0% au considerat acest document util (0 voturi)
59 vizualizări61 pagini

Conta

Documentul prezintă o serie de întrebări și răspunsuri legate de contabilitate și principii contabile. Sunt abordate subiecte precum credite, datorii, stocuri, TVA, cheltuieli și alte elemente ale contabilității.

Încărcat de

Ralu Sîrbu
Drepturi de autor
© All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
59 vizualizări61 pagini

Conta

Documentul prezintă o serie de întrebări și răspunsuri legate de contabilitate și principii contabile. Sunt abordate subiecte precum credite, datorii, stocuri, TVA, cheltuieli și alte elemente ale contabilității.

Încărcat de

Ralu Sîrbu
Drepturi de autor
© All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

COD BROSURA 49

[Link] contabile care au un interes financiar indirect sunt:

[Link] =

[Link] control

[Link] planificare la diferite nivele _

[Link]:salariati, sindicate, clienti, publicul, consultanti financiar _—

[Link] Legii Contabilitatii sunt obligate sa organizeze si sa conduca contabilitate proprie:

[Link] care obtin profit —

[Link] in curs de lichidare

[Link] autonome

[Link] comerciale

[Link] propriu al unei stiinte reprezinta:

[Link] de abordare a unui domeniu de cunoastere

[Link] mijloacelor si procedeelor utilizate

[Link] de fapte sau grup de fenomene de care se ocupa o anumita stiinta ‘

[Link] si reguli recunoscute de practica


[Link] reprezinta:

[Link] fizica sau juridica care a dat ceva, un bun sau o suma de bani, a executat 0 lucrare sau

a prestat un seviciu, altei persoane numita debitor sau beneficiar :

[Link] fizica sau juridica care a primit ceva, un bun sau o suma de bani, a beneficiat de o

lucrare sau un seviciu din partea altei persoane numita debitor

[Link] fizica sau juridica care a primit un avans de la o alta persoana numita debitor sau

beneficiar

[Link] punct de vedere contabil, elementele de pasiv se impart in:

[Link] regularizare

[Link] si extraordinare

[Link] exploatare, investitii si finantare

[Link] de verificare cu 5 serii de egalitati prezinta, pentru fiecare cont, urmatoarele informatii:

[Link] initial debitor sau creditor _—

[Link] cumulate pana la finele lunii precedente, debitoare sau creditoare

[Link] debitoare sau creditoare ale lunii curente =

[Link] debitoare sau creditoare la finele lunii curente

[Link] final debitor sau creditor S


[Link] care exprima in mod global valoarea totala a substantelor patrimoniale de aceeasi

natura se numesc:

[Link] analitice }==——


[Link] sintetice

[Link] de activ

[Link] de pasiv

[Link] fiecarui articol contabil cuprinde:

[Link] articolului

[Link] articolului

[Link]

[Link]

[Link] opuse sunt cele care:

[Link] ambele parti ale bilantului

[Link] o singura parte a bilantului

[Link] obtinerea unui rezultat nefavorabil — #

[Link] functie de modul in care sunt dispuse grafic elementele de structura ale contului distingem

urmatoarele forme de conturi:

[Link] bilaterala — of

[Link] unilaterala - ’

[Link] liniara
[Link] reprezinta:

[Link] operatiei economice

[Link] inregistrarilor in contabilitate — i

[Link] format din trei etape

[Link] contului cuprinde:

[Link] existenta in cont la inceputul exercitiului financiar sau la infiintarea firmei

[Link] sumelor inscrise in debitul sau creditul unui cont, fara sold initial —

[Link] valorilor consemnate in debitul sau creditul unui cont, inclusiv soldul initial

[Link] prudentei se caracterizeaza prin:

[Link] admite compensari intre elementele de activ si cele de pasiv

[Link] delimitarea in timp a cheltuielilor si veniturilor

[Link] in considerare numai profiturile obtinute pana la data inchiderii exercitiului financiar /

[Link] cont de toate ajustarile de valoare datorate deprecierilor, indifferent daca rezultatul

exercitiului este profit sau pierdere =

[Link] in calcul toate pierderile probabile numai daca exercitiul financiar s-a incheiat cu profit

[Link] contabila este:


[Link] calcul periodic de sinteza a contabilitatii -

[Link] intreprins asupra fiecarei operatiuni economice consemnate in documentul x

adecvat, in scopul determinarii corespondentei conturilor

[Link] succinta a operatiunii economice inregistrate


[Link] articolului contabil

[Link] reprezinta:

[Link] calcul periodic de sinteza a contabilitatii —

[Link] procedeu comun tuturor disciplinelor economice yy

[Link] procedeu de descoperire a erorilor

[Link] functie de nr conturilor care intra in structura articolelor contabile acestea pot fi:

[Link] contabile simple —

[Link] contabile compuse —

[Link] contabile complexe sau mixte — (UZ

[Link] contabile curente

[Link] contabile de corectare sau de stornare

[Link] sau patrimoniul unei firme este formata in principal din:

