Calcule
Calcule
Calcularea materiilor
unde: Gs.(z.) – cantitatea de sare (zahăr tos) prevăzută de reţetă, kg/100 kg faină;
As.(z.) – concentraţia de sare (zahăr), care se determină după anexe, kg în 100 kg soluţie.
sol.s .( z .).
Cantitatea de apă introdusă cu soluţia de sare (zahăr) ( Gapă ), kg:
sol.s.( z .).
Gapă Gsol.s.( z.) Gs..( z.) (3.4)
[Link]
apa
do- lactică
18,0 4,0 2,0 12,0 kg;
43,25 100
Calculul randamentului în MDT (3.6): G MDT 78,6 kg;
100 45,0
Calculul cantităţii de apă necesară pentru prepararea MDT (3.7):
Tabelul. 3.3 Reţeta de preparare a aluatului pe faze pentru 100 kg de făină, kg.
Pentru P/u
Materiile şi Pentru prepararea
Total, kg prepararea prelucrare,
semifabricate aluatului, kg
MDT, kg kg
Faină de grâu cal. sup. 100,0 50,0 49,0 1,0
Suspensie de drojdii 8,0 8,0 - -
Soluţie de sare 5,77 - 5,77 -
Soluţie de zahăr 6,0 - 6,0
Emulsie lipido-lactică 18,0 - 18,0
MDT - - 78,6 -
Apă 30,58 20,6 9,98 -
Total 168,35 78,6 167,35 1,0
3.1.2. Calculul randamentului în pâine
Pentru fiecare sortiment de produse calculul randamentului în pâine Rp, ţinând cont de toate
pierderile şi scăzămintele, se efectuează după formula desfăşurată, % [4, 8].
R p Gal ( Pal. Pf . S fer.. S [Link].. S c. S usc. Pfar. Preb. S aranj. Pun. ) (3.12)
100 W mat
Gal Gmat (3.13)
100 Wal
unde: Gf, Gs, Gn – cantitatea de făină, sare și alte materii prevăzute în rețeta de calcul, kg.
unde: Wf., Wdr., Ws. – umiditatea făinii, drojdiei, sării și a celorlalte componente, %;
Gf., Gdrj., Gs. – cantitatea de făină, drojdie, sare și a celorlalte componente, %.
Pierderile de făină se datorează pierderilor prin pulverizarea deșeurilor la cernere ș. a.
Pierderile de făină la frământare pot ajunge până 0,2% și chiar mai mult.
Pierderi de făină împrăştiată până la frământarea aluatului, % față de masa făinii:
100 W f
Pf g f (3.16)
100 Wal
unde: g f – pierderi de făină până la frământarea aluatului, % față de masa făinii.
100 W f
Pal g al (3.17)
100 Wal
S fer.
g fer 0,95 Gmat g prel 100 W mat (3.18)
1,96 100 100 Wal
unde: g fer - scăzăminte de substanţă uscată la fermentare, % la substanţă uscată raportată
la masa aluatului.
Scăzămintele de făină la prelucrarea aluatului ( S prel. ), % faţă de masa aluatului
(0,6-1,0 %):
Wal W f
S prel g prel (3.19)
100 Wal
unde: g prel - scăzăminte de făină la prelucrarea aluatului, % față de masa făinii.
Scăzămintele la coacere apar datorită evaporării apei din straturile superficiale de
aluat care se transformă în coajă, precum și volatilizării unor substanțe volatile, rezultate
în procesul de fermentare a glucidelor: CO 2 , alcool, acizi volatili și pot atinge valori de
până la 14 -16 %.
Scăzămintele la coacerea pâinii ( S c ), în % față de masa aluatului:
Sc
g c Gal Pf Pal S prel S fer
(3.20)
100
unde: g c - scăzăminte la coacere, % față de masa aluatului.
Scăzămintele la aranjarea pâinii fierbinţi, % faţă de masa aluatului (0,5-0,8%):
S aranj
g aranj Gal Pf Pal S prel S fer S c (3.21)
100
unde: garanj - scăzăminte la aranjarea pâinii calde, % față de masa pâinii calde.
Valorile scăzămintelor la depozitarea pâinii sunt diferite în funcţie de procedeul
de depozitare a pâinii. Depozitarea în condiţii obişnuite constituie 4 %; depozitarea în
vase (încăperi) închise – 2,5-3,0 %, depozitarea în ambalaj – 1,5-2,0 %. Scăzămintele la
uscarea pâinii ( S usc ), % faţa de masa aluatului:
S usc
g usc Gal Pf Pal S prel S fer S c S aranj (3.22)
100
unde: gusc - scăzăminte la uscarea pâinii, % față de masa pâinii calde.
Calculul pierderilor sub formă de fărâmituri şi rupturi (P far ) şi pierderilor la
prelucrarea rebutului (P reb ) trebuie g far. şi g reb. recalculat în % faţă de masa pâinii:
g far. 100
g far. p. (3.23)
R pl
g reb. 100
g reb. p. (3.24)
R pl
Pfar.
g far. p. Gal Pf Pal S prel S fer S c S aranj S usc
(3.25)
100
unde: g far. p. – pierderi de fărâmături și rupturi în pâine, % față de masa făinii.
