0% au considerat acest document util (0 voturi)
22 vizualizări55 pagini

Sarcina de Lucru Nr.13

Documentul prezintă analiza profitului și rentabilității Întreprinderii Municipale „Gospodăria Comunal-Locativă Cahul” pentru perioada 2015-2017. Analiza include examinarea veniturilor și cheltuielilor pe tipuri de activitate, evoluția și structura acestora, precum și analiza factorială a profitului din activitatea operațională pentru perioada respectivă.

Încărcat de

Contabilitate 1511
Drepturi de autor
© All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
22 vizualizări55 pagini

Sarcina de Lucru Nr.13

Documentul prezintă analiza profitului și rentabilității Întreprinderii Municipale „Gospodăria Comunal-Locativă Cahul” pentru perioada 2015-2017. Analiza include examinarea veniturilor și cheltuielilor pe tipuri de activitate, evoluția și structura acestora, precum și analiza factorială a profitului din activitatea operațională pentru perioada respectivă.

Încărcat de

Contabilitate 1511
Drepturi de autor
© All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

Ministerul Educaţiei, Culturii şi Cercetării al Republicii Moldova

Colegiul “ Iulia Hasdeu” din orașul Cahul


Specialitatea-Contabilitate
Catedra de Economie

SARCINA DE LUCRU NR.13


Analiza profitului (pierderii ) și rentabilității
aferente entității ÎM „Gospodăria Comunal-
Locativă Cahul”

Elaborat: Portaru Dana


Verificat : Zbîrciog Tatiana

Cahul 2018

Actualmente, în practica analitică se utilizează mai multe metode de analiză aferente


diagnosticului şi estimării rezultatelor financiare ale unităţilor de producţie. Având la bază unele
aspecte comune, ele, totuşi diferă una de alta, ţinând cont de necesităţile analizei şi de gradul
profunzimii acesteia.
De regulă, analiza fiecărui tip de profit al întreprinderii poartă un caracter concret, deoarece
permite managerilor să determine posibilităţile şi direcţiile principale de diversificare a activităţii
de bază.
Concomitent, analiza aprofundată a profitului permite investitorilor potenţiali să-şi decidă
strategia, îndreptată spre minimizarea pierderilor şi riscului financiar pentru investiţiile depuse în
întreprinderea dată pe o perioadă durabilă.
Ca orice fenomen economic, profitul poate fi examinat sub aspect structural şi factorial. Prin
urmare, analiza profitului trebuie să asigure incertitudinea coerentă a acestor două aspecte,
ţinând cont atât de necesităţile analizei respective, cît şi de posibilităţile reale de utilizare a unui
set suplimentar de informaţie cu conţinut sintetic şi analitic.
De regulă, analiza profitului începe cu examinarea profitului perioadei de gestiune până la
impozitare, care reprezintă suma rezultatelor obţinute din cele trei tipuri de activităţi
(operaţională, de investiţii, financiară) şi rezultatul exceptional.
Acest indicator sintetizează atât rezultatele activităţilor desfăşurate de întreprindere pe parcursul
perioadei de gestiune, cât şi mediul în care sînt desfăşurate aceste activităţi.
Examinarea profitului perioadei de gestiune până la impozitare permite a evidenţia, din care
surse principale de venituri întreprinderea analizată îşi acoperă consumurile şi cheltuielile, care
este evoluţia lor şi cât de stabile sînt acestea.
Analiza acestui indicator generalizator începe cu examinarea mărimii şi structurii acestuia.
Examinarea profitului după feluri de activităţi (operaţională, inclusiv cea de activitatea de
investiţii, financiară) permite de a formula concluzia, din care surse principale îşi acoperă
cheltuielile unitatea economică, care este evoluţia lor în ultimii ani şi cât de stabile sunt acestea
Structura veniturilor din prestarea serviciilor Î.M. Gospodăria comunal-locativă Cahul pe
tipuri de activitate operațională, în baza datelor din analiza la raportul de profi și pierdere
2015-2017.

Sursa: elaborat de autor în baza Situației de profit și pierdere pentru anii 2015-2017 (Anexa nr. ), Balanța de
verificare pentru anii 2015-2017 (Anexa nr.).

Tipuri de activitate Suma veniturilor din prestarea Ritmul Ritmul Ponderea Devierea Devierea
operationala serviciilor creșterii creșterii ponderii, ponderii,
față de față de % 2017- % 2017-
Anul Anul Anul anul anul Anul Anul Anul 2015 2016
2015 2016 2017 2015, % 2016, % 2015 2016 2017
611.31 Venituri din 3768510 4057695 4159336 10,371 2,505 61,26 60,61 45,75 -15,502 -14,852
curățare 8
611.32 Venituri din 1748438 1743999 3994973 128,488 129,070 28,42 26,05 43,950 15,530 17,900
plăți
611.33 Venituri din 416040 624205 675235 62,301 8,175 6,76 9,32 7,428 0,668 -1,892
ascensoare și
energie electrică

611.34 Venituri din 90176 124906 111507 23,654 -10,728 1,47 1,87 1,227 -0,243 -0,643
îndepărtarea
impurităţilor
611.35 Cupoane la 25770 33092 39663 53,915 19,857 0,42 0,49 0,436 0,016 -0,054
utilizarea deșeurilor
611.36 Venituri din 101529 111128 109139 7,496 -1,790 1,65 1,66 1,201 -0,449 -0,459
arenzi
Total venituri din 6151389 6695026 9089854 47,769 35,770 100 100 100 X
prestarea serviciilor

01%%
1% 611.31 Venituri din curățare
7%
611.32 Venituri din plăți
02%%
2%
9% 611.33 Venituri din as-
censoare și energie elec-
2%
0%
7%1% trică
611.34 Venituri din în-
depărtarea impurităţilor
46%
28% 611.36 Venituri din arenzi
26%
61% 611.36 Venituri din arenzi
61%
611.35 Cupoane la uti-
44% lizarea deșeurilor

611.36 Venituri din arenzi

Diagrama 3.3.1 Structura veniturilor din prestarea serviciilor pe perioada anilor 2015-2017.
Sursa: elaborat de autor în baza datelor din tabelul 3.3.1

Concluzie: Din datele prezentate în tabelul 3.3.1 și a diagramei 3.3.1 rezultă că Întreprinderea
Municipală Gospodărie Comunal Locativă Cahul este multilateral diversificată în prestarea
serviciilor și cuprinde următoarele direcții componente: cutățare, ascensorii și energie electrică,
îndepărtarea impurităților, utilizarea deșeurilor, darea în arendă. În componența tipurilor de
activitate operațională ca genul principalde activitate se evidențiază curățarea, cota căreia este
predominantă dar corespunzătoare (de la 61,26% în anul 2015 la 60,61% în anul 2016 și 45,75%
în anul 2017 ).
În dinamică se observă variabilitatea structurii veniturilor din prestarea serviciilor. În
particular, examinarea evoluției acestora pe elemente componente arată creșterea veniturilor din
plăți și majorarea ponderii acestui tip de activitate de la 28,42 % în anul 2015 la 43,95% în anul
2017, arată creșterea veniturilor din ascensoare și energie electrică și majorarea ponderii acestui
tip de activitate de la 6,76% în anul 2015 la 9,32% în anul 2016 și la 7,43% în 2017, creșterea
veniturilor din îndepărtarea impurităților și majorarea ponderii acestui tip de activitate de la 1,47
% în anul 2015 la 1,87 % în anul 2016 și la 1,227%, creșterea veniturilor din utilizarea deșeurilor
și majorarea ponderii acestui tip de activitate de la 0,42 % în anul 2015 la 0,49 % în anul 2016 și
0,436% în 2017, creșterea veniturilor din darea în arendă și majorarea ponderii acestui tip de
activitate de la 1,65 % în anul 2015 la 1,66 % în anul 2016 și la 1,2% în anul 2017.

Analiza factorială a profitului din activitatea operaţională pe perioada anilor 2015-2017


Indicatorii Anul Anul Anul Abatere Abaterea Rezultatul Rezultatul
2015 2016 2017 a 2017/ 2017/ influienței influienței
2015 2016 față de față de
2015 2016

1. Profitul brut 704713 -351947 1575231 870518 1927178 870518 1927178

2. Alte venituri
32947 133249 109815 76868 -23434 76868 -23434
din activitatea
operațională
3. Cheltuieli de 28744 49580 29305 561 -20275 -561 20275
distribuire
4. Cheltuieli 1007102 1164933 1198635 191533 33702 -191533 -33702
administrative
[Link] cheltuieli
din activitatea 1486 891 322 -1164 -569 1164 569
operatională
6. Profit
(pierdere) din -
-299672 456784 756456 1890886 x x
activitatea 1434102
operatinală
Sursa: elaborat de autor în baza Situației de profit și pierdere pentru anii 2015-2017 (Anexa nr. ), Balanța de
verificare pentru anii 2015-2017 (Anexa nr.).

Balanța de verificare aferentă rezultatelor anului 2017 față de cele ale anului 2015:
456 784 – (-299 672) = 870 518 + 76 868 + (- 561) + ( -191 533)+ 1164
+ 756 456 = + 756 456 lei
Balanța de verificare aferentă rezultatelor anului 2017 față de cele ale anului 2016:
456 784 – (1434102) = 1 927 178 + ( - 23 434)+ 20 275 + ( -33 702)+ 569
+1 890 886 = + 1 890 886 lei
În baza datelor prezentate în tabelului 3.3.2 putem afirma că profitul obţinut de firma
Întreprinderea Municipală Gospodărie Comunal-Locativă Cahul din activitatea operaţională în
anul 2017 s-a majorat cu 756 456 lei faţă de anul 2015 și cu 1 890 886 lei față de anul 2016.
Această sporire a fost condiţionată de creșterea mărimii profitului brut care a contribuit la
majorarea profitului din activitatea operaţională respectiv cu 870518 față de anul 2015 și cu
1 927 178 lei față de 2016. Totodată, majorarea valorii cheltuielilor de distribuire, cheltuielilor
administrative şi a altor cheltuieli operaţionale în anul 2017 a condiţionat diminuarea profitului
din activitatea operaţională față de 2015 cu 1164 lei, iar față de anul 2016 respectiv cu 44 278 lei
( 23 434 + 20 275 + 569).
Mărimea profitului (pierderilor), în mare măsură, depinde şi de rezultatele obţinute de
întreprindere din activităţile neoperaţionale, adică din activităţile de investiţii, financiară şi din
evenimentele excepţionale.

Aprecierea dinamicii rentabilităţii veniturilor din vânzări


Anul Abaterea Abaterea
Indicatori 2015 Anul 2016 Anul 2017 2017-2015 2017-2016
[Link] din
vânzări,lei 6150727 6695026 9089854 2939127 2394828
[Link] brut,lei 704713 -351947 1575231 870518 1927178
[Link] din
activitatea
operațională,lei -299672 -1434102 456784 756456 1890886
[Link] pănă la
impozitare, lei 922328 -249302 781200 -141128 1030502
[Link] net
(pierderea netă),lei 898044 -263523 679203 -218841 942726
[Link]
veniturilor din
vînzari (%),calculate
în bază: 0 0
[Link] brut
(rd.2:rd.1*100) 11,46 -5,26 17,33 5,8722 22,5864
6.2. Profitul din
activitatea
operațională
(rd.3÷rd.1*100) -4,87 -21,42 5,03 9,8973 26,4456
6.3. Profitul pană la
impozitare
(rd.4÷rd.1*100) 15,00 -3,72 8,59 -6,4012 12,3179
[Link] net
(pierdere netă)
(rd.5÷rd.1*100) 14,60 -3,94 7,47 -7,1285 11,4082
Sursa: elaborat de autor în baza Situației de profit și pierdere pentru anii 2015-2017 (Anexa nr. ).

Din calculele efectuate în tabel putem constata la Întreprinderea Municipală Gospodăriea


Comunal Locativă Cahul o sporire a tuturor indicatorilor de rentabilitate faţă de nivelul anului
2016 și anul 2015, cu excepția rentabilității veniturilor din vânzări calculate în baza profitului
până la impozite și profitului net.
Astfel, nivelul rentabilităţii veniturilor din vânzări, calculat în baza profitului brut, a constituit
11,46 %- în anul 2015 și -5,26 % în anul 2016, adică la fiecare leu venituri din vânzări
Întreprindere Municipală Gospodărie Comunal-Locativa Cahul a câştigat 11,46 bani și 5,26 bani
pierdere brută, dar în anul 2017 – 17,33 bani, astfel înregistrând o majorare de 5,87 puncte
procentuale față de anul 2015 și o creștere de 22,586 puncte procentuale față de anul 2016.
De asemenea, rentabilitatea veniturilor din vânzări, calculată în baza profitului din activitatea
operaţională, a scazut faţă de anul 2015 cu 9,897 puncte procentuale și față de anul 2016 cu
26,45 puncte procentuale.
Totodată mărimea profitului contabil obţinut la un leu venituri din vânzări s-a majorat de la
15,00 bani în anul 2015 la 8,59 bani în anul 2017, dar s-a redus față de anul 2015 respectiv cu
6,40 puncte procentuale.
Întreprinderea Municipală Gospodărie Comunal Locativă, în anul 2015, nivelul rentabilităţii
veniturilor din vânzări (calculat în baza profitului net) a constituit 13,60 %, iar în anul 2016 –
394, astfel, pe parcursul perioadei de gestiune nivelul acestui indicator s-a diminuat cu 7,13
puncte procentuale față de anul 2015, dar s-a majorat cu 11,41 puncte procentuale față de anul
2016.
Deci, putem menţiona că, la Întreprinderea Municipală Gospodăriea Comunal Locativă, s-a creat
o situaţie favorabilă față de anul 2016 și una nefavorabilă față de anul 2015 care cer o analiză
mai detaliată a cauzelor ce au determinat majorarea/reducerea tuturor indicatorilor de
rentabilitate.
În procesul desfăşurării activităţii economico-financiare, întreprinderea utilizează şi consumă
resurse economice, numite în Bilanţul contabil - active. De eficienţa utilizării acestora depinde
capacitatea întreprinderii de a supravieţui sub aspect financiar, de a atrage mijloace băneşti de la
cumpărători şi a achita, în termenele stabilite, datoriile acesteia etc. Unul din cei mai importanţi
indicatori ai utilizării eficiente a activelor este rentabilitatea activelor.
Actualmente, acestui indicator i se acordă o atenţie deosebită, deoarece nivelul lui demonstrează
capacitatea unităţii economice de a-şi utiliza cât mai eficient activele sale.
Analiza începe cu aprecierea evoluţiei în timp a nivelului rentabilităţii activelor. Pentru aceasta,
sunt utilizate datele Bilanţului contabil şi Raportului privind rezultatele financiare.

