UNIVERSITATEA ȘTEFAN CEL MARE SUCEAVA
FACULTATEA DE ȘTIINȚE ECONOMICE ȘI ADMINISTRAȚIE PUBLICĂ
SPECIALIZAREA: CONTABILITATE, AUDIT SI EXPERTIZA CONTABILA,
AN I
Portofoliu la disciplina
Contabilitate Aprofundată
2016
Cuprins
Clasa 1........................................................................................................................................
107. Diferenţe de curs valutar din conversie...........................................................................
108. Interese care nu controlează............................................................................................
109. Acţiuni proprii.................................................................................................................
105. Rezerve din reevaluare....................................................................................................
103. Alte elemente de capitaluri proprii................................................................................
117. Rezultatul reportat.........................................................................................................
14. Câştiguri legate de vânzarea sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii..............
1411. Câştiguri legate de vânzarea instrumentelor de capitaluri proprii...............................
1412. Câştiguri legate de anularea instrumentelor de capitaluri proprii...............................
Clasa 2......................................................................................................................................
206. Active necorporale de exploatare şi evaluare a resurselor minerale.............................
2806. Amortizarea activelor necorporale de explorare şi evaluare a resurselor minerale....
2906. Ajustări pentru deprecierea activelor necorporale de explorare şi evaluare a
resurselor minerale................................................................................................................
215. Investiţii imobiliare.......................................................................................................
216. Active corporale de explorare şi evaluare a resurselor minerale..................................
217. Active biologice productive..........................................................................................
227. Active biologice productive în curs de aprovizionare...................................................
235. Investiţii imobiliare în curs de execuţie........................................................................
281"Amortizări privind imobilizările corporale"..................................................................
2815. Amortizarea investiţiilor imobiliare............................................................................
2816. Amortizarea activelor corporale de explorare şi evaluare a resurselor minerale........
2817. Amortizarea activelor biologice productive................................................................
Contul 291 "Ajustări pentru deprecierea imobilizărilor corporale"......................................
266. Certificate verzi amânate...............................................................................................
Clasa 3 Stocuri.........................................................................................................................
326. Active biologice de natura stocurilor in curs de aprovizionare.....................................
347. Produse agricole............................................................................................................
356 Active biologice de natura stocurilor aflate la terti........................................................
361 Active biologice de natura stocurilor.............................................................................
368. Diferente de pret la active biologice de natura stocurilor.............................................
Clasa 5 - Conturi de trezorerie..............................................................................................
507. Certificate verzi primite (A)..........................................................................................
Clasa 6 - Conturi de cheltuieli................................................................................................
606. Cheltuieli privind activele biologice de natura stocurilor.............................................
609. Reduceri comerciale primite.........................................................................................
613. Cheltuieli cu primele de asigurare.................................................................................
614. Cheltuieli cu studiile si cercetarile................................................................................
652. Cheltuieli cu protectia mediului inconjurator................................................................
655. Cheltuieli din reevaluarea imobilizarilor corporale......................................................
6581. Despagubiri, amenzi si penalitati................................................................................
6587. Cheltuieli privind calamitatile si alte evenimente similare.........................................
6652. Diferente nefavorabile de curs valutar din evaluarea elementelor monetare care fac
parte din investitia neta intr-o entitate straina.......................................................................
Clasa 7 - Conturi de venituri..................................................................................................
70. Cifra de afaceri neta........................................................................................................
7017. Venituri din vânzarea produselor agricole..................................................................
7018. Venituri din vânzarea activelor biologice de natura stocurilor...................................
705. Venituri din studii si cercetari.......................................................................................
705. Venituri din studii si cercetari.......................................................................................
709. Reduceri comerciale acordate.......................................................................................
725. Venituri din productia de investitii imobiliare..............................................................
7417. Venituri din subventii de exploatare in caz de calamitati si alte evenimente similar
...............................................................................................................................................
755. Venituri din reevaluarea imobilizarilor corporale.........................................................
7581. Venituri din despagubiri, amenzi si penalitati.............................................................
767. Venituri din sconturi obtinute.......................................................................................
CLASA I
107. Diferenţe de curs valutar din conversie
Tratamentul contabil al diferentelor de curs este prevazut de IAS 21 „Efectele
variatiei cursurilor de schimb valutar'.Acest standard prevede atat tratamentul contabil de
baza cat si tratamentul contabil alternativ permis al diferentelor de curs valutar. Standardul
trebuie aplicat in contabilitate pentru:
- tranzactii in valuta;
- conversia situatiilor financiare ale operatiunilor din strainatate.
Tranzactiile in valuta sunt tranzactiile exprimate in valuta, referitoare la:
Cumpararea sau vanzarea de bunuri sau servicii
Primirea sau oferirea spre imprumut a fondurilor;
Achizitionarea sau vanzarea de active;
Contractarea sau achitarea de datorii.
Reguli aplicabile la recunoasterea si evaluarea tranzactiilor in valuta :
Diferente de curs valutar
Potrivit reglementarilor contabile, diferentele de curs valutar care apar la
decontarea elementelor monetare sau evaluarea elementelor monetare la data bilantului la
cursuri diferite fata de cele la care au fost inregistrate initial pe parcursul perioadei, sau
fata de cele la care au fost raportate in situatiile financiare anterioare, trebuie recunoscute ca
venituri sau cheltuieli in perioada in care apar, cu exceptia diferentelor de curs valutar tratate
drept capital propriu.
APLICATIE:
Exemplul 1 - Recunoasterea diferentelor de curs valutar
La data de 20 septembrie N, o întreprindere vinde unui client strain produse în
valoare de 50.000 Euro. Contravaloarea produselor a fost decontata la 20 decembrie N.
Cursul de schimb a evoluat astfel :
- la 20.09.N 1 Euro = 3,53 LEI;
- la 20.12.N 1 Euro = 3,4 LEI.
În contabilitate se vor înregistra urmatoarele operatiuni :
- pe data de 20.09.N, vânzarea produselor : 50.000 Euro x 3,53 LEI/Euro = 176.500
LEI
176.500 LEI Clienti = Venituri din 176.500 LEI
vânzarea
produselor
- pe data de 20.12.N, încasarea creantei fata de clienti (50.000 Euro x 3,53
RON/Euro) si recunoasterea diferentelor de curs valutar (50.000 Euro x -0.13
RON/Euro) :
176.500 % = Clienti 176.500
170.000 Conturi
curente la
6.500 banci
665 Cheltuieli
din diferente
de curs
valutar
108. Interese care nu controlează
Contul 108 „Interese care nu controlează” se utilizeaza numai in situatiile
financiare consolidate.
Cu ajutorul acestui cont se evidentiaza interesele care nu controleaza, rezultate cu ocazia
consolidarii filialelor prin metoda integrarii globale.
În creditul contului 108 „Interese care nu controleaza” se inregistreaza partea din
rezultatul favorabil al exercitiului financiar si celelalte capitaluri proprii ale filialei,
atribuita unor interese care nu sunt detinute de catre societatea-mama, direct sau indirect.
În debitul contului 108 „Interese care nu controleaza” se inregistreaza partea din rezultatul
nefavorabil, atribuita unor interese care nu sunt detinute de catre societatea-mama, direct
sau indirect.
Soldul contului reprezinta interesele care nu controleaza.
APLICATIE: Societatea Beta, în urma întocmirii situaţiilor financiare anuale,
conform rezultatului exerciţiului financiar, s+a decis consolidarea profitului ce îi revine
acţionarului minoritar în valoare de 300 lei. Operaţia aferentă este:
Cont debitor Cont creditor Suma
121 1081
300lei
profit / pierdere interese [Link].
109. Acţiuni proprii
Cu ajutorul contului 109 “Acţiuni proprii” se ţine evidenţa acţiunilor proprii,
răscumpărate potrivit legii. Soldul contului reprezintă valoarea acţiunilor proprii
răscumpărate existente.
Operaţiunile privind acţiunile proprii
valoarea acţiunilor deţinute de societatea absorbită la societatea absorbantă,
preluate de societatea absorbantă ca urmare a fuziunii prin absorbţie (109=456)
reducerea capitalului cu valoarea acţiunilor proprii răscumpărate şi anulate,
potrivit legii (101=109);
diferenţa dintre valoarea de răscumpărare a instrumentelor de capitaluri proprii
anulate şi valoarea lor nominală (149=109);
valoarea sumei de încasat/încasate din vânzarea acţiunilor proprii (461,
512=109);
diferenţa dintre valoarea de răscumpărare a instrumentelor de capitaluri proprii şi
preţul lor de vânzare (149=109);
valoarea instrumentelor de capitaluri proprii cedate cu titlu gratuit (149=109);
valoarea acţiunilor deţinute de societatea absorbită la societatea absorbantă,
preluate de societatea absorbantă ca urmare a fuziunii prin absorbţie şi anulate de
aceasta (149=109).
APLICATIE: 1091. Acţiuni proprii deţinute pe termen scurt
Contabilizarea rascumpararii actiunilor proprii:
Cont debitor Cont creditor Suma
1091 5121
1000
actiuni proprii-termen scurt banca lei
1091 5311
1000
actiuni proprii-termen scurt casa lei
Cont debitor Cont creditor Suma
1091 5311 1000
actiuni proprii-termen scurt casa lei
1091 462
200
actiuni proprii-termen scurt creditori
apoi se achita prin casa:
462 5311
200
creditori casa lei
APLICATIE: 1092. Acţiuni proprii deţinute pe termen lung
Achiziționarea acțiunilor proprii( plata prin banca)
Cont debitor Cont creditor Suma
1092 5121 5000
actiuni proprii-termen lung banca lei
Achizitionarea actiunilor proprii (plata cash):
Cont debitor Cont creditor Suma
1092 5311
5000
actiuni proprii-termen lung casa lei
Trecerea de la actiuni detinute pe termen scurt la cele pe termen lung (au depasit 1 an de
zile):
Cont debitor Cont creditor Suma
1092 1091
5000
actiuni proprii-termen lung actiuni proprii-termen scurt
Reducerea CS prin anularea actiunilor proprii detinute pe termen lung:
Cont debitor Cont creditor Suma
1012 1092
5000
capital varsat actiuni proprii-termen lung
Contabilizarea vanzarilor de actiuni proprii detinute pe termen lung, la pret mai mare decat
cumpararea (dif=1000 lei):
Initial au fost cumparate cu 5000 lei , acum sunt vandute cu 6000 lei.
