV- - raluri de stază în mai puţin de jumătatea inferioară a bazelor pulmonare sau
prezenţa zgomotului de galop
(x) d. clasa Killip I - fără raluri de stază şi fără zgomot de galop ventricular, protodiastolic
e. clasa Killip III- șoc cardiogen

5. Valvulopatii

*151 Pot fi cauze de regurgitare mitrală, cu excepția: (pg 1095)


a) Sindromul Marfan
b) Cardiomiopatia hipertrofică
[x] c) Cardiomiopatia restrictivă
d) Utilizarea de inhibitori centrali ai apetitului
e) Sindromul Ehlers-Danlos

*152. Factorii de risc pentru BAVC sunt, cu excepția: (pg 1097)


a) Fumatul
[x] b) Consumul de alcool
c ) Vârsta avansată
d) Nivel crescut de LDL colesterol
e) Sexul masculin

*171. Despre regurgitarea pulmonară se poate afirma, cu excepția: (pg 1102)


[x] a) Regurgitarea pulmonară determină de obicei simptome severe
b) Reprezintă cea mai frecventă leziune dobândită a valvei pulmonare
c) Poate apărea şi în urma corecţiei chirurgicale a tetralogiei Fallot
d) Se caracterizează printr-un suflu diastolic descrescendo, care începe imediat după
componenta pulmonară a celui de-al doilea zgomot cardiac
e) Tratamentul este rareori necesar
6. Endocardita infecțioasă

*174. Despre Endocardita infecţioasă: etiologie şi surse de infecţie putem afirma următoarele, cu
excepția: [1104]
a. Gură: Streptococi viridans α-hemolitici;
b. Infecţie a ţesuturilor moi: în special la diabetici, consumator de droguri intravenoase şi
pacienţii purtători cronic de catetere endovenoase;
c. Endocardită pe valvă nativă şi proteză valvulară: Precoce (prognostic rezervat): survine în
primele 60 de zile postoperator şi este dobândită intraoperator sau precoce postoperator, în
unitatea de terapie intensivă Cel mai frecvent ex. Staph. aureus şi Staph. epidermidis.
(x) d. Autoimună: poate apărea o formă autoimună cu limfocite T autoactivate și cu anticopi
organo-specifici.
e. Spitalizare prelungită - enterococi, ex. E. faecalis.

*177. Caracteristici clinice ale endocarditei infecţioase cuprind următoarele, cu excepția: [1105]
a. Suflu cardiac;
(x) b. Dispenee;
c. Noduli Osler;
d. Hemoragii în aşchie;
e. Insuficienţă cardiacă.

*181. Febra persistentă în endocardita infecțioasă cuprinde următoarele, cu excepția: [1106]


a. Extensia leziunii paravalvular şi formarea unui potenţial abces;
b. Infecţie nosocomială;
(x) c. febra oscilantă poate indica existența empiermului;
d. Embolie pulmonară;
e. cauza febrei trebuie căutată şi este necesar să se recolteze probe pentru culturi din toate zonele
posibile.

7. Bolile miocardului - Miocardita. Cardiomiopatiile

*183. Cele mai frecvente virusuri cauzatoare de miocardită sunt, cu excepția: [1118]
(x) a. HIV;
b. enterovirusuri;
c. virusul herpetic uman 6;
d. virusul Epstein-Barr;
e. citomegalovirusul.
*188. Următoarele afirmații privind Cardiomiopatia hipertrofică sunt adevărate, cu excepția:
[1119]
a. Reprezintă cauza cea mai frecventă de moarte subită cardiacă la tineri;
(x) b. CMH include un grup de afecţiuni ereditare care produc hipertrofia miocardului în asociere
cu stenoza aortică;
c. sunt cauzate de mutaţii ale genelor care codifică proteine sarcomerice;
d. Există mutaţii ale proteinelor non-sarcomerice în genele care controlează metabolismul
cardiac;
e. Cele mai multe cazuri sunt autosomal dominante familiale.

*192. Tabloul clinic in cardiomiopatia aritmogenă nu cuprinde: [1121]


a. aritmie ventriculară simptomatică
b. simptome şi semne de insuficienţă ventriculară dreaptă mai frecvente în stadiile tardive ale
bolii;
c. sincopă;
d. moarte subită;
(x) e. presiune venoasă crescută în inspir

*194. Cardiomiopatia dilatativă sporadică poate avea cauze diverse cauze, cu excepția: [1122]
(x) a. radioterapia;
b. substanţe toxice;
c. boli endocrine;
d. boli autoimmune;
e. boli neuromusculare.

