0% au considerat acest document util (0 voturi)
118 vizualizări17 pagini

Proiect de Executie: CHISINAU A. 2021

Documentul prezintă un proiect de construcție a unui complex rezidențial din municipiul Chișinău. Proiectul include construcția a patru blocuri de locuințe colective și trei blocuri de locuințe insurubite, fiecare având câte 3-4 unități locative și parcare subterană. Proiectul a fost elaborat pe baza certificatului de urbanism, ridicării topografice a terenului și a altor acte.

Încărcat de

vlad
Drepturi de autor
© All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
118 vizualizări17 pagini

Proiect de Executie: CHISINAU A. 2021

Documentul prezintă un proiect de construcție a unui complex rezidențial din municipiul Chișinău. Proiectul include construcția a patru blocuri de locuințe colective și trei blocuri de locuințe insurubite, fiecare având câte 3-4 unități locative și parcare subterană. Proiectul a fost elaborat pe baza certificatului de urbanism, ridicării topografice a terenului și a altor acte.

Încărcat de

vlad
Drepturi de autor
© All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

OLDARCHITECTURE S.R.L.

LICENTA SERIA A MMII nr. 043427 din 21.01.2014


R. Moldova mun. Chisinau, str. [Link], nr.14

PROIECT nr. 162/KI, ALBUM nr. 1

PROIECT DE EXECUTIE
Construirea unui complex de locuinte
cuplate si/sau insuruite in urma
demolarii constructiilor private vechi
existente
COMPARTIMENT (ME)
MEMORIU EXPLICATIV

stampila
Arhitect Sef Proiect _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ proiectant

Responsabil Tehnic Proiect _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _stampila


_______
responsabil tehnic

stampila
Diriginte de santier _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ diriginte de santier

BENEFICIAR: BUTUC LILIA


ARHITECT SEF PROIECT: TEODOR NAVAL

CHISINAU a. 2021
Autorii de proiect

___________________________________________________________

Manager de proiect .............................................................. Daniela Naval


___________________________________________________________

Arhitect-Sef Proiect ............................................................... Teodor Naval


___________________________________________________________

Intocmit .....................................................................................Foiu Eugen


___________________________________________________________

Inginer-Sef Proiect .................................................................... Iurie Platon


___________________________________________________________

Inginer ....................................................................................... Inga Platon


___________________________________________________________

Proiectul este elaborat in conformitate cu normativele in vigoare si asigura nivelul de calitate corespunzator exigentelor esentiale:
A - rezistenta si stabilitate;
Coordonat:

B - siguranta in exploatare;
C - siguranta la foc;
D - igiena, sanatatea oamenilor, refacerea si protectia mediului inconjurator;
E - izolatie termica hidrofuga si economie de energie;
F - protectia impotriva zgomotului.
[Link] inv. sc.

ARHITECT SEF PROIECT .................................. Naval Teodor

INGINER SEF PROIECT ...................................... Platon Iurie


Semn. si data

ARHITECT SEF PROIECT - Certificat seria 2019-P Nr. 0197 din 11.04.2019
INGINER SEF PROIECT - Certificat seria 2019-P Nr. 0182 din 11.04.2019

192/KI-2021-ME
Modif. Part. Coala Nr. doc. Semnatura Data
A.S.P. Naval Teodor Faza Coala Coli
[Link] [Link].

I.S.P. Platon Iurie Construirea unui complex de locuinte cuplate PE 1


Eugen Foiu
si/sau insuruite in urma demolarii constructiilor
Intocmit
private vechi existente
in municipiul Chisinau, sectorul Centru, str. Bujorilor, nr. 11 OLDARCHITECTURE
Cuprins:

1. Date generale proiect

1.1. Temeiul de elaborare a proiectului

1.2. Date initiale pentru proiectare

1.3. Caracteristica terenului de constructie

1.4. Caracteristica obiectului proiectat

1.5. Dotarea obiectivului cu retele ingineresti

1.6. Informatii privind efectuarea avizarilor asupra solutiilor de proiect

1.7. Indici tehnico-economici a proiectului

2. Eficienta energetica

3. Eficienta investitiilor

4. Anexa (acte pentru proiectare)

Coala
192/KI-2021-ME 2
Modif. Part. Coala Nr. doc. Semnatura Data
1. DATE GENERALE PROIECT

1.1. Temeiul de elaborare a proiectului

Proiectul a fost elaborat in baza urmatoarelor acte:


a) contract prestari servicii de proiectare;
b) tema pentru proiectare - "Construirea unui complex rezidential din str. Bujorilor, mun. Chisinau".