Cont debitor Cont creditor Suma
5121 1092
5000
banca lei actiuni proprii-termen lung
141castiguri legate de vanzarea instrumentelor de capital propriu
5121
sau 1000
banca lei
7641 venituri din imobilizari financiare cedate
APLICATIE: 1095. Acţiuni proprii reprezentând titluri deţinute de societatea absorbită la
societatea absorbantă.
În contabilitatea societăţii absorbite FARMACIA CATALINA S.R.L
FARMACIA CATALINA S.R.L
Evidentierea valorii activului transferat
461=7583 147.061 LEI
Scaderea din evidenta a elementelor
transferate
6583= % 140.061
212 2.103
301 34.273
411 13.952
5121 89.733
Inchiderea conturilor de venituri si
cheltuieli
121 =6583 140.061
7583= 121 147.061
Transmiterea elementelor de pasiv
419=461 107.908
% =456 391.153
1012 200
1095 30.000
121 200.000
121 270.000
Regularizarea conturilor 456 si 461
456=461 391.153
105. Rezerve din reevaluare
Contul 105 "Rezerve din reevaluare" este un cont de pasiv. In creditul
contului 105 "Rezerve din reevaluare" se inregistreaza: - cresterea fata de valoarea
contabila neta, rezultata din reevaluarea imobilizarilor corporale, daca nu a existat o
descrestere anterioara recunoscuta ca o cheltuiala aferenta imobilizarilor corporale
reevaluate (211, 212, 213, 214).
In debitul contului 105 "Rezerve din reevaluare" se inregistreaza:
- capitalizarea surplusului din reevaluare, prin transferul direct in capitalul propriu, atunci
cand acest surplus reprezinta castig realizat, respectiv la scoaterea din evidenta a activului
pentru care s-a constituit rezerva din reevaluare sau pe masura folosirii activului de catre
entitate (1065);
- descresterile fata de valoarea contabila neta, rezultate din reevaluarea ulterioara a
imobilizarilor corporale (211, 212, 213, 214);
APLICATIE: Societatea DOR deţine o clădire înregistrată la costul de 140.000 lei,
iar amortizarea cumulată este de 160.000 lei. Se decide reevaluarea imobilizării, valoarea
justă fiind de 130.000 lei. Durata de viaţă rămasă este de 20 de ani. Înregistrările contabile
efectuate la reevaluare prin metoda valorii nete sunt:
Reevaluarea construcţiei:
Cost de achizitie 140.000lei
Amortizarea cumulata 60.000lei
Valoarea justa 160.000lei
Surplusul obtinut din reevaluare 80.000lei
- eliminarea amortizării cumulate
60.000lei 2812 = 212 60.000lei
„Amortizarea
construcţiilor” „Construcţii”
- înregistrarea plusului de valoare constatat
80.000lei 212 = 105 80.000lei
„Construcţii” „Rezerve din
reevaluare”
Inregistrarea amortizării lunare de 666,66 lei, pe perioada rămasă de 20 de ani
666.66lei 6811 = 2812 666.66lei
,,Cheltuieli de „Amortizarea
exploatare construcţiilor”
privind
amortizarea
imobilizărilor”
103. Alte elemente de capitaluri proprii
Cu ajutorul contului 103 “Alte elemente de capitaluri proprii” se ţine evidenţa
beneficiilor acordate angajaţilor sub forma instrumentelor de capitaluri proprii, precum şi a
diferenţelor de curs valutar în relaţie cu investiţia netă într-o entitate străină şi a
diferenţelor din evaluarea la valoarea justă a instrumentelor financiare.
Pct. 95 alin. (1) din Reglementări
Vechea reglementare
În vechea reglementare, art. 95 alin. (1) prevedea faptul că beneficiile sub forma
acțiunilor proprii ale entității (sau alte instrumente de capitaluri proprii), acordate
angajaților în cadrul tranzacțiilor cu plata pe bază de acțiuni cu decontare în acțiuni, sunt
înregistrate în contul 644 „Cheltuieli cu remunerarea în instrumente de capitaluri proprii”,
în contrapartida contului 1031 „Beneficii acordate angajaților sub forma instrumentelor de
capitaluri proprii”, la valoarea justă a instrumentelor de capitaluri proprii, de la data
acordării acelor beneficii. Recunoașterea cheltuielilor aferente serviciului prestat de
angajați are loc în momentul prestării acestuia.
Noua reglementare
Potrivit noii reglementări, pct. 95 alin. (1) prevede: „Beneficiile sub forma
acțiunilor proprii ale entității (sau alte instrumente de capitaluri proprii), acordate
angajaților în cadrul tranzacțiilor cu plata pe bază de acțiuni cu decontare în acțiuni, sunt
înregistrate în contul 643 «Cheltuieli cu remunerarea în instrumente de capitaluri
proprii», în contrapartida contului 1031 «Beneficii acordate angajaților sub forma
instrumentelor de capitaluri proprii», la valoarea justă a instrumentelor de capitaluri
proprii, de la data acordării acelor beneficii. Recunoașterea cheltuielilor aferente
serviciului prestat de angajați are loc în momentul prestării acestuia”.
Contul 1031 “Beneficii acordate angajaţilor sub forma instrumentelor de
capitaluri proprii”este un cont de pasiv. Prin OMFP 1802/2015, contul 1068, alte rezerve,
se transpune in contul 1031 beneficii acordate angajatilor sub forma instrumentelor de
capitaluri proprii.
APLICATIE: Societatea Beta decide repartizarea de beneficii angajatilor sub
forma de capitaluri propii in valoare de 1000 lei. Operatiunile aferente sunt:
1000lei 1031 = 457 1000lei
“Beneficii
acordate Dividende de
angajaţilor sub plata
forma
instrumentelor
de capitaluri
proprii”
Plata dividendelor si consituirea impozitului de dividende (declararea in declaratia 100)
1000lei 457 = % 1000lei
5121 950 lei
446 50lei
Plata impozitului pe dividende la bugetul de stat
50lei 446 = 5121 50lei
Contul 1038“Diferenţe din modificarea valorii juste a activelor financiare
disponibile în vederea vânzării şi alte elemente de capitaluri proprii”sunt conturi
bifuncţionale. Prin OMFP 1802/2015 Contul 1064 rezerve de valoare justa se transpune in
contul 1038, diferente din modificarea valorii juste a activelor financiare disponibile in
vederea vanzarii si alte elemente de capitaluri proprii.
APLICATIE:
117. Rezultatul reportat
Contul 117 "Rezultatul reportat" Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa
rezultatului sau părţii din rezultatul exerciţiului precedent nerepartizat de către adunarea
generală a acţionarilor/asociaţilor, respectiv a pierderii neacoperite şi a rezultatului
provenit din corectarea erorilor contabile, din modificările politicilor contabile, a
rezultatului reportat reprezentând surplusul realizat din rezerve din reevaluare, a
rezultatului contabil înregistrat de către societatea care îşi încetează existenţa ca urmare a
fuziunii, respectiv de către societatea care se divizează, în intervalul dintre data la care au
fost întocmite situaţiile financiare de fuziune, respectiv divizare, şi data întocmirii
protocolului de predare-primire şi care este preluat de către societatea beneficiară, precum
şi a eventualelor diferenţe rezultate din dispoziţiile tranzitorii cuprinse în prezentele
reglementări.
Contul 117 "Rezultatul reportat" este un cont bifuncţional.
În creditul acestui cont se înregistrează:
- profitul net realizat în exerciţiul financiar încheiat, evidenţiat la începutul
exerciţiului financiar următor în rezultatul reportat (121);
- pierderile contabile ale exerciţiilor financiare precedente, acoperite din prime de
capital, potrivit legii (104);
- pierderile contabile ale exerciţiilor financiare precedente, acoperite din rezerve,
conform hotărârii adunării generale a acţionarilor/asociaţilor (106);
- pierderile contabile realizate în exerciţiile financiare precedente, acoperite prin
reducerea capitalului social, conform hotărârii adunării generale a acţionarilor/asociaţilor
(101);
- pierderile contabile înregistrate în exerciţiile financiare precedente, acoperite din
rezultatul reportat reprezentând profit, conform hotărârii adunării generale a
acţionarilor/asociaţilor (117);
- rezultatul favorabil provenit din corectarea erorilor contabile, constatate în
exerciţiul financiar curent, aferente exerciţiilor financiare precedente (411, 461 şi alte
conturi în care urmează să se evidenţieze corectarea erorilor);
- capitalizarea surplusului din reevaluare transferat direct în capitalul propriu,
atunci când acest surplus reprezintă câştig realizat, respectiv la scoaterea din evidenţă a
activului pentru care s-a constituit rezerva din reevaluare sau pe măsura folosirii activului
de către entitate (105).