*201. Cardiomiopatia peripartum se caracaterizează prin, cu excepția: [1124]


(x) a. femeile aflate în ultimul trimestru al sarcinii sau în primele 12 luni postpartum;
b. Se manifesttă ca o cardiomiopatie dilatativă;
c. mai frecvent întâlnită la femeile obeze, multipare, cu vârstă peste 30 de ani;
d. este asociată cu preeclampsie;
e. în unele cazuri se poate dezvolta insuficienţă cardiacă progresivă şi chiar moarte subită.

8. Bolile pericardului

Hipertensiunea arterială

*5. Examenul clinic și investigațiile paraclinice în hipertensiunea arterială nu ar trebui să


includă: [1134]
a. Leziunile asimptomatice ale organelor țintă, precum ochi, rinichi, cord
b. Excluderea cauzelor secundare, acolo unde este cazul
c. Estimarea riscului cardiovascular total
(x) d. Complianța la tratamentul antihipertensiv
e. Valorile TA la domiciliu

*25. În ceea ce privește leziunile care apar la nivelul rinichilor în cadrul hipertensiunii arteriale,
următoarele afirmații sunt adevărate: [1140]
(x) a. Boala renală este atât o cauză, cât și o consecință a hipertensiunii arteriale
b. Stadiile precoce ale afectării renale hipertensive sunt detectate cel mai ușor cu ajutorul
ecografiei
c. Pe bandeletele de testare a urinei apare o scădere a microalbuminuriei
d. Medicamentele antihipertensive nu au potențial nefrotoxic
e. Nu este obligatorie urmărirea regulată

*26. Următoarele afirmații sunt adevărate: [1140]


a. Chirurgia bariatrică nu este indicată celor cu hipertensiune arterială și cu indice de masă
corporală mai mare de 35 kg/m2
(x) b. Modificarea stilului de viață se recomandă tuturor pacienților hipertensivi, indiferent de
gradul sau durata bolii
c. Chirurgia bariatrică se efectuează în mod obișnuit în absența diabetului zaharat de tip 2
d. După chirurgia bariatrică nu apar modificări hormonale intestinale
e. Modificările stilului de viață nu se recomandă tuturor pacienților hipertensivi, indiferent de
gradul sau durata bolii

*38. Disecția acută de aorta: [1145]


(x) a. Investigațiile de elecție sunt angiografia CT a aortei și ecocardiografia transesofagiană
b. Tratamentul medicamentos de primă intenție este atenololul oral
c. Apare dispneea
d. Nu apare niciodată durerea toracică cu caracter de înjunghiere
e. Ținta terapeutică este reducerea imediată a TAS < 140 mmHg

GASTROENTEROLOGIE

*3. Mecanismele antireflux în BRGE: [1162]


(x) a. Implică segmentul intraabdominal al esofagului, care acționeză ca o valvă
b. Rozeta mucoasă și diafragmul crural care se contractă la nivelul SEI acționează ca o piedică
împotriva refluxului alcalin
c. În mod normal, esofagul este „curățat” rapid de refluat prin peristaltismul primar, mecanisme
anti-gravitație și neutralizat de bicarbonatul salivar
d. Simptomatologia clinică apar când mecanismele antireflux sunt încă compensate
e. Sfincterul esofagian inferior se relaxează în timpul mesei

*52. Indicațiile chirurgiei în boala Crohn sunt, cu excepția: [1205]


(x) a. Remisia bolii sub tratament medicamentos
b. Eșecul terapiei medicamentoase, cu simptome acute sau cronice care produc alterarea sănătății
c. Complicații precum dilatarea toxică, obstrucția, perforația
d. Retard de creștere la copii în ciuda tratamentului medicamentos
e. Prezența colecțiilor septice perianale

BOLILE FICATULUI

Cap. 32 HEPATITELE VIRALE [1275-1284]

*2. Care este singura formă de hepatită care este întotdeauna acută?
a. hepatita C
b. hepatita E
c. hepatita B
(x) d. hepatita A
e. hepatita D

*6. Replicarea genomică în hepatita B are loc la nivelul:


a. citomplasmei
b. ribozomilor
c. mitocondrei
(x) d. reticulului endoplasmatic
[Link]

*9. Singurul virus hepatitic de tip ADN este:


a. virusul hepatitei A
(x) b. virusul hepatitei B
c. virusul hepatitei C
d. virusul hepatitei D
e. virusul hepatitei E

*11. Singura hepatită virală ce nu poate fi prevenită prin vaccinare este:


a. hepatita virală A
b. hepatita virală B
(x) c. hepatita virală C
d. hepatita virală D
e. hepatita virală E

