100% au considerat acest document util (2 voturi)
187 vizualizări37 pagini

Proiect FINAL

Documentul descrie un proiect de înființare a unei livezi de pruni în comuna Potlogi, județul Dâmbovița. Proiectul vizează achiziționarea de pomi, echipamente agricole și construcția unui depozit pentru fructe, în scopul cultivării și comercializării de prune. Proiectul urmărește crearea de locuri de muncă și acoperirea unei cereri pe piață.

Încărcat de

MitreaSilvia
Drepturi de autor
© All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
100% au considerat acest document util (2 voturi)
187 vizualizări37 pagini

Proiect FINAL

Documentul descrie un proiect de înființare a unei livezi de pruni în comuna Potlogi, județul Dâmbovița. Proiectul vizează achiziționarea de pomi, echipamente agricole și construcția unui depozit pentru fructe, în scopul cultivării și comercializării de prune. Proiectul urmărește crearea de locuri de muncă și acoperirea unei cereri pe piață.

Încărcat de

MitreaSilvia
Drepturi de autor
© All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

UNIVERSITATEA DE ȘTIINȚE AGRONOMICE ȘI

MEDICINĂ VETERINARĂ BUCUREȘTI

FACULATATEA DE MANAGEMENT, INGINERIE


ECONOMICĂ ÎN AGRICULTURĂ ȘI DEZVOLTARE
RURALĂ

PROIECT DEZVOLTARE RURALĂ

ÎNFIINȚAREA UNEI CULTURI POMICOLE

- PRUNI -

SOIUL TULEU GRAS

MĂSURA 4.1 a

STUDENT: PETRE GEORGE MARIAN

Specializare:IEA
An:IV
Grupa:8401

BUCUREȘTI

2018

1
Cuprins

1. Descrierea Obiectului De Investitie


1.1. Descrierea Societatii In Care Se Implementeaza Investitia
1.2. Descrierea Investitiei
2. Datele Tehnice Ale Investitiei
2.1. Amplasament
2.2. Piata de desfacere si concurenta
2.3. Descrierea fluxului tehnologic
2.4. Datele tehnice ale investitiei
2.5. Descrierea fluxului de productie
2.6. Durata de realizare a investitiei
3. Bugetul investitiei
3.1. Resurse necesare
3.1.1. Resurse necesare pentru investitie
3.1.2. Resurse necesare procesului tehnologic
[Link]. Cheltuieli pe ciclul de productie
[Link]. Cheltuieli cu salaratii
4. Planul de afaceri
4.1. Estimarea pe 8 ani de exploatare a veniturilor si a cheltuielilor
4.1.1. Estimarea veniturilor pe 8 ani
4.1.2. Estimarea cheltuielilor cu ciclul de productie pe 8 ani
4.1.3. Estimarea rezultatului financiar in urma efectului dat de sursele de
finantare
4.1.4. Estimarea rezultatului financiar in urma efectului dat de sursele de
finantare
4.2. Indicatori de investitii
4.2.1. Indicatori financiari
[Link]. Valoarea investitiei
[Link]. Durata de recuperare a investitiei
[Link]. Rata acoperiri prin fluxul e numerar
[Link]. Rata de actualizare neta
[Link]. Disponibilul de numerar la sfarsitul perioadei
4.2.2. Grafic de incasari si pret
5. Bibliografie

2
Capitolul 1. Descrierea obiectului de investitie

Capitolul 1.1. Descrierea societatii in care se implementeaza investitia

Societatea TULEUAGRO S.R.L.., are un capital subscris de 400 RON, a


fost infiintata in 2016 si este inmatriculata in Registrul Comertului cu numarul
J36/511/2016,CUI-18474580. Firma are sediul in comuna Potlogi, judetul
Dambovita si are ca obiect principal de activitate cultivarea fructelor.

Societatea dispune de o suprafata de 4 ha teren pe teritoriul localitatii.

Obiectivul de activitate conform statului este:

Cod - 0124 Cultivarea fructelor semintoase si sâmburoase

-4631 Comert cu ridicata al fructelor si legumelor

-0161 Activitati auxiliare pentru productia vegetala

Cod postal: 051926

Persoana contact: Petre George


Reprezentantul legal detine studii superioare in managementul
agriculturii precum si cunostinte solide in pomicultura.
Telefon: 0721702832
E-mail: georgepetre@[Link]

In urma analizei (4x2812,04 SO Euro/ha=11248.16 SO), se deduce ca ferma


este de marime mica , ceea ce inseamna ca intensitatea sprijinului va fi de
50%,plus 20 de puncte procentuale pentru ca exploatatia este infiintata de un
tanar fermier.

1.2. DESCRIEREA INVESTIȚIEI.

Investitia se bazeaza pe implementrea submasurii 4.1a-,,Investitii in exploatatii


pomicole’’ si are ca obiectiv :

3
 creşterea competitivităţii, diversificarea producţiei, creşterea calităţii
produselor obţinute şi îmbunătățirea performanţei generale a exploataţiilor
pomicole .

În urma calculului S.O. se constată faptul că exploataţia este una de dimensiune


Mică şi conform ghidului solicitantului pentru submăsura 4.1a , investiţia va
obţine o intensitate a sprijinului de 70% din totalul cheltuielilor eligibile, fără
a depăși:
- 100.000 € pentru achiziții simple;
- 300.000 € în cazul investițiilor în activitatea de producție (utilaje, înfiinţare,
reconversie etc.)
- 450.000 € pentru investițiile care conduc la un lanț alimentar integrat, la
nivelul exploatației agricole* (producție**, procesare, comercializare).

În prezent această firmă nu deține utilajele agricole necesare înființării și


întreținerii exploatației de pruni. Pentru realizarea în bune condiții a tuturor
etapelor tehnologice ale exploatației,dar și pentru a evita costurile
suplimentare cu inchirierea utilajelor, solicit acest sprijin financiar
nerambursabil pentru realizarea parcului de utilaje agricole.

Pentru înființarea livezii cu pruni sunt necesare următoarele achiziții:


1. asigurarea căilor de acces, accesibile tot timpul anului;
2. construirea unui depozit pentru stocarea fructelor;
3. construirea căilor de acces accesibile pentru protejarea fructelor;
4. acordarea energiei electrice depozitului;
5. achiziționarea puieților pentru înfiițarea livezii;
6. achiziționarea sistemelor antigrindină;
7. achiziționarea utilajelor și a ustensilelor folosite pentru înființarea livezii,
dar și întreținerii acesteia.

