Compa Sa - Bilant +CPP PDF
Compa Sa - Bilant +CPP PDF
FINANCIARE
INDIVIDUALE
31.12.2018
RAPORT
PRIVIND
SITUAŢIILE FINANCIARE INDIVIDUALE
LA 31.12.2018
Situaţia neconsolidată a profitului sau pierderii şi alte elemente ale rezultatului global 8
Opinie
1 Am auditat situaţiile financiare individuale ale societăţii COMPA S.A. (“Societatea”), care cuprind
situaţia individuală a poziţiei financiare la 31 decembrie 2018, precum şi situaţia individuală a profitului
sau pierderii şi alte elemente ale rezultatului global, situaţia individuală a modificarilor capitalurilor
proprii şi situaţia individuală a fluxurilor de trezorerie pentru anul încheiat la aceasta dată, împreună cu
un sumar al politicilor contabile semnificative şi alte note explicative.
3 În opinia noastră, situaţiile financiare individuale anexate oferă o imagine fidelă a poziţiei financiare a
Societăţii la data de 31 decembrie 2018 precum şi a performanţei financiare şi a fluxurilor de trezorerie
pentru exerciţiul financiar încheiat la aceasta dată, în conformitate cu Standardele Internaţionale de
Raportare Financiară adoptate de către Uniunea Europeană şi aprobate prin O.M.F.P nr. 2844/2016
pentru aprobarea Reglementărilor contabile conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare
Financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt tranzacţionate pe o piaţă
reglementată.
5 Aspectele cheie de audit sunt acele aspecte care, în baza raţionamentului nostru profesional, au avut cea
mai mare importanţă pentru auditul situaţiilor financiare ale perioadei curente. Aceste aspecte au fost
abordate în contextul auditului situaţiilor financiare în ansamblu şi în formarea opiniei noastre asupra
acestora şi nu oferim o opinie separată cu privire la aceste aspecte cheie.
6 Administratorii sunt responsabili pentru întocmirea şi prezentarea altor informații. Acele alte informații
cuprind Raportul administratorilor, dar nu cuprind situaţiile financiare şi raportul auditorului cu privire la
acestea și nici declarația nefinanciară, aceasta fiind prezentată într-un raport separat.
Opinia noastră cu privire la situaţiile financiare nu acoperă şi aceste alte informații şi cu excepția cazului
în care se menționează explicit în raportul nostru, nu exprimăm nici un fel de concluzie de asigurare cu
privire la acestea.
În legătură cu auditul situațiilor financiare pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2018,
responsabilitatea noastră este să citim acele alte informații şi, în acest demers, să apreciem dacă acele alte
informații sunt semnificativ inconsecvente cu situaţiile financiare, sau cu cunostințele pe care noi le-am
obținut în timpul auditului, sau dacă ele par a fi denaturate semnificativ.
În ceea ce priveste Raportul administratorilor, am citit şi raportăm dacă acesta a fost întocmit, în toate
aspectele semnificative, în conformitate cu cerințele O.M.F.P nr. 2844/2016 pentru aprobarea
Reglementărilor contabile conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile
societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt tranzacţionate pe o piaţă reglementată, Anexa 1,
punctele 15-19.
În baza exclusiv a activităților care trebuie desfăsurate în cursul auditului situaţiilor financiare, în opinia
noastră:
a) Informațiile prezentate în Raportul administratorilor pentru exercițiul financiar pentru care au fost
întocmite situaţiile financiare sunt în concordanță, în toate aspectele semnificative, cu situaţiile
financiare;
În plus, în baza cunostinţelor şi înţelegerii noastre cu privire la Societate şi la mediul acesteia, dobândite
în cursul auditului situaţiilor financiare pentru exercițiul financiar încheiat la data de 31 decembrie 2018,
ni se cere să raportăm dacă am identificat denaturări semnificative în Raportul administratorilor. Nu
avem nimic de raportat cu privire la acest aspect.
7 Conducerea Societăţii este responsabilă pentru întocmirea situaţiilor financiare care să ofere o imagine
fidelă în conformitate cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară adoptate de către Uniunea
Europeană şi aprobate prin O.M.F.P nr. 2844/2016 pentru aprobarea Reglementărilor contabile conforme
cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară şi pentru acel control intern pe care conducerea îl
consideră necesar pentru a permite întocmirea de situaţii financiare lipsite de denaturări semnificative,
cauzate fie de fraudă, fie de eroare.
8 În întocmirea situaţiilor financiare, conducerea este responsabilă pentru evaluarea capacităţii Societăţii
de a-şi continua activitatea, pentru prezentarea, dacă este cazul, a aspectelor referitoare la continuitatea
activităţii şi pentru utilizarea contabilităţii pe baza continuităţii activităţii, cu excepţia cazului în care
conducerea fie intentionează să lichideze Societatea sau să oprească operaţiunile, fie nu are nicio altă
alternativă realistă în afara acestora.
10 Obiectivele noastre constau în obţinerea unei asigurări rezonabile privind măsura în care situaţiile
financiare, în ansamblu, sunt lipsite de denaturări semnificative, cauzate fie de fraudă, fie de eroare,
precum şi în emiterea unui raport al auditorului care include opinia noastră. Asigurarea rezonabilă
reprezintă un nivel ridicat de asigurare, dar nu este o garanţie a faptului că un audit desfăsurat în
conformitate cu ISA va detecta întotdeauna o denaturare semnificativă, dacă aceasta există. Denaturările
pot fi cauzate fie de fraudă, fie de eroare şi sunt considerate semnificative dacă se poate preconiza, în
mod rezonabil, că acestea, individual sau cumulat, vor influenţa deciziile economice ale utilizatorilor,
luate în baza acestor situaţii financiare.
12 Comunicăm persoanelor responsabile cu guvernanţa, printre alte aspecte, aria planificată şi programarea
în timp a auditului, precum şi principalele constatări ale auditului, inclusiv orice deficienţe semnificative
ale controlului intern, pe care le identificăm pe parcursul auditului.
14 Dintre aspectele pe care le-am comunicat persoanelor insărcinate cu guvernanţa, stabilim acele aspecte
care au avut o mai mare importanţă în cadrul auditului asupra situaţiilor financiare din perioada curentă
şi, prin urmare, reprezintă aspecte cheie de audit. Descriem aceste aspecte în raportul nostru de audit, cu
excepţia cazului în care legislaţia sau reglementările impiedică prezentarea publică a aspectului respectiv
sau a cazului în care, în circumstanţe extrem de rare, considerăm că un aspect nu ar trebui comunicat în
raportul nostru deoarece se preconizează în mod rezonabil că beneficiile interesului public să fie depăsite
de consecinţele negative ale acestei comunicări.
Confirmăm că:
· Opinia noastră de audit este în concordanţă cu raportul suplimentar prezentat Comitetului de Audit
al Societăţii, pe care l-am emis în aceeasi dată în care am emis şi acest raport. De asemenea, în
desfăsurarea auditului nostru, ne-am păstrat independenţa faţă de entitatea auditată.
· Nu am furnizat pentru Societate serviciile non audit interzise, menționate la articolul 5 alineatul (1)
din Regulamentul UE nr.537/2014.
În numele
Pacurariu Ioan
Înregistrat la Camera Auditorilor Financiari
din Romania cu nr. 341/2000
ACTIVE CIRCULANTE:
Stocuri 111.483.670 99.616.397
Creanţe comerciale şi alte creanţe 163.407.639 137.226.398
Alte creanţe (Subvenţii şi decontări din operaţiuni
10.550.680 0
în participaţie)
Numerar si echivalente de numerar 1.065.470 613.979
ACTIVE CIRCULANTE – TOTAL 286.478.451 286.507.459
TOTAL ACTIVE 674.730.755 597.171.436
CAPITALURI PROPRII 11
Capital emis 11 21.882.104 21.882.104
Rezerve 11 312.989.470 273.424.432
Ajustare reserve 11 23.122.057 23.122.057
Rezultat reportat, din care: 82.159.291 85.047.754
Rezultat reportat provenit din adoptarea pentru 11 -648.352 -648.352
prima dată a IAS 29
CAPITALURI PROPRII – TOTAL 440.152.922 403.476.347
DATORII
Datorii pe termen lung
Datorii financiare 12 60.199.570 39.244.259
Alte datorii pe termen lung 13 24.454 0
Venituri în avans
32.224.372 26.886.009
(venituri în avans. subvenţii)
Provizioane 14 135.645 135.645
DATORII PE TERMEN LUNG – TOTAL 92.584.041 66.265.913
DATORII CURENTE:
Datorii comerciale și similare 13 121.152.268 109.812.006
Alte datorii 13 11.990.548 11.122.229
Datorii din contracte cu clienţii 13 3.515.725 2.740.650
Datorii privind impozitele curente 10 25.201 63.829
Venituri în avans (venituri în avans. subvenţii) 13 5.310.051 3.690.462
Provizioane 14 0 0
DATORII CURENTE – TOTAL 141.993.792 127.429.176
DATORII TOTALE 234.577.834 193.695.089
TOTAL CAPITALURI PROPRII ŞI DATORII 674.730.755 597.171.436
6
COMPA S.A. Sibiu
Situaţia neconsolidată a poziţiei financiare pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
NOTĂ:
În anul 2018 Societatea a efectuat înregistrări reprezentând corectarea unor erori contabile aferente anului
2017, care au determinat următoarele modificări:
- creşterea Creanţelor comerciale şi alte creanţe cu 206.928 lei
- diminuarea Rezultatului reportat cu 1.114.096 lei
- creşterea Datoriilor comerciale și similare: 227.028 lei
- creşterea Altor datorii cu 1.193.259 lei
- diminuarea Datoriilor privind impozitele curente cu 99.243 lei
De asemenea, modificările valabile cu 01.01.2018 ale IFRS 15 - Venituri din contracte cu clienţii, au determinat
următoarele retratări ale datelor aferente anului 2017:
- diminuarea Creanţei privind impozitul amânat cu 14.350 lei
- diminuarea Stocurilor cu 4.705.780 lei
- creşterea Creanţelor comerciale şi alte creanţe cu 4.795.473 lei
- diminuarea Rezultatului reportat cu 75.343 lei
- diminuarea Provizioanelor curente cu 2.740.650 lei
Datele aferente anului 2017 prezentate în situaţiile financiare pentru anul încheiat la 31.12.2018 au fost ajustate
cu corecţiile/retratările menţionate.
7
COMPA S.A. Sibiu
Situaţia individuală a profitului sau pierderii şi alte elemente ale rezultatului global pentru anul încheiat la
31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
31.12.2017
Nota 31.12.2018
retratat
Venituri 15 752.507.249 703.620.521
Alte venituri 15 11.072.409 9.871.563
Total venituri 763.579.658 713.492.084
NOTA:
În anul 2018 Societatea a efectuat înregistrări reprezentând corectarea unor erori contabile aferente anului 2017
care au determinat următoarele modificări:
8
COMPA S.A. Sibiu
Situaţia individuală a profitului sau pierderii şi alte elemente ale rezultatului global pentru anul încheiat la
31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
9
COMPA S.A. Sibiu
Situaţia individuală a modificărilor capitalurilor proprii pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel
Ajustări
Ajustări Ajustări
Capital ale Rezerve Rezerve Rezultatul
Element al capitalului propriu rezerve Alte rezerve alte Total
social capitalului legale reevaluare reportat
legale rezerve
social
Sold la 01.01.2017 21.882.104 0 4.376.421 22.679.066 82.062.778 149.449.677 442.991 85.508.823 366.401.860
Profitul anului 36.818.566 36.818.566
Alte elemente ale rezultatului global,
0 0 0 0 0 255.920 0 0 255.920
din care:
Impozit pe profit aferent altor
255.920 255.920
elemente ale rezultatului global
Tranzacţii cu acţionarii, înregistrate
0 0 0 0 0 37.279.636 0 -37.279.636 0
direct în capitalurile proprii, din care:
Transfer rezultat la rezerve 0 0
Repartizare rezerve legale 0 37.279.636 -37.279.636 0
Sold la 31.12.2017 21.882.104 0 4.376.421 22.679.066 82.062.778 186.985.233 442.991 85.047.753 403.476.346
Ajustări
Ajustări Ajustări
Capital ale Rezerve Rezerve Rezultatul
Element al capitalului propriu rezerve Alte rezerve alte Total
social capitalului legale reevaluare reportat
legale rezerve
social
Sold la 01.01.2018 21.882.104 0 4.376.421 22.679.066 82.062.778 186.985.233 442.991 85.047.753 403.476.346
Profitul anului 35.428.575 35.428.575
Alte elemente ale rezultatului global,
0 0 0 0 -275.492 1.233.650 0 0 958.158
din care:
Transfer rezerve la rezultat -275.492 -275.492
Impozit pe profit aferent altor
1.233.650 1.233.650
elemente ale rezultatului global
Tranzacţii cu acţionarii, înregistrate
0 0 0 0 0 38.606.880 0 -38.317.037 289.843
direct în capitalurile proprii, din care:
Corectare erori exercitiu precedent 14.351 14.351
Transfer rezerve la rezultat 275.492 275.492
Repartizare profit 0 38.606.880 -38.606.880 0
Sold la 31.12.2018 21.882.104 0 4.376.421 22.679.066 81.787.286 226.825.763 442.991 82.159.291 440.152.922
11
COMPA S.A. Sibiu
Situaţia individuală a modificărilor capitalurilor proprii pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel
În anul 2018 Societatea a efectuat înregistrări reprezentând corectarea unor erori contabile aferente anului 2017.
Aceste înregistrări au condus la diminuarea profitului curent al anului 2017 cu suma de 1.114.096 lei.
Modificările valabile cu 01.01.2018 ale IFRS 15 -Venituri din contracte cu clienţii, au impus recunoaşterea veniturilor
din stocurile puse la dispoziţia clientului la momentul transferului controlului asupra acestora.
Schimbarea politicilor contabile privind recunoaşterea veniturilor a determinat înregistrări care au condus la
următoarele modificări în capitalurile proprii aferente anului 2017:
- înregistrarea rezultatului reportat provenit din modificarea politicilor contabile aferent perioadelor
anterioare anului 2017 în sumă de 241.035 lei
- modificarea profitului curent al anului 2017, în sensul diminuării acestuia, cu suma de 165.692 lei
Datele aferente anului 2017 prezentate în situaţiile financiare pentru anul încheiat la 31.12.2018 au fost ajustate cu
corecţiile menţionate.
11
COMPA S.A. Sibiu
Situaţia individuală a fluxurilor de trezorerie pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
NOTA:
În anul 2018 Societatea a efectuat înregistrări reprezentând corectarea unor erori contabile aferente anului 2017
care au determinat următoarele modificări:
- creşterea Creanţelor comerciale şi alte creanţe cu 206.928 lei
- diminuarea Rezultatului reportat cu 1.114.096 lei
- creşterea Datoriilor comerciale și similare : 227.028 lei
- creşterea Altor datorii cu 1.193.259 lei
- diminuarea Datoriilor privind impozitele curente cu 99.243 lei
12
COMPA S.A. Sibiu
Situaţia individuală a fluxurilor de trezorerie pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
De asemenea, modificările valabile cu 01.01.2018 ale IFRS 15 - Venituri din contracte cu clienţii, au determinat
următoarele retratări ale datelor aferente anului 2017:
- diminuarea Creanţei privind impozitul amânat cu 14.350 lei
- diminuarea Stocurilor cu 4.705.780 lei
- creşterea Creanţelor comerciale şi alte creanţe cu 4.795.473 lei
- diminuarea Rezultatului reportat cu 75.343 lei
- diminuarea Provizioanelor curente cu 2.740.650 lei
Datele aferente anului 2017 prezentate în situaţiile financiare pentru anul încheiat la 31.12.2018 au fost ajustate cu
corecţiile/ retratările menţionate.
13
COMPA [Link]
Note explicative la situaţiile financiare individuale pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
1. INFORMAŢII GENERALE
COMPA este societate pe acţiuni, cu sediul în Sibiu, [Link] Coandă nr.8, CP 550234.
Nr. actiuni
Nume / Denumire actionar Procent
detinute
ASOCIATIA COMPA S.A. SIBIU 119.474.505 54,60%
Persoane juridice (române şi străine) 75.629.022 34,56%
Persoane fizice (române şi străine) 23.717.511 10,84%
Total actiuni 218.821.038 100,00%
Societatea este listată, acţiunile se tranzacţionează la Bursa de Valori Bucureşti din iunie 1997, iar în prezent
sunt tranzacţionate la categoria Standard, simbol CMP.
2. BAZELE ÎNTOCMIRII
Declaraţia de conformitate
Situaţiile financiare individuale au fost întocmite în conformitate cu Standardele Internaţionale de Raportare
Financiară adoptate de Uniunea Europeană şi cu Ordinul Ministrului Finantelor Publice nr.2844/2016.
Societatea a adoptat raportarea conform IFRS începând cu situaţiile financiare ale anului 2012.
14
COMPA [Link]
Note explicative la situaţiile financiare individuale pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Bazele evaluării
Situaţiile financiare individuale au fost pregătite pe baza costului istoric, cu excepţia anumitor imobilizări
corporale care sunt evaluate la valoarea reevaluată sau valoarea justă aşa cum este explicat în politicile
contabile. Costul istoric este în general bazat pe valoarea justă a contraprestaţiei efectuată în schimbul
activelor.
Moneda de prezentare şi moneda funcţională
Situaţiile financiare individuale sunt prezentate în lei româneşti (RON), rotunjite la cea mai apropiată valoare,
aceasta fiind moneda funcţională a Societăţii.
Impozite amânate
Creanţele privind impozitul amânat sunt recunoscute drept active, în măsura în care e probabil că va exista un
profit impozabil din care să poată fi acoperite pierderile. Conducerea Societăţii foloseşte raţionamentul
profesional în determinarea valorii creanţelor privind impozitul amânat care pot fi recunoscute ca active.
Deciziile conducerii au la bază informaţii din contractele comerciale pe care Societatea le are încheiate cu
clienţii, previziunile legate de piaţă auto şi a componentelor auto.
15
COMPA [Link]
Note explicative la situaţiile financiare individuale pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Provizioane
Provizioanele sunt recunoscute atunci când Societatea are o obligaţie actuală legală sau implicită generată de
un eveniment trecut, este probabil că pentru decontarea obligaţiei să fie necesară o ieşire de resurse
încorporând beneficii economice şi poate fi realizabilă o estimare fiabilă a valorii obligaţiei. Valoarea
recunoscută ca provizion constituie cea mai bună estimare a cheltuielii necesară pentru decontarea obligaţiei
actuale ia finalul perioadei de raportare.
16
COMPA [Link]
Note explicative la situaţiile financiare individuale pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
IFRIC 22 „Tranzacţii în valută” (în vigoare conform IASB pentru perioade anuale începând cu sau după 1 ianuarie
2018). Situaţiile financiare individuale ale Societăţii nu sunt influenţate de intrarea în vigoare a interpretării.
3.2. Standarde şi Interpretări emise de IASB şi adoptate de UE, dar care nu sunt încă în vigoare şi
Societatea nu le aplică timpuriu
în prezent, IFRS adoptate de UE nu diferă semnificativ de regulamentele adoptate de Comitetul de Standarde
Internaţionale de Contabilitate (IASB) cu excepţia următoarelor standarde, amendamente la standardele şi
interpretările existente, care nu au fost avizate pentru a fi folosite:
IFRS 16 „Contracte de leasing” (în vigoare conform IASB pentru perioade anuale începând cu sau după 1
ianuarie 2019). Societatea ia în considerare implicaţiile standardului, impactul standardului asupra situaţiilor
financiare şi momentul adoptării acestuia
Amendamente aferente IFRS 9 - "Plăti anticipate cu compensaţii negative” (în vigoare conform IASB pentru
perioade anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2019). Societatea ia în considerare implicaţiile
amendamentelor, impactul amendamentelor asupra situaţiilor financiare şi momentul adoptării acestora.
IFRIC 23 „Incertitudini privind tratamentul impozitului pe venit ” (în vigoare conform IASB pentru perioade
anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2019). Societatea ia în considerare implicaţiile standardului, impactul
standardului asupra situaţiilor financiare şi momentul adoptării acestuia
Amendamente aferente IAS 28 - "Interese pe termen lung în entităţile asociate şi în asocierile în asocierile în
participaţie” (în vigoare conform IASB pentru perioade anuale începând cu sau după 1 ianuarie 2019).
Societatea ia în considerare implicaţiile amendamentelor, impactul amendamentelor asupra situaţiilor
financiare şi momentul adoptării acestora.
17
COMPA [Link]
Note explicative la situaţiile financiare individuale pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Instrumente financiare
Active financiare nederivate
Societatea recunoaşte împrumuturile şi creanţele la data la care sunt generate. Toate celelalte instrumente
financiare sunt recunoscute la data tranzacţiei, care este data la care Societatea devine parte în prevederile
contractuale ale instrumentului. Activele financiare sunt clasificate în: împrumuturi şi creanţe.
Împrumuturile şi creanţele sunt active financiare nederivate cu plăţi fixe sau determinabile care nu sunt cotate
pe o piaţă activă, altele decât cele care Societatea intenţionează să la vândă imediat sau în viitorul apropiat.
Împrumuturile şi creanţele (inclusiv creanţele comerciale şi de alt fel, balanţe bancare şi numerar, etc.) sunt în
general deţinute cu scopul de a încasa fluxurile de numerar conform contractelor şi sunt măsurate la costul
amortizat folosind metoda dobânzii efective, minus orice depreciere.
Creanţele comerciale sunt sume care urmează să fie încasate de la clienţi pentru produsele vândute şi serviciile
prestate în cadrul desfăşurării activităţii Societăţii. Sunt în general încasate în perioade de scurtă durată şi sunt
astfel clasificate drept curente. Creanţele comerciale sunt iniţial recunoscute la valoarea contraprestaţiei
necondiţionate, cu excepţia situaţiilor în care conţin o componentă de finanţare semnificativă, când sunt
recunoscute la valoarea justă.
18
COMPA [Link]
Note explicative la situaţiile financiare individuale pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Activele financiare nu sunt reclasificate ulterior recunoaşterii iniţiale numai dacă, Societatea își modifică
modelul de afaceri pentru gestionarea activelor sale financiare, caz în care toate acele active financiare afectate
sunt reclasificate.
Un activ financiar este evaluat la costul amortizat dacă sunt îndeplinite ambele condiții de mai jos și nu este
desemnat la valoarea justă prin profit sau pierdere:
- activul financiar este deținut în cadrul unui model de afaceri al cărui obiectiv este de a deține active
financiare în vederea colectării de fluxuri de trezorerie contractuale; și
- termenii contractuali ai activului financiar dau naștere, la anumite date, la fluxuri de trezorerie care sunt
exclusiv plăți ale principalului și ale dobânzii aferente valorii principalului datorat.
Un activ financiar este evaluat la valoarea justă prin alte elemente ale rezultatului global dacă sunt îndeplinite
ambele condiții de mai jos și nu este desemnat la valoarea justă prin profit sau pierdere:
- activul financiar este deținut în cadrul unui model de afaceri al cărui obiectiv se realizează prin
colectarea fluxurilor de trezorerie contractuale și vânzarea activelor financiare; și
- termenii contractuali ai activului financiar dau naștere, la anumite date, la fluxuri de trezorerie care sunt
exclusiv plăți ale principalului și ale dobânzii aferente valorii principalului datorat.
Toate activele financiare care nu sunt evaluate la costul amortizat sau la valoarea justă prin alte elemente ale
rezultatului global sunt evaluate la valoarea justă prin profit sau pierdere.
La recunoașterea inițială, Societatea ar putea desemna irevocabil un activ financiar drept evaluat la valoarea
justă prin profit sau pierdere dacă astfel elimină sau reduce semnificativ o inconsecvență de evaluare sau
recunoaștere care ar rezulta altfel din evaluarea activelor sau a datoriilor sau recunoașterea câștigurilor și a
pierderilor lor pe baze diferite.
Evaluarea dacă fluxurile de numerar contractuale sunt numai plăți de capital și dobânzi
În scopul acestei evaluări, "principalul" este definit ca valoarea justă a activului financiar la recunoașterea
inițială. "Dobândă" este definită ca o contraprestație a valorii-timp a banilor și a riscului de credit asociat cu
valoarea principalului de încasat într-o anumită perioadă de timp, precum și pentru alte riscuri și costuri de
creditare de bază și o marjă de profit.
Pentru a evalua dacă fluxurile de numerar contractuale sunt numai plăți de capital și dobânzi, Societatea ia în
considerare termenii contractuali ai instrumentului. Aceasta include evaluarea dacă activul financiar conține un
19
COMPA [Link]
Note explicative la situaţiile financiare individuale pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
termen contractual care ar putea schimba momentul sau valoarea fluxurilor de numerar contractate astfel încât
să nu îndeplinească această condiție
O caracteristică de plată în avans este compatibilă cu criteriul plății numai a principalului și a dobânzii, în cazul în
care valoarea plății anticipate reprezintă în mod substanțial sumele neachitate ale principalului și dobânzile
aferente sumei restante, care poate include o compensație suplimentară rezonabilă pentru încetarea anticipată
a contractului.
20
COMPA [Link]
Note explicative la situaţiile financiare individuale pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Prezentarea ajustării pentru pierderile din credit preconizate în situația poziției financiare
Ajustările pentru active financiare, evaluate la costul amortizat, sunt deduse din valoarea contabilă brută a
activelor. Pentru activele financiare la valoarea justă prin alte elemente ale rezultatului global, ajustările pentru
pierderi sunt înregistrate în contul de profit și pierdere și sunt recunoscute în Alte elemente ale rezultatului
global.
Derecunoaştere
Societatea derecunoaşte un activ financiar atunci când expiră drepturile contractuale la fluxurile de numerar din
active sau când Societatea transferă drepturile de a primi fluxurile de numerar contractuale aferente activului
financiar într-o tranzacţie prin care a transferat în mod semnificativ toate riscurile şi beneficiile aferente
dreptului de proprietate.
La derecunoaşterea unui activ financiar, diferenţa dintre valoarea contabilă a activului şi suma contraprestației
primite se recunoaşte în profit sau pierdere.
Datorii financiare
Societatea recunoaşte o datorie financiară iniţial la valoarea sa justă plus, în cazul unei datorii financiare care nu
este la valoarea justă prin profit sau pierdere, costurile tranzacţiei care pot fi atribuite direct achiziţiei sau
emiterii instrumentului financiar.
Societatea clasifică datoriile financiare drept evaluate ulterior la costul amortizat sau la valoarea justă prin profit
sau pierdere. O datorie financiară este clasificată ca fiind la FVTPL dacă este clasificată ca fiind deținută pentru
tranzacționare, este un instrument derivat sau este desemnată ca atare la recunoașterea inițială. Datoriile
financiare la FVTPL sunt evaluate la valoarea justă, iar câștigurile și pierderile nete, inclusiv orice cheltuială cu
dobânzile, sunt recunoscute în profit sau pierdere. Alte datorii financiare sunt măsurate ulterior la cost
amortizat folosind metoda dobânzii efective. Cheltuielile cu dobânzile și câștigurile și pierderile în valută sunt
recunoscute în profit sau pierdere. Orice câștig sau pierdere din derecunoaștere este, de asemenea, recunoscut
în profit sau pierdere.
21
COMPA [Link]
Note explicative la situaţiile financiare individuale pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Societatea derecunoaşte o datorie financiară atunci când sunt încheiate obligaţiile contractuale sau când aceste
obligaţii expiră sau sunt anulate. La derecunoașterea unei datorii financiare, diferența dintre valoarea contabilă
a unei datorii financiare și contravaloarea plătită (inclusiv orice active neconsolidate transferate sau datorii
asumate) este recunoscută în profit sau pierdere.
Alte datorii financiare includ creditele şi împrumuturi, angajamente, linii de credit şi datorii comerciale şi alte
datorii.
Instrumente de capital
Un instrument de capital reprezintă orice contract care creează un drept rezidual asupra activelor unei entităţi
după deducerea tuturor datoriilor sale. Când un instrument de capital proprii ale Societatăţii este răscumpărat,
suma plătită, care include şi costurile direct atribuibile, nete de taxe, este recunoscută ca o deducere din capital.
Societatea nu recunoaşte câştig sau pierdere în contul de profit şi pierdere la achiziţia, vânzarea, emisiunea sau
anularea instrumentelor de capitaluri proprii.
Imobilizări corporale
Imobilizările corporale sunt evaluate la cost, scăzând amortizarea cumulată şi pierderile din depreciere
cumulate, cu excepţia terenurilor şi clădirilor, care sunt evaluate la valoarea reevaluată. Valoarea reevaluată
reprezintă valoarea justă a imobilizării la data reevaluării minus orice amortizare cumulată ulterior şi orice
pierderi cumulate din depreciere. Reevaluarea se realizează pentru întreaga clasă de imobilizări (terenuri,
clădiri).
Costul imobilizării include cheltuielile direct atribuibile achiziţionării activului. Costul unui activ construit în regie
proprie includ costul materialelor şi munca directă, alte costuri atribuibile aducerii activelor la locul şi în stare de
funcţionare şi estimarea iniţială a costurilor de dezasamblare şi înlăturare a activului şi de restaurare a
amplasamentului şi costurile îndatorării atunci când există o obligaţie privind aceste cheltuieli.
Atunci când Societatea amortizează separat unele părţi ale unui element de imobilizări corporale, ea
amortizează de asemenea separat ceea ce rămâne din acel element. Ceea ce rămâne constă în părţile
elementului care nu sunt individual semnificative.
Societatea realizează reevaluările cu suficientă regularitate pentru a se asigura că valoarea contabilă nu se
deosebeşte semnificativ de ceea ce s-ar fi determinat prin utilizarea valorii juste la finalul perioadei de
raportare.
Atunci când o imobilizare este reclasificată ca investiţie imobiliară, proprietatea este reevaluată la valoarea
justă. Câştigurile care rezultă în urma reevaluării sunt recunoscute în contul de profit şi pierdere doar în măsura
existenţei unei pierderi din depreciere specifice proprietăţii respective şi orice alte câştiguri rămase recunoscute
ca alte elemente ale rezultatului global şi prezentate în cadrul rezervelor din reevaluare în capital. Orice
pierdere este recunoscută imediat în contul de profit fi pierdere.
22
COMPA [Link]
Note explicative la situaţiile financiare individuale pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Costurile ulterioare sunt capitalizate doar atunci când este probabil ca respectiva cheltuială să genereze
beneficii economice viitoare Societăţii. Lucrările de întreţinere şi reparaţii sunt cheltuieli ale perioadei.
Terenurile nu se amortizează. Deprecierea este recunoscută pentru a putea scădea din costuri mai puţin valorile
reziduale de-a lungul duratei lor de viaţă utilă, folosindu-se metoda liniară. Duratele de viaţă utilă estimate,
valorile reziduale şi metoda de depreciere sunt revizuite de Conducerea Societăţii la finalul fiecărei perioade de
raportări, ţinând cont de efectul tuturor modificărilor estimărilor contabile.
