FG
FG
2018 – CURS 1
CUPRINS CURS
1
[Link].2018 - Curs 2
I. NOTIUNI INTRODUCTIVE
2
Procesul tehnologic reprezinta ansamblul operatiilor tehnologice executate intr-o
anumita succesiune a procedeelor si echipamentelor tehnologice folosite pentru executarea unui
produs.
Structura procesului de productie poate fi analizata in trei moduri:
1) Componentele procesului de productie in functie de natura lor se pot clasifica in:
Procese de fabricatie a unor bunuri materiale;
Procese de executare a unor lucrari;
Procese de prestare a unor servicii.
2) In functie de modul in care omul participa la executarea actiunilor specifice procesului
de productie, in cadrul proceselor intalnim:
Procese de munca in care rolul principal pentru realizarea actiunilor specifice ii revine
omului;
Procese naturale in care obiectele supuse prelucrarii au parte de transformari fizice sau
chimice sub actiunea factorilor naturali fara interventia directa a omului (ex:
fermantarea branzeturilor).
3) Procesul de productie global se divide in mai multe procese partiale clasificate in
functie de modul in care acestea participa la realizarea produselor din obiectul de
activitate al organizatiei:
Procese directe, care participa in mod direct la obtinerea produselor din obiectul de
activitate al organizatiei;
Procese indirecte, care nu participa in mod direct, dar creeaza conditiile desfasurarii
normale a proceselor directe;
Procese complementare, care intregesc procesul de productie global.
Procesele directe:
De baza: au drept scop obtinerea produselor din portofoliul organizatiei. Detin ponderea
majoritata in cadrul procesului de productie global.
Pregatitoare, prelucratoare, de montaj, de finisare.
De asigurare a calitatii productiei: au drept scop executarea unor lucrari in vederea
verificarii sub raport/din punct de vedere calitativ, cantitativ si functional a produselor
obtinute.
3
Procese indirecte:
Procesele auxiliare: au drept scop executarea unor lucrari ce nu se incadreaza in
obiectul de activitate al organizatiei, dar care conditioneaza desfasurarea normala a
proceselor de baza: executarea modelelor, intretinerea si repararea utilajelor, obtinerea
diferitelor forme de energie.
Procese de servire a productiei: au drept scop prestarea unor servicii, care nu se
incadreaza in obiectul de activitate al organizatiei, dar conditioneaza desfasurarea
normala a proceselor de baza si a celor auxiliare: distributia formelor de energie pe
locurile de munca, transportul intern al materiilor prime in cadrul locurilor de munca,
depozitarea materiilor prime si/sau produselor in cadrul locurilor de munca.
Procesele de inovare a productiei: reprezinta actiuni referitoare la: modernizarea
utilajelor, pregatirea fabricatiei unor noi produse, introducerea unor noi tehnologii de
fabricatie, modernizarea operatiilor tehnologice etc.
Procesele complementare:
Procese anexe: acele procese care realizeaza operatii tehnologice asupra resturilor
ramase din procesele de baza (se numesc produse reziduale: rebuturi, deseuri, resturi
tehnologice) si le pregatesc in vederea valorificarii lor prin vanzare.
Procese de service: acele procese care realizeaza prestarea unor servicii post-vanzare
pe perioada de garantie la beneficiar.
Managementul productiei sau functiunii de productie este influentat intr-o mare masura
de tipurile de productie existente in cadrul organizatiei.
Tipul de productie reprezinta o stare functionala a unei organizatii sau a unei verigi de
productie a acesteia determinata de totalitatea factorilor tehnici si organizatorici care
caracterizeaza:
Marimea si stabilitatea nomenclatorului de produse;
Volumul productiei pe fiecare pozitie din nomenclator;
Specializarea/gradul de specializare al locurilor de munca, utilajelor din dotarea
locurilor de munca si executantilor care deservesc aceste utilaje;
Modul de deplasare al produselor intre locurile de munca.
4
In practica, se intalnesc trei tipuri de productie:
A) In masa;
B) In serie;
C) Individual.
A) Productia in masa
Conditia existentei acestui tip de productie este ca la fiecare loc de munca din structura
verigii de productie analizate sa se execute o anumita operatie tehnologica la un singur tip de
produs.
Din punct de vedere matematic, aceasta conditie este exprimata de urmatoarea relatie:
Q * nt ≥ Td ;
Q = cantitatea de produse de un anumit tip executata la fiecare loc de munca din cadrul
verigii de productie – in perioada considerata.
nt = norma de timp necesara prelucrarii unei unitati de produs din tipul respectiv, in
cadrul locului de munca in perioada analizata.
Td = fondul de timp disponibil de functionare al locului de munca in perioada
considerata.
