FMEA- FAILURE MODE & EFFECTS
ANALYSIS
Termenul FMEA provine de la acronimul din limba englez pentru Failure Mode
and Effects Analysis, respectiv Analiza Modului de Defectare i a Efectelor. n limbile
romn i francez se utilizeaz i acronimul AMDE.
Analiza modurilor de defectare i a efectelor acestora (FMEA) este o metod de
analiz a defectrilor poteniale ale unui produs sau proces, n vederea elaborrii unui
plan de msuri ce au ca scop prevenirea acestora i creterea nivelului calitativ al
produselor, proceselor de munc i a mediilor de producie.
Se pleac de la elemente, pentru a determina triplete Cauz - Mod - Efect.
n figura urmtoare se prezint relaia dintre originea i detectarea defectelor n
timpul ciclului de fabricaie al unui produs.
Fig. 1.1. Originea defectelor n cadrul ciclului de fabricaie a unui produs
[Link] FMEA
Tehnicile FMEA au fost dezvoltate iniial de armata SUA. Astfel,
procedura militar MILP1629 din 1949 era intitulat "Procedures for Performing a
Failure Mode Effects and Criticaly Analysis" (Procedur pentru Analiza Modului de
Defectare, a Efectelor i Criticalitii) i a fost utilizat ca o tehnic de evaluare a
fiabilitii i a efectelor defectrilor echipamentelor militare. Cu toate acestea, primele
aplicaii notabile ale tehnicilor FMEA sunt legate de dezvoltarea impresionant a
industriei aerospaiale de la jumtatea anilor '60.
ncepnd din 1987, Organizaia Internaional pentru Standardizare (ISO) a
lansat seria de standarde ISO 9000. Cerinele acestor standarde au impus ca
organizaiile s-i dezvolte sisteme pentru managementul calitii, orientate ctre
satisfacerea clienilor. n SUA, cele trei mari firme productoare de autovehicule,
Chrysler, Ford i General Motors au dezvoltat la nceputul anilor '90 o serie de
standarde echivalente, din seria QS 9000, n scopul standardizrii sistemelor calitii.
n conformitate cu prescripiile standardelor QS 9000, organizaiile trebuie s utilizeze
metode avansate de planificare a calitii produselor, care includ modelele FMEA
pentru produs i proces, i de asemenea s dezvolte planuri de control.
Elementele FMEA sunt elementele care sunt identificate i analizate n cursul
aplicrii tehnicilor FMEA. Acestea sunt constituite din: funcii, moduri de defectare,
cauze, efecte, controale i aciuni.
[Link] de FMEA
FMEA este orientat ctre:
produs-proiect;
produs-proces;
mijloc de munc/utilaj sau sistem
FMEA produs-proiect permite urmrirea i analiza produselor nc din stadiul de
proiectare, ncercnd s evidenieze care sunt defectele posibile i implicaiile acestora
asupra utilitii produsului final.
FMEA produs-proces permite validarea tehnologiilor de realizare a unui produs,
astfel nct s fie asigurat o fabricaie eficient a acestuia.
FMEA mijloc de munc/utilaj este focalizat pe analiza mijloacelor de producie, n
scopul diminurii numrului de rebuturi, a ratei de detectare i creterii fiabilitii i
disponibilitii.
Derularea FMEA const n a inventaria modul de detectare a slbiciunilor
componentelor i evaluarea efectelor asupra ansamblului de funciuni a sistemului, i de ai
analiza cauzele.
[Link] FMEA
Fiind o metod de analiz critic, FMEA are obiective extrem de clare, orientate spre:
determinarea punctelor slabe ale unui sistem tehnic;
cutarea cauzelor iniiatoare ale disfuncionalitii componentelor;
analiza consecinelor asupra mediului, siguranei de funcionare, valorii produsului;
prevederea unor aciuni corective de nlturare a cauzelor de apariie a defectelor;
prevederea unui plan de ameliorare a calitii produselor i mentenanei;
determinarea necesitilor de tehnologizare i modernizare a produciei;
2
creterea nivelului de comunicare ntre compartimente de munc, persoane, nivele
ierarhice.
[Link] n care se impune aplicarea expres a unei analize FMEA
produse la care se impune un nivel ridicat de securitate;
lansarea unui nou tip de produs sau de proces;
implementarea unei noi tehnologii;
evaluarea probabilitii de apariie a defectrilor, n cazul unor componente importante
din punct de vedere al siguranei ansamblului;
adaptarea produselor unor noi condiii de utilizare;
schimbarea seriilor de fabricaie;
produse sau procese cu probleme de calitate.
Prin aplicarea acestei metode se micoreaz riscul apariiei defectrilor n
proiectarea i realizarea produselor. Pe aceast baz se asigur reducerea costurilor n toate
etapele spiralei calitii n proiectare, printr-o mai bun reflectare a cerinelor
clienilor n calitatea concepiei, n aprovizionare, prin evitarea unor probleme generate
de selecionarea necorespunztoare a furnizorilor, n producie, prin prevenirea punctelor
critice, n domeniul service-ului, prin reducerea reclamaiilor clienilor.
[Link] metodei FMEA
Pentru a aplica metoda de analiz a defectrilor poteniale ale unui produs sau
proces, trebuie foarte bine cunoscut funcionarea sistemului analizat sau s se dispun de
mijloacele potrivite pentru a procura informaiile necesare de la cei care le dein.
Actorii metodei:
Iniiatorul: Este persoana sau serviciul care are initiaiva de a declana studiul i de a
alege subiectul analizei.
Decidentul: Este persoana cu responsabilitate din ntreprindere, care are puterea de a
exercita o alegere definitiv. Aceasta va lua deciziile finale referitoare la cost, calitate i
termene.
Aceste prime dou persoane nu au n general competene tehnice precise.
Animatorul: Este garantul metodei, organizatorul activitii grupului. Precizeaz
ordinea de zi a ntlnirilor, conduce reuniunile, asigur secretariatul i urmrirea avansului
studiului. Adeseori, este o persoan din exteriorul firmei, sau cel putin exterioar
compartimentului n cauz, pentru a putea anima membrii grupului.
