0% au considerat acest document util (0 voturi)
116 vizualizări18 pagini

Analiza Surselor de Finanțare Ale Înteprinderii PURCARI Wineries Public Company Limited

Încărcat de

Mădălina Bîtcă
Drepturi de autor
© All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
116 vizualizări18 pagini

Analiza Surselor de Finanțare Ale Înteprinderii PURCARI Wineries Public Company Limited

Încărcat de

Mădălina Bîtcă
Drepturi de autor
© All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

UNIVERSITATEA „ALEXANDRU IOAN CUZA“ DIN IAȘI

FACULTATEA DE ECONOMIE ȘI ADMINISTRAREA AFACERILOR


SPECIALIZAREA: MANAGEMENT
DISCIPLINA: FINANȚE

Analiza surselor de finanțare ale înteprinderii PURCARI


WINERIES PUBLIC COMPANY LIMITED

Conducator ștințific

Bogdan Florin Filip

Studentă

Bîtcă Mădălina

Grupa nr.25

IAȘI 2022
Cuprins
Capitolul 1. Prezentarea generală a înterpinderii PURCARI WINERIES PUBIC COMPANY LIMITED..............3
1.1 Cadrul general de organizare şi desfăşurare a activităţii...................................................................3
1.1.1 Obiect de activitate....................................................................................................................3
1.1.2 Structură acţionari......................................................................................................................4
1.2 Piaţa şi concurenţa............................................................................................................................4
1.2.1 Produse şi servicii oferite............................................................................................................4
1.2.2 Principalii concurenţi..................................................................................................................4
Capitolul 2. Nivelul și structura surselor de finanțare.................................................................................5
2.1 Descrierea surselor de finanțare ale companiei Purcari pentru perioada 2018-2021.......................5
2.1.1Principalele surse de finanțare....................................................................................................5
2.1.2 Nivelul principalelor surse de finanțare ale companiei Purcari...................................................6
2.1.3 Prezentarea datelor din tabel.....................................................................................................7
2.2 Evoluții în structura surselor de finanțare a înteprinderii Purcari în perioada 2018-2021.................7
2.2.1 Evoluția surselor de finațare a înteprinderii...............................................................................7
2.2.2 Explicarea evoluțiilor..................................................................................................................8
Capitolul 3. Analiza capitalului propriu și a factorilor de influență..............................................................8
3.1 Structura capitalurilor proprii la compania Purcari în perioada 2018-2021.......................................8
3.1.1 Capitalurile proprii ale companiei Purcari..................................................................................8
3.1.2 Modificarea nominală relativă anuală pentru fiecare componentă a capitalului propriu...........9
3.1.3 Structura capitalurilor proprii în mărime procentuală................................................................9
3.2 Analiza evoluției structurii capitalurilor proprii și a principalilor factori de influență......................12
3.2.1 Evoluția principalelor componente ale capitalurilor proprii.....................................................12
Capitolul 4. Analiza resurselor împrumutate.............................................................................................14
4.1 Structura resurselor împrumutate ale companiei Purcari în perioada 2018-2021..........................14
4.1.1 Resursele împrumutate ale companiei Purcari.........................................................................14
4.1.2 Modificarea nominală relativă anuală pentru fiecare componentă a resurselor împrumutate 14
4.1.3 Structura resurselor împrumutate în mărime procentuală......................................................15
4.2 Analiza evoluției structurii resurselor împrumutate și a principalilor factori de influență..............17
4.2.1 Resursele împrumutate ale companiei Purcari în perioada 2018-2021....................................17
Concluzii....................................................................................................................................................19
Bibliografie................................................................................................................................................20

2
Capitolul 1. Prezentarea generală a înterpinderii PURCARI
WINERIES PUBIC COMPANY LIMITED

1.1 Cadrul general de organizare şi desfăşurare a activităţii


1.1.1 Obiect de activitate
Purcari Wineries este unul dintre cele mai mari grupuri de vinuri din regiunea Europei
Centrale şi de Est, grupul administrând aproximativ 1.450 hectare de podgorii şi operând cinci
platforme de producţie în România, Moldova şi Bulgaria, patru dintre ele fiind destinate
producţiei de vin prin utilizarea de struguri din podgoriile proprii şi de la furnizori terţi, iar una
este destinată producţiei de brandy. Printre investitorii renumiţi ai companiei se numără Horizon
Capital (23%) şi IFC (3%), grupul fiind listat la Bursa de Valori Bucureşti cu simbolul WINE
din 2018.