Echipamente ce se doreste a fii achizitionate:


 Tractor-Cu ajutorul acestuia sunt automatizate majoritatea proceselor de
lucru din cadrul societatii ,iar impreuna cu echipamentele adecvate sunt
efectuate lucrarile de infiintare si intretine a plantatiei.
 Masina de stropit atomizor purtat-Necesar pentru efectuarea
tratamentlor fitosanitare si aplicarea de ingrasaminte foliare.
 Tocatoare resturi vegetale-Folosita pentru tocarea vegetatiei
ierboase ,tufisurilor si a crengilor rezultate in urma lucrarilor de
intretinere.
 Remorca MC60-6to –Necesara la transportul
prunelor,ladite,ingrasaminte si altele.

 Puieți-Folositi pentru infiintarea plantatiei.


4
 Depozit pentru pastrarea fructelor-Folosit pentru o depozitare
corespunzatoare si in conditii optime a productiei.

Prin implementarea proiectului se urmareste crearea de locuri de munca si


acoperirea unui deficit de produse existent pe piata,societatea dispunand de un
depozit pentru stocarea fructelor. Avand in vedere ca societatea este amplasata
in mediul rural, are un avantaj deoarece se poate atrage forta de munca ieftina
avand in vedere ca in zona nu sunt multe societati care sa angajeze somerii,
chiar si pe o perioada scurta. Deci, societatea poate fi una profitabila in acelasi
timp bucurandu-se si de o productivitate foarte mare.

5
Capitolul 2. Datele tehnice ale investitiei
2.1. Amplasament

Încadrare în regiunea de dezvoltare, județ, localitate

Fig. 1.1.:
Harta
României

Sursa:Ghid turism .info

Societatea este amplasata in macroregiunea 3-Sud-Muntenia,regiunea Muntenia.

Societeatea SC TULEUAGRO SRL este situata in Judetul Dambovita, Comuna


Potlogi.

6
Fig. 1.2.:Harta Judetului

Fig. 1.3.: Harta Comunei Potlogi

7
Sursa: [Link]/maps

Plasare geografică, date fizico-geografice şi climaterice

Dâmbovița este un județ în regiunea Muntenia din România, cu reședința


la Târgoviște. Este situat în partea central-sudică a țării, suprapunându-
se bazinelorhidrografice ale râurilor Ialomița și Dâmbovița.

Comuna Potlogi este aşezată în sud-vestul judeţului Dâmboviţa, în Câmpia


Titului. Traversată de râul Sabar şi de pârâul Şuţa, localitatea este delimitată la
vest de râul Argeş.

La sud, se învecinează cu judeţul Giurgiu, la est, cu comunele Poiana şi


Lunguleţu, la nord, cu comuna Odobeşti iar la vest, cu comuna Corbii Mari.

Dinpunct de vedere climatic, zona se caracterizeazaprinurmatoarelevalori :

- temperatura medie anuala a aerului +9-10°C


- temperatura minima absoluta -25°C
- temperatura maxima absoluta 41°C

8
- precipitatii medii anuale 560mm/mp
- vanturi dominante E-V SI V-E
- adancime maxima de inghet 0,85 m
- soluri cernoziomuri argiloiluviale freatic umede, argilo-fluviale şi
brune argiloase compacte.

Potentialul agricol al zonei:

2.2. PIAȚA DE APROVIZIONARE/DESFACERE ȘI CONCURENȚA

Furnizorii

Potentialii furnizori ai solicitantului


Denumire furnizor de materii prime /
materiale auxiliare / produse / servicii Adresa furnizor Produs furnizat
  str. Trandafirului, nr.
[Link] 77, Craiova jud. Dolj        Tractor
SC GRADINARIU IMPORT EXPORT SRL   Bucuresti,sector 3       Navete de plastic
 Strada Cuza
 Sthil Voda,Titu      Motocoasă
  SC GRADINARIU IMPORT EXPORT SRL    Bucuresti,sector 3      Foarfecă telescopică
    str. Trandafirului, nr.
[Link] 77, Craiova jud. Dolj     Aplicator îngrășăminte
    str. Trandafirului, nr.
[Link] 77, Craiova jud. Dolj       Pompă pentru stropit
  str. Trandafirului, nr.
[Link] 77, Craiova jud. Dolj Tocatoare TFZ
  ITGStore Sector 6,Bucuresti       Cântar electronic

9
    SC GRADINARIU IMPORT EXPORT SRL    Bucuresti,sector 3     Burghiu
 Statiunea de Cercetare Baneasa  Baneasa,Romania      Puieți
 Bizoo  Sector 1,Bucuresti      Tuburi din beton centrifugat
ITGStore    Sector 6,Bucuresti        Hidrofor
      SC GRADINARIU IMPORT EXPORT SRL    Bucuresti,sector 3       Instalație de irigat prin picurare
 Frigotherm Group  Ciorogarla,Ilfov        Depozit pentru pastrarea fructelor
  Frigotherm Group   Ciorogarla,Ilfov        Ventilator
  Bizoo    Sector 1,Bucuresti        Paleți
ITGStore    Sector 6,Bucuresti        Sistem antigrindină

Clientii

Potentialii clienti ai solicitantului


Procentaj din
Potential Client Zona Client vanzari
SONIMPEX COM SRL Topoloveni,Jud Arges 80%
MIKI GOLD MADI Bucuresti 15%
Piata Locala Dambovita 5%

Concurentii

Potentialii concurenti ai solicitantului


Nume Adresa Produs Comercializat Pret Produs(lei)
Staţiunea de 2,30
cercetare şi
N-E-ul jud. Dâmboviţa Prune
dezvoltare pomicolă
Voineşti

10
[Link] FLUXULUI TEHNOLOGIC

Prunul Tuleul Gras

Este un soi romanesc cultivat foarte mult la noi in


tara. Pomul este de viguare mijlocie, are trunchiul
netorsionat si rodeste in principal pe ramuri
mijlocii care sunt foarte bine garnisite cu buchete
de mai.
PERIOADA DE COACERE : 20 – 30 AUGUST
Fructele sunt mijlocii, invers ovoide sau ovale, de culoare vanat inchisa, cu o
pruina albastra. Pulpa este galbena-verzuie crocanta, suculenta, neaderenta la
sambure. Referitor la gustul fructelor, este considerat cel mai bun soi cultivat in
tara noastra. Este autosteril nesetind polenizator. Se maturizeaza la sfarsit de
august inceput de septembrie.  Caracteristicile fructului: fructe mjlociu-mari, 35-
40 g, de forma ovoidala, alungita. Coaja de culoare albastru inchisa, subtire,
cerata. Pulpa verde-galbuie, tare, crocanta, dulce-acrisoara, foarte gustoasa,
neaderenta la sambure.

