Curs
Curs
2021
CONTABILITATE FINANCIARĂ
2
CURS 1-2: Aspecte organizatorice și
considerații introductive
Evaluarea/notarea studenților
Nota finală se compune din: . Alte precizări:
1
07.03.2021
Structura cursului
Contabilitatea
Contabilitatea Contabilitatea investițiilor
activelor stocurilor – cazuri financiare pe
biologice particulare termen scurt
Reglementarea contabilității
financiare în România
Alte reglementări:
Legea
contabilității ü OMFP 2861/2009
Norme privind
82/1991 inventarierea
(republicată și ü OMFP 2634/2015
modificată) Documentele
financiar-contabile
ü OMFP 897/2015
Norme privind contab.
OMFP 1802/2014 OMFP 2844/2016 fuz/div/diz/lichi/retr/excl
(modificat) (modificat) ü Legea 15/1994
Reglementări contabile cf Amortizarea capitalului
Reglementări contabile
imobilizat în Active c/n
privind SFAI și SFAC IFRS pt SC cotate
ü OMFP-uri anuale
privind întocmirea/
depunerea SFA
ü ...
2
07.03.2021
Reglementarea contabilității
financiare în România
Reglementarea contabilității
financiare în România
3
07.03.2021
Reglementarea contabilității
financiare în România
Reglementarea contabilității
financiare în România
4
07.03.2021
Reglementarea contabilității
financiare în România
Reglementarea contabilității
financiare în România
ü Registrele de C. obligatorii:
Ø Registrul-jurnal,
Ø Registrul-inventar
Legea Ø Cartea mare
contabilității ü Întocmirea balanței de verificare (BV), cel puțin
82/1991 la încheierea ex. fin., la termenele de întocmire a
(repub. și modif.) SF, a raportărilor contabile, precum și la finele
Cap. III perioadei de declarare a imp. pe profit/venit
Registrele de C. ü Arhivarea registrelor de C. obligatorii și a
documentelor justificative (care stau la baza
înreg. în CF) timp de 10 ani, respectiv 50 de
ani în cazul statelor de salarii
10
5
07.03.2021
Reglementarea contabilității
financiare în România
11
Reglementarea contabilității
financiare în România
12
6
07.03.2021
Reglementarea contabilității
financiare în România
Structura actului normativ
CAPITOLUL 1 Arie de aplicab., def. şi categ. de ent. rap.
CAPITOLUL 2 Dispoziţii şi principii generale
CAPITOLUL 3 Reguli generale de evaluare
CAPITOLUL 4 Bilanţul şi contul de profit şi pierdere
OMFP 1802/2014 CAPITOLUL 5 Sit. fluxurilor de trez. şi sit. modificărilor CP
(modificat) CAPITOLUL 6 Note explicative la SFA
CAPITOLUL 7 Raportul administratorilor
Reglementări contabile CAPITOLUL 8 SFA consolidate şi rapoarte consolidate
privind SFAI și SFAC CAPITOLUL 9 Aprobarea, semnarea şi publicarea SFA
CAPITOLUL 10 Auditul
CAPITOLUL 11 Controlul intern
CAPITOLUL 12 Disp. privind scutirile şi restricţiile aplic. sct.
CAPITOLUL 13 Raportarea plăţilor efect. către guverne
CAPITOLUL 14 Planul de conturi general (PCG)
CAPITOLUL 15 Transpunerea cont. din BV ‘14 în noul PCG
CAPITOLUL 16 Funcțiunea conturilor
CAPITOLUL 17 Structura bilanțului ți a CPP
3/7/21 © 2020-2021 Victor O. Müller 13
13
Reglementarea contabilității
financiare în România
14
7
07.03.2021
Reglementarea contabilității
financiare în România
Principiile generale de raportare financiară (10)
15
CONTABILITATE FINANCIARĂ 2
CURS 1-2: Aspecte organizatorice și
considerații introductive
16
8
07.03.2021
CONTABILITATE FINANCIARĂ 2
CURS 3: Contabilitatea investițiilor
imobiliare
Structura cursului
Contabilitatea
Contabilitatea Contabilitatea investițiilor
activelor stocurilor – cazuri financiare pe
biologice particulare termen scurt
1
07.03.2021
2
07.03.2021
Structura cursului
Contabilitatea
Contabilitatea Contabilitatea investițiilor
activelor stocurilor – cazuri financiare pe
biologice particulare termen scurt
3
07.03.2021
Recunoaștere în contabilitate
Active
Proprietățile imobiliare deținute pentru a fi
vândută pe parcursul desfăşurării circulante
normale a activităţii (stocuri)
Entităţile trebuie să elaboreze criterii astfel încât să îşi poată exercita în mod
consecvent raţionamentul, în conformitate cu definiţia investiţiei imobiliare.
4
07.03.2021
Contabilizare
Da separată a celor
două părți
Pot fi
vândute
Da Prop. imob. constituie o
separat? investiţie imobiliară
Partea utilizată de
Nu posesor este
nesemnificativă? Prop. imob. NU constituie
Nu o investiţie imobiliară
3/7/21 © 2020-2021 Victor O. Müller 10
10
5
07.03.2021
11
Observație:
În cazul în care o entitate decide să cedeze o inv. imob., cu sau fără
amenajări suplimentare, entitatea continuă să trateze prop. imob. ca
inv. imob. până în momentul în care aceasta este scoasă din evidenţă.
12
6
07.03.2021
13
14
7
07.03.2021
ObservațieprivindregimulTVAaplicabilvânzării/cumpărăriideproprietățiimobiliare:
ü Regula generală: livrarea unui bun imobil (o construcție sau o parte a acesteia sau
un teren) este scutită de TVA (fără drept de deducere), exceptând livrările de
construcții noi sau de terenuri construibile (Cod fiscal, art. 292 (2) f).