1.1.2 Structură acţionari


Tabel 1.1 Structura acţionarilor la data din 31 decembrie 2021

Numarul de acţiuni % de proprietate


Amboselt Universal Inc. 8.012.344 19,9722%
Dealbeta Investments 3.172.754 7,9087%
Fiera Capital 3.169.069 7,8995%
Conseq 2.127.822 5,3040%
East Capital 2.057.027 5,1275%
Alții 21.578.484 53,7881%
Total 40.117.500 100%
Sursă: Date preluate de pe site-ul [Link]

1.2 Piaţa şi concurenţa


Compania este liderul în segmentul vinuriilor premium din România, cu o cotă de piaţă
de circa 30% şi cel mai mare exportator de vin din Moldova, livrând în peste 40 de ţări din
Europa ( Slovacia, Marea Britanie, Republica Cehă, Polonia, Ţările Scandinave, Ucraina etc.), în
Asia (China, Japonia, Coreea de Sud) şi în America (Canada şi USA).

1.2.1 Produse şi servicii oferite


Activitatea principală a societăţii o reprezintă producţia şi comercializarea vinului şi a
brandy-ului, compania oferând o gamă largă de produse, ce se includ în 5 platforme de brand de
vin pentru toate bugetele, din categoriile de vinuri liniştite şi vinuri spumante, dar şi un brand în
categoria de brandy premium. Acestea sunt:
3
 Vinuri premium: Purcari
 Vinuri mediu spre premium: Crama Ceptura
 Vinuri mediu spre premium: Domeniile Cuza
 Vinuri economic plus spre premium: Bostavan
 Brandy mediu spre premium: Bardar

1.2.2 Principalii concurenţi


Când vorbim despre concurenţă, compania are atât concurenţă naţională cât şi
internaţională. Printre concurenţii naţionali se numără Cotnari, Jidvei, Murfatlar, Vincon,
Cramele Recas, iar pe plan internaţional vorbim despre Сastel Mimi, Cricova, Mileștii Mici,
Poiana Winery din Republica Moldova, precum şi brandul italian Monte Rossa, sau cel
franţuzesc Chateau Des Pelerins. Astfel putem vedea că compania face parte dintr-o industrie
competitivă din orice punct de vedere, cum ar fi al spectrului larg de produse oferite, sau al
gamei largi de preţuri, precum şi abilitatea acesteia de a se adapta la preferinţele clienţilor.

4
Capitolul 2. Nivelul și structura surselor de finanțare
În acest capitol se vor prezenta sursele de finanțare așe companiei în peroada 2018-
2021, cât și despre evoluțiile acestora șia factorilor de influență

2.1 Descrierea surselor de finanțare ale companiei Purcari pentru perioada


2018-2021

2.1.1Principalele surse de finanțare


Analizând literatura de specialitate, în paralel cu rapoartele întreprinderii Purcari, am
putut identifica schema cu principalele surse de finațare.

Surse de finanţare

Resurse proprii Resurse străine


-Capitaluri proprii -Datorii pe termen scurt
atribuibile acţionarilor
Societăţii -Datorii pe termen lung
-Interese fără control

Resurse proprii:

Când vorbim despre capitalul propriu, acesta reprezintă acele surse de finanțare stabile
ce se află la dispoziția companiei. Aici se includ capitalul social, prime de capital, rezerve,
rezultatul reportat.