*19. Factorii asociați cu o progresie rapidă a fibrozei în hepatita cronică virală C sunt, cu
excepția:
a. diabetul
b. consumul de alcool
c. obezitatea
d. coinfecția cu HIV
(x) e. genotipul 4

*20. Următoarele afirmații despre hepatita virală E sunt adevărate, cu excepția:


a. diagnosticul presupune detectarea anticorpilor anti-VHE prin test ELISA
b. detectarea ARN-VHE în ser sau scaun se poate realiza prin PCR
c. este transmis enteral, de obicei prin intermediul apei contaminate, iar 30% din câini, porci şi
rozătoare poartă virusul
(x) d. infecția cu virusul hepatitei E este comună la porci, însă contaminarea cărnii este rară
e. respectarea regulilor de igienă și calitatea sistemului de sănătate joacă un rol important în
prevenția și controlul infecțiilor cu virusul hepatitei E

*23. Următoarele afirmații despre hepatita cronică virală D sunt false, cu excepția:
a. este frecvent întâlnită
(x) b. diagnosticul presupune depistarea anticorpilor anti-delta la un pacient cu boală hepatică
cronică AgHBs pozitivă
c. se vindecă spontan
d. 90% dintre pacienți vor dezvolta ciroză
e. evoluția către ciroză este mai lentă decât în cazul pacienților cu monoinfecție cu virus hepatitic
B

*25. Efectele adverse ale tratamentului cu interferon pegylat alfa-2a include, cu excepția:
a. mialgii
(x) b. pierderea ireversibilă a părului
c. cefalee
d. supresie medulară
e. depresie

CIROZA HEPATICĂ
*33. Pentru evaluarea severității cirozei hepatice se utilizează următoarele investigații, cu
excepția: [1289]
a. biomarkeri
(x) b. creatinina urinară
c. electroliții serici
d. albumina serică
e. biochimia hepatică

*35. Selectați afirmația falsă cu privire la examinările imagistice din ciroza hepatică: [1290]
(x) a. CT este utilă în diagnosticul tumorilor maligne și benigne, cum ar fi hemagioamele
b. Fibroscanul întâmpină limitări tehnice la pacienții cu ascită și obezitate morbidă
c. endoscopia este utilă pentru detectarea și tratamentul varicelor esofagiene și a gastropatiei
portal hipertensive
d. prin ultrasonografie se poate evalua sistemul venei porte și cel al venelor hepatice
e. ecografia este utilă pentru depistarea HCC

*43. Selectați afirmația falsă cu privire la prognosticul pacienților cu transplant hepatic: [1292]
a. în cazul cirozei supraviețuirea pe termen lung după transplant este compromisă de recurența
bolii
(x) b. pacienții necesită imunosupresie timp de 6 luni postoperator
c. transplantul hepatic electiv are o supraviețuire de 90% la 1 an
d. transplantul hepatic electiv are o supraviețuire de 70-85% la 5 ani
e. recurența bolii compromite supraviețuirea după transplant hepatic și în cazul HCC

*54. Din tabloul clinic al ascitei fac parte, cu excepția: [1296]


a. dificultăți în respirație
b. creșterea circumferinței abdominale
c. revărsat pleural
(x) d. matitate periombilicală
e. edeme periferice

*57. Selectați o cauză de lichid ascitic hemoragic:


a. ciroză
(x) b. sarcină ectopică ruptă
c. pancreatită croncă
d. hipoproteinemie
e. tuberculoza

*66. Selectația afirmația falsă cu privire la colangita sclerozantă primitivă (PSC): [1299]
a. este caracterizată prin distrugerea inflamatorie fibrozantă atât a canalelor biliare intrahepatice,
cât și extrahepatice
(x) b. autoanticorpii pANCA (anticorpi anti-citoplasma polinuclearelor neutrofile) se găsesc în
serul a 90% din cazuri
c. este dectatată într-o fază asimptomatică, dar cu biochimia hepatică alterată
d. colangiograma prezintă în mod caracteristic neregularități ale calibrului căilor biliare
e. la 75% din pacienți, este asociată cu o boală inflamatorie intestinală

*73. Selectația afirmația falsă cu privire la boala Wilson: [1302]


a. copiii se prezintă, de obicei, cu probleme hepatice
b. adulții tineri au mai frecvent probleme neurologice
c. histologia hepatică nu este diagnostică
(x) d. inelul Kayser-Fleischer este identificat mai ales la copii mici
e. inelul Kayser-Fleischer apare ca un pigment brun-verzui la joncțiunea sclerocorneană

