100% au considerat acest document util (1 vot)
320 vizualizări24 pagini

Analiza Financiară A Întreprinderii Biorfarm

Încărcat de

Andrea Crismaru
Drepturi de autor
© All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
100% au considerat acest document util (1 vot)
320 vizualizări24 pagini

Analiza Financiară A Întreprinderii Biorfarm

Încărcat de

Andrea Crismaru
Drepturi de autor
© All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

UNIVERSITATEA “ALEXANDRU IOAN CUZA” DIN IAȘI

FACULTATEA DE ECONOMIE ȘI ADMINISTRAREA AFACERILOR

SPECIALIZAREA: MANAGEMENTUL ORGANIZAȚIILOR, ANUL 2, GRUPA 1.

DISCIPLINA: ANALIZA FINANCIARĂ

ANALIZA FINANCIARĂ A ÎNTREPRINDERII


BIORFARM
Cuprins
Cap I. Prezentarea generală a întreprinderii [Link].............................................................................3
[Link] Biofarm SA. – scurt istoric.....................................................................................................3
[Link], Viziuni, Valori......................................................................................................................3
Cap II. Analiza poziției financiare a întreprinderii [Link].....................................................................4
2.1..Export...............................................................................................................................................4
Cap III. Analiza bilanțului financiar și a contului de profit și pierdere..........................................................5
3.1. Analiza fondului de rulment, a necesarului de fond de rulment și a trezoreriei nete.......................5
3.2. Calculul ratelor financiare și interpretarea rezultatelor obținute.....................................................5
3.3. Analiza soldurilor intermediare de gestiune.....................................................................................5
Cap [Link] cost- beneficiu.....................................................................................................................6
Cap V. Concluzii...........................................................................................................................................6
Cap [Link].......................................................................................................................................7

Cuprins Figuri/Table
Figure 0-1Structura acționariatului companiei Biofarm S.A........................................................................9
Figure 0-2Evoluția preșului acțiunii...........................................................................................................10
Figure 0-1 Ratele financiare.......................................................................................................................15
Figure 0-1 1Analia factorială a rentabilității – sistemul de rate Du Pont...................................................21
Figure 0-2 X1, X2,X3,X4,X5,Z – REZULTATE................................................................................................22
Cap I. Prezentarea generală a întreprinderii [Link]
[Link] Biofarm SA. – scurt istoric
Biofarm București1 este o companie farmaceutică din România înființată în anul 1921.
Biofarm este listată la Bursa de Valori București (BVB) de la finalul lunii noiembrie 2005, sub
simbolul BIO. Anterior, compania a fost listată pe Bursa Electronică Rasdaq din 19 noiembrie
1996 până în preajma intrării la tranzacționare la BVB.
Este unicul producător din România de capsule gelatinoase moi, unul dintre principalii
producători de tablete și liderul pieței românești de siropuri și soluții, cu circa 15 % din piață în
anul 2006 (incluzând importurile).
În prezent, Biofarm este unul dintre primii 10 producători existenși pe piața farmaceutică
din Romănia, o piață dinamică și foarte competitivă. Sistemul de management al calității din
companie este certificat în conformitate cu cerințele standardului ISO 9001 și ale Ghidului
privind buna practică de fabricație ( GMP ) pentru toate liniile de producție. Totodată, din anul
2013 S.C. Biofarm S. A. are certificat sistemul integrat de management de mediu și sănătate și
securitate ocupațională, în conformitate cu cerințele standardelor ISO 14001 și OHSAS 18001.

Acțiunile Biofarm sunt listate la Bursa de Valori București – Categoria I, începând cu


anul 2015, iar de la data de 05.01.2015 acțiunile societății sunt încadrate în Categoria Premium

Societatea are în portofoliu peste 80 de mărci, unele cu tradiție în România, precum