1.2. Date initiale pentru proiectare

Proiectul a fost elaborat in baza urmatoarelor date initiale:


a) Certificat de Urbanism nr. 137i/21 din 15.04.2021;
b) Ridicarea topografica pentru proiectare ”GEOCADPLAN” S.R.L. Certificat nr.GC0128 din 26.09.2019
Data executării: 08.03 2021
c) Prospectiunea geologica a terenului;
d) Extras din Registrul bunurilor imobile, bun imobil teren, numarul cadastral 0100202.264;
e) Planul cadastral, numarul cadastral 0100202.264
f) Autorizatia de desfiintare nr. 38id/21 din 15.04.2021

1.3. Caracteristica terenului de constructie

Terenul pentru constructii este amplasat in municipiul Chisinau, sectorul Centru, str. Bujorilori, nr.
11. Suprafata totala de 0.398 ha este proprietate privata a dnei Butuc Lilia conform datelor din
Registru Bunurilor Imobile (RBI), numarul cadastral 0100202.264. Terenul detinut se utilizeaza
conform destinatiei, prevazut pentru constructii locative. Nu sunt inregistrate careva grevari sau
interdictii. Conform planului urbanistic general al municipiului Chisinau, terenul este situat in
cartierul locativ din sectorul Centru.
Conform regulamentului local de urbanism al orasului Chisinau imobilul este amplasat in zona cu
codul "R6" (subzona locuintelor colective cu densitate medie, si "R3-a" care cuprinde functiuni
rezidentiale linistite, cu densitate redusa unde sunt permise locuinte particulare si/sau cuplate
______________________________________________________________________________

Caracteristica normativa a terenului de constructie:


a) zona climaterica - III Б;
b) temperatura de calcul a aerului exterior - minus 16 grade;
c) sarcina normativa a zapezii - 0.50 kPa (СНиП 2.01.07-85*);
d) sarcina normativa a vantului - 0.30 kPa (СНиП 2.01.07-85*);
e) seismicitatea terenului de constructie - 7 grade.

Coala
192/KI-2021-ME 3
Modif. Part. Coala Nr. doc. Semnatura Data
1.4. Caracteristica obiectului proiectat

Indici tehnico-economici

Nr. Denumirea proprietati, buc. suprafata, m2

1 locuinta colectiva nr. 1, cu parcare subterana 3 921.00

2 locuinta insuruita nr. 1, cu parcare subterana 3 665.70

3 locuinta colectiva nr. 2, cu parcare subterana 3 736.10

4 locuinta insuruita nr. 2, cu parcare subterana 3 650.70

5 locuinta colectiva nr. 3, cu parcare subterana 3 736.10

6 locuinta insuruita nr. 3, cu parcare subterana 4 887.20

7 locuinta colectiva nr. 4, cu parcare subterana 3 921.00

8 locuinta insuruita nr. 4, cu parcare subterana 2 444.10

9 parcare subterana - 133.90

10 total 24 6095.80

______________________________________________________________________________

A. Schema constructiva a constructiei este in cadre din beton armat umplute cu zidarie din
blocuri de caramida. Elemente verticale de rezistenta - stalpi si pereti, elemente orizontale -
planseu si rigle. Rigiditatea la actiunile statice si seismice este asigurata de imbinarea rigida a
stalpilor si peretilor cu rigle si planseu.
Conditii geologice - fundatia reazema pe argila nisipoasa (E=14 MPa, pII=17.1 kN/m³, cII=22 kPa,
φII=22°). Apele subterane nu fost depistate pana la adancimea de 10.0 m.
Fundatiile - continue din beton armat monolit clasa C20.
Peretii infrastructurii - zidarie din blocuri prefabricate din beton pentru fundatii (ФС) pe mortar
marca M50 si sectoare monolite beton cl. C20.
Stalpi si grinzi - beton armat monolit clasa C20.
Planseu - beton armat monolit clasa C20.
Scari - beton armat monolit clasa C20.
Peretii de ingradire - blocuri mici din caramida (marca M75) pe mortar M50.
Pereti despartitori - zidarie din caramida ceramica rosie (ГОСТ 379-95) marca M75, pe mortar
M50.
Acoperis - tip terasa, planseu beton armat monolit.
______________________________________________________________________________