În debitul acestui);"> cont se înregistrează:
- pierderile contabile realizate în exerciţiul financiar încheiat, transferate la
începutul exerciţiului financiar următor asupra rezultatului reportat (121);
- profitul contabil realizat în exerciţiile financiare precedente, utilizat ca sursă de
majorare a capitalului social, potrivit legii (101
- profitul net realizat în exerciţiile financiare precedente şi care se repartizează în
exerciţiile financiare următoare pe destinaţiile aprobate de adunarea generală a
acţionarilor/asociaţilor, potrivit legii (106, 117, 446, 457);
- rezultatul nefavorabil provenit din corectarea erorilor contabile, constatate în
exerciţiul financiar curent, aferente exerciţiilor financiare precedente (401, 404, 431, 437,
438, 441, 4423, 446, 447, 448, 462 şi alte conturi în care urmează să se evidenţieze
corectarea erorilor);
- pierderile legate de emiterea, răscumpărarea, vânzarea, cedarea cu titlu gratuit sau
anularea instrumentelor de capitaluri proprii, acoperite din rezultatul reportat (149).
Pct. 128 din Reglementări
Vechea reglementare
În vechea reglementare, pct. 128 prevedea faptul că în contul 117 „Rezultatul
reportat, cu excepția rezultatului reportat provenit din adoptarea pentru prima dată a IAS
29” se evidențiază distinct rezultatul reportat provenit din preluarea la începutul
exercițiului financiar curent, a rezultatului din contul de profit și pierdere al exercițiului
financiar precedent, rezultatul reportat provenit din modificările politicilor contabile,
rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile, rezultatul reportat provenit din
trecerea la aplicarea IFRS, mai puțin IAS 29, precum și rezultatul reportat provenit din
adoptarea pentru prima dată a IAS 29.
Noua reglementare
Potrivit noii reglementări, pct. 128 prevede: „În contul 117 «Rezultatul reportat, cu
excepția rezultatului reportat provenit din adoptarea pentru prima dată a IAS 29» se
evidențiază distinct: rezultatul reportat provenit din preluarea la începutul exercițiului
financiar curent a rezultatului din contul de profit și pierdere al exercițiului financiar
precedent, rezultatul reportat provenit din modificările politicilor contabile, rezultatul
reportat provenit din corectarea erorilor contabile, rezultatul reportat reprezentând
surplusul realizat din rezerve din reevaluare, rezultatul reportat provenit din trecerea la
aplicarea IFRS, mai puțin IAS 29, precum și rezultatul reportat provenit din utilizarea,
la data trecerii la aplicarea IFRS, a valorii juste drept cost presupus”.
1171. Rezultatul reportat reprezentând profitul nerepartizat sau pierderea
neacoperită
APLICATIE: Ca urmare a hotararii AGA, Societata Beta decide repartizarea profitului
in valoare de 50.000 lei. Operatiile aferente sunt:
50.000 1171 = 121” 50.000
Rezultatul
reportat Profit si
reprezentând pierdere
profitul
nerepartizat sau
pierderea
neacoperită
1172. Rezultatul reportat provenit din adoptarea pentru prima dată a IAS, mai puţin
IAS 29
1173. Rezultatul reportat provenit din modificările politicilor contabile
Potrivit noii reglementări, la data intrării în vigoare a respectivului ordin, soldul
contului 233 „Imobilizări necorporale în curs de execuție” se transferă fie asupra contului
1173 „Rezultatul reportat provenit din modificările politicilor contabile”, fie în contul 203
„Cheltuieli de dezvoltare” sau contul 208 „Alte imobilizări necorporale”, în funcție de
stadiul realizării proiectului și modul de îndeplinire a condițiilor de recunoaștere
a acestuia ca activ.
1174. Rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile
Creditul acestui cont înregistreaza rezultatul favorabil provenit provenit din corectarea
erorilor
fundamentale iar debitul rezultatul nefavorabi provenit din corectarea acelorasi erori.
Soldul creditor reprezinta profitul reportat provenit din corectarea erorilor fundamentale
iar cel debitor
pierderea reportata aferenta acesteia.
APLICATIE : În anul 2011 societatea CORA S.A. a descoperit ca anumite marfuri care
fusesera vândute în decursul anului 2010 au fost anregistrate, în mod incorect cu valoarea
de 10.000 lei, la inventarul facut la data de 31 decembrie 2010.
Situatiile financiare ale societatii CORA S.A. în anul 2011 prezinta vânzari în valoare
de500.000 lei, costul bunurilor vândute 300.000 lei (inclusiv 10.000 lei eroare în soldul
initial al marfurilor) si un impozit pe profit de 32000 lei.
În anul 2010 societatea CORA S.A. a raportat:
Vânzari 390.000 lei- Costul bunurilor vândute 160 000 lei =Profit din activitatea curenta
înaintea impozitarii 230.000 lei
- Impozit pe profit (230.000 lei × 16 %)=36.800 lei
= Profit net 193.200 lei
În anul 2010, soldul initial al rezultatului reportat este de 168000 lei, iar soldul final
168000 lei +193.200 lei =361.200LEI
1175. Rezultatul reportat reprezentând surplusul realizat din rezerve din
reevaluare
Amortizarea rezervei din reevaluare realizate nu se mai inregistreaza prin transfer din
contul 105 in contul 106, ci prin transfer din contul 105 in contul 1175.
De asemenea, ajustarile pentru deprecierea fondului comercial nu se mai inregistreaza pe
seama conturilor de venituri si cheltuieli, ci direct in corespondenta cu contul de fond
comercial (2701).
APLICATIE: Societatea Deldid deţine o instalaţie achiziţionată în data de
31.12.2011, costul acesteia fiind de 140.000 lei. Activul va fi amortizat prin metoda liniară,
durată de utilizare fiind de 4 ani. La sfârşitul anului 2014, echipamentul este reevaluat,
valoarea justă stabilită fiind de 100.000 lei.
Care va fi amortizarea aferentă activului ulterior reevaluării acestuia?
Înregistrările contabile efectuate sunt:
Înregistrarea amortizării lunare de 2917 lei, pe perioada 2012-2014:
2917 lei 6811 = 2813 2917 lei
„Amortizarea
,,Cheltuieli de instalaţiilor si
mijloacelor de
exploatare privind transport”
amortizarea
imobilizărilor”
Reevaluarea activului:
* Cost de achiziţie 140.000 lei
– Amortizare cumulată (2 ani) = 2917 lei x 24 luni 70.008 lei
= Valoare contabilă netă (neamortizată) 69.992 lei
* Valoare justă 100.000 lei
* Surplus obţinut din reevaluare 30.08 i
- eliminarea amortizării cumulate
70.008 lei 2813 = 2131 70.008 lei
„Amortizarea „Echipamente tehnologice”
instalaţiilor si
mijloacelor de
transport”
înregistrarea plusului de valoare constatat la 31 decembrie 2014
30.008 lei 2131 = 105 30.008 lei
„Echipamente „Rezerve din reevaluare”
tehnologice”
transferul plusului de valoare constatat la 31 decembrie 2014 Rezervei din
reevaluare in in contul 1175
30.008 lei 105 = 1175 30.008 lei
„Rezerve din
reevaluare”
1176. Rezultatul reportat provenit din trecerea la aplicarea reglementărilor contabile
conforme cu directivele europene
In vederea trecerii la aplicarea pentru prima data a O 1802/2014, se transfera sontul
contului 233 Imobilizări necorporale în curs de execuţie fie asupra contului 1176
“Rezultatul reportat provenit din trecerea la aplicarea reglementărilor contabile conforme
cu directivele europene”, fie în contul 203 “Cheltuieli de dezvoltare” sau contul 208 “Alte
imobilizări necorporale”, în funcţie de stadiul realizării proiectului şi de modul de
îndeplinire a condiţiilor de recunoaştere a acestuia ca activ.
APLICATIE: Model fictiv.
10000LEI 1176 Rezultatul = 233 10000LEI
reportat Imobilizări
provenit din necorporale în
trecerea la curs de
aplicarea execuţie
reglementărilor
contabile
conforme cu
directivele
europene
14. Câştiguri legate de vânzarea sau anularea instrumentelor de capitaluri
proprii
1411. Câştiguri legate de vânzarea instrumentelor de capitaluri proprii
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa câştigurilor legate de vânzarea sau anularea
instrumentelor de capitaluri proprii. C
Contul 141 "Câştiguri legate de vânzarea sau anularea instrumentelor de capitaluri
proprii" este un cont de pasiv
În creditul contului 141 "Câştiguri legate de vânzarea sau anularea instrumentelor
de capitaluri proprii" se înregistrează
- diferenţa dintre preţul de vânzare al instrumentelor de capitaluri proprii şi valoarea
lor de răscumpărare (461, 512);
- diferenţa dintre valoarea nominală a instrumentelor de capitaluri proprii anulate şi
valoarea lor de răscumpărare (101).
În debitul contului 141 "Câştiguri legate de vânzarea sau anularea instrumentelor
de capitaluri proprii" se înregistrează:
- câştigurile legate de vânzarea sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii,
transferate la rezerve (106);
- câştigurile legate de vânzarea instrumentelor de capitaluri proprii, folosite,
potrivit legii, pentru acoperirea pierderilor legate de emiterea acestora (149).
APLICATIE: O societate decide cumpere titluri la valoarea lor de
răscumpărare de 10.000lei, la pretul de vanzare de 5.000lei. Astfel inregistrand un castig
de 5000 lei. Operatiile aferente sunt:
5000lei 263 = 2692 5000lei
"Interese de "Varsaminte de
participare" efectuat privind
interesele de
participare
1000lei 2692 = 446 1000lei
"Varsaminte de "Alte impozite,
efectuat privind taxe
interesele de
participare
5000lei 2692 = 5121 5000lei
"Varsaminte de "Conturi la
efectuat privind banci in lei"
interesele de
participare
5000lei 5121 = 1411 5000lei
1412. Câştiguri legate de anularea instrumentelor de capitaluri proprii
149. Pierderi legate de emiterea, răscumpărarea, vânzarea, cedarea cu titlu gratuit
sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa pierderilor legate de emiterea,
răscumpărarea, vânzarea, cedarea cu titlu gratuit sau anularea instrumentelor de capitaluri
proprii, inclusiv a pierderilor rezultate din reorganizări şi care sunt determinate de anularea
titlurilor deţinute.