Bixtonim, Triferment, Colebil, Cavit și Anghirol. Majoritatea veniturilor companiei sunt
generate de produsele over-the-counter - OTC (care se eliberează fără prescripție medicală) și
suplimente nutritive.
[Link], Viziuni, Valori
Misiunea Biofarm2 este aceea de a face bine celor din jur prin perfecționarea continua,
cu respect pentru experiența acumulată dar și cu standare la cel mai înalt nivel.
Viziunea estea aceea de a face clienții ca în momentele lor de preocupare asupra sănătății
să se gândească prima dată la Biofarm ca o alegere în ceea ce privesc pastilele, deoarece aceștia
lucrează permanent pentru binele acestora și inovația este la cel mai înalt nivel.
Valorile – sunt redate de 5 puncte forte precum: Responsabilitatea, performanța, grija,
pasiunea și nu în ultimul rănd inovarea.
1.3. Piața internă
Portofoliul Biofarm este unul destul de vast care cuprinde peste 100 de produse care acoperă
peste 60 de atii terapeutice, și câteva dintre acestea sunt: Sistemul cardiovascular, Sistemul
1
[Link]
2
[Link]
Digestiv & Metaolic, Sistemul Genitor-urinar, Sistemul Oftalmologic, Sistemul Endocrin,
Sistemul Nervos ș.a.m.d.
Mărcile tradiționale ale companiei cum ar fi Colebil, Triferment și Bixtonim sunt prezete în
topurile celor mai bine văndute produse.
Analiza SWOT
Adaptarea la contextul crizei sanitare Securizarea necesarului de stocuri de materii prime
și materiale de ambalat în contextul pandemiei a fost unul dintre obiectivele principale pentru
companie în 2020. Astfel, volumul stocurilor a crescut semnificativ pentru Biofarm în acest an,
dar estimăm că odată cu îmbunătățirea situației la nivel global în ceea ce privește criza sanitară,
stocurile se vor reduce, revenind la nivelul normal al anilor precendenți, iar volumele în exces
vor dispărea.
Datele companiei, BRK Distribuția medicamentelor produse de Biofarm a fost destinată
spitalelor doar în procent de 2% în 2020 (în creștere față de 1% în anii precedenți). Deoarece
acest volum este foarte redus, el nu a fost luat în considerare în estimările realizate, cifra de
afaceri a companiei fiind estimată doar pe baza veniturilor generate de principalul segment pe
care Biofarm activează, cel de retail.
PUNCTE FORTE
• Marjă EBITDA de 34.4%
• Structură profitabilă a portofoliului de produse
• Finalizarea construcției noii fabrici
• Capacitate ridicată de autofinanțare
PUNCTE SLABE
• Dezvoltarea lentă a proiectelor și repetate amânări în implementarea acestora
• Ponderea vânzărilor la export în scădere față de anii precedenți OPORTUNITĂȚI
• Extinderea capacității de producție
• Modificările aduse în structura portofoliului de produse
• Creșterea cotei de piață în ultimii ani
• Cererea crescută pentru unele categorii de medicamente pe fondul pandemiei

AMENINȚĂRI
• Posibile reglementări legislative
• Dificultăți și amânări în obținerea avizelor și a autorizațiilor necesare

OPORTUNITĂȚI
• Extinderea capacității de producție
• Modificările aduse în structura portofoliului de produse
• Creșterea cotei de piață în ultimii ani
• Cererea crescută pentru unele categorii de medicamente pe fondul pandemiei
Cap II. Analiza poziției financiare a întreprinderii [Link]
2.1..Export

În România au echipe specializate de vânzări în geografică cele mai importante lanțuri


farmaceutice. Ei colaborează cu cele mai importante companii de distribuție din țară. Sunt lideri
în câteva domenii și fac eforturi pentru mai binele partenerilor. Inovează, cercetează și se extind.
În 2018 exportul a reprezentat aproximativ 4% din vânzările totale în unități ale
companiei. În viitor, intenționează să crească activitatea de export, acesta fiind unul dintre cele
mai importante obiective ale strategiei pe termen mediu și lung. Biofarm dorește să își diversifice
permanent piețele de export, urmărind în special dezvoltarea relațiilor cu parteneri strategici din
Europa, Asia de Sud Est, Orientul Mijlociu și Africa.
Obiectivele3 pe termen lung în ceea ce privește piețele externe sunt:
• Atingerea a 10% din totalul unităților vândute de companie
• Înregistrarea de noi dosare de produse
• Deschiderea de noi reprezentanțe
• Pătrunderea pe noi piețe de desfacere
Descrierea principalelor produse realizate şi/sau servicii prestate cu precizarea:
a) principalelor pieţe de desfacere pentru fiecare produs sau serviciu şi metodele de distribuţie
Distributia vanzarilor produselor BIOFARM se face in cea mai mare parte in segmentul
retail, acest segment reprezentand 99% din totalul vanzarilor Biofarm atat in volum cat si in
valoare.
Portofoliul de produse extrem de variat detinut de compania BIOFARM necesita o abordare
complexa din punct de vedere a strategiei media, promovare si distributie. Astfel, Biofarm detine
o echipa de vanzari specializata in promovarea produselor proprii in cele mai importante lanturi
farmaceutice si o echipa de promovare specializata insustinerea vizitelor la medici prin campanii
integrate de marketing, media si comerciale cu scopul de a creste gradul de recunoastere a
portofoliului de produse Biofarm in rândul specialistilor si al consumatorilor.
In anul 2019 distributia vanzarilor pe tipuri de produse este uniforma intre branduri traditionale,
staruri si produse cu prescriptie.