Coala
192/KI-2021-ME 4
Modif. Part. Coala Nr. doc. Semnatura Data
B. Inchiderile exterioare - din zidarie din blocuri mici de caramida cu grosimea de 30 cm,
tencuita din interior. Intreaga constructie va fi placata cu placi termoizolante din vata minerala
bazaltica de 10 cm grosime, clasa de pericol la incendiu a sistemului de termoizolare exterioara
KH0, coeficient de conductibilitate termica declarat λ=0.036 W/mk, pe clei specializat si dibluri de
fixare. Golurile exterioare vor fi inchise cu tamplarie din cadru de aluminiu cu geam termopan, 5
camere si 3 foi sticla, exterioara tip Low-e.
______________________________________________________________________________

C. Compartimentarile interioare se vor realiza din zidarie de caramida rosie cu grosimea de 120
mm cu fizare din plan a peretilor corespunzatoare zonei seismice.
______________________________________________________________________________

D. Finisaje exterioare - peretii vor finisati cu sistema de fatade ventilate. Partial, in anumite zone
pe fatade se va aplica finisaje din lemn tratat/prelucrat si placare cu caramida aparenta. Terasa
precum si treptele de acces vor fi placate cu gresie antiderapanta de exterior.
______________________________________________________________________________

E. Finisaje interioare - pereti tencuiti, gletuiti si vopsiti cu 2 straturi de vopsea lavabila. In zonele
umede tencuiala va fi pe baza de ciment si stratul de gletuire si vopsea lavabila se va inlocui cu
aplicarea finisajelor din faianta. Pardoselile se vor realiza din gresie antiderapanta si partial
parchet startificat special utilizat pentru spatiile cu sisteme de incalzire in pardoseala. Tavanele se
vor realiza din placi de gips carton pe structura metalica specifica, peste care se va aplica stratul
de gletuire si vopseaua lavabila si rezistenta la umiditate in zonele umede.
______________________________________________________________________________

F. Acoperisul - de tip terasa cu structura din planseu din beton armat monolit. Invelitoare va fi
realizata din membrana PVC cu grosimea de 1.5 mm peste termoizolarea din vata minerala
bazaltica cu grosimea de 200 mm si coeficient de conductibilitate termica declarat λ=0.036 W/mk.
Apele pluviale vor fi preluate de doua burlane cu Ø90 mm din tabla zincata si va fi eliminata spre
zone verzi si se va acumula intr-un colector pluvia.
______________________________________________________________________________

G. Amplasarea constructiei - pe teren cu urmatoarele retrageri (a se vedea Plan General, Plan


Amenajare):
- de la latura de nord - 4.0 m fata de limita de proprietate;
- de la latura de sud - 2.8 m fata de limita de proprietate;
- de la latura de vest - 6.64 m fata de limita de proprietate;
- de la latura de est - 6.64 m fata de limita de proprietate.

Incinta proprietatii va fi amenajata conform planului de situatie. Peste zona carosabila si pietonala
se vor monta pavaje. Zonele verzi se vor amenaja cu gazon natural, arbusti si arbori. In zona de
intrare in cadrul incintei, din str. Timis, , se va amplasa o poarta de acces (auto si pietonala). In
incinta proprietatii, dupa poarta de acces auto, se vor amenaja locuri de parcare pentru
autoturisme. Tot in zona de acces se va amenaja o platforma speciala pentru depozitarea
deseurilor menajere, avand sifon si robinet de igienizare.

Coala
192/KI-2021-ME 5
Modif. Part. Coala Nr. doc. Semnatura Data
H. Program de control executie lucrari - la control vor participa Proiectantul, Responsabilul
Tehnic si Dirigintele de Santier, si se vor incheia procese semnate de catre toti participantii la
control. Dirigintele de santier va anunta factorii interesati pentru participare, cu minimum 36 ore
inaintea datei la care urmeaza a se face verificarea. La controlul lucrarilor de armare de asigurat
vizibilitatea si accesibilitatea barelor de armatura pentru masurare.