Relatia semnifica faptul ca timpul necesar executarii cantitatii de produse Q dintr-un
anume tip asigura ocuparea completa a fondului de timp disponibil al locului de munca,
respectiv in perioada considerata.
Exista 2 situatii:
a) Q * nt = Td => Pentru executarea cantitatii de produse Q din tipul respectiv este
necesar un singur loc de munca dintr-un anume tip.
b) Q * nt > Td => Q * nt = Td * Nlm (Nlm = numarul de locuri de munca) => Pentru
executarea cantitatii Q sunt necesare mai multe locuri de munca de tipul respectiv.
5
Gradul de stabilitate in timp al nomenclatorului, volumului si structurii productiei este
foarte mare. Modificarile care apar de la un an la altul sau intre diferite perioade partiale
din timpul aceluiasi an sunt foarte reduse, uneori inexistente;
Specializarea locurilor de munca este in executarea unei anumite operatii tehnologice la
un singur fel de produs. Utilajele existente in cadrul acestor locuri de munca si
executantii care deservesc aceste utilaje au un grad ridicat de specializare pe produs;
Modul de deplasare al produselor intre locurile de munca este individual (bucata cu
bucata) in conditiile folosirii unor mijloace de transport cu deplasare continua de tipul
benzilor rulante.
6
[Link].2018 – CURS 3
7
perioade partiale din timpul aceluiasi an cresc semnificativ de la seria mare spre
seria mica.
4. Gradul de specializare: lipsa unei specializari depline a locurilor de munca,
utilajelor si executantilor care deservesc aceste utilaje datorita executarii de operatii
tehnologice la mai multe tipuri de produse. In cazul productiei in serie mare, locurile
de munca, utilajele si executantii au un grad redus de specializare pe produs, iar in
cazul seriilor mijlocii si mici au un caracter universal de policalificare.
5. Circulatia produselor: deplasarea produselor intre locurile de munca se realizeaza
pe lotul de productie sau de transport de marimi variabile in conditiile folosirii unor
mijloace de transport cu deplasare discontinua (ex: carucioarele)
8
5. Circulatia produselor: deplasarea produselor intre locurile de munca se realizeaza
numai pe loturi de productie cu marimi mici in conditiile folosirii unor mijloace de
transport cu deplasare discontinua. (Ex: carucioare)
Procesul tehnologic de executie al unui produs este caracterizat prin fluxul tehnologic
specific productiei.
Fluxul tehnologic evidentiaza drumul parcurs de materia/materiile prime care intra in
componenta produsului intre verigile de productie din cadrul organizatiei sau intre locurile de
munca din cadrul unei verigi de productie, de la prima si pana la ultima operatie din procesul
tehnologic al produsului respectiv.
Fluxurile tehnologice se clasifica in:
- Fluxuri generale, cand se urmaresc deplasarile materiilor prime la nivelul organizatiei
intre verigile de productie.
- Fluxuri partiale, atunci cand se urmaresc deplasarile materialelor in cadrul unei verigi
de productie intre locurile de munca.
9
[Link].2018 – CURS 4
3. Fluxuri tehnologice divergente. In care intra o singura materie prima (m) prelucrata
pe o linie de productie intermediara de unde rezulta un semifabricat (Sf) distribuit apoi pe linii
de productie diferite pentru a se obtine de pe fiecare linie cate un tip de produs (p1, p2, p3).
Ex: industria petrochimica
->->-> p1
-> m -> -> -> Sf ->->->-> p2
->->-> p3
4. Fluxuri tehnologice convergent-divergente. In care intra mai multe tipuri de materii
prime (m1, m2, m3) prelucrate primar pe linii de productie diferite de unde rezulta
componentele (c1, c2, c3) care se intalnesc pe o linie intermediara de productie destinata
obtinerii/realizarii unui produs intermediar (pi) distribuit apoi pe linii de productie diferite de
pe fiecare linie obtinandu-se cate un tip de produs (p1, p2, p3).
Ex: ciocolata
m1 -> 1 -> 2 -> 3 -> c1 - 14 – 15 – 16 -> p1
m2 -> 4 -> 5 -> 6 -> 7 -> c2 11 -> 12 -> 13 -> pi - 17 – 18 – 19 -> p2
m3 -> 8 -> 9 -> 10 -> c3 - 20 – 21 – 22 -> p3
10
3. Amplasarea locurilor de munca in ordinea impusa de succesiunea executarii
operatiilor din fluxul/procesul tehnologic dat sub forma liniilor de productie in flux;
4. Trecerea produselor de la un loc de munca la altul in mod continuu sau discontinuu
cu ritmul liber sau reglementat in raport cu gradul de sincronizare in timp a
executarii operatiilor;
5. Executarea in mod concomitent a operatiilor de pe toate liniile(locuri) de munca din
cadrul liniei de productie in flux;
6. Trecerea produselor de la un loc de munca la altul se realizeaza cu mijloace de
transport adecvate (ex: benzile transportoare cu viteza corelata cu marimea tactului
de productie);
7. Executarea in cadrul acelei forme de organizare a productiei in flux a unui tip/fel de
produs sau a mai multor feluri de produse asemanatoare din punct de vedere
constructiv si al procesului tehnologic.