3
[Link]
Distribuție vânzări totale pe categorii - Unități
45%
40%
35%
30%
25%
20%
15%
10%
5%
0%
Branduri tradiționale Branduri Noi Prescripții+Altele

2018 2019 2020

Table 1.0.14 Distribuție vânzări totale pe categorii

2.2. Evaluarea companiei


Compania ca recomandare de cumpărare a avut un preț țintă de 0,68 lei/acțiune calculat
prin metoda fluxurilor de numerar actualizat. Potențialul de creștere este de 32,9% fașă de
preșul actual de 0,515 (în anul 2021). Estimările au la bază rezultatele fiananciare
preliminare raportate de companie pentru anul 2020. Metoda de evaluare utiliată de
întreprindere suprinde atăt impactul evoluției cererii pe piața medicamentelor din România
cât și impactul creșterii capacității de producție a Biofarm asupra fluxurilor de numerar ale
companiei.
Abordarea de evaluare prin metoda fluxului de numerar actualizat (DCF – Discounted
Cashflow) ia în considerare valoarea în timp a banilor. Metoda își are fundamentul în regula
valorii prezente, unde valoarea oricărui activ este valoarea prezentă a fluxurilor de numerar
viitoare generate de acesta. Astfel, se etimează valoarea unei acțiuni ca valoare prezentă a
tuturor fluxurilor de numerar viitoare pe care investitorul se așteaptă să le primească din
deținerea acelei acțiuni. Această abordare se bazează pe o analiză a caracteristicilor
companiei emitente, cum ar fi capacitatea companiei de a genera venituri și nivelul de risc
asociat mediului de afaceri al companiei. Rata de actualizare va fi o funcție a riscului
fluxurilor de numerar estimate, cu rate mai mari pentru cele mai riscante active și rate mai
reduse pe măsură ce gradul de risc asociat investiției este mai scăzut.

4
[Link]
Scenariu optimist 0.80 RON
În cel mai optimist scenariu, noua fabrică ar fi pusă în funcțiune chiar din anul 2022, ceea ce va
avea un impact pozitiv asupra cifrei de afaceri și a fluxurilor de numerar prin creșterea capacității
de producție.
Scenariu pesimist 0.45 RON
Considerăm că în cel mai pesimist scenariu, relocarea în noua fabrică și implicit creșterea
capacității de producție ar putea fi amânate până în anul 2025 datorită unor întârzieri în obținerea
tuturor avizelor și autorizațiilor necesare.

2.3. Acționari și performanța acestora

Structura acționariatului.
S.I.F. MUNTENIA – 51,58%
S.I.F. BANAT-CRIȘANA – 36,75%
ALȚI ACȚIONARI – 11,67%
Structura acționariatului companiei Biofarm S. A.

1.16%
1.43% S. I. F. Muntenia
10.75%
S. I. F. Banat – Crișana
S. I. F. Moldova
13.62% Persoane fizice
50.98% Persoane juridice
A. A. A. S.

22.06%

Figure 0-1Structura acționariatului companiei Biofarm S.A.

Performanța acțiunilor
YTD 1 SAPT 1 LUNĂ 6 LUNI 12 LUNI
Variație 20,330 -0,96 9,57 23,8 47,14
Relativ la 12,72 -4,24 10,85 7,62 26,33
BET
Figure 0-2Evoluția preșului acțiunii
Cap III. Analiza bilanțului financiar și a contului de profit și pierdere

În acest capitol voi avea în vedere analiza contului de profit și pierdere, a bilanțului
financiar, a ratelor financiare, a soldurilor intemediare de gestiune și a interpretării acestora.În
analiza bilanțului financiar voi ave în vedere analiza activelor și a pasivelor a fondului de rulmen
și a trezoreriei nete.
3.1. Analiza fondului de rulment, a necesarului de fond de rulment și a trezoreriei nete

Activele întreprinderii Biofarm S.A.

Activ 2018 2019 2020


Active imobilizate 131169955 143825906 160502367
Imobilizari necorporale 1357444 839771 532340
Imobilizari corporale 114143697 126454307 142750794
Imobilizari financiare 9095 7095 154799283
Active circulante 154292186 202790764 212166108
Stocuri 18834024 18289407 34060125
Creante 8985584 93372718 102562399
Creante contabile 75546211 91774207 109520722
Cheltuieli in avans 486951 1064261 868966
Active de trezorerie 2.607 4089 2607
Investitii pe temen scurt 0 0 0
Lichiditati 0 0 0
Total Active 285462141 346616670 372668475
Table 0.2Activele întreprinderii Biofarm S.A.