 Capitalul social reprezintă o componentă importantă în ceea ce privește


capitalurile proprii, și exprimă valorea nominală a aporturilor subscrise a unei
entități de către acționari, asociați.
 Primele de capital cuprind primele de fuziune, emisiune și aporturile la capital.
 Rezervele reprezintă reprezintă structuri ale capitalului propriu și se constituie în
urma profitului din exercițiile financiare ale companiei, sau din diferențele din
reevaluare și primele de capital.
5
 Rezultatul reportat este acea structură a capitalului propriu ce reprezintă profitul
nerepartizat, respectiv pierderea neacoperită din exercițiile financiare precedente.
Resurse străine:

Datoriile fac parte din sursele de finanțare a unei entități, și reprezintă obligațiile
contractuale ale firmei față de alte entități, acestea fiind pe termen lung sau scurt.

Datoriile pe termen scurt au legătură cu activitatea de zi cu zi ale companiei, în tim ce


cele pe termen lung devind scadente după o perioadă mai mare de un an.

2.1.2 Nivelul principalelor surse de finanțare ale companiei Purcari


Tabel 2.1 Nivelul surselor de finanțare ale companiei Purcari, 2018-2021

Finanţare 2018 2019 2020 2021

proprie
Mărime Mărime Mărime Mărime Mărime Mărime Mărime Mărime
absolută relativă absolută relativă absolută relativă absolută relativă
Capitaluri 140.279.411 91,02% 160.535.486 90,56% 206.368.092 92,70% 243.403.701 93,64%
proprii
atribuibile
acţionarilor
Societăţii
Interese fără 13.842.222 8,98% 16.734.268 9,44% 16.262.285 7,30% 16.543.032 6,36%
control
Total
capitaluri 154.121.633 177.269.754 222.630.377 259.946.733
proprii
Finanţare 2018 2019 2020 2021

străină
Datorii pe 78.618.669 50,30% 100.263.979 56,68% 106.223.073 66,76% 162.132.654 80,42%
termen scurt
Datorii pe 77.693.595 49,70% 76.645.369 43,32% 52.883.989 33,24% 39.474.300 19,58%
termen lung
159.107.062
Total datorii 156.312.264 176.909.348 201.606.954

Total
capitaluri
310,433,897 354,179,102 381.737.439 461.553.687
proprii si
datorii
Sursă: Date preluate de pe site-ul [Link]

6
2.1.3 Prezentarea datelor din tabel
Din rezultatele prezentate în tabel putem observa faptul că finanțarea proprie are o
valoarea mai mare decât cea străină în perioada 2019-2021, și doar în 2018 datoriile au fost mai
mari decât capitalurile proprii. De asemenea, observăm o creștere a capitalurilor proprii în
fiecare an, valoarea acestora în 2018 fiind de 15.121.633, crescând în 2021 până la valoarea de
259.946.733. O scădere a avut finanțarea străină în anul 2020 în comparație cu ceilalți ani,
aceasta scazând cu 8,27% față de 2019. În ceea ce privește punctele de maxim, compania a
înregistrat în 2021 cele mai mari valori din perioada 2018-2021, atât din punct de vedere al
resurselor proprii, cât și ale resurselor străine, iar cele mai mici valori le întalnim în anul 2018.

2.2 Evoluții în structura surselor de finanțare a înteprinderii Purcari în


perioada 2018-2021
2.2.1 Evoluția surselor de finațare a înteprinderii

Grafic 2.1 Evoluția principalelor surse de finanțare în perioada 2018-2021

120.00%

100.00%

80.00% 41.68% 43.68%


50.35% 49.95%

60.00%

40.00%
58.32% 56.32%
49.65% 50.05%
20.00%

0.00%
2018 2019 2020 2021

Resurse proprii Resurse imprumutate

Sursă: Date preluate de pe site-ul [Link]

2.2.2 Explicarea evoluțiilor


În urma interpretării datelor prezentate în graficul de mai sus, putem observa o creștere
semnificativă a resurselor proprii in perioada 2018-2020, și o scădere a acestora în anul 2021.
Printre principalii factori de influență se numără seceta prin care a trecut Moldova, ceea ce a dus
la cea mai mică recoltă din ultimii ani, precum și pandemia Covid-19, consecințele acestea fiind
reducerile semnificative ale vânzărilor pe canalele HoReCa și Duty-Free, ceea ce a dus la
scăderea profiturilor în urma exercițiului financiar.