ü Proprietarul (furnizorul) bunului imobil poate opta pentru taxarea tranzacției
(Cod fiscal, art. 292 (3)), un motiv putând fi evitarea ajustării de TVA, în cazul în
care la achiziția bunului imobil proprietarul a dedus TVA.
ü Dacă tranzacția este taxabilă (fie prin efectul legii, fie prin opțiune) iar cumpărătorul
este înregistrat în scopuri de TVA, se aplică mecanismul taxării inverse (Cod fiscal,
art. 331 (2) g). Dacă însă cumpărătorul nu este înregistrat în scopuri de TVA, se aplică
regimul normal de taxare (factura se emite cu TVA).
3/7/21 © 2020-2021 Victor O. Müller 15
15
Contabilitatea
Reflectarea în contabilitate investițiilor
a principalelor operațiuni imobiliare
privind investițiile imobiliare (2):
Recepție (parțială) investiții imobiliare în curs de execuție (clădire):
Observație:
235 Investiții imobiliare în curs de execuție = 725 Venituri din producția de inv. imobiliare
ü Evaluarea investițiilor imobiliare în curs de execuție se realizează la nivelul
cheltuielilor (costurilor) ocazionate de producția în regie proprie a imobilizării.
Recepție finală investiție imobiliară realizată în regie proprie (clădire):
215 Investiții
Primirea uneiimobiliare
investiții imobiliare ca =aport
235laInvestiții
capitalul imobiliare
socialîn(clădire,
curs de execuție
teren):
16
8
07.03.2021
17
Reclasificarea unei investiții imobiliare (clădire, teren) la pr. imob. utiliz. de posesor:
2111 Terenuri / 212 Construcții = 215 Investiții imobiliare
2815 Amortizarea investițiilor imobiliare = 2812 Amortizarea construcțiilor
Reclasificarea unei pr. imob. utiliz. de posesor (clădire, teren) la investiții imobiliare :
215 Investiții imobiliare = 2111 Terenuri / 212 Construcții
2812 Amortizarea construcțiilor = 2815 Amortizarea investițiilor imobiliare
3/7/21 © 2020-2021 Victor O. Müller 18
18
9
14.03.2021
CONTABILITATE FINANCIARĂ 2
CURS 4: Contabilitatea
imobilizărilor financiare
Structura cursului CF 2
Contabilitatea
Contabilitatea Contabilitatea investițiilor
activelor stocurilor – cazuri financiare pe
biologice particulare termen scurt
1
14.03.2021
Recunoaștere în contabilitate
Active
Proprietățile imobiliare deținute pentru a fi
vândută pe parcursul desfăşurării circulante
normale a activităţii (stocuri)
Entităţile trebuie să elaboreze criterii astfel încât să îşi poată exercita în mod
consecvent raţionamentul, în conformitate cu definiţia investiţiei imobiliare.
2
14.03.2021
Structura cursului CF 2
Contabilitatea
Contabilitatea Contabilitatea investițiilor
activelor stocurilor – cazuri financiare pe
biologice particulare termen scurt
Contabilitatea imobilizărilor
financiare
Prezentare generală
Titlurile de participare reprezintă drepturile sub formă de acţiuni şi alte titluri cu venit
variabil deţinute de o societate în capitalul altor societăţi comerciale, a căror deţinere
pe o perioadă îndelungată este considerată utilă acestora.
3
14.03.2021
Contabilitatea imobilizărilor
financiare
Structura imobilizărilor financiare
Contabilitatea imobilizărilor
financiare
= societate-mamă + filiale
control control
control
control
control control control
control
control control
control
Controlul unei entități asupra altei entități reprezintă capacitatea (primei entități) de a
conduce politicile financiare și operaţionale ale celei de-a doua entități pentru a obţine
beneficii din activitatea acesteia. Controlul poate fi exercitat direct sau indirect.
Entităţi afiliate reprezintă două sau mai multe entităţi din cadrul unui grup.
3/14/21 © 2020-2021 Victor O. Müller 8
4
14.03.2021
Contabilitatea imobilizărilor
financiare
Entităţi afiliate reprezintă două sau mai multe entităţi din cadrul unui grup.
O entitate controlată în comuneste o entitate asupra căreia două sau mai multe societăți exercită
un control partajat/conjugat, convenit prin contract, iar deciziile legate de activităţilerelevante ale
respectivei entități necesită consimţământulunanim al părţilorcare deţincontrolul comun.
Control comun Control comun
IP înseamnă drepturi în capitalul altor ISeste capacitatea de a participa la luarea deciziilor privind
entităţi (>20%), care, prin crearea unei politicile financiare şi operaționale ale entităţii în care s-a
legături durabile cu aceste entităţi, sunt investit, fără a exercita un control asupra politicilor respective.
destinate să contribuie la activitatea (Este prezumată o IS, dacă se dețin ≥ 20%din drepturile de
entităţiicare deţinedrepturile respective. vot ale entităţii în care s-a investit).
3/14/21 © 2020-2021 Victor O. Müller 9
Contabilitatea imobilizărilor
financiare
Recunoaștere, evaluare și prezentare (1/3):
O imobilizare financiară trebuie recunoscută în contabilitate (și prezentată
în bilanț) ca activ, dacă :
10
5
14.03.2021
Contabilitatea imobilizărilor
financiare
Recunoaștere, evaluare și prezentare (2/3):
costul de achiziție – pentru imobilizările financiare cumpărate
ia lă
iniț
= preţul (de cumpărare) datorat şi eventualele cheltuieli conexe minus
r e eventualele reduceri ale costului de achiziţie. Cheltuielile conexe includ
lua
E va
comisioane (de intermediere ș.a.), costuri legate de onorarii plătite
avocaților și/sau evaluatorilor, taxe notariale şi alte cheltuieli
nerecuperabile, atribuibile direct activelor respective.