Pierderile la prelucrarea rebutului, în % față de masa făinii:
Preb
g reb. p. Gal Pf Pal S prel S fer S c S aranj S usc Pfar
(3.26)
100
unde: g reb. p. – pierderi de la prelucrarea rebutului, % față de masa făinii.
Pierderile din cauza neexactităţii masei unei unităţi de pâine, în % faţa de masa
pâinii fierbinţi, constituie 0,4-0,5. Pierderile din cauza neexactităţii masei unei unităţi de
pâine, în % faţă de masa aluatului, se calculează conform relaţiei [ 4, 8]:
Pun
g un Gal Pf Pal S prel S fer S c S aranj S usc Pfar Preb
(3.27)
100
unde: gun. – pierderi de la prelucrarea rebutului, % față de masa produselor fierbinți.
Tabelul 3.4 Date iniţiale pentru calcularea randamentului în pâinea „Полесский”, făina de
grâu de calitate superioară, m = 0,4 kg.
Date iniţiale pentru Pierderile şi scăzămintele
calcularea randamentului recalculate faţă de
Pierderile şi scăzămintele
în pâine randamentul în aluat
conform condiţiilor tehnologice
unitatea de
mărimea simbol mărimea
măsură
Randamentul în aluat Gal., % 168,35 - -
Pierderile de făină până la
Δgf.,% faţă de
prepararea aluatului la păstrarea în 0,1 Pf. 0,15
masa făinii
saci
Pierderile de făină şi aluat la Δgal.,% faţă de
0,06 Pal. 0,09
prelucrarea aluatului în cuve masa făinii
Scăzămintele de făină la gprel.,% faţă de
0,6 Sprel. 0,3
prelucrarea aluatului masa făinii
Scăzămintele de substanţe uscate
gfer.,% faţă de
la fermentare la prepararea 3,3 Sfer. 2,68
s.u. ale făinii
aluatului pe baza maia lichidă
gc.,% faţă de
Scăzămintele la coacere în cuptor 9,0 Sc. 24,77
masa aluat
Scăzămintele la aranjarea pâinii garanj.,% faţă
0,7 Saranj. 0,98
calde de masa pâinii
gusc.% faţă de
Scăzămintele la uscarea pâinii 4,0 Susc. 2,79
mp
gfar.,% faţă de
Pierderile de fărâmături şi rupturi 0,03 Pfar. 0,03
masa făinii
greb.,% faţă de
Pierderi la prelucrarea rebutului 0,02 Preb. 0,02
masa făinii
Pierderile din cauza neexactităţii gun.,% faţă de
0,5 Pun. 0,68
masei produselor masa pr. fierb.
Suma tuturor pierderilor şi
- - - 32,49
scăzămintelor față Gal
Randamentul calculat trebuie să fie mai mare decât cel planificat cu 0,5-1,5 %, ceea ce
demonstrează rezerve pentru economisirea resurselor materiale. În calculele ulterioare se foloseşte
randamentul planificat [4].
P h = 0,13 t/h;
gp = 135,0 % [22];
0,04⋅100
𝐹ℎ = = 0,02 𝑡⁄ℎ ;
162,0
Calculăm coeficientul de recalculare a reţetei pe faze (3.29, 3.30), unde l=30,0 kg/ 100 l
[31]:
30,0 380
E 114,0 ;
100
114
k cuv 1,14 .
100
Masa bucăței de aluat se calculează după formula (3.31):
0,065⋅100⋅100
𝐺𝑏/𝑎𝑙 = (100−15,0)⋅(100−2,0) = 0,kg;
Datele iniţiale pentru calcule sunt: consumul în % faţă de masa făinii a tuturor materiilor
pentru fiecare sortiment de produse - C, %. Consumul de făină în 24 ore ( F24 ), t [4, 8]:
F24 Fh (3.32)
unde: Fh – consumul de faină pentru coacerea pâinii, după formula 3.27, t/h
Pâine „Полесский”
Produsul Total, t
m = 0,4 kg
Consum de
făină în 24 Făina de grâu de cal. superioară 1,38 1,38
ore, t
Drojdie în % față de masa făinii. 2,0 -
comprimată în 24 ore, tone 0,0276 0,0276
în % față de masa făinii. 1,5 -
Sare
în 24 ore, tone 0,0209 0,0209
în % față de masa făinii. 3,0 -
Zahăr tos
în 24 ore, tone 0,04 0,04
în % față de masa făinii. 2,0 -
Margarină
în 24 ore, tone 0,0276 0,0276
Lapte în % față de masa făinii. 4,0 -
degresat praf în 24 ore, tone 0,055 0,055
S
F S ;
gK
(3.35)
unde: F cantitatea de făină în depozit, kg;
2
S – suprafaţa raftului, m (la aranjarea sacilor câte trei – 1,2; câte cinci – 1,9);
K – numărul de saci în raft;
g – masa unui sac, kg (g=50);
coeficientul ce include distanţa de trecere (pentru făină =1,85).