3
Grupul de analiz: 2 pn la 5 persoane, responsabile i competente, avnd bune
cunotine despre sistemul studiat i care ar putea aduce informaiile necesare analizei (nu
se poate discuta dect despre ceea ce se cunoate bine). n funcie de studiu, vor fi:
- personal al serviciului de mentenan;
- personal al compartimentului de asigurare a calitii;
- operatori de producie;
- membrii ai birourilor de proiectare;
- experi ai domeniului studiat.
Total : 5 pn la 8 persoane.
[Link] aplicrii FMEA
Identificarea funciilor produsului (procesului) analizat
n cazul aplicrii FMEA de produs, se identific funciile produsului, sau
componentei luate n considerare. n raport cu aceste funcii sunt evideniate defectrile
poteniale, evalundu-se gravitatea (criticitatea) lor. Se stabilesc apoi cauzele defectrilor i
msurile care trebuie luate pentru a preveni apariia lor.
Aplicarea FMEA de proces presupune, ntr-o prim etap, descrierea funciilor
procesului.
Plecnd de la aceste funcii sunt identificate defectrile poteniale i evideniate etapele
critice ale procesului. Se stabilesc msurile corective necesare pentru evitarea apariiei
defectrilor.
Analiza defectrilor const n inventarierea tuturor defectrilor posibile ale
produsului, componentei sau procesului, i n stabilirea modurilor de defectare. Aceasta se
realizeaz, de regul, de ctre specialiti, dar se poate apela, n unele situaii, la grupe de
lucru, valorificnd experiena dobndit n domeniul respectiv de membrii grupului
(lucrtori din ntreprindere). Modurile de defectare pot fi multiple: deformare, uzur,
ruptur, coroziune, flambaj, etc.
Evaluarea efectelor i importanei (criticitii) defectrilor
Defectrile sunt, de regul, evaluate prin prisma a dou criterii: probabilitatea de
apariie (A) i probabilitatea de detectare (D), care se exprim utiliznd aceeai scar de
notaie.
Cuantificarea acestor probabiliti depinde de tipul produsului sau procesului
analizat. n evaluarea importanei (criticitii) defectrilor este necesar respectarea
urmtoarelor reguli generale:
importana unei defectri este aceea pentru toate cauzele poteniale ale defectrilor;
4
defectrile care genereaz aceleai efecte vor avea aceeai importan;
pentru diferite cauze ale unei defectri, probabilitile A i D pot fi diferite;
defectarea care are cea mai mare probabilitate de a fi identificat de client va fi notat cu
punctajul maxim (10 puncte).
Evaluarea importanei defectrilor se realizeaz utiliznd scara de notaie. Pe
baza probabilitilor A si D, i a importanei I, se determin coeficientul de risc CR, prin
relaia:
CR = A * D * I
Acest coeficient ia valori ntre 0 i 1000. n general, se consider c sunt necesare msuri
pentru prevenirea defectrilor poteniale, atunci cnd coeficientul de risc CR este mai mare
de 100.
Tabelul 1.1. Evaluarea importanei defectrilor (I), n cazul aplicrii
FMEA de produs sau proces
Criterii generale de avaluare a importanei defectrilor
Defectri deosebit de grave, care afecteaz sigurana produsului/procesului
Defectri grave, care vor fi n mod cert detectate de client, necesitnd
operaiuni de remediere
Defectri de gravitate medie, care vor fi detectate de client, genernd acestuia
insatisfacii
Defectri neimportante, care vor fi numai n mic msur reclamte de client
Defectri care nu vor fi, probabil, sesizate de client
Punctaj
9,10
7,8
4,5,6
2,3
1
Pentru a stabili n ce msur sunt necesare msuri de mbuntire, n funcie de
valorile A, D i I, se poate lua n considerare tabelul urmtor:
Tabelul 1.2. Evaluarea necesitii msurilor de mbuntire (orientare general)
A
1
1
1
1
10
10
10
10
D
1
1
10
10
1
1
10
10
I
1
10
1
10
1
10
1
10
Descriere
Cazul ideal (scop)
n mod sigur situaia se afl sub control
Defectarea nu afecteaz pe client
Defectarea ar putea afecta pe client
Defectarea mai frecvent, n mod cert va fi detectat de client
Defectarea mai frecvent, ar putea sa-l afecteze pe client
Defectarea mai frecvent, de mare importan
Situaie total necorespunztoare
[Link] FMEA
- mbuntirea calitatii, fiabilitii i siguranei unui produs/proces;
- mbuntirea imaginii i competitivitii firmei;
5
Msuri
Nu sunt necesare
Nu sunt necesare
Nu sunt necesare
Sunt necesare
Sunt necesare
Sunt necesare
Sunt necesare
Sunt necesare
- Creterea satisfaciei consumatorului;
- Reducerea timpilor de dezvoltare i costurile;
- Colectarea informaiilor pentru a reduce eecurile i defectrile
viitoare;
- Reducerea potenialelor probleme de garanie;
- Identificarea timpurie i eliminarea potenialelor defecte;
- Accentuarea prevenirii problemelor;
- Minimizarea modificrilor trzii ce ar putea fi aduse produsului/procesului, precum i
costurile aferente.
[Link] riscului n FMEA
Din cele prezentate pn acum, rezult c monitorizarea coeficientului de risc (CR)
este principala metod de evaluare a riscului n FMEA. Utilizarea CR este mai nti de
toate o aciune de natur preventiv, mai degrab dect o aciune de natur corectiv. Toate
aciunile aplicate n FMEA, trebuie s conduc, n final, la reducerea CR i deci la
reducerea riscului. Toate aceste elemente se asambleaz ntr-un proces de management al
riscului.
Procesul pentru managementul riscului n FMEA are urmtoarele etape:
[Link] caracteristici:
n aceast etap sunt identificate i sunt descrise funciile FMEA i caracteristicile
de proiectare sau de proces, precum i cerinele pe care aceste funcii trebuie s le
realizeze.