[Link] corporale _

[Link] necorporale

[Link]: —

[Link] banesti — fr
[Link] de plasament

[Link] final al unui cont exprima:

[Link] existenta in cont in momentul inceperii activiatii

[Link] existenta in cont la sfarsitul exercitiului financiar, respectiv in momentul incetarii X

activitatii firmei

[Link] existenta in cursul exercitiului financiar -

[Link] cadrul procedeelor metodei contabilitatii inventarierea reprezinta:

[Link] procedeu comun tuturor stiintelor —

[Link] procedeu comun societatilor economice K

[Link] procedeu specific metodei contabilitatii

[Link] contului reprezinta:

[Link] dreapta a bilantului —

[Link] dreapta a contului

[Link] in care se consemneaza sporirile ulterioare ale conturilor de pasiv x

[Link] in care se consemneaza reducerile ulterioare ale conturilor de activ

[Link] de pret aferente produselor vandute se determina prin formula:

a.K348*Rc345
b.K348*Rd345

c.K348*Sfd345 f
[Link] comtabila 627 = 5121 poate avea urmatoarea explicatie:

[Link] serviciilor bancare = ‘

[Link] dobanzii datorate bancii pentru un credit contractat ee

[Link] dobanzii aferente disponibilitatilor pastrate la banca

[Link] facturii de la furnizorul de materiale consumabile dupa 2 zile ce are aceeasi valoare

cu cea inregistrata la receptie, respectiv 5.950lei inclusiv TVA se inregistreaza astfel:

8.408 = 401 5.950 5:930

4427 = 4428 950-950

1.408 = 401 9.950-3.950

4426 = 4426 950 950 a fk

401 = 408 5.250 5.950

4426 = 4428 950 950

24.

[Link] de constituire fac parte din urmatoarea cateogorie de conturi:

[Link] de rezultate

[Link] de terti ~ -

[Link] de imobilizari necorporale

[Link] de trezorerie
[Link] natura acestora, cheltuielile se clasifica astfel:

[Link] de inregistrare in avans, cheltuieli de exploatare, directe si indirecte

[Link] de exploatare, cheltuieli financiare si cheltuieli extraordinare — A

[Link] fixe si cheltuieli variabile

[Link] de constituire, cheltuicli de dezvoltare si cheltuieli inregistrate in avans ~~

[Link] ridica de la banca extrasul de cont prin care se confirma operatiunea de ridicare de catre

casier a sumei de 15.000 lei avansurilor chenzinale. Inregistrarea in contabilitate se prezinta

astfel:

a.581 = 5121 15.000 15.000 J

b,

[Link] din urmatoarele categorii de cheltuieli sunt cuprinse in categoria cheltuielilor de

exploatare:

[Link] privind dobanzile

[Link] cu personalul

[Link] privind stocurile

[Link] extraordinare
[Link] stocurilor de materiale consumabile in contul 302 “Materiale consumabile” se tine

la costul standard. Soldul initial al contului 302 este de 40.000 lei , iar al contului 308 “Diferente

de pret la materii prime si consumabile” este de 2.000lei. In cursul perioadei curente, conform

facturii fiscale nr 304/14.06,200N s-au achizitionat materiale consumabile evaluate la cost


standard de 60,000lei, pret de cumparare efectiv 58.000lei, TVA 19% si s-au dat in schimb

materiale consumabile evaluate la cost standard de 25.000lei. Care din urmatoarele articole

contabile reflecta corect intrarile si iesirile de materiale consumabile cat si diferentele de pret

aferente celor consumate:

a.% = 401 69.020

302 60.000

308 -2.000

4426 11.020

602 = 302 -25.000 -25.000

602 = 308 -1.000 -1.000

b.% = 401 73.780

302 60.000

308 2.000

4426 11.780

602 = 302 25.000 25.000

602 = 308 1,000 1.000

c.% = 401 69.020

302 60.000

306 -2.000

4427 11.780

602 = 302 25.000 25.000


602 = 308 1.000 1.000

[Link] gestiunii pentru marfurile vandute cu amanuntul in valoare de 9.282lei din care

1.482 reprezinta TVA, iar adaosul commercial este de 1.800lei se inregistreaza astfel:

a.% = 401 9.282

707 6.000

378 1.800

4428 1.482

b.% = 371 9.282

607 6.000

378 1.800

4427 1.482

C= 3Tt 9.282

607 6.000

378 1,800

4428 1.482

[Link] marime capitalul social este egal cu:

[Link] de actiuni ori valoarea nominala a acestora

b.a actiunilor ori numarul acestora

[Link] din raspunsurile anterioare nu este corect


[Link] TVA neexigibila in TVA deductibila se inregistreaza astfel:

a.4426 = 4427

b.4428 = 4426

0.4428 = 4427

4.4426 = 4428

[Link] de apa furnizata de RAJAC cuprinsa in factura nr 85/12.07.200N are valoarea de