Suprafaţa necesară pentru păstrarea făinii de grâu de calitatea superioară și calitate I se
calculează conform relaţiei (3.35):
2,1⋅1000⋅1,9⋅1,85
𝑆𝑐𝑎𝑙. 𝑠𝑢𝑝. = = 3,7 m 2 ;
50⋅40
Sm
G m
; (3.36)
gm
0,14 10 3
Suprafaţa pentru margarină: S mm arg 0,35 m2;
400
0,83 10 3
Suprafaţa pentru lapte degresat praf: S mlapte 1,54 m2;
540
Suprafața totală a depozitului: Stot = 0,15+0,4+0,8+0,35+1,54= 3,24m2.
Pentru pregătirea soluţiei de sare am ales instalație tip СМПТ - 400, cu volumul 0,4 m3
(400l) [28].
Volumul capacităţilor pentru pregătirea suspensiei de drojdie (3.39):
0,092⋅1000⋅1,2
pentru 24 ore: 𝑉= = 276 l;
0,4
Alegem pentru pregătirea suspensiei de lapte praf emulsator „RHG”, cu volum 300 l, dotat
cu manta şi agitator [36].
N l. f .
F h
; (3.44)
Qh
Volumul buncărului de producţie trebuie să asigure lucrul neîntrerupt timp nu mai puţin de
2 ore, deci t = 2. Dacă depozitul de făină funcţionează în 2 ture, volumul buncărelor de producţie
poate fi mărit până la o rezervă de făină 8-12 h .
Durata de umplere a unui buncăr, min:
Vb f 60
ump.
Qh
(3.46)
unde: Vb - volumul unui buncăr, m 3;
ρf– densitatea făinii;
Qh – productivitatea pe oră a liniilor de făină, ce se ia cu 5-10 % mai mică decât
productivitatea cernătorului, t/h [4, 25].
Pentru liniile de producere cu acțiune discontinuă la locurile necesare de făină (maia, aluat)
alegem buncăr de producere БТ-1,5 (V=1,5 m3) [40].
Aluatul se prepară în malaxoare cu acţiune periodică. Fermentarea aluatului are loc în cuve.
Preventiv se aleg tipul utilajului pentru prepararea lor. Pentru aceasta se calculează numărul de
malaxoare.
Calcularea productivităţii malaxoarelor. Productivitatea malaxoarelor cu acțiune
periodică se determină conform formulei, kg/h:
60 V K
P ; (3.47)
t frăr t aux
unde: V- volumul camerei de malaxare (cuvei mobile), m3;
ρ – densitatea aluatului până la fermentarea iniţială, kg/m3 (1080...1100 kg/m3);
K – coeficientul de umplere a camerei de malaxare, (pentru cuve mobile K=0,3…0,6;
pentru cuve fixe K=0,4…0,85);
τfram - durata de frământare, min;
τaux - timpul necesar pentru operaţiile auxiliare, min.
Pentru calcularea numărului de malaxoare (n) necesare pentru frământarea maielei sau
aluatului, cantitatea de semifabricat (Ps/f) produs într-un min. se împarte la productivitatea
malaxorului (P, kg/h):
P
n ; (3.48)
Pteh
unde: Pteh este productivitatea malaxorului conform paşaportului tehnic.
Maiaua densă şi aluatul se prepară în malaxoare cu acţiune periodică. Fermentarea maielei
dense şi a aluatului are loc în cuve.
Numărul de cuve ( Chal ) ce se folosesc pentru a asigura productivitatea cuptorului pe oră,
cuve pe oră [4, 8, 25]:
Fh
C hal (3.49)
E
unde: Fh – consumul de făină pe oră, kg/h (3.28);
E - valoarea limita de şarjă a cuvei cu făină, kg (3.29).
q Vc
E ; (3.50)
100
unde: q – norma de încărcare a făinii pentru 100 l volum geometric al cuvei, kg;
Vc – volumul geometric al cuvei, l.
Ritmul de frământare pentru maia și aluat, min.:
60
Ral (3.51)
C hal
Dacă ritmul va fi mai mare decât cel permis ( Ral ) în calcule se foloseşte ritmul maxim
permis şi corespunzător se recalculează încărcarea cuvei cu făină, kg:
F R
Fh h al (3.52)
Ral
unde: C al.
h - suma tuturor cuvelor necesare;
fram.
Nm (3.56)
Ral
unde: fram. - durata de frământare a maielei și aluatului, min.
NT N m (3.57)
114 60
Fh 90 kg; C hal 90 1 cuvă; 60
Ral 60 60 min;
76 90 1
Durata de ocupație a cuvei la prepararea maielei și aluatului (3.54):
T (5 6) (240 90) 4 10 355 min.
355
Numărul de cuve necesare la prepararea maielei și a aluatului (3.53): Ch 6
60
cuve.
Numărul total de cuve necesare la producere (3.55): CT 6 6 0,1 7
cuve.
15+8
Numărul de malaxoare necesare la frământare (3.56): 𝑁𝑚 = = 2,3 ≈ 3
10
laxor.