[Link] moduri de defecare:
Pentru fiecare funcie identificat, se descriu modurile de defectare poteniale.
[Link] riscuri:
Riscurile sunt asociate iniial efectelor pe care modurile de defectare poteniale pot
s le genereze. Rezult o prim evaluare cantitativ a riscului, prin stabilirea unui nivel de
severitate.
4. Identificare cauze:
Cauzele poteniale ale defectrii sunt analizate n relaia cauz mecanism de
defectare. Rezultatele evalurii sunt cuantificate prin nivelul de apariie a acestor cauze.
[Link] risc:
n studiile FMEA de produs sau de proces, riscul este prioritizat, n general, prin trei
nivele: risc ridicat (R), risc mediu (M) i risc sczut (S). n ecuaia riscului este considerat
i factorul de control al produsului sau procesului, care determin nivelul de detecie al
defectrilor i n final numrul de prioritate risc.
6
[Link] risc i aplicare aciuni corective sau preventive:
Aceast ultim etap a unui ciclu, care se reia pe diferite nivele i momente de timp,
const n aplicarea aciunilor corective i preventive stabilite pentru responsabilii de produs
sau proces i apoi prin evaluarea rezultatelor obinute i a riscului rezident, adic a
nivelului de risc rmas n sistem dup aplicarea aciunilor corective i preventive.
Schema de proces pentru managementul riscului n FMEA este prezentat n figura
1.2.
Fig. 1.2. Managementul riscului n FMEA
Relaia dintre clasificarea calitativ a riscului n FMEA i clasificarea cantitativ
furnizat de numrul de prioritate risc este dat n Tabelul 1.3. Se observ c nivelul de
risc minim sau sczut, este asociat cu un numr de prioritate risc inferior valorii 40, riscul
moderat este considerat pentru o valoare a CR mai mic de 100, n timp ce pentru valori ale
CR mai mari ca 100, se consider c riscul are un nivel ridicat. Aceste valori (40 i 100)
sunt desigur valori stabilite n practic de majoritatea utilizatorilor i se bazeaz pe
experien. De exemplu, valoarea 100 corespunde unor valori medii de 4, 5 i 5 pentru
nivelele de severitate, apariie i detecie discutate anterior, ceea ce explic ntr-un fel
alegerea valorilor menionate.
Tabelul 1.3. Clasificarea riscului n FMEA
Clasificarea calitativ
Clasificare cantitativ
Risc sczut (S)
CR 40
Risc mediu (M)
41 CR 100
Risc ridicat (R)
CR > 100
Pe baza valorilor de mai sus, considernd toate funciile i caracteristicile unui
anumit produs sau toate procesele de realizare ale acestuia, putem s construim o
histogram sau un linie de tendin a zonelor de risc, n care pe abscis avem trei zone,
corespunztoare clasificrii riscului, iar pe ordonat frecvena nregistrat pentru
numrul de prioritate risc al caracteristicilor analizate, considernd clasele 1 40, 41
100, 101 200, 201 300, , 901 1000.
Frecvena CR
n figura 1.3. sunt reprezentate zonele de risc i frecvena de apariie a CR
pentru un anumit proces, sub forma unui grafic liniar, pentru a evidenia forma
distribuiei. Se observ c modelul statistic ce poate fi considerat pentru acest caz este
unul de tip exponenial negativ, respectiv cele mai multe caracteristici sunt n zona de
risc sczut (codificat S), un numr mai redus n zona de risc mediu sau moderat
(codificat M), iar n zona de risc ridicat (codificat R), pe msur ce CR crete, se
afl din ce n ce mai puine caracteristici ale procesului.
Dup aplicarea aciunilor corective i studiul formei distribuiei frecvenei
valorilor CR pentru stadiul optimizat al procesului, modelul exponenial negativ
poate continua s apar, dar cu creterea valorilor n zonele de risc (S) i (M) i
reducerea semnificativ a caracteristicilor situate n zona (S). Obiectivul final ideal al
aciunilor de management al riscului n FMEA este situarea tuturor caracteristicilor
procesului n zona de risc minim (S).
Valori CR
Figura 1.3. Zonele de risc i valorile NPR
Cap. II. Studii de caz
[Link] vehiculului XEBRA (maina electric hibrid, cu
propulsare hidraulic) folosind FMEA
ZAP, productorul american de automobile electrice, a lansat un nou model de autocamion
electric, pentru flotele care au nevoie de o rat mare de ncrcare: XEBRA, o main electric hibrid, cu
propulsare hidraulic.
Ceea ce este diferit la XEBRA, n comparaie cu celelalte maini electrice, este sistemul
hidraulic de propulsare, care face ca eficiena vehiculului s creasc.
Agenia pentru Protecia Mediului (EPA), o agenie guvernamental din S.U.A., este interesat
de mbuntirea eficienei vehiculelor electrice prin integrarea unui sistem hidraulic de propulsare,
mpreun cu componentele electrice. S-a observat scderea eficienei la mainile electrice, de la
90% la 60%, n timpul acceleraiei. Adugnd sistemul hidraulic unei maini electrice Xebra,
bateriile acesteia nu vor mai fi suprasolicitate n timpul acceleraiei, iar per total, eficiena vehiculului
va crete. De aceea, s-au fcut numeroase studii i teste, pentru ca acest tip de propulsare s poat fi
montat pe Xebra.
Fig. 2.1. Maina electric hibrid Xebra, cu propulsare hidraulic
Sponsorul acestui proiect este EPA, fondat n 1970, cu scopul de a impune legile federale de
reducere a polurii i, totodat, de a implementa diverse programe pentru prevenirea polurii.
Dei vehiculele electrice au emisii reduse de gaze toxice, sunt foarte neeficiente. Bateriile sunt
fcute ca s suporte o presiune constant, ns n timpul acceleraiei, vehiculele necesit presiuni mari
pentru perioade de timp scurte, ceea ce nu numai c reduce eficiena bateriilor, dar totodat, scade
durata de via a acestora.