11
b) Linii in flux polivalente (care prelucreaza mai multe tipuri de produse) specifice
productiei in serie mare:
- Daca pe linia de productie in flux se executa 3 tipuri de produse A, B, C pentru care
normele de timp de prelucrare sunt diferite, atunci pentru calculul tactului de productie
se va alege din cele trei tipuri produse un produs reprezentativ. Va fi produs reprezentativ
acela care se executa in cantitatea cea mai mare sau are norma de timp cea mai mare.
Nta ≠ ntb ≠ ntc
Nta > ntb, Nta > ntc => a produs semnificativ
QA > QB, QA > QC => a produs semnificativ
𝑇𝑑 × 60 × 𝐾 𝑛𝑡𝑏 𝑛𝑡𝑐
𝑇= ;𝑏 = ;𝑐 =
𝐴+𝑏 ×𝐵+𝑐 ×𝐶 𝑛𝑡𝑎 𝑛𝑡𝑎
nta,b,c – normele de timp pentru produsele A, B, C
QA,B,C – (A, B, C) cantitatile de produse de tipul A, B, C
K (minute)
- Daca pe linia in flux se executa 3 tipuri de produse A, B, C pentru care normele de timp
sunt egale (nta = ntab = ntc) relatia tactului este:
𝑇𝑑 × 60 × 𝐾
𝑇= − 𝑐𝑎𝑛𝑡𝑖𝑡𝑎𝑡𝑖
𝐴+𝐵+𝐶
2. Ritmul de lucru al liniei. Este o marime inversa tactului de productie si exprima
cantitatea de produse livrata de linie in unitatea de timp.
1 𝑐𝑎𝑛𝑡𝑖𝑡𝑎𝑡𝑒𝑎 𝑑𝑒 𝑝𝑟𝑜𝑑𝑢𝑠
𝑅= ;( )
𝑇 𝑢𝑛𝑖𝑡𝑎𝑡𝑒𝑎 𝑑𝑒𝑡𝑖𝑚𝑝
In functie de ritmul de lucru al liniei exista:
a) Linii de productie in flux cu ritm reglementat caracterizate prin faptul ca livreaza
pe unitatea de timp o anumita cantitate de produse bine determinata egala cu
marimea ritmului de lucru al liniei;
b) Linii de productie in flux cu ritm liber care livreaza cantitati variabile de produse
la intervale de timp neregulate.
3. Numarul locurilor de la fiecare operatie in parte si numarul total de locuri de
munca de pe linia in flux.
𝑡𝑖 ∑ 𝑡𝑖 𝐷𝑡
𝑁𝑙𝑚 𝑖 = ; 𝑁𝑡𝑙𝑚 = =
𝑇 𝑇 𝑇
ti = durata fiecarei operatii tehnologice
Dt = durata totala a operatiilor executate pe linia in flux
12
Exista doua situatii:
- Atunci cand duratele operatiilor i de executat in cadrul liniei sunt egale sau in raport
multiplu cu tactul de productie al liniei, atunci relatia de fundamentare a Nlmi ofera ca
rezultat un numar intreg astfel incat linia in flux va avea o functionare continua
sincronizata; pe baza acestei sincronizari produsele trec spre prelucrare la diferitele
operatii pe diferitele locuri de munca la intervale precise fara a exista timpi de
asteptare.
De asemenea, intrarea produselor pe linia in flux si iesirea lor dupa efectuarea operatiilor
se realizeaza la intervale de timp egale cu marimea tactului de functionare al liniei.
13
Exemplu: Se consideră o linie de producţie în flux cu 5 (cinci) operaţii tehnologice:
Operaţia 1 – 8 minute; se execută pe utilajele A.
Operaţia 2 – 3 minute; se execută pe utilajele B.
Operaţia 3 – 8 minute; se execută pe utilajele C.
Operaţia 4 – 5 minute; se execută pe utilajele D.
Operaţia 5 – 8 minute; se execută pe utilajele E.
Tactul de funcţionare al liniei este de 8 minute. Să se realizeze o sincronizare a liniei de
producţie în flux.
