0% au considerat acest document util (0 voturi)
53 vizualizări9 pagini

Tema 5:analiza Asigurării Și Eficienței Utilizării Resurselor Umane

Documentul prezintă analiza asigurării și eficienței utilizării resurselor umane la o întreprindere. Sunt analizate resursele de muncă din punct de vedere cantitativ, structural și calitativ, utilizarea timpului de muncă și a indicatorilor de mobilitate a forței de muncă. Se constată o ușoară scădere a numărului total de salariați, o creștere a ponderii muncitorilor și o îmbunătățire a gradului lor de calificare.

Încărcat de

Victoria Tasca
Drepturi de autor
© All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
0% au considerat acest document util (0 voturi)
53 vizualizări9 pagini

Tema 5:analiza Asigurării Și Eficienței Utilizării Resurselor Umane

Documentul prezintă analiza asigurării și eficienței utilizării resurselor umane la o întreprindere. Sunt analizate resursele de muncă din punct de vedere cantitativ, structural și calitativ, utilizarea timpului de muncă și a indicatorilor de mobilitate a forței de muncă. Se constată o ușoară scădere a numărului total de salariați, o creștere a ponderii muncitorilor și o îmbunătățire a gradului lor de calificare.

Încărcat de

Victoria Tasca
Drepturi de autor
© All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

Tema 5:Analiza asigurării și eficienței utilizării resurselor umane

[Link] asigurării întreprinderii cu resurse de muncă


[Link] utilizării timpului de muncă
[Link] productivității muncii
[Link] influenței factorilor de muncă la modificarea indicatorilor activității de bază a întreprinderii

Subiectul 1
Resursele de muncă reprezintă numărul posibil care poate fi atras în procesul de producție.
Forța de muncă este acea parte a resurselor de muncă care participă nemijlocit în procesul de producție.
Resursele de muncă la nivel de întreprindere se analizează din punct de vedere cantitativ,stucturl și
[Link] de informație sunt:
1. Raportul statistic “M3”-numărul și retribuția personalului;
2. Raportul statistic “ForPro”-instruirea profesională a personalului;
3. Raport statistic “ProdmoldA”.

La prima etapă de analiză se apreciază asigurarea întreprinderii cu resurse de muncă din punct de vedere
[Link] resursele de muncă a întreprinderii(personalul total) se divizează în două grupe:
 Personalul activității de bază care include:
- Muncitori;
- Maeștri;
- Specialiști;
- Manageri ai subdiviziunilor;
- Persoanalul administrativ.
 Personalul activității secundare care include:
- Vînzători;
- Hamali;
- Lucrători ai alimentației publice.

Asigurarea întreprinderii cu resurse de munc se apreciază după următorul tabel:


[Link] asigurării întreprinderii cu resurse de muncă în dinamică
Categorii de Anul precedent Anul de gestiune Abateri (+/-)
personal [Link] Ponderea % [Link] Ponderea % persoane p.p.
persoane persoane
A 1 2 3 4 5=3-1 6=4-2
[Link] 1353 100 1341 100 -12 ------
întreprinderii-
Total
Inclusiv:
1.1personalul 1214 89,73 1185 88,37 -29 -1,36
activității de
bază, 1009 74,58 1013 75,54 +4 +0,96
Dintre care
-muncitori 139 10,27 156 11,63 +17 +1,36
1.2personalul
din
activitatea
secundară
Concluzie
Conform calculelor efectuate în tabel putem menționa că la întreprindere numărul total al salariaților a
diminuat cu 12 persoane sau cu 0,9%.Această reducere a fost determinată de reducerea personalului
activității de bază cu 29 persoane.În același timp acrescut personalul activității secundare cu 17
[Link] datele tabelului ne atestă că în dinamică s-a majorat numărul muncitorilor cu 4
persoane,ceea ce va influența pozitiv la majorarea [Link] întreprinderea analizată ritmul de creștere a VPF
a constituit 110%,ceea ce înseamnă că creșterea numărului de muncitori a condiționat la sporirea VPF cu
10%.
Analizînd structura personalului vom menționa ca ponderea principală revine categoriei de
muncitori,astfel în anul precedent muncitorii au deținut 74,58% din numărul salariaților,pe cînd în anul de
gestiune ponderea lor s-a majorat pînă la 75,54%.Această situație ne atestă contribuția forței de muncăla
îndeplinirea programului de producție și la asigurarea creșterii în dinamică a indicatorilor activității de
bază.