Atunci când sunt
recunoscute ca valoarea justă
valoarea justă–pentru
– pentrutitlurile primite
titlurile fărăfără
primite plată, potrivit
plată, legiilegii
potrivit
activ, imobilizările = preţul care ar fi încasat pentru vânzarea respectivelor titluri într-o
tranzacţie reglementată pe piaţa principală (dacă există) sau cea mai
financiare se
avantajoasă, la data evaluării, în condiţiile curente de piaţă, indiferent
evaluează la dacă respectivul preţ este direct observabil sau este estimat utilizând o
valoarea de intrare, altă tehnică de evaluare.
reprezentată de:
valoarea de
valoarea derambursare – dacăsuma
rambursare plătităpt.
–suma plătită [Link]<
titluri<>sumade
sumaderamb.
ramb.
= sumacare urmează a fi rambursată la scadență pentru titlurile (de stat)
achiziționate. Diferența dintre cele două valori reprezintă cheltuieli/venituri
înregistrate în avans (după caz), urmând a fi recunoscută în CPP liniar pe
perioada deținerii titlurilor respective.
3/14/21 © 2020-2021 Victor O. Müller 11
11
Contabilitatea imobilizărilor
financiare
Recunoaștere, evaluare și prezentare (3/3):
Valoarea contabilă = Valoarea deintrare–Ajustări cumul. pt. pierd. deval.
la
lu are ului Aceste pierderi de valoare apar atunci când valoarea de inventar
ț
Eva bilan (Vinv) la sfârşitulexerciţiuluieste inferioară valorii contabile (VC),
a
dat
diferenţareprezintă o depreciere reversibilă.
Imobilizărilefinanciarenu suntsupuseunordeprecieriireversibile
alevaloriilor prinfolosire, drepturmarenu se amortizează.
Imobilizările financiare se • Dacă la finalul exercițiilor financiare ulterioare se constată că
prezintă în bilanţ la deprecierea nu mai există sau s-a diminuat, atunci ajustările
valoarea contabilă (VC) respective înreg. în contab. trebuie anulate sau diminuate, după caz.
pusă de acord cu • Dacă valoarea justă la sfârşitulunui exerciţiufinanciar este superioară
rezultatele inventarierii valorii de intrare atunci, în virtutea principiului prudenţei, nu se înreg.
(valoarea de inventar -VInv) în contabilitate această apreciere a valorii imobilizării financiare.
12
6
14.03.2021
Contabilitatea imobilizărilor
financiare
Contabilizarea imobilizărilor financiare (1/3)
Corespunzător structurii imobilizărilor financiare, conturile alocate fiecărei categorii sunt:
261 „Acţiuni deţinute la entităţile afiliate“ (A)
262 „Acţiuni deţinute la entităţi asociate“(A)
263 „Acţiuni deţinute la entităţi controlate în comun“(A)
265 „Alte titluri imobilizate“(A)
266 „Certificate verzi amânate“(A)
267 „Creanţe imobilizate“(A) (detaliatpe conturisinteticede gradulII)
Pentru a se ţine evidenţa vărsămintelor (plăților) de efectuat cu ocazia achiziţionării
imobilizărilor financiare s-a instituit contul 269 „Vărsăminte de efectuat pentru imobilizări
financiare“ (P) (detaliat prin conturi sintetice de gradul II).
13
Contabilitatea imobilizărilor
financiare
Contabilizarea imobilizărilor financiare (2/3)
Titlurile (acțiunile și alte imobilizări financiare) primite fără plată, potrivit legii, se înregistrează în
conturile de active, respectiv venituri (contul 768 „Alte venituri financiare”(P)), acestea fiind
recunoscutelavaloareajustă.
Dividendeleobținuteinvirtuteatitlurilordeparticiparedeținutesuntînregistratepeseamaconturilor
devenituri(761„Venituridinimobilizărifinanciare”(P),detaliatprinconturisinteticedegradulII).
3/14/21 © 2020-2021 Victor O. Müller 14
14
7
14.03.2021
Încazulparticipăriicucreanțelacapitalulalteientităţi,diferenţadintrevaloareaparticipaţiilorprimiteşi
valoareanominalăacreanţelorcarefacobiectul participaţiei seînregistreazăpeseamaveniturilor(768
„Alteveniturifinanciare”(P)),ladatadobândiriiacelortitluri.
Vânzarea titlurilor de participare se înregistrează pe seama veniturilor (7641 „Venituri din imobilizări
financiarecedate” (P)) iar descărcarea dingestiune atitlurilor de participare vândute se înregistreazăpe
seama cheltuielilor (6641 „Cheltuieli privind imobilizările financiare cedate” (A)). Cu ocazia scoaterii din
evidenţăaimobilizărilorfinanciaredepreciate,sereiaulavenituri(786„Veniturifinanciaredinamortizări
şiajustăripentrupierderedevaloare”(P))ajustărilepentrupierderedevaloareaferenteacestora.
În cazul creanţelor imobilizate în valută, diferenţele de curs valutar, favorabile sau nefavorabile,
recunoscuteînfiecarelună(careintervinepânăînlunadecontării),întrecursuldeschimbalpieţeivalutare,
comunicatdeBNRdeladataînregistrăriicreanței/cursullacareacesteasuntînregistrateîncontabilitateşi
cursul de schimb din ultima zi a fiecărei luni/cursul din ziua decontării lor, se înregistrează în luna în care
apar,laveniturisaucheltuielidindiferenţedecursvalutar,dupăcaz.
3/14/21 © 2020-2021 Victor O. Müller 15
15
269x Vărsăminte de efectuat privind acţiunile = 5121 Conturi la bănci în lei/5311 Casa în lei
deţinutela entități .../pt. alte imob. fin.
Dobândire TP prin aport în natură (ex. instalație) la CS al entității la care se dețin participații:
% = 2131 Echipamente tehnologice
2813 Amortizareainstalaţiilorși mijl. detransp.
26x Acțiuni deținute la ent.../Alte titluri imob.