Imobilizările care fac obiectul unui contract leasing financiar sunt depreciate de-a lungul duratei lor de viaţă
utilă pe aceeaşi bază ca şi activele aflate în proprietate sau, acolo unde perioadă este mai scurtă, de-a lungul
perioadei relevante de leasing.
Duratele estimate de viaţă utilă pentru anul curent şi anii de comparaţie a grupelor semnificative de imobilizări
corporale sunt:
· Clădiri 12-50 ani
· Instalaţii tehnice şi maşini 3-18 ani
· Alte instalaţii utilaje şi mobilier 2-18 ani
Dacă valoarea recuperabilă a unui activ (sau unităţi generatoare de numerar) este estimată a fi mai mică decât
valoarea sa contabilă, valoarea contabilă a activului (sau a unităţii generatoare de numerar) este redusă la
valoarea sa recuperabilă. Deprecierea este recunoscută imediat în profit sau pierdere, dacă activul relevant nu
este contabilizat la o valoare reevaluată, caz în care deprecierea este tratată ca reducere a reevaluării.
Imobilizările corporale sunt derecunoscute ca urmare a cedării sau atunci când nu se mai aşteaptă beneficii
economice viitoare din folosirea în continuare a imobilizării. Orice câştig sau pierdere rezultând din cedarea sau
casarea unui element al imobilizării corporale este determinat că diferenţa dintre încasările din vânzări şi
valoarea contabilă a activului şi este recunoscut în contul de profitul şi pierdere în perioada în care are loc
derecunoaşterea.
Imobilizări necorporale
Recunoaştere şi evaluare
Pentru recunoaşterea unui element drept imobilizare necorporală Societatea trebuie să demonstreze că
elementul respectiv întruneşte următoarele:
(a) definiţia unei imobilizări necorporale
· este separabilă, adică poate fi separată sau divizată de entitate şi vândută, transferată, autorizată,
închiriată sau schimbată, fie individual, fie împreună cu un contract, un activ sau o datorie
corespondentă; sau
· decurge din drepturi contractuale sau de altă natură legală, indiferent dacă acele drepturi sunt
transferabile sau separabile de Societate sau de alte drepturi şi obligaţii.
(b) criteriile de recunoaştere
· este probabil că beneficiile economice viitoare preconizate a fi atribuite imobilizării să revină Societăţii;
şi
· costul imobilizării poate fi evaluat fiabil.
O imobilizare necorporală este evaluată iniţial la cost. Costul unei imobilizări necorporale dobândite separat
este alcătuit din:
a) preţul sau de cumpărare, inclusiv taxele vamale de import şi taxele de cumpărare nerambursabile, după
scăderea reducerilor şi rabaturilor comerciale; şi
23
COMPA [Link]
Note explicative la situaţiile financiare individuale pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
24
COMPA [Link]
Note explicative la situaţiile financiare individuale pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Amortizare
Valoarea amortizabilă a unei imobilizări necorporale cu o durată de viaţă utilă determinată este alocată pe o
bază sistematică de-a lungul duratei sale de viaţă utilă. Amortizarea începe când activul este disponibil pentru a
fi utilizat, adică atunci când se află în locul şi în starea necesare pentru a putea funcţiona în maniera
intenţionată de conducere. Amortizarea încetează la data cea mai timpurie dintre dată la care activul este
clasificat drept deţinut în vederea vânzării şi data la care activul este derecunoscut.
Imobilizările necorporale sunt amortizate folosind metoda liniară pe o perioadă de 1-5 ani sau pe perioada de
valabilitate a drepturilor contractuale sau legale atunci când aceasta este mică decât durata de viaţă utilă
estimată. O imobilizare necorporală cu durata de viaţă utilă nedeterminată nu se amortizează.
Depreciere
La finalul fiecărei perioade de raportare Societatea revizuieşte valorile contabile ale imobilizărilor corporale şi
necorporale ale sale pentru a stabili dacă există vreun indiciu ca acele active s-au depreciat. Dacă există un
astfel de indiciu, se estimează valoarea recuperabilă a activului pentru a stabili mărimea deprecierii (dacă
există). Valoarea recuperabilă reprezintă cea mai mare valoare dintre valoarea justă minus costurile generate de
vânzare şi valoarea sa de utilizare.
Imobilizările necorporale cu durate de viaţă utilă nedefinite şi imobilizările necorporale care nu sunt încă
disponibile pentru utilizare sunt testate cel puţin anual pentru depreciere şi ori de câte ori există un indiciu că
activul ar putea fi depreciat.
Derecunoaştere
O imobilizare necorporală este derecunoscută la cedare sau când nu se mai aşteaptă beneficii economice
viitoare din utilizarea sau cedarea sa.
Investiţii imobiliare
O investiţie imobiliară este o proprietate imobiliară (un teren sau o clădire - sau o parte a unei clădiri - sau
ambele) deţinută de Societate mai degrabă pentru a obţine venituri din chirii sau pentru creşterea valorii
capitalului, sau ambele, decât pentru a fi utilizată pentru producerea sau furnizarea de bunuri sau servicii sau în
scopuri administrative sau pentru a fi vândută pe parcursul desfăşurării normale a activităţii.
Costul unei investiţii imobiliare cumpărate include preţul său de cumpărare şi orice cheltuieli direct atribuibile
achiziţiei. Cheltuielile direct atribuibile includ, de exemplu, onorariile profesionale pentru serviciile juridice,
taxele pentru transferul dreptului de proprietate şi alte costuri de tranzacţionare.
Costul unei investiţii imobiliare construite în regie proprie este costul de la data finalizării lucrărilor de
construcţii sau de amenajare. Până la acea dată, Societatea aplică prevederile IAS 16. La acea dată, proprietatea
imobiliară devine investiţie imobiliară.
După recunoaşterea iniţială, Societatea alege modelul valorii juste şi evaluează toate investiţiile sale imobiliare
la valoarea justă.
Un câştig sau o pierdere generat(a) de o modificare a valorii juste a investiţiei imobiliare se recunoaşte în
profitul sau în pierderea perioadei în care apare.
Valoarea justă a investiţiei imobiliare este preţul la care proprietatea imobiliară ar putea fi tranzacţionată între
părţi interesate şi aflate în cunoştinţă de cauză, în cadrul unei tranzacţii desfăşurate în condiţii obiective.
Valoarea justă a unei proprietăţi imobiliare trebuie să reflecte condiţiile de piaţă la data bilanţului.
Activele pentru care este determinată valoarea justă in situatiile financiare, sunt incadrate in ierarhia valorii
juste in functie de baza utilizată la determinarea valorii juste astfel:
25
COMPA [Link]
Note explicative la situaţiile financiare individuale pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Investiţii financiare
În conformitate cu IAS 27, situaţiile financiare individuale sunt situaţiile prezentate de către o societate - mama,
de un investitor într-o entitate asociată sau de un asociat într-o entitate controlată în comun, în care investiţiile
sunt contabilizate mai degrabă pe baza participaţiei directe în capitalurile proprii decât pe baza rezultatelor
raportate şi a activelor nete ale entităţilor în care s-a investit. Atunci când o entitate pregăteşte situaţii
financiare individuale, investiţiile în filiale, entităţi controlate în comun şi entităţi asociate trebuie contabilizate
fie:
a. la cost,͒
b. în conformitate cu IFRS 9 sau utlizand metoda punerii in echivalenta, conform descrierii din IAS 28.
Investiţiile în filiale sunt prezentate în prezentele situaţii financiare individuale la cost.
Stocuri
Stocurile sunt evaluate la cea mai mică valoare dintre cost şi valoarea realizabilă netă. Costurile stocurilor sunt
stabilite pe principiul primul intrat, primul ieşit. Şi include cheltuielile generate de achiziţia stocurilor, producţie,
şi alte costuri cu aducerea stocurilor în formă şi locaţia existentă. În cazul produselor finite şi producţia în curs,
costurile includ şi o cotă din cheltuielile generale bazate pe capacitatea normală de producţie.
Valoarea realizabilă netă reprezintă preţul de vânzare estimat în cursul normal al activităţii pentru stocuri minus
costurile estimate ale finalizării şi costurile necesare efectuării vânzării.
Beneficiile angajaţilor
În cursul normal al activităţii, Societatea face plăţi către fondurile de pensii, sănătate şi şomaj ale Statului
Român, în contul angajaţilor săi. Cheltuielile cu aceste plăţi se înregistrează în contul de profit şi pierdere în
aceeaşi perioadă cu cheltuielile salariale aferente.
Toţi angajaţii Societăţii sunt membrii ai planului de pensii al statului român. În cadrul Societăţii nu există în
desfăşurare nici o altă schemă de pensii şi respectiv nu există alte obligaţii referitoare la pensii.
Beneficiile pentru rezilierea contractului de muncă se pot plăti atunci când contractul de angajare este încetat
din motive neimputabile angajaţilor. Societatea recunoaşte beneficiile pentru rezilierea contractului de muncă
atunci când acesta se obligă să rezilieze contractele de muncă ale angajaţilor actuali.
Provizioane
Provizioanele sunt recunoscute atunci când Societatea are o obligaţie actuală legală sau implicită generată de
un eveniment trecut, este probabil că pentru decontarea obligaţiei să fie necesară o ieşire de resurse
încorporând beneficii economice şi poate fi realizabilă o estimare fiabilă a valorii obligaţiei.
26
COMPA [Link]
Note explicative la situaţiile financiare individuale pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Valoarea recunoscută ca provizion constituie cea mai bună estimare a cheltuielii necesară pentru decontarea
obligaţiei actuale ia finalul perioadei de raportare. Atunci când un provizion este măsurat folosind fluxurile de
numerar estimate pentru a deconta obligaţia actuală, valoarea contabilă a acestuia este valoarea actuală a
acelor fluxuri de numerar (unde efectul valorii-timp a banilor este semnificativ).
Garanţii
Provizioanele pentru costurile estimate ale obligaţiilor de garanţie conform legislaţiei locale şi prevederile
contractuale a vânzării bunurilor sunt recunoscute la data vânzării produselor. Provizionul este bazat pe istoricul
garanţiilor şi punerea în balanţă a tuturor rezultatelor posibile.
Restructurări
Un provizion de restructurare este recunoscut atunci când Societatea a aprobat un plan detaliat şi formal
pentru restructurare şi planul de restructurare ori a fost demarat ori au fost anunţate principalele caracteristici
ale planului de restructurare celor afectaţi de acesta.
Contracte oneroase
Dacă Societate a are un contract oneros, obligaţia contractuală curentă prevăzută în contract trebuie
recunoscută şi evaluată ca provizion. Un contract oneros este definit ca fiind un contract în care costurile
inevitabile aferente îndeplinirii obligaţiilor contractuale depăşesc beneficiile economice preconizate a fi
obţinute din contractul în cauză. Costurile inevitabile ale unui contract reflectă costul net de ieşire din contract,
adică valoarea cea mai mică dintre costul îndeplinirii contractului şi eventualele compensaţii sau penalităţi
generate de neîndeplinirea contractului.
Recunoaşterea veniturilor
Politicile contabile pentru veniturile societatii din contractele cu clienții sunt prezentate în nota 15.
Subvenţii guvernamentale
Subvenţiile guvernamentale reprezintă asistenţa acordată de guvern sub forma unor transferuri de resurse
către Societate în schimbul conformării, în trecut sau în viitor, cu anumite condiţii referitoare la activitatea de
exploatare a Societăţii. Subvenţiile exclud formele de asistenţă guvernamentală cărora nu li se poate atribui în
mod rezonabil o anumită valoare, precum şi tranzacţiile cu guvernul care nu pot fi distinse de tranzacţiile
comerciale normale ale entităţii.
Subvenţiile guvernamentale sunt recunoscute drept venit în cursul perioadelor corespunzătoare cheltuielilor
aferente pe care aceste subvenţii urmează a le compensa, pe o bază sistematică.
O subvenţie guvernamentală care urmează a fi primită drept compensaţie pentru cheltuieli sau pierderi deja
suportate sau în scopul acordării unui ajutor financiar imediat entităţii, fără a exista costuri viitoare aferente,
este recunoscută ca venit în perioada în care devine creanţă.
Leasing
Contractele de leasing sunt prezentate drept contracte de leasing financiar atunci când prin condiţiile
contractului de leasing sunt transferate în mod substanţial toate riscurile şi beneficiile aferente dreptului de
proprietate utilizatorului. Toate celelalte contracte de leasing sunt clasificate ca leasing operaţional. Iniţial
activele deţinute conform contractelor de leasing financiar sunt recunoscute la valoarea ce mai mică dintre
27
COMPA [Link]
Note explicative la situaţiile financiare individuale pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
valoarea justă a acestora la începutul contractului de leasing şi valoarea actualizată a plăţilor minime de leasing.
Obligaţia corespunzătoare faţă de proprietar este inclusă în situaţia poziţiei financiare ca obligaţie asociată
leasing-ului financiar.
Activele deţinute în baza contractelor de leasing operaţional sunt clasificate ca leasing operaţional şi nu sunt
prezentate în situaţia poziţiei financiare.
Plăţile aferente leasingul operaţional sunt recunoscute drept cheltuieli de-a lungul perioadei de leasing.
Plăţile minime de leasing sunt repartizate între cheltuieli cu finanţarea şi diminuarea obligaţie. Cheltuielile
financiare sunt recunoscute în profit sau pierdere conform contabilităţii de angajamente, dacă acestea nu sunt
atribuibile direct activelor, caz în care acestea sunt capitalizate în conformitate cu politica generală a Societăţii
privind costurile împrumuturilor.
Costurile îndatorării
Costurile de îndatorare, atribuibile în mod direct achiziţiei, construcţiei sau realizării activelor eligibile, active
care necesită o perioadă de timp semnificativă pentru a fi gata pentru utilizare sau vânzare, se adăugă costului
acelor active până când activele sunt pregătite în mod semnificativ pentru domeniul de utilizare sau vânzare.
Veniturile din învestiţia temporară a îndatorării specifice obţinute pentru achiziţia sau construcţia activelor
eligibile se deduc din costurile împrumuturilor care se pot capitaliza.
Toate celelalte costuri cu îndatorarea sunt recunoscute în profitul sau pierdere perioadei în care acestea sunt
suportate.
Câştigurile sau pierderile din diferenţe de curs valutar sunt raportate în sumă netă că şi câştig sau pierdere în
funcţie de rezultatul mişcărilor diferenţelor de curs.
Impozitul pe profit
Cheltuielile cu impozitul pe venit reprezintă suma impozitelor de plătit în mod curent, precum şi a taxelor
amânate.
Datoriile sau creanţele referitoare la impozitul pe profit aferent perioadei curente şi perioadelor anterioare sunt
evaluate la suma care urmează să fie plătită sau recuperată către autoritatea fiscală folosind reglementările
legale şi rata de impozitare în vigoare la data situaţiilor financiare. Cota impozitului pe profit pentru perioada de
închidere 31 decembrie 2018 a fost 16%.
Impozitul curent şi cel amânat sunt recunoscute în contul de profit sau de pierderi cu excepţia cazului în care ele
se referă la elemente ce sunt recunoscute în alte elemente ale rezultatului global sau direct în capitaluri, caz în
care impozitul curent şi cel amânat sunt de asemenea recunoscute în alte elemente ale rezultatului global sau
direct în capitaluri.
Impozitul curent
Impozitul plătibil în mod curent se bazează pe profitul impozabil realizat în decursul anului. Profitul impozabil
diferă faţă de profitul raportat în declaraţia neconsolidată de venit general din cauza elementelor de venituri
sau cheltuieli ce sunt impozabile sau deductibile în unii ani, precum şi elemente ce nu sunt niciodată impozabile
sau deductibile. Obligaţia Societăţii în materie de impozite curente este calculată folosind rate de impozitare ce
au fost adoptate sau în mare măsură adoptate la sfârşitul perioadei de raportare.
Impozitul amânat
Impozitul amânat se recunoaşte pe baza diferenţelor temporare apărute între valoarea contabilă a activelor şi a
datoriilor şi bazele fiscale ale activelor şi a datoriilor din situaţiile financiare. Datoriile de impozit amânate sunt
în general recunoscute pentru toate diferenţele impozabile temporare.
28
COMPA [Link]
Note explicative la situaţiile financiare individuale pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Activele privind impozitul amânat sunt recunoscute în măsura în care există probabilitatea realizării în viitor a
unui profit impozabil din care să poată fi recuperată diferenţa temporară.
Diferenţele principale rezultă din amortizarea activelor imobilizate şi evaluarea activelor la valoare justă.
Activele şi datoriile privind impozitul amânat sunt determinate în baza impozitelor ce sunt presupuse a fi
aplicate în perioada în care respectiva datorie sau creanţa privind impozitul amânat vor fi realizate sau
decontate.
Raportarea pe segmente
Un segment de activitate este o componentă a Societăţii care se angajează în activităţi de afaceri din care poate
obţine venituri şi de pe urma cărora poate suporta cheltuieli (inclusiv venituri şi cheltuieli aferente tranzacţiilor
cu alte componente ale aceleiaşi Societăţi), ale cărei rezultate din activitate sunt examinate în mod periodic de
către principalul factor decizional operaţional al Societăţii în vederea luării de decizii referitoare la resursele ce
urmează să fie alocate pe segment şi a evaluării performanţelor acestuia şi pentru care sunt disponibile
informaţii financiare distinctive.
Conducerea Societăţii evaluează în mod regulat activitatea societăţii în vederea identificării segmentelor de
activitate pentru care trebuie raportate separat informaţii. Societatea nu a identificat componente care să fie
calificate drept segmente de activitate.
29
COMPA S.A. Sibiu
Note explicative la situaţiile financiare individuale pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
4. 1. IMOBILIZĂRI CORPORALE
Evoluţia imobilizărilor corporale de la 1 ianuarie 2017 Ia 31 decembrie 2018 este următoarea:
Echipamente Alte Imobilizări
Explicaţii Terenuri Construcţii şi autovehi- imobilizări corporale Total
cule corporale în curs
Valoare de inventar
01.01.2017 43.509.161 72.076.116 452.052.635 1.216.618 15.435.617 584.290.147
intrări 2017 13.998.248 30.865.569 10.172 36.492.413 81.366.402
ieşiri 2017 -142.666 -4.028.233 -33.057 -44.761.324 -48.965.280
31.12.2017 43.509.161 85.931.698 478.889.971 1.193.733 7.166.706 616.691.269
intrări din reevaluări 2018 0
intrări din achiziţii 2018 59.709.509 59.709.509
lntrări din achiziţii cu titlu
gratuit 2018
21.795 21.795
lntrări generate intern 2018 6.285.781 6.285.781
intrări din puneri în funcţiune
2018
12.606.004 42.890.884 50.358 55.547.246
intrări din transferuri la alte
clase de imobilizări 2018
0 0 488.666 488.666
Intrari din transferuri în cadrul
aceleiaşi clase 2018
3.960.847 88.674 0 4.049.521
Ieşiri din transferuri în cadrul
aceleiaşi clase 2018
-3.960.847 -88.674 0 -4.049.521
Ieşiri din transferuri la alte
clase de imobilizări 2018
-487.333 0 -56.173.876 -56.661.209
leşiri din vânzări 2018 0 0 0
ieşiri din casări 2018 0 -1.629.726 -1.629.726
31.12.2018 43.509.161 98.050.369 520.151.129 1.244.091 17.498.581 680.453.331
Amortizare, deprecieri
01.01.2017 0 3.742.440 262.871.301 965.317 0 267.579.058
Cheltuieli 2017 0 4.991.493 35.728.005 60.595 0 40.780.093
Amortizare, deprecieri
aferente ieşiri 2017
0 -15.853 -3.985.454 -33.057 0 -4.034.364
31.12.2017 0 8.718.080 294.613.852 992.855 0 304.324.787
Cheltuieli 2018 0 4.588.398 34.886.933 40.874 0 39.516.205
Amortizare, deprecieri
aferente intrări din transferuri 0 470.109 52.053 0 522.162
în cadrul aceleiaşi clase 2018
Amortizare, deprecieri
aferente ieşiri din transferuri 0 -470.109 -52.053 0 -522.162
în cadrul aceleiaşi clase 2018
Amortizare, deprecieri
aferente casări 2018
0 -55.614 -1.623.063 0 0 -1.678.677
Amortizare, deprecieri
aferente ieşiri 2018
0 0 0 0 0
31.12.2018 13.250.864 327.877.722 1.033.729 0 342.162.315
Valoare rămasă
01.01.2017 316.711.089
31.12.2017 312.366.482
31.12.2018 338.291.016
30
COMPA S.A. Sibiu
Note explicative la situaţiile financiare individuale pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Activele corporale reprezentând "Imobilizări corporale în curs" sunt evaluate la cost istoric. Societatea a ales
pentru evaluarea imobilizărilor corporale de natura terenurilor şi construcţiilor modelul reevaluării la valoare
justă.
În ierarhia valorii juste, reevaluarea clădirilor şi terenurilor societăţii la valoare justă este clasificată ca şi date de
nivel 2.
Tehnicile de evaluare utilizate în evaluarea la valoare justă de nivel 2 este metoda comparării preţurilor.
Preţurile comparabile clădirilor şi construcţiile din apropiere sunt ajustate în funcţie de caracteristici specifice,
cum ar fi mărime proprietăţii, etc. Cele mai importante date de intrare pentru aceasta metoda de evaluare este
preţul pe metru pătrat. Nu au existat transferuri între nivelul la care sunt clasificate evaluările la valoare justă în
cursul anului 2018.
Amortizarea imobilizarilor corporale se determina prin metoda liniara. Activele imobilizate s-au redus în anul
2018 prin casare şi amortizare.
Valoarea de inventar a mijloacelor fixe casate în 2018 a fost de 1.629.726 lei, iar valoarea neamortizata a
miijloacele fixe casate a fost de 6.663 lei.
La 31.12.2018 imobilizările corporale ipotecate pentru împrumuturile contractate sunt în valoare contabilă netă
de 21.745.494 lei şi garanţiile constând în echipamente tehnologice sunt în valoare contabilă netă de 9.717.935
lei.
5. IMOBILIZARI NECORPORALE
Imobilizările necorporale deţinute de Societate reprezintă programe informatice, licenţe soft şi imobilizări
necorporale în curs. Evoluţia acestora a fost următoarea:
Cheltuieli de Programe
Explicaţii cercetare- informatice şi Total
dezvoltare licenţe soft
Cost
01.01.2017 0 9.828.971 9.828.971
31
COMPA S.A. Sibiu
Note explicative la situaţiile financiare individuale pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Cheltuieli de Programe
Explicaţii cercetare- informatice şi Total
dezvoltare licenţe soft
intrări 2017 0 105.996 105.996
31.12.2017 0 9.934.967 9.934.967
Intrări din achiziţii 2018 323.085 485.353 808.438
Intrări generate intern 236.298 0 236.298
lntrări din transferuri in cadrul aceleiaşi clase 2018 600 0 600
Ieşiri din transferuri in cadrul aceleiaşi clase 2018 -600 0 -600
31.12.2018 559.383 10.420.320 10.979.703
Amortizare, deprecieri
01.01.2017 0 6.126.780 6.126.780
Cheltuieli 2017 0 668.745 668.745
Amortizare, deprecieri aferente ieşiri 2017 0 0
31.12.2017 0 6.795.525 6.795.525
Cheltuieli 2018 650.026 650.026
Amortizare, deprecieri aferente ieşiri 2018
31.12.2018 7.445.551 7.445.551
Valoare rămasă
01.01.2017 3.702.191
31.12.2017 3.139.442
31.12.2018 3.534.152
În luna mai 2018 Societatea a încheiat un Contract de Finanţare cu Ministerul Fondurilor Europene şi Ministerul
Cercetării şi Inovării, având ca obiect "Dezvoltarea departamentului de cercetare al societăţii COMPA SA şi
obţinerea unor rezultate inovatoarea în domeniul industriei auto"
Valoarea totală a acestui contract este de 26.614.121,45 lei, din care finanţare nerambursabilă [Link] lei.
Durata de implementare a proiectului este de 15 luni de la data semnării contractului.
Societatea capitalizează costurile de cercetare dezvoltare datorită faptului că sunt îndeplinite criteriile de
recunoaştere a acestora ca un element de imobilizare necorporală, şi anume:
- este probabil că beneficiile economice viitoare preconizate a fi atribuite imobilizării să revină
Societăţii; şi
- costul imobilizării poate fi evaluat fiabil.
32
COMPA S.A. Sibiu
Note explicative la situaţiile financiare individuale pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
În anul 2018 Societatea a efectuat înregistrări reprezentând corectarea unor erori contabile aferente anului
2017, determinate de necesitatea ajustării preţurilor de transfer în relaţia cu entităţile afiliate, înregistrări
care au determinat majorarea creanţelor de la clienţi cu 206,928 lei.
De asemenea, modificările valabile cu 01.01.2018 ale IFRS 15 - Venituri din contracte cu clienţii, au impus
recunoaşterea veniturilor din stocurile puse la dispoziţia clientului la momentul transferului controlului
asupra acestora.
Schimbarea politicilor contabile privind recunoaşterea veniturilor a determinat înregistrări care au condus la
creşterea crenţelor de la clienţi cu suma de 4,795,473 lei.
Societatea recunoaşte contraprestaţia de primit de la clienţi drept creanţe comerciale.
Datele aferenţe anului 2017 prezentate în situaţiile financiare pentru anul încheiat la 31.12.2018 au fost
ajustate cu corecţiile menţionate.
La 31 decembrie 2018 şi 2017 situaţia pe vechimi a creanţelor care au depăşit scadenţa şi pentru care nu s-au
înregistrat ajustări privind deprecierea se prezintă astfel:
Politica comercială a Societăţii impune înregistrarea de ajustări pentru depreciere pentru creanţele ce depăşesc
360 zile, cu excepţia acelor creanţe înregistrate la partenerii fata de care Societatea este debitoare la randul ei,
datoriile înregistrand aproximativ aceeasi vechime ca si creantele neîncasate.
Situaţia altor creanţe deţinute de Societate este următoarea:
2018 2017
Explicaţii Total, din Termen Termen Total, din Termen Termen
care lung scurt care lung scurt
Avansuri plătite către furnizori 11.605.639 0 11.605.639 3.275.383 0 3.275.383
Creanţe în legătură cu personalul 6.385 0 6.385 11.184 0 11.184
Creanţe în legătură cu bugetul
consolidat al statului şi bugetul 5.523.004 0 5.523.004 1.215.165 0 1.215.165
local
33
COMPA S.A. Sibiu
Note explicative la situaţiile financiare individuale pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
2018 2017
Explicaţii Total, din Termen Termen Total, din Termen Termen
care lung scurt care lung scurt
Debitori diverşi 1.182.372 0 1.182.372 1.171.749 0 1.171.749
Ajustari pentru deprecierea
-301.611 0 -301.611 -594.585 0 -594.585
debitorilor
Cheltuieli în avans 609.190 0 609.190 550.379 0 550.379
Subvenţii de încasat (proiecte
11.219.383 668.703 10.550.680 0 0 0
fonduri europene)
Total alte creanţe 29.844.362 668.703 29.175.659 5.629.275 0 5.629.275
Politica comercială a Societăţii impune înregistrarea de ajustări pentru depreciere pentru alte creanţe care
depăşesc 360 de zile şi pentru acele creanţe pentru care există indicii că sunt incerte. Creanţele in valută sunt
evaluate în lei la cursul de schimb oficial al BNR din data de 31.12.2018.
8. STOCURI
Structura stocurilor detinuţe de Societate este prezentată în tabelul de mai jos:
34
COMPA S.A. Sibiu
Note explicative la situaţiile financiare individuale pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
35
COMPA S.A. Sibiu
Note explicative la situaţiile financiare individuale pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Reconcilierea numerică între cheltuiala cu impozitul pe profit şi rezultatul înmulţirii rezultatului contabil cu
procentul de impozitare în vigoare este prezentată mai jos:
Componentele semnificative ale impozitului pe profit curent inclus în situaţiile financiare la 31.12.2018 şi
31.12.2017 sunt următoarele:
Evoluţia impozitului amânat de recuperat în perioada 01.01.2017 - 31.12.2018 este prezentată în tabelul de mai
jos:
36
COMPA S.A. Sibiu
Note explicative la situaţiile financiare individuale pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Componentele semnificative ale impozitului pe profit amânat de recuperat inclus în situaţiile financiare la 31
decembrie 2017 la o cotă de 16%, sunt următoarele:
Componentele semnificative ale impozitului pe profit amânat de recuperat inclus în situaţiile financiare la 31
decembrie 2018 la o cotă de 16%, sunt următoarele:
37
COMPA S.A. Sibiu
Note explicative la situaţiile financiare individuale pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Atribuibil Atribuibil
Impozit Atribuibil contului de
Valoare Impozit Impozit altor
amânat contului rezultat
Tip diferenţa diferenţe amânat amânat elemente
cumulat - de profit reportat din
temporară temporare cumulat - cumulat - modificarea ale
net, din şi pierdere
cumulate creanţă datorie politicilor rezultatului
care: 2018
contabile 2018 global 2018
Reevaluare
32.851.981 0 5.256.317 5.256.317 -1.233.650
imobilizări
Rezerve
4.376.421 0 700.227 700.227
legale
Diferenţe
durate de
amortizare -42.883.358 -6.861.337 0 -6.861.337 -362.096
imobilizări
corporale
Alte datorii -5.043.249 -806.920 0 -806.920 44.211 -14.350
Total -10.698.205 -7.668.257 5.956.544 -1.711.713 -317.885 -14.350 -1.233.650
Societatea recunoaşte creanţele privind impozitul amânat deoarece estimează că probabil va exista profit
impozabil viitor faţă de care pot fi utilizate respectivele creanţe.
38
COMPA S.A. Sibiu
Note explicative la situaţiile financiare individuale pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
În anul 2018 Societatea a efectuat înregistrări reprezentând corectarea unor erori contabile aferente anului
2017.
Aceste înregistrări au condus la diminuarea profitului curent al anului 2017 cu suma de 1.114.096 lei.
Modificările valabile cu 01.01.2018 ale IFRS 15 - Venituri din contracte cu clienţii, au impus recunoaşterea
veniturilor din ştocurile puse la dispoziţia clientului la momentul transferului controlului asupra acestora.
Schimbarea politicilor contabile privind recunoaşterea veniturilor a determinat înregistrări care au condus la
următoarele modificări în capitalurile proprii aferente anului 2017:
- înregistrarea rezultatului reportat provenit din modificarea politicilor contabile aferent perioadelor
anterioare anului 2017 în sumă de 241.035 lei;
- modificarea profitului curent al anului 2017, în sensul diminuării acestuia, cu suma de 165.692 lei.
Datele aferente anului 2017 prezentate în situaţiile financiare pentru anul încheiat la 31.12.2018 au fost
ajustate cu corecţiile menţionate.
39
COMPA S.A. Sibiu
Note explicative la situaţiile financiare individuale pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Managementul capitalului
Obiectivele Societăţii legate de administrarea capitalului se referă la menţinerea capacităţii Societăţii de a-şi
continua activitatea cu scopul de a furniza compensaţii acţionarilor şi beneficii celorlalte părţi interesate şi de a
menţine o structură optimă a capitalului astfel încât să reducă costurile de capital şi să susţină dezvoltarea
ulterioară a societăţii. Nu există cerinţe de capital impuse din exterior. Societatea monitorizează̆ capitalul pe
baza gradului de îndatorare. Acest coeficient este calculat că datorie netă̆ împărţită la capitalul total.