Aprecierea dinamicii rentabilităţii activelor


Sursa: elaborat de autor în baza Bilanțului contabil pentru anii 2015-2017 (Anexa nr.), Situației de profit și pierdere
pentru anii 2015-2017 (Anexa nr. ).
Indicatori Anul Anul 2016 Anul 2017 Abaterea Abaterea
2015 2017-2015 2017-
2016
[Link] (pierdere) 922328 -249302 781200 -141128
pînă la
impozitare,lei
1030502
[Link] 2779027 3598016 3341767 562740
activelor la
începutul anului,lei -256249
[Link] 3598016 3341767 4138313 540297
activelor la sfîrsitul
anului,lei 796546
[Link] medie a 1799008 3469891,5 3740040 1 941
activelor,lei 032,00
[(rd.2+rd.3) ÷2] 270148,5
[Link] 51,27 -7,18 20,89 -30,38
activelor,%
(rd.1÷rd.4*100) 28,07

Din datele tabelului rezultă că rentabilitatea activelor la Întreprindere Municipală Gospodărie


Comunală -Locativă are o tendinţă de sporire faţă de nivelul anului 2016 și o tendință de reducre
față de nivelul anului 2015. Dacă în anul 2015 rentabilitatea activelor a atins nivelul de 51,27 %,
în anul 2016, aceasta s-a diminuat până la - 7,18 %, atunci în anul 2017entabilitatea activelor
atinge nivelul de 20,89 înregistrând o majorare de 28,07 puncte procentuale față de anul 2016.
E de menţionat că nivelul rentabilităţii activelor în anul 2017 este destul de ridicat, ceea ce
înseamnă că la fiecare leu de active Întreprinderea Municipală Gospodăriea Comunal Locativă
în medie obţine 20,89 bani profit până la impozitare. Deci, putem menţiona că Întreprinderea
Municipală Gospodăriea Comunal Locativă utilizează eficient activele sale.
Nivelul rentabilităţii activelor poate creşte sau reduce fie prin majorarea sau micşorarea
nivelului rentabilităţii vânzărilor, fie pe seama accelerării ori încetinirii rotaţiei activelor. Astfel,
rezultă că nivelul rentabilităţii activelor este determinat de influenţa următorilor factori:
modificarea rentabilităţii venitului din vânzări;
modificarea numărului de rotaţii ale activelor.

Calculul influenţei factorilor la devierea nivelului rentabilităţii activelor anului 2017 față
de anul 2015

Sursa: elaborat de autor în baza Bilanțului contabil pentru anii 2015-2017 (Anexa nr.), Situației de profit și pierdere
pentru anii 2015-2017 (Anexa nr. ).
Inclusiv din modificarea
Abaterea Numărul
Indicatori Anul 2015 Anul 2017 Rentabilității
absolută de rotații
veniturilor din
ale
vânzări
activelor
[Link] din
6150727 9089854 2939127,00
vînzări,lei
[Link] pînă la
922328 781200 -141128,00
impozitare,lei
[Link] medie
3188522 3740040 551518,00
a activelor, lei
[Link]
veniturilor din
prestarea 14,9954 8,5942 -6,401  x x
seviciilor,% (rd.2/
rd.1)
[Link]ărul de
rotații ale
1,9290 2,4304 0,0005 x x
activelor totale,
ori (rd.1/ rd.3)
6. Rentabilitatea
activelor,% 28,9265 20,8875 -8,04 -12,3481 0,0043
(rd.2/rd3*100)

Balanța de verificare :
20,8875 – 28,9265 = (-12,3481 + 0,0043)
-8,04 = - 8,04
Din calculele efectuate în tabel rezultă că nivelul rentabilităţii activelor în anul 2017, faţă de
2015, s-a diminuat cu 8,04 puncte procentuale. Această micșorare a fost determinată de
influenţa negativă a factorului 1(rentabilitatea veniturilor din prestarea serviciilor). Diminuarea
nivelului rentabilităţii venitului din vânzări cu 8,04 puncte procentuale a determinat reducerea
nivelului rentabilităţii activelor cu 12,35 %.
În anul 2017 faţă de 2015, s-a înregistrat o accelerare a rotaţiei activelor cu 0,005 ori, ceea ce a
condiţionat sporirea nivelului rentabilităţii activelor cu 0,0043 puncte procentuale.
E de menţionat faptul că nivelul rentabilităţii activelor este în descreștere , ceea ce va permite să
menționăm că Întreprinderea Municipală Gospodărie Comunal Locativă Cahul își utilizează
neeficient activele sale.

Calculul influenţei factorilor la devierea nivelului rentabilităţii activelor anului 2017 față
de anul 2016

Sursa: elaborat de autor în baza Bilanțului contabil pentru anii 2015-2017 (Anexa nr.), Situației de profit și pierdere
pentru anii 2015-2017 (Anexa nr. ).
Inclusiv din modificarea
Abaterea Rentabilității Numărul de
Indicatori Anul 2016 Anul 2017
absolută veniturilor rotații ale
din vânzări activelor
[Link] din 2394828,0
6695026 9089854
vînzări,lei 0
[Link] pînă la 1030502,0
-249302 781200
impozitare,lei 0
[Link]
medie a 3469891,5 3740040 270148,50
activelor, lei
[Link]
veniturilor din
prestarea -3,7237 8,5942 12,318 x x
seviciilor,%
(rd.2/ rd.1)
[Link]ărul de
rotații ale
1,9295 2,4304 0,0005  x x
activelor totale,
ori (rd.1/ rd.3)
6. Rentabilitatea
activelor,% -7,1847 20,8875 28,07 23,7669 0,0043
(rd.2/rd3*100)

Balanța de verificare
20,8875 - (-7,1847) = 23,767 + 0,0043
28,07 = 28,07
Din calculele efectuate în tabel rezultă că nivelul rentabilităţii activelor în anul 2017, faţă de
2016, s-a majorat cu 28,07 puncte procentuale. Această sporire a fost determinată de influenţa
pozitivă a ambilor factori. Majorarea nivelului rentabilităţii venitului din vânzări cu 12,318
puncte procentuale a determinat creșterea nivelului rentabilităţii activelor cu 23,7669 %.
În anul 2017 faţă de 2016, s-a înregistrat o accelerare a rotaţiei activelor cu 0,0005 ori, ceea ce a
condiţionat sporirea nivelului rentabilităţii activelor cu 0,0043 puncte procentuale.
E de menţionat faptul că nivelul rentabilităţii activelor este în creștere , ceea ce va permite Î.M.
Gospodărie Comunal-Locativă să-şi reînnoiască şi să-şi crească activele sale într-o perioadă de
timp cât mai scurtă. Un caz particular al rentabilităţii activelor îl reprezintă rentabilitatea
activelor cu destinaţie de producţie (rentabilitatea capitalului avansat sau ocupat). Acest
indicator reflectă eficienţa mijloacelor investite în activitatea de bază a întreprinderii, adică cât
profit se obţine, în medie, de la fiecare leu investit în mijloace fixe şi active curente.

Date iniţiale pentru analiza factorială a rentabilităţii activelor


cu destinaţie de producţie pe perioada anilor 2015-2017
Indicatorii Anul 2015 Anul 2016 Anul2017 Abaterea Abaterea
2017-2015 2017-2016
[Link] din prestarea 6150727 6695026 9089854 2939127 2394828
serviciilor
2. Profitul pină la impozitare 922328 -249302 781200 -141128 1030502
3. Valoarea medie a 816910 595122,5 744133 -72777 149010,5
mijloacelor fixe, lei
[Link] medie a stocurilor 14403,5 14907 1099460 1085056,5 1084553
de mărfuri și materiale
5. Înzestrarea veniturilor din 0,133 0,089 0,082 -0,051 -0,007
prestari de servicii cu mijloace
fixe (rd.3/ rd.1)

6. Înzestrarea veniturilor din 0,0023 0,0022 0,1210 0,119 0,119


prestarea serviciilor cu stocuri
de mărfuri și materiale, lei
(rd.4/rd.1)

7. Rentabilitatea veniturilor 0,150 -0,037 0,086 -0,064 0,123


din prestarea serviciilor, % (rd.
2/ rd.1)

8. Rentabilitatea activelor cu 1,109 -0,409 0,424 -0,686 0,832


destinație de producție, %
(rd.2/(rd.3+rd.4))

Sursa: elaborat de autor în baza Bilanțului contabil pentru anii 2015-2017 (Anexa nr.), Situației de profit și pierdere
pentru anii 2015-2017 (Anexa nr. ).

Calculul influenţei factorilor la devierea nivelului rentabilităţii activelor cu destinaţie de


producţie se efectuează prin metoda substituţiilor în lanţ anul 2017 față de anul 2015.
Nr. Sub- Factori corelați Rentabili- Calculul Rezultatul Denumirea
Cal- stitu- tatea influenței Influenței,% factorului
culu ția Înzestra Înzestra- Rentabili- activelor
i -rea cu rea cu tatea cu
MF,lei SMM,lei vânzărilor,% destinație

( PPI/VV)
1 2 3 4 5 6=5÷(3+4) 7 8 9
1 0 0,1328 0,0023 0,1500 1,1095 - - -
2 1 0,0819 0,0023 0,1500 0,5615 1,1095- -0,548  Înzestra-rea
0,5615 cu MF,lei
3 2 0,0819 0,1210 0,1500 1,3525  1,35- 0,791  Înzestra-rea
0,56 cu SMM,lei
4 3 0,0819 0,1210 0,0859 0,4237  0,42- -0,929 Rentabili-
1,35 tatea
vânzărilor,%
Balanța de verificare:
0,424 – 1,109 = (-0,548) + 0,791 + (-0,929)
-0,686 = -0,686
Din datele tabelului rezultă că nivelul rentabilităţii activelor cu destinaţie de producţie, din anul
2017 faţă de 2015, s-a redus cu 0,686 puncte procentuale. Această diminuare a fost determinată
de influenţa negativă rentabilității venitului din vânzări și înzestrarea cu mijloace fixe.
Micșorarea nivelului rentabilităţii vânzărilor cu 0,064 puncte procentuale a determinat reducerea
nivelului rentabilităţii activelor cu destinaţie de producţie cu 0,929 puncte procentuale.
Micșorarea nivelului înzestrării cu mijloace fixe cu 0,051 puncte procentuale a determinat
reducerea nivelului rentabilităţii activelor cu destinaţie de producţie cu 0,548 puncte procentuale.
Influența negativă a rentabilității venitului din vânzări și înzestrării cu mijloace fixe a fost parțial
compensată de influența pozitivă a celuilalt factor.
În anul 2017, pentru realizarea producţiei în valoare de un leu, au fost folosite stocuri de mărfuri
şi materiale cu 0,119 lei mai puține decât în anul 2015, ceea ce a determinat majorareaa
rentabilităţii activelor cu destinaţie de producţie cu 0,71 puncte procentuale.
În calitate de rezerve interne privind majorarea nivelului rentabilităţii activelor cu
destinaţie de producţie pe viitor poate servi ridicarea nivelului profitabilității vânzărilor.

Calculul influenţei factorilor la devierea nivelului rentabilităţii activelor cu destinaţie de


producţie se efectuează prin metoda substituţiilor în lanţ anul 2017 față de anul 2016.