Capitolul 36
Tulburări Renale și ale Tractului Urinar

(pagina 1352)
*4. Următoarele afirmații sunt adevărate, cu excepția:
a. în desfășurarea sau împiedicarea filtrării glomerulare sunt implicate trei elemente: endoteliul,
membrana bazală glomerulară și podocitele
b. după biopsie se recomandă repausul la pat timp de 8-24 ore
c. în cadrul bolilor glomerulare, rinichii sunt implicați simetric
(x) d. înainte de efectuarea biopsiei renale transcutanate este foarte important ca pacientul să
crească aportul de lichide pentru prevenirea formării cheagurilor de sânge
e. leziunile renale din bolile glomerulare pot fi cauzate de patologii sistemice (ex. LES)

(pagina 1354)
*10. Referitoar la nefropatia cu leziuni minime putem afirma că:
a. edemele prezente la copii sunt de cele mai multe ori generalizate
b. proteinuria este de obicei ”înalt selectivă”, prin urină pierzându-se imunoglobuline, dar nu și
alte proteine cu greutate moleculară mai mare cum ar fi albumina
(x) c. terapia cu corticosteroizi în doze mari, cu prednisolon 60mg/m2 zilnic (până la maximum
80 mg/m2) pentru maxim 4-6 săptămâni, urmat de 40mg/m2 la fiecare 2 zile pentru încă 4-6
săptămâni reduce proteinuria la mai mult de 95% dintre copii.
d. este întâlnită în special la fete
e. în cazul recidivelor posibile după terapia cu corticosteroizi nu sunt necesare cure suplimnetare.
(pagina 1355)
*13. Legat de variantele histologice la GSFS nu putem afirma că:
(x) a. În varianta clasică a GSFS glomerulii implicaţi prezintă segmente sclerotice dispuse pe
anumite porțiuni ale glomerulului.
b. Varianta celulară este caracterizată prin hipercelularitate segmentară, care determină ocluzia
lumenului capilar în cel puţin un glomerul.
c. Varianta cu leziunea vârfului glomerular (,,tip lesion") se caracterizează într-un stadiu
incipient prin scleroză segmentară la polul tubular al tuturor glomerulilor afectaţi.
d. Varianta perihilară constă în scleroza perihilară şi hialinoza a mai mult de 50% din glomerulii
sclerotici
e. În varianta colabantă, podocitele sunt de obicei tumefiate, crescute în dimensiune şi vacuolate
grosier, iar pereţii capilari colabaţi si plicaturaţi.

(pagina 1356)
*15. Asocierile frecvente ale GSFS secundară pot include:
a. număr crescut de nefroni
b. medicamente/droguri precum ranitidina
c. mutaţii ale genelor specifice hepatocitelor
(x) d. număr redus de nefroni
e. mutaţiile genei APOL1 de pe cromozomul 10

(pagina 1357)
*18. Despre tratamentul glomerulonefritei membranoase nu putem spune următoarele:
(x) a. Corticosteroizii orali sunt adesea utilizați ca monoterapie, neavând nici un beneficiu clinic
când sunt asociați cu alte medicamente.
b. Toţi pacienţii trebuie să primească inhibitori ai ECA la doza maximă tolerată, anticoagulare,
diuretice şi statină, dacă este indicată.
c. O treime sau mai mulţi dintre pacienţi vor suferi remisiuni spontane dacă sunt urmăriţi timp de
cel puţin 6-12 luni, în special dacă funcţia renală este normală
d. Agenţii alchilanţi: ciclofosfamida şi clorambucilul, alternând cu prednisolon pe cale orală sunt
ambii eficienţi.
e. Rituximabul, un anticorp anti-CD20 este eficient în inducerea remisiunii, menţinerea sau
îmbunătăţirea funcţiei renale şi reducerea proteinuriei.

(pagina 1359)
*23. Clasificarea Societăţii de Patologie Renală a nefropatiei diabetice include:
a. Clasa I: îngroşarea izolată a membranei bazale glomerulare (>395 nm la femei, >430 nm la
bărbaţi). Nu se evidențiază expansiune mezangială, creşterea matricei mezangiale, sau
glomeruloscleroză globală care să implice >50% din glomeruli.
b. Clasa III: glomeruloscleroză diabetică avansată şi >50% glomeruloscleroză globală.
c. Clasa IIa: expansiune mezangială severă.
d. Toate afirmațiile sunt adevărate.
(x) e. Două din afirmații sunt adevărate.