PROGRAM DE CONTROL* PLAN GENERAL


Lista lucrarilor ce necesita intocmirea proceselor verbale de lucrari ascunse si in faze determinante
Faze de lucrari ce se controleaza, se verifica sau se receptioneaza
Nr. Proces verbal Nota
calitativ, si pentru care trrebuie intocmite dicumente scrise

Faza
1 Trasarea axelor
determinanta
Amenjare teritoriu Faza
2
determinanta

PROGRAM DE CONTROL* SOLUTII ARHITECTURALE


Lista lucrarilor ce necesita intocmirea proceselor verbale de lucrari ascunse si in faze determinante
Faze de lucrari ce se controleaza, se verifica sau se receptioneaza
Nr. Proces verbal Nota
calitativ, si pentru care trrebuie intocmite dicumente scrise

1 Hidroizolarea fundatiilor si umplerea timpanului Lucrari ascunse

2 Componenta pardoseli Lucrari ascunse

3 Componenta acoperis Lucrari ascunse

4 Ferestre si usi Lucrari ascunse


Faza
5 Fatade
determinanta
Faza
6 Finisari interioare
determinanta
Faza
7 Acoperis
determinanta

Coala
192/KI-2021-ME 6
Modif. Part. Coala Nr. doc. Semnatura Data
PROGRAM DE CONTROL* PENTRU LUCRARILE DE REZISTENTA SI STABILITATE
Lista lucrarilor ce necesita intocmirea proceselor verbale de lucrari ascunse si in faze determinante
Faze de lucrari ce se controleaza, se verifica sau se receptioneaza
Nr. Proces verbal Nota
calitativ, si pentru care trrebuie intocmite dicumente scrise

1 Verificarea terenului de fundare si a cotei sapaturii Lucrari ascunse


Faza
2 Veirificarea terenului de fundare dupa executia pernei de pamant
determinanta
3 Armarea fundatiei Lucrari ascunse fiecare etapa
Faza
4 Betonarea fundatiei fiecare etapa
determinanta
5 Armarea elementelor verticale - stalpi Lucrari ascunse fiecare nivel

Betonarea elementelor verticale - stalp Faza


6 fiecare nivel
determinanta
7 Armarea elementelor orizontale - rigle si planseu Lucrari ascunse fiecare nivel

Betonarea elementelor orizontale - rigle si planseu Faza


8 fiecare nivel
determinanta
Faza
9 Receptia structurii de rezistenta
determinanta
10 Alcatuire si fixarea peretilor neportanti Lucrari ascunse

Coala
192/KI-2021-ME 7
Modif. Part. Coala Nr. doc. Semnatura Data
G. Normative - Proiectul este elaborat în conformitate cu cerintele normative:

NCM B.01.05-2019 Urbanism. Sistematizarea si amenajarea localitatillor urbane si rurale


NCM C.01.15:2018 Cladiri civile. Cladiri de locuit rezidentiale
NCM E.03.02-2014 Protectia impotriva incendiilor a cladirilor si instalatiilor
NCM C.01.15:2018 Cladiri civile. Cladiri de locuit rezidentiale
NCM C.04.04-2015 Pardoseli. Norme de proiectare
NCM C.04.03-2015 Invelitori. Norme de proiectare
NCM E.04.01-2006 Protectia termica a cladirilor
NCM A.08.01:2016 Organizarea constructiilor
CP A.08.06:2014 Metodologia de elaborare a proiectelor de organizare a santierului
NCM F.02.02-2006 Calculul, proiectarea si alcatuirea elementelor de constructii din beton armat si
beton precomprimat
NCM F.03.02-2005 Proiectarea cladirilor cu pereti din zidarie
СНиП II-7-81* Строительство в сейсмических районов
СНИП 2.02.01-83* Основания зданий и сооружений

Coala
192/KI-2021-ME 8
Modif. Part. Coala Nr. doc. Semnatura Data
Borderou seturi principale de desene de executie

Indicator Denumirea Nota

Volumul I

192/KI-2021-ME Memoriu explicativ general

192/KI-2021-PG Plan general

192/KI-2021-SA Solutii arhitecturale

192/KI-2021-SC Solutii cromatice

192/KI-2021-OLC Organizarea lucrarilor de constructii

192/KI-2021-CBA Constructii din beton armat

Coala
192/KI-2021-ME 9
Modif. Part. Coala Nr. doc. Semnatura Data
1.5. Dotarea obiectivului cu retele inginerestii

Alimentarea cu energie electrica - din reteaua locala existenta in zona. Instalatiile electrice vor sa
corespunde cerintelor ПУЭ-7 si standardelor nationale, si vor fi echipate cu dispozitive de
inchidere de protectie. Cablajul electric care este montat nemijlocit pe suprafata elementelor de
constructie a cladirii sau ascuns in ele, trebuie sa fie realizat din cabluri sau din fire izolate care au
carcase, ce nu raspandesc arderea.