900lei TVA 19%. Inregistrarea corecta in contabilitate este:

a.% = 404 1.071

605 900

4426 171

b.401 =% 1.071

605 900

4426 171

c.% = 401 1.071

605 900

4426 171

[Link] de cheltuieli prezentat de angajatul N la intoarcerea din deplasare cuprinde

cheltuieli de transport 200lei si diurnal 20 lei. Care este varianta corecta de inregistrare stiind ca

avansul de trezorerie acordat a fost de 200lei.

a.% = 542 220

625 200

Spi! 20

b.542=% 220

625 200

5311 20
c.625=% 220

542 200

5311 20

[Link] contabila 4118 = 4111 poate avea urmatoarea explicatie:

[Link] la client incerti a unei creante

[Link] din neincasarea unei creante

[Link] creantei fata de un client incert

[Link] din conturile urmatoare fac parte din categoria conturilor de imobilizari necorporale:

a.201

b.203

c.205

d.208

e.233

[Link] ratei scadentei in valoare de 3.000lei din creditul pe termen lung primit se inregistreaza

astfel:

a.1621 = 5121 3.000 3.000


6.5121 = 1621 3.000 3.000

€.5191 = 5121 3.000 3.000

[Link] contabila 331 = 711 poate avea urmatoarea explicatie:

[Link] in curs de executie stabilita prin inventariere la sfarsitul lunii

[Link] in curs de executie stabilita prin inventariere la inceputului lunii

[Link] in curs de executie obtinuta in cursul lunii

[Link] subscris nevarsat reprezinta:

[Link] din capitalul subscris care a fost pusa la dispozitia societatii de catre actionari

[Link] intre capitalul total subscris si partea varsata din acesta

[Link] din capitalul subscris care nu a fost inca depusa de catre actionari

[Link] la venituri a provizionului pentru deprecierea unei creante fata de un client constituit

in exercitiul precedent nivelul sumei de 950lei se inregistreaza astfel:

a.7814 = 491 950 950

b.491 = 7814 950 950

c.491 = 7812 950 950

[Link] punctual de vedere al legaturii cu procesul de productie se pot deosebi urmatoarele

categorii de cheltuieli:

[Link] de baza

[Link] de regie
[Link] tehnologice

[Link] comune

[Link] gradul lor de omogenitate, cheltuielile de productie se clasifica in :

[Link] simple si cheltuieli complexe

[Link]

[Link] polielementare si cheltuieli generale de administratie

[Link] din principiile de mai jos sunt considerate drept reguli generale ale calculatiei costurilor

productiei:

[Link] documentarii

[Link] timp 2 cheltuielilor de productie

[Link] cheltuielilor de productie, de consumatiunile neutre, accidentale si cu caracter special

[Link] productiei nefinite si delimitarea cheltuielilor aferente ei

[Link] calculatiei unice

[Link] cheltuielilor pe produs

[Link] inventariate, grupate pe gestiuni si categorii de bunuri de inscriu in:

[Link] inventar

[Link] — verbal de inventariere


[Link] de inventariere
45. Inventarierea poate fi definita ca:

[Link] de operatiuni prin care se stabileste situatia reala la o anumita data a tuturor

elementelor patrimoniale, cantitativ valoric sau numai valoric dupa caz

[Link] de operatiuni privind constatarea, descrierea si evaluarea existentului faptic de

substante patrimoniale la un moment dat

[Link] de operatiuni prin care se constata si descrie existenta, la o anumita data, a tuturor

elementelor patrimoniale cantitativ valoric sau numai valoric dupa caz

[Link] de prezentare:

[Link] tipizate

[Link] netipizate

[Link] cumulative

[Link] economice (justificative) reprezinta:

[Link] scris care consemneaza operatiile economice si financiare in momentul efectuarii

lor

[Link] scris care consemneaza date cantitative privind operatiile economice si financiare

[Link] scris care centralizeaza operatiile economice si financiare in momentul efectuarii

lor

48. Institutiile publice intocmesc situatiile financiare trimestriale si anuale compuse din:
[Link] de imobilizari corporale se inregistreaza astfel:

[Link] corporale = subventii pentru investitii

[Link] pentru investitii = imobilizari corporale

[Link] = imobilizari corporale

d.

[Link] caracteristicile calitative ale situatiilor financiare anuale, retinem:

[Link]

[Link]

[Link]

[Link]

La inventariere, bunurile se inregistreaza la valoarea de:

a) intrare

b) de pe piata ?

c) iesire ?

d) contabila

e) de inventar ?

Metode pt. bunuri fungibile:


a) lifo

b) fifo

c) cmp
Tot ceva cu bunuri fungibile:

a) formula CMP

bya.

GC)...

Retineri din salarii 60 RON:

a) salarii datorate personalului scade = ..

b) salarii datorate personalului creste = ..