Datoria netă este calculată ca împrumuturile totale (inclusiv împrumuturile curente şi pe termen lung, după cum
se arată în bilanţul contabil), mai puţin numerarul şi echivalentul de numerar. Capitalul total administrat este
calculat ca şi „capitaluri proprii”, după cum se arată în situaţia poziţiei financiare.
Societatea a repartizat la surse proprii de dezvoltare profitul net al anului 2017, ca umare a utilizării facilităţii de
scutire la plată a impozitului pe profitul reinvestit, în conformitate cu prevederile OUG 19/2014.
În anul 2018 COMPA a utilizat în continuare facilitatea menţionată şi, conform reglementărilor legale, a
repartizat la surse proprii de dezvoltare profitul pentru care s-a aplicat facilitatea, în valoare de 17.996.347 lei.
Având în vedere oportunităţile de dezvoltare a Societăţii în perioada următoare şi necesitatea realizării de noi
obiective de investiţii, Consiliul de Administraţie va propune A.G.A. ca profitul net rămas să fie, de asemenea,
repartizat la surse proprii de dezvoltare.
40
COMPA S.A. Sibiu
Note explicative la situaţiile financiare individuale pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
2018 2017
Instituţie de credit Tip Termen Termen
împrumut Total, din Termen Total, din Termen
lung lung
care scurt care scurt
(< 5 ani) (< 5 ani)
BRD Société Linie credit -
5.713.163 5.713.163 0 3.200.698 3.200.698 0
Générale România producţie
Linie credit -
ING Bank-Sibiu 7.194.397 7.194.397 0 5.221.359 5.221.359 0
producţie
Total datorii
12.907.560 12.907.560 0 8.422.057 8.422.057 0
financiare EUR
2018 2017
Instituţie de credit Tip Termen Termen
împrumut Total, din Terme Total, din Termen
lung lung
care: n scurt care: scurt
(< 5 ani) (< 5 ani)
BRD Société Linie credit –
26.645.621 26.645.621 0 14.914.292 14.914.292 0
Générale România productie
Linie credit -
ING Bank - Sibiu 33.553.949 33.553.949 0 24.329.966 24.329.966 0
productie
Total datorii
60.199.570 60.199.570 0 39.244.259 39.244.259 0
financiare LEI
41
COMPA S.A. Sibiu
Note explicative la situaţiile financiare individuale pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Datoriile în valută sunt evaluate în lei la cursul de schimb oficial al BNR din data de 31.12.2018.
14. PROVIZIOANE
Societatea a constituit provizioane astfel:
Provizioane pentru
Provizioane pentru
Explicaţii garanţii acordate Total provizioane
beneficiile angajaţilor
clienţilor
Sold la 01.01.2017 26.945 108.700 135.645
Sold la 31.12.2017 26.945 108.700 135.645
Sold la 31.12.2018 26.945 108.700 135.645
În anul 2018 Societatea nu a constituit proizioane suplimentare pentru garanţii acordate clienţilor şi pentru
beneficiile angajaţilor, considerând că nu au intervenit modificări faţă de situaţia existent la 31.12.2017.
Modificările valabile cu 01.01.2018 ale IFRS 15 - Venituri din contracte cu clienţii, au determinat retratarea
provizioanelor constituite de Societate în relaţia comercială dintre Compa şi clientul extern DELPHI.
Provizioanele constituite reprezintă obligaţii ale societăţii Compa către partenerul menţionat mai sus, ca urmare
a unor diferenţe de preţ aferente produselor livrate în cursul anilor 2017 şi 2018.
Diferenţele de preţ provin din:
- recalcularea amortizării inclusă în preţul produselor livrate de Compa către Delphi Diesel Systems-
Franţa. Amortizarea inclusă în preţ a fost negociată în funcţie de un anumit volum al comenzilor. Faţă de
volumul luat în calcul la negociere există abateri în plus sau minus. Abaterile faţă de volumele
planificate se stabilesc periodic şi, după verificarea şi validarea calculelor de ambii parteneri, se emit
facturi de diferenţe de preţ.
Din analizele efectuate rezultă că aceste provizioane îndeplinesc criteriile de recunoaştere că "Datorii din
contracte cu clienţii". Provizioanele au fost anulate prin stornarea cheltuielilor cu provizioanele concomitent cu
diminuarea cifrei de afaceri şi înregistrarea de Datorii din contracte cu clienţii.
Datele aferente anului 2017 prezentate în situaţiile financiare pentru anul încheiat la 31.12.2018 au fost
ajustate cu retratările menţionate mai sus.
43
COMPA S.A. Sibiu
Note explicative la situaţiile financiare individuale pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
În anul 2018 Societatea a efectuat înregistrări reprezentând corectarea unor erori contabile aferente anului
2017, determinate de necesitatea ajustării preţurilor de transfer în relaţia cu entităţile afiliate, înregistrări care
au determinat majorarea veniturilor din chirii cu 206. 928 lei.
Începând cu 01.01.2018 Societatea a aplicat pentru prima oară standardul IFRS 15 Venituri din contracte cu
clienţii.
În conformitate cu IFRS 15, veniturile sunt recunoscute în suma care reflectă contraprestaţia la care o entitate
se aşteaptă să aibă dreptul în schimbul transferului de bunuri sau servicii către un client.
Noul standard de venituri a înlocuit cerinţele precedente de recunoaştere a veniturilor conform IFRS. Este
necesară fie o aplicare retrospectivă completă, fie o aplicare retrospectivă modificată pentru perioadele anuale
care încep la 1 ianuarie 2018 sau după această dată. Societatea a adoptat noul standard la data de intrare în
vigoare obligatorie utilizând o retrospective completă.
În conformitate cu IFRS 15, veniturile sunt recunoscute atunci când un client obţine controlul asupra bunurilor.
Momentul în care clientul obţine controlul asupra bunurilor este considerat a fi în cea mai mare parte acelaşi
pentru majoritatea contractelor Societăţii atât conform IFRS 15, cât şi precedentului standard IAS 18. Excepţie
fac stocurile la dispoziţia clientului pentru care Societatea recunoaşte venitul la momentul în care stocurile sunt
transferate în depozitul clientului fără ca transferul de proprietate să fie realizat şi, conform prevederilor
contractului şi modelului de afaceri, Societatea consideră că s-a obţinut controlul de către client şi nu reprezintă
un angajament de consignaţie. Conform IAS 18 Societatea recunoştea veniturile la momentul în care clientul
ridică produsele din depozit, moment la care era emisă şi factura pentru produsele respective.
Condiţiile contractuale prevăd condiţiile de livrare a produselor, şi respectiv momentul în care clientul obţine
controlul asupra bunurilor. Veniturile sunt recunoscute la un moment dat în timp, respectiv momentul în care
controlul bunurilor este transferat clienţilor, pentru toate bunurile vândute de Societate. Societatea recunoaşte
contraprestaţia de primit de la client drept creanţe.
În cazul anumitor contracte cu clienţii Societatea acordă reduceri financiare sau comerciale, drept de retur şi
risturnuri pentru volum. Modelul de afaceri al societăţii şi prevederile contractelor cu clienţii presupun o analiză
regulată a acestor contraprestaţii variabile, precum şi măsura în care reducerea veniturilor este necesară. În
situaţiile în care contractul cu clienţii prevede reduceri pentru volum, Societatea analizează trimestrial volumul
vânzărilor şi reduce veniturile în consecinţă până la nivelul contraprestaţiei care se aşteaptă să o încaseze de la
clienţi. În situaţia în care Societatea nu este în măsură să facă o estimare rezonabilă a reducerilor, venitul va fi
recunoscut mai devreme decât în situaţia când o estimare rezonabilă a acestor reduceri poate fi făcută.
Retururile bazate pe defecte de calitate au fost nesemnificative şi ocazionale în perioadele precedente,
rezultând un impact imaterial al aplicării prevederilor referitoare la retururi bazate pe probleme de calitate din
IFRS 15.
Societatea prestează ocazional diverse servicii, iar venitul din prestarea serviciilor este evaluat la valoarea justă
a contraprestaţiei primite sau de primit. Aplicarea IFRS 15 nu are ca rezultat diferenţe semnificative privind
momentul recunoaşterii veniturilor pentru serviciile prestate.
De asemenea, modificările valabile cu 01.01.2018 ale IFRS 15 - Venituri din contracte cu clienţii, au determinat
următoarele retratări aferente anului 2017:
- recunoaşterea veniturilor din stocurile puse la dispoziţia clientului la momentul transferului
controlului asupra acestora, cu impact asupra veniturilor din vânzări de produse finite şi implicit
asupra cifrei de afaceri, în valoare de +1.126.355 lei
- anularea provizioanelor în relaţia cu clienţii prin stornarea cheltuielilor cu provizioanele
concomitent cu diminuarea cifrei de afaceri şi înregistrarea de datorii din contracte cu clienţii, de
asemenea cu impact asupra veniturilor din vânzări de produse finite şi implicit asupra cifrei de
afaceri, în valoare de -1.755.050 lei.
44
COMPA S.A. Sibiu
Note explicative la situaţiile financiare individuale pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Datele aferente anului 2017 prezentate în situaţiile financiare pentru anul încheiat la 31.12.2018 au fost
ajustate cu corecţiile menţionate.
Segmente de activitate
Conducerea Societăţii evaluează în mod regulat activitatea Societăţii în vederea identificării segmentelor de
activitate pentru care trebuie raportate separat informaţii.
Societatea îşi desfăşoară activitatea în România. Veniturile Societăţii prezentate mai sus, sunt în întregime
atribuite ţării de domiciliu.
Activele imobilizate, altele decât instrumentele financiare, creanţele privind impozitul amânat, creanţele privind
beneficiile post angajare şi drepturile care rezultă din contracte de asigurare, sunt localizate în România în
totalitate. Societatea nu are astfel de active imobilizate localizate în alte ţări.
Valoarea exportului realizat in 2018 a fost de 590.93 [Link], avand o pondere de 78.5 % din cifra de afaceri.
Veniturile de circa 487 [Link] provin de la primii 6 clienţi externi. Aceştia deţin o pondere de aproximativ 80,17
% din cifra de afaceri realizată.
Veniturile sunt atribuibile activităţii din România.
45
COMPA S.A. Sibiu
Note explicative la situaţiile financiare individuale pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
În anul 2018 Societatea a efectuat înregistrări reprezentând corectarea unor erori contabile aferente anului
2017, înregistrări care au determinat următoarele modificări:
- creşterea cheltuielilor materiale cu 19.629 lei
- creşterea cheltuielilor cu beneficiile angajaţilor cu 684.539 lei
- creşterea cheltuielilor cu serviciile prestate de terţi cu 207.399 lei
- creşterea cheltuielilor cu alte impozite, taxe şi vărsăminte asimilate cu 404.812 lei.
- creşterea altor cheltuieli din exploatare cu 103.909 lei.
De asemenea, modificările valabile cu 01.01.2018 ale IFRS 15 - Venituri din contracte cu clienţii, au determinat
următoarele retratări aferente anului 2017:
- creşterea cheltuielilor cu stocurile puse la dispoziţia clientului cu 1.323.608 lei
- diminuarea cheltuielilor cu provizioanele cu 1.755.050 lei
Datele aferente anului 2017 prezentate în situaţiile financiare pentru anul încheiat la 31.12.2018 au fost
ajustate cu corecţiile/retratările menţionate.
În anul 2018 Societatea a efectuat înregistrări reprezentând corectarea unor erori contabile aferente anului
2017, înregistrări care au determinat următoarele modificări:
- creşterea veniturilor din exploatare cu 206.928 lei
- creşterea costurilor vânzărilor cu 1.420.288 lei
De asemenea, modificările valabile cu 01.01.2018 ale IFRS 15 - Venituri din contracte cu clienţii, au determinat
următoarele retratări aferente anului 2017:
- diminuarea veniturilor din exploatare cu 628.695 lei
- diminuarea costurilor vânzărilor cu 431.443 lei
Datele aferente anului 2017 prezentate în situaţiile financiare pentru anul încheiat la 31.12.2018 au fost
ajustate cu corecţiile/retratările menţionate.
46
COMPA S.A. Sibiu
Note explicative la situaţiile financiare individuale pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
În anul 2018 Societatea a efectuat înregistrări reprezentând corectarea unor erori contabile aferente anului
2017, înregistrări care au determinat creşterea cheltuielilor cu beneficiile angajaţilor cu 684.539 lei.
Datele aferente anului 2017 prezentate în situaţiile financiare pentru anul încheiat la 31.12.2018
% in
Societatea la care se detin Valoarea Obiectul pricipal de
Sediul social capitalul
titlurile titlurilor activitate ([Link] CAEN)
social
[Link] Coandă, 6201 Activităţi de realizare a
COMPA IT SRL 100,00 200.000
nr.8, Sibiu, [Link] softului la comandă
[Link] Coandă, 4941 Transporturi rutiere de
TRANS CAS SRL 99,00 1.498.450
nr.12, Sibiu, [Link] mărfuri
[Link] Coandă, 5629 Alte activităţi de
RECASERV SRL 70,00 70.000
nr.51, Sibiu, [Link] alimentaţie n.c.a.
TOTAL 1.768.450
47
COMPA S.A. Sibiu
Note explicative la situaţiile financiare individuale pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Entităţile afiliate COMPA S.A. Sibiu s-au constituit în timp, ca urmare a necesităţii externalizării de la COMPA
S.A. a unor activităţi specifice cum sunt: proiectare soft, transport auto intern şi internaţional, alimentaţie
publică, etc., externalizări înfăptuite pentru eficientizarea acestor activităţi precum şi pentru a se putea
beneficia de unele facilităţi acordate de stat unor activităţi (activitatea IT; licenţe transport etc).
Majoritatea tranzacţiilor, a contractelor cu aceste entităţi afiliate reprezintă furnizarea de către COMPA
(deţinătoarea instalaţiilor speciale şi specifice), de utilităţi precum: energie electrică, energie termică, apă
potabilă, servicii telefonie, aer comprimat, de închiriere de spaţii şi echipamente necesare desfăşurării
activităţii, precum şi contracte de furnizare de bunuri şi servicii. Pe de altă parte, aceste entităţi afiliate
furnizează către COMPA bunuri şi servicii ce constituie obiectul lor de activitate şi pentru care s-a impus
externalizarea. Relaţiile s-au desfăsurat în termeni comerciali de piaţă liberă, preţul acestora fiind convenit prin
negociere, încadrat in nivelele practicate pe piaţă.
Tranzacţiile efectuate în anii 2018 si 2017 cu societăţile la care COMPA detine participaţii, au fost următoarele
(sumele contin TVA):
48
COMPA S.A. Sibiu
Note explicative la situaţiile financiare individuale pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Soldurile restante sunt negarantate. Nu s-au instituit garanţii şi nici nu s-au primit garanţii pentru creanţele sau
datoriile părţilor afiliate.
Conducerea Societăţii
Lista administratorilor Societăţii :
49
COMPA S.A. Sibiu
Note explicative la situaţiile financiare individuale pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Societatea se obligă prin contractul colectiv de muncă să ofere beneficii la rezilierea contractului de muncă
atunci când contractul de muncă încetează din motive neimputabile angajaţilor. Beneficiile sunt în valoare de
0,5 - 5 salarii de încadrare, în funcţie de vechimea în angajaţilor în Societate.
De asemenea, conform reglementărilor legale şi contractului colectiv de muncă angajaţii care se pensionează
pentru limită de vârstă au dreptul la o indemnizaţie de sfârşit de carieră în valoare de un salariu de mediu de
încadrare corespunzător funcţiei ocupate la data pensionării, ajustat cu vechimea angajaţilor în Societate.
50
COMPA S.A. Sibiu
Note explicative la situaţiile financiare individuale pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
51
COMPA S.A. Sibiu
Note explicative la situaţiile financiare individuale pentru anul încheiat la 31.12.2018
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Deşi Societatea poate contesta presupusele încălcări şi penalităţile aferente atunci când conducerea este de
părere că este îndreptăţită să acţioneze în acest mod, adoptarea sau implementarea de legi şi regulamente în
România ar putea avea un efect semnificativ asupra Societăţii.
Sistemul fiscal din România este în continuă dezvoltare, fiind supus multor interpretări şi modificări constante,
uneori cu caracter retroactiv. Termenul de prescriere al controalelor fiscale este de 5 ani.
Legislaţia fiscală din România conţine reguli privind preţurile de transfer între persoane afiliate încă din anul
2000. Cadrul legislativ curent defineşte principiul „valorii de piaţă” pentru tranzacţiile între persoane afiliate,
precum şi metodele de stabilire a preţurilor de transfer. Ca urmare, este de aşteptat că autorităţile fiscale să
iniţieze verificări amănunţite ale preţurilor de transfer, pentru a se asigura că rezultatul fiscal şi/sau valoarea în
vamă a bunurilor importate nu sunt distorsionate de efectul preţurilor practicate în relaţiile cu persoane afiliate.
Societatea nu poate cuantifica rezultatul unei astfel de verificări.
52
Raport Anual 2018
DECLARAŢIA
CONSILIULUI DE ADMINISTRAŢIE
Consiliului de Administraţie îşi asumă răspunderea pentru întocmirea situaţiilor financiare individuale, la data
de 31.12.2018 şi confirmă următoarele:
a) Situaţiile financiare individuale pentru anul 2018 sunt întocmite în conformitate cu Standardele
Internaţionale de Raportare Financiară, aşa cum au fost adoptate de Uniunea Europeană.
b) Politicile contabile utilizate la întocmirea raportărilor financiare anuale individuale sunt în
conformitate cu reglementările contabile aplicabile.
c) Raportările financiare anuale neconsolidate oferă o imagine fidelă a poziţiei financiare, a
performanţei financiare şi a celorlalte informaţii referitoare la activitatea desfăşurată.
d) Societatea îşi desfăşoară activitatea în condiţii de continuitate.
Prezenta declaraţie este în conformitate cu prevederile art.30 din Legea contabilităţii nr.82/1991.
53
2 0 18
RAP O RT
A NU A L
IN DIV IDU AL
53
2018
Raport Anual 2018
RAPORTUL
CONSILIULUI DE ADMINISTRAŢIE
conform cu Regulamentului ASF Nr.5 / 2018 (Anexa 15) privind emitenţii şi operaţiunile cu valori
mobiliare pentru exerciţiul financiar 2018
Sediul social Sibiu, str. Henri Coandă nr. 8, cod poştal 550234
54
Raport Anual 2018
CUPRINS
2. ACTIVELE CORPORALE.................................................................................................................................72
2.1. Amplasare şi caracteristici ale capacităţilor de producţie ............................................................................72
2.2. Gradul de uzură al proprietăţilor societăţii .................................................................................................73
2.3. Precizarea potenţialelor probleme legate de dreptul de proprietate asupra activelor corporale ale societăţii73
55
Raport Anual 2018
ANEXE
Actul constitutiv al societăţii, dacă acesta a fost modificat în anul pentru care se face raportarea;
Actele de demisie/demitere, dacă au existat astfel de situaţii în rândul membrilor administraţiei, conducerii executive,
cenzorilor;
Contractele importante încheiate în anul pentru care se face raportarea.
Lista societăţţilor controlate de COMPA
Stadiul conformării cu prevederile noului Cod de Guvernanță Corporativă.
56
Raport Anual 2018
57
Raport Anual 2018
Principalii indicatori, precum şi principalele elemente de evaluare generală a activităţii sunt prezentate în dinamica
ultimilor trei ani, în Tabelul 1.1.:
Tabelul 1.1(lei)
% %
EXPLICAŢIE 2016 2017 2018
2018 / 2017 2018 / 2016
Profit net 51,868,593 36,818,566 35,428,575 96.22 68.30
Cifra de afaceri, din care: 641,343,072 703,620,521 752,507,249 106.95 117.33
- export 483,247,663 554,364,183 590,929,133 106.60 122.28
Venituri totale 680,532,668 723,551,859 768,880,000 106.26 112.98
Cheltuieli totale 626,823,526 682,319,657 730,057,417 107.00 116.47
Active curente 201,972,458 237,456,774 286,507,459 120.66 141.85
Datorii curente 122,300,412 127,429,176 141,993,792 111.43 116.10
Lichiditate 1.65 1.86 2.02 108.28 122.18
În anul 2018 Societatea a efectuat înregistrări reprezentând corectarea unor erori contabile aferente anului 2017. De
asemenea, modificările valabile cu 01.01.2018 ale IFRS 15 - Venituri din contracte cu clienţii, au determinat următoarele
retratări ale datelor aferente anilor 2016 şi 2017:
- recunoaşterea veniturilor din stocurile puse la dispoziţia clientului la momentul transferului controlului
asupra acestora, cu impact asupra veniturilor din vânzări de produse finite şi implicit asupra cifrei de afaceri;
- anularea provizioanelor în relaţia cu clienţii prin stornarea cheltuielilor cu provizioanele concomitent cu
diminuarea cifrei de afaceri şi înregistrarea de datorii din contracte cu clienţii, de asemenea cu impact asupra
veniturilor din vânzări de produse finite şi implicit asupra cifrei de afaceri;
- avansurile încasate de la clienţi care au îndeplinit criteriile de recunoaştere că "Datorii din contracte cu
clienţii" au fost reîncadrate în această categorie.
Pentru asigurarea comparabilităţii, datele aferente anilor 2016 şi 2017 prezentate în tabelul de mai sus au fost
ajustate cu corecţiile/retratările efectuate, după cum urmează:
cifra de afaceri realizată în anul 2018 a înregistrat o creştere faţă de anul precedent (2017) cu aproape 7%
(6.95%) şi cu peste 17% faţă de anul 2016;
profitul net realizat în 2018 cu aprox.4% sub nivelul celui realizat în anul 2017 s-a datorat pe de o parte demarării
unor proiecte noi care în perioada de început de fabricaţie au înregistrat costuri mai mari comparative cu
veniturile obţinute, iar pe de altă parte datorită unor schimbări produse în structura producţiei fabricate în anul
2018 prin scăderea în pondere a volumelor produselor cu profitabilitate ridicată.
Reducerea mai importantă a profitului net realizat în 2018 este consemnată data de anul 2016 ca urmare a unor
factori conjuncturali , respectiv datorită faptului ca în anul 2016 au fost vândute titlurile de participare deţinute
de COMPA de 26.91% la firma mixtă ThyssenKrupp Bilstein Compa, în urma căreia firma noastră COMPA a obţinut
doar ca urmare acestei tranzacţii un profit net de peste 12 [Link].
nivelul activelor curente înregistrate la sfârşitul anului 2018 a crescut cu aprox.20% faţă de 2017 şi cu peste 41%
faţă de 2016. Această creştere este justificată parţial de faptul că a crescut cifra de afaceri atât faţă de anul 2017
cât şi de anul 2016;
Creşterea activelor curente este datorată în principal creşterii mai accentuate a creanţelor înregistrate la finele
anului 2018 (19.1%) faţă de finele anului 2017;
nivelul stocurilor la finele anului 2018 a crescut deasemenea cu aproape 12% faţă de sfârşitul anului precedent
2017;
datoriile curente înregistrate la sfârşitul anului 2018 au crescut cu peste 11% faţă de perioadă similară a anului
precedent, ca efect al creşterii cifrei de afaceri dar şi ca urmare creşterii obligaţiilor comerciale (10,2%) cu
preponderenţă cele faţă de furnizorii de echipamente, maşini şi utilaje pentru investiţii;
58
Raport Anual 2018
indicatorul lichiditate curentă a avut un trend pozitiv de creştere în anul 2018 faţă de anul 2017 cât şi faţă de
anul 2016.
Piese ştanţate, ambutisate 6,690 7,528 7,900 7,792 98.63 103.5 116.47
Ansamble mecano-sudate 28,088 37,356 55,800 49,567 88.83 132.69 176.47
Valve 92,227 112,503 116,300 122,738 105.54 109.1 133.08
Pinioane casete de direcţie 28,788 34,931 38,180 39,280 102.88 112.45 136.45
Componente ştergatoare de
106,206 78,808 68,500 76,675 111.93 97.29 72.19
parbriz
Arcuri înfăşurate şi galvanizare 6,650 7,678 8,390 7,452 88.81 97.05 112.06
Componente pentru
69,474 88,250 105,400 106,825 101.35 121.05 153.76
turbosuflante Honeywell
Componente sisteme de
66,777 84,104 84,100 72,245 85.9 85.9 108.19
injecţie Bosch - Rail
Componente instalaţii
5,044 6,068 6,500 8,683 133.59 143.1 172.15
climatizare - Daikin
Corp injector - Delphi 194,444 218,000 238,800 239,094 100.12 109.68 122.96
Furnizare utilităţi 11,989 9,385 9,800 7,487 76.4 79.78 62.45
Valorificare materiale
2,467 3,854 3,950 5,398 136.67 140.06 218.82
refolosibile
SDV-uri 4,128 5,670 6,050 3,792 62.67 66.87 91.84
Diverse 14,488 8,165 6,330 5,479 86.56 55.3 34.93
TOTAL PRODUCTIE MARFA 638,660 703,621 756,000 752,508 99.54 106.88 117.83
Cifra de afaceri realizată în anul 2018 cu destinatia export, comparativ cu anii 2017 şi 2016, precum comparativ cu
prevederile din bugetul pe 2018, este prezentată sintetic în Tabelul 1.2.2.
Tabelul 1.2.2.(mii Euro)
%
2018 % %
2018 /
GRUPE DE PRODUSE 2016 2017 2018 / 2018 /
2018
BVC Realizat 2017 2016
BVC
Piese ştanţate ambutisate 1,065 1,135 1,200 1,145 95.45 100.92 107.52
Ansamble mecano-sudate 2,791 3,715 5,400 4,945 91.58 133.13 177.22
Valve 20,539 24,648 25,000 26,434 105.74 128.7
Pinioane casete de direcţie 6,462 7,710 8,100 8,496 104.89 110.19 131.47
Componente ştergătoare de parbriz 23,599 16,996 14,800 16,114 108.88 94.81 68.28
Arcuri înfăşurate şi galvanizare 670 868 900 774 86.00 89.18 115.49
59
Raport Anual 2018
%
2018 % %
2018 /
GRUPE DE PRODUSE 2016 2017 2018 / 2018 /
2018
BVC Realizat 2017 2016
BVC
Componente pentru turbosuflante 14,150 18,213 22,700 21,607 95.19 118.64 152.7
Componente sisteme de injecţie 15,038 18,424 18,100 15,524 85.77 84.26 103.23
Componente instalaţii climatizare 1,042 1,124 1,400 1,602 114.46 142.57 153.79
Corp injector 19,958 27,300 23,800 29,580 124.29 108.35 148.22
SDV-uri 425 715 760 403 53.01 56.39 94.85
Alte produse şi servicii 2,143 661 540 427 79.10 64.58 19.93
TOTAL EXPORT 107,882 121,508 122,700 127,054 103.55 104.56 117.77
Structura producţiei pe grupe de producţie la export şi pentru intern (România) este prezentată în tabelul de mai jos:
Tabelul 1.2.3.
GRUPA DE PRODUSE Vânzări directe
Export % Intern %
Valve 100 0
Corp injector 58 42
SDV-uri 50 50
Ansamble mecano-sudate 51 49
Evolutia ponderii principalelor grupe de produse în totalul cifrei de afaceri realizată în perioada 2016, 2017 si 2018 este
prezentată în tabelul 1.2.4.:
Tabelul 1.2.4.
60
Raport Anual 2018
b) Produsele noi avute în vedere pentru care se va afecta un volum substanţial de active în viitorul exerciţiu
financiar precum şi stadiul de dezvoltare al acestor produse
Funcţia tehnică şi de dezvoltare din cadrul societăţii COMPA deţine un rol semnificativ în angrenajul firmei, datorită
schimbărilor profunde care s-au produs în structura comenzilor în ultimul timp. În cursul anului 2018 au fost asimilate
în fabricaţie produse noi pentru care sunt asigurate capacităţile de producţie necesare şi care vor avea un impact
asupra producţiei din anii următori. Ponderea produselor noi în cifra de afaceri a companiei a depăşit în mod constant
8%, acest aspect fiind unul demn de urmărit, el indicând dinamismul şi competenţa companiei în ceea ce priveşte
adaptarea la cerinţele noi şi înlocuirea produselor din portofoliu.
Au fost realizate teste de validare pentru componente din structura maşinilor unelte tip DMG.
De asemenea numărul mare de tipodimensiuni, de carcase şi lanterne, destinate clientului WILO, sunt o garanţie a
dezvoltării continue a societăţii. Produsele sunt în curs de validare cu clientul.
În aceeaşi fază de validare sunt şi pinioanele destinate, clientului VCST, acestea având aplicate procese de forjare ,
tratament termic, sablare, verificare fisuri, prelucrări prin aşchiere şi curăţare conservare .
Alte produse aflate în diverse faze de testare, validare sunt pinioane de direcţie, valve pentru servodirecţie hidraulică,
axe intermediare direcţie, ballnut destinat servodirecţiilor electrice, piese ştanţate diverse, corp injector, diferite tipuri
arcuri înfăşurate la rece, rampă comună pentru benzină, corp pompă înaltă presiune, etc.
61
Raport Anual 2018
c) Structura valorică a cumpărărilor din punct de vedere al surselor de aprovizionare: intern şi import – pe
principalele grupe de produse.
Pe categorii de materiale, structura cumpărărilor de pe piaţa internă sau din import este prezentată în tabelul
următor:
Tabelul 1.3.2.c
2016 2017 2018
GRUPA DE PRODUSE Intern Extern Intern Extern Intern Extern
% % % % % %
Tablă 96.2 3.8 98.2 1.8 95.8 4.2
Bare oţel 13.1 86.9 20.9 79.1 10.5 89.5
Ţevi 88.4 11.6 81.8 18.2 43.2 56.8
Sârme 64.1 35.9 63.9 36.1 56.2 43.8
Benzi 14.4 85.6 14.5 85.5 10.7 89.3
Neferoase 6.7 93.3 0.0 100.0 1.5 98.5
Semifabricate, componente 0.3 99.7 0.3 99.7 0.2 99.8
63
Raport Anual 2018
64
Raport Anual 2018
dezvoltarea relaţiei şcoală - întreprindere prin: susţinerea învăţământului profesional dual şi stagii de practică,
ore de laborator, examene de competenţă;
diversificarea ofertei educaţionale COMPA în corelaţie cu nevoile agenţilor economici şi a cerinţelor pieţei
forţei de muncă;
implementarea cerinţelor standardului ISO 26000 – Responsabilitatea socială;
65
Raport Anual 2018
Din analiza evoluţiei numărului mediu de personal înregistrat în anul 2018 comparativ cu anii precedenţi 2017 şi 2016
putem evidenţia următoarele:
numărul mediu de personal a crescut la total personal de la 2031 salariaţi existenţi în 2017 la 2094, înregistraţi
în anul 2018, ca urmare a creşterii producţiei marfă fabricate şi a creşterii cifrei de afaceri;
creşterea înregistrată la muncitorii direct productivi, (de la 1312 la 1360) a fost ca urmare a creşterii producţiei
la unele grupe de produse;
s-a înregistrat şi o creştere la personalul TESA, ca urmare a lipsei pe care o avea COMPA în ultima perioadă în
mod special la ingineri – personal strict necesar ca urmare a creşterii numărului de produse şi proiecte noi din
această perioadă.