Alimentarea cu apa - de la reteaua locala existenta (reteaua pana in interiorul lotului este realizata
Ø25 mm), in coformitate cu NCM G.03.03:2015 Instalatii interioare de alimentare cu apa si
canalizare.
Canalizarea fecaloid-menajera - retea locala existenta de canalizarea (reteaua pana in interiorul
lotului este realizata Ø160 mm), in coformitate cu NCM G.03.03:2015 Instalatii interioare de
alimentare cu apa si canalizare.

Asigurarea cu caldura - de la termogenerator pe gaze naturale prin sistem de incalzire pardosea


(reteaua de gaze pana in interiorul lotului este realizata Ø32 mm). Temperatura apei calde in
sistemul de alimentare cu apa calda nu trebuie sa depasească 60 °C. Alimentarea cu gaze
naturale de prevazut in conformitate cu NCM G.05.01:2014 Sisteme de distributie a gazelor.

Climatizarea si ventilarea incaperilor - dupa un proiect separat, blocurile exterioare de climatizare


de amplasat pe acoperisul terasa. Ventilarea de prevazut cu cu acționare naturala de eliminare a
aerului prin canalele de ventilatie. Introducere aerului proaspat este asigurata prin ferestre,
oberlihturi si ale guri de ventilare. Evacuarea aerului este prevazuta prin rost de 2 cm in zona
inferioara a usilor, si din bucatarie si grupuri sanitare prin canale de ventilare.

Sistemele ingineresti ale casei trebuie sa fie reglate manual sau automat, iar alimentarea
centralizata a resurselor energetice trebuie echipata cu dispozitive de calcul apei reci, energie
electrica si gaze.

1.6. Informatii privind efectuarea avizarilor asupra solutiilor de proiect

Proiectul va cu prinde urmatoarele avize si coordonari:


- Aviz de verificare documentatie de proiect compartiment Rezistenta;
- Aviz de verificare documentatie de proiect compartiment Plan General si Arhitectura;
- Avizarea documentatie de proiect de catre Directia generala arhitectura, urbanism si relatii
funcaire;
- Avizul beneficiarului privind aprobarea documentaiei de proiect.

Coala
192/KI-2021-ME 10
Modif. Part. Coala Nr. doc. Semnatura Data
1.7. Indici tehnico-economici a proiectului

Indici tehnico-economici complex

Nr. Denumirea Indice Nota

1 Categoria de importanta a constructiei CC-2 (normal)

2 Gradul de rezistenta la foc II

3 Regimul de inaltime S+P+1E/S+P+2E+Et

4 Suprafata terenului proprietate privata, ha 0.3980

5 Suprafata construita la sol cumulativa a blocurilor , m² 1912.00

6 Suprafata totala cumulativa a blocurilor, m² 6095.80

7 Suprafata utila locuinta, m²

8 Volumul constructiei, m³ 954.0

9 Procentul de ocupare a terenului (P.O.T.) 48.0

10 Coeficientul de utilizare a terenului (C.U.T.) 1.53

11 cantitatea locurilor de parcare subterana, buc. 45.00

12 cantitatea proprietatilor, buc. 24.00

12.1 proprietate tip apartament, buc 12.00

12.2 proprietate tip "town house" buc. 12.00

Coala
192/KI-2021-ME 11
Modif. Part. Coala Nr. doc. Semnatura Data
Indici tehnico-economici BLOC 1