La această etapă de analiză se apreciază abaterea absolută și abaterea relativă a numărului de muncitori:
M=
=
=
%VPF –ritmul de creștere a VPF față de anul precedent.
În exemplul nostru, = 1110 persoane,
Astfel,abaterea va constitui:

Concluzie
Conform calculelor menționăm că pentru a asigura creșterea VPF cu 10% întreprinderea trebuie să aibă
1110 muncitori,dar de fapt au fost angajați 1013 muncitori,ceea ce înseamnă că întreprinderea a
economisit forță de muncă în mărime de 97 persoane.
La etapa a doua de analiză asigurarea întreprinderii cu forță de muncă din punct de vedere calitativ,
adică ținând cont de vechimea în muncă și gradul de calificare a muncitorilor.În acest scop poate fi întocmit
umătorul tabel:
[Link] asigurării întreprinderii cu muncitori după gradul de calificare
Gradul de Coeficientul Numărul de muncitori Abaterea
clasificare tarifar Anul precedent Anul de gestiune absolută (+/-)
A 1 2 3 4=3-2
I 0,976 136 109 -27
II 1,123 104 132 +28
III 1,289 213 200 -13
IV 1,484 224 206 -18
V 1,708 142 149 +7
VI 1,953 190 217 +27
TOTAL X 1009 1013 +4
În baza datelor din table calculăm coeficientul mediu de calificare:
Concluzie
Conform calculelor efectuate putem constata că la întreprindere gradul de calificare a muncitorilor în
anul de gestiune este mai înalt decît în anul precedent cu 0,0202puncte (1,477-1,457).Deci întreprinderea
dispune de un personal destul de calificat ceea ce se datorează că față de anul precedent muncitorii au
avut posibilitatea să însușească profesii conexe și să-și ridice nivelul professional.
La etapa a treia se apreciază indicatorii mobilității forței de muncă, aceștia sunt:
 Coeficientul de circulație la intrări

 Coeficientul de circulație la ieșiri

 Coeficientul fluctuației forței de muncă

 Coeficientul mișcării totale

Toți acești indicatori se apreciază în dinamică după următorul table:


[Link] mobilității forței de muncă la întreprindere
Indicatori Anul precedent Anul de gestiune Abaterea absolută(+/-)
A 1 2 3=2-1
[Link]ărul mediu de
muncitori,personae 395 402 +7
[Link]ărul de
muncitori angajați pe 21 21 0
parcursul anului
[Link]ărul persoanelor 14 24 +10
ieșite(ieșiri justificate)
[Link]șiri nejustificate 0 0 0
5. ,% 5,32 5,22 -0,1
6. ,% 3,54 5,97 +2,43
7. ,% 0 0 0
8. ,% 8,86 11,19 +2,33
Concluzie
Conform calculelor efectuate în table se constată că mobilitatea forței de muncă la întreprindere s-a
intensificat cu 2,33 p.p. Ca moment pozitiv se consider lipsa ieșirilor nejustificate. Concomitent negativ se
apreciază majorarea în anul de gestiune a numărului de personae care au plecat de la întreprindere s-a
majorat cu [Link] a determinat creșterea coeficientului de circulație la ieșiri cu 2,43 p.p.

