0% au considerat acest document util (0 voturi)
69 vizualizări16 pagini

Studiu de Caz Privind Evolutia Principalilor Indicatori Economico-Financiari La 'SIF Hoteluri S.A.''

Încărcat de

Andra Nicoleta
Drepturi de autor
© All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
69 vizualizări16 pagini

Studiu de Caz Privind Evolutia Principalilor Indicatori Economico-Financiari La 'SIF Hoteluri S.A.''

Încărcat de

Andra Nicoleta
Drepturi de autor
© All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

Universitatea ‘’OVIDIUS’’ din Constanta

Facultatea de Stiinte Economice


Specializare MOPP

Studiu de caz privind evolutia principalilor


indicatori economico-financiari la ‘’SIF
HOTELURI S.A.’’

Coordonator Studenti
Cuprins
1. Descrierea companiei

Scurtă prezentare a principalelor hoteluri din portofoliul SIF Hoteluri la


data de 31.12.2021:
 Hotel Doubletree by Hilton - categoria 4*
Situat in Oradea, Aleea Strandului nr 9
Dispune de 147 de camere, Restaurant Laurus si doua saloane (capacitate 180
locuri), Bar Cafe Cris
(capacitate 65 locuri), Centru de conferințe de 300 mp, compus din 5 săli de
diverse capacități, Centru
SPA - compus din piscina acoperita, sauna umeda si uscata, jacuzzi, sala de
fittness și un centru de
tratament cu 7 săli.
Administrarea hotelului este asigurată de Hilton Worldwide Manage, în baza
uni contract de
management.
 Eurohotel Baia Mare - categoria 3*
Situat în Baia Mare, Bdul Bucureşti nr. 23
Dispune de 64 camere, restaurant (capacitate 180 locuri), bar de zi (capacitate
46 locuri), terasa
(capacitate 44 locuri), 2 sali conferinta (capacitate totala 220 locuri), centru SPA
compus din sala de
fittness, piscina si sauna.
 Eurohotel Timisoara - categorie 3*
Situat în Timișoara, str. Mehadia nr 5
Dispune de 47 camere, sala conferinta (capacitate 15 locuri), salon mic dejun
(capacitate 58 locuri).
 Hotel și Autogara Beta - categorie 2*
Situat în Cluj-Napoca, str. Giordano Bruno, nr 1-3
Dispune de 30 camere, restaurant (capacitate 80 locuri), sala conferinta
(capacitate 30 locuri), platforma autogara pentru autobuze (capacitate 13 locuri).
Înstrainare de active
În urma derulării unei analize interne privind situația activului Hotel Rusca,
care înregistra pierderi de peste 5 ani și necesita investiții semnificative pentru a
putea răspunde exigențelor pieței și normelor legale în vigoare, s-a inițiat
procedura de vânzare a acestuia organizându-se în luna august 2020 o licitație
deschisă cu strigare cu un preț de pornire de 1,3 milioane EUR, situație ce a făcut
obiectul raportării semestriale la acel moment. Deși anterior datei licitației SIF
Hoteluri a publicat anunțul de licitație în presa locală și pe website-ul societății și a
primit mai multe expresii de interes, licitația nu s-a finalizat cu succes. Ulterior, ca
urmare a continuării discuțiilorcu mai mulți potențiali investitori, în 2021 s-a
primit o oferta angajanta care în urma analizei efectuate la nivelul SIF Hoteluri a
fost acceptată.
In data de 27.07.2021 s-a incheiat tranzacția de vânzare a Hotelului Rusca,
activ situat în localitatea Hunedoara, Bdul. Dacia, nr. 10, judeţul Hunedoara,
compus din teren, cladire hotel, cladire club, împreună cu toate dotările sale, la
perțul de 1,1 milioane eur fara TVA. Societatea a efectuat obligațiile legale de
informare.
Aspecte legate de activele corporale ale societății
În luna februarie 2022, Consiliul de Administratie al SIF Hoteluri SA a propus
Adunarii Generale Extraordinare a
Actionarilor un plan de vanzare a grupului de active reprezentat de Hotelul
DoubleTree by Hilton din Oradea. AGEA a fost stabilita pentru data de
17.03.2022.
Planul de vanzare al hotelului a demarat si o vânzare este foarte probabila in
cursul anului 2022. Terenurile și clădirile transferate de la imobilizări corporale la
active deținute în vederea vânzării au fost evaluat in vederea vanzarii de catre un
evaluator extern autorizat. Prin urmare, la 31.12.2021, societatea a reclasificat
aceste active ca fiind un grup de active imobilizate in vederea vanzarii.
2 . DINAMICA POZIȚIEI FINANCIARE A
ÎNTREPRINDERII RELEVATĂ DE BILANȚ