7
Capitolul 3. Analiza capitalului propriu și a factorilor de influență
În acest capitol se vor analiza structura capitalurilor proprii a companie pentru perioada
2018-2021, precum și factorii de influnță a modificărilor acestora.

3.1 Structura capitalurilor proprii la compania Purcari în perioada 2018-2021


3.1.1 Capitalurile proprii ale companiei Purcari
Tabel 3.1 Structura capitalurile proprii, 2018-2021

Capitaluri proprii 2018 2019 2020 2021


Capital social 728.279 728.279 728.279 1.763.121
Prime de emisiune 82.533.921 82.533.921 82.533.921 83.184.367
Acţiuni proprii - (4.573.126) (4.424.086) (5.532.543)
Alte rezerve - 1.946.882 3.029.812 5.079.807
Rezervă din conversie valutară 9.658.866 15.160.426 3.375.006 16.194.236
Rezultat reportat 47.358.345 64.739.104 121.125.16 142.714.713
0
Capitaluri proprii atribuibile acţionarilor 140.279.411 160.535.486 206.368.09 243.403.701
Societăţii 2
Interese fără control 13.842.222 16.734.268 16.262.285 16.543.032
Total capitaluri proprii 154.121.633 177.269.754 222.630.37 259.946.733
7
Sursă: Date preluate de pe site-ul [Link]

Tabelul anterior evidențiază structura capitalurilor proprii din cadrul companiei pentru
perioada analizată. Observăm că capitalurile proprii atribuibile acţionarilor societăţii cresc în
fiecare an, valoarea acestora fiind de 140.279.411 în 2018, și ajungând până la valoarea de
243.403.701 în 2021. De asemenea, putem vedea că capitalul social s-a menținut constat în
perioada 2018-2020. O fluctuație mare a valorilor în decursul anilor o identificăm la rezerva din
conversie valutară și la rezultatul reportat.

3.1.2 Modificarea nominală relativă anuală pentru fiecare componentă a capitalului


propriu
Tabel 3.2 Modificarea nominală relativă anuală a capitalului propriu

Capitaluri proprii 2018/2019 2019/202 2020/2021


0
Capital social 0,00% 0,00% 142,09%
Prime de emisiune 0,00% 0,00% 0,79%
Alte rezerve 100% 55,62% 67,66%
Rezervă din conversie valutară 56,96% -77,74% 379,83%

8
Rezultat reportat 36,70% 87,09% 17,82%
Capitaluri proprii atribuibile acţionarilor Societăţii 14,44% 28,55% 17,95%
Interese fără control 20,89% -2,82% 1,73%
Sursă: Date preluate de pe site-ul [Link]

Modificarea nominală relativă anuală pentru rezerva din conversie valutară prezintă o valoare
negativă în anul 2020 de -77,74%, iar în ceilalți ani au loc modificări semnficative, rezultatele fiind
pozitive. De asemenea, o modificare semnficativă o întâlnim la capitalul social în anul 202, de 142,09%,
valoarea acestuia menținându-se constantă în anii precedenți. Putem observa că și interesele fără control
au scăzut cu 2,82% în anul 2020, în raport cu anul 2019.