Subiectul 2
Timpul de muncă este tmpul destinat pentru îndeplinirea programului de producție. Principalele pierderi
ale timpului de muncă sunt:
1.încălcarea disciplinei de muncă;
[Link] nesatisfăcătoare a procesului de producție cu material tehnologice.
Principala sursă de informație o constituie Balanța timpului de muncă.Utilizarea timpului de muncăse
apreciază în baza acestei surse după următrii indicatori:
a. Fondul de timp maxim disponibil=fondul de timp calendaristic-zile de odihnă și sărbători legale;
b. Fondul de timp efectiv utilizat=fondul de timp maxim disponibil-timpul neutilizat(concedii+
absențe);
c. Coeficientul de utilizare a fondului de timp maxim disponibil= =

[Link] Balanței timpului de muncă


Indicatori În calcul la un muncitor Pentru toți muncitorii
Anul Anul de Abaterea Anul Anul de Abaterea
precedent gestiune absolută(+/-) precedent gestiune absolută(+/-)
A 1 2 3=2-1 4 5 6=5-4
[Link] de timp 365 366 +1
calendaristic (zile)
[Link] nelucrătoare-
total 108 111 +3
Inclusive:
2.1zile de sărbătoare 9 11 +2
2.2zile de odihnă 99 100 +1
[Link] de timp
maxim disponibil 257 255 -2
(ind.1-ind.2) (zile)
[Link] neutilizat
(total zile) 76 65 -11
Inclusive:
4.1concedii sindicale 26 28 +2
4.2concedii de
maternitate 6 4 -2
4.3concedii din cont
propriu 20 20 0
4.4concedii de boală
[Link] de timp 23 12 -11
efectiv utilizat (3-4)
(zile) 181 190 +9
[Link] de timp în
ore total,
Inclusive: 23 75 +52
6.1reducerea duratei
zilei de muncă 16,7 25,0 +8,3
6.2staționări de
producție 6,3 50,0 +43,7
[Link] de lucru în
timpul neprogramat 109,4 20,5 -88,9
[Link] de timp
efectiv utilizat (Th)
[(i.5×8,0)-(i.6-i.7)]ore 1315,6 1424,5 +108,9
Concluzie
Conform calculelor efectuate în table putem menționa că la întreprindere are loc reducerea timpului
neutilizat față de anul precedent cu 11 zile,fapt ce se apreciază pozitiv. Reducerea timpului neutilizat a
contribuit la majorarea activității de muncă a unui [Link],în anul de gestiune față de anul
precedent,timpul utilizat de un muncitora crescut de la 181 zile pînă la 190 zile sau cu 9 zile mai mult,ceea
ce a favorizat sporirea VPF la întreprindere.Însă ca moment negative putem menționa creșterea pierderilor
timpului de muncă în [Link],față de anul precedent aceste pierderi s-au majorat 52 [Link] principal
fiind creșterea staționărilor pe motivul ne asigurăriicu material tehnologice-cu 43,7 [Link] fel,are loc și
reducerea zilei de muncă față de anul precedent cu 8,3 ore.
Ca moment pozitiv se apreciază reducerea orelor de lucru în timpul neprogramat cu 88,9 [Link] rezultat
al majorării numărului de zile lucrate pe an se constată creșterea fondului de timp efectiv utilizat cu 108,9
ore.
La etapa a doua de analiză se apreciază utilizarea timpului de muncă pentru un muncitor după următorii
indicatori:
Numărul mediu de zile lucrate pe an de un muncitor,

Numărul mediu de ore lucrate pe an de un muncitor,

Durata zilei de muncă în ore,

Primii doi indicatori caracterizează activitatea de muncă a muncitorului,iar al treilea-eficiența orarului de


lucru la î[Link]ți acești indicatori se analizează în dinamică și în comparație cu planul de afaceri.
La etapa a treia de analiză se calculează influența factorilor asupra modificării fondului de timp efectiv
utilizt pentru toți muncitorii(Th).Acești factori sunt:
- Numărul mediu de muncitori (M);
- Numărul mediu de zile lucrate pe an de un muncitor (Z);
- Durata zilei de muncă în ore (h).
În acest caz formula dependeței factorialese exprimă:
Th=M×Z×h
Calculul influenței factorilor se va efectua după metoda diferențelor absolute:

Subiectul 3

Productivitatea muncii reflect capacitatea muncii concrete de a produce un anumit număr de bunuri
economice sua servicii într-o unitate de timp de resurse de muncă.
Analiza productivității muncii se efectuează în baza unui sistem de indicatori care poate fi divizat în 2
grupe:
I. Grupă de indicatori care caracterizează productivitatea muncii la nivel de î[Link]
se include indicatorii valorici ai productivității muncii:
1. Productivitatea medie anuală a unui salariat;
2. Productivitatea medie anuală a unui muncitor;
3. Productivitatea medie pe zi a unui muncitor;
4. Productivitatea medie pe oră a unui muncitor.
Acești indicatori ne arată cîtă producție în expresie valorică a obținut întreprinderea în calcul la un
salariat,muncitor,om-zi,om-oră.Creșterea în dinamică se apreciază pozitiv.
II. Grupă de indicatori ce caraterizează productivitatea muncii la nivel de produs. Aceștia sunt
indicatori naturali sau de muncă:
1. Volumul produsului fabricat în kg,tone,bucăți.În calcul la un om-oră consumuri
directe de muncă;
2. Consumuri directe de muncă în om-ore la un kg,o tonă,o bucată de produs fabricat
(manopera).
Indicatorii valorici și naturali ai productivității muncii la prima etapă se analizează în dinamică după
următorul tabel:
[Link] și analiza în dinamică a indicatorilor productivității muncii
Indicatori Metode de Anul Anul de Abaterea Ritmul de
calcul precedent gestiune absolută creștere,%
A B 1 2 3=2-1 4=2/1*100%
[Link] 278855,84 314281,01 +35425,17 112,7
medie anuală a
unui salariat(lei)
[Link]
medie anuală a 335511,39 367643,63 +32132,24 109,6
unui muncitor(lei)
[Link]
medie pe zi a unui 1644,66 2031,18 +386,52 123,5
muncitor(lei)
[Link]
medie pe oră a unui
muncitor(lei) 240,38 258,05 +17,67 107,35
[Link]
directe de muncă la
un q de 12,1 9,5 -2,6 78,5
struguri,om-ore
ZT –consumuri directe de muncă în om-ore pentru fabricarea produsului concret;
V –volumul produsului fabricat în kg,q,tone;
-numărul mediu al salariaților.
Concluzie

Conform calculelor efectuate în tabel putem constata că la întreprindere are loc tendința de majorare a
tuturor indicatorilor productivității [Link],în anul de gestiune productivitatea medie anuală a unui
muncitor s-a majorat cu 9,6%,productivitatea medie pe zi și medie pe oră a muncitorului respectiv cu
23,5% și 7,35%,ceea ce se apreciază pozitiv pentru î[Link] înseamnă că resursele de muncă
se utilizează eficient.
Reducerea manoperei la producția de struguri se apreciază pozitiv ceea ce atestă că la fiecare unitate de
timp s-a înregistrat creșterea recoltei de struguri față de anul precedent cu 21,5% (100-78,5).
La etapa a doua se calculează influența factorilor asupra modificării productivității medii anuale a unui
[Link]ști factori sunt:
 Ponderea muncitorilor în numărul salariaților

 Productivitatea medie anuală a unui muncitor


La această etapă formula dependeței factoriale se va exprima:

Pentru a calcula influența factorilor se utilizează metoda diferențelor absolute:


1.1
1.2
La etapa a treia se calculează influența factorilor asupra modificării productivității medii anuale a unui
[Link]ști factori sunt:
 Modificarea numărului mediu de zile lucrate pe an de un muncitor (Z)

 Durata zilei de muncă în ore (h)

 Productivitatea medie pe oră (

La această etapă formula dependenței factoriale se va exprima:

Calculul influenței factorilor poate fi efectuat după metoda diferențelor absolute(vezi tabelul).