Situatia pozitiei financiare pentru exercitiul financiar la 31 decembrie 2021


Explicatii (Toate sumele sunt 2021 2020
exprimate in RON)
ACTIVE - TOTAL, din care: 95,452,199 96,315,949

ACTIVE IMOBILIZATE - TOTAL, 27,767,903 90,249,158


din care:
Imobilizari necorporale 11,833 57,082

Imobilizari corporale administrate in 20,380,209 76,719,350


regie proprie
Investitii imobiliare 4,245 4,929

Active af drept utilizare concesiune 1,089,042 1,140,901


(leasing) - IFRS 16

Active financiare evaluate la valoare 6,067,306 4,986,903


justa
Alte active imobilizate 215,268 7,339,993
ACTIVE CIRCULANTE - TOTAL, din 67,684,296 6,066,791
care:
Stocuri 201,592 145,176
Active imobilizate in active detinute in 53,029,434 0
vederea vanzarii
Creante comerciale 203,971 99,544
Alte creante 1,717,082 309,879
Investitii pe termen scurt 5,312,285 4,157,285
Numerar si echivalente in numerar 7,138,220 1,279,577
Cheltuieli in avans 81,712 75,330
DATORII - TOTAL, din care: 7,154,833 13,939,789
DATORII CURENTE - TOTAL, din 4,849,463 4,636,181
care:
Imprumuturi pe termen lung (partea 0 727,854
creditelor sub 1 an)
Datorii comerciale pe termen scurt 1,605,827 1,086,432
Alte datorii, incl datorii fiscale şi 3,138,348 2,749,786
datorii privind asigurările sociale
Venituri înregistrate în avans 105,288 72,109
DATORII PE TERMEN LUNG - 2,305,370 9,303,608
TOTAL, din care:
Imprumuturi pe termen lung (partea 0 7,036,536
creditelor peste 1 an)
Alte datorii, incl datorii fiscale şi 2,305,370 2,267,072
datorii privind asigurările sociale

CAPITALURI PROPRII - TOTAL, 88,297,366 82,376,160


din care:
Capital social subscris 80,356,103 80,356,103
Alte elemente de capitaluri proprii -2,167,219 -2,514,912
Prime de fuziune -7,167,078 -7,167,078
Rezerve din reevaluarea imobilizarilor 13,545,117 15,718,199
corporale
Rezerve legale 1,755,339 1,498,491
Alte rezerve 9,924,434 9,924,434
Rezultatul reportat, cu exceptia -12,070,119 -1,865,414
rezultatului reportat provenit din
adoptarea pentru prima data a IAS 29
Rezultatul reportat provenit din -215,021 -215,021
adoptarea pentru prima data a IAS 29
Profitul sau pierderea la sfarsitul 4,592,658 13,358,642
perioadei de raportare
Repartizarea profitului 256,848 0

TOTAL CAPITALURI PROPRII SI 95,452,199 96,315,949


DATORII
2.1Activul net contabil

Activul net contabil = Total active (exclusiv activele fictive) – Total datorii

Total datorii = Provizioane + Datorii( termen lung+termen scurt) +


venituri in avans

TD 2020:
TD 2021:

ANC 2020:
ANC 2021:

2.2 STRUCTURA PATRIMONIALA A INTREPRINDERII


2.2.1 Structura si evolutia activului
Active imobilizate x 100
[Link] activelor imobilizate (RAI) : RAI =
Activ total

RAI 2020:
RAI 2021:

Imobilizari necorporale x 100


a) Rata imobilizarilor necorporale (RIN) : RIN =
Activ total

RIN 2020:

RIN 2021:

Imobilizari corporale x 100


b) Rata imobilizarilor corporale (RIC) : RIC =
Activ total
RIC 2020:

RIC 2021:
Imobilizari financiare x 100
c) Rata imobilizarilor financiare (RIF) : RIF =
Activ total
RIF 2020:

RIF 2021:
Active circulante x 100
2. Rata activelor circulante (RAC) : RAC = Activ total

RAC 2020:

RAC 2021:

Stocuri x 100
a) Rata stocurilor (RS) : RS =
Activ total

RS 2020:

RS 2021:

Creante comerciale x 100


b) Rata creantelor comerciale (RC) : RC =
Activ total
RC 2020:

RC 2021:

Casa si conturi la banci x 100


c) Rata casa si conturi la banci (RCCB) : RCCB =
Activ total
RCB 2020:

RCB 2021:
Cheltuieli∈avans x 100
[Link] cheltuielilor in avans (RCA) : RCA=
Activ total

RCA 2020:

RCA 2021:

2.2.2 Structura și evoluția capitalurilor

Capitaluri permanente x 100


1. Rata stabilității financiare (RSF) : RSF = Capitaluri totale

Capitaluri permanente = Capital propriu + Datorii pe termen lung + Provizioane pe termen lung
CP 2020:

CP 2021:

RSF 2020:

RSF 2021:
2 Rata autonomiei financiare
Capitaluri proprii x 100
a) Rata autonomiei financiare globale (RAFG) : RAFG =
Capitaluri totale
RAFG 2020:

RAFG 2021:

Datorii totale x 100


b) Rata de îndatorare globală (RIG) : RIG =
Capitaluri totale
RIG 2020:

RIG 2021:

2.3 LICHIDITATEA ŞI SOLVABILITATEA


Ratele de lichiditate

Active circulante
Rata lichidităţii generale (RLG) : RLG =
Datorii cu exigibilitate pe termen scurt
RLG 2020:

RLG 2021:

Ratele de solvabilitate

Activ Total
Rata solvabilitatii pe termen lung (RSTL) : RSTL = =
Datorii totale
Capitaluri proprii+ Datorii totale
Datorii totale

RSTL 2020:

RSTL 2021:

2.4 CORELAȚIA FOND DE RULMENT, NECESAR DE FOND DE RULMENT,


TREZORERIA NETĂ

Fondul de rulment
FR = Capital permanent – Active imobilizate
FR 2020:
FR 2021:
Necesarul de fond de rulment NFR = Active circulante (exclusiv disponibilitati banesti) –
Datorii pe termen scurt (exclusiv credite pe termen scurt)

NFR = ( active circulante + cheltuieli in avans – casa si conturi la banci) – (datorii pe termen
scurt + provizioane + venituri in avans)
NFR 2020:
NFR 2021:

Trezoreria neta TN = FR – NFR

TN 2020:
TN 2021:

3. DINAMICA PERFORMANȚELOR FINANCIARE A


ÎNTREPRINDERII RELEVATE LA CONTUL DE PROFIT ŞI
PIERDERE

Situatia profitului sau pierderii si altor elemente ale rezultatului global pentru
exercitiul financiar incheiat la 31 decembrie 2021