Particularităti privind organizarea și pregătirea terenului


Defrișarea culturii precedente sau a vegetației lemnoase,arbustive este obligatori
[Link]ția aleasă pentru înființarea livezii nu este acoperită cu foarte multă
vegetație însă se va realiza defrișarea pentru asigurarea condițiilor optime de
plantare și dezvoltare. Nivelarea terenului este necesară pentru eliminarea
denivelărilor care favorizează reținerea apei și  pentru a crea condiții
pentru mai târziu, când terenul va fi irigat.

Pichetarea [Link] lucrarea prin care se materializează pe teren (prin


picheşi) pozitia fiecărui pom. În prealabil se stabileste modul de grupare a
pomilor si distantele de plantare între rânduri si între pomi pe rând. Pentru
11
simplificarea pichetatului terenul se încadrează în figuri geometrice regulate (de
preferinşă dreptunghi sau pătrat)si se divide în parcele .Pentru fiecare parcelă
delimitată pichetarea propriu-zisă va consta în: - Pe latura lungă a parcelei, se
trasează o linie dreaptă, care va fi baza de pornire a pichetajului. Lungimea
acesteia trebuie să fie multiplu al distantei între rândurile de pomi la fiecare
distantă capăt de rând (cu ajutorul unei rulete). - Din capetele acestei linii, cu
ajutorul aparatelor topografice, se vor ridica două perpendiculare, egale ca
lungime si paralele. Lungimea acestor laturi trebuie să fie multiplu distantei între
pomi pe rând. Pentru închiderea perimetrului, se unesc capetele celor două linii,
printr-o linie care trebuie sa fie paralelă si egală cu linia de bază (tolerantă de cel
mult 20 cm) si pe care se fixează picheti distantat i între ei la distanta dintre
rânduri, care reprezintă celălalt capăt al rândului.

Epoca de plantare. Plantarea se va face toamna. Plantarea de toamnă (sfârsit


de octombrie-început de noiembrie) favorizează calusarea rănilor si emiterea de
noi rădăcini active până la sosirea iernii. În plus, pomii plantati toamna
beneficiază de umiditatea din precipitatii din toamnă si din topirea zăpezii, se as
ează mai bine, se realizează un contact perfect între rădăcini si sol, iar primăvara
pornesc în vegetatie mai devreme.

Pregatirea pomilor pentru [Link] fasonarea si mocirlirea


rădăcinilor. Fasonarea constă în înlăturarea porşiunii vătămate si scurtarea
rădăcinilor mai groase de 3-4 mm., la 35-40 cm si a celor mai subtiri de 3 mm la
8-10 cm. Mulcirea constă în introducerea rădăcinilor într-un amestec de pământ
galben, balegă proaspătă si apă. Aceasta are rolul de a asigura o mai mare
umiditate în jurul sistemului radicular, de a realiza o aderentă mai bună cu si de
a stimula vindecarea rănilor.

Sistemul de cultura. Sistemul pentru care s-a optat este sitemul intensiv.În
prezent, distantele de plantare standard recomandate , care vor sta la baza
tehnologiei, inclusiv a aspectelor economico-financiare, sunt de 4 m între
rânduri si 4 m pe rând – 625 pomi/ha.

Sistemul de sustinere. Având în vedere necesitatea instalarii de plase


antigrindina sistemul de sustinere va fi format din spalieri de beton (7x7,5 cm)
de 4-5 m, din care o portiune de 0,7 m se va introduce în sol. Distanta între
spalieri va fi de 6-8 m si se vor prevedea ancore atât la capete cât si pe laterale.

Întreținerea solului în livadă.Cel mai bun sistem de întreținere a solului este


înierbarea între rânduri, deoarece permite efectuarea la timp a operațiilor de

12
protecție contra bolilor și dăunătorilor, și iarba cosită servește ca îngrășăminte
organice. Pe parcursul vegetației, între pomi, pe rând, se efectuează afânarea.

Taierea coroanei [Link] Tuleu fiind un soi cu lemnul fragil, unghiurile


de ramificare vor fi de 45-55° pentru a evita dezbinarea ramurilor sub greutatea
fructelor. Drajonii sau lastarii din colet formati se vor elimina cat mai devreme,
pentru a nu concura pomul.

Taierile de intretinere şi fructificare se bazeaza pe reductia şi simplificarea


semischeletului, in scopul stabilirii unui echilibru intre formatiunile de rod şi
cele vegetative, a pastrarii volumului initial al coroanei, pentru asigurarea de noi
creşteri, pentru o mai buna iluminare a coroanei, şi evitarea alternantei de rodire.
Taierile se vor face diferentiat, in raport cu varsta pomilor, starea lor fiziologica,
specia şi soiurile. Prin taieri se vor indeparta ramurile de prun uscate şi rau
plasate. Ramurile de prun roditoare se vor rari numai in anumite situatii. La
pomii intrati in prima perioada de rodire, unde se manifesta scaderea
potentialului de creştere, este necesar ca la 3-4 ani sa se efectueze taieri uşoare
de reductie, prin scurtarea ramurilor de schelet in lemn de 2-3 ani, deasupra unei
ramuri de garaisire.

Cu prilejul acestor taieri se vor pastra ramurile de prun buchet şi ramurile de


prun de garnisire care nu depaşesc lungimea de 30 cm. Daca sunt prea dese, se
inlatura cele mai slabe. Ramurile de prun de garnisire care nu depaşesc 60 cm şi
au unghiul de ramificare 50-55° se scurteaza la 8-10 muguri, iar cele mai lungi
cu unghi de ramificare mic se paliseaza in pozitie orizontala sau se scurteaza la
8-10 muguri, de asemenea, cele de prelungire se scurteaza la 1/3-1/2 din
lungimea lor.

La prun se aplica taieri de corectie in cazul cand pomii nu au fost taiati anual sau
la cei taiati necorespunzator. De asemenea, in perioada de declin se efectueaza
taieri de reintinerire mai severe la nivelul scheletului.

  Vas ameliorat- Imbunătăţirea tehnologiei de formare a coroanei vas ameliorat,


la specia prun se referă la două obiective:
Scurtarea timpului de formare a coroanei (4 ani) şi grăbirea intrării pe rod a
pomilor prin combinarea tăierilor în uscat cu cele în verde.

13
2.4. DATELE TEHNICE ALE INVESTIȚIEI.