Contul 149 "Pierderi legate de emiterea, răscumpărarea, vânzarea, cedarea cu titlu
gratuit sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii" este un cont de activ.
În debitul contului 149 "Pierderi legate de emiterea, răscumpărarea, vânzarea,
cedarea cu titlu gratuit sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii" se înregistrează:
- diferenţa dintre valoarea de răscumpărare a instrumentelor de capitaluri proprii
anulate şi preţul lor de vânzare (109);
- diferenţa dintre valoarea de răscumpărare a instrumentelor de capitaluri proprii
anulate şi valoarea lor nominală (109);
- valoarea instrumentelor de capitaluri proprii cedate cu titlu gratuit (109);
- valoarea acţiunilor deţinute de societatea absorbită la societatea absorbantă,
preluate de societatea absorbantă ca urmare a fuziunii prin absorbţie şi anulate de aceasta
(109
- cheltuieli legate de emiterea instrumentelor de capitaluri proprii, atunci când nu
sunt îndeplinite condiţiile pentru recunoaşterea lor ca imobilizări necorporale (512, 531,
462);
- alte cheltuieli legate de răscumpărarea instrumentelor de capitaluri proprii (512, 531,
462).
În creditul contului 149 "Pierderi legate de emiterea, răscumpărarea, vânzarea,
cedarea cu titlu gratuit sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii" se înregistrează:
- pierderile legate de emiterea, răscumpărarea, vânzarea, cedarea cu titlu gratuit sau
anularea instrumentelor de capitaluri proprii, acoperite din rezerve sau rezultatul reportat
(106, 117);
- pierderile legate de emiterea instrumentelor de capitaluri proprii, acoperite,
potrivit legii, din câştigurile legate de vânzarea acestora (141).
Soldul contului reprezintă pierderile legate de emiterea, răscumpărarea, vânzarea,
cedarea cu titlu gratuit sau anularea instrumentelor de capitaluri proprii.
Contul 149
În Planul de conturi prevăzut la pct. 143, precum și în tot cuprinsul reglementărilor,
conturile sintetice la nivel de 4 cifre din cadrul contului 149 „Pierderi legate de emiterea,
răscumpărarea, vânzarea, cedarea cu titlu gratuit sau anularea instrumentelor de capitaluri
proprii” se modifică și se completează astfel:
„1491. Pierderi rezultate din vânzarea instrumentelor de capitaluri proprii (A)
1495. Pierderi rezultate din reorganizări, care sunt determinate de anularea titlurilor
deținute (A)
1496. Alte pierderi legate de instrumentele de capitaluri proprii (A)”.
APLICATIE:
Revânzarea actiunilor rascumparate catre angajatii firmei:
Cont debitor Cont creditor Suma
5311 1091
2000
casa lei actiuni proprii-termen scurt
149
1091
pierderi legate de vanzarea instr. de 200
actiuni proprii-termen scurt
capitaluri proprii
sau cu incasare ulterioara :
461 1091
2000
debitori actiuni proprii-termen scurt
149
1091
pierderi legate de vanzarea instr. de 200
actiuni proprii-termen scurt
capitaluri proprii
si apoi se achita prin casa :
5311 461
1000
casa lei debitori
Clasa 2
206. Active necorporale de exploatare şi evaluare a resurselor minerale
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa activelor necorporale de explorare şi
evaluare a resurselor minerale, recunoscute ca imobilizări necorporale.
Contul 206 "Active necorporale de explorare şi evaluare a resurselor minerale" este
un cont de activ.
În debitul contului 206 "Active necorporale de explorare şi evaluare a resurselor
minerale" se înregistrează
- activele necorporale de explorare şi evaluare a resurselor minerale efectuate pe
cont propriu sau achiziţionate de la terţi (721, 404);
- activele necorporale de explorare şi evaluare a resurselor minerale achiziţionate de
la entităţi afiliate sau de la entităţi asociate şi entităţi controlate în comun (451, 453);
- valoarea imobilizărilor de natura activelor necorporale de explorare şi evaluare a
resurselor minerale primite cu titlu gratuit sau constatate plus la inventar (475
În creditul contului 206 "Active necorporale de explorare şi evaluare a resurselor
minerale" se înregistrează:
- valoarea neamortizată a imobilizărilor de natura activelor necorporale de
explorare şi evaluare a resurselor minerale scoase din evidenţă (658);
- imobilizările de natura activelor necorporale de explorare şi evaluare a resurselor
minerale amortizate integral (280).
Soldul contului reprezintă valoarea imobilizărilor de natura activelor necorporale de
explorare şi evaluare a resurselor minerale existente.
APLICATIE: Se achizitioneaza imobilizările de natura activelor necorporale de
explorare şi evaluare a resurselor minerale in valoare de 70.000 lei.
84.000 % = 404 84.000lei
70.000 206
14.000 4426
2806. Amortizarea activelor necorporale de explorare şi evaluare a
resurselor minerale
APLICAȚIE: Se amortizeaza activele necorporale de explorare şi evaluare a resurselor
minerale in valoare de 70.000lei pe 5 ani:
Cont debitor Cont creditor Suma
6811 2806 1166.66
chelt. de exploatare privind amortizarea amortizarea fondului comercial
imobilizarilor
2906. Ajustări pentru deprecierea activelor necorporale de explorare şi
evaluare a resurselor minerale
APLICATIE: la finalul exercitiului financiar se constata ca deprecierea de 1500 in loc de
2000, la cele in curs de executie deprecierea nu s-a produs iar la cele financiare pierderea
de valoare este de 2000 lei in loc de 1500:
Cont debitor Cont creditor Suma
2906
7813
venituri din ajustari pt. 500
ajustari pt. deprecierea imobilizarilor
deprecierea imobilizarilor
necorporale
293 7813
ajustari pt. deprecierea imobilizarilor in curs venituri din ajustari pt. 1500
de executie deprecierea imobilizarilor
296
6863
ajustari pt. pierderea de
chelt. financiare privind ajustarile pt. pierderea 500
valoare a imobilizarilor
de valoare a imobilizarilor financiare
financiare
215. Investiţii imobiliare
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa investiţiilor imobiliare. Contul 215
"Investiţii imobiliare" este un cont de activ.
În debitul contului 215 "Investiţii imobiliare" se înregistrează:
- valoarea investiţiilor imobiliare achiziţionate, realizate din producţie proprie,
primite ca aport la capitalul social (404, 235, 456);
- valoarea investiţiilor imobiliare primite cu titlu gratuit (475);
- valoarea investiţiilor imobiliare achiziţionate de la entităţi afiliate sau de la
entităţi asociate şi entităţi controlate în comun (451, 453);
- costurile estimate iniţial cu dezafectarea investiţiilor imobiliare şi alte acţiuni
similare legate de acestea (151);
- creşterea faţă de valoarea contabilă netă, rezultată din reevaluarea investiţiilor
imobiliare, dacă nu a existat o descreştere anterioară recunoscută ca o cheltuială aferentă
investiţiilor imobiliare reevaluate (105);
- valoarea descreşterii rezultate din reevaluarea investiţiilor imobiliare, recunoscută
ca o cheltuială cu întreaga valoare a deprecierii, atunci când în rezerva din reevaluare nu
este înregistrată o sumă referitoare la acel activ (655);
- valoarea amortizării investiţiilor imobiliare, eliminată cu ocazia reevaluării din
valoarea contabilă brută a acestora (281).
Soldul contului reprezintă valoarea investiţiilor imobiliare existente.
Aplicatie: Societatea GAMA achiziționează în ianuarie 2015 imobilul A, destinat
închirierii către terți ca spații de depozitare. Prețul de achiziție al imobilului A este de
600.000 lei, durata de amortizare a acestuia fiind de 50 ani. În luna martie 2015, societatea
închiriază Societății TETA, în baza unui contract de leasing operațional pe 2 ani, un nivel
al imobilului A, rata lunară de leasing fiind de 8.000 lei.
Reflectarea operațiunilor în contabilitatea Societății GAMA Înregistrări contabile,
în lei:
Ianuarie 2015:
a) Evidențierea achiziţiei imobilului A clasificat ca și investiție imobiliară:
600.000lei 215 = 404 600.000lei
Investiții Furnizori de
imobiliare imobilizări
Februarie 2015
b) Reflectarea în contabilitate a amortizării lunare a investiției imobiliare: 600.000 lei : (50
ani x 12 luni) = 1.000 lei/lună
1000 6811 = 2815 1000
Cheltuieli de Amortizarea
exploatare investițiilor
privind imobiliare
amortizarea
imobilizărilor
Martie 2015
c) Evidențierea veniturilor din rata de leasing și încasarea acesteia de la locatar (Societatea
TETA):
8000lei 4111 = 706 8000lei
Clienți Venituri din
redevenţe, locaţii de
gestiune și chirii
8000lei 5121 Conturi la = 4111 8.000
bănci în lei
Clienți
d) Reflectarea în contabilitate a amortizării lunare a investiției imobiliare:
1000lei 6811 Cheltuieli = 2815 1000lei
de exploatare Amortizarea
privind investițiilor
amortizarea imobiliare
imobilizărilor
216. Active corporale de explorare şi evaluare a resurselor minerale
În debitul contului 216 "Active corporale de explorare şi evaluare a resurselor
minerale" se înregistrează:
- valoarea activelor corporale de explorare şi evaluare a resurselor minerale achiziţionate,
realizate din producţie proprie, primite ca aport la capitalul social (404, 231, 456);
- valoarea activelor corporale de explorare şi evaluare a resurselor minerale achiziţionate
de la entităţi afiliate sau de la entităţi asociate şi entităţi controlate în comun (451, 453);
- valoarea activelor corporale de explorare şi evaluare a resurselor minerale primite prin
subvenţii pentru investiţii, cu titlu gratuit sau constatate plus la inventar (475);
- costurile estimate iniţial cu demontarea şi mutarea activelor corporale de explorare şi
evaluare a resurselor minerale (151);
- valoarea activelor corporale de explorare şi evaluare a resurselor minerale primite în
leasing financiar (167);
- creşterea faţă de valoarea contabilă netă, rezultată din reevaluarea construcţiilor, dacă nu
a existat o descreştere anterioară recunoscută ca o cheltuială aferentă investiţiilor
imobiliare reevaluate (105);
APLICATIE: Se achizitioneaza Active corporale de explorare şi evaluare a
resurselor minerale" se înregistrează in valoare de 70.000 lei.