Nr. Denumirea Indice Nota

1 Suprafata totala a constructiei, m2 921.00

2 Regimul de inaltime S+P+2E+Et

3 cantitatea proprietatilor 3

3.1 Suprafata totala apartament B1-A1 164.30

3.2 Suprafata totala apartament B1-A2 184.70

3.3 Suprafata totala apartament B1-A3 268.70

4 Suprafata totala a parcarii subterane 204.40

5 Suprafata totala a spatiilor comune, (inclusiv trecere auto subteran, hol si scari la etaje) 98.90

6 volum constructiv, m3 2.763,00

7 Suprafata totala supraterana, m2 (indice pentru calcul CUT) 716.60

Indici tehnico-economici BLOC 2

Nr. Denumirea Indice Nota

1 Suprafata totala a constructiei, m2 665.70

2 Regimul de inaltime S+P+1E

3 cantitatea propretatilor 3

3.1 Suprafata totala proprietate B2-T1 (inclusiv zona parcarii subterane) 191.50

3.2 Suprafata totala proprietate B2-T2 (inclusiv zona parcarii subterane) 191.50

3.3 Suprafata totala proprietate B2-T3 (inclusiv zona parcarii subterane) 191.50

4 Suprafata totala a trecerii auto subteran 91.15

5 Suprafata totala a spatiilor comune, (inclusiv trecere auto subteran, hol si scari la etaje) 91.15

6 volum constructiv, m3 1.996,90

7 Suprafata totala supraterana, m2 (indice pentru calcul CUT) 435.00

Coala
192/KI-2021-ME 12
Modif. Part. Coala Nr. doc. Semnatura Data
Indici tehnico-economici BLOC 3

Nr. Denumirea Indice Nota

1 Suprafata totala a constructiei, m2 736.10

2 Regimul de inaltime S+P+2E+Et

3 cantitatea proprietatilor 3

3.1 Suprafata totala apartament B3-A1 135.05

3.2 Suprafata totala apartament B3-A2 154.10

3.3 Suprafata totala apartament B3-A3 237.70

4 Suprafata totala a parcarii subterane 166.30

5 Suprafata totala a spatiilor comune, (inclusiv trecere auto subteran, hol si scari la etaje) 108.80

6 volum constructiv, m3 2.208,00

7 Suprafata totala supraterana, m2 (indice pentru calcul CUT) 569.80

Indici tehnico-economici BLOC 4

Nr. Denumirea Indice Nota

1 Suprafata totala a constructiei, m2 650.70

2 Regimul de inaltime S+P+1E

3 cantitatea propretatilor 3

3.1 Suprafata totala proprietate B4-T1 (inclusiv zona parcarii subterane) 216.90

3.2 Suprafata totala proprietate B4-T2 (inclusiv zona parcarii subterane) 216.90

3.3 Suprafata totala proprietate B4-T3 (inclusiv zona parcarii subterane) 216.90

4 Suprafata totala a trecerii auto subteran -

5 Suprafata totala a spatiilor comune, (inclusiv trecere auto subteran, hol si scari la etaje) -

6 volum constructiv, m3 1.952,10

7 Suprafata totala supraterana, m2 (indice pentru calcul CUT) 435.60

Coala
192/KI-2021-ME 13
Modif. Part. Coala Nr. doc. Semnatura Data
Indici tehnico-economici BLOC 5

Nr. Denumirea Indice Nota

1 Suprafata totala a constructiei, m2 736.10

2 Regimul de inaltime S+P+2E+Et

3 cantitatea proprietatilor 3

3.1 Suprafata totala apartament B5-A1 135.05

3.2 Suprafata totala apartament B5-A2 154.10

3.3 Suprafata totala apartament B5-A3 237.70

4 Suprafata totala a parcarii subterane 166.30

5 Suprafata totala a spatiilor comune, (inclusiv trecere auto subteran, hol si scari la etaje) 108.80

6 volum constructiv, m3 2.208,00

7 Suprafata totala supraterana, m2 (indice pentru calcul CUT) 569.80

Indici tehnico-economici BLOC 6

Nr. Denumirea Indice Nota

1 Suprafata totala a constructiei, m2 887.20

2 Regimul de inaltime S+P+1E

3 cantitatea propretatilor 4

3.1 Suprafata totala proprietate B6-T1 (inclusiv zona parcarii subterane) 191.50

3.2 Suprafata totala proprietate B6-T2 (inclusiv zona parcarii subterane) 191.50

3.3 Suprafata totala proprietate B6-T3 (inclusiv zona parcarii subterane) 191.50

3.4 Suprafata totala proprietate B6-T4 (inclusiv zona parcarii subterane) 191.50

4 Suprafata totala a trecerii auto subteran 121.20

5 Suprafata totala a spatiilor comune, (inclusiv trecere auto subteran, hol si scari la etaje) 121.20

6 volum constructiv, m3 2661.60

7 Suprafata totala supraterana, m2 (indice pentru calcul CUT) 580.80

Coala
192/KI-2021-ME 14
Modif. Part. Coala Nr. doc. Semnatura Data
Indici tehnico-economici BLOC 7