(pagina 1360)
*28. Glomerulonefrita rapid progresivă:
a. în cadrul modelului imunofluorescent negativ (GNRP pauci-imune) se încadrează GN
postinfecțioasă
b. semilunele glomerulare sunt agregate de limfocite și hematii
c. duce la dezvoltarea lentă, insidioasă a insuficienței renale acute
d. depozitele imune sunt obligatorii
(x) e. este un sindrom care se manifestă prin hematurie glomerulară (cilindrii hematici sau
hematii dismorfe)

(pagina 1362)
*34. Nefropatia cu IgA:
a. Apare mai frecvent la copii şi bărbaţi în vârstă
b. O altă manifestare este proteinuria, iar 65% din cazuri pot fi cu proteinurie nefrotică
c. Toţi pacienţii, cu sau fără hipertensiune şi proteinurie, ar trebui să primească un IECA sau un
BRA (blocant al receptorilor de angiotensină), pentru a reduce proteinuria şi a prezerva funcţia
renală
(x) d. una din afirmații este corectă
e. două afirmații sunt corecte

(pagina 1362)
*36. În legătură cu Sindromul Alport:
(x) a. Sindromul Alport este o nefrită ereditară rară cu hematurie, proteinurie, boală renală
progresivă şi surditate neurologică
b. Proteinuria este semnificativă, peste 8 g/24h
c. Graniţa dintre sindromul Alport şi hematuria familială benignă este foarte clar delimitată
d. Aproximativ 85% din cazuri pot avea anomalii oculare
e. La 15% dintre pacienţii cu sindrom Alport există o mutaţie moştenită legată de cromozomul X

(pagina 1363)
*38. Alegeți afirmația adevărată:
a. Prognosticul glomerulonefrite anti-MBG nu este legat direct de gradul afectării glomerulare
(x) b. Când apare oliguria sau creatinina serică creşte peste 600-700 mmol/L, insuficienţa renală
este de cele mai multe ori ireversibilă.
c. În leziunile focale din vasculitele de vase mici ANCA pozitive ≤ 50% glomeruli sunt normali,
neafectaţi de procesul patologic
d. Vasculitele asociate cu ANCA sunt caracterizate prin prezența depunerilor de imunglobuline
în pereţii vaselor mici
e. Toate afirmațiile sunt false

(pagina 1364)
*42. Selectați afirmația falsă:
a. În cadrul sindromul mixt nefrotic si nefritic leziunile implică celulele mezangiale, endoteliul,
membrana bazală glomerulară şi podocitele.
b. Glomerulonefrita mezangiocapilară (GNMC) reprezintă o afecţiune descriptivă neobişnuită
care are trei subtipuri, cu prezentări clinice similare: sindrom nefrotic, hematurie, hipertensiune
şi disfuncţie renală.
(x) c. Cele 3 subtipuri ale GNMC nu prezintă trăsături microscopice similare, deşi patogeneza
poate fi similară.
d. GNMC de tip 1: implică proliferarea celulelor mezangiale, în principal cu depuneri imune
subendoteliale şi dublarea aparentă a membranei bazale capilare, dând un aspect de „linie de
tramvai”:
e. Este adesea idiopatică, dar poate să apară în infecţiile cronice sau în crioglobulinemia
secundară infecţiei cu virusul hepatitei C

(pagina 1365)
*44. Care este afirmația corectă?
a. În GNMC idiopatică cu funcţie renală normală şi proteinurie non-nefrotică, este necesară
introducerea unei terapii specifice
b. Nefropatia cu lgM se caracterizează prin creşterea celularităţii mezangiale în majoritatea
glomerulilor, asociată cu depuneri imune granulare de lgM şi complement.
c. Nefropatia C1q este foarte asemănătoare cu nefropatia lgM în ceea ce priveşte caracteristicile
clinice şi aspectul microscopic, cu excepţia depunerilor de C1q în mezangiu.
(x) d. Două afirmații sunt corecte
(e. Toate afirmațiile sunt corecte

(pagina 1365)
*45. Care este afirmația falsă?
a. Afectarea renală din gammopatiile monoclonale cu semnificație renală este de obicei
glomerulară
(x) b. În comparație cu GNMC de tip 1, nefropatia C3 sau GNMC tip 2 prezintă niveluri de
crescute de C3
c. GNMC de tip 2, această boală cu depozite dense, poate fi idiopatică sau asociată cu deficit de
factor H şi lipodistrofie parţială (pierderea grăsimii subcutanate faciale şi toracice)
d. În cadrul glomerulonefritelor, la adulţii cu sindrom nefritic şi/sau insuficienţă renală,
tratamentul cu aspirină (325 mg) sau dipiridamol (75-100 mg) zilnic sau o combinaţie dintre cele
două, poate fi efectuat pentru 6-12 luni.
e. Toate afirmațiile sunt adevărate
(pagina 1366)
*47. Următoarele sunt incluse sub termenul de gammopatie monoclonală cu semnificaţie renală:
(x) a. Toate cele de mai jos
b. Boli de depozit
c. Boli de precipitare
d. Boli cu activarea complementului
e. Amiloidoza AL, GN crioglobulinemică