Evoluţia productivităţii muncii în cursul anului 2018 faţă de anii anteriori este prezentată în Tabelul 1.5.2.
Tabelul 1.5.2. (mii lei/pers./an)
1.6. Evaluarea calităţii şi a aspectelor legate de impactul activităţii de bază a emitentului asupra mediului
înconjurător. Descrierea sintetică a impactului activităţilor de bază ale emitentului asupra mediului
înconjurător precum şi a oricăror litigii existente sau preconizate cu privire la încălcarea legislaţiei privind
protecţia mediului înconjurător
Principalele realizări ale anului 2018 în domeniul calităţii şi mediului:
S-a îmbunătăţit funcţionarea sistemului de management integrat calitate, mediu, sănătate şi securitate ocupaţională şi
s-a obţinut recertificarea acestuia, în urma auditului organismului de certificare TŰV Rheinland, având ca elemente
cadru standardele:
ISO 9001:2015 pentru produsele şi procesele din afara domeniului auto - Certificat Nr. 01 100 1521249;
66
Raport Anual 2018
IATF 16949:2016 pentru cele din domeniul auto - Certificat Nr. 01 111 20778;
ISO 14001:2015 pentru toate produsele, procesele şi activităţile societăţii – Certificat Nr. 01 104 1521249;
SR OHSAS 18001:2008, pentru toate procesele şi activităţile societăţii – Certificatul Nr. TRR 126 20778;
SR EN ISO / CEI 17025 pentru activitatea laboratorului de metrologie - Atestatul Nr. BV-12-01-17;
cerinţele complementare pentru clienţii importanţi: Delphi, Bosch, Garrett, JTEKT, Fuji Koyo, ThyssenKrupp
Bilstein, INA, Dacia – Renault, Takata, Emerson, Daikin.
Toate aceste cerinţe au fost integrate în cadrul unui sistem unitar de management calitate, mediu, sănătate şi
securitate ocupaţională.
Managementul privind tratarea produselor neconforme a fost îmbunătăţit şi eficientizat prin perfecţionarea continuă a
tehnicilor: FMEA (Failure Mode and Effect Analysis), FTQ (First Time Quality), analiza „5 de ce”, diagrama Paretto,
analiza „cauză-efect” şi prin îmbunătăţirea managementului vizual la posturile de lucru şi prevenirea astfel a reapariţiei
neconformităţilor.
Ca un rezultat al bunei implementări şi funcţionări a sistemului de management integrat, am menţinut un nivel
performant al indicatorului de calitate PPM extern la nivelul întregii societăţi COMPA la un nivel mediu de 5 PPM, prin
reducerea produselor neconforme reclamate de către clienţi, dar şi prin rezolvarea în timp real a reclamaţiilor de
calitate, ceea ce a dus la creşterea satisfacţiei acestora în raport cu produsele şi serviciile COMPA.
De asemenea, nu au fost înregistrate incidente în exploatare care să se fi datorat produselor de prim montaj furnizate
de COMPA.
În cadrul produselor şi proceselor din COMPA pot rezulta următoarele aspecte de mediu:
evacuări de ape uzate rezultate din procesele de acoperiri galvanice, vopsitorii şi spălarea pieselor
fabricate;
emisii în atmosferă rezultate de la procesele de tratamente termice, vopsitorii, acoperiri galvanice,
sudură, prelucrări prin aşchiere;
generare de deşeuri industriale periculoase şi nepericuloase;
utilizarea de substanţe şi amestecuri periculoase;
utilizarea de resurse energetice (energie electrică, gaz metan, etc.).
Toate aceste aspecte pot genera impacturi asupra mediului atunci când nu sunt ţinute sub control. Pentru a preveni
încălcarea legislaţiei referitoare la protecţia mediului înconjurător, COMPA a introdus un sistem de management al
mediului care ne permite ţinerea sub control a tuturor aspectelor de mediu specificate mai sus, acţionând în acelaşi
timp preventiv în sensul evitării generării incidentelor şi accidentelor de mediu.
Acesta este şi motivul pentru care nu am înregistrat litigii cu organismele administraţiei locale şi nici cu cele
guvernamentale, referitoare la impacturi asupra mediului înconjurător.
67
Raport Anual 2018
68
Raport Anual 2018
Au fost realizate teste de tratament termic pentru roata de frână parcare Dacia, vizând aşezarea pieselor pentru
realizarea celor mai mici deformaţii.
În atelierul de piese forjate a fost elaborată documentaţia tehnică, realizându-se teste tehnologice pentru repere de tip
flanşă, pipe, ballnut, corp injector, rampă comună, respectiv pinioane, destinate clienţilor noştri .
Liniile robotizate, din atelierul mecano-sudate, fac să crească productivitatea şi calitatea sudurilor la piese cu gabarit
ridicat.
Pentru absorbţia creşterilor de capacitate, au fost achiziţionate următoarele utilaje: maşină de rectificat, maşină de
retăiere dantură şi strunguri verticale. De asemenea a fost create celula robotizată pentru prelucrarea pinioanelor
destinate servodirecţiilor hidraulice şi electrice.
Pentru prelucrarea componentelor destinate pompelor, a fost creat un atelier nou ,dotat cu maşini şi dispozitive
specifice noilor produse, carcase respectiv lanterne.
Au fost întocmite tehnologiile pentru noi produse destinate unui nou proiect pentru Cehia.
70
Raport Anual 2018
Aproape toate produsele fabricate în COMPA au la bază contracte ferme încheiate cu parteneri tradiţionali, marea lor
majoritate parteneri externi. Prin urmare există în COMPA livrarea asigurată pentru întreaga producţie prin contracte
sau scrisori de nominalizare, încheiate cu partenerii de afaceri (cu clienţii).
În cadrul firmei se urmăreşte distinct pe fiecare centru de profit, încasarea facturilor scadente, intervenindu-se prompt
la client atunci când se constată plăţi restante.
În mod similar au fost descentralizate pe centre de profit şi gestiunile în vederea urmăririi permanente a evoluţiei
stocurilor de materii prime, materiale şi semifabricate.
Prin aceste măsuri luate s-au asigurat premizele necesare diminuării sau chiar a anulării riscului de afectare a lichidităţii
societăţii, în anumite perioade.
b) Prezentarea şi analizarea efectelor cheltuielilor de capital, curente sau anticipate asupra situaţiei financiare
a societăţii comparativ cu aceeaşi perioadă a anului trecut.
În cursul anului 2018 cheltuielile pentru investiţii realizate, în cuantum de 67,08 [Link] (14,42 [Link]) au fost utilizate,
cu precădere pentru realizarea următoarelor scopuri principale:
achiziţia de echipamente tehnologice, utilaje, aparatură de calcul;
modernizare utilaje şi clădiri.
În anul 2018 au fost puse în funcţiune şi au fost modernizate active corporale în valoare totală de 55.547.246 lei.
Efectele economice obţinute prin achiziţionarea de utilaje şi linii tehnologice noi:
creşterea volumului producţiei şi al cifrei de afaceri;
asigurarea unor premise certe de creştere a volumului afacerii în următorii ani;
îmbunătăţirea nivelului de tehnicitate al producţiei realizate prin achiziţia de echipamente, cu preponderenţă
utilaje cu comandă numerică, care pot realiza produse cu precizie foarte ridicată;
creşterea productivităţii muncii prin creşterea numărului de maşini şi utilaje deservite de o singură persoană;
îmbunătăţirea calităţii şi competitivităţii produselor realizate, precum şi reducerea nivelului neconformităţilor
produselor fabricate, a costurilor non calităţi în general
reducerea consumurilor energetice;
siguranţa în exploatare a echipamentelor;
reducerea costurilor cu întreţinerea şi mentenanţa acestor echipamente mai performante şi mai fiabile.
71
Raport Anual 2018
In anul 2018 Societatea a efectuat inregistrari reprezentand corectarea unor erori contabile aferente anului 2017.
De asemenea, modificarile valabile cu 01.01.2018 ale IFRS 15 -Venituri din contracte cu clientii, au determinat
urmatoarele retratari ale datelor aferente anilor 2016 si 2017:
- -recunoasterea veniturilor din stocurile puse la dispozitia clientului la momentul transferului controlului
asupra acestora, cu impact asupra veniturilor din vanzari de produse finite si implicit asupra cifrei de
afaceri
- anularea provizioanelor in realatia cu clientii prin stornarea cheltuielilor cu provizioanele concomitent cu
diminuarea cifrei de afaceri si inregistrarea de datorii din contracte cu clientii, de asemenea cu impact
asupra veniturilor din vanzari de produse finite si implicit asupra cifrei de afaceri
- avansurile incasate de la clienti care au indeplinit criteriile de recunoastere ca "Datorii din contracte cu
clientii" au fost reincadrate in aceasta categorie.
Pentru asigurarea comparabilitatii, datele aferente anilor 2016 si 2017 prezentate in tabelul de mai sus au fost
ajustate cu corectiile/retratarile efectuate, dupa cum urmeaza:
72
Raport Anual 2018
Activele corporale reprezentând "Imobilizări corporale în curs" sunt evaluate la cost istoric. Societatea a ales pentru
evaluarea imobilizărilor corporale de natura terenurilor şi construcţiilor modelul reevaluării la valoare justă.
În ierarhia valorii juste, reevaluarea clădirilor şi terenurilor societăţii la valoare justă este clasificată ca şi date de nivel 2.
Tehnicile de evaluare utilizate în evaluarea la valoare justă de nivel 2 este metoda comparării preţurilor. Preţurile
comparabile clădirilor şi construcţiilor din apropiere sunt ajustate în funcţie de caracteristici specifice, cum ar fi
mărimea proprietăţii, etc. Cele mai importante date de intrare pentru această metodă de evaluare este preţul pe
metru pătrat. Nu au existat transferuri între nivelul la care sunt clasificate evaluările la valoare justă în cursul anului
2018.
Amortizarea tuturor imobilizărilor corporale se determină prin metoda liniară. Activele imobilizate s-au redus în anul
2018 prin casare şi amortizare.
Valoarea de inventar a mijloacelor fixe casate în 2018 a fost de 1,629,726 lei, iar valoarea neamortizată a mijloacele
fixe casate a fost de 6,663 lei.
La 31.12.2018 imobilizările corporale ipotecate pentru împrumuturile contractate sunt în valoare contabilă netă de
21,745,494 lei şi garanţiile constând în echipamente tehnologice sunt în valoare contabilă netă de 9,717,935 lei.
2.3. Precizarea potenţialelor probleme legate de dreptul de proprietate asupra activelor corporale ale
societăţii
COMPA deţine în proprietate 323407 mp teren intabulat şi nu are probleme legate de dreptul de proprietate asupra
activelor corporale, respectiv asupra terenurilor, clădirilor sau maşinilor şi echipamentelor şi nici litigii cu terţe
persoane legate de teren, clădiri şi respectiv maşini şi echipamente.
73
Raport Anual 2018
3.2. Descrierea politicii societăţii cu privire la dividende. Precizarea dividendelor cuvenite / plătite / acumulate în
ultimii 3 ani şi, dacă este cazul, a motivelor pentru eventuala micşorare a dividendelor pe parcursul ultimilor
3 ani.
Societatea COMPA fiind în plin proces de dezvoltare şi modernizare, cu oportunităţi de afaceri pe termen mediu şi lung,
politica de a nu se repartiza profitul pentru plata de dividende a fost adoptată începând cu 2004, întreg profitul fiind
repartizat la surse proprii de dezvoltare. S-a adoptat această politică, cunoscându-se expunerea societăţii faţă de bănci
şi firme de leasing, pentru a asigura sursele necesare investiţiilor noi, pe de o parte, iar pe de altă parte pentru a nu
mări gradul de îndatorare al societăţii.
3.4. În cazul în care societatea are filiale, precizarea numărului şi a valorii nominale a acţiunilor emise de
societatea mamă deţinute de filiale
În Registrul acţionarilor COMPA S A. Sibiu, firma RECASERV S.R.L. Sibiu, afiliată firmei COMPA, deţine un număr de
649,100 acţiuni, 0.2966% din capitalul social al firmei COMPA.
Celelalte firme afiliate firmei COMPA nu deţin acţiuni, deci nu sunt cuprinse în lista de acţionari COMPA.
3.5. În cazul în care societatea a emis obligatiuni si/sau alte titluri de creantă, prezentarea modului în care
societatea îsi achită obligatiile fată de detinătorii de astfel de valori mobiliare
Societatea COMPA S A nu a adoptat până în prezent soluţia de finanţare prin emisiuni de obligaţiuni. Singurele
modalităţi de finanţare utilizate în anii anteriori au fost majorările de capital şi angajarea de credite dar în cursul anului
2018 nu s-a mai apelat la nici una din aceste două soluţii de finanţare şi au fost utilizate doar surse proprii de finanţare.
74
Raport Anual 2018
4. CONDUCEREA SOCIETĂŢII
Conducerea societăţii COMPA a dezvoltat continuu metode moderne de management ca instrumente utilizate în
activitatea curentă:
managementul schimbării, face faţă interacţiunii cu mediul extern deosebit de turbulent şi crează abilitatea de
a anticipa şi răspunde rapid tendinţelor pieţei, printr-o gestionare eficientă a ideilor, cunoştinţelor,
competenţelor şi proceselor. Creşterea nivelului de implicare al personalului şi managementul eficient al
responsabilităţilor facilitează un proces decizional eficient;
managementul pe bază de obiective, pentru încurajarea şi mobilizarea întregului potenţial intelectual şi practic
al angajaţilor de la toate nivelele în vederea atingerii performanţelor maxime ale organizaţiei;
managementul calităţii şi mediului în scopul asigurării îndeplinirii cerinţelor de calitate solicitate şi aşteptate de
beneficiarii noştri, astfel încât să se realizeze o relaţie de parteneriat care să conducă la satisfacţia deplină a
acestora în raport cu producţia şi serviciile noastre;
managementul sănătăţii şi securităţii ocupaţionale, care urmăreşte îmbunătăţirea condiţiilor de muncă pentru
lucrători, prin eliminarea riscurilor aferente activităţilor desfăşurate, diminuarea şi ţinerea sub control a acelor
riscuri care nu pot fi eliminate prin adoptarea unor măsuri de prevenire tehnice şi organizatorice;
managementul strategic pus în practică prin instrumentul Balance Score Card, pentru realizarea legăturii între
oportunităţile mediului şi posibilităţile firmei şi conducerii acţiunilor spre îndeplinirea ţelurilor strategice;
managementul prin proiecte pentru a stăpâni eficient procesele şi pentru atingerea obiectivelor; combină un
proiect unic cu managementul prin obiective;
managementul competenţelor, pentru alinierea permanentă a competenţelor la obiectivele strategice ale
organizaţiei;
managementul costurilor, pentru planificarea si monitorizarea permanentă a costurilor, în vederea reducerii
acestora;
managementul Kaizen, îmbunătăţirea continuă.
managementul performanţei, pentru o abordare strategică şi integrată a asigurării succesului de durată în
activitatea organizaţiei, prin cunoaşterea şi gestionarea performanţei oamenilor care lucrează în organizaţie,
în contextul unui cadru în care sunt stabilite obiective generale, standarde şi criterii de competenţă.
75
Raport Anual 2018
S-a continuat orientarea spre afaceri cu configuraţie nouă, caracteristică industriei auto mondiale prin:
volume de serie mare;
valoare adăugată mare;
procese flexibile;
tehnologii inovative;
cerinţe de calitate la nivelul celor mai ridicate standarde;
4.1. Prezentarea listei administratorilor societăţii şi a următoarelor informaţii pentru fiecare administrator:
a. CV (nume, prenume, vârstă, calificare, experienţa profesionala, funcţia şi vechimea în funcţie;
76
Raport Anual 2018
c. orice acord, întelegere sau legatură de familie între persoana respectivă şi o altă persoană datorită careia
persoana respectivă a fost numită ca membru al conducerii executive
Nu există nici un fel de legătură de familie între actualii membri ai Consiliului de Administraţie şi alte persoane
importante, ce pot influenţa alegerea acestora în Consiliul de Administraţie.
77
Raport Anual 2018
78
Raport Anual 2018
%
2018 % %
2018 /
DENUMIRE INDICATOR 2016 2017 2018/ 2018/
2018
BVC Realizat 2017 2016
BVC
Venituri in avans si subventii
pentru investitii mai mari de un 30,689,125 26,886,009 23,100,000 32,224,372 139.50 119.86 105.00
an
Provizioane mai mari de un an 135,645 135,645 0 135,645 100.00 100.00
În tabelul de mai sus (tabelul 5.a) este prezentată sintetic evoluţia patrimoniului firmei începând din anul 2016, iar la
anul 2018 sunt prezentate şi prevederile înscrise şi aprobate prin Bugetul de venituri şi cheltuieli.
În anul 2018 Societatea a efectuat înregistrări reprezentând corectarea unor erori contabile aferente anului 2017. De
asemenea, modificările valabile cu 01.01.2018 ale IFRS 15 - Venituri din contracte cu clienţii, au determinat
următoarele retratări ale datelor aferente anilor 2016 şi 2017:
- recunoaşterea veniturilor din stocurile puse la dispoziţia clientului la momentul transferului controlului asupra
acestora cu impact asupra veniturilor din vânzări de produse finite şi implicit asupra cifrei de afaceri
- anularea provizioanelor în relaţia cu clienţii prin stornarea cheltuielilor cu provizioanele concomitent cu
diminuarea cifrei de afaceri şi înregistrarea de datorii din contracte cu clienţii, de asemenea cu impact asupra
veniturilor din vânzări de produse finite şi implicit asupra cifrei de afaceri
- avansurile încasate de la clienţi care au îndeplinit criteriile de recunoaştere că "Datorii din contracte cu clienţii"
au fost reîncadrate în această categorie.
Pentru asigurarea comparabilităţii, datele aferente anilor 2016 şi 2017 prezentate în tabelul de mai sus au fost
ajustate cu corecţiile/retratările efectuate, după cum urmează:
Activele imobilizate
Activele imobilizate au înregistrat o creştere de aproape 8% în 2018 comparativ cu 2017, ca efect al achiziţiei unui
număr important de maşini şi echipamente în cadrul programului de investiţii.
În acest context investiţiile în curs au înregistrat o creştere la 31.12.2018 de 2,4 ori faţă de perioada similară a
anului trecut.
79
Raport Anual 2018
De asemenea, au fost puse în funcţiune şi unele modernizări la clădiri şi construcţii în general realizate prin programul
de investiţii
Activele curente
Activele curente la 31.12.2018 au înregistrat o creştere la total de 20,66%
Creşteri semnificative sunt înregistrate la categoria fonduri europene precum şi la creanţe.
Au înregistrat de asemenea creşteri şi la categoria stocuri (11,91%), ca efect al creşterii cifrei de afaceri, dar şi ca
urmare achiziţiei de materiale pentru proiecte noi.
Capital şi rezerve
Capitalul propriu a crescut în 2018 cu peste 9% ca urmare repartizării profitului la fondul de dezvoltare al societăţii.
b. Contul de profit şi pierderi: vânzări nete; venituri brute; elemente de costuri şi cheltuieli cu o pondere de cel
puţin 20% în vânzările nete sau în veniturile brute; provizioanele de risc şi pentru diverse cheltuieli; referire
la orice vânzare sau oprire a unui segment de activitate efectuată în ultimul an sau care urmează a se
efectua în următorul an; dividendele declarate şi plătite;
Situaţia veniturilor şi cheltuielilor în perioada 2016 - 2018 se prezintă astfel:
Tabelul 5.b
%
2018 % %
2018 /
DENUMIRE INDICATOR 2016 2017 2018/ 2018/
2018
BVC Realizat 2017 2016
BVC
Cifra de afaceri, din care: 641,343,072 703,620,521 756,000,000 752,507,249 99.54 106.95 117.33
export 483,247,663 554,364,183 570,500,000 590,929,133 103.58 106.60 122.,28
% în cifra de afaceri 75.35 78.79 75.46 78.53
Alte venituri din exploatare 15,861,421 9,871,563 10,000,000 11,072,409 110.72 112.16 69.81
Total venituri din exploatare 657,204,493 713,492,084 766,000,000 763,579,658 99.68 107.02 116.19
Costuri materiale 392,823,868 433,493,918 465,800,000 463,751,363 99.56 106.98 118.06
% în total venituri 57.72 59.91 59.97 60.32
Costuri cu energia 25,048,711 22,988,640 26,300,000 24,810,642 94.34 107.93 99.05
% în total venituri 3.68 3.18 3.39 3.23
Cheltuieli cu salariile 115,823,029 130,381,206 139,500,000 144,134,777 103.32 110.55 124.44
% în total venituri 17.02 18.02 17.96 18.75
Amortizare şi deprecieri
36,851,046 41,442,564 41,300,000 40,166,230 97.25 96.92 109.00
imobilizări corporale
% în total venituri 5.42 5.73 5.32 5.22
Alte cheltuieli din exploatare 43,409,650 43,424,845 48,500,000 49,582,927 102.23 114.18 114.22
80
Raport Anual 2018
%
2018 % %
2018 /
DENUMIRE INDICATOR 2016 2017 2018/ 2018/
2018
BVC Realizat 2017 2016
BVC
% în total venituri 6.38 6.00 6.24 6.45
Total cheltuieli din
613,956,304 671,731,173 721,400,000 722,445,939 100.14 107.55 117.67
exploatare
Rezultat din exploatare 43,248,189 41,760,911 44,600,000 41,133,719 92.23 98.50 95.11
Cheltuieli cu dobânzile 683,219 518,478 500,000 465,295 93.06 89.74 68.10
% în total venituri 0.10 0.07 0.06 0.06
Alte cheltuieli financiare 12,184,004 10,070,005 11,000,000 7,146,182 64.97 70.97 58.65
% în total venituri 1.79 1.39 1.42 0.93
Total cheltuieli financiare 12,867,223 10,588,483 11,500,000 7,611,477 66.19 71.88 59.15
Venituri din dobânzi 40,010.00 408.00 0 1,374.00 336.76 3.43
Alte venituri financiare 23,288,166 10,059,366 10,700,000 5,298,967 49.52 52.68 22.75
Total venituri financiare 23,328,176 10,059,774 10,700,000 5,300,341 49.54 52.69 22.72
Rezultat financiar 10,460,953 -528,709 -800,000 -2,311,136 288.89 437.13 -22.09
Venituri totale 680,532,669 723,551,858 776,700,000 768,879,999 98.99 106.26 112.98
Cheltuieli totale 626,823,527 682,319,656 732,900,000 730,057,416 99.61 107.00 116.47
Rezultat brut 53,709,142 41,232,202 43,800,000 38,822,583 88.64 94.16 72.28
% în total venituri 8.17 5.78 5.72 5.08
Impozit pe profit curent 1,934,646 4,181,141 5,700,000 3,076,123 53.97 73.57 159.00
Rata impozitului pe profit
3.60 10.14 13.01 7.92
curent
Impozit pe profit amânat -94,097 232,495 0 317,885 136.73 -337.83
Rezultat net 51,868,593 36,818,566 38,100,000 35,428,575 92.99 96.22 68.30
În anul 2018 Societatea a efectuat înregistrări reprezentând corectarea unor erori contabile aferente anului 2017. De
asemenea, modificările valabile cu 01.01.2018 ale IFRS 15 - Venituri din contracte cu clienţii, au determinat
următoarele retratări ale datelor aferente anilor 2016 şi 2017:
- recunoaşterea veniturilor din stocurile puse la dispoziţia clientului la momentul transferului controlului asupra
acestora, cu impact asupra veniturilor din vânzări de produse finite şi implicit asupra cifrei de afaceri
- anularea provizioanelor în relaţia cu clienţii prin stornarea cheltuielilor cu provizioanele concomitent cu
diminuarea cifrei de afaceri şi înregistrarea de datorii din contracte cu clienţii, de asemenea cu impact asupra
veniturilor din vânzări de produse finite şi implicit asupra cifrei de afaceri
- avansurile încasate de la clienţi care au îndeplinit criteriile de recunoaştere că "Datorii din contracte cu clienţii"
au fost reîncadrate în această categorie
Pentru asigurarea comparabilităţii, datele aferente anilor 2016 şi 2017 prezentate în tabelul de mai sus au fost
ajustate cu corecţiile/retratările efectuate, după cum urmează:
81
Raport Anual 2018
Analizând indicatorii incluşi în “contul de profit şi pierdere pe anul 2018” (tabelul 5.b) se pot evidenţia următoarele
aspecte:
Cifra de afaceri realizată în 2018 a fost cu 6,95% mai mare decât cea realizată în 2017, fiind influenţată cu
preponderenta de creşterea producţiei şi a vânzărilor la clienţii tradiţionali dar şi a demarării fabricaţiei
unor proiecte noi.
Profitul brut realizat în 2018 a fost sub nivelul celui realizat în 2017 (94,16%) ca urmare a reducerii
volumului în [Link] la anumite grupe de produse cu profitabilitate ridicată şi a imposibilităţii ajustării
proporţional a costurilor, ştiind că la unele proiecte volumele din 2019 sunt în creştere.
Profitul net a înregistrat o evoluţie similară cu cea a profitului brut astfel încât în anul 2018 nivelul acestui
indicator realizat a fost sub nivelul anului precedent (96,22%) , cauzele fiind aceleaşi.
c) cash flow: toate schimbările intervenite în nivelul numerarului în cadrul activităţii de bază, investiţiilor şi
activităţii financiare, nivelul numerarului la începutul şi la sfârşitul perioadei.
Tabelul 5.c.
INDICATOR 2016 2017 2018
Profit înainte de impozitare 53,709,142 41,232,202 38,822,583
Cheltuieli cu amortizarea si deprecierea imobilizarilor 36,851,046 41,442,564 40,166,230
Variaţia stocurilor 3,683,772 -7,966,921 -11,867,273
Variaţia creanţelor 58,130 -26,810,374 -36,731,920
Variaţia obligaţiilor 1,378,860 5,171,796 12,969,481
Achiziţii de imobilizări corporale şi necorporale şi
-59,754,999 -36,858,849 -67,081,445
plăti avansuri pentru imobilizări
Profit / pierdere din vânzări de imobilizări financiare 12,012,660 -980
Variaţia creditelor şi împrumuturilor -43,819,480 -7,489,236 20,955,311
Plăţi dobânzi -1,145,956 -943,501 -893,786
Disponibilităţi băneşti la începutul perioadei 14,743,661 605,611 613,979
Disponibilităţi băneşti la sfârşitul perioadei 605,611 613,979 1,065,470
Flux de numerar net -14,138,050 8,368 451,491
În anul 2018 Societatea a efectuat înregistrări reprezentând corectarea unor erori contabile aferente anului 2017.
De asemenea, modificările valabile cu 01.01.2018 ale IFRS 15 - Venituri din contracte cu clienţii, au determinat
următoarele retratări ale datelor aferente anilor 2016 şi 2017:
- recunoaşterea veniturilor din stocurile puse la dispoziţia clientului la momentul transferului controlului
asupra acestora cu impact asupra veniturilor din vânzări de produse finite şi implicit asupra cifrei de
afaceri;
- anularea provizioanelor în relaţia cu clienţii prin stornarea cheltuielilor cu provizioanele concomitent cu
diminuarea cifrei de afaceri şi înregistrarea de datorii din contracte cu clienţii, de asemenea cu impact
asupra veniturilor din vânzări de produse finite şi implicit asupra cifrei de afaceri;
- avansurile încasate de la clienţi care au îndeplinit criteriile de recunoaştere că "Datorii din contracte cu
clienţii" au fost reîncadrate în această categorie.
Pentru asigurarea comparabilităţii, datele aferente anilor 2016 şi 2017 prezentate în tabelul de mai sus au fost
ajustate cu corecţiile/retratările efectuate, după cum urmează:
6.3. Modul de desfăşurare a Adunărilor Generale ale Acţionarilor, competenţele acestora, precum şi drepturile
acţionarilor şi cum pot fi acestea exercitate
AGA este organul de conducere, care decide asupra activităţii şi asigură politica economică şi comercială.
Adunările generale ale acţionarilor (ordinare şi extraordinare) se desfăşoară în conformitate cu convocările transmise
la Bursa de Valori Bucureşti şi la Autoritatea de Supraveghere Financiară.
Desfăşurarea adunărilor generale ale acţionarilor, competenţele acestora, precum şi drepturile acţionarilor sunt
îndeplinite conform legislaţiei în vigoare şi anume de Actul Constitutiv, Legea nr. 31/1990, republicată, lege care
stabileşte regulile de organizare şi funcţionare pentru societăţile comerciale, precum şi modul de organizare şi
83
Raport Anual 2018
funcţionare al diferitelor organe de conducere ale acestora – Adunarea Generală a Acţionarilor, Consiliul de
Administraţie, Regulamentul ASF nr.5/2018.
84
Raport Anual 2018
Răspunsurile vor fi disponibile pe website-ul societăţii [Link] la secţiunea “Relaţii pentru investitori”
“Adunarea Generală a Acţionarilor”, începând cu data anunţată, în format “Întrebare / Răspuns” şi / sau în cadrul
şedinţei. Dreptul de a adresa întrebări şi obligaţia societăţii de a răspunde vor fi condiţionate de protejarea
confidenţialităţii şi a intereselor societăţii.
6.4.5. Votul prin corespondenţă
Acţionarii înregistraţi la data de referinţă din registrul acţionarilor au posibilitatea de a vota şi prin corespondenţă,
înainte de şedinţă, prin utilizarea formularului Buletin de vot prin corespondenţa.
În acest caz, Buletinul de vot prin corespondenţă, completat şi semnat, cu legalizare de semnătură de către un notar
public şi copia actului de identitate valabil al acţionarului (buletin / carte de identitate în cazul persoanelor fizice,
respectiv certificat de înregistrare în cazul persoanelor juridice) va fi transmis prin poştă sau prin e-mail, până la o dată
anunţată pentru fiecare şedinţă în parte.
Buletinele de vot prin corespondenţă care nu sunt primite până la data menţionată în convocator nu vor fi luate în
calcul pentru determinarea cvorumului şi votului în şedinţa A.G.A.
La data adunării, la intrarea în sala de şedinţă, reprezentantul desemnat va preda originalul Imputernicirii speciale /
generale / Buletinului de vot prin corespondenţă în cazul în care acestea au fost transmise prin e-mail cu semnătură
electronică extinsă încorporata şi o copie a actelor de identitate ale reprezentantului desemnat (buletin / carte de
identitate).
Acţionarii au obligaţia de a respecta procedura stabilită de Consiliul de Administraţie privind exprimarea votului – în
funcţie de modalitatea aleasă – sub sancţiunea anulării votului.