Observație: Dacă valoarea imobilizărilor financiare dobândite este superioară valorii contabile a
imobilizărilorcareauconstituitobiectulaportului,diferențaseînregistreazăpeseamaveniturilor:
26x Acțiuni deținute la ent.../Alte titluri imob. = 768 Alte venituri financiare
16
8
14.03.2021
17
18
9
21.03.2021
CONTABILITATE FINANCIARĂ 2
CURS 5: Contabilitatea reevaluării
imobilizărilor corporale
Structura cursului CF 2
Contabilitatea
Contabilitatea Contabilitatea investițiilor
activelor stocurilor – cazuri financiare pe
biologice particulare termen scurt
1
21.03.2021
Contabilitatea imobilizărilor
financiare (Recapitulare curs
precedent)
Prezentare generală
Titlurile de participare reprezintă drepturile sub formă de acţiuni şi alte titluri cu venit
variabil deţinute de o societate în capitalul altor societăţi comerciale, a căror deţinere
pe o perioadă îndelungată este considerată utilă acestora.
Contabilitatea imobilizărilor
financiare (Recapitulare curs
precedent)
Entităţi afiliate reprezintă două sau mai multe entităţi din cadrul unui grup.
O entitate controlată în comuneste o entitate asupra căreia două sau mai multe societăți exercită
un control partajat/conjugat, convenit prin contract, iar deciziile legate de activităţilerelevante ale
respectivei entități necesită consimţământulunanim al părţilorcare deţincontrolul comun.
Control comun Control comun
IP înseamnă drepturi în capitalul altor ISeste capacitatea de a participa la luarea deciziilor privind
entităţi (>20%), care, prin crearea unei politicile financiare şi operaționale ale entităţii în care s-a
legături durabile cu aceste entităţi, sunt investit, fără aexercita un control asupra politicilor respective.
destinate să contribuie la activitatea (Este prezumată o IS, dacă se dețin ≥ 20%din drepturile de
entităţiicare deţinedrepturile respective. vot ale entităţii în care s-a investit).
3/21/21 © 2020-2021 Victor O. Müller 4
2
21.03.2021
Structura cursului CF 2
Contabilitatea
Contabilitatea Contabilitatea investițiilor
activelor stocurilor – cazuri financiare pe
biologice particulare termen scurt
3
21.03.2021
↑ Rezervă din
A existat o descreștere Nu reevaluare
Creștere: anterioară recunoscută
VJ>VC
ca o cheltuială din reev.?
Venit din reevaluare
pt. compensarea ch.
Da Iar pt. eventuala diferență o
Care este
rezultatul ↑ Rez.
↑ Rez. din
din reevaluare
reevaluare
reevaluării?
Cheltuială din
Nu reevaluare
Descreștere: Există o rezervă din
reevaluare din
VJ<VC perioadele precedente?
↓ Rez. din reevaluare
Da iar pt. eventuala [Link]țăo
Cheltuială din reev.
4
21.03.2021
↓[Link].
[Link]. [Link]. ↓[Link].
VJ VJ Ch. reev.
VJ
VC VC
VJ
Înainte Înainte
Reev. 1 Reev. 2 Reev. 1 Reev. 2
de Reev. de Reev.
[Link].
Ch. reev. V. reev. Ch. reev. V. reev.
VJ
VC VJ VC
VJ VJ
Înainte Înainte
Reev. 1 Reev. 2 Reev. 1 Reev. 2
de Reev. de Reev.
3/21/21 © 2020-2021 Victor O. Müller 9
10
5
21.03.2021
Surplusul din
este capitalizat prin
reevaluare inclus în Rezultat reportat
transfer direct în
rezerva din reevaluare
11
Surplusul din reevaluare inclus în rezerva din reevaluare este capitalizat prin
transferul direct în rezultatul reportat în contul 1175 "Rezultatul reportat
reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare", atunci când acest
surplus reprezintă un câştig realizat.
12
6
21.03.2021
Imobilizări corporale neamortizabile, VJ>VC, dacă anterior a existat o Cheltuială din reev.:
21x Imobilizări corporale(...) = 755 Venituri din reevaluare imobilizărilor corp.
Observație: Dacă surplusul din reevaluare depășește cheltuiala din reev. anterioară, diferența se
vaînregistralarezervedinreevaluare.
Imobilizări corporale neamortizabile, VJ<VC, dacă anterior nu a existat o Rezervă din reev.:
655 Cheltuieli din reevaluarea imobiliz. corp. = 21x Imobilizări corporale(...)
Imobilizări corporale neamortizabile, VJ<VC, dacă anterior a existat o Rezervă din reev.:
105 Rezerve din reevaluare = 21x Imobilizări corporale(...)
Observație: Dacă scăderea (deficitul) din reevaluare depășește rezerva din reev. anterioară,
diferențasevaînregistralacheltuielidinreevaluare.
3/21/21 © 2020-2021 Victor O. Müller 13
13
Imobilizări corporale amortizabile, MVB, VJ>VC, dacă anterior a existat o Ch. din reev.:
21x Imobilizări corporale(...) = %
281x Amortizări privin imobilizările corporale
755 Venituri din reevaluare imobilizărilor corp.
Observație: Dacă surplusul din reevaluare depășește cheltuiala din reev. anterioară, diferența se
vaînregistralarezervedinreevaluare.Înacestcazformulacontabilăvafi:
21x Imobilizări corporale(...) = %
281x Amortizări privin imobilizările corporale
755 Venituri din reevaluare imobilizărilor corp.
105 Rezerve din reevaluare
14
7
21.03.2021
15
Imobilizări corporale amortizabile, MVB, VJ<VC, dacă anterior a existat o Rez. din reev.:
% = 21x Imobilizări corporale(...)
281x Amortizări privin imobilizările corporale
105 Rezerve din reevaluare
Observație: Dacă scăderea (deficitul) din reevaluare depășește rezerva din reev. anterioară,
diferențasevaînregistralacheltuielidinreevaluare.Înacestcazformulacontabilăvafi:
% = 21x Imobilizări corporale(...)