(pagina 1367)
*51. Următoarele afirmații sunt adevărate, cu excepția:
(x) a. Vasculita cu imunoglobulină G se mai numește și Sindromul Henoch-Schonlein
b. Prognosticul este mai bun la pacienţii cu nefrită lupică tip I, II şi V, în timp ce
glomeruloscleroza (tipul VI) prezice de obicei progresia către boala renală cronică terminală.
c. Tabloul clinic al bolii Fabry include angiokeratoame cutanate, boli cardiovasculare, neuropatii,
BCR cu proteinurie progresivă.
d. Anemia falciformă se complică frecvent cu scleroză sau necroză papilară, diabet insipid
nefrogen şi acidoză tubulară renală incompletă.
e. Aproximativ 30-70% dintre pacienţii cu sindrom Henoch-Schonlein pacienţi prezintă semne
clinice de afectare renală cu hematurie şi/sau proteinurie.

(pagina 1385)
*55. Despre următoarele afirmații nu putem spune că sunt adevărate, cu excepția:
a. În aproximativ 10% din cazuri, nefrita tubulointerstiţială acută (NTI) apare ca o reacţie de
hipersensibilitate la medicamente
b. În cadrul NTI indusă de medicamente, pacienţii sunt întotdeauna simptomatici
c. Cel mai adesea NTI este indusă de cefalosporinele și inhibitorii de H2 receptori.
d. Majoritatea dezvoltă fibroză interstiţială şi boală cronică de rinichi.
(x) e. Bolile rinichilor pot fi afectări ale diferitelor componente ale parenchimului renal, precum
glomerulii, vasele de sânge sau tubii şi interstiţiul.

(pagina 1386)
*58. Următoarele sunt cauze posibile de nefrită tubulointerstiţială cronică:
a. Ciroză virală cu virus C, pancreatite cronice, fumatul
b. Sindromul Hutchinson – Gilford
(x) c. Cadmiu, plumb, titaniu, 5-aminosalicilati, nefropatia indusă de ierburi chinezești
d. Boala Fabry, Favismul
e. Hipertiroidismul

(pagina 1387)
*62. Care dintre următoarele afirmații este falsă?
a. NTI granulomatoasă datorată sarcoidozei renale poate fi prima manifestare a sarcoidozei, cu
rol revelator pentru diagnostic
b. În ceea ce priveşte nefropatia hiperuricemică cronică, aceasta este o entitate controversată,
considerându-se că nu există suficiente dovezi
c. Nefropatia indusă de ierburi chinezeşti prezintă evolutie clinică agresivă, cu progresie
implacabilă spre insuficienţă renală cronică terminală şi incidenţă crescută a carcinoamelor
uroepiteliale
(x) d. Tratamentul pentru sarcoidoza renală constă în diuretice economisitoare de potasiu, iar
răspunsul este rapid în majoritatea cazurilor
e. La pacienţii cu insuficientă renală inexplicabilă şi rinichi de dimensiuni normale, se indică
biopsia renală pentru a exclude forme de NTI tratabile

*67. Următoarea afirmație privind clasificare BCR (bolii cronice de rinichi), folosind RFG (rata
filtrării glomerulare) este adevărată: [pag. 1393]
a. Boală renală terminală RFG < 20
b. RFG moderat până la foarte scăzută între 45 - 59
c. RFG moderat scăzută cu sau fără alte manifestări ale afecării renale între 30 – 44
d. RFG normală sau crescută cu alte manifestări ale afectării renale între 60 – 89
(x) e. RFG ( mL / min / 1.73 m2 )

*99. Alegeți răspunsul fals, cu privire la transplantul renal: [pag. 1403]


a. În cazul transplantului de la donator viu, geamăn monozigot, imunosupresia nu e necesară
b. Eculizumab – success în rejetul acut mediat de anticorpi
c. Efect advers al alemtuzumabului – imunosupresie severă
d. Eculizumab – efect advers : meningită meningococică
(x) e. Riscul de rejet este cel mai ridicat în primul an după transplant