Pentru ca toţi acţionarii să poată avea acces la informaţii, acestea sunt postate pe web site-ul [Link] la
secţiunea Relatii pentru investitori - Adunarea generală a acţionarilor
85
Raport Anual 2018
Informaţii detaliate privind sistemul de management al riscului sunt prezentate la punctul 1.1.8 “Evaluarea activităţii
societăţii privind managementul riscului.
86
Raport Anual 2018
ANEXE
Actul constitutiv al societăţii, dacă acestea au fost modificate în anul pentru care se face raportarea.
N/A.
Actele de demisie / demitere, dacă au existat astfel de situaţii din rândul membrilor administraţiei sau din
rândul conducerii executive.
Nu au existat situaţii de demisie / demitere din rândul membrilor Consiliului de Administraţie sau a conducerii
executive.
87
Declaraţia privind conformitatea cu noul Cod de Guvernanţă Corporativă
ANEXA la R.A.2018
Nu respectă
Secţiu- Motivul
PREVEDERI DIN COD Respectă sau
nea pentru neconformitate
Respectăparţial
A RESPONSABILITATI
Toate societățile trebuie să aibă un regulament intern al Consiliului care include termenii de
A1 referință/responsabilitățile Consiliului și funcțiile cheie de conducere ale societății, și care aplică, DA
printre altele, Principiile Generale din Secțiunea A.
Prevederi pentru gestionarea conflictelor de interese trebuie incluse în regulamentul Consiliului. În
orice caz, membrii Consiliului trebuie să notifice Consiliul cu privire la orice conflicte de interese care
A2 au survenit sau pot surveni și să se abțină de la participarea la discuții (inclusiv prin neprezentare, cu DA
excepția cazului în care neprezentarea ar împiedica formarea cvorumului) și de la votul pentru
adoptarea unei hotărâri privind chestiunea care dă naștere conflictului de interese respectiv.
Consiliul de Administrație sau Consiliul de Supraveghere trebuie să fie format din cel puțin cinci
A3 DA
membri.
Majoritatea membrilor Consiliului de Administrație trebuie să nu aibă funcție executivă. Cel puțin un
membru al Consiliului de Administrație sau al Consiliului de Supraveghere trebuie să fie independent
în cazul societăților din Categoria Standard. În cazul societăților din Categoria Premium, nu mai puțin DA
de doi membri neexecutivi ai Consiliului de Administrație sau ai Consiliului de Supraveghere trebuie
să fie independenți.
A4
Fiecare membru independent al Consiliului de Administrație sau al Consiliului de Supraveghere, după
caz, trebuie să depună o declarație la momentul nominalizării sale în vederea alegerii sau realegerii,
precum și atunci când survine orice schimbare a statutului său, indicând elementele în baza cărora se
consideră că este independent din punct de vedere al caracterului și judecății sale și după
următoarele criterii:
A4.1 - nu este Director General / director executiv al societății sau al unei societăți controlate de aceasta
și nu a deținut o astfel de funcție în ultimii cinci (5) ani.
A4.2 - nu este angajat al societății sau al unei societăți controlate de aceasta și nu a deținut o astfel de DA
funcție în ultimii cinci (5) ani.
A4.3 - nu primește și nu a primit remunerație suplimentară sau alte avantaje din partea societății sau a
unei societăți controlate de aceasta, în afară de cele corespunzătoare calității de administrator
neexecutiv.
A4.4 - nu este sau nu a fost angajatul sau nu are sau nu a avut în cursul anului precedent o relație
contractuală cu un acționar semnificativ al societății, acționar care controlează peste 10% din
drepturile de vot, sau cu o companie controlată de acesta.
1/6
Nu respectă
Secţiu- Motivul
PREVEDERI DIN COD Respectă sau
nea pentru neconformitate
Respectăparţial
A4.5 - nu are și nu a avut în anul anterior un raport de afaceri sau profesional cu societatea sau cu o
societate controlată de aceasta, fie în mod direct fie în calitate de client, partener, acționar,
membru al Consiliului / Administrator, director general/director executiv sau angajat al unei
societăți dacă, prin caracterul său substanțial, acest raport îi poate afecta obiectivitatea.
A4.6 - nu este și nu a fost în ultimii trei ani auditorul extern sau intern ori partener sau asociat salariat al
auditorului financiar extern actual sau al auditorului intern al societății sau al unei societăți
controlate de aceasta.
A4.7 - nu este director general / director executiv al altei societăți unde un alt director general / director
executiv al societății este administrator neexecutiv.
A4.8 - nu a fost administrator neexecutiv al societății pe o perioadă mai mare de doisprezece ani.
DA
A4.9 - nu are legături de familie cu o persoană în situațiile menționate la punctele A.4.1. si A.4.4.
Alte angajamente și obligații profesionale relativ permanente ale unui membru al Consiliului, inclusiv
A5 poziții executive și neexecutive în Consiliul unor societăți și instituții non-profit, trebuie dezvăluite DA
acționarilor și investitorilor potențiali înainte de nominalizare și în cursul mandatului său.
Orice membru al Consiliului trebuie să prezinte Consiliului informații privind orice raport cu un
acționar care deține direct sau indirect acțiuni reprezentând peste 5% din toate drepturile de vot.
A6 DA
Această obligație se referă la orice fel de raport care poate afecta poziția membrului cu privire la
chestiuni decise de Consiliu.
Societatea trebuie să desemneze un secretar al Consiliului responsabil de sprijinirea activității
A7 DA
Consiliului.
COMPA nu are o politică / ghid
Declarația privind guvernanța corporativă va informa dacă a avut loc o evaluare a Consiliului sub
privind evaluarea Consiliului
conducerea Președintelui sau a comitetului de nominalizare și, în caz afirmativ, va rezuma măsurile
A8 Nu respectă cuprinzând scopul, criteriile și
cheie și schimbările rezultate în urma acesteia. Societatea trebuie să aibă o politică / ghid privind
frecvența procesului de evaluare;
evaluarea Consiliului cuprinzând scopul, criteriile și frecvența procesului de evaluare.
urmează să fie elaborat acest ghid
Declarația privind guvernanța corporativă trebuie să conțină informații privind numărul de întâlniri
A9 ale Consiliului și comitetelor în cursul ultimului an, participarea administratorilor (în persoană și în DA
absență) și un raport al Consiliului și comitetelor cu privire la activitățile acestora.
Declarația privind guvernanța corporativă trebuie să cuprindă informații referitoare la numărul exact
A10 DA
de membri independenți din Consiliul de Administrație sau din Consiliul de Supraveghere.
Consiliul societăților din Categoria Premium trebuie să înființeze un comitet de nominalizare format
din membri neexecutivi, care va conduce procedura nominalizărilor de noi membri în Consiliu și va COMPA este cotată la
A11 Nu respectă
face recomandări Consiliului. Majoritatea membrilor comitetului de nominalizare trebuie să fie Categoria Standard
independentă.
2/6
Nu respectă
Secţiu- Motivul
PREVEDERI DIN COD Respectă sau
nea pentru neconformitate
Respectăparţial
B SISTEMUL DE GESTIUNE A RISCULUI ȘI CONTROL INTERN
Consiliul trebuie să înființeze un comitet de audit în care cel puțin un membru trebuie să fie
administrator neexecutiv independent. Majoritatea membrilor, incluzând președintele, trebuie să fi
dovedit ca au calificare adecvată relevantă pentru funcțiile și responsabilitățile comitetului. Cel puțin
B1 un membru al comitetului de audit trebuie să aibă experiență de audit sau contabilitate dovedită și DA
corespunzătoare. În cazul societăților din Categoria Premium, comitetul de audit trebuie să fie
format din cel puțin trei membri și majoritatea membrilor comitetului de audit trebuie să fie
independenți.
B2 Președintele comitetului de audit trebuie să fie un membru neexecutiv independent. DA
În cadrul responsabilităților sale, comitetul de audit trebuie să efectueze o evaluare anuală a
B3 DA
sistemului de control intern.
Evaluarea trebuie să aibă în vedere eficacitatea și cuprinderea funcției de audit intern, gradul de
adecvare al rapoartelor de gestiune a riscului și de control intern prezentate către comitetul de audit
B4 al Consiliului, promptitudinea și eficacitatea cu care conducerea executivă soluționează deficiențele DA
sau slăbiciunile identificate în urma controlului intern și prezentarea de rapoarte relevante în atenția
Consiliului.
Comitetul de audit trebuie să evalueze conflictele de interese în legătură cu tranzacțiile societății și
B5 DA
ale filialelor acesteia cu părțile afiliate.
Comitetul de audit trebuie să evalueze eficiența sistemului de control intern și a sistemului de
B6 DA
gestiune a riscului.
Comitetul de audit trebuie să monitorizeze aplicarea standardelor legale și a standardelor de audit
B7 intern general acceptate. Comitetul de audit trebuie să primească și să evalueze rapoartele echipei DA
de audit intern.
Ori de câte ori Codul menționează rapoarte sau analize inițiate de Comitetul de Audit, acestea trebuie
B8 DA
urmate de raportări periodice (cel puțin anual) sau ad-hoc care trebuie înaintate ulterior Consiliului.
Niciunui acționar nu i se poate acorda tratament preferențial fata de alți acționari in legătură cu
B9 DA
tranzacții și acorduri încheiate de societate cu acționari și afiliații acestora.
Consiliul trebuie să adopte o politică prin care să se asigure că orice tranzacție a societății cu oricare
dintre societățile cu care are relații strânse a carei valoare este egală cu sau mai mare de 5% din
activele nete ale societății (conform ultimului raport financiar) este aprobată de Consiliu în urma unei
B10 DA
opinii obligatorii a Comitetului de audit al Consiliului și dezvăluită în mod corect acționarilor și
potențialilor investitori, în măsura în care aceste tranzacții se încadrează în categoria evenimentelor
care fac obiectul cerințelor de raportare.
3/6
Nu respectă
Secţiu- Motivul
PREVEDERI DIN COD Respectă sau
nea pentru neconformitate
Respectăparţial
Auditurile interne trebuie efectuate de către o divizie separată structural (departamentul de audit
B11 DA
intern) din cadrul societății sau prin angajarea unei entități terțe independente.
În scopul asigurării îndeplinirii funcțiilor principale ale departamentului de audit intern, acesta
trebuie să raporteze din punct de vedere funcțional către Consiliu prin intermediul comitetului de
B12 DA
audit. În scopuri administrative și în cadrul obligațiilor conducerii de a monitoriza și a reduce riscurile,
acesta trebuie să raporteze direct directorului general.
C JUSTA RECOMPENSĂ ȘI MOTIVARE
Societatea trebuie să publice pe pagina sa de internet politica de remunerare și să includă în raportul
anual o declarație privind implementarea politicii de remunerare în cursul perioadei anuale care face
obiectul analizei.
Actul Constitutiv specifică:
Politica de remunerare trebuie formulată astfel încât să permită acționarilor înțelegerea principiilor
“Remuneraţia suplimentară a
și a argumentelor care stau la baza remunerației membrilor Consiliului și a Directorului General,
membrilor Consiliului de
precum și a membrilor Directoratului în sistemul dualist. Aceasta trebuie să descrie modul de
Administraţie însărcinaţi cu funcţii
conducere a procesului și de luare a deciziilor privind remunerarea, sa detalieze componentele
specifice în cadrul organului
remunerației conducerii executive (precum salarii, prime anuale, stimulente pe termen lung legate
Respectă parţial respectiv, precum şi remuneraţia
C1 de valoarea acțiunilor, beneficii în natura, pensii și altele) și să descrie scopul, principiile și
directorilor, în sistemul unitar, sunt
prezumțiile ce stau la baza fiecărei componente (inclusiv criteriile generale de performanță aferente
stabilite de Consiliul de
oricărei forme de remunerare variabilă). În plus, politica de remunerare trebuie să specifice durata
Administraţie. Adunarea generală a
contractului directorului executiv și a perioadei de preaviz prevăzută în contract, precum și eventuala
acţionarilor fixează limitele generale
compensare pentru revocare fără justa cauză.
ale tuturor remuneraţiilor acordate
Raportul privind remunerarea trebuie să prezinte implementarea politicii de remunerare pentru
în acest fel.”
persoanele identificate în politica de remunerare în cursul perioadei anuale care face obiectul
analizei. Orice schimbare esențială intervenită în politica de remunerare trebuie publicată în timp util
pe pagina de internet a societății.
D ADĂUGÂND VALOARE PRIN RELAȚIILE CU INVESTITORII
Societatea trebuie să organizeze un Serviciu de Relații cu Investitorii – indicându-se publicului larg
Societatea are pe pagină de internet
persoana / persoanele responsabile sau unitatea organizatorică. În afară de informațiile impuse de
o secţiune dedicată investitorilor
D1 prevederile legale, societatea trebuie să includă pe pagina sa de internet o secțiune dedicată DA
unde sunt nominalizate persoanele
Relațiilor cu Investitorii, în limbile română și engleză, cu toate informațiile relevante de interes
de legatură.
pentru investitori, inclusiv:
D1.1 Principalele reglementari corporative: actul constitutiv, procedurile privind AGA; DA
D1.2 CV-urile profesionale ale membrilor organelor de conducere ale societății, alte angajamente
profesionale ale membrilor Consiliului, inclusiv poziții executive și neexecutive în consilii de DA
administrație din societăți sau din instituții non-profit;
4/6
Nu respectă
Secţiu- Motivul
PREVEDERI DIN COD Respectă sau
nea pentru neconformitate
Respectăparţial
D1.3 Rapoartele curente și rapoartele periodice (trimestriale, semestriale și anuale) – cel puțin cele
prevăzute la punctul D.8 – inclusiv rapoartele curente cu informații detaliate referitoare la DA
neconformitatea cu prezentul Cod;
D1.4 Informații referitoare la adunările generale ale acționarilor: ordinea de zi și materialele informative;
procedura de alegere a membrilor Consiliului; argumentele care susțin propunerile de candidați
DA
pentru alegerea în Consiliu, împreună cu CV-urile profesionale ale acestora; întrebările acționarilor cu
privire la punctele de pe ordinea de zi și răspunsurile societății, inclusiv hotărârile adoptate;
D1.5 Informații privind evenimentele corporative, cum ar fi plata dividendelor și a altor distribuiri către
acționari, sau alte evenimente care conduc la dobândirea sau limitarea drepturilor unui acționar,
inclusiv termenele limită și principiile aplicate acestor operațiuni. DA
Informațiile respective vor fi publicate într-un termen care să le permită investitorilor să adopte
decizii de investiții;
D1.6 Numele și datele de contact ale unei persoane care va putea să furnizeze, la cerere, informații
DA
relevante;
D1.7 Prezentările societății (de ex., prezentările pentru investitori, prezentările privind rezultatele
trimestriale etc.), situațiile financiare (trimestriale, semestriale, anuale), rapoartele de audit și DA
rapoartele anuale.
Societatea va avea o politică privind distribuția anuală de dividende sau alte beneficii către
acționari, propusă de Directorul General sau de Directorat și adoptată de Consiliu, sub forma unui set Până în acest moment deciziile
D2 de linii directoare pe care societatea intenționează să le urmeze cu privire la distribuirea profitului Nu respectă privind dividendele au fost adoptate
net. Principiile politicii anuale de distribuție către acționari va fi publicată pe pagina de internet a de Adunarea Generală a Acţionarilor.
societății.
Societatea va adopta o politică în legătură cu previziunile, fie că acestea sunt făcute publice sau nu.
Previziunile se referă la concluzii cuantificate ale unor studii ce vizează stabilirea impactului global al
unui număr de factori privind o perioadă viitoare (așa numitele ipoteze): prin natura sa, aceasta
Previziunile sunt furnizate anual în
proiecție are un nivel ridicat de incertitudine, rezultatele efective putând diferi în mod semnificativ
D3 Respectă parțial Bugetul de venituri și cheltuieli și în
de previziunile prezentate inițial. Politica privind previziunile va stabili frecvența, perioada avută în
Planul de afaceri.
vedere și conținutul previziunilor. Daca sunt publicate, previziunile pot fi incluse numai în rapoartele
anuale, semestriale sau trimestriale. Politica privind previziunile va fi publicată pe pagina de
internet a societății.
Regulile adunărilor generale ale acționarilor nu trebuie să limiteze participarea acționarilor la
adunările generale și exercitarea drepturilor acestora.
D4 DA
Modificările regulilor vor intra în vigoare, cel mai devreme, începând cu următoarea adunare a
acționarilor.
Auditorii externi vor fi prezenți la adunarea generală a acționarilor atunci când rapoartele lor sunt
D5 DA
prezentate în cadrul acestor adunări.
5/6
Nu respectă
Secţiu- Motivul
PREVEDERI DIN COD Respectă sau
nea pentru neconformitate
Respectăparţial
Consiliul va prezenta adunării generale anuale a acționarilor o scurtă apreciere asupra sistemelor de
D6 control intern și de gestiune a riscurilor semnificative, precum și opinii asupra unor chestiuni supuse DA
deciziei adunării generale.
Orice specialist, consultant, expert sau analist financiar poate participa la adunarea acționarilor în
baza unei invitații prealabile din partea Consiliului. Jurnaliștii acreditați pot, de asemenea, să
D7 DA
participe la adunarea generală a acționarilor, cu excepția cazului în care Președintele Consiliului
hotărăște în alt sens.
Rapoartele financiare trimestriale și semestriale vor include informații atât în limba română, cât și în
limba engleză referitoare la factorii cheie care influențează modificări în nivelul vânzărilor, al
D8 DA
profitului operațional, profitului net și al altor indicatori financiari relevanți, atât de la un trimestru la
altul, cât și de la un an la altul.
O societate va organiza cel puțin două ședințe / teleconferințe cu analiștii și investitorii în fiecare an.
D9 Informațiile prezentate cu aceste ocazii vor fi publicate în secțiunea relații cu investitorii a paginii de DA Conform Calendarului financiar
internet a societății la data ședințelor/teleconferințelor.
În Raportul Anual al Consiliului de
În cazul în care o societate susține diferite forme de expresie artistică și culturală, activități sportive, Administraţie sunt menţionate
activități educative sau științifice și consideră că impactul acestora asupra caracterului inovator și proiectele de responsabilitate socială
D10 Respectă parțial
competitivității societății fac parte din misiunea și strategia sa de dezvoltare, va publica politica cu în care este implicată societatea.
privire la activitatea sa în acest domeniu. Politica de Responsabilitate este în
curs de elaborare.
6/6
Declaraţia nefinanciară 2018
1
Declaraţia nefinanciară 2018
e) Analiza SWOT
Puncte slabe
Dimensiuni şi diversitate excesivă (disipare resurse, costuri crescute cu administraţia generală,
flexibilitate redusă, diversitatea posturilor şi competenţelor, gestionare greoaie a fluxului de informaţii);
Fabricarea unor produse cu pondere mică în cifra de afaceri;
Pierderea poziţiei de furnizor semnificativ în industria auto din România;
Know–how limitat în activitatea de concepţie produse;
Execuţie după proiecte clienţi (lipsa unor unor produse - branduri COMPA).
2
Declaraţia nefinanciară 2018
Puncte tari
Nivele de salarizare aliniate pieţei;
Forţa de muncă cu nivel profesional ridicat, cu deosebire în serviciile suport;
Imagine bună în mediul de afaceri;
Cotarea la Bursa de Valori Bucureşti;
Sistem integrat, pentru calitate – mediu – sănătate şi securitate ocupaţională, certificat;
Nivel ridicat de integrare procese;
Know–how performant propriu pentru procese auxiliare: tratamente termice, acoperiri de suprafaţă,
vopsiri;
Facilităţi de producţie la nivelul industriei auto mondiale;
Parteneriate pe termen mediu şi lung cu clienţi de renume;
Structura organizatorică cu unităţi de afaceri autonome – centre de profit;
Implicarea în dezvoltarea învăţământului tehnic şi profesional (susţinerea învăţământului dual);
Bună stâpanire a proceselor moderne de fabricaţie în domeniul prelucrării şi montajului;
Angajarea managementului firmei în proiecte de dezvoltare ample.
Marje de profit semnificative care asigură dezvoltarea.
Riscuri
Resurse insuficiente privind piaţa forţei de muncă ;
Creşterea accelerată a costurilor cu forţa de muncă, cu materialele şi cu energia;
Scumpirea creditelor;
Dependenţa mare faţă de un număr relativ mic de clienţi;
Oportunităţi
Dezvoltarea accelerată a mediului de afaceri românesc (bazată pe investiţii străine);
Accesarea de fonduri UE;
Creşterea cifrei de afaceri din activităţi conexe oferite pieţei regionale (acoperiri metalice, metrologie,
laborator fizico-chimic, formare profesională) şi din integrarea proceselor (forjarea);
Dezvoltarea fabricaţiei de automobile în România;
Disponibilitatea clienţilor actuali pentru dezvoltarea colaborării (creştere volume la produse curente si
solicitare referinţe noi);
Disponibilităţi şi resurse pentru dezvoltarea de afaceri în alte domenii (imobiliare).
Toate cele prezentate mai sus au constituit date importante de intrare şi au fost luate în considerare în activităţile
de analiză, identificare şi tratare a riscurilor şi oportunităţilor care pot să apară în cadrul proceselor COMPA şi de
stabilire a modului în care răspundem şi ne armonizăm acestui întreg contex în care existăm şi ne desfăşurăm
activităţile.
3
Declaraţia nefinanciară 2018
4
Declaraţia nefinanciară 2018
Obiective strategice
Principalele axe strategice urmărite în proiecţia următorilor ani sunt:
adaptarea şi dezvoltarea competenţelor strategice;
consolidarea unui climat organizaţional funcţional;
asigurarea unui nivel de satisfacţie ridicat;
dezvoltarea de aptitudini pentru acţiune: conştientizare, performanţă, participare, motivare.
Urmărirea acestor axe strategice este posibilă prin atingerea urmatorelor obiective:
gestionarea eficientă a competenţelor personalului;
proces de formare aliniat strategiilor societăţii;
identificarea potenţialilor angajaţi/specialişti (elevi, studenţi) prin gestionarea stagiilor de practică şi
acordarea de burse;
dezvoltarea carierei tinerilor absolvenţi prin însoţirea parcursului de integrare cu formări de specialitate;
dezvoltarea personală;
implicarea în dezvoltarea învăţământului universitar tehnic prin sprijinirea integrării cunoştinţelor
teoretice cu cele practice prin stagii în cadrul Centrului de Formare şi Perfecţionare COMPA, practică,
teme pentru examene de licenţă, etc.;
acoperirea posturilor cu nivel de expertiză înaltă;
planuri de formare pentru “entry-level”;
rotaţia pe posturi;
pachete de remunerare corelate cu performanţele individuale şi cu performanţa societăţii;
condiţii şi climat de muncă prielnic;
dezvoltarea cadrului în care se desfăşoară informarea şi consultarea angajaţilor;
asigurarea unui nivel înalt de securitate şi sănătate;
accesarea fondurilor europene pentru dezvoltarea resurselor umane;
reţea internă de formatori autorizaţi (pe domenii);
asigurarea absolventilor de învăţământ profesional care să raspundă cerinţelor COMPA prin adoptarea
sistemului de învăţământ dual.
5
Declaraţia nefinanciară 2018
6
Declaraţia nefinanciară 2018
3. ASPECTE TEMATICE
Societatea COMPA acordă în mod constant şi susţinut o grijă deosebită protecţiei şi conservării mediului
înconjurător, având în vedere:
respectarea legislaţiei în vigoare referitoare la protecţia mediului;
economisirea resurselor naturale;
identificarea potenţialelor riscuri, anticiparea consecinţelor şi luarea în considerare a acestora;
modernizarea, retehnologizarea progresivă a fluxului tehnologic pentru creşterea eficienţei mijloacelor
de depoluare.
COMPA are implementat un Sistem de Management de Mediu conform standardului ISO 14001. Acest sistem a
fost certificat pentru prima dată în 2003 fiind recertificat în anul 2018, în conformitate cu ISO 14001:2015 de
către organismul de certificare TUV Rheinland din Germania.
Activităţile reglementate prin acest sistem sunt menţinute şi continuu îmbunătăţite fiind supravegheate
sistematic prin audit intern dar şi de către autoritatea de certificare.
În cadrul sistemului de management sunt implementate proceduri privind: Formarea personalului, Monitorizarea
şi măsurarea emisiilor atmosferice, Managementul substanțelor şi amestecurilor periculoase, Monitorizarea şi
prevenirea poluării fonice, Gestionarea ambalajelor şi a deşeurilor de ambalaje, inclusiv ambalajele şi deşeurile de
ambalaje de produse chimice periculoase, control activităţii de monitorizare şi raportare a emisiilor de gaze cu
efect de seră, Gestionarea uleiurilor uzate, Gestionarea ambalajelor de produse chimice periculoase şi
etichetarea acestora, Situații de urgenţă şi capacitate de răspuns, etc.
În cadrul societăţii sunt identificate şi evaluate o serie de aspecte de mediu, care sunt luate în considerare la
stabilirea obiectivelor:
natura şi amploarea activităţilor;
prevederi legale şi alte cerinţe;
aspecte de mediu semnificative;
opţiuni tehnologice;
cerinţe operaţionale şi comerciale;
resurse materiale, financiare şi umane;
punctele de vedere ale părţilor interesate.
Pentru atingerea obiectivelor sunt fixate pe o perioadă de timp determinată ţinte de mediu măsurabile, stabilite
pentru funcţiile, departamentele în care au fost identificate aspecte de mediu semnificative şi documentate în
Programul de management de mediu:
protecţia solului împotriva poluării cu substanţe nocive;
protecţia apelor, împotriva poluării cu substanţe nocive;
reducerea emisiilor de vapori vopsea, diluant (COV);
reducerea emisiilor de vapori la locul de muncă;
7
Declaraţia nefinanciară 2018
4. ASPECTE TEMATICE
a) Politica de Responsabilitate Socială
Noi definim şi ne asumăm următoarele principii ca mod în care înţelegem să abordăm Responsabilitatea Socială în
cadrul organizaţiei noastre:
Asumarea responsabilităţii noastre referitoare la impacturile pe care le producem asupra societăţii,
economiei şi mediului;
Transparenţa deciziilor şi a activităţilor noastre, care pot afecta societatea şi mediul;
8
Declaraţia nefinanciară 2018
Respectarea şi promovarea unui comportament etic: onestitate, echitate şi integritate, ca valori care ne
preocupă, în raport cu oamenii şi mediul;
Respectul pentru interesele părţilor interesate de deciziile şi activităţile noastre;
Asigurarea conformităţii la totalitatea legilor şi reglementărilor aplicabile;
Respectarea normelor internaţionale de comportament în afaceri;
Respectarea şi promovarea drepturilor omului, pe care le considerăm inalienabile şi având un caracter
universal.
COMPA integrează principiile Responsabilităţii Sociale în cadrul organizaţiei prin conduita unui management
bazat pe principiile leadership-ului şi a abordării vigilente în raport cu impactul deciziilor noastre asupra societăţii,
mediului şi factorilor economici.
Având ca referinţă Standardul Internaţional ISO 26000, precum şi cele Zece Principii UN Global Compact şi
Standardele de Muncă ale OIM, adoptăm următoarele linii directoare ca teme principale de acţiune:
Asigurarea unui management organizaţional ca mod de conducere şi desfăşurare a activităţilor într-o
manieră etică şi responsabilă; toţi angajaţii şi contractanţii COMPA vor adopta consideraţiile de
Responsabilitate Socială descrise în această politică în munca lor de zi cu zi. Managerii COMPA vor acţiona
ca modele prin integrarea acestor consideraţii în procesul decizional şi în toate activităţile.
Respectarea şi promovarea drepturilor omului în sensul recunoaşterii drepturilor tuturor fiinţelor
umane, drepturi civile, politice, economice, sociale şi culturale; COMPA nu va tolera abuzuri privind
drepturile omului şi nu se va implica sau nu va fi complice în nicio activitate care recurge la, sau
încurajează vreun abuz asupra drepturilor omului;
Aplicarea practicilor de muncă adecvate pentru asigurarea condiţiilor de muncă şi protecţie socială
conform standardelor şi reglementărilor legale aplicabile; COMPA se angajează să ofere şanse egale în
toate aspectele legate de ocuparea forţei de muncă şi nu va adopta sau tolera un comportament ilegal la
locul de muncă. COMPA asigură un mediu de lucru sigur şi sănătos şi nu va compromite sănătatea şi
securitatea niciunei persoane. Toţi angajaţii sunt responsabili pentru promovarea atitudinilor de lucru în
condiţii de siguranţă;
Protejarea mediului ca mod de a răspunde provocărilor actuale de mediu şi ca angajament de a aplica şi
promova practici responsabile de mediu, inclusiv prin încurajarea dezvoltării tehnologiilor ecologice;
COMPA acţionează pentru a îmbunătăţi continuu performanţele proprii în ceea ce priveşte aspectele de
mediu.
Aplicarea de practici echitabile ca mod de conduită etică în relaţiile cu alte organizaţii şi persoane,
respectând legile şi reglementările naţionale şi internaţionale aplicabile; COMPA se angajează să menţină
cele mai înalte standarde de integritate şi practici de guvernanţă corporativă aplicabile pieţei de capital,
cu scopul promovării încrederii în sistemele cu care lucrează. COMPA se angajează la dialog în timp util cu
toate părţile interesate, inclusiv acţionarii, clienţii, angajaţii şi reprezentanţii acestora, guvern şi alte
entităţi.
Responsabilitatea faţă de clienţi şi consumatori pentru asigurarea dreptului acestora referitor la
securitatea de utilizare, informare, alegere, exprimare, corectare, educare, în raport cu produsele şi
serviciile furnizate de organizaţia noastră;
Implicarea în dezvoltarea comunităţii ca mod de recunoaştere că suntem parte a comunităţii, a
drepturilor cuvenite membrilor acesteia, dar şi a elementelor de cultură, religie, tradiţie şi istorie sau a
parteneriatului cu aceasta. COMPA va contribui la calitatea vieţii din comunitatea din care face parte prin
sprijinirea programelor inovatoare în domeniul sănătăţii, educaţiei, serviciilor sociale şi de mediu precum
şi a proiectelor culturale şi civile. Această implicare va asigura întotdeauna independenţa indivizilor şi a
comunităţilor în raport cu COMPA.
9
Declaraţia nefinanciară 2018
Managerii COMPA se asigură permanent că există şi funcţionează eficient, structuri organizaţionale adecvate
pentru a identifica, monitoriza şi gestiona în mod eficient aspectele de Responsabilitate Socială şi performanţă
relevante pentru afacerile noastre. COMPA se angajează să măsoare, să auditeze şi să raporteze performanţele
acţiunilor sale de Responsabilitate Socială.
Liniile de acţiune sunt implementate într-un mod credibil, printr-o largă acţiune de comunicare cu părţile
interesate de programele noastre în acest domeniu şi prin angajarea întregului personal al organizaţiei noastre în
acest sens.
COMPA va informa partenerii, contractorii şi furnizorii de Politica de Responsabilitate Socială şi îi va implica
pentru a realiza coerenţa cu această politică.