Reprezentanii EPA sunt de prere c adugarea unui sistem hidraulic vehiculelor poate fi un
element-cheie pentru reducerea polurii aerului i pentru a scdea dependena de combustibilii fosili.
Xebra este o main electric mic, cu 3 roi, clasificat de lege ca motociclet. Roile din
spate ale mainii sunt propulsate de un motor electric de 72 voli, cu un randament de 5 CP. ase
baterii mari, de cte 12V, asigur puterea motorului, n timp ce o baterie mai mic, tot de 12V, asigur
puterea pentru instrumentele de sub capota vehiculului. Viteza maxim pe care o atinge Xebra este de
56 km/h, si poate rula aproximativ 36 km fr ca bateriile s necesite ncrcare. Aceste valori relativ
mici se datoreaz acceleraiei sczute i solicitrii bateriilor n timpul propulsrii. Implementarea
9
sistemului hidraulic va mri acceleraia i va face ca eficiena bateriilor s creasc.
Specialitii care au lucrat la realizarea noului model Xebra s-au concentrat pe modificarea
design-ului mainii, pentru a permite ca noul sistem de propulsare s poat fi instalat, i pe instalarea
unora dintre componentele necesare sistemului hidraulic. Componentele instalate au fost acumulatorii
laterali, valvele, motorul, pompa, senzorii i pompa cu umplere lent.
A fost realizat un tabel FMEA pentru evaluarea modificrilor adugate vehiculului Xebra. Acesta
include toate componentele importante ale sistemului hidraulic, precum i design-ul.
Mai nti, au fost determinate toate componentele de design i modalitile n care fiecare s-ar
putea defecta. Importana, probabilitatea de apariie i probabilitatea de detectare au fost notate pe o
scar de la 1 la 10. O importana mare indic un efect major pe care defectarea l-ar putea avea asupra
componentei respective. O probabilitate de apariie mare nseamn c probabilitatea ca un defect s
apar este mare, iar o probabilitate de defectare ridicat arat c defectul va fi uor de detectat.
Numerele obinute n analiza FMEA au fost estimate pe baza cunotinelor experilor
companiei.
Importana, probabilitatea de i probabilitatea de detectare sunt utilizate pentru a
apariie
calcula coeficientul de risc. Acele componente care au un coeficient de risc ridicat vor fi acelea care
vor fi mbuntite, pentru ca n final, CR s fie ct mai mic.
Componentele cu cel mai mare coeficient de risc s-au dovedit a fi ndoirea balamalelor, din
cauza supra-ncrcrii, scurgerilor de fluid din mbinrile hidraulice i din cauza slbirii mbinrilor n
timp. Aciunile recomandate au fost utilizate pentru e reduce valoarea coeficientului i,
de risc totodat, pentru a scdea probabilitatea defectrilor acestor componente.
Pentru balamale, cea mai ngrijortoare modalitate de defectare a fost ruperea. Efectele
poteniale ale unei astfel de defectri ar putea rni utilizatorul, sau ar putea aduce stricciuni mari
componentelor hidraulice. Importana acestor incidente a fost notat ca fiind foarte ridicat, deoarece
presiunile mari ale fluidelor din sistem i greutatea carcasei camionului ar putea cauza pagube majore.
Exist numeroase modaliti de defectare dac apare o ruptur. Principalele cauze sunt
curbarea datorit ndoirii, uzura datorat numeroaselor ncrcri i lrgirii crpturilor, materialul se
poate ndoi din cauza suprancrcrii, instalarea necorespunztoare. Defectele cu probabilitatea cea
mai mare de apariie sunt uzura datorat numeroaselor ncrcri i instabilitatea, n timp ce defectul cu
probabilitatea cea mai mic de apariie este curbarea. Toate aceste mecanisme de defectare sunt
controlate i prevenite prin analiza forei balamalelor, teste de durabilitate i adugarea unor elemente
pentru o susinere mai bun.
Montajele hidraulice i ele un punct important n cadrul analizei. Aceste montaje
au fost
conecteaz toate componentele hidraulice, astfel c cele mai ngrijortoare modaliti de defectare
sunt scurgerile, coroziunea i slbirea mbinrilor montajelor n timp. Importana acestor defectri
este moderat, deoarece unul dintre efectele lor este doar scderea eficienei sistemului, care nu este la
fel de grav ca o problem de siguran a utilizatorului. Dac presiunea mare a fluidelor poate s fie
periculoas pentru om, o scurgere nu ar putea fi fatal pentru utilizator, i nici nu va avea un impact
major asupra celorlalte componente. Unele defectri ale montajelor hidraulice pot fi puse pe seama
firelor avariate i a pieselor cu margini ndoite, sau mai ales, instalrii necorespunztoare a acestora.
Probabilitatea de apariie a acestor elemente este mare doar dac n timpul montrii i instalrii
lipsete atenia i nu sunt luate msuri de precauie. Cele mai bune msuri de prevenie a acestor
defectri sunt examinarea montajelor n timpul montrii, precum i folosirea unei pompe pentru a
10
verifica dac exist scurgeri n ntregul sistem, dup instalare. Scurgerile sunt uor de detectat pentru
c sunt vizibile, ns nu se poate spune acelai lucru despre coroziune, care este destul de greu de
detectat nainte de eventualele defectri. n plus, pentru prevenirea acestor defectri, este recomandat
manevrarea corespunztoare a montajelor, precum i folosirea unui cuplu de torsiune n timpul
montrii, pentru ca montajele s fie ndeajuns de bine strnse.