Active:
1. Imobilizări necorporale - Cheltuielile aferente achiziţionării de brevete, drepturi de
autor, licenţe, mărci de comerţ sau fabrică şi alte imobilizări necorporale recunoscute din
punct de vedere contabil, cu excepţia cheltuielilor de constituire, a fondului comercial, a
imobilizărilor necorporale cu durată de viaţă utilă nedeterminată, încadrate astfel potrivit
reglementărilor contabile, se recuperează prin intermediul deducerilor de amortizare
liniară pe perioada contractului sau pe durata de utilizare, după caz. Cheltuielile aferente
achiziţionării sau producerii programelor informatice se recuperează prin intermediul
deducerilor de amortizare liniară pe o perioadă de 3 ani.
Cheltuielile de dezvoltare nu sunt semnificative ele sunt recunoscute în situaţia
rezultatului global pe măsură ce sunt angajate. In masura in care, pot aparea proiecte cu
costuri insemnate de dezvolatare acestea vor fi capitalizate ca si imobilizari necorporale.
2. Imobilizări corporale:
După recunoaşterea ca activ, un element de imobilizări corporale a cărui valoare justă poate fi
evaluată în mod fiabil este contabilizat la o valoare reevaluată, aceasta fiind valoarea sa justă la
data reevaluării minus orice amortizare acumulată ulterior şi orice pierderi acumulate din
depreciere.
3. Stocuri
Stocurile sunt evaluate la valoarea cea mai mică dintre cost şi valoarea realizabilă netă.
Costul stocurilor cuprinde toate costurile de achiziţie, costurile de conversie, precum şi alte
costuri suportate pentru a aduce stocurile în starea şi în locul în care se găsesc în prezent.
Stocurile de materii prime si materiale sunt evidentiate la valoarea de achizitie. Iesirea din
gestiune a stocurilor se face utilizand metoda FIFO.
Stocurile de produse in curs de executie sunt evidentiate la valoarea materiilor prime si
materialelor inglobate in acestea.
Stocul de produse finite este inregistrat la cost de productie la momentul incheierii procesului de
fabricatiei.
Ajustari pentru deprecierea stocurilor
Evaluarea pentru depreciere a stocurilor este efectuata la nivel individual si se bazeaza pe cea
mai buna estimare a conducerii privind valoarea prezenta a fluxurilor de numerar care se asteapta
a fi primite. Pentru estimarea acestor fluxuri, conducerea face anumite estimari cu privire la
valoarea de utilitate a stocului, tinand cont de data de expirare, posibilitatea de utilizare in
activitatea curenta a societatii si de alti factori specifici fiecarei categorii de stoc. Fiecare activ
depreciat este analizat individual. Acuratetea ajustarilor depinde de estimarea fluxurilor de
numerar viitoare.
4. Creantele sunt prezentate in bilant la valoarea istorica mai putin ajustarile constituite
pentru depreciere in cazurile in care s-a constatat ca valoarea realizabilă este mai mica
decat valoarea [Link] pentru depreciere sunt recunoscute atunci când există
dovezi obiective (cum ar fi dificultăţi financiare semnificative din partea partenerilor sau
neîndeplinirea obligaţiilor de plată sau întârziere semnificativă a plăţii) că Societatea nu
va putea încasa toate sumele datorate conform cu termenii creanţelor, suma respectivei
ajustari fiind diferenţa dintre valoarea contabilă netă şi valoarea actuală a fluxurilor de
numerar viitoare preconizate asociată cu creanţa depreciată.Evaluarea pentru depreciere a
creantelor este efectuata la nivel individual si se bazeaza pe cea mai buna estimare a
conducerii privind valoarea prezenta a fluxurilor de numerar care se asteapta a fi primite.
Pentru estimarea acestor fluxuri, conducerea face anumite estimari cu privire la situatia
financiara a partenerilor. Fiecare activ depreciat este analizat individual.
Pasivul întreprinderii Biofarm S.A.

Pasiv 2018 2019 2020


Capitaluri proprii 225418516 257230332 291551533
Cap proprii - total 225418516 257230332 291551533
Provizioane 448964 606998 657827
Subventii pentru investitii 0 0 0
Patrimoniu public 0 0 0
Datorii pe termen mediu si lung 448964 606998 657827
Datorii pe termen scurt 59594661 88779340 80459115
Datorii din exploatare 139408474 77498616 67980086
Datorii <1 an 40966089 52003451 40966089
Venituri inregistrate in avans 18061370 25495165 27013997
Datorii financiare 0 0 0
Imprumuturi din obligatiuni 0 0 0
Sume datorate institutiilor de credit 0 0 0
Total Pasiv 285462141 346616670 372668475
Table 0.3Pasivul întreprinderii Biofarm S.A.