Varianta 1. Din analizarea datelor, putem propune ca executantul operaţiei a 2-a să fie
calificat şi pentru operaţia 4. Astfel, după ce execută operaţia a 2-a timp de 3 minute la utilajele
„B”, se deplasează la utilajul „D”, unde efectuează operaţia 4 – 5 minute şi revine la utilajul
„B” la operaţia 2.
t1 = 8 min t2 = 3 min t3 = 8 min t4 = 5 min t5 = 8 min
A B C D E
Op. I Op. II Op. III Op. IV Op. V
Varianta 2. Se execută atât operaţia 2, cât şi operaţia 4 pe utilajul „B” (posibil din punct
de vedere tehnic) de către executantul care lucrează la utilajul „B”. În acest fel, se eliberează
complet utilajul „D” şi executantul lui, asigurându-se o încărcare completă a locului de muncă
2.
t2 = 3 min
t1 = 8 min t3 = 8 min t5 = 8 min
t4 = 5 min
A B C E
Op. II
Op. I Op. III Op. V
Op. IV
14
5. Viteza de deplasare a produselor între locurile de muncă (este viteza benzii
transpoartoare)
̅
𝑑
𝑣= , (metri pe minut)
𝑇
Aplicaţie curs.
Pentru o linie de producţie în flux, se cunosc următoarele informaţii:
- producţia anuală (Q) care poate fi realizată în cadrul liniei este 70800 produse;
- la nivelul liniei se lucrează cu săptămână de lucru întreruptă în două schimburi a câte
8 ore şi 19 zile calendaristice întreruperi pentru repararea planificată utiljelor;
- în cadrul fiecărui schimb se înregistrează 2 întreruperi a 15 minute fiecare;
- distanţa dintre două locuri de muncă alăturate este de 1,5 metri. Locurile de muncă
sunt aşezate de o parte a benzii transportoare. (de o singură parte)
Tehnologia de fabricaţie cuprinde 5 operaţii cu următoarele durate:
𝑡1 - 3 minute
𝑡2 - 9 minute
𝑡3 - 6 minute
𝑡4 – 3 minute
𝑡5 – 9 minute
Să se fundamentaze parametrii de funcţionare ai liniei şi să reprezinte grafic primele
patru produse care ies de pe linia în flux. (Rezolvare foi)
15
[Link].2018 – CURS 6
16
In ambele situatii prezentate la calculul marimii capacitatii de productie se iau in
considerare numai utilajele care participa la procesul tehnologic (aflate in functionare).
- Atunci cand in veriga de productie se executa operatii tehnologice cu prepoderenta
manuale (montaj, asamblare) caracteristica dimensionala a verigii este data de marimea
suprafetei de productie care participa la procesul tehnologic.
2. Norma de utilizare intensiva in veriga de productie. Reprezinta cantitatea maxima de
produse obtinuta in unitatea de timp pe o unitate caracteristica dimensionala a verigii de
productie (pe un utilaj, pe m2 sau pe unitate de marime specifica). Norma de utilizare
intensiva reprezinta randamentul utilajelor (instalatiilor). Se poate determina in doua
situatii:
- La intrarea in functiune a utilajului (instalatiei) se determina pe baza caracteristicilor
tehnico-productive din documentatia de proiectare elaborata; aceasta valoare se inscrie
in fisa sau cartea tehnica a utilajului.
- Pe masura exploatarii utilajului, parametrii tehnici vor avea un nivel din ce in ce mai
scazut, astfel ca norma de utilizare intensiva a utilajului (instalatiei) va trebui sa fie
revizuit. Astfel avem 4 etape:
a) Se considera anul precedent ca an de baza ale carui realizari vor sta la baza
fundamentarii noii norme de utilizare intensiva;
b) Din anul de baza se alege o luna calendaristica pentru care s-a obtinut cea mai mare
valoare a volumului productiei de catre utilajul/instalatia respectiva;
c) Din luna respectiva de aleg 10 zile consecutive pentru care s-au obtinut realizari de varf
in acea luna (cel mai mare volum de productie);
d) Se face o medie aritmetica a acestor valori si se compara cu rezultatele unor instalatii
de acelasi tip existente in alte organizatii.
In acest fel se alege norma de utilizare intensiva.
3. Norma de utilizare extensiva a verigii de productie. Reprezinta fondul de timp maxim
disponibil de functionare a verigii de productie pentru perioada de determinare a
capacitatii de productie. Spre deosebire de fondul de timp disponibil de functionare a
verigii, fondul de timp maxim disponibil de functionare reflecta cele mai mari
posibilitati de functionare zilnica a utilajelor sau suprafetelor din veriga de productie.