Chis

29. Scadenta stocurilor de materiale consumabile in contul 302 “Materiale consumabile” se tine la costul

standard. Soldul initial al contului 302 este de 40.000 lei , iar al contului 308 “Diferente de pret la materii

prime si consumabile” este de 2.000lei. In cursul perioadei curente, conform facturii fiscale nr

304/14.06.200N s-au achizitionat materiale consumabile evaluate la cost standard de 60.000lei, pret de

cumparare efectiv 58.000lei, TVA 19% si s-au dat in schimb materiale consumabile evaluate la cost

standard de 25.000lei. Care din urmatoarele articole contabile reflecta corect intrarile si iesirile de

materiale consumabile cat si diferentele de pret aferente celor consumate:

a.% = 401 69.020

302 60.000

308 -2.000

4426 11.020
602 = 302 -25.000 -25.000

602 = 308 -1.000 -1.000

b.% = 401 73.780

302 60.000

308 2.000

4426 11.780

602 = 302 25.000 25.000

602 = 308 1.000 1.000

c.% = 401 69.020

302 60.000

306 -2.000

4427 11.780

602 = 302 25.000 25.000

602 = 308 1.000 1.000

Brosura 83, brosura 27, cate o intrebare cu 2 raspunsuri identice.


[Link] costurilor

COD BROSURA 16

[Link] care caracterizeaza persoana juridica a unei entitati sunt:

[Link] in conditii de rentabilitate

[Link] unui patrimoniu distinct

[Link] activitatii

[Link] patrimoniului interprinderii

[Link] de trezorerie presupune:

[Link] si inregistrarea la cheltuieli si venituri numai a operatiunilor care au fost

decontate efectiv la trezorerie

[Link] si inregistrarea la cheltuieli si venituri numai a operatiunilor care nu au fost

decontate efectiv la trezorerie

[Link] si inregistrarea la cheltuieli si venituri numai a operatiunilor corespunzatoare

tranzactiilor si evenimentelor pe masura ce acestea s-au produs, si nu atunci cand intervine plata

sau incasarea lor

[Link] definitia obiectului contabilitatii deducem:

[Link] reprezinta o acumulare de cunostiinte


[Link] de urmat in cunoasterea miscarilor de valori

[Link] cerceteaza averea sau patrimoniul intr-o dubla reprezentare

a,balante de verificare ale conturilor sintetice

[Link] de verificare pe solduri finale

[Link] de verificare ale conturilor analitice

[Link] contabile care contin numai doua conturi de numese:

[Link] contabile compuse

[Link] contabile complexe

[Link] contabile simple

[Link] parte din categoria imobilizarilor financiare urmatoarele:

[Link] de participare detinute la filiale din cadrul grupului sau societatii din afara grupului

[Link] imobilizate

[Link] creante imobilizate

[Link] creante in legatura cu personalul

[Link] afirmatii legate de soldul final al unui cont sunt adevarate:

[Link] exprima valoare existenta in cont la sfarsitul exercitiului financiar, respectiv in

momentul incetarii activitatii firmei

[Link] de activ au intotdeauna sold final debitor sau dupa caz balansat
[Link] de pasiv au intotdeauna sold final debitor sau dupa caz balansat

8 Erorile esentiale sau de fond sunt urmatoarele:

[Link] inregistrarii unei operatiuni economice

[Link] gresita a soldului unui cont

[Link] eronata a unui articol contabil

[Link] prin compensare

9,Pasivul bilantier cuprinde:

[Link] activele firmei

[Link] care trebuie platite intr-o perioda de pana la un an

[Link] proprii

[Link] in avans (pasive de regularizare)

[Link] care detaliaza in parti componente substantele patrimoniale de aceeasi natura se _

numesc:

[Link] sintetice

[Link] analitice

[Link] balansate
[Link] corporale, numite si active tangibile,

[Link] bunuri materiale ce au o existenta durabila in PAT Ont firmei

[Link] bunuri materiale ce nu au o existenta durabila in patrimoniul firmei

[Link] economice de investitii ce au un continut concret, material sau fizic


[Link] balansat sau soldat reprezinta:

[Link] care prezinta sold final debitor

[Link] care prezinta sold final creditor

[Link] care prezinta sold 0

[Link] financiare ale intreprinderii se refera la:

[Link] comerciale fata de furnizori in urma livrarilor de bunuri

[Link] acordate de banci si imprumuturile din emisiunea de obligatiuni

[Link] incasate si necuvenite firmei

[Link] curente fata de personal

[Link] procedeele comune disciplinelolor economice regasim:

[Link]

[Link]

[Link]

[Link]

[Link]

[Link]

[Link] contabila este:

[Link] calcul periodic de sinteza a contabilitatii


[Link] intreprins asupra fiecarei operatiuni economice consemnate in documentul

adecvat in scopul determinant

[Link] succinta a operatiunii economice inregistrate

[Link] articolului contabil

[Link] contului reprezinta in mod conventional:

[Link] stanga a contului

[Link] dreapta a contului

[Link] stanga a bilantului

[Link] in care se consemneaza sporirile ulterioare ale conturilor de activ

[Link] contabilitatii cuprinde in demersul sau un numar de:

[Link] trepte

[Link] trepte

[Link] trepte cate sunt necesare

[Link] contului cuprinde:

[Link] existenta in cont la inceputul exercitiului financiar sau la infiintarea firmei

[Link] sumelor inscrise in debitul sau creditul unui cont fara sold initial
[Link] valorilor consemnate in debitul sau creditul unui cont, inclusive soldul initial

[Link] de verificare “SAH” sistematizeaza din registrul Cartea-Mare, urmatoarele informatii:

[Link] final debitor si creditor.


4427 2.280

b.419=% 14.280

5121 12.000

4427 2.280

e511] % 14.280

419 12.000

4426 2.280

[Link] receptioneaza din sectiile de fabricatie, conform notei de predare nr.59/20.08.200N, 500

bucati produse finite evaluate la un cost prestabilit de 300lei/buc. Inregistrarea corecta in

contabilitate este:

a.711 = 345 150.000 150.000

6.345 = 331 150.000 150.000

¢.345 =711 150.000 150.000

[Link] de achizitie a bunurilor procurate cu titlu oneros cuprinde:

[Link] de cumparare a bunurilor

[Link] materiilor prime si a materialelor consumate pentru obtinerea produselor finite

[Link] de transport-aprovizionare

[Link] nerecuperabile

[Link] contabila 603 = 303 poate avea urmatoarea explicatie:

[Link] pe cheltuieli a valorii materialelor de natura obiectelor de inventar in folosinta


[Link] de inventar in gestiunea materialelor de natura obiectelor de inventar

[Link] din calamitati in gestiunea materialelor de natura obiectelor de inventar

[Link] avea numai sold debitor

[Link] un cont bifunctional

[Link] final creditor reflecta profilul realizat

[Link] final debitor reflecta profilul realizat

[Link] creantelor ce apar in decontarile cu personalul se face cu ajutorul urmatoarelor

conturi:

a.424

b.425

0.426

d.428

€.4282

[Link] prin contul disponibil a TVA datorata in suma de 2.000lei este reflectata corect prin

corespondenta:

a.4423 = 5121 2.000 2.000


b,5121 = 4423 2.000 2.000
c.4423 = 5321 2.000 2.000

[Link] fluxurilor banesti in numerar se tine cu ajutorul urmatoarelor conturi:

a.5311

b.5314

c5112

4.5113

e.5114

[Link] 509 “Varsaminte de efectuat pentru investitii financiare” se caracterizeaza prin

urmatoarele aspecte:

[Link] un cont bifunctional

[Link] un cont de activ, la fel ca celelalte conturi cuprinse in grupa 50

[Link] functiune contabila de pasiv

[Link] un cont de datorii aferente investitiilor financiare pe termen scurt

et
~~ [Link] totale si metode partiale

[Link] totale si metode evoluate

[Link] de baza si metode partiale

[Link] direct-costing

[Link] costurilor directe

[Link] standard-cost

[Link] complete si costuri partiale

[Link] contabile si costuri economice

[Link] totale si costuri specifice

[Link] standard-cost

[Link] direct-costing

[Link] THM

[Link] calculatiei simple

[Link] globala
[Link] pe faze

[Link] pe comenzi

[Link] normativa

[Link] standard cost


[Link] documentelor justificative se poate face dupa urmatoarele criterii:

[Link]

[Link]

[Link]

[Link] culorii

[Link]

[Link] functiile specific documentelor justificative, se regasesc mai jos:

[Link] juridica sau probanta

[Link] matematica

[Link] de consemnare letrica si cifrica

[Link] de inventariere periodica

[Link] de asigurare a integritatii patrimoniului

[Link] modul de repartizare in costul produselor, cheltuielile de productie se grupeaza in:

[Link] directe si chletuieli indirecte

[Link] directe si cheltuieli de desfacere

[Link] comune si cheltuieli financiare


[Link] din principiile de mai jos sunt considerate drept reguli generale ale calculatiei costurilor

productiei:

[Link] documentarii

[Link] in timp a cheltuielilor de productie

[Link] cheltuielilor de productie de consumatiunile neutre, accidentale si cu caracter special

[Link] productiei nefinite si delimitarea cheltuielilor aferente ei

[Link] calculatiei unice

[Link] cheltuielilor pe produs

[Link] functie de dependenta lor fata de volumul productiei, cheltuielile se grupeaza in:

[Link] directe si cheltuieli indirecte

[Link] de baza si cheltuieli de regie

[Link] variabile si chieltuieli fixe


COD BROSURA 72

[Link] sfarsitul lunii iunie, TVA colectata este de 32.000lei, TVA deductibila este de 20.000lei si

TVA neexigibila inclusa in pretul cu amanuntul al marfurilor aflate in stoc este de 12.000lei.