Situatiile financiare separate sunt intocmite pe baza conventiei costului istoric / amortizat cu
exceptia imobilizarilor corporale prezentate la cost reevaluat prin utilizarea valorii juste drept
cost presupus si a elementelor prezentate la valoarea justa, respectiv activele si datoriile
financiare la valoarea justa prin contul de profit si pierdere si activele financiare disponibile
pentru vanzare, cu exceptia acelora pentru care valoarea justa nu poate fi stabilita in mod
credibil.
5. Lichidităţi bancare
O sumă semnificativă din disponibilitati banesti ale companiei, sunt tinute in banci sub forma de
depozite bancare la termen. Bancile la care compania detine conturi bancare si depozitele la
termen sunt analizate periodic de catre conducerea companiei.
Ca rezultat al incertitudinilor inerente activităţilor comerciale, multe elemente din situaţiile
financiare nu pot fi evaluate cu precizie, ci pot fi doar estimate. Estimarea implică raţionamente
bazate pe cele mai recente informaţii fiabile disponibile.
Utilizarea estimărilor rezonabile este o parte esenţială a întocmirii situaţiilor financiare şi nu le
subminează fiabilitatea
O estimare poate necesita o revizuire dacă au loc schimbări privind circumstanţele pe care s-a
bazat această estimare sau ca urmare a unor noi informaţii sau experienţe ulterioare. Prin natura
ei, revizuirea unei estimări nu are legătură cu perioade anterioare şi nu reprezintă corectarea unei
erori in perioada curentă. Dacă există, efectul asupra perioadelor viitoare este recunoscut ca venit
sau cheltuială în acele perioade viitoare.
Societatea efectuează anumite estimări şi ipoteze cu privire la viitor. Estimările şi judecatile sunt
evaluate în mod continuu în baza experienţei istorice şi altor factori, inclusiv prognozarea de
evenimente viitoare care sunt considerate a fi rezonabile în circumstantele existente. Pe viitor,
experienţa concretă poate diferi de prezentele estimări şi ipoteze.
Prin analiza ce se poate face asupra bilanțului financiar, se pot determina indicatori importanți,
în baza cărora se pot lua decizii de natură financiară ce pot afecta activitatea entității pe termen
lung. Cei mai importanți indicatori sunt: fondul de rulment, necesarul de fond de rulment și
trezoreria întreprinderii.

Calcularea indicatorilor financiari pentru compania Biofarm S. A.:

Fondul de rulment net, necesarul de fond de rulment și trezoreria netă pentru cei trei ani de
studiu:

  2018 2019 2020


frn 94697525 114011424 131706993
-
11158886
nfr 6 34163509 68642438
20628639
tn 1 79847915 63064555
Table 0.4Fondul de rulment net, necesarul de fond de rulment și trezoreria netă

Faptul că în toți anii de studiu valoarea FRN > 0 indică o situație favorabilă privind
solvabilitatea și echilibrul financiar al companiei atât pentru anul 2018, cât și pentru 2019 și
2020. De asemnea acest fapt indică și o stare de echilibru financiar pe temen lung.

În primul an, și anume anul 2018, necesarul de fond de rulment este unul cu o valoare
negativă urmând ca in următorii 2 ani să crească și în raport cu indicatorii fondului de rulment
net acesta este unul inferior ceea ce înseamnă că în companie s-a ănregistrat atât în anul 2019, cât
și în anul 2020, dar mai ales în anul 2018 un surplus de resurse pentru care a fost nevoie să se
caute plasamente rentabile cu risc scăzut.

Diferența dintre cei doi indicatori este reprezentată de indicatorul trezoreriei nete cu o
valoare pozitivă ceea ce reflectă o modalitate bună de gestionare a operațiunilor de mobilizare a
resurselor băneșt necesare activității de exploatare, precum și de valorificare a disponibilităților
bănești ale unei întreprinderi.
3.2. Calculul ratelor financiare și interpretarea rezultatelor obținute
În acest subcapitorl se vor analiza ratele financiare și rezultatele acestora pe întreaga peroadă
de studiu și anume anul 2018. 2019 și respectiv anul 2020.

Ratele financiare de analiză a posibilităților de reușită pe piață oferă informații privind


capacitatea companiei de a putea onora obligațiile de plată viitoare pe baza achivelor lichide pe care le
deține după cum urmează:

  2018 2019 2020 ref


rata curenta 2.59 2.28 2.64 1.8
rata rapida 2.27 2.08 2.21 0.8
rata cash 0.00 0.00 0.00 0.2
rata indatorarii 0.27 0.35 0.28 68%

rata de acoperire a dobanzilor 10.43 7.25 13.97 2.4


rata de rotatie a stocurilor 9.78 10.68 7.53 8
durata medie de incasare a clientilor 55.95 69.84 52.44 30
rata de utilizare a activelor fixe 9.78 10.68 7.53 7.5
rata profitului 0.21 0.26 0.21 1%
rentabilitatea investitiei 13.46 14.68 14.56 13%
rata rentabilitatii financiare 17.05 19.78 18.61 9%
Table 0.5Ratele financiare
Rate financiare

rata curentă rata rapidă


rata cash rata îndatorării
14% 2%
20%
%9%
rata de acoperire a dobanzilor rata de rotatie a stocurilor
8% durata medie de incasare a cli- rata de utilizare a activelor fixe
11% entilor
0% rata profitului rentabilitatea investitiei
8%
rata rentabilitatii financiare