Denumirea indicatorilor 2021 2020


(Toate sumele sunt exprimate in RON)
Cifra de afaceri netă 16,400,485 8,331,086
Venituri din productia vanduta 10,378,827 6,540,313
Venituri din vânzarea mărfurilor 2,971,084 1,790,773
Venituri subvenţii de exploatare aferente 3,050,574 0
cifrei de afaceri
Venituri din reevaluarea imobilizărilor 2,023,840 276
corporale
Venituri din investiţii imobiliare 4,245 1,905
Alte venituri din exploatare 6,055,591 1,123,251
VENITURI DIN EXPLOATARE 24,484,161 9,456,518
TOTAL
Materii prime si consumabile utilizate 2,014,644 1,522,084
Cheltuieli privind marfurile 815,507 578,881
Cheltuieli cu serviciile prestate de terti 3,923,924 3,040,703
Cheltuieli cu personalul 5,784,504 5,672,248
Cheltuieli cu impozite si taxe 894,196 847,839
Cheltuieli privind amortizarea 2,409,073 3,444,365
Cheltuieli din reevaluarea imobilizarilor 0 7,702,907
corporale
Alte cheltuieli de exploatare 3,891,390 164,612
Ajustări privind provizioanele 0 -27,000
CHELTUIELI DE EXPLOATARE 19,733,238 22,946,639
TOTAL
Rezultat din exploatare 4,750,923 -13,490,121
Venituri din dobânzi 135,670 352,297
Alte venituri financiare 1,847,921 1,320,908
VENITURI FINANACIARE - TOTAL 1,983,591 1,673,205
Cheltuieli privind dobânzile 112,308 147,993
Alte cheltuieli financiare 966,468 2,611,817
CHELT FINANCIARE - TOTAL 1,078,776 2,759,810
Rezultat financiar 904,815 -1,086,605
Rezultat brut 5,655,738 -14,576,726
Impozitul pe profit curent 551,548 0
Impozitul pe profit amânat 486,649 70,889
Venituri din impozitul pe profit amânat 71,580 1,397,340
Impozit specific 96,463 108,367
Rezultat net 4,592,658 -13,358,642

3.1SOLDURILE INTERMEDIARE DE GESTIUNE


Elemente de calcul 2021 2020
Venituri din vânzarea mărfurilor
Cheltuieli privind mărfurile
Marja comercială (1 -2)
Producţia vândută
Variaţia stocurilor
Producţia imobilizată
Producţia exerciţiului (4 +5 + 6)
Consumuri intermediare inclusiv
cheltuieli provenite de la terţi
Valoarea adăugată(3+7-8)
Venituri din subvenţii de exploatare
Cheltuieli cu impozitele şi taxele
Cheltuieli cu personalul
Excedentul (deficitul) brut din
exploatare(9+10-11-12)
Alte venituri din exploatare şi venituri
din provizioane
Alte cheltuieli din exploatare
Cheltuieli cu amortizarea şi provizioanele
Rezultatul din exploatare(13+14-15-16)
Venituri financiare
Cheltuieli financiare
Rezultatul curent(17+18-19)
Venituri extraordinare
Cheltuieli extraordinare
Rezultatul extraordinar(21-22)
Rezultatul brut al exerciţiului(20+23)
Impozit pe profit
Rezultatul net al exerciţiului(24-25)

3.2 Ratele de rentabilitate


a. Ratele de rentabilitate comercială
Marja comerciala
1. Rata marjei comerciale: Rata marjei comerciale = Vanzari de marfuri

2020:

2021:

[Link] excedentului brut din exploatare


Excedent brut de exploatare
REBE = Cifra de afaceri

REBE 2020:
REBE 2021:

[Link] marjei nete:


Rezultatul net al exercitiului
Rata marjei nete =
Cifra de afaceri
Rata marjei nete 2020:
Rata marjei nete 2021:

[Link] marjei nete de exploatare:


Rezultatul exploatarii
Rata marjei nete de exploatare =
Cifra de afaceri

2020:
2021:

[Link] marjei asupra valorii adaugate:


Excedent brut de exploatare
Rata marjei brute asupra valorii adaugate =
Valoarea adaugata
2020:

2021:
b. Ratele de rentabilitate economică
Cifrade afaceri Rezultat brut din exploatare
REC = x x 100
Activ total Cifra de afaceri

REC 2020:

REC 2021:

Rezultatul exploatarii
Rata rentabilităţii financiare a capitalului propriu: RF= x 100
Capital propriu
RF 2020:
RF 2021:
Rezultatul exploatarii
Rata rentabilităţii financiare a capitalului permanent: RF= x 100
Capital permanent
2020:
2021:

Common questions

Dezvoltat cu IA

In 2021, SIF Hoteluri's asset turnover, calculated as sales revenue (16,400,485 RON) divided by total assets (95,452,199 RON), reflects how efficiently the company utilized its assets to generate revenue. A higher turnover ratio indicates efficient use of assets. Coupled with a robust economic performance indicated by a return to profitability and significant reduction in financial liabilities, the asset turnover reveals improved utilization of resources following strategic reclassification and divestment of underperforming assets .