10
Declaraţia nefinanciară 2018
11
Declaraţia nefinanciară 2018
12
Declaraţia nefinanciară 2018
13
Declaraţia nefinanciară 2018
14
Declaraţia nefinanciară 2018
5.7. Lucrători care îşi desfăşoară activitatea în zone cu risc ridicat şi specific
Zonele cu risc ridicat şi specific din COMPA SA sunt zonele unde există pericol de explozie, zgomot peste limita
admisă şi zone cu pericol de electrocutare la medie tensiune.
Nr.
Pericole
lucratori
Sala de cazane explozie, hipoacuzii 6
Staţie de cogenerare zgomot 4
PA8 şi puncte de transformare electrocutare 6
Zone depozitare recipiente sub presiune explozie 0
Zone cu zgomot peste limita admisă hipoacuzii 45
TOTAL 61
15
Declaraţia nefinanciară 2018
5.8. Număr de accidente ale caror victime au fost salariati ai firmelor de leasing de personal sau ai firmelor
prestatoare de servicii in societate
2016 2017 2018
[Link] accidente ale salariatilor temporari sau ai firmelor
0 0 0
prestatoare de servicii
b) Număr de salariati declarati apt conditionat / inapt pe postul lor de lucru de către medicul de medicina
muncii
2016 2017 2018
[Link]ţi declaraţi “apt condiţionat” pe post 296 255 188
[Link]ţi declaraţi “inapt” pe post 6 14 -
Lucrătorilor declaraţi “apt condiţionat” li s-au făcut de către medicul de medicină muncii recomandări cu privire la
dispensarizare la medici specialişti, evitarea schimbului de noapte sau alternarea poziţiei de lucru
16
Declaraţia nefinanciară 2018
17
Declaraţia nefinanciară 2018
Delegăm, de asemenea, fiecărui angajat responsabilitatea respectării şi a punerii în aplicare a prezentei politici
corespunzător sarcinilor care îi revin în cadrul acestui sistem, aşa cum acestea rezultă din documentele şi
reglementările acestuia şi în conformitate cu fişa de post care îi revine.
8. STRATEGIA DE CUMPĂRĂRI
Principalul obiectiv al cumpărărilor este găsirea de surse de aprovizionare care să asigure o competitivitate cât
mai ridicată a preţurilor materiilor prime şi materialelor aprovizionate.
În contextul globalizării şi al alinierii pieţei la cotaţiile bursiere pentru majoritatea produselor, obiectivul
cumpărărilor este obţinerea unui indice cu cel puţin 20% mai favorabil decât indicele comunicat de Institutul
Naţional de Statistică pe segmentul respectiv.
Analiza acestui indice se face pe fiecare grupă de produse în parte:
produse metalurgice,
semifabricate şi componente;
SDV-uri;
produse din cauciuc şi mase plastice;
chimicale / lubrifianţi / gazoase;
O ţintă continuă o reprezintă prospectarea pieţei şi găsirea de noi soluţii de aprovizionare precum şi dezvoltarea
furnizorilor în scopul obţinerii celui mai bun nivel de preţ şi calitate în produsele aprovizionate.
Activitatea de cumpărări s-a dezvoltat continuu, odată cu dezvoltarea societăţii. Concentrarea companiei către
clienţi mari din industria auto a dus la lărgirea considerabilă a bazei de date de furnizori precum şi la creşterea
ponderii furnizorilor din import, în total cumpărări. Acest lucru se datorează nivelului ridicat de specializare cerut
furnizorilor.
COMPA a trecut de la achiziţionarea în principal a materialelor de bază, la achiziţionarea de semifabricate din
import, fapt datorat creşterii nivelului tehnologic al societăţii şi implicit a specializării pe anumite domenii.
În contextul pieţei actuale se poate estima o continuare a trendului pe următorii ani. Totuşi, strategia societăţii
este de creştere a ponderii achiziţiilor din intern pentru a minimaliza costurile de transport şi a asigura o mai bună
integrare a furnizorilor. Acest lucru nu a fost posibil în trecut, deoarece gradul de specializare ridicat a majorităţii
produselor aprovizionate a făcut imposibilă asigurarea de pe plan intern.
9. CERCETARE DEZVOLTARE
9.1. Ţeluri strategice
creşterea productivităţii la produsele curente conform contractelor cu clienţii;
integrarea unor procese adiacente la produsele curente;
dezvoltarea de produse si procese noi in afara industriei auto.
18
Declaraţia nefinanciară 2018
19
Declaraţia nefinanciară 2018
Politica societăţii în domeniul fabricaţiei se axează pe dezvoltarea fabricaţiei produselor noi, pe două mari
aspecte:
1. Creşterea cifrei de afaceri din produsele aflate deja în fabricaţie;
2. Asimilarea de produse şi de procese noi prin diversificarea celor existente.
Această dezvoltare, ca politică majoră în domeniul fabricaţiei, este măsura de reducere a influenţei scăderii
continue a cerinţelor pieţei în ceea ce priveşte producţia de produse tradiţionale.
Obiectivele direcţiei fabricaţie pentru perioada curentă şi în următorii ani sunt concretizate în satisfacerea deplină
a cerinţelor clienţilor noştri, atât din punct de vedere al livrărilor cantitative şi la termen cât şi din punctul de
vedere al calităţii cerute de aceştia.
Pentru realizarea acestui obiectiv, Direcţia Producţie urmăreşte desfăşurarea activităţii prin îmbunătăţirea
indicatorilor după cum urmează:
20
Declaraţia nefinanciară 2018
12. MENTENANŢĂ
12.1. Mentenanţa - partener al producţiei
Patru axe de progres sunt afectate mentenanţei:
creşterea productivităţii sistemului, adică a cantităţii de produse la un preţ cât mai bun, de o manieră
stabilă în timp;
21
Declaraţia nefinanciară 2018
Funcţie de diferiţi factori specifici (tehnologie, plan, costuri, concurenţă, piaţă, obiective, etc), managementul a
ales ca alternativă strategică executarea de activităţi proprii de mentenanţă ce se realizează prin:
mentenanţă productivă totală – ce asigură desfăşurarea fluentă a procesului de producţie în condiţiile
obţinerii unor produse de înaltă calitate;
diversificarea activităţii de mentenanţă – ce implică prestarea de activităţi specifice de mentenanţă către
alte firme, din acelaşi domeniu sau domenii conexe;
concentrarea activităţii de mentenanţă – ce urmăreşte orientarea atenţiei către activităţi specifice de
întreţinere şi reparaţii în scopul obţinerii unei eficienţe ridicate a intervenţiilor.
22
RAPORT CONSOLIDAT 2017
RAPORT
PRIVIND
SITUAŢIILE FINANCIARE
CONSOLIDATE
LA 31.12.2017
CUPRINS
Pagina
Situaţia consolidată a profitului sau pierderii şi alte elemente ale rezultatului global 7
Opinie
1 Am auditat situaţiile financiare consolidate ale societăţii COMPA S.A. și ale filialelor sale (“Grupul”), care cuprind
situaţia consolidată a poziţiei financiare la 31 decembrie 2017, precum şi situaţia consolidată a profitului sau pierderii şi
alte elemente ale rezultatului global, situaţia consolidată a modificarilor capitalurilor proprii şi situaţia consolidată a
fluxurilor de trezorerie pentru anul încheiat la aceasta dată, împreună cu un sumar al politicilor contabile semnificative şi
alte note explicative.
3 În opinia noastră, situaţiile financiare consolidate anexate oferă o imagine fidelă a poziţiei financiare a Grupului la data de
31 decembrie 2017 precum şi a performanţei financiare şi a fluxurilor de trezorerie pentru exerciţiul financiar încheiat la
aceasta dată, în conformitate cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară adoptate de către Uniunea Europeană
şi aprobate prin O.M.F.P nr. 2844/2016 pentru aprobarea Reglementărilor contabile conforme cu Standardele
Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt tranzacţionate pe
o piaţă reglementată.
Aplicarea facilității fiscale privind scutirea impozitului pe profitul reinvestit în echipamente tehnologice
A se vedea Nota 10 la Situațiile Financiare Consolidate
Aspect cheie de audit Modul în care aspectul a fost tratat în decursul
auditului
Conducerea Grupului preconizează că va păstra în patrimoniu Procedurile de audit efectuate de noi includ:
pentru o perioada de cel puțin 5 ani echipamentele în baza
- Am utilizat propriile raționamente profesionale în
carora s-a calculat facilitatea şi că rezerva constituită ca urmare
materie de impozite pentru a evalua ipotezele şi
a aplicării facilității nu va fi utilizată timp de cel puțin 5 ani.
judecățile conducerii. În acest sens am evaluat
Deducerea suplimentară generată de profitul reinvestit depinde specificaţiile tehnice ale echipamentelor, informaţii
de păstrarea în patrimoniu a echipamentelor. Evaluarea din contractele comerciale, informaţii din piaţă
datoriilor şi creanțelor privind impozitul amânat reflectă legate de produsele Grupului şi capacitatea de
consecințele fiscale care decurg din modul în care Grupul adaptare a utilajelor.
preconizează că va recupera valoarea echipamentelor.
- Evaluarea caracterului adecvat al declarațiilor din
Având în vedere gradul de incertitudine creat de estimarea situațiile financiare, inclusiv prezentările privind
păstrării echipamentelor pe o perioadă de minim 5 ani, utilizarea estimărilor şi judecăților.
considerăm că aplicarea facilităților fiscale a fost semnificativă
pentru auditul nostru.
Opinia noastră cu privire la situaţiile financiare nu acoperă şi aceste alte informații şi cu excepția cazului în care se
menționează explicit în raportul nostru, nu exprimăm nici un fel de concluzie de asigurare cu privire la acestea.
În legătură cu auditul situațiilor financiare pentru exercițiul financiar încheiat la 31 decembrie 2017, responsabilitatea
noastră este să citim acele alte informații şi, în acest demers, să apreciem dacă acele alte informații sunt semnificativ
inconsecvente cu situaţiile financiare, sau cu cunostințele pe care noi le-am obținut în timpul auditului, sau dacă ele par a
fi denaturate semnificativ.
În ceea ce priveste Raportul consolidat al administratorilor, am citit şi raportăm dacă acesta a fost întocmit, în toate
aspectele semnificative, în conformitate cu cerințele O.M.F.P nr. 2844/2016 pentru aprobarea Reglementărilor contabile
conforme cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori
mobiliare sunt tranzacţionate pe o piaţă reglementată, Anexa 1, punctele 26-28.
În baza exclusiv a activităților care trebuie desfăsurate în cursul auditului situaţiilor financiare, în opinia noastră:
a) Informațiile prezentate în Raportul consolidat al administratorilor pentru exercițiul financiar pentru care au fost
întocmite situaţiile financiare sunt în concordanță, în toate aspectele semnificative, cu situaţiile financiare consolidate;
b) Raportul consolidat al administratorilor a fost întocmit, în toate aspectele semnificative, în conformitate cu cerințele
O.M.F.P nr. 2844/2016 pentru aprobarea Reglementărilor contabile conforme cu Standardele Internaţionale de
Raportare Financiară, aplicabile societăţilor comerciale ale căror valori mobiliare sunt tranzacţionate pe o piaţă
reglementată, Anexa 1, punctele 26-28.
În plus, în baza cunostinţelor şi înţelegerii noastre cu privire la Grup şi la mediul acesteia, dobândite în cursul auditului
situaţiilor financiare pentru exercițiul financiar încheiat la data de 31 decembrie 2017, ni se cere să raportăm dacă am
identificat denaturări semnificative în Raportul consolidat al administratorilor. Nu avem nimic de raportat cu privire la
acest aspect.
8 În întocmirea situaţiilor financiare consolidate, conducerea este responsabilă pentru evaluarea capacităţii Grupului de a-şi
continua activitatea, pentru prezentarea, dacă este cazul, a aspectelor referitoare la continuitatea activităţii şi pentru
utilizarea contabilităţii pe baza continuităţii activităţii, cu excepţia cazului în care conducerea fie intentionează să lichideze
Grupul sau să oprească operaţiunile, fie nu are nicio altă alternativă realistă în afara acestora.
9 Persoanele responsabile cu guvernanţa sunt responsabile pentru supravegherea procesului de raportare financiară al
Grupului.
11 Ca parte a unui audit în conformitate cu ISA, exercităm raţionamentul profesional şi menţinem scepticismul profesional pe
parcursul auditului. De asemenea:
· Identificăm şi evaluăm riscurile de denaturare semnificativă a situaţiilor financiare, cauzate fie de fraudă, fie de
eroare, proiectăm şi executăm proceduri de audit ca răspuns la respectivele riscuri şi obţinem probe de audit
suficiente şi adecvate pentru a furniza o bază pentru opinia noastră. Riscul de nedetectare a unei denaturări
semnificative cauzate de fraudă este mai ridicat decat cel de nedetectare a unei denaturări semnificative cauzate
de eroare, deoarece frauda poate presupune inţelegeri secrete, fals, omisiuni intenţionate, declaraţii false şi
evitarea controlului intern.
· Inţelegem controlul intern relevant pentru audit, în vederea proiectării de proceduri de audit adecvate
circumstanţelor, dar fară a avea scopul de a exprima o opinie asupra eficacităţii controlului intern al Grupului.
· Evaluăm gradul de adecvare a politicilor contabile utilizate şi caracterul rezonabil al estimărilor contabile şi al
prezentărilor aferente de informații realizate de către conducere.
· Formulăm o concluzie cu privire la gradul de adecvare a utilizării de catre conducere a contabilitătii pe baza
continuitătii activitătii şi determinăm, pe baza probelor de audit obţinute, dacă există o incertitudine semnificativă
cu privire la evenimente sau condiţii care ar putea genera indoieli semnificative privind capacitatea Grupului de
a-şi continua activitatea. În cazul în care concluzionăm că există o incertitudine semnificativă, trebuie să atragem
atenţia în raportul auditorului asupra prezentărilor aferente din situaţiile financiare sau, în cazul în care aceste
prezentări sunt neadecvate, să ne modificăm opinia. Concluziile noastre se bazează pe probele de audit obţinute
pană la data raportului auditorului. Cu toate acestea, evenimente sau condiţii viitoare pot determina Grupul să nu
işi mai desfăşoare activitatea în baza principiului continuităţii activităţii.
· Evaluăm prezentarea, structura şi conţinutul situaţiilor financiare, inclusiv al prezentărilor de informaţii, şi
măsura în care situaţiile financiare reflectă tranzacţiile şi evenimentele care stau la baza acestora într-o manieră
care să rezulte într-o prezentare fidelă.
· Obţinem probe de audit suficiente şi adecvate cu privire la informaţiile financiare ale entităţilor sau activităţilor
de afaceri din cadrul Grupului, pentru a exprima o opinie cu privire la situaţiile financiare consolidate. Suntem
responsabili pentru coordonarea, supravegherea şi executarea auditului grupului. Suntem singurii responsabili
pentru opinia noastră de audit.
12 Comunicăm persoanelor responsabile cu guvernanţa, printre alte aspecte, aria planificată şi programarea în timp a
auditului, precum şi principalele constatări ale auditului, inclusiv orice deficienţe semnificative ale controlului intern, pe
care le identificăm pe parcursul auditului.
14 Dintre aspectele pe care le-am comunicat persoanelor insărcinate cu guvernanţa, stabilim acele aspecte care au avut o mai
mare importanţă în cadrul auditului asupra situaţiilor financiare din perioada curentă şi, prin urmare, reprezintă aspecte
cheie de audit. Descriem aceste aspecte în raportul nostru de audit, cu excepţia cazului în care legislaţia sau reglementările
impiedică prezentarea publică a aspectului respectiv sau a cazului în care, în circumstanţe extrem de rare, considerăm că
un aspect nu ar trebui comunicat în raportul nostru deoarece se preconizează în mod rezonabil că beneficiile interesului
public să fie depăsite de consecinţele negative ale acestei comunicări.
Confirmăm că:
· Opinia noastră de audit este în concordanţă cu raportul suplimentar prezentat Comitetului de Audit al societăţii, pe
care l-am emis în aceeasi dată în care am emis şi acest raport. De asemenea, în desfăsurarea auditului nostru, ne-am
păstrat independenţa faţă de entitatea auditată.
· Nu am furnizat pentru Grup serviciile non audit interzise, menționate la articolul 5 alineatul (1) din Regulamentul
UE nr.537/2014.
În numele
Pacurariu Ioan
Înregistrat la Camera Auditorilor Financiari
din Romania cu nr. 341/2000
ACTIVE CIRCULANTE:
Stocuri 8 104.492.381 91.830.538
Creanţe comerciale şi alte creanţe 6 133.013.224 111.293.080
Alte creanţe
(Subvenţii şi decontari din operatiuni în 6 0 22.638
participaţie)
Numerar şi echivalenţe de numerar 9 2.867.158 2.101.414
ACTIVE CIRCULANTE - TOTAL 240.372.763 205.247.670
TOTAL ACTIVE 601.827.973 570.055.005
CAPITALURI PROPRII
Capital emis 10 21.882.104 21.882.104
Actiuni proprii 10 -64.910 -64.910
Pierderi legate de actiunile proprii 10 -45.961 -45.961
Rezerve 10 276.804.331 239.031.432
Ajustare rezerve 23.151.094 23.151.094
Rezultatul reportat, din care 10 86.848.492 85.837.861
Rezultat reportat provenit din adoptarea pentru
prima data a IAS 29 10 -677.389 -677.389
5
COMPA S.A. Sibiu
SITUAŢIA CONSOLIDATĂ A POZIŢIEI FINANCIARE PENTRU ANUL ÎNCHEIAT LA 31.12.2015
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
6
COMPA S.A. Sibiu
Situaţia consolidată a profitului sau pierderii şi alte elemente ale rezultatului global pentru anul încheiat la
31.12.2017
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
7
COMPA S.A. Sibiu
Situaţia consolidată a modificărilor capitalurilor proprii pentru anul încheiat la 31.12.2017
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Pierderi Total
Element al Ajustari Ajustari Interese
Capital Actiuni legate de Rezerve Rezerve Rezultatul atribuibil
capitalului rezerve Alte rezerve alte care nu Total
propriu
social proprii actiuni legale reevaluare reportat actionarilor
legale rezerve controleaza
proprii societatii
Sold la 01.01.2016 21,882,104 -64,910 -45,961 5,027,208 22,683,534 85,224,533 122,967,993 10,679,504 59,119,805 327,473,810 90,867 327,564,677
Profitul anului 33,173,261 33,173,261 33,173,261
Alte elemente ale
rezultatului -88,901 -2,073,971 -2,162,872 -2,162,872
global, din care:
Transfer rezerve
la rezultat
-88,901 -88,901 -88,901
Tranzactii cu
actionarii,
inregistrate direct -141,894 -4,468 -3,072,854 31,189,318 -10,207,476 26,718,056 44,480,682 34,049 44,514,731
in capitalurile
proprii, din care:
Transfer rezerve
-88,901 -88,901 -88,901
la rezultat
Repartizare profit -141,894 -4,468 -3,072,854 31,189,318 -10,207,476 26,629,155 44,391,781 34,049 44,425,830
Sold la 31.12.2016 21,882,104 -64,910 -45,961 4,885,314 22,679,066 82,062,778 152,083,340 472,028 85,837,861 369,791,620 124,916 369,916,536
Pierderi Total
Element al Ajustari Ajustari Interese
Capital Actiuni legate de Rezerve Rezerve Rezultatul atribuibil
capitalului rezerve Alte rezerve alte care nu Total
propriu social proprii actiuni legale reevaluare reportat actionarilor
legale rezerve controleaza
proprii societatii
Sold la 01.01.2017 21,882,104 -64,910 -45,961 4,885,314 22,679,066 82,062,778 152,083,340 472,028 85,837,861 369,791,620 124,916 369,916,536
8
COMPA S.A. Sibiu
Situaţia consolidată a modificărilor capitalurilor proprii pentru anul încheiat la 31.12.2017
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Pierderi Total
Element al Ajustari Ajustari Interese
Capital Actiuni legate de Rezerve Rezerve Rezultatul atribuibil
capitalului rezerve Alte rezerve alte care nu Total
propriu
social proprii actiuni legale reevaluare reportat actionarilor
legale rezerve controleaza
proprii societatii
Tranzactii cu
actionarii,
inregistrate direct 20,367 0 0 37,499,870 0 1,010,631 38,530,868 22,313 38,553,181
in capitalurile
proprii, din care:
Repartizare profit 20,367 37,499,870 1,010,631 38,530,868 22,313 38,553,181
Sold la
21,882,104 -64,910 -45,961 4,905,681 22,679,066 82,062,778 189,835,801 472,028 86,848,492 408,575,079 147,229 408,722,308
31.12.2017
9
COMPA S.A. Sibiu
Situaţia consolidată a fluxurilor de trezorerie pentru anul încheiat la 31.12.2017
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
10
COMPA S.A. Sibiu
Note explicative la situaţiile financiare consolidate pentru anul încheiat la 31.12.2017
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
1. INFORMATII GENERALE
a) Societatea COMPA - firma mamă
COMPA este societate pe acţiuni, cu sediul în Sibiu, [Link] Coandă nr.8, CP 550234
Domeniul de activitate al companiei: proiectarea, producerea şi comercializarea componentelor pentru
fabricaţia de autoturisme, autovehicule de transport, autobuze, remorci, tractoare, vagoane, locomotive şi
diverse utilaje industriale, servicii şi asistenţă tehnică.
Obiectul principal de activitate, conform codului CAEN este 2932 “Fabricarea altor piese şi accesorii pentru
autovehicule şi pentru motoare de autovehicule”
Societatea este listată, acţiunile se tranzacţionează la Bursa de Valori Bucureşti la categoria Standard, simbol
CMP.
Evoluţia companiei
Prin hotărârea Guvernului nr.1296/13.12.1990 firma a devenit [Link] S.A., provenind din Intreprinderea de
Piese Auto Sibiu ([Link]). I.P.A. Sibiu a luat fiinţă în anul 1969 prin unificarea a două unităţi: Uzina Elastic şi
Uzina Automecanica Sibiu.
Din anul 1991, COMPA s-a organizat în fabrici / ateliere, constituite pe familii de produse ca centre de cost, care
în timp au devenit centre de profit, în scopul unei descentralizări şi a facilitării constituirii de joint-ventures.
Investiţiile financiare COMPA S.A. în calitate de societate – mamă, reprezentând titluri de participare deţinute în
acţiuni sau părţi sociale la entităţile comerciale sunt prezentate în tabelul de mai jos:
Valoarea titlurilor
% in capitalul
Societatea la care se deţin titlurile Sediul social deţinute de COMPA
social
(lei)
[Link] Coandă nr.8,
COMPA I.T. S.R.L. 200.000 100,00
Sibiu, [Link]
[Link] Coandă nr.12,
TRANS C.A.S. S.R.L. 1.498.450 99,00
Sibiu, [Link]
[Link] Coandă nr.51,
RECASERV S.R.L. 70.000 70,00
Sibiu, [Link]
TOTAL 1.769.430
11
COMPA S.A. Sibiu
Note explicative la situaţiile financiare consolidate pentru anul încheiat la 31.12.2017
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
b) Filiale
Societatea COMPA I.T. S.R.L cu sediul social în Sibiu, [Link] Coandă nr.8,[Link]. Firma fost înfiinţată în anul
2001, fiind înregistrată la Registrul Comerţului cu nr.J32/17/2001, CUI 13656016.
Scopul înfiinţării a fost acela de proiectare şi implementare a unui Sistem informatic integrat, pentru firma –
mamă, la standardele internaţionale existente şi care să asigure cerinţele impuse de modul de organizare pe
centre de profit ale firmei COMPA, precum şi de asigurare a unei reţele informatice de calculatoare extinse în
întreaga firmă COMPA.
Obiectul de activitate, conform codului CAEN este 6201 – “Activităţi de realizare a softului la comandă”
Capitalul social al firmei la 31.12.2017 a fost de 200.000 RON, deţinut în totalitate (100%) de către Societatea
COMPA S.A. Administratorul firmei este dl. Acu Florin-Ştefan.
Societatea TRANS C.A.S. S.R.L. cu sediul social în Sibiu, [Link] Coandă nr.12, [Link]. Firma a fost înfiinţată
în anul 2002, fiind înregistrată la Registrul Comerţului cu nr.J32/633/2002, CUI 14836511. Motivul înfiinţării
firmei a fost acela de externalizare a activităţii de transport auto, existent iniţial în cadrul firmei COMPA, în
scopul extinderii şi dezvoltării acestei activităţi diferită de profilul de activitate al firmei COMPA. TRANS C.A.S.
S.R.L. deţine în prezent un număr de peste 60 autovehicule, dintre care o pondere importantă o deţin
Autotractoarele cu remorcă tip Mercedes, cu capacitate de peste 20 tone încărcătură utilă, destinate
transportului de materiale şi produse finite atât pentru COMPA cât şi pentru alţi clienţi.
Obiectul principal de activitate al firmei, conform codului CAEN este 4941 “Transporturi rutiere de mărfuri”
Capitalul social este de 150,000 părţi sociale în valoare totală de 1.500.000 RON.
La 31.12.2017 structura acţionariatului a fost:
- Societatea COMPA S.A. deţine un număr de 149.845 părţi sociale, în valoare de 1.498.450 RON.
- Maxim Mircea Florin şi Mihăilă Daniela persoane fizice, deţin în total un număr de 155 părţi sociale
în valoare de 1,550 RON.
Conducerea firmei este asigurată de Maxim Mircea-Florin – administrator.
Societatea RECASERV S.R.L. cu sediul social în Sibiu, [Link] Coandă nr.51, [Link], înfiinţată în anul 2004,
fiind înregistrată la Registrul Comerţului cu nr.J32/704/2004, CUI 164408228. Scopul înfiinţării firmei a fost de
externalizare din cadrul firmei – mamă (COMPA S.A.) a unor activităţi diferite profilului său de activitate
principal, activităţi cum sunt: alimentaţie publică realizată prin cantina şi microcantinele ce funcţionează în
incinta firmei COMPA. Prin înfiinţarea firmei RECASERV S.R.L. cu profil de alimentaţie publică s-au asigurat
condiţiile dezvoltării acestei activităţi prin completarea cu servicii secundare (catering şi servicii de curăţenie).
Obiectul principal de activitate, conform codului CAEN este 5629 “ Alte activităţi de alimentaţie n.c.a.”,
constând din servicii de catering pentru salariaţii din COMPA S.A.şi alte firme din Sibiu, organizarea de
evenimente cu profil de alimentaţie publică pentru firme şi unităţi de învăţământ din municipiul Sibiu.
12
COMPA S.A. Sibiu
Note explicative la situaţiile financiare consolidate pentru anul încheiat la 31.12.2017
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
2. BAZELE ÎNTOCMIRII
Declaraţia de conformitate
Situaţiile financiare au fost întocmite în conformitate cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară
adoptate de Uniunea Europeană (“UE”). Aceste situaţii financiare sunt primele situaţii financiare întocmite în
conformitate cu Standardele Internaţionale de Raportare Financiară. Grupul a adoptat raportarea conform IFRS
începând cu situaţiile financiare ale anului 2012.
Evidenţele contabile ale Grupului sunt menţinute în lei, în conformitate cu Reglementările Contabile Româneşti.
Conturile statutare au fost retratate pentru a reflecta diferenţele existente între Reglementările Contabile
Româneşti şi IFRS. În mod corespunzător, conturile statutare au fost ajustate, în cazul în care a fost necesar,
pentru a armoniza aceste situaţii financiare, în toate aspectele semnificative, cu IFRS.
Bazele evaluării
Situaţiile financiare individuale au fost pregătite pe baza costului istoric, cu excepţia anumitor imobilizări
corporale care sunt evaluate la valoarea reevaluată sau valoarea justă aşa cum este explicat în politicile
contabile. Costul istoric este în general bazat pe valoarea justă a contraprestaţiei efectuată în schimbul activelor.
14
COMPA S.A. Sibiu
Note explicative la situaţiile financiare consolidate pentru anul încheiat la 31.12.2017
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
3.2. Standarde si Interpretari emise de IASB si adoptate de UE, dar care nu sunt inca in vigoare si Grupul nu le
aplica timpuriu
in prezent, IFRS adoptate de UE nu difera semnificativ de regulamentele adoptate de Comitetul de Standarde
Internationale de Contabilitate (IASB) cu exceptia urmatoarelor standarde, amendamente la standardele si
interpretarile existente, care nu au fost avizate pentru a fi folosite:
IFRS 15 „Venituri din contractele cu clientii” (in vigoare conform IASB pentru perioade anuale incepand cu sau
dupa 1 ianuarie 2018). Grupul i-a in considerare implicatiile standardului, impactul standardului asupra
situatiilor financiare si momentul adoptarii acestuia.
IFRS 9 „Instrumente financiare" si amendamente ulterioare (in vigoare conform IASB pentru perioade anuale
incepand cu sau dupa 1 ianuarie 2018). Grupul i-a in considerare implicatiile standardului, impactul standardului
asupra situatiilor financiare si momentul adoptarii acestuia.
IFRS 16 „Contracte de leasing” (in vigoare conform IASB pentru perioade anuale incepand cu sau dupa 1
ianuarie 2019). Grupul i-a in considerare implicatiile standardului, impactul standardului asupra situatiilor
financiare si momentul adoptarii acestuia
Clarificari aferente IFRS 15 „Venituri din contractele cu clientii” - aparut in 12 aprilie 2016. Grupul i-a in
considerare implicatiile amendamentelor, impactul amendamentelor asupra situatiilor financiare si momentul
adoptarii acestora.
Amendamente aferente IFRS 4 - "Aplicarea IFRS 9 Instrumente financiare impreuna cu IFRS 4 Contracte de
asigurare. Grupul i-a in considerare implicatiile amendamentelor, impactul amendamentelor asupra situatiilor
financiare si momentul adoptarii acestora.
Imbunatatiri anuale aduse la IFRS-uri (cilclul 2014-2016) ce rezulta din imbunatatirea anuala a proiectului IFRS
(IFRS 1, IFRS 12, IAS 28) in principal cu scopul de a elimina inconsistentele si de a clarifica expunerea.
Amendamente aferente IFRS 2 - "Clasificarea si masurarea tranzactiilor cu plata pe baza de actiuni". Grupul i-a
in considerare implicatiile amendamentelor, impactul amendamentelor asupra situatiilor financiare si
momentul adoptarii acestora.
Amendamente aferente IAS 40 - "Transferul investitiilor imobiliare". Grupul i-a in considerare implicatiile
amendamentelor, impactul amendamentelor asupra situatiilor financiare si momentul adoptarii acestora.
15
COMPA S.A. Sibiu
Note explicative la situaţiile financiare consolidate pentru anul încheiat la 31.12.2017
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Bazele consolidării
Combinări de întreprinderi
Combinările de întreprinderi sunt contabilizate utilizând metodă de achiziţie la data achiziţiei. Data achiziţiei
este dată la care controlul este transferat cumpărătorului. Controlul reprezintă puterea de a stabili politicile
financiare şi operaţionale ale entităţii pentru a obţine beneficii din activităţile acesteia. La evaluarea controlului
Grupul ia în considerare drepturile de vot potenţiale care sunt exercitabile în prezent.
Raţionamentul profesional este aplicat pentru a determina data achiziţiei şi dacă a avut loc transferul
controlului între părţi.