46%

Figure 0- 3 Ratele financiare

În ceea ce privește ratele financiare voi avea în vedere analizarea individuală a fiecărui indicator după
cum urmează:

1. Rata curentă – cea care mai este denumită și lichiditatea generală și se calculează ca raport între
active curente și pasive curente pentru compania Biofarm S.A indică o valoare de 2,59 în anul
2018, de 2,28 în anul 2019 și respectiv de 2,64 în anul 2020 cee ce indica posibilitatea ca firma să
poată rambursa datoriile pe termen scurt pe baza valorificării activelor de acest tip.
2. Rata rapidă – lichiditatea rapidă se calculează prin raportarea diferenței dintre activele curente
și stocuri. În cazul analizat indicatorii se prezintă astfel: pentru anul 2018 – 2,27, pentru anul
2019 – 2,08 și pentru anul 2020 -2,21. Aceste valori sunt peste prgaul de refrință și anume cel de
0,8 ceea ce indică o stare bună pentru ca frma să poată contribui într-un mod rapid la
identificarea stării de lichiditate si al nivelului firmei.
3. Rata cash – este recunoscută și sub denumirea de lichiditate la vedere și se calculează prin
raportarea activelor de trezorerie la pasivele curente. În caul analizat pentru anul 2018, 2019 și
2020 ea este reprezentată de un nivel 0,00. Această valoare este una redusă față de
recomandarea de 0,20 ceea ce impune luarea unor măsuri de urgență deoarece există pericolul
ca firma să intre în incapacitate de plată.
4. Rata îndatorării: se calculează prin raportarea datoriilor totale la totall activelor firmei. Acest
indicator pentru înreprinderea Biofarm S.A. este prezeprentat pentru anul 2018 de 27%, pentru
anul 2019 de 35% și respectiv 28% pentru anul 2020. Pentru firmă, indicatorii sunt pozitivi și
astfel se pot măsura în ce direcție resursele împrumutate de firmă ajută la acoperirea nevoilor
sale de finanțare, respectiv se poate observa ponderea datoriilor în totalul resurselor financiare
ale firmei.
5. Rata de acoperire a dobânzilor – este definită în compania Biofarm S.A. de următoarele valori: în
anul 2018 – 10.43, în anul 2019 – 7,25 și în anul 2020 13,97. După cum se recomană ca
indicatorul să fie cel puțin 2.5 în cazul dat, firma poate scădea veniturile fără să apară probleme
financiare pentru aceasta.
6. Rata de rotație a stocurilor – este redată de următoarele valori: 2018- 9,78, 2019 – 10,68 și 2020
– 7,53. După cum se recomanda valori de cel puțin 8 rotații, firma a avut un deficiti in anul 2020
ceea ce a dus la o problemă a controlului mărimii și valorii stocurilor. În anii dinaintea anului
2020, acestea nu au fost o problemă dar nici nu erau niște valori care să arate o bunăstare
completă.
7. Durata medie de încasare a clienților – în ceea ce privește durata de lvrare a mărfurilor, a
execuției lucrărilor, prestării serviciilor și cel al încasării acestora în anul 2018 a fost reprezentat
de o druata medie de 56 de zile, în anul 2019 de o durata de aproximativ 70 de zile și respectiv
în anul 2020 de o durată mai mică fața de anterioarele de 52 de zile. Aceste durate rezultate,
chiar dacă ele se recomandă să fie de 30 de zile, având în vedere și domeniul de activitate și
anume cel farmaceutic, se pot înțelege. Aceste durate pot fi minimizate ceea ce tin să și pară ca
se întâmplă.
8. Rata de utilizare a activelor fixe – Acest indicator este reprezentat de anul 2018- 9,78, 2019-
10,68 și 2020 – 7,53. Creșterea valorilor peste nivelul de referințo de 7,5 rotații denotă o
gestiune eficientă a activelor.
9. Rata profitului - Pentru firma Biofarm S.A. acest indicator a avut următoarele valori: 2018 –
0,21, anul 2019 – 0,26 și 2020 – 0,21. Cum nivelul de refeință pentru ca firma sa arate profitul
net obținut la o unitate monetară vândută este de 1,2%, firma se încadrează în norme.
10. Rentabilitatea investiției - Acest indicator arată gradul de rentabilitate a întregului capital
investit iar nivelul de referință este de 13%. Pentru firma Biofarm S.A. valorile arată astfel: 2018
– 13,46%, 2019 – 14,68%, 2020 – 14,56%.
11. Rata rentabilității financiare - Acest indicator reprezintă rata de profitabilitate cu cea mai mare
relevanță pentru acționarii fimei, întrucât măsoară gradul de rentabilitate a investiției făcute de
aceștia în firmă. Astfel că pentru acționarii fimeri Biofarm S.A. rata rentabilității financiare în
anul 2018 este de 17,5% față de 9,2%, în anul 2019 este de 19,78% față de 9,2% și respectiv în
anul 2020 este de 18,61% fața de 9,2%, ceea ce indică un aspect pozitiv al gradului ratei
rentabilității în firmă.