3.1.3 Structura capitalurilor proprii în mărime procentuală


Grafic 3.1 Structura capitalurilor proprii în anul 2018

2018
Capital social; 0.47%
Interese fără control; 8.98%

Prime de emisiune;
53.55%
Rezultat reportat;
30.74% Rezervă din conversie
valutară; 6.27%

Sursa: Realizat de autor pe baza datelor din rapoartele Purcari

Grafic 3.2 Structura capitalurilor proprii în anul 2019

9
2019
Interese fără control; 9.20% Capital social; 0.40%

Prime de emisiune;
Rezultat reportat; 45.39%
35.60%

Rezervă din conversie valu- Alte rezerve; 1.07%


tară; 8.34%

Sursa: Realizat de autor pe baza datelor din rapoartele Purcari

Grafic 3.3 Structura capitalurilor proprii în anul 2020

2020
Interese fără control; 7.16% Capital social; 0.32%

Prime de emisiune;
36.35%

Rezultat reportat;
53.35%

Alte rezerve; 1.33%


Rezervă din conversie
valutară; 1.49%

Sursa: Realizat de autor pe baza datelor din rapoartele Purcari

Grafic 3.4 Structura capitalurilor proprii în anul 2021

10
2021
Interese fără control; 6.24% Capital social; 0.66%

Prime de emisiune;
31.33%

Rezultat reportat;
53.76% Alte rezerve; 1.91%

Rezervă din conversie


valutară; 6.10%

Sursa: Realizat de autor pe baza datelor din rapoartele Purcari

Pe baza graficelor putem observa cum primele de emisiune și rezultatul reportat au


reprezentat principalele componente ale structurii capitalurilor proprii în perioada 2018-2021.
Începând cu 2019 a apărut componenta alte resurse, aceasta neavând nicio valoare în anul 2018.
De asemenea, putem vedea dinamica componentei rezultat reportat, și cum aceasta crește
semnificativ de la an la an. O fluctuație considerabilă a valorii pe parcursul anilor o identifică și
la rezerva din conversie valutară.

3.2 Analiza evoluției structurii capitalurilor proprii și a principalilor factori


de influență
3.2.1 Evoluția principalelor componente ale capitalurilor proprii
Grafic 3.5 Evoluția principalelor componente ale capitalurilor proprii, 2018-2021

100.00%
90.00%
80.00%
70.00%
60.00%
50.00%
40.00%
30.00%
20.00%
10.00%
0.00%
2018 2019 2020 2021

Sursa: Realizat de autor pe baza datelor din rapoartele Purcari

11
Pe baza graficului de mai sus putem observa cum pe parcursul anilor capitalurile proprii
atribuibile acționarilor societății cresc considerabil, în timp ce interesele fără control scad. Cu
toate acestea vedem că in anul 2019 a existat o modificare în ceea ce privește fluxul de creștere a
componentelor, astfel capitalurile proprii atribuibile acționarilor societății au scazut cu 0,46%,
crescâmd mai apoi cu 2,14% în anul viitor, de asemenea, o fluctuatie asemănătoare a avut-o și
interesele fără control, acestea însă crescând în 2019, ca mai apoi să scadă.

Capitolul 4. Analiza resurselor împrumutate


În acest capitol se va analiza structura resurselor împumutate și cum s-au modificat
acestea în perioada 2018-2021, precum și care sunt factorii de influență

4.1 Structura resurselor împrumutate ale companiei Purcari în perioada


2018-2021
4.1.1 Resursele împrumutate ale companiei Purcari
Tabel 4.1 Structura resurselor împrumutate, 2018-2021

Datorii 2018 2019 2020 2021


Împrumuturi şi datorii din contracte de leasing 69,235,581 65,565,824 42.479.687 24.851.576
Venituri amânate 2,251,318 3,477,902 3.922.919 7.215.629
Datorii privind impozitul amânat 6,206,696 7,601,643 6.481.383 7.407.095
Datorii pe termen lung 77,693,595 76,645,369 52.883.989 39.474.300
Împrumuturi şi datorii din contracte de leasing 28,569,171 45,212,255 54.102.685 73.133.087
Venituri amânate 340,880 561,616 614.664 1.967.532