84.000 % = 404 84.000lei
70.000 216
14.000 4426
217. Active biologice productive
Contul 217 "Active biologice productive" este un cont de activ. În debitul contului
217 "Active biologice productive" se înregistrează:
- valoarea activelor biologice productive achiziţionate sau realizate din producţie
proprie (404, 231);
valoarea activelor biologice productive primite prin subvenţii pentru investiţii, cu
titlu gratuit sau constatate plus la inventar (475);
- valoarea activelor biologice productive achiziţionate de la entităţi afiliate sau de la
entităţi asociate şi entităţi controlate în comun (451, 453);
- creşterea faţă de valoarea contabilă netă, rezultată din reevaluarea activelor
biologice productive, dacă nu a existat o descreştere anterioară recunoscută ca o cheltuială
aferentă imobilizării corporale reevaluate (105);
- creşterea faţă de valoarea contabilă netă, rezultată din reevaluarea activelor
biologice productive, recunoscută ca venit care să compenseze cheltuiala cu descreşterea,
recunoscută anterior la acel activ (755).
În creditul contului 217 "Active biologice productive" se înregistrează:
- valoarea neamortizată a activelor biologice productive scoase din evidenţă (658);
- amortizarea activelor biologice productive scoase din evidenţă (281);
- descreşterile faţă de valoarea contabilă netă, rezultate din reevaluarea activelor
biologice productive, în limita soldului creditor al rezervei din reevaluare (105);
- valoarea descreşterii rezultate din reevaluarea activelor biologice productive,
recunoscută ca o cheltuială cu întreaga valoare a deprecierii, atunci când în rezerva din
reevaluare nu este înregistrată o sumă referitoare la acel activ (655
Soldul contului reprezintă valoarea activelor biologice productive existente.
Se achizitioneaza Active biologice productive in valoare de 70.000 lei.
84.000 % = 404 84.000lei
70.000 217
14.000 4426
227. Active biologice productive în curs de aprovizionare
Cu ajutorul conturilor din această grupă se ţine evidenţa imobilizărilor corporale
cumpărate, pentru care s-au transferat riscurile şi beneficiile aferente, dar care, la finele
perioadei de raportare, sunt în curs de aprovizionare.
Conturile din această grupă sunt conturi de activ
235. Investiţii imobiliare în curs de execuţie
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa investiţiilor imobiliare în curs de execuţie.
Contul 235 "Investiţii imobiliare în curs de execuţie" este un cont de activ.
În debitul contului 235 "Investiţii imobiliare în curs de execuţie" se înregistrează:
- valoarea investiţiilor imobiliare în curs de execuţie facturate de furnizori, inclusiv
entităţi afiliate sau entităţi asociate şi entităţi controlate în comun (404, 451, 453);
- valoarea investiţiilor imobiliare în curs de execuţie efectuate în regie proprie,
neterminate (725); - valoarea investiţiilor imobiliare în curs de execuţie primite ca aport la
capitalul social (456).
În creditul contului 235 "Investiţii imobiliare în curs de execuţie" se înregistrează:
- valoarea investiţiilor imobiliare în curs de execuţie, recepţionate (215);
- valoarea investiţiilor imobiliare în curs de execuţie scoase din evidenţă (658).
Soldul contului reprezintă valoarea investiţiilor imobiliare în curs de execuţie.
281"Amortizări privind imobilizările corporale"
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa amortizării imobilizărilor corporale.
281 "Amortizări privind imobilizările corporale" este un cont de pasiv. În creditul
contului 281 "Amortizări privind imobilizările corporale" se înregistrează:
- cheltuielile aferente amortizării imobilizărilor corporale (681); - valoarea
amortizării investiţiilor efectuate de chiriaşi la imobilizările corporale primite cu chirie şi
restituite proprietarului (212, 213, 214);
- ajustarea amortizării cumulate înregistrate până la data reevaluării imobilizării
corporale, atunci când reevaluarea se efectuează prin aplicarea unui indice (105).
În debitul contului 281 "Amortizări privind imobilizările corporale" se
înregistrează:
- valoarea amortizării imobilizărilor corporale scoase din evidenţă (211, 212, 213,
214, 215, 216, 217);
- valoarea investiţiilor efectuate de chiriaşi la imobilizările corporale primite cu
chirie, amortizate integral, restituite proprietarului (212, 213);
- valoarea amortizării imobilizărilor corporale, eliminată cu ocazia reevaluării, din
valoarea contabilă brută a acestora (212, 215, 216, 217). Soldul contului reprezintă
amortizarea imobilizărilor corporale.
2815. Amortizarea investiţiilor imobiliare
2816. Amortizarea activelor corporale de explorare şi evaluare a resurselor
minerale
2817. Amortizarea activelor biologice productive
Contul 291 "Ajustări pentru deprecierea imobilizărilor corporale"
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa ajustărilor pentru deprecierea
imobilizărilor corporale. Contul 291 "Ajustări pentru deprecierea imobilizărilor corporale"
este un cont de pasiv.
În creditul contului 291 "Ajustări pentru deprecierea imobilizărilor corporale" se
înregistrează:
- sumele reprezentând constituirea sau suplimentarea ajustărilor pentru deprecierea
imobilizărilor corporale (681).
În debitul contului 291 "Ajustări pentru deprecierea imobilizărilor corporale" se
înregistrează:
- sumele reprezentând diminuarea sau anularea ajustărilor pentru deprecierea
imobilizărilor corporale (781).
Societatea DTD demarează în luna ianuarie N lucrările de construcție în regie proprie a
unei clădiri M destinate închirierii ca spații pentru birouri. Cheltuielile ocazionate de aceste
lucrări de construcție sunt în valoare de 510.000 lei şi reprezintă consumuri de materii
prime: 300.000 lei, materiale consumabile: 90.000 lei, manoperă: 100.000 lei, amortizare
imobilizări corporale: 20.000 lei.
Clădirea M este dată în folosinţă la 1 decembrie N. Începând cu această dată,
clădirea M este închiriată terților și aduce un venit din chirii de 15.000 lei/lună. Perioada
contractului de închiriere este de 3 ani, respectiv 1 decembrie N – 30 noiembrie N+3.
Perioada de amortizare a clădirii M este de 50 ani.
Înregistrări contabile, în lei:
Ianuarie – Noiembrie N
Reflectarea în contabilitate a consumurilor ocazionate de lucrările de construcție
efectuate în regie proprie pentru clădirea M
a) Înregistrarea în contabilitate a consumurilor, după natura lor:
300.000lei 601 Cheltuieli cu = 301 Materii prime 300.000lei
materiile prime
90.000lei 602 Cheltuieli cu = 302 Materiale 90.000lei
materialele consumabile consumabile
=
100.000lei 641 Cheltuieli cu = 421 Personal - 100.000lei
salariile personalului salarii datorate
20.000lei 6811 Cheltuieli de = 281 Amortizări 20.000lei
exploatare privind privind
amortizarea imobilizările
imobilizărilor corporale
b) Închiderea conturilor de cheltuieli aferente perioadei ianuarie – noiembrie N:
510.000lei 121 Profit sau = % 510.000lei
pierdere
601 Cheltuieli
300.000lei
cu materiile
prime 602
90.000lei
Cheltuieli cu
materialele
100.000lei
consumabile
641 Cheltuieli
cu salariile
20.000lei
personalului
6811 Cheltuieli
de exploatare
privind
amortizarea
imobilizărilor
c) Înregistrarea în contabilitate a investițiilor imobiliare în curs de execuţie şi a
veniturilor aferente producţiei acestora efectuate în regie proprie, neterminate:
510.000lei 235 Investiții = 725 Venituri 510.000lei
imobiliare în din producţia de
curs de execu- investiții
ţie imobiliare
d) Închiderea contului de venituri 725 “Venituri din producţia de investiții imobiliare”:
510.000lei 725 Venituri = = 121 Profit 510.000lei
din producţia de sau pierdere
investiții
imobiliare
1 Decembrie N
e) Recepţionarea şi darea în folosinţă a clădirii M clasificate ca investiție imobiliară:
510.000lei 215 Investiții = 235 Investiții 510.000lei
imobiliare imobiliare în
curs de execuţie
f) Înregistrarea veniturilor din chirii și încasarea acestora de la clienți:
15.000lei 4111 Clienți = = 706 Venituri 15.000lei
din redevenţe,
locaţii de
gestiune și
chirii
15.000lei 5121 Conturi la = 4111 Clienți 15.000lei
bănci în le
Ianuarie N+1
g) Înregistrarea cheltuielii lunare cu amortizarea investiției imobiliare: 510.000 lei : (50
ani x 12 luni) = 850 lei/lună
850 lei 6811 Cheltuieli = 2815 850 lei
de exploatare Amortizarea
privind investițiilor
amortizarea imobiliare
imobilizărilor
266. Certificate verzi amânate
În creditul contului 266 "Certificate verzi amânate" se înregistrează:
- valoarea certificatelor verzi primite admise la tranzacţionare (507).