Tractor BCS Valiant V650 Reversibil Cabinat

-MOTOR DIESEL 3 CILINDRI TURBO VM D753 T 3 cu injectie


directa – 41,2 KW / 56 CP – RACIRE CU APA

-Cabina   Omologata   versiune   Comfort   cu   cadru monococa


montata pe bucse antivibratie. Geam spate mobil cu fereastra
posterioara pentru trecerea furtunelor. Instalatie de ventilatie si
incalzire cu filtru de praf usor accesibil. Aer conditionat cu
evaporator central incastrat in acoperis. Stergatoare cu
instalatie de spalare fata si spate. Faruri de lucru anterioare fixe si posterioare orientabile. Oglinzi
retrovizoare. Girofar. Oblon in partea posterioara a acoperisului.

 Tractiune pe 4 roti Greutati de 45 kg./buc., pentru rotile din fata


- Lungime tractor: 2880 mm.
-  Latime reglabila din janta rotii: min. 1393 mm. – max. 1643 mm.
-  Inaltime tractor cu tot cu bara de protectie: 2220 mm.
-  Garda la sol: 260 mm.
-  Greutate: 1540 kg.

-Consumul de carburant variaza in functie de dificultatea lucrarii si de mecanizator.

Remorca MC60 -6 to
Obloane din otel cu capete de profil, basculabile si detasabile complet

14
         Sistem de inchidere obloane in lateral si spate
         Protap cu ochet de tractare
         Basculare hidraulica pe 3 parti, la 45 grade ce asigura o
descarcare optima pentru orice tip de incarcatura
         Instalatie hidraulica cu furtunuri flexibile si cuple rapide
         Frana de stationare
         Instalatie electrica 12 V pentru semanalizare si frana
         Sistem de franare mecanic / pneumatic / hidraulic pe 2 roti
         Suspensie rezistenta pe arcuri
         Capacitate de incarcare: 6 tone

Navetă de plastic pentru recoltarea prunelor

Dimensiuni 406x290x110 cm

Greutate produs(kg) 0,250 l

Capacitate(l) 11

Greutate statică 65 kg

Motocoasă

Cilindri 28 cm3

Turația maxima 800 rpm

Volum rezervor 0,4 l

Consum de carburant 507 g/kwh

Greutate 5.0 kg

15
Foarfecă telescopică Fiskars UP86

Diametru tăiere 32 mm

Aplicator îngrășăminte Easy Green

Recomandat pentru aplicare în peluze mai mari, are rază


de acțiune mare pentru un aplicator semi-profesional.
• Raza de acțiune de 122-340 cm, pentru o acoperire
rapidă și facilă a peluzelor mari.
• Are setări variabile pentru aplicarea îngrășămintelor
granulate sau a semințelor de gazon.
• Clapetă pentru oprit/pornit ușor de folosit.
• Mâner ajustabil pentru folosire confortabilă și depozitare.

Masina de stropit atomizor purtat

Ventilator cu ambreiaj
Corpuri duble de pulverizare cu antipicurare  din
alama
Bazin 300 litri
Filtru de aspiratie extern
Distribuitor cu trei cai
Putere necesara:40 -70 Cp

16
Tocatoare TFZ

Putere necesara – 40-70 CP


Latimea de lucru – 160 cm
Greutate – 410 kg
Dimensiune de gabarit – 180 x 95 x 100

Cântar electronic Digi DS 560

Capacitate : max 60/150 kg (precizie 20/50g) -


Dubla scala
Afisaj : 5 cifre, rezolutie 1/3000
DS-160 LCD display
DS-560 RED display

Dimensiuni :
700x800x125(H) mm pentru SYF
400x500x100(H) mm pentru SGA

Sursa alimentare :

DS-160 - AC 220/240V sau acumulator 6V 1,3A (optional) DS-560 - AC


220/240V sau acumulator 6V 1,3A (optional)

Conditii operare : -10 ÷40 grd C; 85% umiditate.

17
Utilaj de plantat pomi BURGHIU

Burghiul de sapat gropi este un


echipament utilizat pentru plantarea pomilor
fructiferi.

Puieți pruni

Tuburi din beton centrifugat

Diametrul gaurii: 50cm 

Lungime:120 cm

Hidrofor JGR 85/C, 220V

18
Instalație de irigat prin picurare

Depozit pentru
păstrarea fructelor

Suprafață construită 800 m pătrați

Ventilator pentru păstrarea fructelor

Paleți

19
Marime:120x100 cm

Greuate:25,6 kg

Capacitate:2000 kg

Sistem antigrindină

2.5. DESCRIEREA FLUXULUI DE PRODUCȚIE

20
Recoltarea prunelor. Perioada optimă de recoltare a prunelor pentru consum în
stare proaspătă este determinată de rezistența la transportare și păstrare
temporară, de culoarea caracteristică soiului respectiv, de mărimea fructelor, de
densitatea pulpei, de raportul dintre conținutul substanțelor solubile și acizi
organici. Prunele destinate prelucrării se culeg în faza de coacere deplină, când
pielița începe să se zbârcească ușor. La acest moment concentrația de zahăr este
maximă, iar produsele obținute ar putea poseda calități deosebit de prețioase.
Recoltarea prunelor se face numai pe timp uscat și răcoros după ce s-a evaporat
roua.

Interval de recoltare: 20 august-10 septembrie,capacitate de productie foarte


buna ,in primii ani de productie cantitatea de prune de pe un ha ajunge la 20 de
tone ,capacitatea maxima in anii urmatori ajungand la 25 de to/[Link] se
face manual ,forma coroanei facilitand acest lucru si avand pierderi minime .

Fructele se culeg in ladite si transportate catre hala de depozitare cu ajutorul


tractorului ,urmand ca in aceeasi zi sau in ziua imediat urmatoare sa fie preluate
de catre clienti in stare [Link] care raman in hala sunt pastrate o
perioada nu foarte mare de timp(2 [Link].) .
 Temperatura de depozitare a prunelor in stare refrigerata este cuprinsa in
intervalul (-0.5 / 0)°C.

Umiditatea: umiditatea relativa trebuie mentinuta intre 90 – 95%. In cazul in


care umiditatea relativa scade sub nivelul de 90% fructele se vor usca si vor
prezenta riduri la suprafata.

ILUMINAREA: prunele trebuiesc depozitate in intuneric total si constant pe cat


se poate.