12
Datorii privind impozitul curent 1,860,216 1,970,066 2.075.584 1.053.529
Beneficiile angajaţilor 2,227,775 3,024,711 3.457.842 4.671.899
Datorii comerciale şi alte datorii 40,065,471 42,700,446 38.457.018 75.346.297
Provizioane 5,555,156 6,794,885 7.515.280 5.960.310
Datorii curente 78,618,669 100,263,979 106.223.07 162.132.654
3
Total datorii 156,312,26 176,909,348 159.107.06 201.606.954
4 2
Sursă: Date preluate de pe site-ul [Link]

Tabelul anterior evidențiază structura resurselor împrumutate din cadrul companiei


pentru perioada analizată. Observăm că datoriile pe termen lung scad semnficativ pe parcursul
anilor, valoarea acestora fiind de 77,693,595 în 2018, iar în 2021 aceasta este de 39.474.300. De
asemenea, putem vedea că opus datoriilor pe termen lung, datoriile pe termen scurt cresc în
fiecare an, de la valoarea de 78,618,669 în 2018, până la valoarea de 162.132.654 în 2021.
Veniturile amânate prezintă cele mai mici valori din structura resurselor împrumutate.

4.1.2 Modificarea nominală relativă anuală pentru fiecare componentă a resurselor


împrumutate

Tabel 4.2 Modificarea nominală relativă anuală a resurselor împrumutate

Datorii 2018/2019 2019/2020 2020/2021


Împrumuturi şi datorii din contracte de leasing -5,30% -35,20% -41,50%
Venituri amânate 54,48% 12,79% 83,93%
Datorii privind impozitul amânat 112,47% -14,74% 14,28%
Datorii pe termen lung -1,35% -31,00% 64,64%
Împrumuturi şi datorii din contracte de leasing 58,25% 19,66% 35,17%
Venituri amânate 64,75% 9,44% 220,09%
Datorii privind impozitul curent 5,90% 5,36% -49,24%
Beneficiile angajaţilor 35,77% 14,32% 35,11%
Datorii comerciale şi alte datorii 6,58% -9,94% 95,92%
Provizioane 22,32% 10,60% -20,69%
Datorii curente 27,53% 5,94% 52,15%

13
Sursă: Date preluate de pe site-ul [Link]

Putem observa cum împrumuturi şi datorii din contracte de leasing prezintă o


modificare negativă în toții anii, acesta fiind de -5,30% în 2018, și de -41,50% în 2021.
Modificare semnificativă putem vedea și la datorii privind impozitul curent, valoarea acesteia
scazând în 2021 față de 2020 cu 49,24%. Datoriile pe termen lung flutueaza negativ în perioada
2018-2020, valoarea acestora crescând în anul 2021 cu 64,64% față de 2020.

4.1.3 Structura resurselor împrumutate în mărime procentuală


Grafic 4.1 Structura resurselor împrumutate în 2018

Sursa:
2018 Realizat de
autor pe baza datelor
Provizioane; 3.55% Împrumuturi şi datorii
din din contracte de leas- rapoartele
Datorii comerciale şi ing; 44.29%
Purcari alte datorii; 25.63%

Beneficiile angajaţilor;
Datorii privind impozi-
1.43%
Grafic 4.2 tul curent; 1.19% Structura
Venituri amânate; Datorii privind impozitul
resurselor 0.22% amânat; 3.97%
Împrumuturi şi datorii
din contracte de leas- Venituri amânate; 1.44%
ing; 18.28%

împrumutate în 2019

Povizioane; 3,84%
2019
Datorii comerciale şi Împrumuturi şi datorii
alte datorii; 24.14% din contracte de leas-
ing; 37.06%

Beneficiile angajaţilor;
1.71%
Venituri amânate;
Datorii privind impozi- 1.96%
tul curent; 1.11%
Datorii privind impozi-
Împrumuturi şi datorii din
Venituri amânate; tul amânat; 4.30%
0.32% contracte de leasing;
25.56%

Sursa: Realizat de autor pe baza datelor din rapoartele Purcari

Grafic 4.3 Structura resurselor împrumutate în 2020

14
2020
Împrumuturi şi datorii
Provizioane; 4.72% din contracte de leasing;
26.70%
Datorii comerciale şi alte
datorii; 24.17%