Soldul contului reprezintă valoarea certificatelor verzi a căror tranzacţionare este
amânată, potrivit legii.
APLICATIE: Societatea beta . conform unui contract urmeaza sa primeasca certificate
verzi a căror tranzacţionare este amânată, potrivit legii.
10.000 266 = 472 10.000
Clasa 3 Stocuri
326. Active biologice de natura stocurilor in curs de aprovizionare
Cu ajutorul conturilor din această grupă se ţine evidenţa stocurilor cumpărate,
pentru care s-au transferat riscurile şi beneficiile aferente, dar care, la finele perioadei de
raportare, sunt în curs de aprovizionare.
Conturile din această grupă sunt conturi de activ. În debitul conturilor din grupa 32
"Stocuri în curs de aprovizionare" se înregistrează
- valoarea stocurilor cumpărate, pentru care s-au transferat riscurile şi beneficiile
aferente, dar care sunt în curs de aprovizionare (401).
În creditul conturilor din grupa 32 "Stocuri în curs de aprovizionare" se
înregistrează: - valoarea stocurilor cumpărate, pentru care s-a încheiat procesul de
aprovizionare (301, 302, 303, 361, 371, 381).
Soldul conturilor reprezintă valoarea stocurilor cumpărate, pentru care s-au
transferat riscurile şi beneficiile aferente, dar care, la finele perioadei de raportare, sunt în
curs de aprovizionare.
347. Produse agricole
In debitul contului 347 "Produse agricole" se înregistrează:
- valoarea la preţ de înregistrare a produselor agricole intrate în gestiune şi plusurile
la inventar (711);
- diferenţele de preţ în minus sau favorabile (costul de producţie este mai mic decât
preţul standard) aferente produselor intrate în gestiune din producţie proprie (348);
- valoarea la preţ de înregistrare a produselor agricole aduse de la terţi (354, 401).
În creditul contului 347 "Produse agricole" se înregistrează:
- valoarea la preţ de înregistrare a produselor agricole vândute şi lipsurile la
inventar (711);
- diferenţele de preţ în minus sau favorabile repartizate asupra produselor ieşite din
gestiune (348);
- valoarea la preţ de înregistrare a produselor agricole transferate în magazinele de
vânzare proprii (371);
- valoarea la preţ de înregistrare a produselor agricole reţinute pentru a fi utilizate
în aceeaşi unitate (301, 302);
- valoarea la preţ de înregistrare a produselor agricole acordate salariaţilor ca plată
în natură, potrivit legii (421);
- valoarea la preţ de înregistrare a produselor agricole trimise la terţi (354);
valoarea produselor agricole donate sau distruse prin calamităţi (658).
Soldul contului reprezintă valoarea la preţ de înregistrare a produselor agricole
existente în stoc la sfârşitul perioadei.
1090 % = 401 1090
1000 347
90 4426
356 Active biologice de natura stocurilor aflate la terti
Conţinutul şi funcţiunea conturilor 356 "Active biologice de natura stocurilor aflate
la terţi", 357 "Mărfuri aflate la terţi" şi 358 "Ambalaje aflate la terţi" sunt similare cu cele
ale conturilor prezentate în această grupă.
361 Active biologice de natura stocurilor
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa activelor biologice de natura stocurilor,
respectiv animalele născute şi cele tinere de orice fel (viţei, miei, purcei, mânji etc.), în
vederea creşterii şi folosirii lor pentru muncă şi reproducţie animalele şi păsările la îngrăşat
pentru valorificare; coloniile de albine, precum şi animalele pentru producţie (lână, lapte şi
blană).
Contul 361 "Active biologice de natura stocurilor" este un cont de activ. În debitul
contului 361 "Active biologice de natura stocurilor" se înregistrează:
- valoarea la preţ de înregistrare a activelor biologice de natura stocurilor
achiziţionate (401, 408, 326, 542);
- diferenţele de preţ în minus sau favorabile (preţul de înregistrare este mai mic
decât preţul standard) aferente activelor biologice de natura stocurilor intrate în gestiune
(368);
- valoarea la preţ de înregistrare a activelor biologice de natura stocurilor
achiziţionate de la entităţi afiliate sau de la entităţi asociate şi entităţi controlate în comun
(451, 453);
- valoarea la preţ de înregistrare a activelor biologice de natura stocurilor primite
de la unitate sau subunităţi (481, 482);
- valoarea la preţ de înregistrare a activelor biologice de natura stocurilor aduse de
la terţi (356, 401);
- valoarea activelor biologice de natura stocurilor reprezentând aportul în natură al
acţionarilor/asociaţilor (456);
- valoarea la preţ de înregistrare a activelor biologice de natura stocurilor obţinute
din producţie proprie, sporuri de greutate şi plusurile la inventar (711);
- valoarea activelor biologice de natura stocurilor primite cu titlu gratuit (758).
În creditul contului 361 "Active biologice de natura stocurilor" se înregistrează:
- valoarea la preţ de înregistrare a activelor biologice de natura stocurilor vândute -
din producţie proprie sau achiziţionate - constatate minus de inventar şi cele trimise la terţi
(711, 606, 356);
- diferenţele de preţ în minus sau favorabile aferente activelor biologice de natura
stocurilor ieşite din gestiune (368);
- valoarea la preţ de înregistrare a activelor biologice de natura stocurilor livrate
unităţii sau subunităţilor (481, 482);
- valoarea la preţ de înregistrare a activelor biologice de natura stocurilor vândute
ca atare (371);
- valoarea pierderilor din calamităţi (658)
368. Diferente de pret la active biologice de natura stocurilor
Contul 368 "Diferenţe de preţ la active biologice de natura stocurilor"
Înregistrarea în acest cont se poate efectua şi prin formule contabile în roşu.
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa diferenţelor, în plus sau nefavorabile,
respectiv în minus sau favorabile, dintre preţul standard (prestabilit) şi costul de achiziţie,
respectiv costul de producţie. Contul 368 "Diferenţe de preţ la active biologice de natura
stocurilor" este un cont rectificativ al valorii de înregistrare a activelor biologice de natura
stocurilor.
Clasa 5 - Conturi de trezorerie
507. Certificate verzi primite (A)
Contul 507
În Planul de conturi prevăzut la pct. 143, precum și în tot cuprinsul reglementărilor,
denumirea contului 507 „Certificate verzi acordate” se modifică și va avea următorul
cuprins: 507„Certificate verzi primite”.
10.000 507 = 266 10.000
Clasa 6 - Conturi de cheltuieli
606. Cheltuieli privind activele biologice de natura stocurilor
În debitul contului 606 "Cheltuieli privind activele biologice de natura stocurilor"
se înregistrează:
- valoarea la preţ de înregistrare a activelor biologice de natura stocurilor vândute,
constatate lipsă la inventar, precum şi diferenţele de preţ nefavorabile, aferente (361, 368);
- sume clarificate trecute pe cheltuieli (473).
609. Reduceri comerciale primite
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa reducerilor comerciale primite ulterior
facturării. În creditul contului 609 "Reduceri comerciale primite" se înregistrează:
- valoarea reducerilor comerciale primite ulterior facturării şi care nu corectează
costul stocurilor la care se referă (401).
Pe data de 02.06.N se înregistrează mărfurile şi se constată neconcordanţa cu
clauzele contractuale. Până la clarificarea situaţiei, clientul preia în custodie mărfurile
trimise:
8033 “Valori materiale primite în = 10000
păstrare sau custodie”
2. Pe 05.06.N clientul primeşte noua factură de la furnizor, cu reducerea comercială
de 10%.
% = 401 “Furnizori” 11160
371 “Mărfuri” 9000
4426 “TVA deductibilă” 2160
= 8033 “Valori materiale primite 10000
în păstrare sau custodie”
3. Pe 11.06.N clientul achită contravaloarea mărfurilor beneficiind de o reducere
financiară de 2%.
401 “Furnizori” = 5121 “Conturi la bănci în lei” 10936,8
4426 “TVA = % -43,2
deductibilă” 401”Furnizori” - 223,2
767 “Venituri din sconturi 180
obţinute”
4. Pentru reducerea comercială acordată la sfârşitul exerciţiului financiar, trebuie
diminuat costul mărfurilor achiziţionat de la furnizorul A.
% = 401 “Furnizori” - 4 000
609 “Reduceri comerciale 3225,8
primite”
4426 “TVA deductibilă” - 774,8
613. Cheltuieli cu primele de asigurare
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa cheltuielilor cu primele de asigurare. În
debitul contului 613 "Cheltuieli cu primele de asigurare" se înregistrează:
- valoarea primelor de asigurare datorate sau achitate conform contractelor de
asigurare (401, 408, 471, 512, 531, 542);
- sume clarificate trecute pe cheltuieli (473)
1000 613 = 104 1000
614. Cheltuieli cu studiile si cercetarile
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa cheltuielilor cu studiile şi cercetările. În
debitul contului 614 "Cheltuieli cu studiile şi cercetările" se înregistrează:
- valoarea studiilor şi a cercetărilor executate de terţi (401, 408, 471, 512, 542);
- sume clarificate trecute pe cheltuieli (473).
1000 614 = 471 1000
652. Cheltuieli cu protectia mediului inconjurator
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa cheltuielilor cu protecţia mediului
înconjurător, aferente perioadei. În debitul contului 652 "Cheltuieli cu
protecţia mediului înconjurător" se înregistrează:
- taxele de mediu achitate (5121);
- certificatele de emisii de gaze cu efect de seră achiziţionate (401);
- cheltuielile efectuate în avans, aferente exerciţiului în curs (471).