281x Amortizări privin imobilizările corporale
105 Rezerve din reevaluare
655Cheltuielidin reevaluarea imob. corp.
16
8
21.03.2021
Imobilizări corporale amortizabile, MVN, VJ<VC, dacă anterior a existat o Rez. din reev.:
281x Amortizări privin imobilizările corporale = 21x Imobilizări corporale(...)
Observație: Dacă scăderea (deficitul) din reevaluare depășește rezerva din reev. anterioară,
diferențasevaînregistralacheltuielidinreevaluare,ultimaformulăcontabilăfiind:
% = 21x Imobilizări corporale(...)
105 Rezerve din reevaluare
655Cheltuielidin reevaluarea imob. corp.
17
9
12.04.2021
Contabilitate Financiară II
Curs 6
2021
1
12.04.2021
Stocurile cuprind:
a) mărfurile;
b) materiile prime;
c) materialele consumabile;
d) materialele de natura obiectelor de inventar;
e) produsele;
f) activele biologice de natura stocurilor,
g) ambalajele;
h) producţia în curs de execuţie.
Su
refl nt Atenție:
ect În cadrul stocurilor se includ şi bunurile aflate în custodie, pentru
dis ate
tinc prelucrare sau în consignaţie la terţi!
t
2
12.04.2021
Definiții:
Consignatar = entitate economică de consignație (primește mărfuri în regim de
consignație în vederea vânzării)
Consignant = deponent (poate să fie persoană fizică sau juridică) care predă
bunurile consignatarului
Contract de consignatie = contract prevăzut în Codul Civil prin care consignantul
se angajează să vânda mărfurile consignatarului pentru ca acesta din urmă să
găsească un cumpărator pentru aceste mărfuri. Contract prezumat cu titlu oneros.
Atenție:
q Prețul la care urmează să fie vândut un bun în cadrul unui contract de consignație
este cel stabilit de părțile contractului, sau în lipsă, de prețul curent al mărfurilor de
pe piața relevantă, de la momentul vânzării.
q Consignantul, poate modifica unilateral prețul de vânzare stabilit, iar consignatarul
ține cont de modificare începând cu data la care i s-a făcut notificarea în scris.
q Remunerația la care are dreptul consignatarul se stabilește prin contract, sau în
lipsa, ca diferență dintre prețul de vânzare stabilit de către consignant și prețul efectiv
al vânzării.
q Nu este necesar demersul de emitere a facturii de comision de către consignatar.
Observații importante:
q Înregistrarea în contabilitate a intrării stocurilor se efectuează la data transferului
riscurilor şi beneficiilor. În general, datele de transfer al controlului, de transfer al
proprietăţii şi de livrare coincid.
q Specific, bunurilor vândute în consignație este faptul că există decalaje în timp
între data de transfer al controlului, al proprietății și de livrare.
q Conform legislației în vigoare, pentru bunurile livrate în baza unui contract de
consignație se consideră că livrarea bunurilor de la consignant la consignatar are
loc la data la care bunurile sunt livrate de consignatar clienților săi.
q Deponentul mărfurilor în regim de consignaţie recunoaşte veniturile din vânzare în
momentul în care consignatarul reuşeşte să-i vândă marfa şi nu la depunerea
acesteia la consignatar.
q Consignatarul acționează în nume propriu, dar în contul consignantului, când
livrează mărfurile către cumpărători.
3
12.04.2021
A. La CONSIGNATAR
§Primirea bunurilor: Debitare cont 8033 Valori materiale primite în păstrare sau
custodie (extracontabil) + documente de recepție
Atenție:
Dacă deponentul este plătitor de TVA, mărfurile depuse în consignație sunt însoțite de avizul de însoțire a
mărfii cu mențiunea ”pentru vânzare în regim de consignație”.
Primirea bunurilor se face conform documentelor de recepție folosite de către consignatar, întrucât
deținerea cu orice titlu de bunuri materiale fără să fie înregistrate în contabilitate este INTERZISĂ!!!
§Vânzarea mărfurilor către clienți: 4111 = 707 și TVA (daca este cazul)
+ încasare 5121/5311 = 4111
Concomintent: Credit cont 8033 Valori materiale primite în păstrare sau custodie
(descărcare de gestiune cu valoarea de intrare)
§Notificare furnizor cu privire la vânzare și primire factură de la acesta:
371 = 401 și TVA (daca este cazul)
§Achitare factură furnizor:
401 = 5311/5121
§Descărcare gestiune mărfuri vândute:
607 = 371
B. La CONSIGNANT
§Trimirea mărfurilor la consignatar (Aviz de însoțire a mărfurilor)
357 = 371
§Odată notificată vânzarea mărfurilor, se va emite factura către consignatar:
4111 = 707 și TVA (daca este cazul)
Atenție:
1. Înregistrarea în gestiune a mărfurilor primite de la deponenți se
efectuează în momentul în care marfa a fost vândută.
2. Așadar, factura se întocmește la data vânzării.
2. La vânzare, efectele se reflectă în contul de profit și pierdere
pe venituri și pe cheltuieli, se achită deponentul și se reține
comisionul de consignație perceput.
4
12.04.2021
Aplicație
Definiții:
Contract de comision = mandat, care are ca obiect achiziționarea sau vânzarea de
bunuri sau prestarea de servicii pe seama comitentului și în numele comisionarului,
care acționează cu titlu profesional în schimbul unei remunerații numite comision (Cod
Civil).
Observații importante:
§ În virtutea contractului de mandat, mandatarul se obligă să încheie unul sau mai
multe acte juridice pe seama mandantului,
§ În perioada primirii de bunuri, cu ocazia executării mandatului primit de la mandant,
mandatarul este obligat să le conserve,
§ Sumele colectate de către entitate în numele unei terțe părți (în cazul unui contract
de comision sau mandat comercial încheiate potrivit legii) NU reprezintă venituri din
activitatea curentă, chiar dacă din punct de vedere al TVA persoanele care
acționează în nume propriu sunt considerate cumpărători revânzători.