11
Tabelul 2.1. Analiza ZAP
Componente
Funcii/scop
Acumulator lateralsus
Stocare fluide
la presiune
mare
Motor
Pompa de frn
Transforarea
energiei
fluidelor n
energie
mecanic
Presurizare
fluide
Efectul defectrii
Felul
defectrii
Scurgeri
Reducerea
de fluid
eficienei
Scurgeri
Pierderea
presiunii/funciilor
de azot
Reducerea
eficienei
Rupere
Pericol pentru
utilizator
Blocarea
Reducerea
pistonului
eficienei
Scurgeri
Reducerea
de fluid
eficienei
Guri
Reducerea
eficienei
Blocaj
Oprirea
funcionrii
Scurgeri
de fluid
Guri
Blocaj
Balamale
Susinerea
carcasei
Rupere
Reducerea
eficienei
Reducerea
eficienei
Oprirea
vehiculului
Pericol pentru
utilizator i pentru
celelalte
componente
Cauzele defectrii
Controale/Teste
Recomandri
CR
Lrgirea unei
crpturi
Lrgirea unei
crpturi
Lrgirea unei
crpturi
ncrcare ciclic
Inspecia
fabricantului
Inspecia
fabricantului
Inspecia
fabricantului
Inspecia
fabricantului
Examinare fizic
72
126
54
10
90
Nu trebuie forat
168
20
Adugarea de fluid
n sistem
Adugarea unei
sistem de ventilaie
-
24
112
112
20
24
Msurarea
temperaturii
-
Adugarea de fluid
n sistem
Adugarea unei
sistem de ventilaie
-
112
10
140
Analiza forei
Teste de durabilitate
10
160
Analiza forei
Teste de durabilitate
10
60
Slbirea mbinrilor
Bule de aer n fluid
Supranclzire
Lipirea
componentelor
interne
Slbirea mbinrilor
Bule de aer n fluid
Supranclzire
Lipirea
componentelor
interne
Curbarea datorit
ndoirii
Uzur din cauza
multiplelor ncrcri
i lrgirii crpturilor
15
Verificarea
pompei de mn
Verificare
Msurarea
temperaturii
Verificarea
pompei de mn
Verificare
Acumulator lateraljos
Canal hidraulic
Montaj hidraulic
Senzori de frn/
acceleraie
Stocare fluide
la presiune
mic
Transportare
fluid
Conectarea
componentelor
Punerea n
micare a
sistemului
Scurgeri
de fluid
Intrarea
aerului n
sistem
Coroziune
Reducerea
eficienei
Reducerea
eficienei
Scurgeri de fluid
Scurgeri
de fluid
Ruperi
Reducerea
eficienei
Pericol pentru
utilizator
Coroziune
Scurgeri de fluid
Scurgeri
de fluid
Coroziune
Reducerea
eficienei
Scurgeri de fluid
Slabire n
timp
Scurgeri de fluid
Scurtcircuit
Circuit
deschis
Acionarea
continu a
sistemului
Nicio acionare
asupra sistemului
Materialul se ndoaie
din cauza
suprancrcrii
Necentralizare din
cauza instalrii
necorespunztoare
Instabilitate din cauza
ncrcturii
neechilibrate
Slbirea mbinrilor
Dop de aerisire prost
instalat
Degradarea
materialului
Slbirea mbinrilor
Presiunea este mai
mare dect poate
susine canalului
Degradarea
materialului
Fire avariate i
margini strmbe
Degradarea
materialului
Fire avariate i
margini strmbe
Strngere insuficient
n timpul instalrii
Contact permanent
ntre metale
Defectarea firelor din
cauza uzurii
Analiza forei
Teste de durabilitate
10
240
Examinare fizic
10
100
Analiza forei
10
40
Verificarea
pompei de mn
Verificare
Folosirea unui cuplu
de torsiune
-
20
36
Inspecia
fabricantului
Verificarea
pompei de mn
Msurarea
presiunii
10
40
Folosirea unui cuplu
de torsiune
Adugarea unor
elemente de
siguran
-
20
10
40
10
40
Manevrare
corespunztoare
-
180
10
40
Manevrare
corespunztoare
Folosirea unui cuplu
de torsiune
-
180
32
72
128
Inspecia
fabricantului
Examinare fizic
Inspecia
fabricantului
Examinare fizic
Verificarea
pompei de mn
Testare cu
voltmetrul
Testare cu
voltmetrul
13
[Link] fiabilitii rulmenilor prin metoda FMEA
n cazul rulmenilor, complexitatea analizei rezult nu din structura produsului, care este
relativ simpl (inele, corpuri de rostogolire, colivii, elemente de etanare) ci din varietatea
fenomenelor tipice de deteriorare i multitudinea cauzelor care le pot genera.
Pentru efectuarea analizei fiabilitii rulmenilor este necesar cunoaterea i luarea n
considerare a condiiilor de funcionare i a modalitilor de defectare ale acestora.
Condiiile de funcionare pot fi nglobate n sistemul mecanic al rulmenilor dac acetia sunt
considerai ca fiind sisteme alctuite din cinci elemente convenionale, respectiv:
- material i tehnologie,
- montaj (i piese conjugate),
- sarcin (i mod de aplicare),
- ungere,
- mediu.
n ceea ce privete modurile de defectare ale rulmenilor, pentru o analiz de fiabilitate pot fi
luate n considerare urmtoarele:
- oboseal,
- uzare abraziv,
- uzare adeziv,
- corodare chimic,
- corodare prin contact,
- deformare plastic,
- fisurare, spargere,
- supranclzire,
- erodare electric.
n urma prelucrrii informaiilor privind rulmenii ca sisteme alctuite din elementele
convenionale prezentate, funciile acestora i modurile de defectare posibile n condiii de funcionare
date (mediu contaminat cu particule solide), n cadrul unui colectiv de specialiti, a rezultat analiza
sintetizat n tabelul 2.5.