𝑇𝑚𝑑 = (𝑇𝑛 − 𝑇̅𝑟 ) × 𝑛𝑚𝑠 × 𝑑𝑠 − 𝑇̅𝑜𝑡
𝑇𝑛 – Fondul de timp nominal al perioadei respectie (zile lucratoare)
𝑇̅𝑟 – timp mediu de intreruperi pt reparatii planficate (zile lucratoare)
𝑛𝑚𝑠 – nr maxim al schimburilor de functionare a verigii de productie intr-o zi lucratoare (3)
17
𝑑𝑠 - (8 ore) durata unui schimb
𝑇̅𝑜𝑡 – timpul mediu pt opriri tehnologice programate (ore)
Atunci cand in veriga de productie se lucreaza cu saptamana intrerupta:
𝑇𝑛 = 𝑇𝑐 − 𝑇𝑠 ; c – calendaristic, s – sarbatori
Daca in veriga de productie regimul de lucru este cu saptamana neintrerupta:
𝑇𝑛 = 𝑇𝑐
Caracterul de medie pentru Timpul de reparatii si de opriri tehnologice apare deoarece
in componenta verigii de productie pot exista utilaje care au durate diferite pentru astfel de
opriri.
∑𝑚
𝑗=1 𝑇𝑟𝑗 × 𝑁𝑢𝑗 ∑𝑚
𝑗=1 𝑇𝑜𝑡𝑗 × 𝑁𝑢𝑗
𝑇̅𝑟 = ; 𝑇̅𝑜𝑡 = , 𝑢𝑛𝑑𝑒:
∑𝑚𝑗=1× 𝑁𝑢𝑗 ∑𝑚
𝑗=1× 𝑁𝑢𝑗
18
[Link].2018 – CURS 7
19
Locuri de munca unde exista utilaje caracterizate de o norma de timp sau norma de
productie:
1
𝐶𝑝 = 𝑁𝑢 × 𝑇𝑚𝑑 × ; 𝐶𝑝 = 𝑁𝑢 × 𝑇𝑚𝑑 × 𝑛𝑝
𝑛𝑡
𝑛𝑡 – timpul normat unitar necesar prelucrarii unei unitati de produs (norma de timp);
𝑛𝑝 – productia normata unitara in veriga de productie.
Locuri de munca unde utilajele existente sunt caracterizate de o marime fizica specifica
si o norma de utilizare intensiva:
𝐶𝑝 = 𝑀𝑓𝑡 × 𝑇𝑚𝑑 × 𝑁𝑢𝑖
𝑀𝑓𝑡 – marimea fizica specifica totala asociata utilajelor existente in veriga de productie;
𝑁𝑢𝑖 – norma de utilizare intensiva caracteristica utilajelor din veriga.
2. Locuri de munca specializate tehnologic (se executa mai multe tipuri de produse):
In cazul locurilor de munca specializate tehnologic calculul marimii capacitatii de
productie se face pe baza unui produs considerat reprezentativ.
a) Locuri de munca unde utilajele sunt caracterizate de o norma de timp sau de
productie:
Etape de calcul:
1. Se considera produs reprezentativ produsul care indeplineste conditia:
𝑄𝑖 × 𝑛𝑡𝑖 = 𝑚𝑎𝑥 => 𝑝𝑟𝑜𝑑𝑢𝑠 𝑟𝑒𝑝𝑟𝑒𝑧𝑒𝑛𝑡𝑎𝑡𝑖𝑣 => 𝑛𝑡𝑟, 𝑟=𝑟𝑒𝑝𝑟𝑒𝑧𝑒𝑛𝑡𝑎𝑡𝑖𝑣
1
𝑄𝑖 × = max => 𝑝𝑟𝑜𝑑𝑢𝑠 𝑟𝑒𝑝𝑟𝑒𝑧𝑒𝑛𝑡𝑎𝑡𝑖𝑣 => 𝑛𝑝𝑟
𝑛𝑝𝑖
20
2. Se calculeaza coeficientii de echivalenta a produselor reale cu produs
reprezentativ:
𝑛𝑡𝑖 𝑛𝑝𝑖
𝐶𝑖 (𝑡) = ; 𝐶𝑖 (𝑝) =
𝑛𝑡𝑟 𝑛𝑝𝑟
3. Se transforma cantitatea de produse reale in cantitate de produs reprezentativ:
1
𝑄𝑖𝑒 = 𝑄𝑖 × 𝐶𝑖 (𝑡) ; 𝑄𝑖𝑒 = 𝑄𝑖 ×
𝐶𝑖 (𝑝)
4. Se insumeaza si se calculeaza totalul productiei reprezentative:
𝑛
∑ 𝑄𝑖𝑒
𝑖=1
21
[Link].2018 – CURS 8
22
5) In cazul existentei unor deficite de capacitate de productie se calculeaza productia
posibila la nivelul organizatiei data de marimea capacitatii de productiei existenta in
veriga cu cea mai mica marime a capacitatii de productie.
6) Se calculeaza gradul de utilizare a productiei posibile si gradul de utilizare a capacitatii
de productie la nivelul organizatiei.