Nr. Sub- Factori corelați Rentabil Calculul Rezultatul Denumire


Cal- stitu i-tatea influenț a
culu -ția activelor ei Influenței, factorilor
i cu %
Înzestr Înzestr Rentabili- destinați
a-rea a-rea tatea e
cu cu vânzărilor,
MF,lei SMM,le %
i ( PPI/VV)
1 2 3 4 5 6=5÷(3+ 7 8 9
4)
1 0 0,0889 0,0022 -0,0372 -0,4087 - - -
2 1 0,0819 0,0022 -0,0372 -2,2583 -2,258 – -1,850 Înzestra-
0,4087 rea cu
MF,lei
3 2 0,0819 0,1210 -0,0372 -5,4467  -5,4467 -3,188 Înzestra-
- -2,258 rea cu
SMM,lei
4 3 0,0819 0,1210 0,0859 0,4237 0,424- 5,870 Rentabili-
- 5,4467 tatea
vânzărilor,
%
( PPI/VV)
Balanța de verificare:
0,4237 – ( - 0,4087) = (- 1,850) + (- 3,188)+ 5,870
0,832 = 0,832
Din datele tabelului rezultă că nivelul rentabilităţii activelor cu destinaţie de producţie, din anul
2017 faţă de 2016, a crescut cu 0,832 puncte procentuale. Această sporire a fost determinată de
influenţa pozitivă a factorului 3(rebtabilitatea vânzărilor) care a acoperit influiența negativă a
celorlalți factori. Astfel, în perioada analizată s-a redus înzestrarea veniturilor din vânzări cu
mijloace fixe de la 0,089 lei la 0,082 lei. Aceasta înseamnă că, în anul 2017, pentru obţinerea
unui leu de venituri din vânzări au fost necesare mai puține mijloace fixe. Utilizarea eficientă a
mijloacelor fixe a condiţionat sporirea rentabilităţii activelor cu destinaţie de producţie .
În anul 2017, pentru realizarea producţiei în valoare de un leu, au fost folosite stocuri de mărfuri
şi materiale cu 0.119 lei mai mult decât în anul 2016, ceea ce a determinat micțorarea
rentabilităţii activelor cu destinaţie de producţie cu 3,18 puncte procentuale. Creșterea nivelului
rentabilităţii vânzărilor cu 0,123 puncte procentuale a determinat majorarea nivelului
rentabilităţii activelor cu destinaţie de producţie cu 5,18 puncte procentuale.
Rentabilitatea capitalului propriu reflectă capacitatea întreprinderii de a utiliza capitalul propriu
în vederea obţinerii profitului, prin ea „înţelegem capacitatea întreprinderii de a-şi îmbogăţi
proprietarii".

Analiza dinamicii rentabilităţii capitalului propriu pe perioada anilor 2015-2017

Anul Abaterea Abaterea


Indicatorii Anul 2016 Anul 2017
2015 2017-2015 2017-
2016
1. Profitul pînă la impozitare, lei
922328 -249302 781200 -141128 1030502
2. Profitul net, lei 898044 -263523 679203 -218841 942726
3. Valoarea capitalului propriu la
inceputul anului,lei 1878213 2776257 2512734 634521 -263523
4. Valoarea capitalului propriu la
sfîrșitul anului, lei 2776257 2512734 3191937 415680 679203
5. Valoarea medie a capitalului
propriu (rd3+rd4)/2, lei 2327235 2644495,5 2852335,5 525100,5 207840
6. Rentabilitatea capitalului
propriu,calculata în baza profitului
pînă la impozitare(rd1/rd5*100) % 39,63 -9,43 27,39 -12,24 36,82
7. Rentabilitatea capitalului
propriu , calculată în baza profitului
net, (rd2/rd5*100), %
38,59 -9,96 23,81 -14,78 33,78
Sursa: elaborat de autor în baza Bilanțului contabil pentru anii 2015-2017 (Anexa nr.), Situației de profit și pierdere
pentru anii 2015-2017 (Anexa nr. ).

Din calculele efectuate în tabel rezultă că la Întreprinderea Municipală Gospodărie Comunal-


Locativă Cahul rentabilitatea capitalului propriu în anul 2017 a înregistrat o majorare faţă de
anul 2016 și o reducere față de nivelul anului 2015.
Rentabilitatea capitalului propriu, calculată în baza profitului până la impozitare în anul 2015, a
constituit 38,59%, adică, la fiecare leu de mijloace proprii Întreprinderea Municipală
Gospodărie Comunal-Locativă Cahul a câştigat câte 38,59 bani profit până la impozitare, dar în
anul 2017, 23,81 bani, astfel înregistrând o diminuare faţă de anul 2015 cu 27,39 puncte
procentuale.
Rentabilitatea capitalului propriu, calculată în baza profitului până la impozitare în anul 2016, a
constituit -9,96%, adică, la fiecare leu de mijloace proprii Întreprinderea Municipală
Gospodărie Comunal-Locativă Cahul avea pierdere de -9,43 bani profit până la impozitare, dar
în anul 2017, 27,39 bani, astfel înregistrând o majorare faţă de anul 2016 cu 36,82 puncte
procentuale.
De asemenea la Întreprinderea Municipală Gospodărie Comunal-Locativă Cahul rentabilitatea
capitalului propriu, calculată în baza profitului net în anul 2017 s-a micșorat cu 14,78 puncte
procentuale față de nivelul anului 2015. Dacă, în anul 2015, la fiecare leu capital propriu
Întreprinderea Municipală Gospodărie Comunal-Locativă Cahul obţinea câte 38,59 bani profit
net, atunci în anul de 2017 au fost obţinute 23,81 bani profit net.
Totodată, rentabilitatea capitalului propriu, calculată în baza profitului net în anul 2017 s-a
majorat cu 33,78 puncte procentuale față de nivelul anului 2016. Dacă, în anul 2016, la fiecare
leu capital propriu Întreprinderea Municipală Gospodărie Comunal-Locativă Cahul obţinea câte -
9,96 bani profit net, atunci în anul de 2017 au fost obţinute 23,81 bani profit net.
Deci, observăm că Întreprinderea Municipală Gospodărie Comunal-Locativă Cahul utilizează
eficient mijloacele proprii, ceea ce cere o analiză mai detailată a factorilor de influenţă asupra
rentabilităţii capitalului propriu.
Date iniţiale pentru analiza factorială a rentabilităţii capitalului propriu pe perioada anilor
2015-2017

Indicatorii Semne Anul Anul 2016 Anul 2017 Abaterea Abaterea


convenț 2017- 2017-
2015
ionale 2015 2016
1. Venitul din prestarea
serviciilor, lei VV
6150727 6695026 9089854 2939127 2394828
2. Profitul pînă la
PPI
impozitare, lei 922328 -249302 781200 -141128 1030502
3. Profitul net, lei PN 898044 -263523 679203 -218841 942726
4. Valoarea medie a
capitalului propriu, lei CP
2327235 2644495,5 2852335,5 525100,5 207840
5. Valoarea medie a
A
activelor, lei 3188522 3469891,5 3740040 551518 270148,5
6. Rata pîrghiei
Pf
financiare, , % 1,370 1,312 1,311 -0,059 -0,001
7. Rentabilitatea
vînzărilor Rv
(rd2/rd1*100),% 14,995 -3,724 8,594 -6,401 12,318
8. Numarul de rotații
ale activelor totale Na
(rd.1/rd.4) 1,929 1,929 2,430 0,501 0,501
[Link] corelației dintre
profitul net și profitul Rc
pînă la impozitare 0,974 1,057 0,869 -0,104 -0,188
[Link]
activelor Ra
(rd2/rd4*100), % 28,927 -7,185 20,887 -8,039 28,072
11. Rentabilitatea
capitalului propriu
calculată în baza
Rcp
profitului pînă la
impozitare,
(rd.2/rd3*100) 39,632 -9,427 27,388 -12,244 36,815
Sursa: elaborat de autor în baza Bilanțului contabil pentru anii 2015-2017 (Anexa nr.), Situației de profit și pierdere
pentru anii 2015-2017 (Anexa nr. ).

Calculul influenţei factorilor asupra rentabilităţii capitalului propriu ai proprii


Întreprinderea Municipală Gospodărie Comunal-Locativă Cahul prin metoda diferenţelor
absolute anul 2017 față de anul 2015.
1. Modificarea rentabilităţii capitalului propriu sub influenţa rentabilităţii activelor:
(Racur –Rabază) x Pfbază = (-8,039) x 1,37 = -11,0142 %.
2. Modificarea rentabilităţii capitalului propriu sub influenţa pârghiei financiare:
(Pfcur. - Pfbază) x Racur. = (-0,059) x 20,887 = -1,2296 %
Balanţa influenţei factorilor: 27,388 – 39,632 = (-11,0142) + (-1,2296) => -12,244 = - 12,244
În baza calculelor efectuate mai sus se poate menţiona că micșorarea cu 15,40 puncte
procentuale a rentabilităţii capitalului propriu înanul 2017 față de anul 2015 a fost condiţionată,
în primul rând de diminuarea nivelului rentabilităţii activelor cu 8,039 puncte procentuale, ceea
ce a contribuit la diminuarea rentabilităţii capitalului propriu cu 11,0142 puncte procentuale.
Descreşterea în dinamică a ratei pârghiei financiare cu 0,059% semnifică scăderea ponderii
surselor atrase în totalul surselor de finanţare, în urma micşorării îndatorării întreprinderii, a avut
loc reducerea rentabilităţii capitalului propriu cu 1,2296 puncte procentuale.
Calculul influenţei factorilor asupra rentabilităţii capitalului propriu ai ÎM „Gospodăria
Comunal-Locativă Cahul” prin metoda diferenţelor absolute anul 2017 față de anul 2016.
1. Modificarea rentabilităţii capitalului propriu sub influenţa rentabilităţii activelor:
(Racur –Rabază) x Pfbază = 28,072 x 1,312 = 36,834 %.
2. Modificarea rentabilităţii capitalului propriu sub influenţa pârghiei financiare:
(Pfcur. - Pfbază) x Racur. = (-0,001) x 20,887 = -0,0187 %
Balanţa influenţei factorilor: 27,388-(-9,427)= 36,834 +(-0,01876) => 36,815 = 36,815
În baza calculelor efectuate mai sus se poate menţiona că majorarea cu 36,815 puncte
procentuale a rentabilităţii capitalului propriu înanul 2017 față de anul 2016 a fost condiţionată,
în primul rând de majorarea nivelului rentabilităţii activelor cu 28,072 puncte procentuale, ceea
ce a contribuit la majorarea rentabilităţii capitalului propriu cu 36,834 puncte procentuale.
Diminuarea în dinamică a ratei pârghiei financiare cu 0,001% semnifică diminuarea ponderii
surselor atrase în totalul surselor de finanţare, în urma diminuării îndatorării întreprinderii, a avut
loc micșorarea rentabilităţii capitalului propriu cu 0,0187 puncte procentuale.
Majorarea rentabilităţii capitalului propriu, la Întreprinderea Municipală GospodărieaComunal
Locativă, este o datorată a majorării rentabilității activelor.
Rentabilitatea capitalului permanent reflectă capacitatea întreprinderii de a utiliza capitalul
propriu şi sursele atrase pe termen lung în vederea obţinerii profitului net, adică caracterizează
mărimea profitului net obţinut la fiecare leu capital permanent.
Analiza rentabilităţii capitalului permanent este importantă pentru dimensionarea eforturilor
privind obţinerea unui anumit profit net, în raport cu rezultatele concurenţei specifice domeniului
în care funcţionează întreprinderea dată. De nivelul rentabilităţii capitalului permanent al
întreprinderii se interesează atât utilizatorii interni, cât şi cei externi ai Rapoartelor financiare.

Analiza dinamicii rentabilităţii capitalului permanent pe perioada anilor 2015-2017

Abaterea Abaterea
Indicatorii Anul 2015 Anul 2016 Anul 2017
2017-2015 2017-2016
1. Profitul net (pierdere netă), lei 898044 -263523 679203 -218841 942726
2. Valoarea capitalului permanent
1878213 2776257 2512734 634521 -263523
la începutul anului,lei
3. Valoarea capitalului permanent
2776257 2512734 3191937 415680 679203
la sfîrșitul anului,lei
4. Valoarea medie a capitalului
2327235 2644495,5 2852335,5 525100,5 207840
permanent,lei (rd.2+rd.3)/2, lei
5. Rentabilitatea capitalului
38,588 -9,965 23,812 -14,7762829 33,777
permanent, (rd.1/rd.4*100), %
Sursa: elaborat de autor în baza Bilanțului contabil pentru anii 2015-2017 (Anexa nr.), Situației de profit și pierdere
pentru anii 2015-2017 (Anexa nr. ).

Din calculele efectuate în tabel rezultă că la Întreprinderea Municipală Gospodăriea Comunal


Locativă rentabilitatea capitalului permanent, în anul 2017, a înregistrat o majorare faţă de anul
2016 cu 33,77 puncte procentuale și o reducere faţă de anul 2015 cu 14,77 puncte procentuale .
În anul 2015 Întreprinderea Municipală Gospodăriea Comunal Locativă, la fiecare leu de
mijloace financiare pe termen lung, pierdea câte 38,58 bani profit net, dar în anul 2017 obţine
câte 14,77 bani pierdere netă..
La următoarea etapă de analiză, vom studia rentabilitatea capitalului permanent din punct de
vedere factorial pentru care vom colecta date iniţiale.
În calitate de surse informaţionale pentru efectuarea analizei factoriale a rentabilităţii capitalului
permanent, servesc:
Raportul privind rezultatele financiare;
Bilanţul contabil.