Tabelul 2.2. Tabelul de importan
Efect
Punctaj
Hazardat fr
avertizare
Hazardat
cu avertizare
Foarte mare
Mare
Moderat
Redus
Foarte redus
Minor
Foarte minor
Inexistent
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
Tabelul [Link] ratei de apariie
Probabilitatea de
Punctaj
defectare
Foarte mare:
10
defectarea este
9
aproape inevitabil
Mare: defectri
8
repetate
7
Moderat: defectri
6
ocazionale
5
4
Redus: defectri
3
relativ puine
2
Foarte mic:
defectarea este
1
improbabil
Tabelul 2.4. Tabelul de detecie
Detecie
Incertitudine
absolut
Foarte puin
probabil
Puin probabil
Foarte redus
Redus
Moderat
Medie
Mare
Foarte mare
Aproape sigur
Punctaj
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
14
Tabelul 2.5. Tabel centralizator FMEA RULMENEI - MEDII CONTAMINATE
Mod de
Efecte
Cauze
defectare
poteniale
ale
defectrii
poteniale
potenial
1. OBOSEAL
Zgomot,
vibraii,
Element
convenional
1.1. Material i
tehnologie
nclzire
ale defectrii
Controale
curente
A
(Prevenire/
Detecie)
Aciuni
D CR
corective
1.1.1. Compoziie chimic
necorespunztoare
Analiz material 4
64
Schimbare material
1.1.2. Puritate
necorespunztoare
Analiz material 4
64
Schimbare material
1.1.3. Fisuri n semifabricat
Analiz
semifabricat
64
Schimbare
semifabricat
1.1.4. Tratament termic
necorespunztor
Analiz piese
dup tratament
termic
64
Verificare i corectare
proceduri tratament
termic
1.1.5. Prelucrri mecanice
necorespunztoare
Msurare
dimensiuni i
abateri
64
Verificare i corectare
proceduri prelucrare
mecanic
Detensionare
interoperaii
1.2. Montaj i
piese
conjugate
1.2.1. Montaj incorect
1.2.2. Impuriti
1.2.3. Ajustaj prea strns
1.2.4. Rigiditate prea mic
Aspectare
rulment i piese
conjugate
64
Refacere montaj
4 128
Curire, nlocuire
lubrifiant
Msurare
dimensiuni
rulment i piese
conjugate
192
Prelucrare piese
conjugate
Verificare
rigiditate piese
conjugate
192
Modificare
configuraie sau
material piese
conjugate
1.2.5. Abateri de form
2
Msurare
abateri de form
piese conjugate
96
Schimbare piese
conjugate
1.2.6. Abateri de la
coaxialitate
Msurare
abateri piese
conjugate
128
1.3. Sarcin i
mod de
aplicare
1.3.1. Sarcin normal
Verificare
ncrcare
96
1.3.2. Sarcin prea mare
288
Reducere sarcin sau
alegere alt rulment
1.4. Ungere
1.4.1 Lubrifiant
Verificare
ncrcare
Analiz
lubrifiant
128
Curire, nlocuire
lubrifiant
Analiz
lubrifiant
320
Curire, nlocuire
lubrifiant
1.4.3. Lubrifiant insuficient 10
Verificare
cantitate
lubrifiant
320
Suplimentare
lubrifiant
1.5.1. Particule solide
10
Analiz
lubrifiant
320
Curire, nlocuire
lubrifiant,
mbuntire etanare
1.5.2. Ap, ageni corosivi
Analiz
lubrifiant
256
Curire, nlocuire
lubrifiant,
mbuntire etanare
1.5.3. Cldur
Msurare
temperatur
112
Eliminare surs de
cldur
mbuntire rcire
lagr
necorespunztor
1.4.2. Lubrifiant degradat
1.5. Mediu
10
Aliniere piese
conjugate
15
Tabelul 2.5. Tabel centralizator FMEA RULMENEI MEDII CONTAMINATE
(continuare)
Mod de
Efecte
Cauze
defectare
poteniale
ale
defectrii
poteniale
potenial
2. UZARE
ABRAZIV
3. UZARE
ADEZIV
Zgomot,
vibraii
Zgomot,
vibraii,
nclzire,
blocare
10
Element
convenional
ale defectrii
2.2. Montaj i
piese
conjugate
2.2.1. Impuriti
2.5. Mediu de
lucru
2.5.1. Particule solide
3.1. Material i
tehnologie
3.1.4. Tratament termic
necorespunztor
Controale
curente
A
(Prevenire/
Detecie)
Aciuni
D
CR
corective
Analiz
lubrifiant
96
Curire, nlocuire
lubrifiant,
mbuntire etanare
10
Analiz
lubrifiant
240
Curire, nlocuire
lubrifiant,
mbuntire etanare
Analiz piese
dup tratament
termic
80
Verificare i
corectare proceduri
tratament termic
3.1.5. Prelucrri mecanice
necorespunztoare
Msurare
dimensiuni i
abateri
80
Verificare i
corectare proceduri
prelucrare mecanic
Detensionare
interoperaii
3.2.1. Montaj incorect
Aspectare
rulment i piese
conjugate
80
Refacere montaj
3.2.2. Impuriti
Analiz
lubrifiant
160
Curire, nlocuire
lubrifiant
3.2.3. Ajustaj prea strns
Msurare
dimensiuni
rulment i piese
conjugate
240
Prelucrare piese
conjugate
3.2.6. Abateri de form
Msurare
abateri piese
conjugate
120
Schimbare piese
conjugate
[Link] de la
coaxialitate
Msurare
abateri piese
conjugate
160
Aliniere piese
conjugate
3. [Link] i
mod de
aplicare
3.3.4. Gocuri
Verificare
ncrcare
240
Eliminare ocuri sau
alegere alt rulment
3.3.6. Turaie prea mare
Verificare
tura+ie
160
Reducere turaie sau
alegere alt rulment
3.4. Ungere
3.4.1. Lubrifiant
necorespunztor
Analiz
lubrifiant
160
Curire, nlocuire
lubrifiant
3.4.2. Lubrifiant degradat
10
Analiz
lubrifiant
400
Curire, nlocuire
lubrifiant
3.4.3. Lubrifiant insuficient
10
Verificare
cantitate
lubrifiant
400
Suplimentare
lubrifiant
3.5.1. Particule solide
10
Analiz
lubrifiant
400
Curire, nlocuire
lubrifiant,
mbuntire etanare
Analiz
lubrifiant
320
Curire, nlocuire
lubrifiant,
mbuntire etanare.