Grupul evaluează fondul comercial la valoarea justă a contraprestaţiei transferate inclusiv valoarea recunoscută
a intereselor fără control în entitatea achiziţionată, minus valoarea netă recunoscută (valoarea justă) a activelor
identificabile dobândite şi datoriilor asumate, toate evaluate la data achiziţiei.
Contraprestaţia transferată include valoarea justă a activelor transferate, a datoriilor asumate de către Grup
faţă de acţionarii anteriori ai entităţii achiziţionate şi a instrumentelor de capitaluri proprii emise de către Grup.
Contraprestaţia transferată include şi valoarea justă a contraprestaţiei contingente.
O datorie contingenta a entităţii achiziţionate este asumată într-o combinare de întreprinderi numai dacă o
asemenea datorie reprezintă o obligaţie prezenta care rezultă dintr-un eveniment anterior iar valoarea sa poate
fi evaluată în mod credibil.
Filiale
Subsidiarele reprezinta toate entitatiile aspra careia Grupul detine controlul. Grupul controleaza o entitate
atunci cand detine in totalitate autoritatea asupra entitatii, este expus si are dreptul la veniturile variabile in
baza participatiei detinute si are capacitatea de a-si aduce autoritatea asupra entitatii pentru a influenta
16
COMPA S.A. Sibiu
Note explicative la situaţiile financiare consolidate pentru anul încheiat la 31.12.2017
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
valoarea acestor venituri. Subsidiarele sunt incluse in consolidare incepand cu data la care controlul este
transferat grupului. Subsidiarele sunt excluse de la consolidare incepand cu data la care controlul inceteaza.
Politicile contabile ale filialelor au fost modificate, acolo unde a fost necesar, pentru a fi aliniate cu politicile
adoptate de către Grup.
Angajamente comune:
Un angajament comun este un angajament in care doua sau mai multe parti detin controlul comun.
Angajamentele comune sunt contabilizate folosind metoda punerii in echivalenta. Pe baza metodei punerii in
echivalenta, investitia intr-un aranjament comun este intial recunoscuta la cost, iar valoarea contabila este
majorata sau redusa, pentru a putea recunoaste partea grupului din profiturile sau pierderile ulterioare
achizitiei si miscarea altor elemente ale rezultatului global. Atunci cand partea grupuli din pierderile inregistrate
intr-o asociere depaseste intersesele in asociere, grupul nu recunoaste pierderi suplimentare, decat in cazul in
care exista obligatii sau a realizat plati in numele asocierii.
Castigurile nerealizate din tranzactiile intre grup si asocierile sale sunt eliminate in limita interesului grupului in
asociere. Pierderile nerealizate sunt de asemenea eliminate, cu exceptia cazului in care tranzactia se dovedeste
a aduce un prejudiciu activului transferat.
cursurile valutare de la data respectivă. Elementele nemonetare contabilizate la valoarea justă, care sunt
exprimate într-o monedă străină, sunt reconvertite la cursurile curente la dată când valoarea justă a fost
stabilită. Elementele nemonetare, care sunt evaluate la cost istoric într-o monedă străină sunt convertite la
cursul de la data tranzacţiei.
Diferenţele de schimb valutar rezultate din reconversia elementelor monetare la sfârşitul perioadei de
raportare sunt recunoscute în profit sau pierdere.
Instrumente financiare
Active financiare nederivate
Grupul recunoaşte împrumuturile şi creanţele la data la care sunt generate. Toate celelalte instrumente
financiare sunt recunoscute la data tranzacţiei, care este dată la care Grupul devine parte în prevederile
contractuale ale instrumentului.
Active financiare sunt clasificate în următoarele categorii specificate:
a. Active financiare la valoare justă prin profit sau pierdere
Activele financiare sunt clasificate la valoarea justă prin contul de profit şi pierdere atunci când activul financiară
este fie deţinut pentru tranzacţionare sau este desemnat în această categorie de către conducerea grupului.
Un activ financiar este clasificat ca deţinut pentru tranzacţionare dacă:
- a fost achiziţionat în principat în scopul vinderii în viitorul apropiat; sau
- ia recunoaşterea iniţială acesta este parte a unui portofoliu de instrumente financiare identificate pe
care Grupul le administrează împreună şi care are un model real recent de încasare a profitului pe termen
scurt; sau
- este un derivat care nu este desemnat efectiv ca şi instrument de acoperire a riscului.
Un activ financiar altul decât un activ financiar deţinut pentru tranzacţionare poate fi desemnat drept activ
financiar la valoarea justă prin contul de profit şi pierdere în momentul recunoaşterii iniţiale dacă:
- o astfel de desemnare elimina sau reduce semnificativ o neconcordanţa de evaluare sau recunoaştere
ce altfel ar apărea; sau
- activul financiar face parte dintr-un grup de active financiare sau datorii financiare sau ambele, grup
care este condus iar performanţele sale sunt evaluate pe baza valorii juste în conformitate cu
managementul de risc şi strategia de investiţii documentate a grupului, iar informaţiile despre modul de
grupare sunt asigurate intern pe această bază; sau
- face parte dintr-un contract ce conţine unul sau mai multe derivate încorporate, iar IAS 39 Instrumente
Financiare: Recunoaştere şi Evaluare permite ca întreg contractul combinat (activ sau datorie) să fie
desemnat ca şi activ financiar la valoarea justă prin contul de profit şi pierdere.
Activele financiare la valoarea justă prin contul de profit şi pierdere sunt declarate la valoare justă, cu orice
câştig sau pierdere ce decurge din reevaluare recunoscute în contul de profit sau pierdere. Câştigul sau
pierderea nete recunoscute în contul de profit şi pierdere cuprind toate dividendele sau dobânda câştigată ia
activele financiare şi este inclusă în elementele din categoria „Cheltuieli financiare, nete" din situaţia venitului
global.
b. Investiţii păstrate până la scadenţă
Investiţiile deţinute până la maturitate sunt active financiare nederivate cu plati fixe sau variabile şi date de
maturitate fixe pe care Grupul are intenţia pozitivă şi abilitatea de a le ţine până la maturitate. După
recunoaşterea iniţială, investiţiile deţinute până la maturitate sunt evaluate la costul amortizat folosind metoda
dobânzii efective minus deprecierea.
c. Împrumuturi şi creanţe
Împrumuturile şi creanţele sunt active financiare nederivate cu plati fixe sau determinabile care nu sunt cotate
pe o piaţă activă, altele decât Grupul intenţionează să la vândă imediat sau în viitorul apropiat. împrumuturile şi
18
COMPA S.A. Sibiu
Note explicative la situaţiile financiare consolidate pentru anul încheiat la 31.12.2017
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
creanţele (inclusiv creanţele comerciale şi de alt fel, balante bancare şi numerar, etc.) sunt măsurate la costul
amortizat folosind metoda dobânzii efective, minus orice depreciere.
Venitul din dobânda este recunoscut prin aplicarea ratei de dobândă efectivă, cu excepţia creanţelor pe termen
scurt atunci când recunoaşterea dobânzii ar fi imaterială.
d. Active financiare disponibile pentru vânzare
Activele financiare disponibile pentru vânzare sunt instrumente nederivate care fie au fost desemnate ca AFS,
fie nu sunt clasificate drept împrumuturi şi creanţe, investiţii păstrate până la scadenţă sau active financiare la
valoarea justă prin profit sau pierdere.
Ulterior recunoaşterii iniţiale, activele financiare disponibile pentru vânzare pentru care există o piaţă activa
sunt măsurate la valoarea justă iar modificările de valoare justă, altele decât pierderile din depreciere, precum
şi câştigurile şi pierderile rezultate din variaţia cursului de schimb aferent elementelor monetare disponibile
pentru vânzare, sunt recunoscute direct în capitalurile proprii. În momentul în care activul este derecunoscut,
câştigul sau pierderea cumulată este transferată în contul de profit şi pierdere.
Clasificarea depinde de natură şi scopul activelor financiare şi se determina la momentul de recunoaştere
iniţială.
Toate cumpărările sau vânzările standard de active financiare sunt recunoscute şi derecunoscute la data
tranzacţionării. Cumpărările sau vânzările standard sunt cumpărările sau vânzările de active financiare care
necesită livrarea activelor într-un interval de timp stabilit prin regulament sau convenţie pe piaţă.
Recunoaştere
Activele financiare sunt recunoscute la data tranzacţiei. Activele financiare se măsoară iniţial la valoarea justă.
Costurile tranzacţiei care sunt direct atribuibile la achiziţia sau emiterea de active financiare şi creanţe
financiare (artele decât active financiare şi creanţe financiare la valoarea justă prin profit sau pierdere) sunt
adăugate la sau deduse din valoarea justă a activelor financiare sau a creanţelor financiare, după caz, la
recunoaşterea iniţială.
Costurile tranzacţiei direct atribuibile la achiziţia activelor financiare sau a creanţelor financiare Ia valoare justă
prin profit sau pierdere sunt recunoscute imediat în profitul sau pierderea individuale. După recunoaşterea
iniţială, Grupul evaluează activele financiare, inclusiv instrumentele derivate ce constituie active, la valoarea lor
justa, fără nici o deducere a costurilor de tranzacţie ce ar putea să apară din vânzare sau alta cedare, excepţie
făcând împrumuturile şi creanţele, care sunt evaluate la costul amortizat utilizând metoda dobânzii efective,
investiţiile păstrate până la scadenţă, care sunt evaluate la costul amortizat utilizând metoda dobânzii efective şi
investiţiile în instrumentele de capitaluri proprii care nu au un preţ cotat de piaţă pe o piaţă activa şi a căror
valoare justă nu poate fi evaluată fiabil şi instrumentele derivate care sunt legate de, şi care trebuie decontate
prin, livrarea unor asemenea instrumente de capitaluri proprii necotate, care sunt evaluate la cost.
Pentru activele financiare înregistrate la cost, valoarea pierderii din depreciere se măsoară că diferenţa dintre
valoarea contabilă a activului şi valoarea prezenţa a fluxurilor viitoare de numerar estimate, actualizate la rata
curentă de rentabilitate de piaţă pentru un activ financiar similar. Astfel de pierdere din depreciere nu va fi
reversata în perioadele următoare.
Valoarea contabilă a activului financiar este diminuată prin pierdere din depreciere direct pentru toate activele
financiare, cu excepţia creanţelor comerciale, unde valoarea contabilă este diminuată prin utilizarea unui cont
de provizion pentru depreciere.
Recuperările următoare de valori anulate anterior sunt creditate la contul de provizion pentru depreciere.
Modificările în valoarea contabilă a contului de provizion pentru depreciere sunt recunoscute în profit sau
pierdere. Atunci când un activ financiar disponibil pentru vânzare este considerat depreciat, câştigurile sau
pierderile cumulate anterior recunoscute în alte elemente de venit global sunt reclasificate la profit sau
pierdere în perioada.
Dacă într-o perioadă următoare pierderea din depreciere a activelor financiare măsurate la costul amortizat
scade sau dacă scăderea poate fi pusă în legătură în mod obiectiv cu un eveniment care are loc după
recunoaşterea deprecierii, atunci pierderea din depreciere recunoscută anterior este reversata prin profit sau
pierdere în măsura în care valoarea contabilă a investiţiei la data la care este reversata deprecierea nu
depăşeşte costul amortizat suportat dacă deprecierea nu ar fi fost recunoscută.
În ceea ce priveşte acţiunile disponibile pentru vânzare, pierderile din depreciere recunoscute anterior în profit
sau pierdere nu sunt reversate prin profit sau pierdere. Orice creştere a valorii juste care urmează unei pierderi
din depreciere se recunoaşte în alte elemente ale venitului global şi se cumulează sub titlul de rezervă
reevaluare investiţii. Cât priveşte titlurile de creanţa disponibile pentru vânzare, pierderile din depreciere sunt
reversate ulterior prin profit sau pierdere dacă o creştere a valorii juste a investiţiei poate fi corelata în mod
obiectiv cu un eveniment care are loc după recunoaşterea pierderii din depreciere.
Derecunoastere
Grupul derecunoaste un activ financiar atunci când expira drepturile contractuale la fluxurile de numerar din
active sau când Grupul transfera drepturile de a primi fluxurile de numerar contractuale aferente activului
financiar într-o tranzacţie prin care a transferat în mod semnificativ toate riscurile şi beneficiile aferente
dreptului de proprietate.
La derecunoasterea unui activ financiar, diferenţa dintre valoarea contabilă a activului şi suma contravalorii
primite şi de primit şi câştigul sau pierderea cumulată care a fost recunoscută în alte elemente ale venitului
global şi cumulata în capitalul propriu se recunoaşte în profit sau pierdere.
Datorii financiare
Grupul recunoaşte o datorie financiară iniţial la valoarea sa justa plus, în cazul unei datorii financiare care nu
este la valoarea justă prin profit sau pierdere, costurile tranzacţiei care pot fi atribuite direct achiziţiei sau
emiterii activului financiar sau datoriei financiare.
Grupul derecunoaste o datorie financiară atunci când sunt încheiate obligaţiile contractuale sau când aceste
obligaţii expiră sau sunt anulate.
Grupul clasifică datoriile financiare nederivate în categoria alte datorii financiare. Aceste datorii financiare sunt
recunoscute iniţial la valoarea justă, mai puţin costurile direct atribuibile tranzacţiei. Ulterior recunoaşterii
iniţiale, aceste datorii financiare sunt evaluate la costul amortizat utilizând metoda dobânzii [Link] datorii
financiare includ creditele şi împrumuturi, angajamente, linii de credit şi datorii comerciale şi alte datorii.
Instrumente de capital
Un instrument de capital reprezintă orice contract care creează un drept rezidual asupra activelor unei entităţi
20
COMPA S.A. Sibiu
Note explicative la situaţiile financiare consolidate pentru anul încheiat la 31.12.2017
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Imobilizări corporale
Imobilizările corporale sunt evaluate la cost, scăzând amortizarea cumulată şi pierderile din depreciere
cumulate, cu excepţia terenurilor şi clădirilor, care sunt evaluate la valoarea reevaluată. Valoarea reevaluată
reprezintă valoarea justă a imobilizării la data reevaluării minus orice amortizare cumulată ulterior şi orice
pierderi cumulate din depreciere. Reevaluarea se realizează pentru întreaga clasă de imobilizări ( terenuri,
clădiri ).
Costul imobilizării include cheltuielile direct atribuibile achiziţionării activului. Costul unui activ construit în regie
proprie includ costul materialelor şi munca directă, alte costuri atribuibile aducerii activelor la locul şi în stare de
funcţionare şi estimarea iniţială a costurilor de dezasamblare şi înlăturare a activului şi de restaurare a
plasamentului şi costurile îndatorării atunci când există o obligaţie privind aceste cheltuieli.
Atunci când Grupul amortizează separat unele părţi ale unui element de imobilizări corporale, ea amortizează
de asemenea separat ceea ce rămâne din acel element. Ceea ce rămâne consta în părţile elementului care nu
sunt individual semnificative.
Grupul realizează reevaluările cu suficientă regularitate pentru a se asigura că valoarea contabilă nu se
deosebeşte semnificativ de ceea ce s-ar fi determinat prin utilizarea valorii juste la finalul perioadei de raportare.
Atunci când o imobilizare este reclasificata ca investiţie imobiliară, proprietatea este reevaluata la valoarea justă.
Câştigurile care rezultă în urma reevaluării sunt recunoscute în contul de profit şi pierdere doar în măsură
existenţei unei pierderi din depreciere specifice proprietăţii respectiv şi orice alte câştiguri rămase recunoscute
ca alte elemente ale rezultatului global şi prezentate în cadrul rezervelor din reevaluare în capital. Orice
pierdere este recunoscută imediat în contul de profit fi pierdere.
Costurile ulterioare sunt capitalizate doar atunci când este probabil ca respectiva cheltuiala să genereze
beneficii economice viitoare Grupului. Lucrările de întreţinere şi reparaţii sunt cheltuieli ale perioadei.
Terenurile nu se depreciază. Deprecierea este recunoscută pentru a putea scădea din costuri mai puţin valorile
reziduale de-a lungul duratei lor de viaţă utilă, folosindu-se metoda liniara. Duratele de viaţă utilă estimate,
valorile reziduale şi metoda de depreciere sunt revizuite de Conducerea Grupului la finalul fiecărei perioade de
raportări, ţinând cont de efectul tuturor modificărilor estimărilor contabile.
Imobilizările care fac obiectul unui contract leasing financiar sunt depreciate de-a lungul duratei lor de viaţă
utilă pe aceeaşi bază ca şi activele aflate în proprietate sau, acolo unde perioadă este mai scurtă, de-a lungul
perioadei relevante de leasing.
Duratele estimate de viaţă utilă pentru anul curent şi anii de comparaţie a grupelor semnificative de imobilizări
21
COMPA S.A. Sibiu
Note explicative la situaţiile financiare consolidate pentru anul încheiat la 31.12.2017
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
corporale sunt:
· Clădiri 12-50 ani
· Instalaţii tehnice şi maşini 3-18 ani
· Alte instalaţii utilaje şi mobilier 2-18 ani
Dacă valoarea recuperabilă a unui activ (sau unităţi generatoare de numerar) este estimată a fi mai mică decât
valoarea sa contabilă, valoarea contabilă a activului (sau a unităţii generatoare de numerar) este redusă la
valoarea sa recuperabilă. Deprecierea este recunoscută imediat în profit sau pierdere, dacă activul relevant nu
este contabilizat la o valoare reevaluată, caz în care deprecierea este tratată ca reducere a reevaluării.
Imobilizările corporale sunt derecunoscute ca urmare a cedării sau atunci când nu se mai aşteaptă beneficii
economice viitoare din folosirea în continuare a imobilizării. Orice câştig sau pierdere rezultând din cedarea sau
casarea unui element al imobilizării corporale este determinat că diferenţa dintre încasările din vânzări şi
valoarea contabilă a activului şi este recunoscut în contul de profitul şi pierdere în perioada în care are loc
derecunoasterea.
Imobilizări necorporale
Recunoaştere şi evaluare
Pentru recunoaşterea unui element drept imobilizare necorporală Grupul trebuie să demonstreze că elementul
respectiv întruneşte următoarele:
(a) definiţia unei imobilizări necorporale
· este separabila, adică poate fi separată sau divizată de entitate şi vândută, transferată, autorizată,
închiriată sau schimbată, fie individual, fie împreună cu un contract, un activ sau o datorie
corespondenţa; sau
· decurge din drepturi contractuale sau de altă natură legală, indiferent dacă acele drepturi sunt
transferabile sau separabile de Societate sau de alte drepturi şi obligaţii.
Amortizare
Valoarea amortizabilă a unei imobilizări necorporale cu o durată de viaţă utilă determinată este alocată pe o
bază sistematică de-a lungul duratei sale de viaţă utilă. Amortizarea începe când activul este disponibil pentru a
fi utilizat, adică atunci când se afla în locul şi în starea necesare pentru a putea funcţiona în maniera
intenţionată de conducere. Amortizarea încetează la data cea mai timpurie dintre dată la care activul este
clasificat drept deţinut în vederea vânzării şi dată la care activul este derecunoscut.
Imobilizările necorporale sunt amortizate folosind metoda liniara pe o perioadă de 1-5 ani sau pe perioada de
valabilitate a drepturilor contractuale sau legale atunci când aceasta este mică decât durata de viaţă utilă
estimată. O imobilizare necorporală cu durata de viaţă utilă nedeterminată nu se amortizează.
Depreciere
La finalul fiecărei perioade de raportare Grupul revizuieşte valorile contabile ale imobilizărilor corporale şi
necorporale ale sale pentru a stabili dacă există vreun indiciu că acele active s-au depreciat. Dacă există un
astfel de indiciu, se estimează valoarea recuperabilă a activului pentru a stabili mărimea deprecierii (dacă există).
Imobilizările necorporale cu durate de viaţă utilă nedefinite şi imobilizările necorporale care nu sunt încă
disponibile pentru utilizare sunt testate cel puţin anual pentru depreciere şi ori de câte ori există un indiciu că
activul ar putea fi depreciat.
23
COMPA S.A. Sibiu
Note explicative la situaţiile financiare consolidate pentru anul încheiat la 31.12.2017
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Derecunoastere
O imobilizare necorporală este derecunoscuta la cedare sau când nu se mai aşteaptă beneficii economice
viitoare din utilizarea sau cedarea să.
Stocuri
Stocurile sunt evaluate la cea mai mică valoare dintre cost şi valoarea realizabilă netă.
Costurile stocurilor sunt stabilite pe principiul primul intrat, primul ieşit şi include cheltuielile generate de
achiziţia stocurilor, producţie şi alte costuri cu aducerea stocurilor în formă şi locaţia existenta. În cazul
produselor finite şi producţia în curs, costurile includ şi o cotă din cheltuielile generale bazate pe capacitatea
normală de producţie.
Valoarea realizabilă netă reprezintă preţul de vânzare estimat în cursul normal al activităţii pentru stocuri minus
costurile estimate ale finalizării şi costurile necesare efectuării vânzării.
Beneficiile angajaţilor
În cursul normal al activităţii, Grupul face plaţi către fondurile de pensii, sănătate şi şomaj ale statului român, în
contul angajaţilor săi. Cheltuielile cu aceste plăţi se înregistrează în contul de profit şi pierdere în aceeaşi
perioadă cu cheltuielile salariale aferente.
Toţi angajaţii Grupului sunt membrii ai planului de pensii al statului român. În cadrul Grupului nu există în
desfăşurare nici o altă schema de pensii şi respectiv nu există alte obligaţii referitoare la pensii.
Beneficiile pentru rezilierea contractului de muncă se pot plăti atunci când contractul de angajare este încetat
din motive neimputabile angajaţilor. Grupul recunoaşte beneficiile pentru rezilierea contractului de muncă
atunci când acesta se obligă să rezilieze contractele de muncă ale angajaţilor actuali.
Provizioane
Provizioanele sunt recunoscute atunci când Grupul are o obligaţie actuală legală sau implicită generată de un
eveniment trecut, este probabil că pentru decontarea obligaţiei să fie necesară o ieşire de resurse incorporând
beneficii economice şi poate fi realizabila o estimare fiabilă a valorii obligaţiei.
Valoarea recunoscută ca provizion constituie cea mai bună estimare a cheltuielii necesară pentru decontarea
obligaţiei actuale ia finalul perioadei de raportare. Atunci când un provizion este măsurat folosind fluxurile de
numerar estimate pentru a deconta obligaţia actuală, valoarea contabilă a acestuia este valoarea actuală a
acelor fluxuri de numerar (unde efectul valorii-timp a banilor este semnificativ).
Garanţii
Provizioanele pentru costurile estimate ale obligaţiilor de garanţie conform legislaţiei locale şi prevederile
contractuale a vânzării bunurilor sunt recunoscute la data vânzării produselor. Provizionul este bazat pe istoricul
garanţiilor şi punerea în balanţă a tuturor rezultatelor posibile.
Restructurări
Un provizion de restructurare este recunoscut atunci când Grupul a aprobat un plan detaliat şi formal pentru
restructurare şi planul de restructurare ori a fost demarat ori au fost anunţate principalele caracteristici ale
planului de restructurare celor afectaţi de acesta.
24
COMPA S.A. Sibiu
Note explicative la situaţiile financiare consolidate pentru anul încheiat la 31.12.2017
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Contracte oneroase
Dacă societatea are un contract oneros, obligaţia contractuală curentă prevăzută în contract trebuie
recunoscută şi evaluată ca provizion. Un contract oneros este definit ca fiind un contract în care costurile
inevitabile aferente îndeplinirii obligaţiilor contractuale depăşesc beneficiile economice preconizate a fi
obţinute din contractul în cauză.Costurile inevitabile ale unui contract reflectă costul net de ieşire din contract,
adică valoarea cea mai mică dintre costul îndeplinirii contractului şi eventualele compensaţii sau penalităţi
generate de neîndeplinirea contractului.
Recunoaşterea veniturilor
Vânzare de bunuri
Venitul este evaluat la valoarea justă a contravalorii primite sau care poate fi primită. Venitul din vânzări este
diminuat pentru retururi, rabaturi comerciale şi alte reduceri similare. Veniturile din vânzarea de bunuri sunt
recunoscute când Grupul a transferat cumpărătorului riscurile şi recompensele aferente dreptului de
proprietate asupra bunurilor, valoarea venitului poate fi evaluată în mod precis, este probabil că beneficiile
economice asociate tranzacţiei să fie direcţionale către societate, Grupul nu păstrează nici implicarea
managerială continuă până la nivelul asociat, de obicei, cu dreptul de proprietate, nici controlul efectiv asupra
bunurilor vândute şi costurile suportate sau care vor fi suportate în legătură cu tranzacţia pot fi măsurate în
mod precis. Dacă este probabil că va fi acordat un discount şi acesta poate fi măsurat în mod fiabil, atunci
discountul este recunoscut ca o diminuare a venitului din vânzări.
Prestare de servicii
Veniturile generate de un contract de prestări servicii sunt recunoscute prin raportarea proporţională la stadiul
de finalizare a contractului. Stadiul de finalizare a contractului este stabilit prin studiul lucrărilor efectuate.
Subvenţii guvernamentale
Subvenţiile guvernamentale reprezintă asistenta acordată de guvern sub forma unor transferuri de resurse
către Societate în schimbul conformării, în trecut sau în viitor, cu anumite condiţii referitoare la activitatea de
exploatare a Grupului. Subvenţiile exclud formele de asistenta guvernamentală cărora nu li se poate atribui în
mod rezonabil o anumită valoare, precum şi tranzacţiile cu guvernul care nu pot fi distinse de tranzacţiile
comerciale normale ale entităţii.
Subvenţiile guvernamentale sunt recunoscute drept venit în cursul perioadelor corespunzătoare cheltuielilor
aferente pe care aceste subvenţii urmează a le compensa, pe o bază sistematică.
O subvenţie guvernamentală care urmează a fi primită drept compensaţie pentru cheltuieli sau pierderi deja
suportate sau în scopul acordării unui ajutor financiar imediat entităţii, fără a exista costuri viitoare aferente,
este recunoscută ca venit în perioada în care devine creanţă.
25
COMPA S.A. Sibiu
Note explicative la situaţiile financiare consolidate pentru anul încheiat la 31.12.2017
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Leasing
Contractele de leasing sunt prezentate drept contracte de leasing financiar atunci când prin condiţiile
contractului de leasing sunt transferate în mod substanţial toate riscurile şi beneficiile aferente dreptului de
proprietate utilizatorului.
Toate celelalte contracte de leasing sunt clasificate ca leasing operaţional. Iniţial activele deţinute conform
contractelor de leasing financiar sunt recunoscute la valoarea ce mai mică dintre valoarea justă a acestora la
începutul contractului de leasing şi valoarea actualizată a plăţilor minime de leasing. Obligaţia corespunzătoare
faţă de proprietar este inclusă în situaţia poziţiei financiare ca obligaţie asociată leasingului financiar.
Activele deţinute în baza contractelor de leasing operaţional sunt clasificate ca leasing operaţional şi nu sunt
prezentate în situaţia poziţiei financiare.
Plăţile aferente leasingului operaţional sunt recunoscute drept cheltuieli de-a lungul perioadei de leasing.
Plăţile minime de leasing sunt repartizate între cheltuieli cu finanţarea şi diminuarea obligaţie. Cheltuielile
financiare sunt recunoscute în profit sau pierdere conform contabilităţii de angajamente, dacă acestea nu sunt
atribuibile direct activelor, caz în care acestea sunt capitalizate în conformitate cu politica generală a Grupului
privind costurile împrumuturilor.
Costurile îndatorării
Costurile de îndatorare, atribuibile în mod direct achiziţiei, construcţiei sau realizării activelor eligibile, active
care necesită o perioadă de timp semnificativă pentru a fi gata pentru utilizare sau vânzare, se adaugă costului
acelor active până când activele sunt pregătite în mod semnificativ pentru domeniul de utilizare sau vânzare.
Veniturile din investiţia temporară a îndatorării specifice obţinute pentru achiziţia sau construcţia activelor
eligibile se deduc din costurile împrumuturilor care se pot capitaliza.
Toate celelalte costuri cu îndatorarea sunt recunoscute în profitul sau pierdere perioadei în care acestea sunt
suportate.
Câştigurile sau pierderile din diferenţe de curs valutar sunt raportate în suma netă că şi câştig sau pierdere în
funcţie de rezultatul mişcărilor diferenţelor de curs.
Impozitul pe profit
Cheltuielile cu impozitul pe venit reprezintă suma impozitelor de plătit în mod curent, precum şi a taxelor
amânate. Datoriile sau creanţele referitoare la impozitul pe profit aferent perioadei curente şi perioadelor
anterioare sunt evaluate la suma care urmează să fie plătită sau recuperată către autoritatea fiscală folosind
reglementările legale şi rata de impozitare în vigoare la data situaţiilor financiare. Impozitul pe profit pentru
perioada de închidere 31 decembrie 2016 fost 16%.
Impozitul curent şi cel amânat sunt recunoscute în contul de profit sau de pierderi cu excepţia cazului în care ele
se referă la elemente ce sunt recunoscute în alte elemente ale rezultatului global sau direct în capitaluri, caz în
care impozitul curent şi cel amânat sunt de asemenea recunoscute în alte elemente ale rezultatului global sau
direct în capitaluri.
Impozitul curent
Impozitul plătibil în mod curent se bazează pe profitul impozabil realizat în decursul anului. Profitul impozabil
diferă faţă de profitul raportat în declaraţia neconsolidată de venit general din cauza elementelor de venituri
sau cheltuieli ce sunt impozitabile sau deductibile în unii ani, precum şi elemente ce nu sunt niciodată
impozabile sau deductibile. Obligaţia Grupului în materie de impozite curente este calculată folosind rate de
impozitare ce au fost adoptate sau în mare măsură adoptate la sfârşitul perioadei de raportare.
26
COMPA S.A. Sibiu
Note explicative la situaţiile financiare consolidate pentru anul încheiat la 31.12.2017
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Impozitul amânat
Impozitul amânat se recunoaşte pe baza diferenţelor temporare apărute între valoarea contabilă a activelor şi a
datoriilor şi bazele fiscale ale activelor şi a datoriilor din situaţiile financiare.
Datoriile de impozit amânate sunt în general recunoscute pentru toate diferenţele impozabile temporare.
Activele privind impozitul amânat sunt recunoscute în măsura în care există probabilitatea realizării în viitor a
unui profit impozabil din care să poată fi recuperată diferenţa temporară.
Diferenţele principale rezultă din amortizarea activelor imobilizate şi evaluarea activelor la valoare justă.
Activele şi datoriile privind impozitul amânat sunt determinate în baza impozitelor ce sunt presupuse a fi
aplicate în perioada în care respectiva datorie sau creanţa privind impozitul amânat vor fi realizate sau
decontate.
Raportarea pe segmente
Un segment de activitate este o componentă a Grupului care se angajează în activităţi de afaceri din care poate
obţine venituri şi de pe urma cărora poate suporta cheltuieli (inclusiv venituri şi cheltuieli aferente tranzacţiilor
cu alte componente ale aceleiaşi societăţi), ale cărei rezultate din activitate sunt examinate în mod periodic de
către principalul factor decizional operaţional al Grupului în vederea luării de decizii referitoare la resursele ce
urmează să fie alocate pe segment şi a evaluării performanţelor acestuia şi pentru care sunt disponibile
informaţii financiare distinctive.