Regularizarea TVA se va inregistra astfel:

a. 4427 =% 32.000

4426 20.000

4424 12.000

b.4427=% 32.000

4426 20.000

4428 12.000

c.4427=% 32.000

4426 20.000

4423 12.000

[Link] functie de numarul conturilor care intra in structura articolelor contabile, acestea pot fi:

[Link] contabile de colectare sau stornare

[Link] contabile simple

[Link] contabile complexe sau mixte

[Link] contabile compuse

[Link] contabile curente

[Link] interprinse in etapa preliminara a inventarierii (pregatirea inventarierii) pot fi

structurate in doua categorii distincte:


[Link] de natura contabila si masuri de securitate

[Link] organizatorice si masuri de verificare a exactitatii aparatelor de control

[Link] organizatorice si masuri de natura contabila

[Link] in functiune a conturilor “Cheltuieli in avans” si “Venituri in avans” are loc pentru a

respecta:

[Link] independentei exercitiului

[Link] continuitatii activitatii

[Link] prudentei

[Link] permanentei metodelor

[Link] constata plus de inventar un aparat de masura si control evaluat la 3.000lei. Inregistrarea in

contabilitate se prezinta astfel:

a. ar fi 2132 A + Debit si 141 P + Credit, adica 2132=141

b.2132 = 722 3.000 3.000

c.131=2132 3.000 3.000

[Link] necorporale cuprind:

[Link] comercial
[Link] financiare pe termen scurt

[Link] informatice

[Link] in lei
[Link]

[Link] 509 “Varsaminte de efectuat pentru investitii financiare” se caracterizeaza prin

urmatoarele aspecte:

[Link] un cont de datorii aferente investitiilor financiare pe termen scurt

[Link] functiune contabila de pasiv

[Link] un cont bifunctional

[Link] un cont de active, la fel ca celelalte conturi cuprinse in grupa 50

[Link] punct de vedere al modului de participare la crearea de noi valori, cheltuielile se clasifica

in:

[Link] productive si neproductive

[Link] de baza si cheltuieli de regie

[Link] directe si cheltuieli indirecte

[Link] de trezorerie presupune:

[Link] si inregistrarea la cheltuieli si venituri numai a operatiunilor care nu au fost

decontate efectiv la trezorerie

[Link] si inregistrarea la cheltuieli si venituri numai a operatiunilor care au fost

decontate efectiv la trezorerie


[Link] si inregistrarea la cheltuieli si venituri numai a operatiunilor corespunzatoare

tranzactiilor si evenimentelor pe masura ce acestea s-au produs, si nu atunci cand intervine plata

sau incasarea lor

[Link] ridica de la banca extrasul de cont prin care se confirma operatiunea de ridicare de catre

casier a sumei de 15.000 lei.

a.581 = 5121 15.000 15.000

b.5121=581 15.000 15.000

11. In functie de modul in care sunt dispuse grafic elementele de structura ale contului

distingem urmatoarele forme de conturi:

[Link] bilateral

[Link] unilateral

¢.grafica liniara

[Link] Legii contbilitatii sunt obligate sa organizeze si sa conduca contabilitatea proprie:

[Link] comerciale

[Link] autonome

[Link] in curs de lichidare

[Link] care obtin profit


13 Imobilizariile corporale, numite si active tangibile, cuprind:

a,bunuri materiale ce nu au o existenta durabila in patrimoniul firmei

[Link] de investitii care au continut concret, material sau fizic

[Link] materiale ce au o existenta durabila in patrimoniul firmei


[Link] unei stiinte formuleaza raspunsul la intrebarea:

[Link] este nivelul atins de cunoasterea domeniului respectiv?

[Link] studiaza stiinta respectiva?

[Link] sunt utilizatorii informatiilor dobandite intr-un anumit domeniu?

[Link] sunt procedeele utilizate in cunoastere?

[Link] 121 “Profit si pierdere” se caracterizeaza prin urmatoarele aspecte:

[Link] final debitor reflecta profitul realizat

[Link] avea numai sold debitor

[Link] un cont bifunctional

[Link] final creditor reflecta profitul realizat

[Link] unui program informatic pentru evidenta salariilor in valoare de 10.000lei, TVA

19% se inregistreaza astfel:

a.% = 404 11.900

208 10.000

4426 1.900

b.% = 40 11.900

208 10.000
4426 1.900

c.% = 404 11.900

208 10.000

4427 1.900

[Link] dublei inregistrari presupune:

[Link] zilnica a operatiunilor economice

[Link] tranzactiilor in registrul Cartea mare

[Link] fiecarei operatiuni in cel putin doua conturi, unul care se debiteaza si unul care se

crediteaza

[Link] de cheltuieli prezentat de angajatul N la intoarcerea din deplasare cuprinde:

cheltuieli de transport 160lei si diurna 20lei. Care este varianta corecta de inregistrare stiind ca

valoare avansului de trezorerie acordat a fost de 200lei?