Pentru a putea calcula ratele mai sus menționate au fost necesare și anumite date, altele decat cele mai
sus descrise, după cum urmează.

  2018 2019 2020


profitul brut 47173735 62468452 64845356
cheltuieli cu
dobanzile 5000000 10000000 5000000
cifra de afaceri 18424066 19539081 25645169
9 2 6
valoarea stocurilor 18834024 18289407 34060125
clienti 28242451 37387615 36843919
vanzari zilnice 0 0 0
profit net 38424941 50881819 54264580
Table 0.6 Date

3.3. Analiza soldurilor intermediare de gestiune

Analiza soldurilor intermediare de gestiune se realizează în baza contului de profit și pierdere.


Aceasta are ca scop evidențierea treptelor de acumulare bănească a activitășii unei companii. Mai jos
sunt enumerate și calculate aceste date pentru a putea ulterior analiza după cum urmează:

Soldurile intermediare de gestiune


INDICATORI 2018 2019 2020
venituri din vanzarea marfurilor 752061 1971024 752061
cheltuieli privind marfurile 534958 1145055 534958
MARJA COMERCIALA 217103 825969 217103
productia vanduta 265481145 235705875 265481145
productia stocata 0 0 0
productia imobilizata 9676 0 0
PRODUCTIA EXERCITIULUI 265490821 235705875 265481145
cheltuieli cu materii prime si materiale consumabile 38193898 36639540 38193898
alte cheltuieli materiale 1047030 356971 1047030
alte cheltuieli din afara ( cu energie si apa) 4219713 4470238 4219713
cheltuieli privind prestatiile externe 54659455 54084218 54659455
VALOAREA ADAUGATA 265707924 236531844 265698248
venituri din subventii de exploatare aferente cifrei de afaceri nete 21845535 0 0
cheltuieli cu alte impozite, taxe si varsaminte asimilate 2810468 3071252 2810468
cheltuieli cu personalul 38982362 31747314 38982362
EXCEDENTUL BRUT DIN EXPLOATARE (EBE) 61148615 58992580 61148615
alte venituri din exploatare 166352 1642231 166352
alte cheltuieli de exploatare ( cheltuieli cu despagubiri, donatii si
activele cedate) 61202889 59290448 61202889
ajustari de valoare privind imobilizarile corporale si necorporale 11122896 0 0
ajustare de valoare privind activele circulante -625440 -4553216 -62544
ajustari privind provizioanele 220626 1940099 220626
REZULTATUL DIN EXPLOATARE 46224886 60786065 63573239
venituri financiare 2764683 2480604 2764683
cheltuieli financiare (fara cheltuielile privind dobanzile) 1492561 798217 1492566
REZULTATUL INAINTE DE DOBANZI SI IMPOZIT (EBIT) 47497008 62468452 64845356
cheltuieli privind dobanzile 5 10 5
REZULTATUL CURENT (EBT) 47497008 62468452 64845356
venituri extraordinare 0 0 0
cheltuieli extraordinare 0 0 0
rezultatul brut 47173735 62468452 64845356
impozitul de profit ( si alte elemente de impozit) 11326682 12254126 11326682
REZULTATUL NET AL EXERCITIULUI FINANCIAR 36170326 50214326 53518674
Table 0.7Sig-urile.

În urma tabelului mai sus calculat putem concluziona că firma Biofarm S.A. are o marja
comerciala pozitivă pentru anii 2018-2020 aceasta vizând calcularea adaosului comercial practicat de
firmă raportat la mărime veniturilor din vânzarea mărfurilor. De asemenea producția exercișiului
raportată la aceeași perioadă de studiu este egală cu mărimea totală a bunurilor și serviciilor realizate
de companie care în cele din urmă pot fi vândute, stocate sau utilizate în propria firmă.
Valoarea adăugată este exprimată de valoarea rezultată din utilizarea de către firmă a
facorilor de producție peste valoarea bunurilor și a serviciilor care provin de la terți. De asemenea
valoarea mai sus calculată reprezintă și sursa de remunerare a diferitelor categorii de stakeholders.
Excedentul brut din exploatare în cazul dat este de o valoare destul de mare cu tendință de
scădere în anul 2019 dar cu o revenire în anul 2020 la aceeași valoare a anului 2018. Aceasta este o
modalitate de măsurare a performanțelor economice ale firmei.
Rezultatul înainte de dobânzi și impozit este indicatorul ce arata care e partea din resursele
create din activitatea de exploatare destinată menținerii dotărilor materiale ale firmei iar în cazul
studiar este un indicator în creștere.
Cap [Link] cost- beneficiu

În acest capitol voi avea în vedere analiza cost-beneficiu prin următoarele sisteme de măsurare
precum: Analia factorială a rentabilității – sistemul de rate Du Pont care presupune o descompunere a
ratelor de rantabilitate pe factor de influență, prin Metoda Modelului Altman prin care se analizează
metodele de apreciere a riscului de faliment al întreprinderii și care aceasta la rândul ei este redată de
Altman – X1, X2,X3, X4, X5 și Altman – Funcția Zeta.