VENTILAREA: trebuie asigurata la un nivel minim, pentru a evita


deshidratarea, dar suficient pentru eliminarea surplusului de CO2 generat pe
durata depozitarii.
2.6. Durata de realizare a investiției – 1 AN

[Link] Achizitii Se O Nov Dec Ian Feb Mar Apr Mai Iun Iul Aug
pt ct

1 Tractor *

2 Tocatoare *

3 Tuburi *

21
4 Puieti(Tuleu+ *
Stanley)

5 Burghiu *

6 Remorca *

7 Masina de *
stropit

8 Aplicator *
ingr.

9 Constructie * * * * * *

10 Foarfeca *
telescopica

11 Motocoasa *

12 Sistem *
antigrindin

13 Inst. irigat *

14 Hidrofor *

15 Ventilator *

16 Paleti *

17 Navete *

18 Cantar *

22
Capitolul 3: Bugetul investitiei

3.1. Resurse necesare pentru investiţie

Curs Euro-RON de la Banca Central Europeană din data de 6.12.2017-4,632 lei .

Valoare
Totala Valoare totala( TVA
[Link] Denumire Cant UM Pret unitar fara TVA TVA/UM fara TVA   Valoare Totala TVA inclus)
Euro Lei Euro Lei Euro Lei Euro Lei Euro Lei
1 Tractor BCS 1 Buc 31410,00 145428,30 5967,90 27631,38 31410,00 145428,30 5967,90 27643,31 37377,90 173059,68
3 Remorca MC60 1 Buc 5000,00 23150,00 950,00 4398,50 5000,00 23150,00 1183,89 5483,78 5950,00 27548,50
4 Motocasa 1 Buc 194,38 900,00 36,93 171,00 194,38 900,00 36,92 171,00 231,32 1071,00
5 Foarfeca Teles. 5 Buc 68,68 318,00 13,05 60,42 343,40 1590,00 65,20 302,10 408,66 1892,10
6 [Link]. 2 Buc 56,16 260,00 10,67 49,40 112,32 520,00 21,32 98,80 133,65 618,80
Masina de
7 stropit 1 Buc 820,73 3800,00 155,94 722,00 820,73 3800,00 164,08 760,00 976,67 4522,00
8 Tocatoare TFZ 1 Buc 1773,22 8210,00 336,91 1559,90 1773,22 8210,00 348,66 1615,00 2110,13 9769,90
9 Burghiu 1 Buc 259,18 1200,00 49,24 228,00 259,18 1200,00 49,22 228,00 308,42 1428,00
10 Puieti 2500 Buc 2,16 10,00 0,19 0,90 5400,00 25000,00 475,00 2250,00 5885,53 27250,00
11 Cantar electr. 1 Buc 25,92 120,00 4,92 22,80 25,92 120,00 4,92 22,80 30,84 142,80
12 Naveta plastic 66 Buc 1,73 8,00 0,33 1,52 114,18 528,00 21,78 100,32 135,71 628,32
13 Tuburi beton 6 Buc 21,60 100,00 4,10 19,00 129,60 600,00 24,60 114,00 154,21 714,00
14 Hidrofor 1 Buc 161,99 750,00 30,78 142,50 161,99 750,00 30,76 142,50 192,76 892,50
15 Instalatie irigat 1 Metri 0,09 0,40 0,02 0,08 0,09 0,40 0,02 0,08 0,10 0,47
16 Sistem 1 Metri 0,99 4,60 0,19 0,87 0,99 4,60 0,19 0,87 1,18 5,47

23
antigrind.
17 Paleti 16 Buc 2,59 12,00 0,49 2,28 41,44 192,00 7,84 36,48 49,35 228,48
18 Depozit 1 Buc 32397,41 150000,00 6155,51 28500,00 32397,41 150000,00 8203,80 38000,00 38552,92 178500,00
19 Ventilator 2 Buc 107,99 500,00 20,52 95,00 215,98 1000,00 41,02 190,00 257,02 1190,00
  TOTAL     72304,82 334771,30 13737,70 63605,55 78400,83 362993,30 16647,12 77159,04 92756,38 429462,02

24
3.2. Resurse necesare procesului tehnologic

a) Cheltuieli pentru un ciclu de productie


Pret TVA/UM(lei)
unitar Valoare Valoare
Consum/Total(4
[Link] Specificatie Cantitate UM fara totala totala cu
ha)
TVA(lei fara Valoare TVA inclus
) TVA(lei) TVA(lei) (lei)
1 Motorina 55l/ha 220 4,48 0,85 985,6 187 1172,6
2 Ingrasaminte 80kg /ha 320 1,18 0,11 377,6 35,2 412,8
3 Condifor oil 0,8l/ha 3,2 28,09 2,53 89,888 8,096 97,984
4 Champion 1,5kg/ha 6 51,29 4,62 307,74 27,6966 335,4366
5 Acupral 2Kg/ha 8 22,69 2,04 181,52 16,3368 197,8568
6 Karate Zeon 0,15l/ha 0,6 167,23 15,05 100,338 9,03042 109,36842
7 Cerlit 1,3l/ha 5,2 79,83 7,18 415,116 37,36044 452,47644
8 [Link]. 1kg/s 1 42,02 7,98 42,02 7,98 50
Kw/
9 Energie elec. 60 luna 720 0,45 0,34 324 244,8 568,8
10 Revizii utilaje 800   1 800 161,5 800 161,5 961,5
11 Echip. Prot. 10 buc 10 20 3,8 200 38 238
  TOTAL               4596,82

b)Cheltuieli salariale
Categorie de Salariu brut(lei) Contributii angajator(lei)-22,759 TOTAL
[Link] [Link]
personal Lunar Anual Lunar Anual Lunar Anual
1 Contabil 1 1800 21600 410 4920 2210 26520
3 Ingrijitori 2 1450 8700 658 3948 2108 12648
4 Zilieri 20 14000 14000 2240(16%din remuneratie) 2240 16240 16240
Total     17250 44300 3308 11108 20558 55408

c)Cheltuieli cu amortizarea
Utilaj Amortizare
Tractor 29098,2
Masina de
stropit 760
Tocatoare 1642
Remorca 4632
Depozit 6000
Total 42132,2

25
d) Total cheltuieli cu ciclul de producţie
Valoare
[Link] Specificatie cheltuieli
1 [Link] productie 4596,82
2 [Link] 55408
[Link]
3 amortizarea 42132,2
  TOTAL 102137,02

CAPITOLUL IV: PLANUL DE AFACERI

4.1. Estimarea pe 8 ani de exploatare a veniturilor şi a cheltuielilor

4.1.1. Estimarea veniturilor pe 8 ani

a) Estimare venituri din producţia principală:

Nr. An UM Productie Numar Pret de Valoare


Crt /ha ha vanzare prod*PV (lei)
(lei/kg)
1 2018 kg 0 4 0 0
2 2019 kg 0 4 0 0
3 2020 kg 0 4 0 0
4 2021 kg 20000 4 2,25 180000
5 2022 kg 21000 4 2,36 198240
6 2023 kg 22000 4 2,31 203280
7 2024 kg 23500 4 2,42 227480
8 2025 kg 25000 4 2,52 252000

b) Societatea nu are productie secundara,cu ajutorul tocatoarei crengile


rezultate in urma taierilor sunt tocate si impreuna cu vegetatia ierboasa
care deasemenea este tocata va fi folosita ca mulci pe randurile de pruni
pentru o mai buna conservare a apei in sol si o cantitate buna de substante
nutritive rezultate in urma descompunerii resturilor vegetale.

c)Estimare venituri din prestări servicii:

Servcii de tocat resturi Pret(lei/ Suprafata*Tarif(lei


[Link] An
vegetale(ha) ha) )

1 2018 14 150 2100

26
2 2019 10 150 1500
3 2020 7 150 1050
4 2021 10 157 1570
5 2022 10 157 1570
6 2023 12 160 1920
7 2024 13 160 2080
8 2025 6 160 960
  TOTAL 82 1244 12750

d)Estimare venituri din subvenţii:


Nr. An Subventie/ Total 4
Crt ha (lei) ha (lei)
1 2018 620 2480
2 2019 625 2500
3 2020 625 2500
4 2021 615 2460
5 2022 620 2480
6 2023 618 2472
7 2024 620 2480
8 2025 622 2488

e) Estimare venituri totale pe 8 ani de exploatare


Venituri totale
Venituri totale
productie Venituri totale prestari Total
subventie(lei)
An principala(lei) servicii(lei) venituri
2018 0 2100 2480 4580
2019 0 1500 2500 4000
2020 0 1050 2500 3550
2021 180000 1570 2460 184030
2022 198240 1570 2480 202290
2023 203280 1920 2472 207672
2024 227480 2080 2480 232040
2025 252000 960 2488 255448
109361
TOTAL 1061000 12750 19860 0

27
4.1.2. Estimarea cheltuielilor cu ciclul de producţie pentru 8 ani

An 1-Neproductiv
TVA/ Valoare
Pret
Consum UM(lei) Valoare totala cu
unitar
[Link] Specificatie Cantitate/ha UM Total(4 totala TVA
fara
ha) fara Valoare inclus
TVA(lei)
TVA(lei) TVA(lei) (lei)
1 Motorina 30 l/ha 120 4,48 0,85 537,6 102 639,6
2 Ingrasaminte 50 kg /ha 200 1,18 0,11 236 21,24 257,24
3 Condifor oil 0,8 l/ha 3,2 28,09 2,53 89,888 8,08992 97,97792
4 Champion 1,5 kg/ha 6 51,29 4,62 307,74 27,6966 335,4366
5 Cerlit 1,3 l/ha 5,2 79,83 7,18 415,116 37,36044 452,4764
6 [Link]. 1 kg/s 1 42,02 7,98 42,02 7,98 50
7 Energie elec. 30 Kw/luna 360 0,45 0,34 162 122,4 284,4
8 Echip. Prot. 4 buc 10 20 3,8 200 38 238
  TOTAL               2355,131

An 2-Neproductiv
TVA/ Valoare
Pret
Consum UM(lei) Valoare totala cu
unitar
[Link] Specificatie Cantitate/ha UM Total(4 totala TVA
fara
ha) fara Valoare inclus
TVA(lei)
TVA(lei) TVA(lei) (lei)
1 Motorina 25 l/ha 100 4,48 0,85 448 85 533
2 Ingrasaminte 50 kg /ha 200 1,18 0,11 236 21,24 257,24
3 Condifor oil 0,8 l/ha 3,2 28,09 2,53 89,888 8,08992 97,97792
4 Acupral 2 Kg/ha 8 22,69 2,04 181,52 16,3368 197,8568
5 Cerlit 1,3 l/ha 5,2 79,83 7,18 415,116 37,36044 452,4764
6 [Link]. 1 kg/s 1 42,02 7,98 42,02 7,98 50
7 Energie elec. 30 Kw/luna 360 0,45 0,34 162 122,4 284,4
8 Echip. Prot. 4 buc 10 20 3,8 200 38 238
  TOTAL               2110,951

An 3-Neproductiv
[Link] Specificatie Cantitate/ha UM Consum Pret TVA/
Valoare Valoare Valoare

28
Total(4 unitar UM(lei) totala TVA(lei) totala cu
ha) fara fara TVA
1 Motorina 25 l/ha 100 4,48 0,85 448 85 533
2 Ingrasaminte 65 kg /ha 260 1,18 0,11 306,8 27,612 334,41
3 Condifor oil 0,8 l/ha 3,2 28,09 2,53 89,888 8,08992 97,98
4 Acupral 2 Kg/ha 8 22,69 2,04 181,52 16,3368 197,86
5 Karate Zeon 0,15 l/ha 0,6 167,23 15,05 100,338 9,03042 109,37
6 Cerlit 1,3 l/ha 5,2 79,83 7,18 415,116 37,36044 452,48
7 [Link]. 1 kg/s 1 42,02 7,98 42,02 7,98 50
8 Energie elec. 30 Kw/luna 360 0,45 0,34 162 122,4 284,4
9 Echip. Prot. 5 buc 10 20 3,8 200 38 238
  TOTAL               2297,492

An 4-Productiv
TVA/UM(lei) Valoare
Consu Pret
Valoare totala
m unitar
[Link] Specificatie Cantitate/ha UM totala cu TVA
Total(4 fara
fara Valoare inclus
ha) TVA(lei)
TVA(lei) TVA(lei) (lei)
1 Motorina 55 l/ha 220 4,48 0,85 985,6 187 1172,6
2 Ingrasaminte 80 kg /ha 320 1,18 0,11 377,6 33,984 411,58
3 Condifor oil 0,8 l/ha 3,2 28,09 2,53 89,888 8,08992 97,98
4 Champion 1,5 kg/ha 6 51,29 4,62 307,74 27,6966 335,44
5 Acupral 2 Kg/ha 8 22,69 2,04 181,52 16,3368 197,86
100,33
6 Karate Zeon 0,15 l/ha 0,6 167,23 15,05 8 9,03042 109,37
415,11
7 Cerlit 1,3 l/ha 5,2 79,83 7,18 6 37,36044 452,48
8 [Link]. 1 kg/s 1 42,02 7,98 42,02 7,98 50
9 Energie elec. 60 Kw/luna 720 0,45 0,34 324 244,8 568,8
10 Revizii utilaje 800   1 800 161,5 800 161,5 961,5
11 Echip. Prot. 10 buc 10 20 3,8 200 38 238
  TOTAL               4595,6

An 5-Productiv
[Link] Specificatie Cantitate/ha UM Consu Pret TVA/UM(lei) Valoare Valoare Valoare