Date iniţiale pentru analiza factorială a rentabilităţii capitalului permanent pe perioada anilor
2015-2017
Indicatorii Semne Anul Anul 2016 Anul 2017 Abaterea
conven- 2015 Abaterea
2017-
ționale 2017-2015
2016
1. Profitul pînă la impozitare, PPI 922328 -249302 781200
lei -141128 1030502
2. Profitul net, lei PN 898044 898044 679203 -218841 -218841
3. Valoarea medie a capitalului CP 2327235 2644495,5 2852335,5
propriu, lei 525100,5 207840
4. Valoarea medie a capitalului Cper 2327235 2644495,5 2852335,5
permament 525100,5 207840
5. Valoarea medie a activelor, A 3188522 3469891,5 3740040
lei 551518 270148,5
6. Rentabilitatea activelor (rd. Ra 28,927 -7,185 20,887
1: rd.5 x 100),% -8,039 28,072
[Link]ța dintre valoarea PF 1,370 1,312 1,311
activelo și valoarea capitalului
permanent, coef (rd.5/rd.4)
-0,059 -0,001
[Link] corelației dintre profitul Rc 0,974 -3,602 0,869
net și profitul pînă la
impozitare -0,104 4,472
9. Rentabilitatea capitalului Rcp 38,588 33,959 23,812
permanent -14,776 -10,147
Sursa: elaborat de autor în baza Bilanțului contabil pentru anii 2015-2017 (Anexa nr.), Situației de profit și pierdere
pentru anii 2015-2017 (Anexa nr. ).

Calculul influenţei factorilor asupra rentabilităţii capitalului permanent prin metoda


substituţiilor în lanţ anul 2017 față de anul 2015

Nr. Nr. Factorii interdependenți Calculul Mărimea Denumirea


Calc. Sub. Ra % PF coef. Rc. Coef. Rcper % influienței influienței factorului
1 0 28,927 1,370 0,974 38,588 - - -
 27,86-
2 1 20,887 1,370 0,974 27,86425 38,58 -10,724 Δ Ra
 26,66-
3 2 20,887 1,311 0,974 26,66698 27,86 -1,197 Δ PF
 23,81-
4 3 20,887 1,311 0,869 23,812 26,66 -2,855 Δ Rc

Balanța de verificare
23,812-38,588 = (-10,72)+(-1,197)+(-2,855)
-14,776 = - 14,776
Din calculele efectuate în tabel rezultă că la Întreprinderea Municipală Gospodăriea Comunală
Locativă rentabilitatea capitalului permanent, în anul 2015, a constituit 38,588%, adică, la
fiecare leu de mijloace permanente de finanţare, Întreprinderea Municipală Gospodăriea
Comunală Locativă a câştigat câte 38,588 bani profit net, dar în anul 2017 a obţinut 23,813 bani
profit net, astfel, înregistrând o diminuare faţă de anul 2015 cu 14,776 puncte procentuale.
Diminuarea rentabilităţii capitalului permanent a fost influenţată de micșorarea rentabilităţii
activelor, care a influiențat indicatorul analizat cu 10,724 puncte procentuale, de micșorarea
pârghiei financiare care a influiențat cu 1,197 puncte procentuale și micșorarea ratei corelației
dintre profitul net și profitul pânăla impozitare care a influiențat indicatorul rezultativ cu 2,855
puncte procentuale.

Calculul influenţei factorilor asupra rentabilităţii capitalului permanent prin metoda


substituţiilor în lanţ anul 2017 față de anul 2016

Nr. Factorii interdependenți


Calc Nr. Rc. Calculul Mărimea Denumirea
. Sub. Ra % PF coef. Coef. Rcper % influienței influienței factorului
1 0 -7,185 1,312 -3,602 33,959 - - -
 -98,73-
2 1 20,887 1,312 -3,602 -98,7259 33,959 -132,685 Δ Ra
 -98,73-
3 2 20,887 1,311 -3,602 -98,6583 98,65 0,068 Δ PF
 23,812-
4 3 20,887 1,311 0,869 23,812 (-98,65) 122,470 Δ Rc

Balanța de verificare
23,812- 33,959 = -132,685 + 0,068 + 122,47
-10,147 = - 10,147
Din calculele efectuate în tabel rezultă că la Întreprinderea Municipală Gospodăriea Comunal
Locativă Cahul, rentabilitatea capitalului permanent, în anul 2016, a constituit 33,959%, adică,
la fiecare leu de mijloace permanente de finanţare, Întreprinderea Municipală Gospodăriea
Comunal Locativă Cahul, a câştigat câte 33,959 bani profit net, dar în anul 2017 a obţinut doar
23,812 bani profit net, astfel, înregistrând o reducerea faţă de anul 2016 cu 23,812 puncte
procentuale.
Micșorarea rentabilităţii capitalului permanent a fost influenţată de diminuarea rentabilităţii
activelor care a dus la reducerea indicatorul analizat respectiv cu 132,685 puncte procentuale.
Totodată sub influenţa neesenţială a pârghiei indicatorul analizat s-a majorat cu 0,068 puncte
procentuale și a ratei corelației care parțial a acoperit influiența negativa a rentabilității activelor
cu 122,47 puncte procentuale.
Ministerul Educaţiei, Culturii şi Cercetării al Republicii Moldova
Colegiul “ Iulia Hasdeu” din orașul Cahul
Specialitatea-Contabilitate
Catedra de Economie

SARCINA DE LUCRU NR.11


Analiza profitului (pierderii ) și rentabilității
aferente entității ÎM „Gospodăria Comunal-
Locativă Cahul”

Elaborat: Portaru Dana


Verificat : Zbîrciog Tatiana

Cahul 2018
Aprecierea asigurării entității cu personal pe categorii în dinamică
Tabelul 11.1

Categorii de Abaterea absolută (+;-)


Anul 2015 Anul 2016 Anul 2017
personal 2017-2015 2017-2016
A 1 2 4 5 6
1. Numărul 92 102 98 6 -4
mediu scriptic
al salariaților
în total,
persoane
inclusiv: 0 0
personal 16 21 21 5 0
administrativ
muncitori 76 81 77 1 -4

IVPF =(9089854/6150727)*100%=147,79 % I NS= (98/92)*100%=106,52%


IVPF =(9089954/66950261)*100%=137,77%. I NS= (98/102)*100%=96,08 %

Conform datelor din tabelul 11.1 constatăm că la entitatea analizată se observă o tendință
de creștere a efectivului de personal față de anul 2015 atât la total, cât și pe categorii. Astfel
numărul mediu scriptic al salariaților în total pe entitate s-a redus față de anul 2015 cu 6
persoane. Examinând asigurarea întreprinderii cu resurse umane se observăm o reducere a
numărului efectiv de personal față de nivelul anului 2015 în total cu 1 persoană din numărul
muncitorilor.
Însuși faptul majorării muncitorilor nu a influențat asupra rezultatelor entității, deoarece
ritmul creșterii volumului serviciilor prestate la entitatea analizată față de anul 2015 constituie
149,79 % (9089854/6150727)*100%=147,79, iar ritmul creșterii personalului respectiv numai
106,52% (98/92)*100%=106,52, astfel obținem o apreciere negativă. Iar față de anul 2016 s-au
înregistrat unele abateri, cu toate acestea ritmul creșterii volumului serviciilor prestate la
entitatea analizată față de anul 2016 constituie 135,77 (9089954/66950261)*100%=137,77%.
ritmul creșterii personalului respectiv numai 96,08% (98/102)*100%=96,08 %, astfel obținem o
apreciere pozitivă.

Balanța timpului de muncă


Tabelul 11.2
Indicatorii pentru un pentru toți muncitorii Abaterea absolută (+/-)
muncitor
2015 2016 201 2015 2016 2017 2017-2015 2017-2016
7
A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1. Numarul de 365 366 364 36135 31842 34944 -1 -11910 -2 3102
zile 0 0 0 0
calendaristice
2. Zile 86 141, 139 85140 12452 13344 53 48300 -3 8920
nelucrate (de 5 0 0
odihna,
sarbatori
legale,concedii
)
3. Fond de 279 224, 225 27621 19390 21600 -54 -60210 1 2210
timp maxim 5 0 0 0 0
disponibil (1-
2)
4. Timpul 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
neutilizat din
fondul
disponibil -
total
inclusiv :
4.1 întreruperi 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
de o zi
4.2 concedii de 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
maternitate și
de boală
4.3 învoiri, 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
concedii fără
plată
4.4 îndepliniri 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
de obligații
cetățenești
5. Absențe 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
nemotivate
6. Timpul 279 225 225 27621 19390 21600 -54 -60210 1 2210
efectiv lucrat 0 0 0 0
(3-4-5)

În baza datelor din tabelul 11.2 constatăm că Fondul de timp efectiv lucrat pe parcursul
anului de gestiune s-a redus față de nivelul 2015 cu 60210 om-zile (216000-276210) și s-a
majorat față de nivelul anului 2016 respectiv cu 22100 om-zile (2160002-193900). Modificări în
cadrul timpului maxim disponibil nu s-au înregistrat.
Analiza generală a productivității muncii
Tabelul 11.3

Semn Unitat Abaterea Ritmul de creștere


conve ea de Anul Anul Anul absolută(+;-) %
Indicatorii
n- măsur 2015 2016 2017 2017- 2017- 2017/ 2017/
țional ă 2015 2016 2015 2016
A 1 2 4 5 6 7 8 9 10
1. Venitul
Vv mii lei 1208,24 697,92 2150,89 942,65 1452,97 178,02 308,18
din vânzări
2. Numărul
mediu persoan
Ns 22 20 20 -2,00 0,00 90,91 100,00
scriptic al e
salariaților
3. Numărul
mediu persoan
Nm 15 13 13 -2,00 0,00 86,67 100,00
scriptic al e
muncitorilor
4. Ponderea
muncitorilor
Pm % 80,21 80,07 80,07 -0,14 0,00 99,83 100,00
în total al
salariaților
5. Timpul
-
efectiv 53460,0 39935,0
Tz om-zile 40020,00 13440,0 85,00 74,86 100,21
utilizat în 0 0
0
total
6. Timpul
efectiv mii
Th 427,50 319,50 320,00 -107,50 0,50 74,85 100,16
utilizat în om-ore
total
[Link]ărul
mediu de zile
lucrate de un Z zile 3564,00 3071,92 3078,46 -485,54 6,54 86,38 100,21
muncitor pe
an
8. Durata
medie a zilei h ore 8,00 8,00 8,00 0,00 0,00 99,99 99,94
de lucru
9.
Productivitat
54919,9 34896,0 107544,3 52624,4 72648,3
ea medie Ws mii lei 195,82 308,18
5 5 5 0 0
anuală a unui
salariat
10.
Productivitat
80549,2 53686,2 165452,8 84903,5 111766,
ea medie Wm mii lei 205,41 308,18
7 3 5 8 62
anuală a unui
muncitor
11.
Productivitat
ea medie pe Wh mii lei 2,826 2,184 6,722 3,90 4,54 237,82 307,70
oră a unui
muncitor
În baza datelor din tabelul 11.3 constatăm că Venitul din vânzări efectiv a depășit atât
nivelul anului 2015 cât și nivelul anului 2016 respectiv cu 2939,00 și 2395,00 mii lei. Această
deviere față de anii precedenți este datorată modificării Productivității medii pe oră a unui
muncitor, Productivității anuale a unui muncitor, Productivității medii anuale a unui salariat care
au influențat respectiv cu 2,83 mii lei și 37119,43 și 25897,88 lei în anul 2015 ceea ce
reprezintă 88,98 %, 45,87 % și 38,74% și respectiv pentru anul 2016 cu 1,08 mii lei și cu
35395,41 și 27116,10 lei ceea ce reprezintă 21,88 %, 42,82 % și 41,31%.
Însuși faptul că ritmul creșterii Venitul din vânzări depășește ritmul creșterii personalului,
inclusiv la muncitori arată modificările pozitive menționate mai sus.
Calculul influenței factorilor asupra modificării producțivității medii a
unui muncitor pe perioada 2017-2015
Tabelul 11.4
Denumirea Metoda de calcul Calculul influenței Rezultatul
factorilor factorilor influenței(+;-)
A 1 2 3
1. Modificarea ∆Z*h*Wh -829,15*7*3,181 -18463,70
numărului mediu de
zile lucrate de un
muncitor pe an
2. Modificare Z*∆h*Wh 2805,19*0*3,181 0,0
duratei medii a zilei
de lucru
3. Modificarea Z*h*∆Wh 2805,19*7*2,83 55583,13
productivității
medii pe oră a unui
muncitor
Total x 37119,43

Balanța de verificare: 1180500,70-80930,62 = 37119,43 lei = 37119,43 lei

În baza datetor din tabelul 11.4 constatăm că la ÎM” Gospodăriea Comunal-Locativă