1000 652 = 5311 1000
655. Cheltuieli din reevaluarea imobilizarilor corporale
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa descreşterii rezultate din reevaluarea
imobilizărilor corporale. În debitul contului 655 "Cheltuieli din reevaluarea imobilizărilor
corporale" se înregistrează:
- valoarea descreşterii rezultate din reevaluarea imobilizărilor corporale,
recunoscută ca o cheltuială cu întreaga valoare a deprecierii, atunci când în rezerva din
reevaluare nu este înregistrată o sumă referitoare la acel activ (211 la 217).
6581. Despagubiri, amenzi si penalitati
În debitul contului 6581 se înregistrează: - valoarea despăgubirilor, amenzilor şi
penalităţilor, datorate sau plătite terţilor şi bugetului (401, 404, 448, 462, 408, 512);
1000 6581 = 5311 1000
6587. Cheltuieli privind calamitatile si alte evenimente similare
6652. Diferente nefavorabile de curs valutar din evaluarea elementelor
monetare care fac parte din investitia neta intr-o entitate straina
În debitul contului 665 "Cheltuieli din diferenţe de curs valutar" se înregistrează:
- diferenţele nefavorabile de curs valutar, rezultate în urma încasării creanţelor în
valută (267, 411, 413, 451, 453, 456, 461);
diferenţele nefavorabile de curs valutar rezultate în urma evaluării creanţelor în
valută, la finele lunii, respectiv la închiderea exerciţiului financiar (267, 411, 413, 418,
451, 453, 456, 461);
- diferenţele nefavorabile de curs valutar, rezultate în urma achitării datoriilor în
valută (512, 531, 541);
Clasa 7 - Conturi de venituri
70. Cifra de afaceri neta
Contul 701 "Venituri din vânzarea produselor finite, produselor agricole şi a
activelor biologice de natura stocurilor" Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa vânzărilor
de produse finite, produse agricole şi active biologice de natura stocurilor.
În creditul contului 701 "Venituri din vânzarea produselor finite, produselor
agricole şi a activelor biologice de natura stocurilor" se înregistrează:
- preţul de vânzare al produselor finite, produselor agricole şi al activelor biologice
de natura stocurilor, vândute clienţilor (411);
- preţul de vânzare al produselor finite, produselor agricole şi al activelor biologice
de natura stocurilor, pentru care nu s-au întocmit facturi (418);
- sume cuvenite din vânzări de bunuri şi prestări de servicii către entităţi afiliate,
entităţi asociate şi entităţi controlate în comun (451, 453).
APLICAŢIE
Pe data de 02.06.N furnizorul A livrează clientului B mărfuri la preţ de vânzare 20
000 lei, TVA 20%, cost de înregistrare în contabilitatea lui A 8000 lei.
Înregistrările în contabilitate sunt:
a) La furnizor
1. Pe 02.06.N, facturarea şi descărcarea gestiunii:
24000 411 “Clienţi” = % 24000
707 “Venituri 20000
din vânzarea 4000
mărfurilor”
4427 “TVA
colectată”
8000 607 “Cheltuieli = 371 “Mărfuri” 8000
privind
mărfurile”
7017. Venituri din vânzarea produselor agricole
APLICAŢIE
Pe data de 02.06.N furnizorul A livrează clientului B 10000 kg cartofi, în stare
proaspătă la preţ de vânzare 20 000 lei, TVA 9%, cost de înregistrare în contabilitatea lui A
8000 lei.
Înregistrările în contabilitate sunt:
a) La furnizor
1. Pe 02.06.N, facturarea şi descărcarea gestiunii:
21800 411 “Clienţi” = % 21800
7017 “ Venituri din 20000
vânzarea produselor 1800
agricole”
4427 “TVA
colectată”
8000 7111 valoarea la = 347 „Produse 8000
agricole”
pret de inregistrare a
produselor agricole
vandute
7018. Venituri din vânzarea activelor biologice de natura stocurilor
APLICAŢIE
Pe data de 02.06.N furnizorul A livrează clientului B active biologice de natura
stocurilor la preţ de vânzare 20 000 lei, TVA 20%, cost de înregistrare în contabilitatea lui
A 8000 lei.
Înregistrările în contabilitate sunt:
a) La furnizor
1. Pe 02.06.N, facturarea şi descărcarea gestiunii:
24000 411 “Clienţi” = % 24000
7018. Venituri 20000
4000
din vânzarea
activelor
biologice de
natura
stocurilor 4427
“TVA
colectată”
8000 606 “Cheltuieli = 361 „Active 8000
privind biologice de
natura
Active
stocurilor”
biologice de
natura
stocurilor”
705. Venituri din studii si cercetari
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa veniturilor din studii şi cercetări. În
creditul contului 705 "Venituri din studii şi cercetări" se înregistrează:
- valoarea studiilor şi a contractelor de cercetare, facturate clienţilor (411);
- valoarea studiilor şi a contractelor de cercetare pentru care nu s-au întocmit
facturi (418);
valoarea studiilor şi a contractelor de cercetare înregistrate în avans, aferente
perioadei curente sau exerciţiului în curs (472);
- sume cuvenite din vânzări de bunuri şi prestări de servicii către entităţi afiliate,
entităţi asociate şi entităţi controlate în comun (451, 453)
APLICAŢIE
O societate comerciala vinde un brevet atasat unei inventii, conform facturii in valoare de
20.000 lei, T.V.A. 20%.
Înregistrările în contabilitate sunt:
a) La furnizor
1. Pe 02.06.N, facturarea :
24000 411 “Clienţi” = % 24000
705. Venituri 20000
din studii si 4000
cercetari
4427 “TVA
colectată”
Nota:
Tinand cont de modul de transmitere a valorii brevetului asupra produsului fabricat de
societate, se hotaraste amortizarea brevetului pe o durata de 3 ani prin folosirea metodei
liniare de amortizare. Amortizarea se inregistreaza in creditul contului 2805 Amortizarea
concesiunilor, brevetelor, licentelor, marcilor comerciale, drepturilor si activelor
similare.
709. Reduceri comerciale acordate
În norma IAS 2 se precizează că “reducerile comerciale, rabaturile şi alte elemente
similare sunt deduse pentru a determina costul de achiziţie”. Reducerile financiare sub
formă de sconturi nu afectează calculul costurilor stocurilor deoarece nu sunt legate de
preţul de cumpărare ci de modul de finanţare al datoriei faţă de furnizor. Clientul
beneficiază de scont dacă achită înainte de termen datoria rezultată din cumpărări pe credit
comercial şi dacă furnizorul este de acord sau dacă acest lucru este prevăzut în contract.
Contul 709 "Reduceri comerciale acordate" Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa
reducerilor comerciale acordate ulterior facturării. În debitul contului 709 "Reduceri
comerciale acordate" se înregistrează: - valoarea reducerilor comerciale acordate ulterior
facturării (411).
APLICAŢIE
Pe data de 02.06.N furnizorul A livrează clientului B mărfuri la preţ de vânzare 10
000 lei, TVA 24%, cost de înregistrare în contabilitatea lui A 8000 lei.
La recepţie, pe data de 2.06.N, clientul B constată că mărfurile nu îndeplinesc
condiţiile prevăzute în contract, nu înregistrează achiziţia, dar păstrează mărfurile în
custodie solicitând furnizorului o reducere de 10%. Furnizorul este de acord cu această
reducere.
Pe data de 05.06.N, furnizorul anulează factura iniţială şi emite alta, în care se ia în
considerare şi reducerea de 10%. La aceeaşi dată clientul înregistrează mărfurile în
gestiunea sa.
Pe data de 11.06.N, clientul achită contravaloarea mărfurilor beneficiind de o
reducere financiară de 2% acordată de furnizor.
Furnizorul primeşte banii pe data de 12.06.N.
La sfârşitul exerciţiului financiar furnizorul acordă clientului B o reducere de 5%
datorită faptului că totalul vânzărilor către acesta a fost de 80 000 lei, care corespunde unei
cifre de afaceri de 65.000 lei.
Înregistrările în contabilitate sunt:
a) La furnizor
1. Pe 02.06.N, facturarea şi descărcarea gestiunii:
24000 411 “Clienţi” = % 24000
707 “Venituri 20000
din vânzarea 4000
mărfurilor”
4427 “TVA
colectată”
8000 607 “Cheltuieli = 371 “Mărfuri” 8000
privind
mărfurile”
2. Pe 05.06.N, anularea facturii iniţiale şi emiterea unei facturi noi cu valoare de 10000
– 1000 = 9000 lei, TVA 24%
-12400 411 “Clienţi” = % -12400
707 “Venituri -20000
din vânzarea -
mărfurilo
r” 4000
4427 “TVA
colectată”
11160 411 “Clienţi” = % 11160
707 “Venituri 9000
din vânzarea
mărfurilo 2160
r”
4427 “TVA
colectată”
3. Pe 12.06.N se încasează în contul bancar contravaloarea mărfurilor vândute cu o
reducere financiară de 2%.
valoarea facturată = 11160 lei
suma încasată 98%x11160 lei = 10936,8 lei
reducere financiară brută = 223,2 lei
din care TVA 24/124 x 223,2 = 43,2 lei
cheltuieli cu scontul = 180 lei
10936,8 5121 “Conturi la bănci = 411 “Clienţi” 10936,8
în lei”
- 43,2 % 4427“TVA - 43,2
- 223,2 411 “Clienţi”
180 667 “Cheltuieli privind colectată”
sconturile acordate”
4. La sfârşitul exerciţiului financiar, reducerea acordată pentru cifra de afaceri
realizată cu clientul B se înregistrează prin emiterea unei facturi în roşu. Reducerea brută
este de 5 % din 80000 lei = 4000 lei, din care TVAC = 24/124 x 4000 = 638,6 lei
- 638,6 % = 4427 - 638,6
3361,4 709 “Reduceri “TVA
comerciale colectată”
-4 000 acordate”
411 „Clienţi”
725. Venituri din productia de investitii imobiliare
Se face distinctia intre investitiile imobiliare si proprietatile imobiliare utilizate de
posesor. Proprietatea imobiliara detinuta (de proprietar sau de locatar) in scopul inchiri-
erii siisau pentru cresterea valorii capitalului, este investitie imobiliara. Proprietatile
detinute pentru utilizare in productia, furnizarea de bunuri sau de servicii sau in scopuri
administrative sunt imobilizari corporale. Pentru proprietatile imobiliare utilizate de
posesor este aplicabil IAS 16 Imobilizari corporale.