*102. Privind transplantul renal la pacienții cu HIV, nu putem afirma: [pag. 1404]
a. Tratamentul modern antiretroviral le oferă pacienților o speranță de viață aproape normală
b. HIV –ul a reprezentat o contraindicație pentru transplant
(x) c. Multe episoade de rejet au fost ameliorate de tratament cu glucocorticoizi
d. S-a dovedit faptul ca transplantul renal este efficient și sigur la acești pacienți
e. Ratele de supraviețuire la un an (95 %) și 3 ani (88 %) au fost mai reduse la pacienții cu HIV
decât în populația general transplantată renal

Cap 37. Infecții transmisibile pe cale sexuală și infecția cu virusul HIV

*3. Cel mai important marker de apreciere a riscului de transmitere a HIV este: [1426]
a. severitatea tabloului clinic;
b. calea de transmitere;
c. comordibitățile asociate;
d. vârsta infectării;
(x) e. încărcătura virală HIV.

*7. Despre structura HIV următoarele sunt false, cu excepția: [1427]


a. Revers-transcriptaza converteşte ADNul viral în ARN
b. Două molecule de ARN bicatenar sunt prezente în centrul virionului
(x)c. gp120 este glicoproteina de suprafaţă care se leagă de moleculele CD4 de la suprafaţa
celulei;
d. Proteazele includ p17 și gp41
e. Proteina capsidară p24 favorizează infectivitatea şi capacitatea de fuziune cu celula

*10. Sunt false următoarele cu privire la grupurile HIV-1:[1428]


a. Grupul M (subtipuri majore, prezintă un grad înalt de diversitate;
b. Grupul O este foarte diferit de grupul M şi se limitează la un număr mic de cazuri în
Camerun.
c. Grupul P, înrudit cu tulpinile de SIV ale gorilei, a fost identificat la un pacient din Camerun.
d. grupul M: Recombinarea materialului viral generează o serie de forme recombinate circulante
(CRF), care cresc diversitatea genetică şi devin din ce în ce mai comune.
(x)e. Grupul N este în mare parte limitat la anumite părţi din sudul Asiei (ex. India).

*14. Se consideră că un pacient infectat cu HIV face parte din categoria A1 dacă prezintă: [1429]
a. CD4= 370/mm3+ Retinita CMV (cu afectarea acuităţii vizuale);
b. CD4= 150/mm3+Asimptomatic;
c. CD4= 360/mm3+ leucoplazie păroasă orală;
d. CD4= 470/mm3+ Pneumonia cu Pneumocystis jirovecii;
(x)e. CD4= 710/mm3+ infecție acută HIV.

*16. Modificările de laborator în faza incipientă a infecţiei HIV nu includ: [1430]


a. limfopenie cu limfocite reactive atipice;
(x)b. viremie mai mică de 2.000 copii/ml;
c. trombocitopenie;
d. creşteri ale enzimelor hepatice
e. Limfocitele CD4 pot fi scăzute semnificativ, iar raportul CD4:CD8 poate fi inversat.

*20. În stadii mai avansate ale infecţiei HIV, apar următoarele complicații hematologice, cu
excepția: [1431]
a. Pancitopenia
b. Limfopenia
c. Neutropenia
(x)d. Trombocitoză
e. Anemia

*30. Următoarele afirmații cu privire la monitorizarea virusologică sunt false, cu excepția:


[1434]
a. Încărcătura virală începe să scadă la 12 săptămâni după iniţierea terapiei ARV;
(x)b. ARN-HIV este markerul standard pentru evaluarea eficacităţii tratamentului antiretroviral;
c. Clearance-ul viral nu este relativ constant, de aceea nivelul viremiei nu reflectă rata replicării
virale;
d. Evaluarea încărcăturii virale HIV, are valoare doar din punct de vedere terapeutic,
e. o creştere a încărcăturii virale la un pacient aderent la tratament indică un succes terapeutic.

*32. Despre terapia antiretrovirală putem afirma următoarele, cu exceptia: [1435]


(x)a. La pacienţii cu primoinfecţie HIV, tratamentul ARV poate fi inițiat la 6 luni de la
momentul diagnosticării;
b. La pacienţii care au o afecţiune definitorie pentru SIDA sau o infecţie oportunistă, ARV
trebuie iniţiat în termen de două săptămâni de la momentul începerii tratamentului pentru
afecţiunile intercurente;
c. trebuie oferită tuturor pacienţilor cu infecţie HIV, indiferent de numărul de limfocite CD4;
d. Implicarea deplină a pacienților în luarea deciziilor terapeutice este esenţială pentru succesul
terapeutic;
e. a baza deciziilor terapeutice stau diverşi parametri de laborator precum şi circumstanţele
individuale.