Cahul” productivitatea medie a unui muncitor s-a majorat față de anul 2015 cu 37119,43 lei.
Această modificare a fost influențată pozitiv de modificarea productivității medii pe oră a unui
muncitor ce a influențat cu 55583,13 lei. Totodată sub influența negativă a modificării numărului
mediu de zile lucrate de un muncitor pe an productivitatea medie a unui muncitor s-a redus cu
18463,70 lei.
La nivelul duratei medii a zilei de lucru nu au apărut modificări și respectiv înfluența
acestui factor este 0. Rezultatele analizei factoriale ne dă posibilitatea să concluzionăm că
entitatea analizată dispune de rezerve interne de creștere a produtivității medii a unui muncitor,
astfel dacă numărul mediu de zile lucrate de un muncitor pe an va atinge nivelul anului 2015,
productivitatea medie a unui muncitor se va majora suplimentar cu 18463,70 lei.
Calculul influenței factorilor asupra modificării producțivității medii a
unui muncitor pe perioada 2017-2016
Tabelul 11.5
Denumirea Metoda de Calculul influenței Rezultatul
factorilor calcul factorilor influenței(+;-)
A 1 2 3
1. Modificarea ∆Z*h*Wh 411,37*7*4,933 14203,80
numărului mediu de
zile lucrate de un
muncitor pe an
2. Modificare duratei Z*∆h*Wh 2393,83*0*4,933 0,0
medii a zilei de lucru
3. Modificarea Z*h*∆Wh 2393,83*7*2,83 21191,6
productivității medii
pe oră a unui
muncitor
Total x 35395,40

Balanța de verificare: 1180500,70-82654,64=35395,41 lei = 35395,41lei

În baza datetor din tabelul 11.5 constatăm că la ÎM” Gospodăriea Comunal-Locativă


Cahul” productivitatea medie a unui muncitor s-a majorat față de anul 2016 cu 35395,40 lei.
Această mdificare a fost influențată pozitiv de modificarea productivității medii pe oră a unui
muncitor și de modificarea productivitatții medii a unui muncitor care au influențat respectiv cu
14203,80 și 21191,6 lei. La nivelul duratei medii a zilei de lucru și a numărului mediu de zile
lucrate de un muncitor pe an nu au apărut modificări și respectiv înfluența acestui factor este 0.
Concomitent meritul entității constă în faptul că ponderea principală îi revine factorului
calitativ ceea ce corespunde cerințelor economice de piață și dovedește că o bună parte din
Venitul din vânzări a sporit pe cale intensivă.
Calculul influenței factorilorgenerali de muncă la devierea venitului din
vânzări pe perioada 2017-2015
Tabelul 11.6
Indicatori Anul Anul Abaterea Inclusiv sub influența
2016 2017 absolută ∆Ns ∆Ws
(+;-)
A 1 2 3=2-1 4 5
1. Numărul 102 98 -4 x x
mediu scriptic al
salariaților,
persoane
2. Productivitatea 65,64 92,75 27,12 x x
medie anuală a
unui salariat, ,mii
lei
3. Venitul din 26543,70 35360,50 2394,83 -262,55 2657,38
vânzări,mii lei

Balanța de verficare: -262,55+2657,38 = 35360,50-26543,70 = 2394,83= 2394,83 mii lei

În baza rezultatelor obținute se constată o creștere a Venitul din vânzări față de nivelul
anului 2016 cu 2394,83 mii lei sub influența pozitivă a factorului 2 ∆Productivitatea medie
anuală a unui salariat care a contribuit la majorarea indicatorului rezultativ respectiv cu 2657,38
(98*27,12) mii lei. Totodată sub influența factorului 1 ∆Numărul mediu scriptic al salariaților
indicatorul rezultativ s-a redus respectiv cu 262,55 (-4* 65,64) mii lei.
Rezultatele analizei factoriale ne dă posibilitatea să concluzionăm că entitatea analizată
dispune de rezerve interne de majorare a venitului din vânzări pe viitor, astfel dacă numărul
mediu scriptic al salariaților va rămâne la nivelul anului 2016, venitul din vânzări se va majora
suplimentar cu 262,55 mii lei.
Calculul influenței factorilor generali de muncă la devierea venitului din
vânzări pe perioada 2017-2016
Tabelul 11.7
Indicatori Anul Anul Abaterea Inclusiv sub influența
2016 2017 absolută (+;-) ∆Ns ∆Ws
A 1 2 3=2-1 4 5
1. Numărul 102 98 -4 x x
mediu scriptic al
salariaților,
persoane
2. Productivitatea 65,64 92,75 27,12 x x
medie anuală a
unui salariat, ,mii
lei
3. Venitul din 26543,70 35360,50 2394,83 -262,55 2657,38
vânzări,mii lei

Balanța de verficare: -262,55+2657,38 = 35360,50-26543,70 = 2394,83= 2394,83 mii lei

În baza rezultatelor obținute se constată o creștere a Venitul din vânzări față de nivelul
anului 2016 cu 2394,83 mii lei sub influența pozitivă a factorului 2 ∆Productivitatea medie
anuală a unui salariat care a contribuit la majorarea indicatorului rezultativ respectiv cu 2657,38
(98*27,12) mii lei. Totodată sub influența factorului 1 ∆Numărul mediu scriptic al salariaților
indicatorul rezultativ s-a redus respectiv cu 262,55 (-4* 65,64) mii lei.
Rezultatele analizei factoriale ne dă posibilitatea să concluzionăm că entitatea analizată
dispune de rezerve interne de majorare a venitului din vânzări pe viitor, astfel dacă numărul
mediu scriptic al salariaților va rămâne la nivelul anului 2016, venitul din vânzări se va majora
suplimentar cu 262,55 mii lei.
Calculul influenței factorilor detaliați de muncă la devierea venitului din
vânzări pe perioada 2017-2015
Tabelul 11.8
Nr. Nr. de Indicatorii (factorii) corelați Vv Calculul influenței Rezultatul Den
de substi- Ns Pm Z h Wm factorilor influenței umi
calc tuție (+;-) rea
ul fact
oril
or
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1 0 92 82,61 3634,34 7,0 80930,62 6150727,0 x x x
0
2 1 98 82,61 3634,34 7,0 80930,62 166684,48 6150727,00- - ∆Ns
166684,48 5984042,5
2
3 2 98 78,57 3634,34 7,0 80930,62 158532,86 166684,48- -8151,62 ∆P
158532,86 m
4 3 98 78,57 2805,19 7,0 80930,62 122364,66 158532,86- -36168,20 ∆Z
122364,66
5 4 98 78,57 2805,19 7,0 80930,62 122364,66 122364,66- 0,00 ∆h
122364,66
6 5 98 78,57 2805,19 7,0 118050,0 9089854,0 122364,66- 8967489,3 ∆W
5 0 9089854,00 4 m
Total x x x x x x x 2939127,0 x
0

Balanța de verificare: (-5984042,52)+(-8151,62)+(36168,20)+0+8967489,34 = 9089854-


6150727= 2939127,00 mii lei

În baza datelor din tabelul 11.8 se poate constata că majorarea Venitului din vânzări față
de nivelul anului 2015 a fost determinată de influența pozitivă a factorului 5 (Productivitatea
medie anuală a unui muncitor) care a contribuit la sporirea Venitului din vânzări respectiv cu
8967489,34 lei. Concomitent sub influența negativă a factorilor 2 (Ponderea muncitorilor în
total al salariaților), 1(Numărul mediu scriptic al salariaților), și 3 (Numărul mediu de zile lucrate
de un muncitor pe an) indicatorul rezultativ s-a redus respectiv cu 5984042,52, 8151,62 și
36168,20 lei.
La nivelul factorului 4 (Durata medie a zilei de lucru) nu au apărut modificări și respectiv
înfluența acestui factor este 0. Rezultatele analizei factorială dau posibilitatea de a deduce că
entitatea analizată dispune de rezerve interne de majorare a Venitului din vânzări. Astfel dacă
Ponderea muncitorilor în total al salariaților, Numărul mediu de zile lucrate de un muncitor pe
an, Productivitatea medie anuală a unui muncitor vor rămâne la nivelul anului 2015, Venitul din
vânzări se va majora suplimentar cu 5939722,71 lei.
Calculul influenței factorilor detaliați de muncă la devierea venitului din
vânzări pe perioada 2017-2016
Tabelul 11.9
Nr. Nr. de Indicatorii (factorii) corelați Vv Calculul Rezultatul Denumire
de substi Ns Pm Z h Wm influenței influenței a
calcu -tuție factorilor (+;-) factorilor
l
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1 0 102 79,4 2393,8 7, 82654,64 6695026,0 x x x
1 3 0 0
2 1 98 79,4 2393,8 7, 82654,64 107785,38 6695026,00 - ∆Ns
1 3 0 -107785,38 6587240,6
2
3 2 98 78,5 2393,8 7, 82654,64 106645,22 107785,38- -1140,16 ∆Pm
7 3 0 106645,22
4 3 98 78,5 2805,1 7, 82654,64 124971,33 124971,33- 18326,10 ∆Z
7 9 0 106645,22
5 4 98 78,5 2805,1 7, 82654,64 124971,33 124971,33- 0,00 ∆h
7 9 0 12971,33
6 5 98 78,5 2805,1 7, 118050,0 9089854,0 9089854,00 8964882,6 ∆Wm
7 9 0 5 0 -124971,33 7
Total x x x x x x x 2394828,0 x
0

Balanța de verificare: 470390,98+(-1552,92)+(-57172,39)+0+(-402848,86) = 35360,5-26543,7=


8816,8mii lei
În baza datelor din tabelul 11.17 se poate constata că majorarea Venitului din vânzări față
de nivelul anului 2016 a fost determinată de influența pozitivă a factorului 5 (Productivitatea
medie anuală a unui muncitor) și 3 (Numărul mediu de zile lucrate de un muncitor pe an) care a
contribuit la sporirea Venitului din vânzări respectiv cu 8964882,67 lei și 18326,10.
Concomitent sub influența negativă a factorilor 2 (Ponderea muncitorilor în total al salariaților)
și 1(Numărul mediu scriptic al salariaților) indicatorul rezultativ s-a redus respectiv cu
6587240,62 și 1140,16lei.
La nivelul factorului 4 (Durata medie a zilei de lucru) nu au apărut modificări și
respectiv înfluența acestui factor este 0. Rezultatele analizei factorială dau posibilitatea de
a deduce că entitatea analizată dispune de rezerve interne de majorare a Venitului din
vânzări. Astfel dacă Ponderea muncitorilor în total al salariaților, Numărul mediu de zile
lucrate de un muncitor pe an, Productivitatea medie anuală a unui muncitor vor rămâne la
nivelul anului 2016, Venitul din vânzări se va majora suplimentar cu 6586100,47 lei.
Ministerul Educaţiei, Culturii şi Cercetării al Republicii Moldova
Colegiul “ Iulia Hasdeu” din orașul Cahul
Specialitatea-Contabilitate
Catedra de Economie

SARCINA DE LUCRU NR.12


Analiza profitului (pierderii ) și rentabilității
aferente entității ÎM „Gospodăria Comunal-
Locativă Cahul”

Elaborat: Portaru Dana


Verificat : Zbîrciog Tatiana
Cahul 2018
Analiza structurii costului producției
Tabelul 12.1

Anul 2016 Anul 2017 Devierea cotei ±, %


Indicatori Suma, Suma, mii
Cota, % Cota, % Suma, mii lei Cota, %
mii lei lei
1 4 5 6 7 8 9
1. Costuri
materiale, 2741,2 35,36 2209,6 26,55 -531,60 -8,82
mii lei
2. Costuri
cu
4 650,3 59,99 5 713,7 68,65 1063,40 8,66
personalul,
mii lei
3. Costuri
indirecte
de 359,8 4,64 399,6 4,80 39,80 0,16
producție,
mii lei
Total
costuri de 7 751,3 100 8 322,9 100 571,60 x
producție

În baza datelor din tabelul 12.1 se poate constata că la entitatea analizată costul producției
s-a redus comparativ cu nivelul anului 2016 cu 571,60 mii lei (8322,9-7751,3). Această abatere a
fost determinată de reducerea costurilor de materiale cu 531,60 mii lei. Totodată, majorarea
costurilor cu personalul și costurilor indirecte de producție față de nivelul anului 2016 au crescut
fiind de 1063,4 și 39,80 mii lei .
Examinând structura costului producției ,observăm că costurile cu personalul ocupă
ponderea principală, deși,comparativ cu nivelul anului 2016, acestea s-au majorat de la 59,99 la
68,65 %.
Aprecierea generală a cheltuielilor perioadei în dinamică
Tabelul 12.2

Anul 2016 Anul 2017 Devierea cotei ±, %


Indicatori
Suma,
Suma, lei Cota, % Suma, lei Cota, % Cota, %
lei
1 4 5 6 7 8 9
1. Cheltuieli
-
de distribuire, 49580 4,08 29305 2,44 -1,64
20275,00
lei
2. Cheltuieli
administrative, 1 164 933 95,85 1 198 635 99,97 33702,00 4,13
lei
3. Alte
cheltuieli din
activitatea 891 0,07 322 0,03 -569,00 -0,05
operațională,
lei
4. Cheltuielile
perioadei ( rd. -
1 215 404 100 1 198 957 100,00 x
1 + rd. 2 + rd. 16447,00
3)