a.625 =% 200

542 180

5311 20

b.% = 542 200

625 180

5311 20

c.542=% 200

625 180

Spa 20
19,Datoriile financiare ale intreprinderii se refera la:

[Link] acordate de banci si imprumuturile din emisiunea de obligatiuni


[Link] incasate si necuvenite firmei

[Link] curente fata de personal

[Link] comerciale fata de furnizori in urma livrarilor de bunuri

[Link] cadrul procedeelor metodei contabilitatii, inventarierea reprezinta:

[Link] procedeu comun tuturor stiintelor

[Link] procedeu specific metodei contabilitatii

[Link] procedeu comun disciplinelor economice -

[Link] facturii nr.102/9/06/200N primita de la CONEL, consumul de energie electrica este

in valoare de 4,000lei, TVA 19%. Inregistarea in contabilitate se prezinta astfel:

a.% = 401 4.000

605 3361.35

4426 638.65

b.401 =% 4.760

605 4.000

4426 760

c.% = 401 4.760

605 4.000

4426 760

[Link] contabile de inchidere a exercitiului financiar se refera la:

[Link] generala a patrimoniului

[Link] balantei de verificare finale


[Link] balantei de verificare primara

[Link] operatiunilor de regularizare

[Link] rezultatului contabil

[Link] profitului impozabil, a impozitului de profit si contabilizarea acestuia

[Link] conturilor de activ si a conturilor de pasiv

[Link] de regularizare presupun contabilizarea:

[Link] constatate la inventariere

[Link] pentru depreciere

[Link] conturilor de activ si de pasiv

[Link] in timp a cheltuielilor si veniturilor

[Link] pentru riscuri si cheltuieli

[Link] stocurilor

[Link]

[Link] de curs valutar

[Link] documentelor reprezinta:

[Link] parcurs de suporturile informationale de la momentul arhivarii si pana la cel al

intocmirii lor

[Link] parcurs de suporturile informationale de la momentul intocmirii respectiv al intrarii lor


in unitate si pana la cel al livrarii
[Link] parcurs de suporturile informationale de la momentul arhivarii respectiv al intrarii lor in

unitate si pana la cel al intocmirii

[Link] afirmatii legate de soldul final al unui cont sunt adevarate:

[Link] exprima valoare existenta in cont la sfarsitul exercitiului financiar, respectiv in

momentul incetarii activitatii firmei

[Link] de pasiv au intotdeauna sold final debitor sau, dupa caz, balansat

[Link] de activ au intotdeauna sold final debitor sau, dupa caz, balansat

[Link] functie de dependenta lor de volumul productiei, cheltuielile se grupeaza in:

[Link] variabile si cheltuieli fixe

[Link] directe si cheltuieli indirecte

[Link] de baza si cheltuieli de regie

[Link] pentru investitii sunt destiante:

[Link] sau producerii de imobilizari

[Link] cheltuielilor cu disponibilizarea personalului

[Link] activitatii pe termen lung

[Link] de catre asociatul A a 1100 parti sociale cu o valoare nominal unitara de 25lei din

care 800 parti sociale cu aport constand intr-un mijloc de transport si 300 parti sociale cu aport in

bani este reflectata corect in contabilitate astfel:


a.456 = 1011 27.500 27.500

b.% = 456 27.500

2132 20.000

S121 7500

c.456 = 1012 27.500 27,500

[Link] de pret aferente produselor vandute se determina prin formula:

a.348 * Re345

b.348 * Sfd345

c.348 * Rd345

[Link] contabile care contin numai doua conturi se numesc:

[Link] contabile complexe

[Link] contabile simple

[Link] contabile compuse

[Link] 472” Venituri inregistrate in avans” face parte din urmatoarea categorie de conturi:

[Link] de venituri ale perioadei curente

[Link] de terti

[Link] de rezultate

[Link] urma modificarilor permutative:

[Link] general al bilantului se modifica


[Link] general al bilantului ramane neschimbat
[Link] in cauza se soldeaza

[Link] pentru riscuri si cheltuieli fac parte din:

[Link] conturilor de capitaluri

[Link] conturilor rectificate de activ

[Link] conturilor rectificate de pasiv

[Link] contabil al exercitiului se determina ca diferenta intre:

[Link] si cheltuieli in momentul incasarii sau platii lor

[Link] si cheltuieli indiferent de data incasarii sau platii lor

c,venituri neimpozabile si cheltuieli nedeductibile, ale perioadei curente

[Link] reprezinta:

[Link] fizica sau juridica care datoreaza ceva, un bun, o suma de bani, trebuie sa execute o

lucrare sau un serviciu in favoarea altei persoane, numite creditor

[Link] fizica sau juridica care a primit ceva, un bun, o suma de bani, a beneficiat de o lucrare

sau serviciu din partea altei persoane, numite creditor

[Link] fizica sau juridica care a primit un avans din partea altei persoane, numite creditor