[Link] influenței factorilor la modificarea productivității medii anuale a unui muncitor


Denumirea factorilor Metoda de calcul Calculul influenței Rezultatul
factorilor influenței(+/- lei)
A B 1 2
[Link] numărului (-23)*6,84*240,38 -37816,58
mediu de zile lucrate de
un muncitor ( Z)
[Link] duratei zilei 181*(+1,03)*240,38 +44814,04
de muncă în ore ( h)
[Link] 181*7,78*(+17,67) +25170,38
productivității medii pe
oră a muncitorului (
TOTAL X X +32167,84
=+32132,24

Concluzie
Conform calculelor effectuate în tabel se constată că creșterea productivității medii anuale a unui
muncitor a fost determinată de influența pozitivă a următorilor factori:
Creșterea duratei zilei de muncă cu 1,03 ore și a contribuit la creșterea cu 44814,04 lei.
Majorarea productivității pe oră cu 17,67 lei,ce a favorizat sporirea cu 25170,38 lei.
Ca rezervă internă se consider creșterea activității de muncă a unui muncitor pînă la nivelul atins în anul
precedent(204 zile) ce poate să asigure creșterea cu 37816,58 lei.

Subiectul 4

În calitate de indicatori ai activității de bază se consider:


 Volumul producției fabricate (VPF);
 Veniturile din vînzări (VV);
 Valoarea adăugată (VA);
 Profitul pînă la impozitare ( ).
La prima etapă de analiză se calculează influența factorilor generali de muncă asupra modificării VPF.În
acest caz se aplică următoarele sisteme factoriale:
1)
2)
3)
Calculul influenței factorilor în sistemele 1,2,3 se efectuează după metoda diferențelor absolute. De
exemplu:
2.1
2.2 )
La etapa a doua de analiză de descompune productivitatea medie anuală a unui salariat după
factori,astfel .
Dacă în loc de ,în primul model factorial vom nota factorii acestuia,obțin modul factorial 4:
4) VPF=
La această etapă pot fi aplicate sistemele factoriale 5 și 6:
5) VPF=M×Z×
6) VPF=M×H×
Calculul influenței factorilor în sistemele 4,5,6,se efectuează după metoda diferențelor relative sau
substituțiilor în lanț.
La etapa a treia se calculează influența factorilor de muncă la modificarea veniturilor din vînzări- VV,VA și
.La această etapă se utilizează următoarele sisteme factoriale:
7) VV=Th*
8) VA=Th*
9) =Th*
-stocul producției necomercializate;
-ponderea valorii adăugate în componența VPF;
-corelația dintre și VPF ce ne arată cîți bani ai profitului pînă la impozitare revin la fiecare leu de
producție fabricată.
Calculul influenței factorilor în sistemele 7,8,9 se efectuează după metoda diferențelor relative sau
substituțiilor în lanț.
La etapa a patra de analiză se descompune productivitatea medie anuală a unui muncitor din modelele 2
și 4 după factori,adică: se descompune în Z,h și .
10) VPF=M×Z×h×
11) VPF= ×Z×h×
Calculul influenței factorilor se efectuează prin metoda substituțiilor în lanț.
[Link] influenței factorilor detaliați de muncă la modificarea VPF
Factorii corelați Rezultatul
Nr. Nr. VPF, Calculul Denumire
influenței
Or. Sb. P%m Z h mii lei influenț. factorilor
(+/-) mii lei
1 0 1214 0,8311 204 6,84 240,38 338531 --- --- ---
2 1 1185 0,8311 204 6,84 240,38 330336 338531- -8195
330336
3 2 1185 0,8549 204 6,84 240,38 339795 339795- +9459 P%m
330336
4 3 1185 0,8549 181 6,84 240,38 301485 301485- -38310 Z
339795
5 4 1185 0,8549 181 7,87 240,38 346884 346884- +45399 h
301485
6 5 1185 0,8549 181 7,87 258,05 372383 372383- +25499
346884
TOTAL X X X X X X X +33852 X
Concluzie
Asupra VPF au influențat pozitiv P%m,h, ,iar negativ și [Link] concluzionăm că avem reserve
interne pe care le putem acoperi majorînd cu 29 lucrători și Z cu 23 zile,suma de creștere a VPF obținută
în urma acoperirii rezervelor va constitui 46505 lei.

S-ar putea să vă placă și