Din datele tabelului 12.2 rezultă că la entitatea analizată pe parcursul anului 2017 s-a
înregistrat o diminuare a cheltuielilor perioadei cu 16447,00 lei. Această abatere a fost
determinată de reducerea cheltuielilor de distribuire cu 20275,00 lei și a altor cheluieli din
tivitatea operațională. Examinând structura cheltuielilor perioadei observăm că cheltuielile
administrative ocupă ponderea cea mai mare care pe percursul 2017 s-a modificat de la 95,85%
la 99,97 % . Și totuși analiza generală a cheltuielilor perioadei nu este concludentă.
Ea caracterizează situația numai pe ansamblul lor. Pentru a evidenția posibilitățile de
reducere acestor cheltuieli pe viitor apare necesitatea examinării aprofundate a fiecărei grupe de
cheltuieli în parte.
Aprecierea generală a costurilor de materiale în costul producției
Tabelul 12.3
Anul 2016
Indicatori trimestrul trimestrul
trimestrul I trimestrul II III IV Total
1 2 3 4 5 6
1. Costuri și
cheltuieli
443,3 426,4 406,7 1464,8 2741,2
materiale - total,
mii lei
1.1 materii
prime,
materiale, 47,8 58,5 64,7 120,7 291,7
semifabricate,
piese de schimb
1.2 combustibil 235,6 252,6 239,5 280,3 1008,0
2. Costuri cu
personalul- 1084,9 1169,8 1187,6 1208,0 4650,3
total, mii lei
2.1 remunerații
853,4 921,3 938,7 952,1 3665,5
personal
2.2 contribuții
privind CAS și 231,5 248,5 248,9 255,9 984,8
PAM
3. Costuri
indirecte de
134,6 201,3 378,9 151,1 865,9
producție - total,
mii lei
3.1 amortizarea
activelor pe 62,5 61,3 61,5 63,6 248,9
termen lung
3.2 alte
consumuri li
25,3 6,1 62,9 16,6 110,9
cheltuieli
operașionale
3.3Consumuri și
cheltuieli
aferente 46,8 133,9 254,5 70,9 506,1
serviciilor
prestate de terți
Total costuri de
1662,8 1797,5 1973,2 2823,9 8257,4
producție
Venitul din
123,4 890,8 939,6 1583,2 3537,0
vânzări
Aprecierea generală a costurilor de materiale în costul producției
Tabelul 12.4
Total Recalcula
Anul 2017
2016 t
Indicatori
trimestru trimestru trimestrul trimestru
Total
lI l II III l IV
1 2 3 4 5 6 7 8
1. Costuri și
cheltuieli 2209,
475,2 532,3 507,4 694,7 2741,2 6218,6
materiale - 6
total, mii lei
1.1 materii
prime,
materiale,
69,3 101,3 86,3 82 338,9 291,7 661,7
semifabricate,
piese de
schimb
1.2 1236,
285,7 301,3 319,9 329,1 1008,0 2286,7
combustibil 0
2. Costuri cu
5713,
personalul- 1108,1 1454,2 1566,4 1585,0 4650,3 10549,5
7
total, mii lei
2.1
4502,
remunerații 870,2 1146,1 1238,6 1247,8 3665,5 8315,4
7
personal
2.2 contribuții
1211,
privind CAS 237,9 308,1 327,8 337,2 984,8 2234,1
0
și PAM
3. Costuri
indirecte de
198,7 200,1 197,1 223,7 819,6 865,9 1964,3
producție -
total, mii lei
3.1
amortizarea
64,0 68 75,3 81,5 288,8 248,9 564,6
activelor pe
termen lung
3.2 alte
consumuri li
55,2 17,9 37,7 110,8 110,9 251,6
cheltuieli
operașionale
3.3 Consumuri 79,5 114,2 121,8 104,5 420,0 506,1 1148,1
și cheltuieli
aferente
serviciilor
prestate de
terți
Total costuri 8742,
1782,0 2186,6 2270,9 2503,4 8257,4 18732,4
de producție 9
Venitul din 8023,
1587,6 1923,2 1812,3 2700,8 3537,0 x
vânzări 9

Aprecierea generală a costurilor de materiale în costul total de producție


Tabelul 12.5
Consum
uri de
bază
Cota parte în
recalcula
Anul Abaterea Abaterea modificarea
Indicatori te la
2017 absolută relativă totală a costului
venitul
de producție
din
vânzări
efectiv
A 1 2 3=2-1 4=3/1*100 5=3/4.1*100
1. Materii
prime,
materiale, 661,7 338,9 -322,8 -48,78 -1,72
semifabricate,p
iese de schimb
2. Combustibil 2286,7 1236 -1050,7 -45,95 -5,61
3. Total costuri
materiale în 2209,
6218,6 -4009,0 -64,47 -21,40
costul 6
producției
4. Costul 8742,
18732,4 -9989,5 -53,33 x
producției 9

Din datele tabelului 12.5 rezultă că la ÎM”Gospodăria Comunal-Locativă Cahul ”în anul
2017 costurile de materiale s-au redus comparativ cu nivelul de bază recalculat în total cu 4009
mii lei, ceea ce a contribuit la diminuarea costului de producție cu 21,40 % [4009 : 18732) *
100].
Examinând componența acestor costuri pe fiecare element în parte, vom observa că
această abatere a fost determinată de influența pozitiv asupra costurilor cu materii prime,
materiale, semifabricate, piese de schimb cu 48,78 mii lei.
Totodată diminuarea costurilor de combustibil au condus la micșorarea costurilor de
producție cu 45,95 mii lei. Cota-parte a acestor modificări pe fiecare element în parte în
micșorarea totală a costului producției a atins respectiv nivelul de 1,72, și 5,61 puncte
procentuale.
Calculul influenței factorilor asupra modificării costurilor directe de
materiale în costul producției
Tabelul 12.6
Inclusiv sub influența modificării
Abatere
Anul Recalcula Anul venitului structurii și
Indicatori a nivelul de
2016 t 2017 din sortimentulu
absolută consum
vânzări i
A 1 2 3 4=3-1 5=%vv*1 6=(2-1)-5 7=3-2
1. Materii
prime,
materiale,
291,7 661,7 338,9 47,2 64,0 306,0 -322,8
semifabricate
, piese de
schimb
2. 1008,
661,7 1236 228,0 221,3 -567,6 574,3
Combustibil 0
3. Total
costuri
2741, 2209,
materiale în 6218,6 -531,6 601,7 2875,7 -4009,0
2 6
costul
producției
[Link] 8257, 8742,
18732,4 485,5 10472,86 2,14 -9989,5
producției 4 9
5Venitul din
4486,9
vânzări 3537 x 8023,9 x x x
 226,83

126,83

În baza datelor din tabelul 12.6 putem constata că la ÎM”Gospodăria Comunal-Locativă


Cahul ” , costurile directe de matriale în costul producției aferent anului de gestiune s-a majorat
față de anul 2016 cu 485,5 mii lei. Examinând situația pe fiecare element de cost în parte, putem
observa că creșterea totală a fost determinată de ambele elemente materii prime, materiale,
semifabricate, piese de schimb și combustibil care au constituit respectiv 228,0 și 531,6 mii lei.
Pentru a aprecia mai obiectiv modificările survenite în componența costurilor directe de
materiale vom apela la rezultatele analizei factoriale.
Astfel, sub influența modificării Venitului din vânzări costurile directe de materiale s-au
majorat cu 10472,86 mii lei, inclusiv :
- materii prime, materiale, semifabricate, piese de schimb cu 370 mii lei
- combustibil cu 1278,4 mii lei Toate supraconsumurile sub influența sunt justificate, deoarece
venitul din vânzări s-a majorat de 2 ori comparativ cu anul 2016. Sub influența modificării
structurii și sortimentului serviciilor prestate costurile de materiale nu au survenit nici o
modificare Nemodificarea costurilor respective sub influența acestui factor se apreciază
pozitiv în activitatea entității analizate, cu condiția că toate obligațiunile contractuale în perioada
de gestiune au fost repectate integral. Sub influența modificării de consum pe unitate de servicii
costurile directe de materiale s-au micșorat în total cu 4009 mii lei. Această modificare a fost
datorată influenței negative a elementului 2 Combustibil, care a influențat respectiv cu 574,3 mii
lei. Tot odată reducerea costurilor legate de materii prime, materiale, semifabricate, piese de
schimb au compensat relativ influența elementului 2, respectiv cu 322,8 mii lei. Majorarea
costurilor sub influența acestui factor se apreciază negativ, deoarece acest factor depinde de
efortul colectivului de muncă.
Totalizând cele expuse mai sus, putem menționa că entitatea dispune de rezerve interne
de reducere a costurilor materiale pe viitor pe fiecare cost în parte, pe baza resectării normelor de
cosnum pe unitate de servicii la nivelul anului precedent.
Aprecierea generală a costurilor cu personalul în costul producției
Tabelul 12.7
Consumuri Cota parte
de bază în
recalculate Abaterea Abaterea modificarea
Indicatori Anul 2017
la venitul absolută relativă totală a
din vânzări costului de
efectiv producție
A 1 2 3=2-1 4=3/1*100 5=3/4.1*100
1. Costuri
directe cu 8315,4 4502,7 -3812,7 -45,85 -20,35
personalul
2.
Contribuți
i la
asigurările
2234,1 1211 -1023,1 -45,79 -5,46
sociale și
primele de
asigurări
medicale
3. Total
costuri cu 10549,5 5713,3 -4836,2 -45,84 -25,82
personalul
4. Costul
18732,4 8742,9 -9989,5 -53,33 x
producției

Din datele tabelului 12.7 rezultă că la ÎM”Gospodăria Comunal-Locativă Cahul ”în anul
2017 costurile cu personalul s-au redus comparativ cu nivelul de bază recalculat în total cu
4836,2 mii lei, ceea ce a contribuit la reducerea costului total de producție cu 82,5 % (-4836,2 :
18732,4)*100). Această reducere se datorează influenței ambilor elemente costurilor privind
retribuirea muncii și a contribuțiilor la asigurările sociale și primelor de asigurări medicale, care
s-au redus respectiv cu 3812,7 și 1023,1 mii lei.
Aceste elemente au constituit respectiv 20,35 și 5,46 puncte procentuale din modificarea
totală a costului producției.
Calculul influenței factorilor asupra modificării costurilor cu personalul în
costul producției
Tabelul 12.8
Inclusiv sub influența modificării
Anul Recalcula Anul Abaterea venitului nivelul
Indicatori structurii și
2016 t 2017 absolută din de
sortimentului
vânzări consum

A 1 2 3 4=3-1 5=%vv*1 6=(2-1)-5 7=3-2


1. Costuri
directe cu
personalul 4650,3 10549,5 5713,3 1063,0 5898,0 1,2 -4836,2
inclusiv CAS și
PAM
2. Venitul din
3537 x 8023,0 4486,0 x x x
vânzări
226,83
126,83%
În baza datelor din tabelul 12.8 putem constata că la ÎM”Gospodăria Comunal-
Locativă Cahul”costurile cu personalul s-au majorat în total, comparativ cu nivelul anului
2016 cu 1063 mii lei . Pentru a aprecia mai obiectiv modificările survenite în componența
costurilor cu personalul vom apela la rezultatele analizei factoriale. Astfel, sub influența
modificării venitului din vânzări costurile cu personalul s-au majorat cu 5898 mii lei
(126,83*4650,3/100). Majorarea acestor cosumuri sub infuența acestui factor sunt
justivficate,deoarece venitul din vânzări s-a majorat cu 126,83% față de anul precedent.
Sub infuența structurii și sortimentului serviciilor prestate costurile de retribuirea
muncii sa majorat cu 1,2 mii lei (5713,3-4650,3-5898). Modificarea costurilor respective
sub influența acestui factor se apreciază negativ în activitatea entității analizate, cu condiția
că toate obligațiunile contractuale în perioada de gestiune au fost repectate integral. Sub
influența modificării de consum pe unitate de servicii costurile directe de retribuirea muncii
s-au redus în total cu 4836,2 mii lei (5713,3-10549,5).
Reducerea costurilor sub influența acestui factor se apreciază pozitiv, deoarece acest
factor depinde de efortul colectivului de muncă, și denotă faptul că s-au respectat normele
de consum pe unitate de producție.
Aprecierea structurii cheltuielilor entității pe feluri de activități în dinamică
Tabelul 12.9

Anul 2016 Anul 2017 Devierea cotei ±, %


Indicatori
Cota, Cota,
Suma, lei Suma, lei Suma, lei Cota, %
% %
1 4 5 6 7 8 9
1. Cheltuieli
operaționale - 8 212 797 100,00 8 713 580 100,00 500 783 x
total, inclusiv :
1.1 Costul
7046973 85,80 7514623 86,24 467 650 0,44
vânzării, lei
1.2 Cheltuieli de
49580 0,60 29305 0,34 -20 275 -0,27
distribuire, lei
1.3 Cheltuieli
1 164 933 14,18 1 198 635 13,76 33 702 -0,43
administrative, lei
1.4 Alte cheltuieli
din activitatea 891 0,01 322 0,00 -569 -0,01
operațională, lei

În baza datelor din tabelul 12.9 se poate constata că la ÎM “Gospodăria Comunal-Locativă


Cahul”s-a înregistrat o tendință de majorarea a cheltuielilor totale comparativ cu anul 2016 de la
8212797 la 8713580 lei sau cu 500783 lei. Această abatere a fost determinatăde sporireaa tuturor
tipurilor de cheltuieli operaționale, care au influențat respectiv cu 467650, 33702 lei și sub influența
negativa de 20275 lei.
Examinând ponderea fiecărui element în parte putem observa că costul vânzării ocupă ponderea
principală în totalul cheltuielilor entității, care înregistrează o majorare față de nivelul anului 2016
de la 85,80 la 86,24 sau cu 0,44 puncte procentuale.
Ministerul Educaţiei, Culturii şi Cercetării al Republicii Moldova
Colegiul “ Iulia Hasdeu” din orașul Cahul
Specialitatea-Contabilitate
Catedra de Economie

SARCINA DE LUCRU NR.14


Analiza situației patrimoniale și financiare a
entității ÎM „Gospodăria Comunal-Locativă
Cahul ”
Elaborat: Portaru Dana
Verificat : Zbîrciog Tatiana

Cahul 2018
Analiza mărimii şi evoluţiei patrimoniului entității pe perioada anilor
2015-2017
Tabelul 14.1

Nr. La finele anului, lei Ritmul creşterii, %


crt Indicatori
. Anul 2015 Anul 2016 Anul 2017 2017/2015 2017/2016
1 2 3 4 5 6 7
Valoarea
1. totală a 3 598 016 3 341 767 4 138 313 115,02 123,84
activelor
Venituri din
2. 61 507 727 6695026 9 089 854 14,78 135,77
vânzări

70,000,000

60,000,000

50,000,000

40,000,000

30,000,000

20,000,000

10,000,000

0
Valoarea totală a Venituri din vânzări
activelor

2015 2016 2017

Din datele tabelului 14.1 rezultă că în dinamică se evidenţiază o tendinţă negativă de


reducere a patrimoniul aflat la dispoziţia ÎM.”Gospodăria Comunală-Locativă Cahul ”. Dacă la
începutul anul 2015 activele controlate de entitate au constituit 3598016 lei, atunci la sfârşitul
anului 2017 acestea au crescut și alcătuie 4138313 lei, cu toate că față de anul 2016 acestea au
crescut.
Însă datele tabelului atestă utilizarea eficientă a patrimoniului disponibil. Ultima
concluzie reiese din faptul că o dată cu majorarea activelor controlate de entitate, are loc
majorarea considerabilă a veniturilor obţinute în urma utilizării acestora în activitatea de
întreprinzător.