[Link] contului reprezinta in mod conventional:

[Link] dreapta a contului

[Link] in care se consemneaza sporirile ulterioare ale conturilor de activ


[Link] stanga a bilantului

[Link] stanga a contului

[Link] de verificare pe rulaj sistematizeaza din Registrul Cartea-Mare, urmatoarele

informatii:

[Link] initial debitor sau creditor

[Link] sau miscarile debitoare si creditoare

[Link] sume, debitoare si creditoare

[Link] final debitor si creditor

[Link] reprezinta:

[Link] calcul periodic sinteza a contabilitatii

[Link] procedeu comun tuturor disciplinelor economice

[Link] procedeu de descoperire a erorilor

[Link] in contabilitate a contributiei unitatii la fondul de somaj aferenta salariilor din

luna curenta de 6.000lei (200 000*3%) se poate prezenta astfel:

a.4371 = 6452 6.000 6.000

b.4371 = 5121 6.000 6.000

c.6452 = 4371 6.000 6.000


[Link] dintre urmatoarele relatii matematice conduce la determinarea soldului final debitor:

[Link] initial debitor + rulaj debitor — rulaj creditor

[Link] sume creditoare — total sume debitoare

[Link] initial creditor + rulaj debitor


[Link] sume debitoare — total sume creditoare

41. Se livreaza cu factura fiscala nr. 86/25.09.200N unui client 300 bucati produs finit A la un

pret de vanzare de 200lei/buc, TVA 19%. Descarcarea gestiunii pentru produsele vandute se face

la costul prestabilit de 180lei/buc. Care din urmatoarele articole contabile reflecta corect

vanzarea si descarcarea gestiunii:

a.% = 4111 71.400

701 60.00

4427 11.400

345 =711 54.000 54.000

b.4111=% 71.400

701 60.000

4427 11.400

711 = 345 54.000 54.000

c4111=% 71.400

345 60.000

4427 11.400

711 =345 54.000 54.000

42.0 societate comerciala producatoare de bunuri prezinta la inceputul lunii tunie urmatoarea

situatie: produse finite A 2000buc evaluate la un cost prestabilit de 60lei/buc si un cost efectiv de

55 lei/buc. Se livreaza unui client cu factura fiscala nr.35/12.05.200N 1000 buc produs A (din

cele aflate in stoc) la un pret de vanzare de 75lei/buc, TVA 19% si se descarca gestiunea pentru

produsele livrate la nivelul costului prestabilit. Care din urmatoarele corespondente reflecta

corect valorificarea, descarcarea gestiunii si diferentele de pret aferente produsul A:

a4l11=% 89.250
701 75.000

4427 14,250

711 = 345 60.000 60.000

711 = 348 -5.000 -5.000

b4111=% 89.250

701 75.000

4427 14.250

711 = 345 60.000 60.000

711 = 348 5.000 5.000

c4111=% 89.250

345 75.000

4427 14.250

711 =345 60.000 60.000

711 = 348 -5.000 -5.000

[Link] evaluarea iesirilor din patrimoniu si implicit a consumurilor de stocuri se poate realiza

una din urmatoarele metode:

[Link]
[Link]

[Link]

[Link] costului normat

[Link] forma de prezentare:

[Link] cumulative

[Link] netipizate

[Link] tipizate

[Link] din urmatoarele regimuri de amortizare a imobilizarilor corporale poate fi utilizat de o

unitate patrimoniala care desfasoara activitati cu caracter economic:

[Link] liniara

[Link] degresiva

[Link] functionala

[Link] accelerata

[Link] la banca pe baza foii de varsamant a sumei de 17.235 lei incasata din vanzarea cu

amanuntul a marfurilor se inregistreaza astfel:

a.5311=581 17.235 17.235

b.581 = 5311 17.235 17.235

c.5121 = 581 17235-17235

[Link] consumabile evaluate la 20 lei, constatate minus la inventariere se contabilizeaza

astfel:
a.711 = 302 20 20

b.602 = 302 20 20

c.302 = 602 20 20

[Link] amortizarea integrala, programul informatic pentru evidenta salariilor cu o valoare de

10,000 lei este scos din evidenta. Care din variantele urmatoare de inregistrare a scoaterii din

evidenta a programului informatic este incorecta:

a. 6811 = 208 10,000 10.000

b.2808 = 208 10.000 10.000

c.208 = 2808 10.000 10.000

[Link] functie de momentul si scopul calcularii lor, costurile pot fi:

[Link] efective si costuri anticalculate

[Link] complete si costuri partiale

[Link] reale si costuri prestabilite

[Link] calculele periodice de sinteza, regasim:

[Link] de verificare

[Link]

[Link]

[Link] — Jurnal

S-ar putea să vă placă și