SIF Hoteluri S.A.'s investment strategy in 2021 emphasized optimizing asset utilization and liquidity. This involved reclassifying certain fixed assets, notably the DoubleTree by Hilton Hotel in Oradea, as held for sale. This shift allowed the company to adapt its asset base in response to changing market conditions, likely aiming towards liquidity enhancement and capital reallocation towards more profitable ventures. The decision aligns with efforts to streamline asset management and reinforces a strategy focused on disposing of non-core and underperforming assets .

The decision by SIF Hoteluri S.A. to re-evaluate and sell the Hotel DoubleTree by Hilton in Oradea indicates a strategic pivot towards asset optimization and market repositioning. By selling a high-profile asset, the company intends to unlock capital tied in less liquid investments, thus enhancing financial flexibility for potential high-return opportunities. This decision suggests a focus on reallocating resources to areas with better growth prospects or addressing more urgent financial obligations, aligning with broader corporate strategy goals .

In 2021, SIF Hoteluri S.A. adopted risk management strategies involving asset reclassification and divestment to mitigate financial volatility. By reclassifying certain assets as held for sale and successfully selling non-performing assets like Hotel Rusca, the company managed to decrease liabilities and improve liquidity. These actions reduce dependency on debt, stabilize cash flow, and align asset management with market demands, lessening exposure to potential financial fluctuations .

As of 31 December 2021, SIF Hoteluri S.A. showed a total asset value of 95,452,199 RON, with 67,684,296 RON as current assets, indicating a shift towards more liquid positions. Liabilities amounted to 7,154,833 RON, significantly decreased from 13,939,789 RON in 2020, enhancing the company's short-term financial resilience. The capital structure, with total equity of 88,297,366 RON, displayed strong financial stability, supported by a substantial decrease in non-current liabilities, which stood at 2,305,370 RON. The changes suggest improved liquidity and financial autonomy .

In 2021, SIF Hoteluri S.A. achieved a net profit of 4,592,658 RON on a net sales turnover of 16,400,485 RON, resulting in a net margin of 28.0%. Operating profit was 4,750,923 RON, indicating an operating margin of 29.0%. These robust margins reflect improved operational efficiency and profitability, in contrast to the losses reported in 2020. The financial ratios underscore a successful recovery in profitability from the previous year's deficits .

The main reasons for selling Hotel Rusca were its sustained losses over more than five years and the significant investments required for it to meet market demands and legal standards. Despite publicizing the auction and receiving multiple expressions of interest, the initial auction in August 2020 was unsuccessful. Eventually, SIF Hoteluri received a binding offer that was accepted after further negotiations, leading to the completion of the sale on 27.07.2021 for a price of 1.1 million EUR excluding VAT .

From 2020 to 2021, SIF Hoteluri S.A. significantly reduced its total liabilities from 13,939,789 RON to 7,154,833 RON. The most notable change was the elimination of long-term loans, decreasing from 7,036,536 RON in 2020 to 0 RON in 2021, while short-term liabilities only slightly increased. These changes lowered financial leverage, resulting in a more conservative capital structure, contributing to reduced financial risk and potentially enhancing the company's creditworthiness and borrowing terms .

The reclassification of assets involved transferring them from fixed assets to assets held for sale, leading to changes in the balance sheet. By 31.12.2021, the company had reclassified these as a group of assets available for sale, valued by an external appraiser, affecting both the total current assets and total liabilities. This adjustment reflected a strategic decision to streamline the asset portfolio and adapt to market conditions .

In 2021, financial evaluations were crucial for SIF Hoteluri’s strategic decisions on asset sales. These evaluations provided insights into the potential market value and profitability of reclassified assets like the Hotel DoubleTree by Hilton in Oradea, enhancing decision-making accuracy regarding asset retention or divestment. By involving external appraisers, the company ensured unbiased valuations, supporting informed decisions aimed at aligning asset portfolios with financial and strategic objectives .

S-ar putea să vă placă și