§ În cazul contractelor de comision sau mandat, veniturile sunt reprezentate de către
comisioanele cuvenite.
10
5
12.04.2021
11
12
6
12.04.2021
5.3. Lohn
Definiții:
Atenție: Contractele care se bazează pe acest tip de activitate sunt încheiate între
două părți străine, considerându-se un contract internațional
.
Când identificăm operațiuni de Lohn în practică?
Atunci când un contractor străin angajează un executant român pentru a realiza
lucrările necesare de prelucrare, procesare sau reparare în vederea obținerii produselor
finale, urmând ca aceste produse sa fie expediate contractorului.
13
Atenție:
Pentru acest gen de operațiuni se utilizează contul 8032 "Valori materiale primite spre
prelucrare sau reparare" cu ajutorul căruia se ține evidența materiilor prime și materialelor
și altor valori materiale care aparțin clienților și sunt primite pe bază de contract pentru
prelucrare, finisare sau reparare.
Înregistrări contabile:
1. În debitul contului, cu valorile materiale primite pentru prelucrare, finisare sau
reparare înregistrate la prețurile prevăzute în contract;
2. În creditul contului, cu valorile materiale prelucrate, finisate sau reparate,
restituite clienților.
14
7
12.04.2021
15
Aspecte specifice
Exemple:
§ Activități scutite fără drept de deducere (Acordare împrumuturi,
comision),
§ Activități taxabile cu drept de decucere (Livrare de bunuri)
16
8
12.04.2021
1. Acordare împrumut
2678 = 5311
3. a) Rambursare împrumut
5311 = 2678
C 8033
3. b) Facturare comision
4111 = 704
Aplicație:
18
9
12.04.2021
Dan Cuzdriorean-Vladu,, CF II
19
10
06.04.2021
CONTABILITATE FINANCIARĂ 2
CURS 7: Contabilitatea
activelor biologice
Structura cursului CF 2
Contabilitatea
Contabilitatea Contabilitatea investițiilor
activelor stocurilor – cazuri financiare pe
biologice particulare termen scurt
1
06.04.2021
pentru
transformarea în produse
vânzare sau agricole sau în active
biologice suplimentare.
2
06.04.2021
Produsele agricole sunt cele rezultate la momentul recoltării de la A.B. ale entităţii.
ü Exemple: lână, copaci tăiaţi, bumbac, lapte, struguri, fructe culese etc.
3
06.04.2021
Administrarea modificării
Modul de administrare facilitează transformarea biologică prin
Activitatea
îmbunătăţireasau, cel puţin, stabilizarea condiţiilor necesare desfăşurării
agricolă procesului (de exemplu, nivelul de elemente nutritive, umiditatea,
prezintă temperatura, fertilitatea şilumina). Această administrare diferenţiază
următoarele activitatea agricolă de alte activităţi. De exemplu, recoltarea produselor
din resurse negestionate (cum ar fi pescuitul oceanic sau defrişarea)
caracteristici:
Evaluarea modificării
Modificarea calitativă (de exemplu, calitatea genetică, densitatea, gradul
de coacere, conţinutul de grăsimi, conţinutul de proteine şigradul de
rezistenţăal fibrelor) sau cantitativă (de exemplu, numărul de pui,
greutatea, volumul, lungimea sau diametrul fibrelor şinumărul de
boboci) determinată de transformările biologice sau de recoltare este
evaluată şimonitorizată ca funcţie de rutină a administrării.
4/6/21 © 2020-2021 Victor O. Müller 7
4
06.04.2021
Alte conturi specifice activității agricole: 606 Cheltuieli privind activele biologice de
natura stocurilor, 7017 Venituri din vânzarea produselor agricole, 7018 Venituri din
vânzarea activelor biologice de natura stocurilor
4/6/21 © 2020-2021 Victor O. Müller 9
6811 Cheltuieli de expl. privind amort. imob. = 2817 Amortiz. activelor biologice productive
10
5
06.04.2021
Observație: Dacă se utilizează metoda costului standard, se va debita la finalul perioadei (când se
cunosccosturileefective)șicontul368Diferenţedepreţlaactivebiologicedenaturastocurilor.
6814 Chelt. expl. priv. ajust. pt. depr. act. circ. = 396 Ajustări pt. depr. act. biologice de nat. st.
Diminuare/anulare ajustare pentru deprecierea activelor biologice de natura stocurilor:
396 Ajustări pt. depr. act. biologice de nat. st. = 7814 Venituri din ajustări pt. depr. act. circ.
11
Descărcare din gestiune active biologice de natura stocurilor cu ocazia recoltării (ex. sacrif.)
% = 361 Active biologice de natura stocurilor
606 CheltuieliprivindA.B. de naturast.
711 Venituriaf. costurilorstocurilorde prod.
Obținere produse agricole:
12
6
06.04.2021
CONTABILITATE FINANCIARĂ 2
CURS 7: Contabilitatea
activelor biologice
13
7
13.04.2021
CONTABILITATE FINANCIARĂ 2
CURS 8: Contabilitatea
investițiilor pe termen scurt
pentru
transformarea în produse
vânzare sau agricole sau în active
biologice suplimentare.
1
13.04.2021
Produsele agricole sunt cele rezultate la momentul recoltării de la A.B. ale entităţii.
ü Exemple: lână, copaci tăiaţi, bumbac, lapte, struguri, fructe culese etc.
Capacitatea de modificare
Animalele şi plantele vii (activele biologice care fac obiectul activității
agricole) sunt capabile de transformări biologice.