Msurare
temperatur
240
Eliminare surs de
cldur,
mbuntire rcire
lagr
3.2. Montaj i
piese
conjugate
3.5. Mediu
3.5.2. Ap, ageni corosivi
3.5.3. Cldur
16
Tabelul 2.5. Tabel centralizator FMEA RULMENEI MEDII CONTAMINATE
(continuare)
Mod de
defectare
potenial
4.
5.
Efecte
poteniale
ale
defectrii
Zgomot,
CORODAR vibraii
E CHIMIC
Zgomot,
CORODAR
vibra+ii
E PRIN
CONTACT
[Link] Zgomot,
E
vibra+ii
PLASTIC
Element
convenional
I
4.4. Ungere
Cauze
poteniale
ale defectrii
4.4.1. Lubrifiant
necorespunztor
4.4.2. Lubrifiant degradat
Controale
curente
(Prevenire/
Detecie)
Aciuni
D
CR
corective
Analiz
lubrifiant
96
Curire, nlocuire
lubrifiant
10
Analiz
lubrifiant
240
Curire, nlocuire
lubrifiant
Curire, nlocuire
lubrifiant,
mbuntire etanare
4.5. Mediu
4.5.2. Ap, ageni corosivi
Analiz
lubrifiant
192
5.2. Montaj i
piese
conjugate
[Link] prea larg
Msurare
dimensiuni
rulment i piese
conjugate
64
Refacere ajustaj
[Link] prea mic
Verificare
rigiditate piese
conjugate
96
Modificare
configuraie sau
material piese
conjugate
5.2.6. Abateri de form
Msurare
abateri piese
conjugate
48
Schimbare piese
conjugate
5. 3. Sarcin i
mod de
aplicare
5.3.5. Vibraii
Msurare
vibraii
96
Eliminare vibraii sau
reproiectare lagr
6.1. Material i
tehnologie
[Link] chimic
necorespunztoare
Analiz material 4
48
Schimbare material
6.2. Montaj i
piese
conjugate
6.2.1. Montaj incorect
Aspectare
4
rulment i piese
conjugate
48
6.2.2. Impuriti
Analiz
lubrifiant
96
6.2.3. Ajustaj prea strns
Msurare
6
dimensiuni
rulment i piese
conjugate
144
Prelucrare piese
conjugate
6. 3. Sarcin i
mod de
aplicare
6.3.2. Sarcin prea mare
Verificare
ncrcare
216
Reducere sarcin sau
alegere alt rulment
3.3.4. Gocuri
Verificare
ncrcare
144
Eliminare ocuri sau
alegere alt rulment
6.5. Mediu
6.5.1. Particule solide
Analiz
lubrifiant
240
Curire, nlocuire
lubrifiant,
mbuntire etanare
10
Refacere montaj
Curare, nlocuire
lubrifiant
17
Tabelul 2.5. Tabel centralizator FMEA RULMENEI MEDII CONTAMINATE
(continuare)
Mod de
Efecte
defectare
poteniale
ale
defectrii
potenial
Element
convenional
I
10
7. FISURARE, Zgomot,
SPARGERE vibraii,
blocare
Cauze
poteniale
ale defectrii
7.1. Material i
tehnologie
Controale
curente
(Prevenire/
Detecie)
Aciuni
D
CR
corective
7.1.1. Compoziie chimic
necorespunztoare
Analiz material 4
80
Schimbare material
7.1.2. Puritate
necorespunztoare
Analiz material 4
80
Schimbare material
7.1.3. Fisuri n semifabricat
Analiz
semifabricat
80
Schimbare
semifabricat
7.1.4. Tratament termic
necorespunztor
2
Analiz piese
dup tratament
termic
80
Verificare i
corectare proceduri
tratament termic
7.1.5. Prelucrri mecanice
necorespunztoare
Msurare
dimensiuni i
abateri
80
Verificare i
corectare proceduri
prelucrare mecanic
Detensionare
interoperaii
7.2.1. Montaj incorect
4
Aspectare
rulment i piese
conjugate
80
Refacere montaj
7.2.2. Ajustaj prea strns
6
Msurare
dimesiuni
rulment i piese
conjugate
240
Prelucrare piese
conjugate
7.2.3. Rigiditate prea mic
Verificare
rigiditate piese
conjugate
240
Modificare
configuraie sau
material piese
conjugate
7. 3. Sarcin
i mod de
aplicare
7.3.4. Gocuri
Verificare
ncrcare
240
Eliminare ocuri sau
alegere alt rulment
8.2. Montaj i
piese
conjugate
8.2.3. Ajustaj prea strns
6
Msurare
dimensiuni
rulment i piese
conjugate
192
Prelucrare piese
conjugate
8. 3. Sarcin
i mod de
aplicare
8.3.6. Turaie prea mare
Verificare
turaie
128
Reducere turaie sau
alegere alt rulment
8.4. Ungere
8.4.1. Lubrifiant
necorespunztor
Analiz
lubrifiant
128
Curire, nlocuire
lubrifiant
8.4.2. Lubrifiant degradat
10
Analiz
lubrifiant
320
Curare, nlocuire
lubrifiant
8.4.3. Lubrifiant insuficient
10
Verificare
cantitate
lubrifiant
320
Suplimentare
lubrifiant
8.4.4. Exces de lubrifiant
Verificare
cantitate de
lubrifiant
128
Redozare lubrifiant
8.5. Mediu
8.5.3. Cldur
Msurare
temperatur
192
Eliminare surs de
cldur sau
mbuntire
rcire lagr
9.5. Mediu
9.5.4. Curent electric
Verificare
trecere curent
electric
96
Eliminare surs de
curent sau izolare
rulment
7.2. Montaj i
piese
conjugate
8. SUPRANCLZIRE
9. ERODARE
ELECTRIC
nc(lzire
Zgomot,
vibraii
Avnd n vedere c modurile de defectare sunt caracteristice rulmentului (ansamblului) i nu
elementelor convenionale, numai cauzele fiind asociate cu acestea, coloana privind elementele a fost
inserat naintea coloanei cu cauzele poteniale ale defectrii.