29
m unitar totala TVA(lei) totala cu
Total(4 fara fara TVA
1021,4
1 Motorina 57 l/ha 228 4,48 0,85 4 193,8 1215,24
2 Ingrasaminte 80 kg /ha 320 1,18 0,11 377,60 33,98 411,58
3 Condifor oil 0,8 l/ha 3,2 28,09 2,53 89,89 8,09 97,98
4 Champion 1,5 kg/ha 6 50,29 4,53 301,74 27,16 328,90
5 Acupral 2 Kg/ha 8 22,69 2,04 181,52 16,34 197,86
6 Karate Zeon 0,15 l/ha 0,6 167,23 15,05 100,34 9,03 109,37
7 Cerlit 1,4 l/ha 5,6 79,83 7,18 447,05 40,23 487,28
8 [Link]. 1 kg/s 1 42,02 7,98 42,02 7,98 50
9 Energie elec. 60 Kw/luna 720 0,45 0,34 324 244,8 568,8
10 Revizii utilaje 800   1 800 161,5 800 161,5 961,5
11 Echip. Prot. 10 buc 10 20 3,8 200 38 238
  TOTAL               4666,506

An 6-Productiv
TVA/ Valoare
Pret
Consum UM(lei) Valoare totala cu
unitar
[Link] Specificatie Cantitate/ha UM Total(4 totala TVA
fara
ha) fara Valoare inclus
TVA(lei)
TVA(lei) TVA(lei) (lei)
1 Motorina 59 l/ha 236 4,5 0,76 1062 179,36 1241,36
2 Ingrasaminte 80 kg /ha 320 1,2 0,11 384,00 34,56 418,56
3 Condifor oil 0,8 l/ha 3,2 28,09 2,53 89,89 8,09 97,98
4 Champion 1,5 kg/ha 6 50,29 4,53 301,74 27,16 328,90
5 Acupral 2 Kg/ha 8 22,69 2,04 181,52 16,34 197,86
6 Karate Zeon 0,15 l/ha 0,6 167,23 15,05 100,34 9,03 109,37
7 Cerlit 1,4 l/ha 5,6 79,83 7,18 447,05 40,23 487,28
8 [Link]. 1 kg/s 1 42,02 7,98 42,02 7,98 50
9 Energie elec. 60 Kw/luna 720 0,45 0,34 324 244,8 568,8
10 Revizii utilaje 825   1 825 156,75 825 156,75 981,75
11 Echip. Prot. 10 buc 10 20 3,8 200 38 238
  TOTAL               4719,852

An 7-Productiv
Consum Pret TVA/ Valoare Valoare Valoare
[Link] Specificatie Cantitate/ha UM UM(lei)
Total(4 unitar totala TVA(lei) totala cu

30
ha) fara fara TVA
TVA(lei) TVA(lei) inclus
1 Motorina 60 l/ha 240 4,5 0,76 1080 182,4 1262,4
2 Ingrasaminte 100 kg /ha 400 1,2 0,11 480,00 43,20 523,20
3 Teldor 0,8 l/ha 3,2 28,09 2,53 89,89 8,09 97,98
4 Bravo 1,22 kg/ha 4,88 45,23 4,07 220,72 19,87 240,59
5 Acupral 2 Kg/ha 8 22,69 2,04 181,52 16,34 197,86
6 Karate Zeon 0,15 l/ha 0,6 167,23 15,05 100,34 9,03 109,37
7 Cerlit 1,4 l/ha 5,6 79,83 7,18 447,05 40,23 487,28
8 [Link]. 1 kg/s 1 42,02 7,98 42,02 7,98 50
9 Energie elec. 60 Kw/luna 720 0,45 0,34 324 244,8 568,8
10 Revizii utilaje 825   1 825 156,75 825 156,75 981,75
11 Echip. Prot. 10 buc 10 20 3,8 200 38 238
  TOTAL               4757,223

An 8-Productiv
TVA/ Valoare
Pret
Consum UM(lei) Valoare totala cu
unitar
[Link] Specificatie Cantitate/ha UM Total(4 totala TVA
fara
ha) fara Valoare inclus
TVA(lei)
TVA(lei) TVA(lei) (lei)
1 Motorina 63 l/ha 252 4,5 0,76 1134 191,52 1325,52
2 Ingrasaminte 110 kg /ha 440 1,2 0,11 528,00 47,52 575,52
3 Teldor 0,8 l/ha 3,2 28,09 2,53 89,89 8,09 97,98
4 Bravo 1,22 kg/ha 4,88 45,23 4,07 220,72 19,87 240,59
5 Champion 1,5 kg/ha 6 50,29 4,53 301,74 27,16 328,90
6 Acupral 2 Kg/ha 8 22,69 2,04 181,52 16,34 197,86
7 Karate Zeon 0,15 l/ha 0,6 167,23 15,05 100,34 9,03 109,37
8 Cerlit 1,4 l/ha 5,6 79,83 7,18 447,05 40,23 487,28
9 [Link]. 1 kg/s 1 42,02 7,98 42,02 7,98 50
10 Energie elec. 60 Kw/luna 720 0,45 0,34 324 244,8 568,8
11 Revizii utilaje 850   1 850 161,5 850 161,5 1011,5
12 Echip. Prot. 10 buc 10 20 3,8 200 38 238
  TOTAL               5231,309

Centralizator cu cheltuielile ptr. cei 5 ani de producţie:

An Valoare totala cheltuieli de productie(lei)


2018 2355,13
2019 2110,95

31
2020 2297,49
2021 4596,6
2022 4666,5
2023 4719,85
2024 4757,22
2025 5231,3
TOTAL 30735,04

b)Estimarea cheltuielilor salariale pe 8 ani:

Anul 1
Categorie Salariu brut(lei) Contributii angajator(lei)-22,759 TOTAL
[Link] de [Link]
personal Lunar Anual Lunar Anual Lunar Anual
1 Contabil 1 1800 21600 410 4920 2210 26520
3 Ingrijitori 2 1450 8700 658 3948 2108 12648
4 Zilieri 5 3850 3850 616(16%din remuneratie) 3850 4466 7700
Total     7100 34150 3308 12718 10408 46868

Anul 2
Categorie Salariu brut(lei) Contributii angajator(lei)-22,759 TOTAL
[Link] de [Link]
personal Lunar Anual Lunar Anual Lunar Anual
1 Contabil 1 1800 21600 410 4920 2210 26520
3 Ingrijitori 2 1450 8700 658 3948 2108 12648
4 Zilieri 5 3850 3850 616(16%din remuneratie) 3850 4466 7700
Total     7100 34150 3308 12718 10408 46868