Administrarea modificării
Modul de administrare facilitează transformarea biologică prin
Activitatea
îmbunătăţireasau, cel puţin, stabilizarea condiţiilor necesare desfăşurării
agricolă procesului (de exemplu, nivelul de elemente nutritive, umiditatea,
prezintă temperatura, fertilitatea şilumina). Această administrare diferenţiază
următoarele activitatea agricolă de alte activităţi. De exemplu, recoltarea produselor
din resurse negestionate (cum ar fi pescuitul oceanic sau defrişarea)
caracteristici:
Evaluarea modificării
Modificarea calitativă (de exemplu, calitatea genetică, densitatea, gradul
de coacere, conţinutul de grăsimi, conţinutul de proteine şigradul de
rezistenţăal fibrelor) sau cantitativă (de exemplu, numărul de pui,
greutatea, volumul, lungimea sau diametrul fibrelor şinumărul de
boboci) determinată de transformările biologice sau de recoltare este
evaluată şimonitorizată ca funcţie de rutină aadministrării.
© 2019 Victor O. Müller 4
2
13.04.2021
Structura cursului CF 2
Contabilitatea
Contabilitatea Contabilitatea investițiilor
activelor stocurilor – cazuri financiare pe
biologice particulare termen scurt
3
13.04.2021
Contabilitatea
investițiilor pe termen scurt
Aria de cuprindere
În categoria investițiilor pe termen scurt sunt incluse:
Acțiuni deținute la
alte entități p.t.s.
Obligațiuni emise
și răscumpărate
Acţiunile deţinute
la entităţile
afiliate p.t.s. Obligațiuni
achiziționate și
deținute p.t.s.
Alte investiții
p.t.s. și creanțe
asimilate
Depozite
Certificate de bancare p.t.s.
emisii de gaze
cu efect de seră
4/13/21 © 2020-2021 Victor O. Müller 7
Contabilitatea
investițiilor pe termen scurt
Prezentare/Clasificare
Prezentarea investițiilor financiare ca active imobilizate sau ca active circulante depinde de
scopul căruia îi sunt destinate şi intenţia de păstrare, potrivit politicilor contabile aprobate
Un activ inclus in categoria investițiilor pe termen scurt este clasificat drept
activ circulant întrucât îndeplinește cel puțin una din următoarele condiții:
se aşteaptă să fie realizat sau este deţinut cu intenţia de a fi vândut sau
consumat în cursul normal al ciclului de exploatare al entităţii
Echivalentele de numerar reprezintă investiţiile financiare pe termen scurt, extrem de lichide, care
suntuşorconvertibileînnumerarşisuntsupuseunuiriscnesemnificativdeschimbareavalorii
Depozitele bancare se prezintă la imobilizări financiare, investiţii pe termen scurt sau la elementul
"Casaşiconturilabănci",înfuncţiedeperioadaşicondiţiilededeţinereaferenteacestora
4/13/21 © 2020-2021 Victor O. Müller 8
4
13.04.2021
Contabilitatea
investițiilor pe termen scurt
Evaluarea inițială (la data intrării în entitate)
investiţiile pe termen scurt se evaluează la costul de achiziţie sau la valoarea
stabilită potrivit contractelor
În cazul valorilor mobiliare pe termen scurt cotate la bursă (= admise la
tranzacţionare pe o piaţă reglementată), costul de achiziţie nu include costurile
de tranzacţionare direct atribuibile achiziţiei lor, aceste costuri fiind înregistrate
în conturile de cheltuieli corespunzătoare.
În cazul valorilor mobiliare pe termen scurt necotate (netranzacționate), costul
de achiziţie include şi costurile direct atribuibile achiziţiei lor (de exemplu,
costuri legate de onorarii plătite avocaţilor, evaluatorilor).
Costurile de tranzacționare
Da direct atribuibile lor nu sunt
Sunt cotate la bursă incluse în costul de achiziție
valorile mobiliare pe
termen scurt? Costurile direct atribuibile
Nu achiziției lor sunt incluse în
costul de achiziție
Contabilitatea
investițiilor pe termen scurt
Evaluarea la data bilanțului
Titlurile pe termen scurt (acţiuni şi alte investiţii financiare) cotate la bursă
(=admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată) se evaluează la valoarea de
cotaţie din ultima zi de tranzacţionare (valoarea justă).
Titlurile pe termen scurt (acţiuni şi alte investiţii financiare) necotate la bursă
(=netranzacţionate pe o piaţă reglementată) se evaluează la costul istoric mai
puţin eventualele ajustări pentru pierdere de valoare.
Evaluarea se realizează la
Da valoarea de cotaţie din ultima
Sunt cotate la bursă zi de tranzacţionare
valorile mobiliare pe Evaluarea se realizează la
termen scurt? costul istoric mai puţin
Nu
eventualele ajustări pentru
pierdere de valoare
Pentru deprecierea investiţiilor p.t.s. necotate, la sfârşitul exerciţiului financiar, cu ocazia
inventarierii,serecunoscajustăripentrupierderedevaloare,înregistratepeseamacheltuielilor
La sfârşitul fiecărui exerciţiu financiar, ajustările pentru pierderile de valoare înregistrate
(aferente inv. p.t.s. necotate) se suplimentează, se diminuează sau se anulează, după caz.
4/13/21 © 2020-2021 Victor O. Müller 10
10
5
13.04.2021
Contabilitatea
investițiilor pe termen scurt
Evaluarea la data ieșirii din entitate
La data ieşirii din entitate valorile mobiliare pe termen scurt se evaluează şi se
scad din gestiune la valoarea lor de intrare sau valoarea la care sunt înregistrate
în contabilitate:
Evaluarea și scăderea din
gestiune se realizează la
Da
valoarea de înregistrare în
Sunt cotate la bursă contabilitate (valoarea justă)
valorile mobiliare pe
termen scurt? Evaluarea și scăderea din
gestiune se realizează la
Nu
valoarea lor de intrare
(costul istoric, costul de achiziție)
La ieşirea din entitate a investiţiilor pe termen scurt necotate, eventualele
ajustări pentru pierdere de valoare se anulează
Costul de achiziţie al investițiilor pe termen scurt (cu excepţia depozitelor
bancare pe termen scurt) se calculează prin aplicarea uneia din metodele:
ü Cost mediu ponderat (CMP),
ü Primul intrat - primul ieșit (FIFO),
ü Ultimul intrat - primul ieșit (LIFO).