Nr. Denumirea Indice Nota

1 Suprafata totala a constructiei, m2 921.00

2 Regimul de inaltime S+P+2E+Et

3 cantitatea proprietatilor 3

3.1 Suprafata totala apartament B7-A1 164.30

3.2 Suprafata totala apartament B7-A2 184.70

3.3 Suprafata totala apartament B7-A3 268.70

4 Suprafata totala a parcarii subterane 204.40

5 Suprafata totala a spatiilor comune, (inclusiv trecere auto subteran, hol si scari la etaje) 98.90

6 volum constructiv, m3 2.763,00

7 Suprafata totala supraterana, m2 (indice pentru calcul CUT) 716.60

Indici tehnico-economici BLOC 8

Nr. Denumirea Indice Nota

1 Suprafata totala a constructiei, m2 444.10

2 Regimul de inaltime S+P+1E

3 cantitatea propretatilor 2

3.1 Suprafata totala proprietate B8-T1 (inclusiv zona parcarii subterane) 191.50

3.2 Suprafata totala proprietate B8-T2 (inclusiv zona parcarii subterane) 191.50

4 Suprafata totala a trecerii auto subteran 61.10

5 Suprafata totala a spatiilor comune, (inclusiv trecere auto subteran, hol si scari la etaje) 61.10

6 volum constructiv, m3 1332.30

7 Suprafata totala supraterana, m2 (indice pentru calcul CUT) 290.20

Indici tehnico-economici BLOC 9

Nr. Denumirea Indice Nota

1 Suprafata totala a constructiei, m2 133.90

2 Regimul de inaltime S

3 cantitatea propretatilor -

6 volum constructiv, m3 401.70

7 Suprafata totala supraterana, m2 (indice pentru calcul CUT) 0

Coala
192/KI-2021-ME 15
Modif. Part. Coala Nr. doc. Semnatura Data
2. Eficienta energetica

Sectorul cladirilor, reprezinta sectorul cu un consum impunător de resurse energetice, consumand


aproximativ 40 % din consumul final brut de energie pe tara. Intr-o cladire, in mediu 75% din
energie este consumata pentru incalzire. Costurile ridicate pentru asigurarea conditiilor optime
de trai cat si impactul negativ asupra mediul ambiant, impun adoptarea unui mod eficient de
utilizare a energiei.

Eficienta energetica a constructie proiectate este asigurata prin urmatoarele masuri:


- orientarea cea mai ratională a casei și a spațiilor sale in raport cu partile luminii, tinand cont de
directiile predominante ale vantului rece si ale fluxurilor radiatiei solare;
- termoizolarea peretilor exteriori, planseului peste subsol, planseului superior;
- golurile exterioare vor fi inchise cu tamplarie din cadru de aluminiu cu geam termopan, trei
camere si 3 foi sticla, exterioara tip Low-e;
- montarea echipamentelor de incalzire cu performanta energetica sporita;
- termoizolarea conductelor agentului termic;
- evidenta si contorizarea agentului termic.

Pentru a obține caracteristicile tehnice si economice optime ale casei si pentru a reduce in
continuare consumul specific de energie pentru incalzire, este necesar se vor prevedea:
- solutii de planificare volumetrică care asigură îmbunătățirea compactității;
- aplicarea unor echipamente inginerești eficiente din seria de nomenclatura corespunzatoare cu
un coeficient de eficienta crescut;
- aplicarea surselor de iluminat artificial de economisire a energiei;
- utilizarea utilizarea surselor regenerabile de energie solară, vantul etc.

3. Eficienta investitiilor

Construirea unor locuinte ca investitie, necesita o serie de calcule privind cheltuielile suplimentare
care apar pe parcurs, in functie de modul de finantare, taxele locale, taxele pe venituri ti
intretinerea curenta a proprietatii. Prin natura riscurilor la care sunt supuse, investitiile imobiliare
par a fi mai sigure decât alte tipuri de investitii, cel putin fata de investitiile in actiuni. Insa in
conditii de criza si ele sunt foarte mult afectate, chiar daca mai putin decat bursele de actiuni. Un
aspect foarte important al unei investitii (imobiliare sau de alt tip) este momentul in care se
realizeaza, dincolo de categoria ei de risc.

Coala
192/KI-2021-ME 16
Modif. Part. Coala Nr. doc. Semnatura Data

S-ar putea să vă placă și