Anul 3
Categorie Salariu brut(lei) Contributii angajator(lei)-22,759 TOTAL
[Link] de [Link] Anua
Lunar Lunar
personal Lunar Anual l Anual
1 Contabil 1 1800 21600 410 4920 2210 26520
3 Ingrijitori 2 1450 8700 658 3948 2108 12648
1120(16%din
4 Zilieri 10 7000 7000 remuneratie) 1120 8120 8120
Total     10250 37300 3308 9988 13558 47288
Anul 4
Categorie Salariu brut(lei) Contributii angajator(lei)-22,759 TOTAL
[Link]
[Link] de
e Lunar Lunar
personal Lunar Anual Anual Anual
1 Contabil 1 1850 22200 421 5052 2271 27252
3 Ingrijitori 2 1500 9000 684 4104 2184 13104

32
2240(16%din
4 Zilieri 20 14000 14000 remuneratie) 2240 16240 16240
1139
Total     17350 45200 3345 6 20695 56596

Anul 5
Categorie Salariu
[Link] de [Link] brut(lei Contributii TOTAL  
personal )   angajator(lei)-22,759  
      Lunar Anual Lunar Anual Lunar Anual
1 Contabil 1 1800 21600 410 4920 2210 26520
3 Ingrijitori 2 1450 8700 658 3948 2108 12648
2240(16%din
4 Zilieri 20 14000 14000 remuneratie) 2240 16240 16240
Total     17250 44300 3308 11108 20558 55408

Anul 6
Categorie Salariu
[Link] de [Link] brut(lei Contributii TOTAL  
personal )   angajator(lei)-22,759  
      Lunar Anual Lunar Anual Lunar Anual
1 Contabil 1 1800 21600 410 4920 2210 26520
3 Ingrijitori 2 1450 8700 658 3948 2108 12648
2688(16%din
4 Zilieri 20 16800 16800 remuneratie) 2688 19488 19488
Total     20050 47100 3308 11556 23358 58656

Anul 7
Categorie Salariu brut(lei) Contributii angajator(lei)-22,759 TOTAL
[Link]
[Link] de
e Lunar Lunar
personal Lunar Anual Anual Anual
1 Contabil 1 1850 22200 421 5052 2271 27252
3 Ingrijitori 2 1500 9000 684 4104 2184 13104
2688(16%din
4 Zilieri 20 16800 16800 remuneratie) 2688 19488 19488
1184
Total     20150 48000 3345 4 23495 59844

Anul 8
Categorie Salariu brut(lei) Contributii angajator(lei)-22,759 TOTAL
[Link]
[Link] de
e Lunar Lunar
personal Lunar Anual Anual Anual
1 Contabil 1 1800 21600 410 4920 2210 26520

33
3 Ingrijitori 2 1450 8700 658 3948 2108 12648
2912(16%din
4 Zilieri 20 18200 18200 remuneratie) 2912 21112 21112
1178
Total     21450 48500 3308 0 24758 60280

d)Cheltuieli cu amortizarea pe 8 ani:


Anul Valoare
amortizare(lei)
I 42132,2
II 42132,2
III 42132,2
IV 42132,2
V 42132,2
VI  
VII  
VIII  
TOTAL 210661

e) Centralizator total cheltuieli


Valoarea totala
cheltuieli de Valoare cheltuieli Valoare amortizare(lei)
An productie (lei) totale salarii(lei) Valoare (lei)
2018 2355,13 46868 42132,2 91355,33
2019 2110,95 46868 42132,2 91111,15
2020 2297,49 47288 42132,2 91717,69
2021 4596,6 56596 42132,2 103324,8
2022 4666,5 55408 42132,2 102206,7
2023 4719,85 58656 0 63375,85
2024 4757,22 59844 0 64601,22
2025 5231,3 60280 0 65511,3
TOTA 673204,0
L 30735,04 431808 210661 4

4.1.3. Estimarea rezultatului financiar

34
Nr. crt An Venituri Cheltuieli Rez. [Link]
totale totale Financiar Euro
Lei
1 I 13335,06 91355,33 -78020,27 -362014,05
2 II 12735,06 91111,15 -78376,09 -363665,06
3 III 12285,06 91717,69 -79432,63 -368567,40
4 IV 192805,1 103324,8 89480,26 415188,41
5 V 211045,1 102206,7 108838,36 505009,99
6 VI 205201 63375,85 141825,15 658068,70
7 VII 229562 64601,22 164960,78 765418,02
8 VII 252963 65511,3 187451,7 869775,89
TOTAL   1129931 673204,04 456727,26 2119214,49

4.1.4. Estimarea rezultatului financiar în urma efectului dat de sursele de


finanţare
Valoare Valoare
[Link] Sursele de finantare (lei) (Euro)
1 Sprijin nerambursabil(conform submasurii aferente-70%) 254095,31 54880,58
2 Autofinantare 108897,99 23520,25
TOTAL   362993,3 78400,83

4.2.1. Indicatorii financiari


Total
Anul U Total An 1 Total An 2 Total An 3 Total An 4 An 5
[Link] M
t Specificatie Valoare
1 Valoarea investitiei(VI) Lei 362993,3

2 Durata de recuperare a
investitiei(Dr) Ani 0,55
3 Rata de actualizare(r)   8%
Valoarea actualizata
4 neta(VAN) Lei 7476139,5

5 Disponibilul de numerar la Lei 878240,2 1145096,4 142371


sfarsitul perioadei 254095,31 619369,47 4 4 8

35
4.2.2 Tabel încasări – plăţi

Specificatie Valoare lei/AN


[Link] Anul I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

1 Incasari 438125,31 456385,31 461767,31 486135,31 509543,31


2 Plati 91355,33 91111,15 91717,69 103324,8 102206,7
3 Excedent/deficit 346769,98 365274,16 370049,62 382810,51 407336,61

4 Disponibil perioada _ 254095,31 508190,62 762.285,93 1016381,24


precedenta
5 Disponibil de numerar 254095,31 619369,47 878240,24 1145096,44 1423717,85 1423713,85 1423714,85 1423715,85 1423716,85 1423717,85 1423718,85 1423719,85
la sfarsitul perioadei
actuale
6 Actualizare de cash flow 235273,44 531009,4907 697175,418 841680,068 968958,45 897181,226 830723,9406 769189,374 712212,884 659456,837 610608,6113 565378,741

36
BIBLIOGRAFIE

[Link]

[Link]

[Link]
pomicultura

[Link]
arbusti-si-fructiferi

[Link]

[Link]

[Link]

37

S-ar putea să vă placă și