1. Analia factorială a rentabilității – sistemul de rate Du Pont

DU PONT 2018 2019 2020 REF


0.21159766
rata profitului 0.20855841 0.2604105 5 0.01
5. 18 7.
rata de rotatie a activelor totale 38 .25 48 8
1. 1.
roa 12 4.75 58  
RATA DE STRUCTURA A CAPITALURILOR
PROPRII        
roe (rfin) 39% 51.60% 55.40%  
roe (rfin) 0. 0.  
17 0.20 19

Table [Link] factorială a rentabilității – sistemul de rate Du Pont

Du pont
rata profitului rata de rotatie a activelor totale
roa RATA DE STRUCTURA A CAPITALURILOR PROPRII
roe (rfin) roe (rfin)

5% 2%3%

15%

74%

Figure 0- 4 1Analia factorială a rentabilității – sistemul de rate Du Pont

2. Metoda Modelului Altman – reprezintă metoda de previzionare a difiultăților financiaare ale


companiilor, acest model urmărește în principal evaluarea riscului de faliment și implicit
protejarea investițiilor.

ALTMAN - X1 2018 2019 2020


14973904 17003021
FRN 120324443 2 5
33982120 52058577
ACTIVE TOTALE 279820357 2 5
10191439
REZERVE 84359176 8 23350438
PROFIT BRUT 47173735 62468452 64845356
DATORII TOTALE 0 0 0
CAPITAL SOCIAL 98537535 98537535 98537535
19539081 25645169
CIFRA DE AFACERI 184240669 2 6
Table 0.9 [Link] Modelului Altman

Coeficien
  2018 2019 2020 t
0.43000 0.44064 0.32661 1,20
XI 6 1 3
0.30147 0.41986 0.06279 1,4
X2 6 8 6
X3 0 0 0 3,3
X4 0 0 0 0,6
0.65842 0.57498 0.49262 1
X5 5 1 1
0.01003 0.01174 0.00529 2,675
Z 9 1 1

Table 0.10 X1, X2,X3,X4,X5,Z - REZULTATE

Modelul Altman
0.7

0.6

0.5

0.4

0.3

0.2

0.1

0
XI X2 X3 X4 X5 Z

2018 2019 2020

Figure 0-5 X1, X2,X3,X4,X5,Z – REZULTATE

  2018 2019 2020


5088181 5454618
profit net 38424941 9 9
rata de distribuire 24.50% 40.70% 40%
eps (ron/actiune) 0.0408 0.0516 0.0554
dividend brut acordat
(ron/actiune) 0.01 0.021 0.0221

După cum ne prezintă și datele mai sus calculate, firma Biofarm S.A nu prezintă la moment un
eventual risc al falimentului deoare datele rezultate pentru indicatorii X1, X2, X3, X4 și respectiv X5 sunt
sub indicatorii de coeficiență maximi.
Cap V. Concluzii

Compania Biofarm S. A. își propune ca de la an la an să își maximizeze valoarea de piață.


Pentru acest lucru și-a propus să investească mereu în cercetare, lansare și promovare a
produselor. De asemenea acționarii întreprinderii și-au propus un target foarte îndrăzneț, acela de
a lansa și dezvolta aproximativ 10 produse în fiecare an.

Biofarm S. A. are obiective foarte clare de la care nu se abate, ceea ce a ajutat-o să se


mențină pe piața farmaceutică din România încă din anul 1921.
Misiunea Biofarm este aceea de a face bine celor din jur prin perfecționarea continua, cu
respect pentru experiența acumulată dar și cu standare la cel mai înalt nivel.

Viziunea estea aceea de a face clienții ca în momentele lor de preocupare asupra sănătății
să se gândească prima dată la Biofarm ca o alegere în ceea ce privesc pastilele, deoarece aceștia
lucrează permanent pentru binele acestora și inovația este la cel mai înalt nivel.
Valorile – sunt redate de 5 puncte forte precum: Responsabilitatea, performanța, grija,
pasiunea și nu în ultimul rănd inovarea.

Cap [Link]

 [Link]
 [Link]
 [Link]
 [Link]
 Seminar_Analiza_Financiara

S-ar putea să vă placă și