Caiet - rezolvare
23
Curs 9 (27.04.2018)
Indicatorii folosirii capacitatii de productie
24
4. Indicatorul Gradul de utilizare al productiei posibile
𝑃𝑝𝑟𝑒𝑣
GuPpos = ∗ 100
𝑃𝑝𝑎𝑠
Planul de incarcare a utilajului este un document care contine indicatori grupati in
doua categorii:
a) Indicatori care provin din date statistice:
- volumul productiei fabricate
- normele de timp pe produs
- timpul disponibil de utilizare a unui utilaj
- timpul disponibil pe total utilaj
- coeficientul de indeplinire a normelor de timp
- numarul de utilaje existente in veriga de productie
b) Indicatori a caror marime rezulta prin prelucrarea indicatorilor din prima grupa:
- Numarul utilajelor necesare realizarii productiei
- Timpul necesar pentru realizarea productiei
- Excedent/Deficit de timp; Excedent/Deficit de utilaje
25
Problema:
Intr-o firma, produsul P este obtinut prin procesul de fabricatie in 3 verigi (V1, V2,
V3). In V1 se obtine semi-fabricatul S1, in V2 se obtine semi-fabricatul S2, iar in V3 se
asambleaza cele doua semi-fabricate (S1, S2), rezultand produsul P. Productia prevazuta
anual este 45.000 bucati. Procesul de productie se realizeaza pe sarje la o grupa de 15 utilaje
cu functionare continua (3 schimburi a 8 ore). Timpul de reparatii este de 20 zile
lucratoare/an.
Greutatea materiilor prime (Gp) introduse la o incarcare a utilajului este de 10 tone
materie prima, iar durata de elaborare a unei sarje (Ds) este de 6 ore. Coeficientul de
transfomrare a materiei prime in semi-fabricat S1 este 0,8.
In V2, procesul se desfasoara la o grupa de 10 utilaje ce functioneaza cu saptamana
intrerupta, 2 schimburi a 8 ore, 400 de ore/an intreruperi pentru raparatii planificate. Productia
orara a unui utilaj este de 5 bucati/ora
Pentru V3 se cunoaste capacitatea de productie de 164.000 bucati P. V3 este veriga
conducatoare
Coeficientii de consum specific sunt:
N1 = 1,5 t S1/buc S2
N2 = 4 Buc S2/buc P
a. Sa se calculeze gradul de utilizare a CP in V1
b. Sa se elaboreze balanta CP la nivelul firmei
c. Sa se calculeze productia posibila, gradul de utilizare a Ppos si gradul de utilizare a CP
la nivelul firmei.
Rezolvare pe caiet
26
Curs 10 (04.05.2018)
VII/VIII. Fundamentarea costului unitar al produselor
27
c) Cheltuieli de desfacere (acolo unde au o valoare semnificativa, doar la firmelel mari)
- Cheltuieli cu incarcarea si expedierea produselor de la locul de executie pana la locul
de predare catre clienti
- Salariile personalului care desfasoara aceste activitati si contributiile aferente acestor
salarii
- Cheltuieli de ambalare a produselor, prezenta la targuri/expozitii, publicarea de
materiale promotionale
28
Cheltuieli de desfacere semnificative => Cost unitar = Cost de productie/ pe produs +
cheltuieli generale de administratie/pe produs + cheltuieli de desfacere/pe produs
Aplicatie:
In verigile V1 si V2 ale unei firme se executa 3 tipuri de produse: P1, P2, P3. Pentru
produsul P1 se cunosc urmatoarele:
- m1 = norma de consum 100kg/buc pret aprovizionare 385 u.v./kg,
- m2 = norma de consum 75kg/buc pret aprivizionare 270 u.v./kg
Materiale recuperabile:
- Cantitate rezultata = 3kg/buc si pret aprovizionare 90 u.v/ kg
Salarii directe:
- V1 = timp normat 35 ore/buc; salariu tarifat = 260 u.v. /ora
- V2 = timp normat 57 ore/buc; salariu tarifat = 320 u.v. /ora
CAS si Protectie Sociala = 30%
- Pret de vanzare antecalculat = 171.000 u.v./buc
Pentru cele 2 verigi si pe ansamblul firmei se cunosc:
- Cheltuieli indirecte de productie: V1 = 1.108.000 u.v.; V2 = 1.375.000 u.v.
- Total salarii directe: V1 = 588.000 u.v.; V2 = 1.300.000 u.v.
- Cheltuieli generale de administratie: 1.140.000 u.v.
- Cost de productie al intregii productii fabricate: 57.000.000 u.v.
Sa se determine nivelul profitului antecalculat pe unitatea de produs P1.
P1
Materii prime – m1: 100*385 = 38.500 u.v./produs; m2: 75*270 = 20.250 u.v./produs
Materii recuperabile: 3*90 = 270 u.v./prod
Salarii directe: V1: 35h * 260 = 9.100 u.v./prod V2 = 37*320 = 18.240 u.v./prod
CAS + Prot Sociala: 30% * 9100 = 2.730 uv/prod 30% * 18.240 = 5472 u.v./prod .