Analiza structurii patrimoniului entității pe perioada anilor 2015-2017


Tabelul 14.2

Anul 2015 Anul 2016 Anul 2017 Devierea cotei ±, %


Grupa
activelor Cota, Suma, Cota, Suma, Cota,
Suma, lei 2017/2015 2017/2016
% lei % lei %
1 2 3 4 5 6 7 8 9
[Link]ăr
i 20403 0,57 19226 0,58 114846 2,78 2,21 +2,20
necorporale
2. Mijloace
692 677 19,25 497 568 14,89 990698 23,94 4,69 +9,05
fixe
3. Stocuri de
mărfuri şi 1 085 086 30,16 1156560 34,61 1042360 25,19 -4,97 -9,42
materiale
4. Creanţe și
avansuri 1 718 457 47,76 1309768 39,19 1408707 34,04 -13,72 -5,15
curente
5. Numerar 6820 0,19 270962 8,11 488222 11,80 11,61 +3,69
6. Alte
active 74573 2,07 87683 2,62 93480 2,26 2,07 -0,36
circulante
3 341 100,0
Total active 3 598 016 100,00 100,00 4138313 x x
767 0

Informaţia conţinută în tabelul 14.2 atestă faptul că în structura patrimoniului


ÎM.”Gospodăria Comunală-Locativă Cahul ” prevalează mijloacele fixe. Totodată, se observă
reducerea absolută şi o creșterea relativă a acestei grupe de active. Dacă în anul 2015 mijloacele
fixe au constituit 19,25 la sută din totalul patrimoniului disponibil, atunci în anul 2017 cota
mijloacelor fixe a alcătuit numai 23,94 %, adică cu 4,69 % mai mult decât în anul 2015 sau cu
9,05 % mai puțin decât în anul 2016.
Considerabil a scăzut cota stocurilor de mărfuri şi materiale care în anul 2017 au alcătuit
25,19 % din totalul activelor, ceea ce este cu 4,97 % mai puţin decât în anul 2015 sau cu 9,42 %
mai puțin decât în anul 2016.
Se observă reducerea absolută şi relativă a resurselor economice sustrase în decontările cu
debitorii. Cota creanţelor s-a redus pe parcursul anului 2017 cu 13,72 % față de anul 2015 (de la
47,76 % în anul 2015 la 34,04 % în anul 2017) și cu mcșorat cu 5,15 % față de anul 2016 (de la
39,19 % în anul 2016 la 34,04% în anul 2017).
Restul modificărilor survenite în structura patrimoniului ÎM.”Gospodăria Comunală-
Locativă Cahul ” nu au fost atât de însemnate.

Analiza coeficienţilor structurii activelor


Tabelul 14.3
Abaterea absolută
Denumirea (+/-)
coeficientulu Anul 2015 Anul 2016 Anul 2017
2017- 2017-
i
2015 2016
1 2 3 4 5 6
1. Rata 713080 : 3598016
516794 : 3341767=0,15 1105544:4138313=0,26 0,06 0,11
imobilizărilor =0,20
2. Rata
(692677+1085086): (497568+1156560):
patrimoniului (990698+1042360):
3598016 3341767= 0,15 0,15
cu destinaţie 41383133 =0,64
=0,49 0,49
de producţie
3. Rată
compoziţiei 990698:3032769=
692677:2884936=0,24 497568:2824973=0,18 0,09 0,15
tehnice a 0,33
activelor
[Link]
de reînoire a 818947:4142802=
 - 52688:3330070=0,0158 0,1977 0,1819
mijloacelor 0,1977
fixe
4. Rata medie
2832502:3330070= 3152104:4142802=
de acumulare  - 0,7609 -0,0897
0,8506 0,7609
a uzurii
5. Rata 488222:4138313=0,118
activelor
perfect
lichide 6820:3598016=0,0019 270962:3341767=0,0811 0 0,1161 0,0369

Calculul coeficienţilor structurii patrimoniului ÎM.”Gospodăria Comunală-Locativă Cahul”


permite constatarea următoarelor concluzii.
Structura patrimoniului se caracterizează prin rata ridicată de imobilizare a activelor care la
sfârşitul anului 2017 a alcătuit 26 %, în dinamică se observă o creștere a nivelului de imobilizare
față de 2015, ce este justificat în condiţiile unui grad sporit de utilizare a capacităţilor de
producţie existente, și o creștere față de anul 2016.
De asemenea a sporit și rata compoziției tehnice a activelor de la 0,24 în anul 2015 la 0,33 la
sfârșitul anului 2017, având iarași o diminuare față de 2016 cu 0,18%.
Rata sporită a patrimoniului cu destinaţie de producţie caracterizează pozitiv structura activelor
entității. Din totalul activelor controlate de entitate la sfârşitul anului 64 % pot fi folosite direct
pentru desfăşurarea activităţii operaţionale.
Totodată,calculele efectuate au dezvăluit și unele aspecte negative aferente potențialului
entității,în primul rînd ,atrage atenția caracterului instabil al procesului de reînoire a mijloacelor
fixe ce se observă din fluctuația considerabilă a coeficientului corespunzător.
Compararea coeficientului de reînore a mijloacelor fixe cu rata medie de acumulare a uzurii
denotă faptul că entitatea în anul 2016 și 2017 a folosit o parte din sursele proprii de finanțare
destinate reînoirii mijloacelor fixe pentru alte scopuri.
La nivel foarte scăzut, cu tendinţa de creștere , se situează rata activelor perfect lichide, în anul
2017 cota mijloacelor băneşti în suma totală a activelor s-a majorat de la 0,0019 și 0,0811 la
0,1180 Acest fapt denotă condiții satisfăcătoare privind achitarea datoriilor curente.
Analiza ratelor generalizatoare de rotație a activelor
Tabelul 14.3
Indicatori Anul 2015 Anul 2016 Anul 2017 Abaterea Abaterea
Absolută Absolută
2017- 2017-2016
2015
1 2 3 4=3-2
[Link] din +
2394828
prestarea serviciilor , 6150727 6695026 9089854 2939127
lei
[Link] medie a 3469891,50 +551519 270149
3188521,50 3740040
activelor, lei
[Link]ărul de rotații
0,5014 0,5009
a activelor ( rd.1 1,9290 1,9295 2,4304
÷rd.2 )
[Link] înzestrării
veniturilor din 0,52
0,52 0,41 -0,11 -0,11
prestarea serviciilor
cu active ,lei
( rd.2 ÷ rd. 1 )
[Link] de rotație a 186,62 186,58 148,12 -38,5 -38,46
activelor , zile ( 360
÷ rd. 3 )

Datele tabelului arată că la ÎM”Gospodăria Comunal-Locativă Cahul ”, în anul 2017, s-a majorat
nesemnificativ numărul de rotaţii ale activelor de 0,5014 ori faţă de 2015 și de 0,5009 ori față de
[Link]ător se menține rata înzestrării veniturilor din vânzări cu active de la 0,52 lei la
0,52 lei, ceea ce înseamnă că pentru a genera venituri din vânzări în valoare de un leu entitatea a
avut nevoie cu 0,11 lei de active atât în anul 2015 cât și în 2016 .
De menţionat că, în perioada analizată, s-a încetinit rotaţia activelor cu 38,5 zile față de anul
2015 sau cu 38,46 zile față de anul 2016.
Analiza generală a ratelor de rotaţie a părţilor componente ale activelor totale
pe perioada anilor 2015-2017
Tabelul 14.4
Indicatori Anul 2015 Anul 2016 Anul Abaterea Abaterea
2017 absolută 2017- absolută
2015 2017-
2016
1 2 3 4
[Link] din
+2939127 2394828
prestarea serviciilor , 6150727 6695026 9089854
lei
[Link] medie a -72777 149011
816910 595122,50 744133
mijloacelor fixe
[Link] medie a 571526 73916,5
2357345 2854954,50 2928871
activelor curente
4. Numărul de rotații
12,215 4,686 0,965
ale mijloacelor fixe 7,529 11,250
( rd.1 ÷rd.2 )
5. Numărul de rotații
3,104 0,495 0,759
ale activelor curente 2,609 2,345
( rd.1 ÷ rd.3)
6. Durata de rotație a
activelor curente ,
137,97 153,51 116,00 -21,98 -37,52
zile
( rd.2 *360 ÷ rd. 1 )

Din calculele efectuate în tabel rezultă că, la ÎM”Gospodăria Comunal-Locativă Cahul ”, în anul
2017 faţă de anii precedenți, a avut loc creșterea numărului de rotații ale activelor curente de
0,495 ori față de 2015 și majorarea numărului de rotaţii ale mijloacelor fixe, de 4,69 ori față de
2015. Aceasta a condiţionat accelerarea rotaţiei a activelor curente cu 21 zile față de 2015.
Analizând rezultatele anului 2017 față de anul 2016 am observat reducerea numărului de rotații
ale activelor curente de 0,759 ori. Totodata, constatăm majorarea numărului de rotaţii ale
mijloacelor fixe, de 0,97 ori. . Aceasta a condiţionat încetinirea rotaţiei a activelor curente cu
37,52 zile față de 2016.
Deci, în perioada analizată, ÎM ”Gospodăria Comunal-Locativă Cahul ”, a utilizat eficient atât
activele sale imobilizate în mijloace fixe,cât și cele curente. Situaţia creată la întreprindere cere o
apreciere mai detaliată a ratelor de rotaţie a activelor curente aflate în diferite faze de circulaţie
ale acestora.
Vom determina suma mijloacelor sustrase sau atrase în circuit în urma modificării rotaţiei
activelor curente ale ÎM ”Gospodăria Comunal-Locativă Cahul ”,, în comparaţie cu realizările
anului 2015. În baza datelor din tabelul vom efectua calculele respective şi vom interpreta
rezultatele obţinute.
± Efectul = (Durata de rotaţie curentă - Durata de rotaţie de bază) *(Veniturile din vânzări
curente/ Nr. de zile în perioada curentă)
±E = (12,215-137,97) x 9089854: 360 = -554734 leiAşadar, în urma accelerării rotaţiei activelor
curente cu 21,98 zile, întreprinderea poate să sustragă mijloace bănești suplimentare, din
circuitul economic, active curente în sumă de 554734 lei
Vom aprecia influenţa modificării numărului de rotaţii ale activelor circulante asupra abaterii
veniturilor din vânzări şi a profitului brut în comparaţie cu datele anului precedent. În baza
datelor din tabelul 8 şi din Situația de profit și pirderi al ÎM...., vom efectua calculele respective
şi vom interpreta rezultatele obţinute.
Abaterea veniturilor din vânzări = (12,215-7,529) x2928871 =+13724689,50 lei
Aşadar, în urma majorării numărului de rotaţii ale activelor circulante în anul 2017 faţă de 2015,
veniturile din vânzări s-au majorat cu 13724689,50 lei.
Vom determina suma mijloacelor sustrase sau atrase în circuit în urma modificării rotaţiei
activelor curente ale ÎM..., în comparaţie cu realizările anului 2016. În baza datelor din tabelul
vom efectua calculele respective şi vom interpreta rezultatele obţinute.
± Efectul = (Durata de rotaţie curentă - Durata de rotaţie de bază) *(Veniturile din vânzări
curente/ Nr. de zile în perioada curentă)
±E = (116-153,51) x 9089854: 360 = -947112,28 lei
Aşadar, în urma încetinirii rotaţiei activelor curente cu 37 zile, întreprinderea trebuie să atragă
mijloace bănești suplimentare, în circuitul economic, active curente în sumă de 947112,28 lei.
Vom aprecia influenţa modificării numărului de rotaţii ale activelor circulante asupra abaterii
veniturilor din vânzări şi a profitului brut în comparaţie cu datele anului precedent. În baza
datelor din tabel şi din Situația de profit și pirderi al ÎM..., vom efectua calculele respective şi
vom interpreta rezultatele obţinute.
Abaterea veniturilor din vânzări = (12,215-11,250) x 2928871 = +2826360,52 lei
Aşadar, în urma majorării numărului de rotaţii ale activelor circulante în anul 2017 faţă de 2016,
veniturile din vânzări s-au majorat cu 2826360,52 lei.
Calculul și analiza factorială a patrimoniului net
Patrimoniul net = Total active-Datorii pe termen lung-Datorii curente
Tabelul 14.5
2017 față de 2015 2017 față de 2016