Conducerea societăţii evaluează în mod regulat activitatea Grupului în vederea identificării segmentelor de
activitate pentru care trebuie raportate separat informaţii.
Grupul nu a identificat componente care să fie calificate drept segmente de activitate.
27
COMPA [Link]
Note explicative la situaţiile financiare consolidate pentru anul încheiat la 31.12.2017
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
28
COMPA [Link]
Note explicative la situaţiile financiare consolidate pentru anul încheiat la 31.12.2017
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Activele corporale reprezentand "Imobilizari corporale in curs" sunt evaluate la cost istoric. Grupul a ales pentru
evaluarea imobilizarilor corporale de natura terenurilor si constructiilor modelul reevaluarii la valoare justa.
In ierahrhia valorii juste, reevaluarea cladirilor si terenurilor grupului la valoare justa este clasificata ca si date
de nivel 2.
Tehnicile de evaluare utilizate in evaluarea la valoare justa de nivel 2 este metoda compararii preturilor.
Preturile comparabile cladirilor si constructiilor din apropiere sunt ajustate in functie de caracteristici specifice,
cum ar fi marimea proprietatii, etc. Cele mai importante date de intrare pentru acesasta metoda de evaluare
este pretul pe metru patrat Nu au existat transferuri intre nivelul la care sunt clasificate evaluarile la valoare
justa in cursul anului 2017.
Amortizarea tuturor imobilizarilor corporale se determina prin metoda liniara.
Activele imobilizate s-au redus in anul 2017 prin casare, vanzare si amortizare.
Castigul realizat din vanzarea imobilizarilor in anul 2017 a fost de 72.384 lei.
Valoarea de inventar a mijloacelor fixe casate in 2017 a fost de 4.019.300 lei, iar valoarea neamortizata a
miijloacele fixe casate a fost de 21.477 lei.
La 31.12.2017 imobilizarile corporale ipotecate pentru imprumuturile contractate sunt in valoare contabila neta
de 40.258.529 lei si garantiile constand in echipamente tehnologice sunt in valoare contabila neta de
15.631.436 lei.
Investitiile imobiliare sunt evaluate la valoare justa. Un castig sau o pierdere generata de o modificare a valorii
juste a investitiei imobiliare se recunoaste in profitul sau in pierderea perioadei in care apare.
Activele imobilizate "Investitii imobiliare in curs" sunt evaluate la cost istoric.
29
COMPA [Link]
Note explicative la situaţiile financiare consolidate pentru anul încheiat la 31.12.2017
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
La 31 decembrie 2017 si 2016 situatia pe vechimi a creantelor care au depasit scadenta si pentru care nu s-
au inregistrat ajustari privind deprecierea se prezinta astfel:
30
COMPA [Link]
Note explicative la situaţiile financiare consolidate pentru anul încheiat la 31.12.2017
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
31
COMPA [Link]
Note explicative la situaţiile financiare consolidate pentru anul încheiat la 31.12.2017
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
8. STOCURI
Structura stocurilor detinute de Grup este prezentata in tabelul de mai jos:
Explicatii 2017 2016
Materii prime 36.143.299 27.456.812
Ajustari pentru deprecierea materiilor prime -223.206 -53.226
Materiale si ambalaje 19.327.825 13.636.834
Ajustari pentru deprecierea materialelor si ambalajelor -165.376 -80.220
Semifabricate si productia in curs de executie 33.495.480 32.055.354
Ajustari pentru deprecierea semifabricatelor 0 -477.314
Produse finite si marfuri 16.083.971 19.461.889
Ajustari pentru deprecierea produselor finite si
-169.612 -169.591
marfurilor
Total stocuri 104.492.381 91.830.538
Ajustarile pentru depreciere s-au inregistrat pentru stocurile fara miscare si cu miscare lenta, despre care Grupul
detine indicii ca probabil nu vor mai genera beneficii economice viitoare
32
COMPA [Link]
Note explicative la situaţiile financiare consolidate pentru anul încheiat la 31.12.2017
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Grupul detine conturi in lei si valuta la urmatoarele institutii bancare: BRD Group Societe Generale,
BCR, RBS Bank, ING Bank, Trezorerie.
Reconcilierea numerica intre cheltuiala cu impozitul pe profit si rezultatul inmultirii rezultatului contabil cu
procentul de impozitare in vigoare este prezentata•mai jos•
:
Explicatii 2017 2016
Profit inainte de impozitare 43.174.735 54.560.747
Profit inainte de impozitare aferent impozitului specific 27.096 0
Profit inainte de impozitare aferent impozitului pe
12.796 0
venitul microintreprinderilor
Cheltuiala cu impozitul pe profit 16% 6.907.958 8.729.720
Cheituiala cu impozitul specific 26.580 0
Cheituiala cu impozitul pe veniturile
7.731 0
microintreprinderilor
[Link] sponsorizare de dedus din impozitul pe profit -223.010 -217.863
Impozit pe profit datorat 6.719.259 8.511.857
Efectul veniturilor neimpozabile -436.751 -3.133.290
Efectul cheltuielilor nedeductibile fiscal si a diferentelor
1.176.903 1.381.534
temporare
Efectul scutirii impozitului pe profitul reinvestit -2.798.052 -4.898.316
Total cheltuiala cu impozitul pe profit 4.661.359 1.861.785
Procentul efectiv de impozit pe profit 10,79 3,41
In anul 2017 Grupul a aplicat la calculul impozitului pe profitul curent facilitatea fiscal privind scutirea impozitului pe
profitul reinvestit in echipamente tehnologice, conform OUG nr. 19/2014. Conducerea grupului preconizeaza ca va
pastra in patrimoniul grupului pentru o perioada de cel putin 5 ani echipamentele tehnologice achizitionate si in
baza carora s-a calculat facilitatea si, de asemenea, preconizeaza ca rezerva constituita ca urmare a aplicarii
facilitatii nu va fi distribuita/utilizata sub orice forma.
33
COMPA [Link]
Note explicative la situaţiile financiare consolidate pentru anul încheiat la 31.12.2017
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Componentele semnificative ale impozitului pe profit amanat de recuperat inclus in situatiile financiare la
31 .12. 2017, la o cota de 16%, sunt urmatoarele:
Atribuibil
Impozit Atribuibil
Valoare Impozit Impozit Alte
amanat contului
diferente amanat amanat elemente
Tip diferenta temporara cumulat - de profit si
temporare cumulat - cumulat - ale rezultat-
net, din pierdere
cumulate creanta datorie ului global
care: 2016
2016
Reevaluare imobilizari 42.161.793 0 6.745.888 6.745.888 2.070.278
Rezerve legale 4.648.644 0 743.783 743.783 3.693
Diferente durate de
amortizare imobilizari -48.582.425 -7.773.188 0 -7.773.188 315.299
corporale
Alte datorii -3.361.160 -537.786 0 -537.786 -455.307
Total -5.133.148 -8.310.974 7.489.671 -821.303 -140.008 2.073.971
Componentele semnificative ale impozitului pe profit amanat de recuperat inclus in situatiile financiare la
31.12. 2016, la o cota de 16%, sunt urmatoarele:
Atribuibil
Impozit Atribuibil
Valoare Impozit Impozit Alte
amanat contului de
diferente amanat amanat elemente
Tip diferenta temporara cumulat - profit si
temporare cumulat - cumulat - ale rezultat-
net, din pierdere
cumulate creanta datorie ului global
care: 2017
2017
34
COMPA [Link]
Note explicative la situaţiile financiare consolidate pentru anul încheiat la 31.12.2017
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Managementul capitalului
Obiectivele Grupului legate de administrarea capitalului se referă la menţinerea capacităţii Grupului de a-şi
continua activitatea cu scopul de a furniza compensaţii acţionarilor şi beneficii celorlalte părţi interesate, şi de a
menţine o structură optimă a capitalului astfel încât să reducă costurile de capital şi să susţină dezvoltarea
ulterioară a Grupului. Nu exista cerinte de capital impuse din exterior.
Grupul monitorizează capitalul pe baza gradului de îndatorare. Acest coeficient este calculat că datorie netă
împărţită la capitalul total
Datoria netă este calculată ca împrumuturile totale (inclusiv împrumuturile curente şi pe termen lung, după
cum se arată în bilanţul contabil), mai puţin numerarul şi echivalentul de numerar. Capitalul total administrat
este calculat că şi „capitaluri proprii”, după cum se arată în situaţia poziţiei financiare.
Grupul a repartizat la surse proprii de dezvoltare profitul net al anului 2017, ca urmare a utilizării facilităţii de
scutire la plată a impozitului pe profitul reinvestit, în conformitate cu prevederile OUG 19/2014
În anul 2017 Grupul a utilizat în continuare facilitatea menţionată şi, conform reglementărilor legale, a
35
COMPA [Link]
Note explicative la situaţiile financiare consolidate pentru anul încheiat la 31.12.2017
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
repartizat la surse proprii de dezvoltare profitul pentru care s-a aplicat facilitatea, în valoare de 17.487.822 lei.
Având în vedere oportunităţile de dezvoltare a Grupului în perioada următoare şi necesitatea realizării de noi
obiective de investiţii, profitul net rămas va fi, de asemenea, repartizat la surse proprii de dezvoltare.
36
COMPA [Link]
Note explicative la situaţiile financiare consolidate pentru anul încheiat la 31.12.2017
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
2017 2016
Explicatii Termen Total, din Termen Termen
Total, din care Termen scurt
lung care lung scurt
106.287.20
Furnizori 107.520.723 0 107.520.723 0 106.287.202
2
Avansuri incasate de la
20.662 0 20.662 497.414 0 497.414
clienti
Datorii in legatura cu
4.690.921 0 4.690.921 4.454.563 0 4.454.563
personalul
Datorii la bugetul asigurarilor
3.915.530 0 3.915.530 3.637.674 0 3.637.674
sociale si somaj
Alte datorii la bugetul de stat 1.731.179 0 1.731.179 1.509.626 0 1.509.626
Datorii cu impozitul pe profit
190.027 0 190.027 191.612 0 191.612
curent
Creditori diversi 143.930 0 143.930 131.399 0 131.399
Subventii pentru investitii din
contracte AMPOSDRU si 30.494.652 26.804.190 3.690.462 34.225.226 30.491.732 3.733.494
AMPOSCEE
Plusuri de inventar de natura
81.819 81.819 0 197.393 197.393 0
imobilizarilor
Total datorii comerciale si
148.789.443 26.886.009 121.903.434 151.132.109 30.689.125 120.442.984
alte datorii
Datoriile in valuta sunt evaluate in lei la cursul de schimb oficial al BNR din data de 31.12.2017.
14. PROVIZIOANE
Grupul a constituit provizioane astfel:
37
COMPA [Link]
Note explicative la situaţiile financiare consolidate pentru anul încheiat la 31.12.2017
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Provizioane Provizioane
pentru garantii pentru Alte provizio- Total
Explicatii
acordate beneficiile ane provizioane
clientilor angajatilor
Sold la 01.01.2016
Ajustari constituite in anul 2016 26.945 108.700 0 135.645
Ajustari reversate in anul 2016 0 0 4.988.496 4.988.496
Sold la 31.12.2016 0 0 -4.002.896 -4.002.896
Ajustari constituite in anul 2017 26.945 108.700 985.600 1.121.245
Ajustari reversate in anul 2017 0 0 5.909.518 5.909.518
Sold la 31.12.2017 0 0 -4.154.468 -4.154.468
In anul 2017 Grupul nu a constituit provizione suplimentare pentru garantii acordate clientilor si pentru
beneficiile angajatilor, considerand ca nu au intervenit modificari fata de situatia existent la 31.12.2016.
In cursul anului 2017 au fost constituite alte provizioane in valoare totala de 5.909.518 lei in relatia comerciala
dintre Compa si urmatorii parteneri externi: Delphi si Robert Bosch-Belgia. Până la sfârşitul anului 2017 au fost
reversate provizioane în valoare de 4.154.468 lei.
Soldul altor provizioane la 31.12.2017 în valoare de 2.740.650 lei reprezintă obligaţii faţă de partenerul Delphi
Provizioanele constituite reprezinta obligatii ale firmei Compa catre partenerii mentionati mai sus, ca urmare
a unor diferente de pret aferente produselor livrate in cursul anului 2016 si 2017.
Diferenţele de preţ provin din:
- Recalcularea amortizării inclusă în preţul produselor livrate de Compa către Delphi Diesel Systems
Franţa.
Amortizarea inclusă în preţ a fost negociată în funcţie de un anumit volum al comenzilor. Faţă de
volumul luat în calcul la negociere există abateri în plus sau minus. Abaterile faţă de volumele
planificate se stabilesc periodic şi, după verificarea şi validarea calculelor de ambii parteneri, se emit
facturi de diferenţe de preţ.
- Recalcularea preţului la ştergătoarele de parbriz livrate către Robert Bosch Belgia, în sensul
diminuării acestuia.
Provizioanele s-au determinat prin estimare la data recunoaşterii de către Compa a unor obligaţii certe, dar
procesul de analiză şi validare de către ambii parteneri a obligaţiilor suplimentare nu a fost încă finalizat .
38
COMPA [Link]
Note explicative la situaţiile financiare consolidate pentru anul încheiat la 31.12.2017
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Segmente de activitate
Conducerea Grupului evalueaza in mod regulat activitatea acestuia in vederea identificarii segmentelor de
activitate pentru care trebuie raportate separat informatii.
Grupul isi desfasoara activitatea in Romania. Veniturile grupului prezentate mai sus, sunt in intregime
atribuite tarii de domiciliu.
Activele imobilizate, altele decat instrumentele financiare, creantele privind impozitul amanat, creantele
privind benficiile post angajare si drepturile care rezulta din contracte de asigurare, sunt localizate in
Romania in [Link] nu are astfel de active imobilizate localizate in alte tari.
Valoarea exportului realizat în 2017 a fost de 554,36 mil. lei, având o pondere de 78,29 % din cifra de
afaceri.
Veniturile de circa 403 mil. lei provin de la primii 3 clienţi externi. Aceştia deţin o pondere de aproximativ
57 % din cifra de afaceri realizată.
Societatea îşi desfăşoară activitatea în România. Veniturile sunt atribuibile activitatii din Romania.
39
COMPA [Link]
Note explicative la situaţiile financiare consolidate pentru anul încheiat la 31.12.2017
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
40
COMPA [Link]
Note explicative la situaţiile financiare consolidate pentru anul încheiat la 31.12.2017
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Entitatile afiliate ale societatii COMPA S.A. Sibiu s-au constituit in timp, ca urmare a necesitatii externalizarii
unor activitati specifice cum sunt: proiectare soft, transport auto intern si international, alimentatie publica,
etc., externalizari infaptuite pentru eficientizarea acestor activitati precum si pentru a se putea beneficia de
unele facilitati acordate de stat unor activitati (activitatea IT; licente transport etc).
Majoritatea tranzactiilor, a contractelor cu aceste entitati afiliate reprezinta furnizarea de catre COMPA
(detinatoarea instalatiilor speciale si specifice), de utilitati precum: energie electrica, energie termica, apa
potabila servicii telefonie, aer comprimat, de inchiriere de spatii si echipamente necesare desfasurarii activitatii,
precum si contracte de furnizare de bunuri si servicii.
Pe de alta parte, aceste entitati afiliate furnizeaza catre COMPA bunuri si servicii ce constituie obiectul lor de
activitate si pentru care s-a impus externalizarea
Relatiile s-au desfasurat in termeni comerciali de piata libera, pretul acestora fiind convenit prin negociere,
incadrat in nivelele practicate pe piata.
In luna august 2017, ca urmare a hotararii AGEA / 24.04.2017, societatea COMPA EXPEDITII INTERNATIONALE
SRL la care Compa a detinut 98% din capitalul social, respectiv 980 de lei, a fost lichidata prin dizolvare.
Aceasta societate nu a desfasurat activitate de la infiintare si pana la data lichidarii ei.
Tranzactiile efectuate in anii 2017 si 2016 cu societatile la care COMPA detine participatii, au fost urmatoarele
(sumele contin TVA):
Explicatii 2017 2016
Vanzari de Cumparari Vanzari de
Cumparari de
Societatea la care se detin titlurile bunuri si de bunuri si bunuri si
bunuri si servicii
servicii servicii servicii
TRANS C.A.S. S.R.L. 16.992.449 223.963 18.127.961 254.924
COMPA IT S.R.L. 2.020.025 21.713 1.974.000 22.875
RECASERV S.R.L. 1.330.735 51.505 992.844 51.659
41
COMPA [Link]
Note explicative la situaţiile financiare consolidate pentru anul încheiat la 31.12.2017
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
42
COMPA [Link]
Note explicative la situaţiile financiare consolidate pentru anul încheiat la 31.12.2017
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
Grupul se obligă prin contractul colectiv de muncă să ofere beneficii la rezilierea contractului de muncă atunci
când contractul de muncă încetează din motive neimputabile angajaţilor. Beneficiile sunt în valoare de 0,5 - 5
salarii de încadrare, în funcţie de vechimea în angajaţilor în Grup.
De asemenea, conform reglementărilor legale şi contractului colectiv de muncă angajaţii care se pensionează
pentru limită de vârstă au dreptul la o indemnizaţie de sfârşit de carieră în valoare de un salariu de mediu de
încadrare corespunzător funcţiei ocupate la data pensionării, ajustat cu vechimea angajaţilor în Grup.
43
COMPA [Link]
Note explicative la situaţiile financiare consolidate pentru anul încheiat la 31.12.2017
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
- livrarea la clienţii noi sau mai puţin cunoscuţi ,doar în baza unor instrumente de plată asigurate în
momentul livrării (CEC, bilet la ordin) sau chiar plata anticipată.
Riscul valutar
În cursul anului 2017 nu au existat momente cu volatilitate foarte mare pe piaţa valutară. Firma COMPA are
excedent de valută (Euro) pentru că majoritatea livrărilor se fac în Uniunea Europeană, precum şi liniile de
credit sunt angajate tot în valută.Nu au existat riscuri valutare cu impact major în activitatea financiară a firmei.
Datorită creşterii raportului Euro/RON în anul 2017, efectele în activitatea COMPA au fost pozitive, rezultatul
financiar a fost superior prevederilor bugetului.
Riscul de investiţii fără acoperire
Fără a exista un obiectiv în acest sens, în cursul anului 2017 nivelul investiţiilor a fost mai redus decât în anii
anteriori.
Prin urmare, resursele financiare de susţinere a procesului de dezvoltare şi reînnoire a maşinilor şi a
echipamentelor nu au fost consumate integral, o parte din aceste resurse au fost utilizate pentru rambursarea
liniilor de credit contractate pentru capitalul de lucru.
În atare situaţie acest risc nu s-a manifestat absolut de loc. Cunoscând tendinţele de schimbare a structurii
producţiei de automobile în viitor, prin deducerea ponderii automobilelor diesel, trebuie foarte bine analizate
domeniile de investiţii în viitor, cheltuielile de investiţii precum şi asigurarea resurselor trebuie orientate pentru
acele proiecte de viitor în special pe fabricaţia de componente de automobile pe benzină, hibrid sau electrice.
Riscul de predictibilitate în legislaţia fiscală
În cursul anului au existat importante modificări ale legislaţiei în domeniul fiscal, acţiunea acestor modificări
legislative având un impact destul de puternic mai cu seamă în relaţia cu partenerii de afaceri străini.
Modificările în domeniul legislaţiei muncii şi a impozitării muncii, creşterea nivelului salariului minim pe
economie au un puternic impact în activitatea firmelor care au obligaţia alinierii contractelor colective încheiate
cu reprezentanţii salariaţilor, la aceste prevederi.
Creşterea peste prevederile iniţiale ale salariilor din România, pun firmele din România într-o situaţie foarte
grea în relaţia cu partenerii de afaceri străini care nu sunt dispuşi să suporte aceste creşteri peste prevederile
stabilite.
Pentru contracararea efectelor riscului de creştere mai accentuată a costurilor salariale fără impact major
asupra profitabilităţii firmei COMPA s-a avut în vedere atât în anul 2017 cat şi în 2018 dinamizarea acţiunilor de
creştere a productivităţii muncii, prin motivarea personalului pentru a produce mai mult în vederea obţinerii
unui salariu mai mare.
Fără astfel de măsuri, riscurile şi efectele modificărilor legislative de pe piaţa muncii nu pot fi susţinute,
generând probleme grave şi imprevizibile.
Riscul de furt
Fenomenele de furt din patrimoniul firmei COMPA sunt tot mai rare sau chiar au fost eliminate.
Măsurile de control la intrare şi la ieşirea pe porţile firmei, susţinute de un sistem şi de o reţea extinsă de
camere de supraveghere au avut efecte pozitive în combaterea riscului de furt.
Managementul riscului este o activitate care trebuie efectuată de fiecare agent economic, permanent pentru se
lua decizii imediate, moment în care trebuie analizate potenţialele riscuri precum şi măsurile gândite pentru
atenuarea efectelor acestora.
44
COMPA [Link]
Note explicative la situaţiile financiare consolidate pentru anul încheiat la 31.12.2017
(toate sumele sunt exprimate în lei, dacă nu se specifică altfel)
45
2017
5
RAPORT
ANUAL
CONSOLIDAT
2017
RAPORT CONSOLIDAT 2017
CUPRINS
47
RAPORT CONSOLIDAT 2017
În baza Ordinului Ministerului Finanţelor Pubice nr.881/2012, societatea COMPA S.A. Sibiu ale cărei valori
mobiliare sunt admise la tranzacţionare pe piaţa reglementată a Bursei de Valori Bucureşti, aplică Standardele
Internaţionale de Raportare Financiare (IFRS) începând cu anul 2012.
În conformitate cu reglementările contabile conforme cu Directiva a VII-a a comunităţii Economice Europene,
COMPA S.A. Sibiu ( societate – mamă) îndeplineşte condiţiile conform punctului 12. În baza punctului 3 al
acestor reglementări s-au întocmit situaţiile financiare anuale consolidate.
Ansamblul de reguli de înregistrare contabilă a operaţiunilor economico - financiare de întocmire, aprobare şi
auditare statutară a situaţiilor financiare anuale consolidate ale societăţilor sunt prevăzute în “Reglementările
contabile conforme cu IFRS” aprobate prin OMFP 2844/2017.
Toate aceste acte normative au constituit baza legală necesară elaborării situaţiilor financiare consolidate ale
Grupului pentru anul încheiat la 31.12.2017.
Societatea COMPA S.A. Sibiu, firma – mamă, exercită o putere efectivă, având o influenţă dominantă, respectiv
deţine controlul asupra firmelor Grupului. Avand în vedere reglementările contabile precum şi recomandările
existente în acest domeniu, metoda de consolidare utilizată cu aceste firme este “Metoda integrării globale”.
48
RAPORT CONSOLIDAT 2017
Forma de proprietate: societatea COMPA S.A. este privatizată 100% din septembrie 1999. Societatea COMPA
este cotată la Bursa de Valori Bucureşti, la categoria Standard.
Evoluţia companiei
Prin hotărârea Guvernului nr. 1296/ 13.12.1990 s-a înfiinţat [Link] S.A., provenind din Întreprinderea de
Piese Auto Sibiu ([Link]).
Începând cu anul 1991, în COMPA s-a demarat un amplu proces de organizare şi descentralizare, constituindu-
se “organizaţii” de producţie distincte dezvoltate pe anumite grupe de produse viabile care ulterior au devenit
centre de profit cu gestionarea şi controlul costurilor foarte clar definite.
Dupa 1999 anul privatizarii societatii COMPA, aceasta s-a orientat cu precadere catre export, astfel incat in
prezent aproape întreaga producţie este detinată la export sau la sucursalele din România ale partenerilor.
Investiţiile financiare ale societăţii COMPA S.A. în calitate de societate – mamă, reprezentând titluri de
participare deţinute în acţiuni sau părţi sociale la entităţile sunt prezentate în tabelul de mai jos:
Valoarea
% in
titlurilor
Societatea la care se deţin titlurile Sediul social capitalul
deţinute de
social
COMPA
[Link] Coandă nr.12,
TRANS .C.A.S. S.R.L. 1.498.450 99,00
Sibiu
[Link] Coandă nr.8,
COMPA I.T. S.R.L. 200.000 100,00
Sibiu
[Link] Coandă nr.51,
RECASERV S.R.L. 70.000 70,00
Sibiu
TOTAL 1.768.450
49
RAPORT CONSOLIDAT 2017
50
RAPORT CONSOLIDAT 2017
Societatea RECASERV S.R.L.
Scopul înfiinţării firmei a fost de externalizare din cadrul firmei – mamă COMPA S.A. a unor activităţi diferite
profilului său de activitate principal, activităţi cum sunt: alimentaţie publică realizată prin cantina şi
microcantinele ce funcţionează în incinta firmei COMPA.
Prin înfiinţarea firmei RECASERV S.R.L. s-au asigurat condiţiile dezvoltării acestei activităţi prin completarea cu
servicii secundare: catering şi servicii de curăţenie.
51
RAPORT CONSOLIDAT 2017
1.2.2. Indicatori aferenţi situaţiilor individuale – neconsolidate ale acelor entităţi din cadrul
Grupului în care firma-mamă deţine controlul (peste 65% din capitalul social), rezultati dupa
retratarea situatiilor financiare individuale conform IFRS
a) COMPA S.A. Sibiu
Principalii indicatori individuali de evaluare generală a activităţii, sunt prezentaţi în tabelul următor:
52
RAPORT CONSOLIDAT 2017
1.2.3. Indicatori aferenţi situaţiilor individuale neconsolidate ale entităţii din cadrul Grupului în
care participarea deţinută de către societatea COMPA [Link] este minoritară, rezultati
dupa retratarea situatiilor financiare individuale conform IFRS
Nu este cazul.
53
RAPORT CONSOLIDAT 2017
Analizând veniturile din exploatare ale Grupului prezentate în tabelul de mai sus putem constata că la
principalele poziţii de venituri realizările anului 2017 sunt semnificativ mai mari decât cele realizate în anul
2016.
Construcţii:
- Valoare inventar 86,911,987 73.046.115
- Valoare ramasă 78,193,907 69.303.675
- Uzură 8,718,080.00 3.742.440
- Grad de uzură (%) 10.03 5.12
54
RAPORT CONSOLIDAT 2017
Echipamente şi autovehicule
- Valoare inventar 486,004,405 457.387.959
- Valoare ramasă 183,516,936 187.164.748
- Uzură 302,487,469 270.223.211
- Grad de uzură (%) 62.24 59.08
Alte imobilizări corporale
- Valoare inventar 1,196,573 1.219.458
- Valoare ramasă 203,718 254.141
- Uzură 992,855 965.317
- Grad de uzură (%) 82.97 79.16
2.3. Precizări legate de dreptul de proprietate asupra activelor corporale ale Grupului
Întreaga suprafaţă de teren inclusă în evidenţa contabilă este în proprietatea Grupului, fiind intabulată şi
înscrisă în Cartea funciară, neexistând probleme legate de dreptul de proprietate asupra activelor corporale,
respectiv a terenurilor, clădirilor şi a echipamentelor.
Active circulante:
Stocuri 104.492.381 91.830.538
Creanţe comerciale şi alte creanţe 133.013.224 111.293.080
Alte creante
0 22.638
(Subvenţii şi decontări din operaţiuni în participatie)
Numerar şi echivalenţe de numerar 2.867.158 2.101.414
Active circulante - total 240.372.763 205.247.670
55
RAPORT CONSOLIDAT 2017
Capitaluri proprii:
Capital emis 21.882.104 21.882.104
Actiuni proprii -64.910 -64.910
Pierderi legate de acţiunile proprii -45.961 -45.961
Rezerve 276.804.331 239.031.432
Ajustare rezerve 23.151.094 23.151.094
Rezultatul reportat, din care: 86.848.492 85.837.861
Rezultat reportat provenit din adoptarea pentru prima
-677.389 -677.389
dată a IAS 29
Interese minoritare 147.229 124.916
Capitaluri proprii - total 408.722.379 369.916.536
Datorii curente:
Datorii financiare 997.497 612.625
Datorii comerciale şi similare; 107.541.385 106.784.617
Alte datorii 10.481.560 9.733.262
Datorii privind impozitele curente 190.027 191.612
Venituri în avans (venituri în avans, subvenţii) 3.690.462 3.733.493
Provizioane 2.740.650 985.600
Datorii curente - total 125.641.581 122.041.209
Datorii totale 193.105.594 200.138.469
Total capitaluri proprii şi datorii 601.827.973 570.055.005
56
RAPORT CONSOLIDAT 2017
c) Analiza comparativă a situaţiilor financiare consolidate ale Grupului cu situaţiile financiare individuale
ale firmei – mamă COMPA [Link], conforme în ambele cazuri cu prevederile IFRS
Situaţia comparativă a elementelor de patrimoniu (bilanţ)
Diferenţe Diferenţe
COMPA- COMPA- Grup Grup
INDICATORI 2017 2016
2017 2016 2017 2016
Grup COMPA
Imobilizări corporale 312.366.482 316.711.089 316.829.136 319.906.050 4.462.654 3.194.961
Investiţii imobiliare 41.542.005 41.239.843 40.561.717 40.269.843 -980.288 -970.000
Imobilizări necorporale 3.139.442 3.702.191 3.139.726 3.702.785 284 594
57
RAPORT CONSOLIDAT 2017
Diferenţe Diferenţe
COMPA- COMPA- Grup Grup
INDICATORI 2017 2016
2017 2016 2017 2016
Grup COMPA
58
RAPORT CONSOLIDAT 2017
covârşitoare pe care o deţine firma mamă COMPA în totalul rezultatelor Grupului cât şi la fiecare element de
patrimoniu, în anul 2017 şi în anul precedent 2016.
(Cheltuieli) / Venituri cu
-264.056 140.008 -265.947 200.783 -1.891 60.775
impozitul pe profit amânat
Cheltuiala cu impozitul pe
-4.280.404 -1.934.646 -4.395.412 -2.062.568 -115.008 -127.922
profit curent
59
RAPORT CONSOLIDAT 2017
Diferenţe Diferenţe
COMPA- COMPA- Grup Grup
INDICATORI 2017 2016
2017 2016 2017 2016
Grup COMPA
Reevaluarea imobilizarilor
0 0 0
corporale
Impozit pe profit aferent altor
elemente ale rezultatului 255.920 -2.070.278 252.591 -2.112.142 -3.329 -41.864
global
Alte venituri ale rezultatului
255.920 -2.070.278 252.591 -2.112.142 -3.329 -41.864
global, nete de impozit
Rezultat consolidat pe
0,17 0,24 0,18 0,24 0,00 0,00
acţiune de bază / diluat
Comparaţia similară între rezultatele Grupului la indicatorii din contul de profit şi pierdere cu cei ai firmei mamă
COMPA scot de asemenea în evidenţă aportul rezultatelor firmei mamă COMPA în totalul rezultatelor obţinute
la nivelul Grupului în anii 2017 şi 2016.
60