*36. Din clasa inhibitorilor de fuziune utilizați in terapia ARV fac parte: [1436]
A. Emtricitabină;
B. Efavirenz;
C. Dolutegravir;
(x)d. Enfuvirtide;
E. Darunavir.

*38. În alegerea terapiei iniţiale ARV şi regimurile preferate de primă linie ținem cont de
următoarele, cu excepția: [1437]
a. Pacienţii naivi trebuie să înceapă cu un regim compus din doi inhibitori nucleozidici de revers-
transcriptază (INRT) şi un al treilea agent;
b. Al treilea agent poate fi un inhibitor de protează a cărui efect va fi potenţat cu ritonavir, un un
inhibitor de integrază sau un inhibitor non-nucleozidic de revers-transcriptază (INNRT);
(x)c. Al treilea agent recomandat este Abacavir și Lamivudină;
d. INRT de bază recomandat este Tenofovir-AF şi Emtricitabină;
e. Al treilea agent recomandat este Atazanavir sau Ritonavir.
*57. Despre infecția cu Pneumocystis jirovecii putem afirma următoarele, cu excepția: [1443]
a. Microorganismul distruge epiteliul alveolar;
(x)b. Diagnosticul se stabileşte pe baza examenului LCR;
c. Examenul CT pulmonar cu rezoluţie înaltă evidenţiază imagini înalt sugestive, în „sticlă
mată”;
d. Tratamentul de primă intenţie în infecţia severă este cu co-trimoxazol, pe cale intravenoasă,
timp de 21 zile;
e. Pacienţii cu forme uşoare de boală pot primi terapia pe cale orală, corticoterapia nefiind
indicată.

*69. Următoarele afirmații privind Infecţia cu Mycobacterium tuberculosis (MTB) , afectiune


specifică asociată cu infectia HIV sunt adevărate, cu excepția: [1447]
a. Tuberculoza la pacienţii cu HIV reprezintă frecvent o reactivare a unei infecţii tuberculoase
latente, dar există şi dovezi clare a unor infecţii primare şi de infecţie intraspitalicească;
b. Diagnosticul se bazează pe prezenţa MTB în probele biologice recoltate;
c. Infecţia cu M. tuberculosis răspunde de obicei favorabil la regimurile de tratament standard, cu
toate că durata terapiei poate fi mai lungă, în special în formele extrapulmonare;
d. Tratamentul tuberculozei nu este curativ, iar profilaxia pe termen lung cu izoniazidă poate fi
necesară
(x)e. agentul cauzal al sarcomului Kaposi.

*75. Următoarele afirmații privind Extinderea testării infectiei HIV sunt adevărate, cu excepția:
[1449]
a. reprezintă cheia intervenţiei în obţinerea de rezultate clinice favorabile şi reducerea ratei de
noi infectări;
b. În prezent există o gamă din ce în ce mai largă de teste de detectare a anticorpilor anti-HIV,
teste din sânge sau salivă, care sunt sensibile, specifice, uşor de utilizat şi dau rezultate în câteva
minute;
(x)c. Se recomandă efectuarea anuală a citologiei cervicale pentru monitorizarea modificărilor
pre-neoplazice;
d. Testarea HIV oferă oportunitatea unor metode de prevenţie adecvate în cazul persoanelor
neinfectate HIV;
e. Testarea trebuie să fie recomandată tuturor pacienţilor care sunt nou înregistraţi în cabinetele
de asistenţă medicală primară şi pacienţilor admişi în departamentul de urgenţă, în regiuni în care
seroprevalenţa HIV în populaţie depăşeşte 2/1.000.

*76. Următoarele afirmații Strategiile de reducere a transmiterii infecției HIV sunt adevărate, cu
excepția: [1449-1450]
a. Sunt necesare abordări combinate comportamentale, biomedicale şi structurale şi intervenţii
adecvate pentru populaţia aflată la risc;
b. Pentru cei cu risc crescut de infectare este necesară repetarea testării, deoarece persoanele cu
infecţie recentă şi o viremie HIV crescută au o contagiozitate deosebit de ridicată;
c. Utilizarea constantă a prezervativului şi educaţia privind modificarea comportamentelor la risc
reprezintă strategii cheie în prevenirea infecţiei HIV;
d. Dezvoltarea unui vaccin a fost îngreunată de variabilitatea genetică a virusului şi de răspunsul
imun complex al gazdei,
(x)e. Profilaxia primară cu rifabutină sau azitromicină poate întârzia apariţia infecţiei cu MAI,
dar fără să se observe şi o creştere a duratei de supravieţuire.

S-ar putea să vă placă și