Venituri amânate; 2.47%


Beneficiile angajaţilor;
Datorii Venituri amânate;
2.17% 0.40%
privind impozitul
curent; 1.30% Datorii privind impozitul
Împrumuturi şi datorii dinamânat; 4.07%
contracte de leasing;
34.00%

Sursa: Realizat de autor pe baza datelor din rapoartele Purcari

Grafic 4.4 Structura resurselor împrumutate în 2021

2021
Împrumuturi şi datorii din
contracte de leasing;
Provizioane; 2.95% 12.33%
Datorii comerciale şi alte
datorii; 37.37% Venituri amânate; 3.58%

Datorii privind impozitul


amânat; 3.67%

Beneficiile angajaţilor;
2.32% Împrumuturi şi datorii
din contracte de leasing;
Datorii privind impozitul Venituri amânate; 0.98% 36.28%
curent; 0.52%

Pe baza graficelor putem observa că împrumuturi şi datorii din contracte de leasing și


datorii comerciale şi alte datorii reprezintă componentele principale ale structurii resurselor

15
împumutate pe parcursul anilor, cu toate că acestea au fluctuat semnificativ. De asemenea, putem
vedea ca cele mai mici valori le au datorii privind impozitul curent și venituri amânate, acestea
reprezentând cele mai puțin semnificative componente.

4.2 Analiza evoluției structurii resurselor împrumutate și a principalilor


factori de influență
4.2.1 Resursele împrumutate ale companiei Purcari în perioada 2018-2021
Grafic 4.5 Evoluția principalelor componente ale resurselor împrumutate

90.00%
80.00%
70.00%
60.00%
50.00%
40.00%
30.00%
20.00%
10.00%
0.00%
2018 2019 2020 2021

Sursa: Realizat de autor pe baza datelor din rapoartele Purcari

Pe baza graficului putem observa cum datoriile pe termen scurt cresc în fiecare an,
pornind de la o valoare de 50,30% în 2018, și ajungând la 80,42% în 2021. De asemenea, opus
datoriilor pe termen scurt, datoriile pe termen lung scad semnficativ pe parcursul anilor, valoarea
acestora fiind de 49,70% în 2018, iar în 2021 aceasta este de 19,58%.

16
Concluzii
Spre deosebire de alte tipuri de băuturi alcoolice, producția vinului este mai predispusă
la fluctuații în calitate. Compania Puracri a dat dovadă că are capacitățile necesare de a păstra
calitatea în timp ce ridică standardele.

În urma analizei companiei am observat cum au s-a modificat structura surselor de


finanțare ale acesteia și care au fost factorii care au dus la acest lucru. Putem afirma că grupul
Purcari a crescut considerent din 2018 până în 2021, cu toate că au avut și o perioadă mai grea,
cand resursele acestora au scazut semnificativ, din cauza pandemiei de Covid-19, ce au scăzut
vânzărilor acestora, prin urmare scăzând și profitul, influențând astfel negativ sursele de
finanțare ale companiei. Cu toate acestea firma Purcari a avut un an de succes înaintea avestor
evenimente, veniturile crescând cu 18% în anul 2019 față de 2018. Un alt factor în ceea ce
privește evoluția structurii resurselor de finanțare a reprezentat-o seceta fără precedent, ceea ce a
adus la o recoltă redusă, aducând astfel unele provocări companiei.

17
Putem afirma că firma se bazează mai mult pe resursele proprii, acestea crescând în
fiecare an considerabil, iar dacă ne referim la resursele împrumutate, am observat că valorile
datoriilor pe termen scurt ale companiei tind să crească în comparație cu cele pe termen lung. De
asemenea, s-a evidențiat faptul componentele principale ale resurselor proprii cât și ale celor
împrumutate nu s-au schimbat în decursul anilor, acestea rămânând aceleași, precum si
componentele mai puțin semnificative.

Bibliografie
1. [Link]
2. [Link]
3. [Link]

18

S-ar putea să vă placă și