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa veniturilor din producţia de investiţii
imobiliare. În creditul contului 725 "Venituri din producţia de investiţii imobiliare" se
înregistrează: - valoarea investiţiilor imobiliare realizate pe cont propriu (235).
APLICAŢIE
Societatea InvestConstruct are ca obiect de activitate constructia de imobile
destinate vanzarii. Ca urmare a conditiilor pietei, in anul 20x4 s-a constatat o reducere a
vanzarilor imobiliare. Managerul societatii decide ca din stocul de 15 cladiri pe care-l
detine sa inchirieze 4 pe baza unor contracte de leasing operational, astfel:
Cladire Durata contractului Valoare Valoare justa
contabila la data inchirierii
Spatiu comercial 01.02.20x4 ïż½ 31.03.20x6 800.000 lei 900.000 lei
Hala de productie 01.03.20x4 ïż½ 31.12.20x4 1.500.000 lei 1.400.000 lei
Cladire ïż½ 01.04.20x4 ïż½ 30.09.20x6 900.000 lei 940.000 lei
birouri
Depozit 01.05.20x4 ïż½ 30.11.20x6 1.800.000 lei 1.500.000 lei
La data expirarii contractelor de inchiriere, societatea decide utilizarea celor 4 cladiri
astfel:
spatiul comercial este utilizat in scopuri administrative, durata de viata ramasa 24 de
ani;
hala de productie face obiectul unui proces de modernizare in vederea utilizarii in
continuare ca investitie imobiliara; cheltuielile de modernizare se ridica la nivelul
sumei de 300.000 lei;
cladirea cu birouri intra intr-un proces de imbunatatire in vederea vanzarii;
depozitul se inchiriaza unei alte societati pe baza unui contract de leasing financiar.
La 31.12.20x6, societatea constata urmatoarele valori juste pentru cladiri:
spatiu comercial ïż½ 1.060.000 lei;
hala de productie ïż½ 1.900.000 lei;
cladire cu birouri ïż½ 970.000 lei (valoare realizabila neta);
depozit ïż½ 1.950.000 lei.
Tratamentele contabile referitoare la investitii imobiliare sunt prezentate in
continuare. Initial, cele 4 cladiri sunt incadrate in categoria stocurilor. Din momentul
inchirierii acestora in baza unor contracte de leasing operational, acestea vor fi transferate
la investitii imobiliare. Orice diferenta intre valoarea justa a proprietatii imobiliare la acea
data si valoarea contabila este recunoscuta in profit sau pierdere, astfel:
pentru spatiul comercial:
Investitii imobiliare Produse finite 800.000 lei
900.000lei
Venituri privind investitiile imobiliare 100.000 lei
pentru hala de productie:
Investitii imobiliare Produse finite 1.400.000 lei
1.500.000
Cheltuieli privind investitiile imobiliare 100.000 lei
pentru cladire ïż½ birouri:
Investitii imobiliare Produse finite 900.000 lei
940.000 lei
Venituri privind investitiile imobiliare 40.000 lei
pentru depozit:
Investitii imobiliare Produse finite
Cheltuieli privind
investitiile imobiliare
La data expirarii contractelor de inchiriere are loc transferul unora dintre investitiile
imobiliare la alte categorii de active.
Spatiul comercial va fi transferat la imobilizari corporale, deoarece va fi utilizat in
scopuri administrative. Valoarea justa a investitiei imobiliare devine costul imobilizarii
corporale:
Imobilizari corporale Investitii imobiliare 900.000 lei 900.000 lei
Hala de productie va fi utilizata in continuare ca investitie imobiliara. Costurile
generate de modernizare sunt capitalizate:
Investitii imobiliare Venituri privind
300.000 lei 300.000 lei
investitiile imobiliare
Cladirea cu birouri va fi vanduta, ceea ce inseamna ca va fi transferata la stocuri.
Valoarea justa a investitiei imobiliare devine costul stocului:
Stocuri Investitii imobiliare 940.000 lei 940.000 lei
Depozitul va fi inchiriat in baza unui leasing financiar:
Creante imobilizate Investitii imobiliare 1.500.000 lei 1.500.000 lei
La 31.12.20x6, tratamentul contabil al activelor depinde de categoria in care acestea au fost
transferate.
Spatiul comercial este contabilizat ca imobilizare corporala incepand cu 31.03.20x6.
Amortizarea inregistrata de la 31.03.20x6 pana la sfarsitul anului 20x6 este in valoare de
28.125 lei.
Amortizarea= 900.000 x 9=28.125 lei
24 12
Cheltuieli Amortizarea
28.125 lei 28.125 lei
cu amortizarea imobilizarilor corporale
In cazul in care pentru contabilizarea spatiului comercial se opteaza pentru modelul
bazat pe valoarea justa, proprietatea va fi reevaluata:
Valoare contabila la 900.000 lei
31.03.20x6
ïż½ Amortizare acumulata 28125 lei
pe cele 9 luni
= Valoare neta (ramasa 871.875 lei
de amortizat)
Valoare justa 1.060.000 lei
Plus din reevaluare 188.125 lei
Astfel se anuleaza amortizarea cumulata si se inregistreaza o diferenta favorabila din
reevaluare:
Amortizari privind 28.125 28.125
Imobilizari corporale lei lei
imobilizarilecorporale
Imobilizari corporale 188.125 188.125
Rezerve din lei lei
reevaluare
Hala de productie este investitie imobiliara, iar modificarea valorii juste este
recunoscuta in contul de profit si pierdere.
Investitii imobiliare Venituri
privind 200.000 lei 200.000 lei
investitiile imobiliare
Cladirea cu birouri este un stoc. Stocurile sunt contabilizate la cea mai mica valoare dintre
cost si valoarea realizabila neta. Valoarea realizabila neta (970.000 lei) este mai mare decat
costul (940.000 lei). Cladirea va ramane inregistrata la costul acesteia.
Depozitul a fost inchiriat prin leasing financiar si contabilizat la locatar. Modificarea
valorii juste a acestuia va fi contabilizata la locatar, nu la locator.
7417. Venituri din subventii de exploatare in caz de calamitati si alte
evenimente similar
In acestui cont se ţine evidenţa subvenţiilor cuvenite entităţii în schimbul respectării
anumitor condiţii referitoare la activitatea de exploatare a acesteia.
În creditul contului 741 "Venituri din subvenţii de exploatare" se înregistrează:
- subvenţiile de exploatare primite sau ce urmează a fi primite (512, 445);
APLICATIE: Un operator economic, inregistrat pentru producerea de seminte,
beneficiaza de ajutoare financiare pentru productia de seminte, potrivit legii, precum si
pentru prelucrarea, controlul si certificarea calitatii, comercializarea semintelor si a
materialului saditor sau inregistrarea soiurilor de plante, vor evidentia in contabilitate
ajutoarele financiare primite, astfel:
Inregistrarea dreptului de a primi sumele reprezentand ajutorul financiar:
200.000 lei 445„Subventii”= 741„Venituri din subventii de exploatare”
200.000 lei
Incasarea sumelor reprezentand ajutoare financiare:
200.000 lei 512„Conturi curente la banci”= 445„Subventii”
200.000 lei
Inregistrarea restituirii ajutoarelor financiare, precum si a penalitatilor
calculate in cazul in care beneficiarii acestor ajutoare au incalcat conditiile
pentru care au fost acordate.
a. evidentierea obligatiei de a restitui subventia:
6588 „Alte cheltuieli de exploatare”= 446„Alte impozite, taxe si
varsaminteasimilate”
b. evidentierea penalitatilor calculate:
6581„Despagubiri, amenzi si penalitati”= 4481„Alte datorii fata de bugetul
statului”
[Link] subventiilor si plata penalitatilor datorate:
%=512 „Conturi curente la banci”
446 „Alte impozite, taxe si varsaminte asimilate”
4481„Alte datorii fata de bugetul statului”
755. Venituri din reevaluarea imobilizarilor corporale
În creditul contului 755 "Venituri din reevaluarea imobilizărilor corporale" se
înregistrează: - valoarea creşterii faţă de valoarea contabilă netă, rezultată din reevaluarea
imobilizărilor corporale, recunoscută ca venit care să compenseze cheltuiala cu
descreşterea, recunoscută anterior la acel activ (211 la 217).
7581. Venituri din despagubiri, amenzi si penalitati
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa veniturilor realizate din alte surse decât
cele nominalizate în conturile distincte de venituri ale activităţii de exploatare. În creditul
contului 7581 se înregistrează: valoarea despăgubirilor, amenzilor şi penalităţilor datorate
de terţi (411, 451, 453, 461, 418);
767. Venituri din sconturi obtinute
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa veniturilor din sconturile obţinute de la
furnizori şi alţi creditori. În creditul contului 767 "Venituri din sconturi obţinute" se
înregistrează: - valoarea sconturilor obţinute de la furnizori sau alţi creditori (401, 404,
462, 512).
BIBLIOGRAFIE
1. Manualul politicilor contabile proprii conform OMFP nr. 1802/2015
2. [Link]
3. [Link]
4. Ordinul nr. 773/2015 pentru aprobarea Sistemului de raportare contabilă la 30 iunie
2015 a operatorilor economici şi pentru modificarea unor reglementări contabile
5. [Link]
6. Cartea Verde a contabilitatii ,2016
7. [Link]
8. [Link]