18
Tabelul 2.5 este valabil pentru orice fel de rulment, exceptnd coloanele I, A, D i CR,
valorile acestor indicatori fiind dependeni de condiiile de funcionare ale rulmentului, respectiv de
locul de utilizare al acestuia.
Pentru rulmenii de uz general utilizai n medii contaminate cu particule solide (lgruirea
rolelor transportoarelor cu band), valorile pentru I, A, D i respectiv CR sunt cele prezentate n
tabelul 2.5.
Se poate constata c diferitele cauze poteniale de defectare, au diferite grade de risc. Aeznd
n ordinea descresctoare a punctajelor CR, cauzele poteniale de defectare se pot evidenia cele care
comport cel mai mare grad de risc. Avnd n vedere c oricare dintre aceste cauze, dac se produc,
conduc inevitabil la defectarea rulmentului, identificarea cauzelor cu cel mai mare grad de risc
nseamn i identificarea modului de defectare cu cele mai mari posibiliti de apariie. Acestea sunt
prezentate n tabelul 2.6.
Elementele convenionale care prezint cauzele cu cel mai mare grad de risc, n ordinea
descresctoare a riscului, sunt prezentate n tabelul 2.7. Modurile de defectare cu cel mai mare grad de
risc, n ordinea descresctoare a riscului sunt date n tabelul 2.8. n ambele cazuri s-a luat n
considerare riscul cu punctaj maxim.
Tabelul 2.6. Cauzele poteniale de defectare cu cel mai mare grad de risc
Nr.
crt.
1
3
4
5
CR
Cauzele poteniale de defectare
400
(3.4.2) Lubrifiant degradat
(3.4.3) Lubrifiant insuficient
(3.5.1) Particule solide
(1.4.2) Lubrifiant degradat
(1.4.3) Lubrifiant insuficient
(1.5.1) Particule solide
(3.5.2) Ap, ageni corosivi
(8.4.2) Lubrifiant degradat
(8.4.3) Lubrifiant insuficient
(1.3.2) Sarcin prea mare
(1.5.2) Ap, ageni corosivi
(2.5.1) Particule solide
(3.2.3) Ajustaj prea strns
(3.3.4) Gocuri
(3.5.3) Cldur
(4.4.2) Lubrifiant degradat
(6.5.1) Particule solide
320
288
256
240
(7.2.3) Ajustaj prea strns
(7.2.5) Rigiditate prea mic
(7.3.4) Gocuri
Element
convenional
Ungere
Mod de defectare
Uzare adeziv
Mediu
Ungere
Oboseal
Mediu
Mediu
Ungere
Uzare adeziv
Supranclzire
Sarcin
Mediu
Mediu
Montaj
Sarcin
Mediu
Ungere
Mediu
Oboseal
Oboseal
Uzare abraziv
Uzare adeziv
Corodare chimic
Deformare
plastic
Fisurare, spargere
Montaj
Sarcin
Tabelul 2.7. Ordonarea dup gradul de risc a elementelor convenionale
Nr.
crt.
1-2
3
Element convenional
Ungere - Mediu
Sarcin
CR
400
288
19
Montaj
240
Tabelul 2.8. Ordonarea dup gradul de risc a modurilor de defectare
Mod de defectare
Nr.
crt.
1
Uzare adeziv
2-3 Oboseal Supranclzire
4-5-6-7 Uzare abraziv Corodare
chimic -Deformare plastic
Fisurare, spargere
CR
400
320
240
Se constat c modurile de defectare cele mai probabile pentru cazul funcionrii n medii
contaminate cu particule solide, sunt:
uzarea adeziv (griparea, blocarea) i
oboseala de contact i supranclzirea.
Totodat, se poate observa c elementele convenionale cele mai susceptibile de a provoca
defectarea rulmenilor n cazul funcionrii n medii contaminate cu particule solide, sunt:
ungerea, mediul i
sarcina.
2.3. Studiul FMEA pentru un proces de aplicare a unui strat de parafin de protecie pe n
interiorul uii unui autovehicul n cadrul procesului de asamblare a caroseriei
Operaia de aplicare a unui strat de parafin de protecie pe n interiorul uii unui autovehicul
n cadrul procesului de asamblare a caroseriei are ca scop protejarea mpotriva coroziunii a
suprafeelor interioare ale uii i se realizeaz cu ajutorul unui dispozitiv special (un pistol) de
acoperire cu parafin.
Pentru aceast funcie a procesului au fost identificate un mod de defectare potenial i efectele
potenial ale defectrii, respectiv a realizrii necorespunztoare a operaiei de protecie prin acoperire
cu parafin. Punctajul de severitate acordat a fost 7, corespunztor unui efect mare, considerndu-se
c nivelul de performan al procesului este necorespunztor.
n continuare au fost identificate un numr de 4 cauze poteniale de defectare, care au
fost cuantificate din punct de vedere al apariiei. Au fost definite sistemele de control pentru fiecare
cauz specificat i s-au acordat punctajele de detecie, rezultnd numerele de prioritate risc
pentru stadiul iniial de analiz FMEA.
Clasificarea riscurilor n stadiul iniial, a pus n eviden 3 cauze cu risc ridicat (R) i o
cauz cu risc sczut (S). n stadiul optimizat dup aplicarea i evaluarea aciunilor corective, s-au
nregistrat dou cauze de defectare cu risc mediu (M) i 2 cauze cu risc sczut (S). Histograma
cauzelor de defectare n funcie de CR, n stadiul iniial i n stadiul optimizat, este redat n
figura 2.2.
20
Figura 2.2. Histograma cauzelor de defectare n funcie de CR
Aplicnd pentru exemplul nostru zonele de risc discutate anterior, rezult o imagine a
procesului n stadiul optimizat, acum toate caracteristicile avnd un CR sub 100, procesul
situndu-se n zonele de risc mediu i sczut, ceea ce denot o mbuntire a performanelor.
Figura 2.3. Zonele de risc ale procesului
21
22