Chelt directe = 38.500 + 20.250 – 270 + 9.100 + 18.240 + 2.730 + 5472 = 94.022
uv/prod
1.108.000
K1V1 = = 1,88
588.000
1.375.000
K1V2 = = 1,05
1.300.000
Cheltuieli indirecte de productie/pe produs:
V1 = 1,88 * 9.100 = 17.108 u.v./prod
V2 = 1.05 * 19.240 = 19.152 u.v./prod
V1 + V2 = 17.108 + 19.152 = 36.260 u.v./prod
29
Curs 11 (11.05.2018)
VI. Activitatea de întreţinere şi reparare a utilajelor
În timpul funcţionării, utilajele sunt supuse unui proces permanent de uzură care
influenţează caracteristice şi performanţele tehnico-economice ale utilajelor, având influenţă şi
asupra realizării producţiei în cantitatea şi calitatea cerută / dorită. Apare astfel nevoia aplicării
unei activităţi de întreţinere şi reparare a utilajelor. Principala lucrare care stă la baza acestei
activităţi este reparaţia definită ca o lucrare de înlăturare a defecţiunilor constate în funcţionarea
normală a utilajului în scopul scopul evitării ieşirii din funcţiune a utilajului înainte de termen.
Activitatea de întreţinere şi reparaţie se bazează pe două sisteme:
1. Sistemul de întreţinere şi reparaţii pe baza constatărilor;
2. Sistemul preventiv planificat.
Sistemul pe baza constatărilor este un sistem mai puţin complex care
presupune verificarea permanentă a stării tehnice a utilajelor de către un lucrător de specialitate
pentru a se putea constata starea de funcţionalitate a utilajului. Informaţiile obţinute se vor
înscrie într-o fişă tehnică proprie fiecărui utilaj.
Avantajul acestei metode este că firma cunoaşte din timp utilajele care vor intra
în reparaţie putând să-şi planifice realizarea producţiei pe restul utilajelor rămase în funcţiune.
Dezavantajul metodei constă în faptul că nu se poate elabora un plan de reparaţii pe o perioadă
de timp mai mare de un an cu consecinţe negative asupra încheierii contractelor cu furnizorii
de piese de schimb.
30
b) metoda după revizie care presupune efectuarea unor revizii în vederea stabilirii stării
tehnice a utilajului; conform acestei metode, intervenţiile tehnice care se aplică utilajului sunt
gradate din punct de vedere al complexităţii lor.
- supravegherea şi întreţinerea zilnică a utilajelor;
- revizia tehnică;
- reparaţia curentă;
- reparaţia capitală.
Supravegherea şi întreţinerea zilnică a utilajului se realiează de către
lucrătorul de la locul de muncă respectiv sau de către un specialist în această activitate şi
presupune: supravegherea utilajului pe baza fişei lui de funcţionare şi întreţinere, precum si
operaţii de curăţare, reglare şi ajustare.
Revizia tehnică reprezintă o lucrare de inspectare a utilajului, prin care se
urmăreşte determinarea stării lui tehnice în vederea stabilirii reparaţiilor care trebuie efectuate:
reparaţia curentă de gradul I, reparaţia curentă de gradul II şi reparaţia capitală.
- revizia tehnică nu presupune înlocuirea de piese şi subansamble uzate.
Reparaţia curentă reprezintă o lucrare tehnică efectuată periodic în vederea
înlăturării uzurii prin înlocuirea pieselor sau subansamblelor uzate. (acestea pot fi reparate,
recondiţionate sau înlocuite). În cadrul acestei reparaţii se pot executa şi operatii de curăţare a
utilajului, precum şi recondiţionarea stratului de protecţie prin vopsire.
În funcţie de complexitatea lucrărilor efectuate, durata de timp dintre două
reparaţii şi costul pieselor şi subansamblelor înlocuite (costul reparaţiei), reparaţia curentă poate
fi de gradul I sau de gradul II.
Reparaţia capitală se efectuează la expirarea unui ciclu de funcţionare a
utilajului. În principal are drept scop menţinerea caracteristicilor iniţiale tehnico – productive
ale utilajului în scopul ameliorării stării lui de uzură. În cadrul acestei reparaţii se înlocuiesc
piesele şi subansambele uzate, dar pot avea loc şi lucrări de modernizare a utilajului.
În afara reparaţiilor cuprinse în sistemul preventiv planificat, un utilaj mai poate
suferi următoarele reparaţii:
1. reparaţii accidentale care se efectuează la intervale de timp nedeterminate
datorită scoaterilor neprevăzute din funcţiune a utilajelor, ca urmare a unei întreţineri şi utilizări
necorespunzătoare.