Anul Anul Influenţa Influenţa


Indicatori Anul 2015 Abaterea, asupra Abaterea, asupra
2016 2017
± patrimoniului ± patrimoniului
net net
1 2 3 4 5 6 7 8

1. Total 4 138
3 598 016 3 341 767 +540 297 +540 297 +796 546 +796 546
active 313

2. Datorii
pe termen 0 0 0 0 0 0 0
lung
3. Datorii
821 759 306 644 299 160 -522 599  +522 599 -7 484 +7484
curente
4.
Patrimoniu 3 839
2 776 257 3 035 123 1 062 896 X 804 030 X
l net (rd.1- 153
rd.2-rd.3)

Din calculele efectuate în tabelul 14.5 rezultă că la sfârșitul perioadei 2017 ÎM.”Gospodăria
Comunală-Locativă Cahul” dispune de patrimoniul net în suma totală de 389153 lei. Totodată,
în dinamică se observă tendinţa negativă de reducere a activelor nete, care s-au micşorat în
cursul anului comparativ cu 2015 cu 1062896 lei iar față de 2016 cu 804030 lei.
Reducerea menţionată s-a produs din cauza reducerii considerabile a activelor curente. Sub
influenţa acestui factor patrimoniul net a crescut cu 5225 mii lei în perioada 2015 și cu 7484 mii
lei în perioada [Link]ă, mișorarea datoriilor curente a diminuat cu 522599 lei influenţa
negativă a reducerii activelor curente din anul 2015 iar micșorarea datoriilor curente din anul
2016 a adus o influență pozitivă a creșterii datoriilor curente cu 7484 lei.
Analiza coeficienţilor structurii surselor de finanţare a activelor pe perioada
anilor 2015-2017
Tabelul 14.7
Abaterea
Denumirea
absolută (+/-)
coeficientulu Anul 2015 Anul 2016 Anul 2017
2017- 2017-
i
2015 2016
1 2 3 4 5 6
1.
2776257÷3598016= 2512734 ÷ 3341767 3191937÷4138313=
Coeficientul 0,00 0,02
0,77 =0,75 0,77
de autonomie
2.
Coeficientul
821759÷ 3598016 829033÷ 3341767= 946376÷4138131=
de atragere a =0,23 0,25 0,23
0 -0,02
surselor
împrumutate
3.
Coeficientul
corelaţiei 821759÷ 2776257 829033 ÷ 2512734 946376÷3191937=
0 -0,03
dintre sursele =0,30 =0,33 0,30
împrumutate
şi proprii
4. Rata
3598016 ÷ 821759 3341767 ÷ 829033 4138313÷946376=
solvabilităţii =4,38 =4,03 4,37
-0,01 0,34
generale
5. Rata
generală de
3598016 ÷ 2776257 3341767 ÷ 2512734 4138313÷3191937=
acoperire a 0 -0,03
=1,30 =1,33 1,30
capitalului
propriu

Datele tabelului atestă nivelul foarte scăzut al independenţei financiare a


ÎM.”Gospodăria Comunală-Locativă Cahul” de sursele împrumutate atrase. Această concluzie
rezultă din faptul că în structura pasivelor absolut prevalează sursele împrumutate de finanţare.
Astfel, în anul 2017 capitalul propriu a constituit 77 % din totalul surselor de formare a
patrimoniului. Toate rezultatele nu depăşesc cu mult nivelul de siguranţă (50 %).
Astfel, se poate menţiona că în decursul întregii perioade analizate la ÎM.”Gospodăria
Comunală-Locativă Cahul” nu s-a respectat structura de finanţare a activelor. Aceeaşi concluzie
se desprinde şi din analiza restului indicatorilor prezentaţi.

Clasarea activelor în funcţie de gradul lichidităţii şi pasivelor după scadenţa


Tabelul 14.8

Grupe de active şi
Nr. cri. Anul 2015 Anul 2016 Anul 2017
pasive

1 2 3 4 5
1 Total active 4 138 313
3598016 3341767
1.1 A , — Numerar 6280 270 962 488 222
A2 —creanţe,
1.2 investiții financiare 1 718 457 13 097 681 984 231
curente
A3 - stocuri de
mărfuri şi
1.3 189 652 179 826 181 559
materiale, alte
active circulante.
A4 - active
1.4 14 040 485 13 264 852 12 546 197
imobilizate
2 Total pasive 3 598 016 3 341 767 4 138 313
P-i - datorii urgente
2.1 (cu termenul 0 0 0
expirat)'
P2 — datorii
2.2 curente (cu 19 372 336 8 481 118 8 585 091
termenul neexpirat)'
P3 - datorii pe
2.3 0 0 0
termen lung

2.4 P4 - capital propriu 7 087 164 5 576 112 5 180 652


Studierea informaţiei prezentate în tabelul 14.8 permite de a constata următoarele. Atât în
anul 2015 și 2016, cât şi anul 2017, suma activelor perfect lichide este mai mare în comparaţie
cu datoriile urgente, deoarece datoriile urgente sunt 0, ceea atestă respectarea condiţiei A1 > P1.
Aceeaşi concluzie este valabilă în privinţa activelor lent realizabile în concordanţă cu
datoriile pe termen lung, adică se constată corespunderea condiţiei A3 > P3. Totodată, se observă
că suma activelor ușor realizabile este mai redusă în comparaţie cu datoriile curente
(nerespectarea condiţiei A2 > P2), ce au condiţionat formarea fondului de rulment net negativ,
adică necorespunderea condiţiei A4 < P4.

Calculul coeficienţilor lichidităţii în cadrul analizei exprese


Tabelul 14.9
Abaterea
Calcului coeficientului
N Denumirea absolută (+/-)
r coeficientului 2017- 2017-
Anul 2015 Anul 2016 Anul 2017
2015 2016
1 2 3 4 5 6 7
2824973÷
Lichiditatea 2884936÷821759 3032769÷946376 -
1 829033= -0,31
curentă =3,51 =3,20 0,2100
3,41
1799850÷ 1668413÷
Lichiditatea 1990409÷946376
2 821759 829033= -0,09 0,09
intermediară =2,10
= 2,19 2,01

270962÷
Lichiditatea 6820÷821759 488222÷946376
3 829033= 0,512 0,2
absolută =0,008 =0,52
0,32

Din calculele efectuate în tabelul rezultă că la ÎM.”Gospodăria Comunală-Locativă


Cahul” în decursul anului 2017 s-a înregistrat o variabilitate de modificări a coeficienţilor
lichidităţii, în particular, lichiditatea curentă (active curente/datorii pe termen scurt) care în anul
de gestiune a constituit 3,20 a înregistrat o creştere faţă de anul 2016 cu 0,21 și în același timp o
diminuare față de anul 2015 cu 0,31. Este de menționat că în fiecare din anii analizaţi
coieficientul respectiv se află la un nivel foarte ridicat de intervalul optim stabilit (2-2,5),iar
lichiditatea în decursul anului 2017 s-a micșorat față de anul 2015 până la 2,10.
Din cauza micşorării sumei mijloacelor băneşti şi creanţelor în condiţiile creşterii
datoriilor pe termen scurt a scăzut şi lichiditatea intermediară (mijloace băneşti + investiţii pe
termen scurt + creanţe pe termen scurt)/datorii pe termen scurt. În decursul anilor ulteriori
lichiditatea intermediară s-a majorat respectiv până la 2,01 și 2,10.
La cel mai scăzut nivel ,în comparație cu intervalul optim (0,2-0,25) ,se situează
coeficientul lichidităţii absolute (mijloace băneşti /datorii pe termen scurt). Este de menţionat că
acest coeficient corespunde cerinţelor atât în anul 2016 e de (0,32 ) , cât şi anii 2017 fiind de
( 0,52)și 2015 nu se încadrează e de (0,008) demonstrând evoluţia negativă în urma reducerii
sumei mijloacelor băneşti disponibile în condiţiile creşterii datoriilor pe termen scurt.
Evoluția fluxurilor de numerar și realizarea Planului de afacere
Tabelul 14.10
Nr. Tipuri de activitatea Anul 2015 Anul 2016 Anul
Crt 2017
.
1 2 3 4
1. Activitatea operațională -147466 94142 217260
2. Activitatea investițională - -
3. Activitatea financiară 150000 170000 -
4. Încasări (plăți ) excepționale - -
Flux net total 2534 264142 217260

Informaţiile din tabelul afirmă existenţa tendinţelor negative în situaţia cu fluxurile de


numerar.În primul rînd , Î.M. “Gospodăria Comunal-Locativă” atrage apariţia fluxului net
negativ din activitatea operaţională . Dacă în anul 2015 Î.M. “Gospodăria Comunal-Locativă” în
urma activității operaționale a obținut fluxul net negativ în sumă de 147466 lei, în anul 2016
entitatea a obținut fluxul net pozitiv în sumă de 94142 lei, atunci în anul 2017 plățile
operaționale au depășit încasările de acest tip cu 217260 lei.
Din datele tabelului rezultă, de asemenea, că întreprinderea nu îndreaptă mijloacele băneşti
încasate pentru procurarea mijloacelor fixe, ceea ce, în mod normal, ar fi reflectat prin flux de
net negativ din activitatea de investiții. Lipsa de atenție cuvenită față de acest aspect poate crea
dificultăți în procesul desfășurării activității operaționale din insuficiența potențialului tehnic.
Fluxul net pozitiv provenit din activitatea financiară în sumă de 0 lei nu a compensat pe
deplin efectul negativ din activitatea operaţională.În consecinţă , la Î.M. “Gospodăria Comunal
Locativă” în perioada de gestiune s-a constatat depășirea încasările de numerar asupra plăților în
sumă totală de 217260 lei.
Incapacitatea entităţii de a forma fluxul net pozitiv din activitatea sa economico-
financiară impune dezvăluirea cauzelor respective prin efectuarea analizei structurale și
factoriale.
Analiza separată a structurii încasărilor și plăților în numerar
Tabelul 14.11
Fluxurile mijloacelor Anul 2015 Anul 2016 Anul 2017
bănești Suma,lei Cota , Suma , lei Cota , % Suma , Cota , %
% lei
1 2 3 4 5 6 7
Încasări bănești
1.Încasări din vânzări 6517799 99,86 7477796 99,06 9313734 99,31
[Link] încasări 8959 0,14 70848 0,94 65100 0,69
operaționale
Total încasări bănești 6526758 100,00 7548644 100,00 9378834 100,00
Plăți bănești
[Link]ăți pentru stocuri și 1810791 27,13 2015465 27,04 2987422 32,61
servicii procurate
2. Plăți către angajați 4224237 4384463
63,29 58,82 5369792 58,61
și organe de asigurare
socială și medicală
3. Plata impozitului pe 181465 2,72 216457 2,90 245521 2,68
venit
[Link] plăți 457731 6,86 838117 11,24
558839 6,10
operaționale
Total plăți bănești 6674224 100,00 7454502 100,00 9161574 100,00

Din datele tabelului 14.11 și informațiile prezentate rezultă că elementul formator pricipal
al fluxului de numerar la Î.M. “Gospodăria Comunal-Locativă” îl reprezintă numerarul de
încasări din vânzări .Pe seama acestuia au fost obținute 99,86 % de încasări realizate în anul
2016 fiind de 99,06 % și în anul 2017 de 99,31 %.
Ca o componentă stabilă a fluxului de numerar la , Î.M. “Gospodăria Comunal-Locativă
Cahul ” nu poate fi apreciată nici o încasare.
Componența plăților pentru stocuri și servicii procurate la Î.M. “Gospodăria Comunal-
Locativă Cahul ” are un caracter comparativ stabil fiind în anul 2017 de 32,61 % iar plățile
pentru angajați sunt de 58,61%.
Pe parcursul acestei perioade entitatea a cheltuit 9161574 lei. Direcţiile principale de
ieşire a de numerar le-au constituit plăţile către angajații și organelle de asigurare socială și
medicală ,plăţi pentru stocuri și servicii procurate , alte plăţi operaţionale 6,1011,24 % și plata
impozitului pe venit 2,68 %.
Examinarea separată nu permite de aprecia corelațiile existente între diferite elemente
componente ale plăților și încasărilor.În acest scop se aplică altă modalitate de studiere a
structurii fluxurilor de numerar.

S-ar putea să vă placă și