4/13/21 © 2020-2021 Victor O. Müller 11
11
Contabilitatea
investițiilor pe termen scurt
Contabilizarea investițiilor pe termen scurt (1/2)
Conturile alocate fiecărei categorii de investiții financiare pe termen scurt sunt:
501 „Acţiuni deţinute la entităţile afiliate“ (A)
505 „Obligaţiuni emise şi răscumpărate “(A)
506 „Obligaţiuni “(A)
507 „Certificate verzi primite “(A)
508 „Alte investiţii pe termen scurt şi creanţe asimilate “(A) (detaliatpe conturi
sinteticede gradulII)
Pentru a se ţine evidenţa vărsămintelor (plăților) de efectuat cu ocazia achiziţionării
investițiilor pe termen scurt s-a instituit contul 509 „Vărsăminte de efectuat pentru
investițiile pe termen scurt“ (P) (detaliat prin conturi sintetice de gradul II).
Pentru reflectarea în contabilitate a deprecierii (pierderii de valoare) a investițiilor pe termen
scurt s-au prevăzut conturile:
591 „Ajustări pentru pierderea de valoare a acţiunilor deţinute la entităţile afiliate ” (P)
595 „Ajustări pentru pierderea de valoare a obligaţiunilor emise şi răscumpărate ” (P)
596 „Ajustări pentru pierderea de valoare a obligațiunilor” (P)
598 „Ajustări pentru pierderea de valoare a altor investiţii pe termen scurt şi creanţe
asimilate ” (P)
4/13/21 © 2020-2021 Victor O. Müller 12
12
6
13.04.2021
Contabilitatea
investițiilor pe termen scurt
Contabilizarea investițiilor pe termen scurt (2/2)
Vânzarea valorilor mobiliare pe termen scurt se înregistrează într-o singură
etapă, în cadrul căreia se evidențiază câştigul/pierderea rezultat(ă) din vânzare
precum și scăderea din gestiune a valorilor mobiliare p.t.s. cedate
Contravaloarea acţiunilor pe termen scurt primite fără plată, potrivit legii, se
înregistrează pe seama altor venituri financiare (cont 768)
Constituirea depoziteleor bancare pe termen scurt în valută se înregistrează la
cursul de schimb valutar comunicat de Banca Naţională a României, de la data
operaţiunii de constituire
La finele fiecărei luni, depozite în valută se evaluează la cursul de schimb al pieţei
valutare, comunicat de Banca Naţională a României din ultima zi bancară a lunii
în cauză
Lichidarea depozitelor în valută se efectuează la cursul de schimb valutar
comunicat de Banca Naţională a României, de la data operaţiunii de lichidare
Diferenţele de curs valutar între cursul de la data constituirii sau cursul la care
sunt înregistrate în contabilitate şi cursul Băncii Naţionale a României de la data
lichidării depozitelor bancare se înregistrează la venituri sau cheltuieli din
diferenţe de curs valutar, după caz
4/13/21 © 2020-2021 Victor O. Müller 13
13
Contabilitatea
investițiilor pe termen scurt
Reflectarea în contabilitate a principalelor operațiuni privind investițiile p.t.s. (1):
Achiziție investiții (valori mobiliare, depozite) pe termen scurt cu plata pe loc:
50x Acțiuni deț. la ent. af./Oblig…/Alte inv. pts. = 5121 Conturi la bănci în lei/5311 Casa în lei
509x Vărsăminte de efectuat pt. acţiunile = 5121 Conturi la bănci în lei/5311 Casa în lei
deţinute la entități afil./pt. alte inv. p.t.s.
14
7
13.04.2021
Contabilitatea
investițiilor pe termen scurt
Reflectarea în contabilitate a principalelor operațiuni privind investițiile p.t.s. (2):
Comision de intermediere la achiziția valorilor mobiliare p.t.s. cotate/tranzacționate:
622 Chelt. privind comisioanele și onorariile = 5121 Conturi la bănci în lei/5311 Casa în lei
Comisiondeintermedierelaachiziț[Link]/netranzacționatelabursă:
50x Acțiuni deț. la ent. af./Oblig…/Alte inv. pts. = 5121 Conturi la bănci în lei/5311 Casa în lei
15
Contabilitatea
investițiilor pe termen scurt
Reflectarea în contabilitate a principalelor operațiuni privind investițiile p.t.s. (3):
Constituire/majorare ajustare pt. pierderea de valoare a investițiilor p.t.s. (necotate):
6864Cheltuielifinanciareprivindajustărilepentru = 59xAjustăripentrupierdereadevaloarea
pierdereadevaloareaactivelorcirculante acț[Link]./oblig./altorinvest.p.t.s.
Diminuarea/anularea ajustării pt. pierderea de valoare a investițiilor p.t.s. (necotate):
59xAjustăripentrupierdereadevaloarea = 7864Veniturifinanciaredinajustă[Link]
acț[Link]./oblig./altorinvest.p.t.s. devaloareaactivelorcirculante
16
8
13.04.2021
Contabilitatea
investițiilor pe termen scurt
Reflectarea în contabilitate a principalelor operațiuni privind investițiile p.t.s. (4):
Vânzarea (în câștig) a titluri (valori mobiliare) pe termen scurt:
461 Debitori diverși = %
50x Acțiuni deț. la ent. af./Oblig…/Alte inv. pts.
7642 Câștiguridin investiții p.t.s. cedate
17
CONTABILITATE FINANCIARĂ
2
CURS 8: Contabilitatea
investițiilor pe termen scurt
18