31
2. reparaţii de renovare, se efectuează asupra utilajelor care au trecut prin mai
multe reparaţii capitale şi au un grad ridicat de uzură. (în cadrul acestor reparaţii se pot efectua
lucrări de modernizare a utilajelor)
3. reparaţii de avarie, au loc asupra utilajelor care au suferit deteriorări datorită
unor calamitati naturale (incendii, cutremure, inundaţii).
Elaborarea planului de întretinere şi reparare a utilajelor are la bază anumite
elemente:
• durata ciclului de reparaţie reprezintă intervalul dintre două reparaţii capitale;
• durata dintre două reparatii reprezintă mărimea intervalului de timp (în ore de
funcţionare a utilajului) dintre două reparaţii de acelaşi fel.
• structura ciclului de reparaţii, numărul, felul şi eşalonarea în timp a intervenţiilor
aplicate utilajului.
• timpul de staţionare în reparaţie (în zile lucrătoare).
Cunoscând durata dintre două reparaţii şi structura ciclului de reparaţii, se poate
realiza eşalonarea calendaristică în timp a intervenţiilor tehnice planificate.
Planul de întreţinere şi reparaţii se bazează pe faptul că toate intervenţiile tehnice
de un anumit grad le conţin pe cele de grad inferior.
32
Curs 12 (18.05.2018)
Activitatea de transport intern la nivelul organizaţiei
D V
eriga
33
- pendular bilateral, atunci când mijlocul de transport pleacă încărcat de la
depozit cu materii prime pe care le lasă la veriga de producţie de unde încarcă produse şi semi-
fabricate întorcându-se la centrul de expediţie (depozit) cu încărcătură.
Figura 2.
34
proces care prezintă cele mai mari avantaje din punct de vedere economic. Un criteriu în
stabilirea variantei optime este indicatorul costul tehnologic.
Costul tehnologic reprezintă suma cheltuielilor care depind de o variantă tehnologică.
Aceste cheltuieli se împart în:
- cheltuieli variabile care sunt acele cheltuieli care se modifică direct proporţional cu
mărimea cantităţii de producţie fabricată (cu materii prime, materiale auxiliare directe, salariile
directe, contribuţii la salarii directe).
- cheltuieli convenţional constante sau fixe sunt cele care nu-şi modifică volumul
proporţional cu canitatea de producţie fabricată (iluminat şi încălzit cladiri, materiale de
întreţinere şi curăţenie în cladiri, amortizare clădiri, salariile personalului de servire, economic,
administrativ, de conducere şi contribuţii la aceste salarii).
Costul tehnologic unitar se exprimă prin următoarea relaţie:
𝐶𝑐
𝐶𝑡𝑢 = 𝑉 +
𝑁
𝐶𝑐2 − 𝐶𝑐1
𝑉1 − 𝑉2 =
𝑁𝑐𝑟
𝐶𝑐2 − 𝐶𝑐1
𝑁𝑐𝑟 =
𝑉1 − 𝑉2
35
- intervalul dintre două reparaţii de acelaşi fel este:
- pentru 𝑅𝑘 – 14 zile.
- în structura ciclului de reparaţii, data terminării felul şi numărul ultimei reparaţii în
𝑑𝑟𝑡 ∙ 𝑛
𝑇𝑖 = [ + 𝑡𝑠𝑖 ] ∙ 𝐾𝑐
𝑛𝑠 ∙ 𝑑𝑠
𝑡𝑠𝑖 – timp total de staţionare în reparaţii anterioare
365
𝐾𝑐 = = 1,43
365 − (52 ∗ 2 + 6)
1000 ∙ 1
𝑇1 = [ + 0] ∙ 1,43 = 89 𝑧𝑖𝑙𝑒 → 𝑅𝑡
2∙ 8
1000 ∙ 2
𝑇2 = [ + 1] ∙ 1,43 = 180 𝑧𝑖𝑙𝑒 → 𝑅𝑐1
2∙ 8
1000 ∙ 3
𝑇3 = [ + (1 + 5)] ∙ 1,43 = 276 𝑧𝑖𝑙𝑒 → 𝑅𝑡
2∙ 8
1000 ∙ 4
𝑇4 = [ + (1 + 5 + 1)] ∙ 1,43 = 367 𝑧𝑖𝑙𝑒 → 𝑅𝑐1
2∙ 8
36
De baza De plan
Indicator / an
XI XII I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Nr. zile
12 31 31 28 31 30 31 30 31 31 30 31 30 31
calendaristice
Nr. zile
12 43 74 102 133 163 194 224 255 286 316 347 377 408
calendaristice
Felul
Rt Rc1 Rt Rc1
intervenţiei
37