MINISTERUL EDUCAŢIEI ŞI CERCETĂRII AL REPUBLICII MOLDOVA
DIRECŢIA GENERALĂ ÎNVĂŢĂMÂNT CAHUL
CREŞA-GRĂDINIŢĂ NR.4 ,,ZÂMBETUL,,
Proiect didactic
Activitate integrată
,, Toți avem emoții,,
Grupa medie
Educator: Rotari Victoria
[Link] II (doi)
2023
1
PROIECT DIDACTIC
DATA: 30.10.23
EDUCATOR:Rotari Victoria
GRUPA: medie
TEMA ANUALĂ: „Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”
DOMENIUL: Dezvoltare socio-emoţională
TEMA ZILEI: „Toţi avem emoţii”
TIPUL ACTIVITĂŢII: Formare şi consolidare de cunoştinţe, priceperi, deprinderi.
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Dezvoltarea capacităţii de recunoaştere şi exprimare a emoţiilor.
Exprimarea verbală a sentimentelor față de adulți, semeni, inițiind și
realizând lucruri care știu că le vor plăcea, îi vor bucura pe adulți (părinți,
bunici, educatori etc.).
Identificarea emoțiilor adecvate contextului.
Crearea stării de bine a copilului.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 - să identifice emoţiile: bucurie, tristeţe, furie şi frică, redandu-le.
O2 - să descrie emoțiile trîie în diverse situații;
O3 - să povestească o situaţie în care a trăit o anume emoţie;
O4- să participe cu entuziasm la activitate;
O5 – să foloseasca materialelepuse ladispozitie
STRATEGII DIDACTICE :
a) metode şi procedee: problematizarea, povestirea, convorbirea, explicaţia, exerciţiul,
observaţia, jocul, descrierea,observarea,dansul,constructia,desenul.
b) material didactic: flip- chart şi foi de flip-chart, tăbliţe cu markere, carioci, roata emoţiilor,
puzzle cu tipurile de emoţii, postere cu tipurile de emoţii anunţate, postere cu personaje din
poveşti (care exprimă diferite emoţii), calculator, boxa,LEGO.
c) forme de organizare: frontal, pe grupe, perechi, individual.
2
EVENIMENTUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC timp EVALUARE
DIDACTIC Metode şi Mijloace de
ob procedee învăţământ
Moment organizatoric Se pregăteşte sala de grupă şi materialul necesar pentru vatman
buna desfăşurare a activităţii explicaţia magniți Observarea
conversaţia aptipilduri sistematica a
comportamentului
Este foarte important că noi, oamenii ştim cum să ne calculator
EVOCAREA comportăm în astfel de situaţii, motiv pentru care, astăzi problematiz
vom desfăşura activitatea: „Toți avem emoții!”. Copii: area
- vom trăi şi exprima emoţii; exercitiul
- vom povesti despre despre emoţii;
- vom imita sunetele emoţiilor;
- ne vom roti roata emotiilor si vom descrie; expunerea
explicaţia
REALIZAREA „Moment surpriza,, Vine ROBOTUL explicaţia Postere Evaluez capacitatea
SENSULUI -Copii priviti cine a venit la noi, vreau să vă aduc la conversaţia (situaţiile pe de a identifica si
cunoștință că roboții în comparatie cu oamenii sunt exerciţiul care copiii reproduce diferite
loipsiti de emotii dar noi vrem sa il invatam pe robotul jocul trebuie să le emotii
nostru emotiile pe care le posedam noi oamenii. reproducă)
Urmează Vizionarea filmului ,, CURCUBEUL
EMOTIILOR,,
În urma vizionarii filmuletului despre emotii ducem o Laptop
mica conversatie despre ce culori se aseamana emotiilor.
Roborul este prezent cu noi si insuseste cele relatate de
educator si copii. explicaţia Boxa
Situaţiile ce trebuie reproduse pantomimic de copii: conversaţia
- Nu ai fost invitat la ziua celei/ celui mai bun/ă exerciţiul
prieten/ă. (tristeţe). observaţia
- Doamna educatoare te-a lăudat pentru desenul pe care
l-ai făcut. (bucurie)
-Ai văzut un animal de care îţi este teamă. (frica)
3
-Un coleg te-a împins şi ţi-a luat jucăria din mână.
(furie) povestirea
(Ce anume din comportamentul colegului v-a ajutat să
înţelegeţi ce situaţie a avut?) explicaţia Evaluez capacitatea
Se caută definirea emoţiei: „cum pot fi numite într-un de a identifica si
cuvânt bucuria, tristeţea, furia şi frica?” reproduce diferite
Roata emoţiilor: Educatorul învirte roata, copii emotii
recunosc emoţia la care s-a oprit şi apoi povestesc o exerciţiul
situaţie în care au trăit acea emoţie.
LUCRUL LA CENTRE
CENTRUL ARTA
Baloane albe
- Să deseneze cu marcherul pe balon emoția sa povestirea Marchere Evaluez
- Să lipeasca sfoara pe balon Explicaţia Sfoara deprinderea de a
- Să desenze ochi, nas,gură si emotia sa exerciţiul Clei executa corect
- Să aplice clei convorbirea Pensule mersul, alergarea,
- Să lipsească sfoara pe contur Farfurii mersul cu ocolirea
Suprot pentru de obstacole,
CENTRUL CONSTRUCȚII pensule săritura pe ambele
picioare
- Să construiasca figurina cu emotii corespunzator LEGO
fisei LEGO FISE LEGO
CENTRUL ALFABETIZAREA
- Să coloreze cercul sub imaginea care redă exerciţiul
tristețea povestirea Creioane
- Să facă corespondența imaginea cu emoția convorbirea colorate
corespunzătoare exerciţiul
- Să desenează în primul pătrat o faţă veselă, în al
doilea pătrat o faţă tristă,iar în al treilea pătrat o
faţă furioasă:
- Să aleagă figura care i se potriveşte.
4
Robotul revine in sala de grup si impreuna cu copiii explicaţia Evaluez capacitatea
dansam Dansul ,,Cind vesel se traieste razi asa ! ,, conversaţia Postere cu de a reda o situatie
REFLEXIA exerciţiul imagini ale emotionanta
emoţiilor
învăţate
Aprecieri verbale, stimulente
EXTINDEREA Dicutii cu părinții despre emoții si sentimente
5
6